Setari Cookie-uri

calcul concediu ingrijire copil

Buna ziua,

Va rog spuneti si mie cum se calculeaza indemnizatia de crestere pentru cel de-al doilea copil avand in vedere urmatoarea situatie:
octombrie 2009-martie 2010- indemnizatia de crestere copil (primul)
aprilie-iunie 2010-concediu medical pentru o boala obisnuita
iulie 2010-activitate profesionala
august 2010-concediu prenatal
septembrie-nastere
Dupa calculele mele suma ar trebui sa fie cam 800 lei ( stiind ca e 85% din media ultimelor 12 luni ), dar recent am primit decizia cu suma minima (600 lei). Are vreo legatura cu faptul ca am fost in concediu medical?

Va multumesc,
Daniela
danielabuia
Postat pe 25 Februarie 2011 13:58
De la: danielabuia, la data 2011-02-25 13:58:04Buna ziua,

Va rog spuneti si mie cum se calculeaza indemnizatia de crestere pentru cel de-al doilea copil avand in vedere urmatoarea situatie:
octombrie 2009-martie 2010- indemnizatia de crestere copil (primul)
aprilie-iunie 2010-concediu medical pentru o boala obisnuita
iulie 2010-activitate profesionala
august 2010-concediu prenatal
septembrie-nastere
Dupa calculele mele suma ar trebui sa fie cam 800 lei ( stiind ca e 85% din media ultimelor 12 luni ), dar recent am primit decizia cu suma minima (600 lei). Are vreo legatura cu faptul ca am fost in concediu medical?

Va multumesc,
Daniela


Conform legii Nr. 118 din 30 iunie 2010, art 12, indemnizatia de ingrijire a copilului se calculeaza astfel: 85% din media salariilor din ultimele 12 luni, dar nu mai mult de echivalentul a trei salarii medii brute pe economie, si apoi se aplica o scadere de 15%. Daca suma rezultata este mai mica de 600 lei, se acorda 600 lei.

Din cele 12 luni care preced nasterea pot face parte si perioade in care mama sau tatal ce doreste intrarea in concediu de ingrijire a copilului s-a aflat in una dintre urmatoarele situatii:

si-a insotit sotul in misiune permanenta in strainatate;
a beneficiat de indemnizatie de somaj;
a beneficiat de concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate;
a realizat perioade asimilate stagiului de cotizare in sistemul public de pensii (conf. Legii 19/2001);
a beneficiat de indemnizatie pentru cresterea copilului pina la 2/3 ani;
a beneficiat de pensia de invaliditate;
a beneficiat de concediu fara plata pentru a participa la cursuri de formare/perfectionare profesionala din initiative/cu acordul angajatorului;
a urmat sau urmeaza cursurile de zi ale invatamantului universitar sau preuniversitar organizat potrivit legii;
se afla in perioada de 60 zile de la absolvirea cursurilor de zi a invatamantului universitar cu examen de diploma/licenta.
alte situatii prevazute de OUG 148/2005 modificata.

Se acorda concediu de ingrijire a copilului si indemnizatie de ingrijire a copilului pentru primii 3 copii nascuti dupa 1 ianuarie 2006 (se iau in considerare si copiii nascuti inainte de aceasta data, daca solicitantul a indeplinit conditiile pentru a primi indemnizatie dupa 1 ianuarie 2006).

dandanaua_reloaded
Postat pe 25 Februarie 2011 14:10
Multumesc pentru raspuns!

Stiti cumva daca urmatoarea situatie este legala?

Sunt angajata unei institutii bugetare si am fost in cocediu medical pentru o boala obisnuita. Simultam, in timpul concediului medical, am obtinut venituri din contracte prestari servicii pentru un angajator privat. Ma tem ca aceasta situatie este ilegala. Care ar putea fi sanctiunile? As dori sa cunosc si temeiul legal aferent.
Va multumesc,
Daniela
danielabuia
Postat pe 25 Februarie 2011 16:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
prezervativul, metoda de protectie contra BTS si a unei eventuale sarcini,si....daca se rupe in timpul actului sexul? 3 De la: healthy005774 5 Octombrie 2009 16:22
buna 14 De la: kudika017543 11 Octombrie 2011 09:29
sperma eliminata de organismul femei dupa actul sexual 77 De la: kudika_1025243 31 Martie 2017 03:10
caut ginecolog de nationalitate romana la Paris 2 De la: kudika_991112 20 Iulie 2015 22:59
help!! 3 De la: kudika_nikole 19 Decembrie 2011 22:51