Setari Cookie-uri

Sa ne uitam pe etichetele iaurturilor: cat zahar contine un iaurt cu fibre? (dar unul cu fibre si fructe?)

Cel mai putin nociv e cel preparat in casa, nu cel de pe raft, oricare ar fi el...
kudika226898
Postat pe 2 Aprilie 2011 18:27
De la: Slabimsanatos2011, la data 2011-04-02 16:32:30
Nu am spus niciunde ca iaurtul este un aliment 100% sanatos,era vorba de alegerea celui mai putin nociv...

Greu...


e grele ... dar vorbele scrise raman

De la: Slabimsanatos2011, la data 2011-04-01 21:08:40
De la: verena, la data 2011-04-01 14:00:53Exact cum a spus si leo nu este suficient un regim, trebuie sa-ti formezi un stil de viata.
Sa ai 3 mese principale si 2 gustari, iar acestea sa fie la ore relativ fixe. Cel putin la mine asta a functionat si rezultatele au constat in pierderea a 20 kg.
Am renuntat la dulciuri, junk-food, alimente grase sau alimente prajite.
Am deschis acest topic, fiindca inainte mancam iaurturi cu fructe destul de des si dupa ce am citit eticheta si am vazut nr. de calorii mi-am dat seama ca este mai bine sa mnanac o masa normala.
Acum in materie de iaurturi/lactate le consum pe cele naturale. Iar daca vreau sa fie cu fructe imi pun eu fructe in cel natural.
Apropo de iaurturi.... voi ati vazut reclama cu tipa cu hainele in frigider? tnuva parca era...sau tnuva slim. Le-ati incercat?


Alege lactate cu termen de valabilitate cat mai mic,pana la 10 zile,sunt cel mai putin procesate.

Prefer iaurtul cu fermenti activi si un continut cat mai mic/spre deloc de zahar,fructe,arome,coloranti,amidon,etc.
Iaurtul Tnuva,Activia cu fibre sau altele pline de zaharuri ,nu prezinta nici un avantaj consumandu-le,nu fac decat rau alimentatiei/dietei.



poate ca ai mintea confuza si din cauza asta ai spus ceea ce ai spus daca bei un pahar cu apa rece, te ajuta
battleofwits
Postat pe 2 Aprilie 2011 18:36
De la: battleofwits, la data 2011-04-02 18:36:43
De la: Slabimsanatos2011, la data 2011-04-02 16:32:30
Nu am spus niciunde ca iaurtul este un aliment 100% sanatos,era vorba de alegerea celui mai putin nociv...

Greu...


e grele ... dar vorbele scrise raman

De la: Slabimsanatos2011, la data 2011-04-01 21:08:40
De la: verena, la data 2011-04-01 14:00:53Exact cum a spus si leo nu este suficient un regim, trebuie sa-ti formezi un stil de viata.
Sa ai 3 mese principale si 2 gustari, iar acestea sa fie la ore relativ fixe. Cel putin la mine asta a functionat si rezultatele au constat in pierderea a 20 kg.
Am renuntat la dulciuri, junk-food, alimente grase sau alimente prajite.
Am deschis acest topic, fiindca inainte mancam iaurturi cu fructe destul de des si dupa ce am citit eticheta si am vazut nr. de calorii mi-am dat seama ca este mai bine sa mnanac o masa normala.
Acum in materie de iaurturi/lactate le consum pe cele naturale. Iar daca vreau sa fie cu fructe imi pun eu fructe in cel natural.
Apropo de iaurturi.... voi ati vazut reclama cu tipa cu hainele in frigider? tnuva parca era...sau tnuva slim. Le-ati incercat?


Alege lactate cu termen de valabilitate cat mai mic,pana la 10 zile,sunt cel mai putin procesate.

Prefer iaurtul cu fermenti activi si un continut cat mai mic/spre deloc de zahar,fructe,arome,coloranti,amidon,etc.
Iaurtul Tnuva,Activia cu fibre sau altele pline de zaharuri ,nu prezinta nici un avantaj consumandu-le,nu fac decat rau alimentatiei/dietei.



poate ca ai mintea confuza si din cauza asta ai spus ceea ce ai spus daca bei un pahar cu apa rece, te ajuta


Nu am mintea deloc confuza...am spus de semintele de in si psyllium ca sunt sanatoase, si se pot consuma si cu iaurt,dar nu am afirmat ca iaurtul este 100% sanatos..in fine,nu stiu de ce ma justific,fiecare intelege cum vrea si cum poate.


Slabimsanatos2011
Postat pe 2 Aprilie 2011 19:09
ar fi de preferat evitarea asa-ziselor iaurturi cu fructe din comert, mai bine incercati sa le faceti acasa. E putin probabil ca acelea sa contina fructe naturale si in plus mai contin si E-uri si alte chimicale. Un singur exemplu: aditivul rosu carmin este de fapt extras dintr-o goanga numita cosenila. Asa ca in loc de fructe consumam.......gongi ( insecte ). O precizare: eu evit iaurturile cu fructe, consum lactate simple.
healthy015383
Postat pe 3 Aprilie 2011 08:18
De la: verena, la data 2011-03-28 14:13:27Rock, dar sunt iaurturi care nu contin zahar sau carbohidrati. De exemplu sunt iaurturi cu fibre si cu un continut scazut de grasimi. Crezi ca aceste iaurturi nu te ajuta sa slabesti?


da, asa cum nu contin nici macar lapte! am mari dubii ca iaurturile din comert sunt facute din ce scrie pe eticheta, mai ales ca nici fermentatia nu vine pe cale naturala. am o banuiala ca de fapt sunt din lapte praf, cu pastile de calciu si draq mai stie ce, cat despre alea cu fructe... otrava curata! iaurturile si lactatele in general nu cred ca sunt prea indicate pt slabit. laptele contine grasime si este greu digerabil. de fapt chiar am auzit un doctor la tv. care vorbea despre "dieta bolnavului", ca domne, oamenii cand se imbolnavesc au tendinta sa manance iaurt, la spital li se duce iaurt, etc. ori iaurtul este si greu digerabil si gras. cel "slab" este prelucrat industrial, ma indoiesc foarte tare ca e pus in vreo centrifuga pana iese grasimea din el! daca as putea face ceva ar fi sa se scrie pe eticheta zona de provenienta a laptelui si sa vezi atunci...
royan
Postat pe 3 Aprilie 2011 10:46
De la: kudika226898, la data 2011-04-02 18:27:31Cel mai putin nociv e cel preparat in casa, nu cel de pe raft, oricare ar fi el...


Amin!
royan
Postat pe 3 Aprilie 2011 10:47
De la: healthy015383, la data 2011-04-03 08:18:26ar fi de preferat evitarea asa-ziselor iaurturi cu fructe din comert, mai bine incercati sa le faceti acasa...


mie mi se pare o prostie tot conceptul asta de a amesteca lactoza cu fructoza ... dar cum lumea e ciudata, e normal sa manance ciudat
battleofwits
Postat pe 3 Aprilie 2011 10:57
De la: royan, la data 2011-04-03 10:46:00
De la: verena, la data 2011-03-28 14:13:27Rock, dar sunt iaurturi care nu contin zahar sau carbohidrati. De exemplu sunt iaurturi cu fibre si cu un continut scazut de grasimi. Crezi ca aceste iaurturi nu te ajuta sa slabesti?


da, asa cum nu contin nici macar lapte! am mari dubii ca iaurturile din comert sunt facute din ce scrie pe eticheta, mai ales ca nici fermentatia nu vine pe cale naturala. am o banuiala ca de fapt sunt din lapte praf, cu pastile de calciu si draq mai stie ce, cat despre alea cu fructe... otrava curata! iaurturile si lactatele in general nu cred ca sunt prea indicate pt slabit. laptele contine grasime si este greu digerabil. de fapt chiar am auzit un doctor la tv. care vorbea despre "dieta bolnavului", ca domne, oamenii cand se imbolnavesc au tendinta sa manance iaurt, la spital li se duce iaurt, etc. ori iaurtul este si greu digerabil si gras. cel "slab" este prelucrat industrial, ma indoiesc foarte tare ca e pus in vreo centrifuga pana iese grasimea din el! daca as putea face ceva ar fi sa se scrie pe eticheta zona de provenienta a laptelui si sa vezi atunci...






kudika226898
Postat pe 3 Aprilie 2011 11:14
De la: verena, la data 2011-04-01 14:00:53Exact cum a spus si leo nu este suficient un regim, trebuie sa-ti formezi un stil de viata.
Sa ai 3 mese principale si 2 gustari, iar acestea sa fie la ore relativ fixe. Cel putin la mine asta a functionat si rezultatele au constat in pierderea a 20 kg.
Am renuntat la dulciuri, junk-food, alimente grase sau alimente prajite.
Am deschis acest topic, fiindca inainte mancam iaurturi cu fructe destul de des si dupa ce am citit eticheta si am vazut nr. de calorii mi-am dat seama ca este mai bine sa mnanac o masa normala.
Acum in materie de iaurturi/lactate le consum pe cele naturale. Iar daca vreau sa fie cu fructe imi pun eu fructe in cel natural.
Apropo de iaurturi.... voi ati vazut reclama cu tipa cu hainele in frigider? tnuva parca era...sau tnuva slim. Le-ati incercat?


Pisi, de ce n-ai trecut direct la subiect? De ce te-ai mai obosit sa creezi povestioara asta ieftina cand puteai sa zici, asa, sec: Tnuva slim, pentru o dieta echilibrata:)
In ceea ce ma priveste, chiar daca duc 20 de kg in spate care nu mi-au apartinut dintotdeauna:), n-o sa mananc Tnuva slim nici daca o sa se mai depuna inca 20 de kg pe coapsele mele :) Ca sunt fan shaworma :) Tnuva...parca:)...avea un slogan...parca suna asa...gustul dragostei :), nu? :) Ei bine, nu-i asa, nimic nu ma face sa ma indragostesc mai tare de un produs...ca gustul pe care acel produs il are. Shaworma de la Dristor n-are nevoie de marketing & advertising :) Se vinde singura, pentru ca are gust. :) Rezultatele se vad pe fundul meu. Para pa pa pa, I'm lovin' it :)
Ionyssa
Postat pe 3 Aprilie 2011 23:47
kudika226898
Postat pe 4 Aprilie 2011 01:09
Daca produsele lactate at fi nocive, atunci probabil ar fi interzise pe piata. Eu stiu ca sunt anumite standarde pe care fiecare companie de lactate trebuie sa le respecte, de la prelucrare la ambalare.
Am mentionat de tnuva slim fiindca mi-au atras atentia in ultima perioada si mai ales fiindca pe facebook au un program de hunger management care mi se pare foarte misto. Am citit mai multe despre el pe blogul siblondelegandesc.ro.
Ceea ce mi se pare mai trist este ca voua va place sa aruncati cu noroi in oamenii care vor sa va ceara o parere. Desi sunt convinsa ca atunci cand va duceti la supermarket va umpleti cosul cu produse/lactate si nu va mai ganditi la ceea ce sustineti aici.
verena
Postat pe 4 Aprilie 2011 11:12
De la: verena, la data 2011-04-04 11:12:15Daca produsele lactate at fi nocive, atunci probabil ar fi interzise pe piata. Eu stiu ca sunt anumite standarde pe care fiecare companie de lactate trebuie sa le respecte, de la prelucrare la ambalare.
Am mentionat de tnuva slim fiindca mi-au atras atentia in ultima perioada si mai ales fiindca pe facebook au un program de hunger management care mi se pare foarte misto. Am citit mai multe despre el pe blogul siblondelegandesc.ro.
Ceea ce mi se pare mai trist este ca voua va place sa aruncati cu noroi in oamenii care vor sa va ceara o parere. Desi sunt convinsa ca atunci cand va duceti la supermarket va umpleti cosul cu produse/lactate si nu va mai ganditi la ceea ce sustineti aici.



ai dreptate,
eu iti dau trei motive pentru care nu mananc iaurt:
1. sunt frustrat pentru ca nu-mi permit sa cumpar
2. e din lapte de vaca (hormoni & kaka maca)
3. e acid
battleofwits
Postat pe 4 Aprilie 2011 11:22
De la: battleofwits, la data 2011-04-04 11:22:42
De la: verena, la data 2011-04-04 11:12:15Daca produsele lactate at fi nocive, atunci probabil ar fi interzise pe piata. Eu stiu ca sunt anumite standarde pe care fiecare companie de lactate trebuie sa le respecte, de la prelucrare la ambalare.
Am mentionat de tnuva slim fiindca mi-au atras atentia in ultima perioada si mai ales fiindca pe facebook au un program de hunger management care mi se pare foarte misto. Am citit mai multe despre el pe blogul siblondelegandesc.ro.
Ceea ce mi se pare mai trist este ca voua va place sa aruncati cu noroi in oamenii care vor sa va ceara o parere. Desi sunt convinsa ca atunci cand va duceti la supermarket va umpleti cosul cu produse/lactate si nu va mai ganditi la ceea ce sustineti aici.



ai dreptate,
eu iti dau trei motive pentru care nu mananc iaurt:
1. sunt frustrat pentru ca nu-mi permit sa cumpar
2. e din lapte de vaca (hormoni & kaka maca)
3. e acid


kudika226898
Postat pe 4 Aprilie 2011 18:28
De la: verena, la data 2011-04-04 11:12:15Daca produsele lactate at fi nocive, atunci probabil ar fi interzise pe piata. Eu stiu ca sunt anumite standarde pe care fiecare companie de lactate trebuie sa le respecte, de la prelucrare la ambalare.
Am mentionat de tnuva slim fiindca mi-au atras atentia in ultima perioada si mai ales fiindca pe facebook au un program de hunger management care mi se pare foarte misto. Am citit mai multe despre el pe blogul siblondelegandesc.ro.
Ceea ce mi se pare mai trist este ca voua va place sa aruncati cu noroi in oamenii care vor sa va ceara o parere. Desi sunt convinsa ca atunci cand va duceti la supermarket va umpleti cosul cu produse/lactate si nu va mai ganditi la ceea ce sustineti aici.


Asta s-o crezi tu! In aceste industrii se invart niste bani de te doare capu' am mari dubii ca intreaba cineva vreun nutritionist sa le spuna ce si cum cu iaurtul cu fructe sau cu fibre, sau legat de procesarea industriala. Si in al doilea rand, se poate incadra in norme si cu lapte praf, de exemplu. Scrie pe recipient cat % este lapte de vaca?Si sa-ti mai spun ceva, eu nu stiu unde mai exista ferme de lapte in Romania, cea de la mine din sat s-a desfiintat de ani buni, lumea nu mai are vaci cum avea pe vremuri si aducea laptele la "laptarie" punctul de colectare, care mai apoi il ducea la fabrica. S-au imputinat si femeile care cresc vaci si vand in piata (mai uit la mine in sat bineanteles) si cred ca nici batranici/persoane care sa vanda in piata nu mai sunt pt ca nu-l vand "igienic", desi nu s-a imbolnavit nimeni - ustensilele pt lapte - galeata, tifon, etc. le curata cu sfintenie, erau cele mai curate, folosite doar pt asa ceva-, iar ele (vanzatoarele de lapte) au clienti carora le duc laptele direct acasa- am vrut eu sa cumpar de pe strada si mi-a spus ca tot laptele il are deja dat- erau o gramada de vecine (4), acum nu mai era decat una!
Da, eu mananc din comert, as fi ipocrita sa spun una si sa fac alta, stiu ce tampenii au in ele si tot iau, pt ca nu am incotro, dar m-am decis sa renunt si asa nu prea ma dau in vant, poate doar dupa anumite tipuri de branza si mai ales gatesc cu lapte si cu smantana, dar o sa ma obisnuiesc si fara. Si sa stii ca faza aia cu provenienta laptelui nu am spus-o aiurea. De ex. italienii au auzit ca se importa lapte pt produse din Austria pe motiv ca e mai ieftin, ori producatorii autohtoni cat si oamenii au iesit in strada si au protestat. Pe buna dreptate!
royan
Postat pe 4 Aprilie 2011 20:31
Dupa ce am citit tot ceea ce mi-ai spus, am inceput sa caut pe dl. google mai multe informatii despre laptele de tara vs. laptele procesat. Pe scurt pot sa-ti spun urmatoarele lucruri: laptele de tara are mai multe bacterii decat laptele procesat, igiena si modalitatea de transport este sub orice standard.
Si eu cand am fost mica, la fel ca oricare altul am baut lapte de tara ani buni si n-am patit nimic, insa nu cred ca laptele sau iaurtul procesat este daunator. Pur si simplu suntem dezinformati.
Cat despre ferme, tnuva chiar are o ferma de vaci la Adunatii Copacei, conform site-ului lor, dar am citit si pe un blog( http://childrentourforeducation.blogspot.com/2011/04/la-ferma-tnuva-cu-piticii-de-la.html) despre existenta acesteia.
verena
Postat pe 6 Aprilie 2011 01:19
Bea linistita de la tara...vacutele nu au fost hranite cu nutreturi obtinute din organisme modificate genetic si produsele lactate sigur nu au conservanti...lasa reclamele cu laptele procesat...cu cat e mai procesat, cu atat sunt distruse principiile nutritive...multe mizerii se vand in ambalaje ce inducv ideea de ferma, de natura si n-au nicio legatura cu astal...de fapt, doar inseala consumatorul credul...
kudika226898
Postat pe 6 Aprilie 2011 07:07
mie nu mi place natura. iubesc chestiile ambalate, pasteurizate si pline de e-uri.
rockk
Postat pe 6 Aprilie 2011 07:59
Ce bataie pe iaurturi
Barbie30_
Postat pe 6 Aprilie 2011 09:49
Atunci cand voi cumparati un iaurt cu fibre, natural, etc. dupa ce principii il alegeti?
Fiindca nu cred ca nu v-ati cumparat niciodata un iaurt si doar de la tara ati baut. :)
verena
Postat pe 7 Aprilie 2011 00:32
De la: verena, la data 2011-04-07 00:32:19Atunci cand voi cumparati un iaurt cu fibre, natural, etc. dupa ce principii il alegeti?
Fiindca nu cred ca nu v-ati cumparat niciodata un iaurt si doar de la tara ati baut. :)


dupa cat de bine incheaga laptele. a doua oara nu cumpar iaurturi care prima data nu au inchegat sau au inchegat greu.
leo_
Postat pe 7 Aprilie 2011 09:02
De la: verena, la data 2011-04-07 00:32:19Atunci cand voi cumparati un iaurt cu fibre, natural, etc. dupa ce principii il alegeti?
Fiindca nu cred ca nu v-ati cumparat niciodata un iaurt si doar de la tara ati baut. :)


iaurtul mi-l prepar singura in casa dupa reteta bunicii, cat despre cele cu fructe si alte minuni.... la fel "sfantul blender" ma ajuta si acolo.... asa ca... prefer laptele gras de bivolita sau de vaca adus de la tara ,in locul celui "sssslimmm" indiferent ce marca, oricate bacterii ar contine e oricum de 10 ori mai bun decat cel din comert , si asta iti spune cineva care bea cel putin 2 cani de lapte pe zi...de foarte multi ani si nu mi-a picat greu la stomac niciodata.
dandanaua_reloaded
Postat pe 7 Aprilie 2011 09:34
dandanaua_reloaded, te felicit ca alegi sa-l prepari in casa si ai timp. Eu una nu am timp pentru asa ceva si prefer sa-mi cimpar. Bineinteles sunt selectiva la produsele pe care le cumpar... si citesc ceea ce contin.
Eu una nu sunt fan lapte bivolita, capra, oaie etc. si prefer laptele, iaurtul, etc. "slim".
Fiecare cu organismul si nevoile sale. Oricum la noi romanii se practica cu cat mai gras cu atat mai bun, iar apoi ne miram ca avem probleme de sanatate...
verena
Postat pe 8 Aprilie 2011 00:20
De la: verena, la data 2011-04-08 00:20:30dandanaua_reloaded, te felicit ca alegi sa-l prepari in casa si ai timp. Eu una nu am timp pentru asa ceva si prefer sa-mi cimpar. Bineinteles sunt selectiva la produsele pe care le cumpar... si citesc ceea ce contin.
Eu una nu sunt fan lapte bivolita, capra, oaie etc. si prefer laptele, iaurtul, etc. "slim".
Fiecare cu organismul si nevoile sale. Oricum la noi romanii se practica cu cat mai gras cu atat mai bun, iar apoi ne miram ca avem probleme de sanatate...


nu ai probleme cu grasimea provenita din lapte. eu de exemplu si cand cumpar cer produsul cu cea mai mare cantitate de grasime. detest apa cu gust de lapte, nici nu mai are hranitor nimic in ea. probleme de sanatate avem din alte cauze. de exemplu am fost uimit intr-o vizita in italia ca destule femei de acolo faceau jogging dimineata, fapt care la noi nu exista. la noi femeile iau taxi de la usa casei. este normal daca in masina stai, la birou stai, cand vii acasa stai sa se puna colesterolul pe vase. grasimea din laptele natural se elimina mult mai rapid decat cea din produsele imbogatite sau procesate.

deci eu iti recomand sa opresti consumul de produse "slim" si sa cauti problema acolo unde e in realitate (in cazul in care te preocupa depunerea colesterolului si alte asemenea). de asta am spus ca trebuie un stil de viata...
leo_
Postat pe 8 Aprilie 2011 13:13
De la: leo_, la data 2011-04-08 13:13:52 probleme de sanatate avem din alte cauze. de exemplu am fost uimit intr-o vizita in italia ca destule femei de acolo faceau jogging dimineata, fapt care la noi nu exista. la noi femeile iau taxi de la usa casei. este normal daca in masina stai, la birou stai, cand vii acasa stai sa se puna colesterolul pe vase. .




:)))))))) nu numai femeile, toata lumea face jogging, se deplaseaza cu bicicleta, chiar in rochie si pantofi cu toc! se duc la sala, etc. ma gandeam, unde sa te deplasezi in bucuresti cu bicicleta? daca nu esti in apropierea unui parc, unde alergi? pe strada...cred ca lumea s-ar uita ca la circ, oamenii pe la noi nu sunt obisnuiti cu activitatile in aer liber daca nu includ gratarul si berea! orele de masa se respecta cu sfintenie la ei, etc. samd..
royan
Postat pe 8 Aprilie 2011 16:57
De la: verena, la data 2011-04-08 00:20:30dandanaua_reloaded, te felicit ca alegi sa-l prepari in casa si ai timp. Eu una nu am timp pentru asa ceva si prefer sa-mi cimpar. Bineinteles sunt selectiva la produsele pe care le cumpar... si citesc ceea ce contin.
Eu una nu sunt fan lapte bivolita, capra, oaie etc. si prefer laptele, iaurtul, etc. "slim".
Fiecare cu organismul si nevoile sale. Oricum la noi romanii se practica cu cat mai gras cu atat mai bun, iar apoi ne miram ca avem probleme de sanatate...


Tu alege "slim-ul", noi alegem naturalul...
kudika226898
Postat pe 9 Aprilie 2011 10:21
un blog interesant pt amatorii de chestii naturale

http://naturafrumusete.blogspot.com/2011/03/sapunuri-emoliente.html
royan
Postat pe 10 Aprilie 2011 01:07
Dupã pãrerea mea poți sã mãnânci orice și sã nu ai grijã cât zahãr conține sau calorii sau grãsime ș.m.d. atât timp cât faci flotãri,abdomene,genoflexiuni,extensii,streaching asta acasã,dacã te duci la salã și mai bn.Da trebuie sã știi și sã ai mãsurã.Nu sunt de acord cu regimurile,diete . Have a nice day ;)
gabrybox88
Postat pe 10 Aprilie 2011 11:35
hello,lumea s-a tembelizat,scz dar vad peste tot,femeile inainte ca si gospodine grijulii faceau iaurt in casa,bors,socata etc,acum cumpara totul nu conteaza citi conservanti Euri exista in produsele respective.In zilele noastre femeile asa zis gospodine nu mai pun vinete,fasole,ardei,etc la congelator,cumpara produse otravite si zic ca isi iubesc copii,cum sa iti iubesti copii cind le cumperi iaurturi cu fructe si alte otravuri?lumea a uitat sa se hraneasca sanatosTREZITI-VA asta nu e alimentatie sanatoasa ci doar ce faci in casa ta cu mina ta
justmetraian
Postat pe 10 Aprilie 2011 21:15
De la: justmetraian, la data 2011-04-10 21:15:26hello,lumea s-a tembelizat,scz dar vad peste tot,femeile inainte ca si gospodine grijulii faceau iaurt in casa,bors,socata etc,acum cumpara totul nu conteaza citi conservanti Euri exista in produsele respective.In zilele noastre femeile asa zis gospodine nu mai pun vinete,fasole,ardei,etc la congelator,cumpara produse otravite si zic ca isi iubesc copii,cum sa iti iubesti copii cind le cumperi iaurturi cu fructe si alte otravuri?lumea a uitat sa se hraneasca sanatosTREZITI-VA asta nu e alimentatie sanatoasa ci doar ce faci in casa ta cu mina ta





... ce gospodine, bre ... le gasesti pe forumuri ... se cearta cine cu cine s-a cuplat ...
marco918
Postat pe 10 Aprilie 2011 21:21
De la: healthy015383, la data 2011-04-03 08:18:26ar fi de preferat evitarea asa-ziselor iaurturi cu fructe din comert, mai bine incercati sa le faceti acasa. E putin probabil ca acelea sa contina fructe naturale si in plus mai contin si E-uri si alte chimicale. Un singur exemplu: aditivul rosu carmin este de fapt extras dintr-o goanga numita cosenila. Asa ca in loc de fructe consumam.......gongi ( insecte ). O precizare: eu evit iaurturile cu fructe, consum lactate simple.
Pai ce insectele nu-s naturale,sau ce...?!!!
cristinxxx
Postat pe 10 Aprilie 2011 21:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
fructele si legumele nu sunt sanatoase, produc CANCER!!!! 92 De la: allyna_healthy 1 Aprilie 2014 18:20
Cafeaua de slabit..a incercat-o cineva? 61 De la: luchianramona 1 Octombrie 2013 14:08
Cum sa slabesti usor si sa te si menti la greutatea dorita.. 3 De la: kudika325855 21 Octombrie 2013 21:15
cosmetice pentru intretinere ten 1 De la: ocaziebuna 1 Aprilie 2010 08:42
Caut persoana de mers la sala in Iasi 23 De la: ingridd 8 Octombrie 2015 03:07