Setari Cookie-uri

De ce toate astea?

De ce oare ni se intampla noua anumite lucruri care nu fac altceva decat sa ne aduca suferinta, oare de ce trebuie musai ca dupa o perioada minunata trebuie sa vina nenorocita de "suferinta".
Oare nu suntem noi in stare sa traim numai momentele frumoase, numai momentele care ne aduc fericire? Oare de ce te implici intr-o relatie cu un oarecare, desi stii ca inca nu ai trecut peste ce a fost inainte de asta, oare de ce risti sa mai fii ranit odata, si sa ranesti in acelasi timp? Suntem chiar atat de incompetenti sau pur si simplu pe langa lucrurile frumoase trebuie sa includem si suferinta, ura, s.a.m.d. fie intr-un mod intentionat sau nu. De ce sa-i spui cuiva lucruri frumoase o zi intreaga, sa te simti bine alaturi de acea persoana, iar peste cateva ore, doresti o pauza pentru simplu fapt ca inca nu stii ce vrei. De ce sa pui capat unui lucru fumos, lucru pe care chiar tu care il intrerupi, il recunosti ca e frumos, aproape perfect, app. sunt de parere ca absolut nimic pe lumea asta nu e perfect, si nu are cum sa fie perfect, oricat de mult ai vrea, mai bine zis, cu cat incerci mai mult sa ajungi la perfectiune, cu atat mai mult ai sa te indepartezi de acea perfectiune, de ce sa pui capat unui asemenea lucru, mai ales ca stii ce vei avea de suferit in urma acestui lucru.
Oare de ce dracului facem cu totii aceeasi greseala si vrem mai mult decat putem avea vreodata? Mai ales ca pana in momentul in care vrei mai mult, ai parte numai de bine, fumos si alte lucruri bune.
De ce putem fi atat de hotarati in anumite momente in legatura cu anumite lucruri, si de cele mai multe ori hotararea respectiva duce la o nehotarare si mai mare.
E oare posibil ca atunci cand faci pe cineva sa sufere, si sa indure cel mai rau sentiment posibil, sa ai o oarecare satisfactie, chiar daca tii la persoana respectiva, oare o faci din pura curiozitate?
Oare persoana pe care o faci sa sufere cu toate astea, merita lucrul asta, este corect fata de ea?



Imi cer mii si mii de scuze, simt si am simtit nevoia sa scriu ceva, nu ma astept la comentarii sau pareri, doar am vrut sa spun cate ceva, si inca as mai spune multe dar simt ca numai are rost.

Altfel
Postat pe 5 Martie 2011 07:06
Nu poti decat sa speri ca te vei maturiza intr-o zi ... pana atunci inota in propriul suc al egoului
battleofwits
Postat pe 5 Martie 2011 07:32
"De ce oare ni se intampla noua anumite lucruri care nu fac altceva decat sa ne aduca suferinta, oare de ce trebuie musai ca dupa o perioada minunata trebuie sa vina nenorocita de "suferinta"."

Te-ai intrebat vreodata cand ai fost fericit/a "de ce oare mi se intampla mie" ?
Barbie30_
Postat pe 5 Martie 2011 09:52
Dl Altfel, vorbim cand coborati putin capu' din norisorii roz care cica ar trebui sa fie viata.



PS: discursul asta imi suna tare a fi maniaco-depresiv....
kudika_pudika
Postat pe 5 Martie 2011 12:06
Abia acum vad ce prostie am putut scrie, si sincer ma amuza si am sa ma uit peste asta de fiecare data cand am de gand sa ma distrez un pic.
E, pana la urma am spus toate astea intr-un moment mai putin lucid pt mine, asa ca va rog nu luati in serios ceea ce am scris.


Salutare.
Altfel
Postat pe 20 Martie 2011 13:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Semne ca ai gasit marea iubire 32 De la: axmx 19 Mai 2009 10:26
Un sfat, va rog! 2 De la: kudika_nikole 18 Decembrie 2011 21:44
S.O.S. 11 De la: Lightly 18 Iunie 2009 16:13
nu mai suport sa traiesc 9 De la: kudika_952311 22 Iunie 2014 19:47
Esti creativ? Distreaza-te si castiga bani din asta! 1 De la: kudika_11572 8 Iulie 2012 20:52