Setari Cookie-uri

Sa ne uitam pe etichetele iaurturilor: cat zahar contine un iaurt cu fibre? (dar unul cu fibre si fructe?)

De la: cristinxxx, la data 2011-04-10 21:25:00
De la: healthy015383, la data 2011-04-03 08:18:26ar fi de preferat evitarea asa-ziselor iaurturi cu fructe din comert, mai bine incercati sa le faceti acasa. E putin probabil ca acelea sa contina fructe naturale si in plus mai contin si E-uri si alte chimicale. Un singur exemplu: aditivul rosu carmin este de fapt extras dintr-o goanga numita cosenila. Asa ca in loc de fructe consumam.......gongi ( insecte ). O precizare: eu evit iaurturile cu fructe, consum lactate simple.
Pai ce insectele nu-s naturale,sau ce...?!!!





... pe alea sa le maninci, in continuare, doar tu ... restul mai incearca si altceva ...
marco918
Postat pe 10 Aprilie 2011 21:28
De la: royan, la data 2011-04-08 16:57:20
De la: leo_, la data 2011-04-08 13:13:52 probleme de sanatate avem din alte cauze. de exemplu am fost uimit intr-o vizita in italia ca destule femei de acolo faceau jogging dimineata, fapt care la noi nu exista. la noi femeile iau taxi de la usa casei. este normal daca in masina stai, la birou stai, cand vii acasa stai sa se puna colesterolul pe vase. .




:)))))))) nu numai femeile, toata lumea face jogging, se deplaseaza cu bicicleta, chiar in rochie si pantofi cu toc! se duc la sala, etc. ma gandeam, unde sa te deplasezi in bucuresti cu bicicleta? daca nu esti in apropierea unui parc, unde alergi? pe strada...cred ca lumea s-ar uita ca la circ, oamenii pe la noi nu sunt obisnuiti cu activitatile in aer liber daca nu includ gratarul si berea! orele de masa se respecta cu sfintenie la ei, etc. samd..


asta e o scuza si asta iti spune un om expert la gasit scuze ca sa nu faca ceva. inainte cu ceva vreme ma procopsisem cu o burta de care ma sperii si acum cand vad pozele mai vechi. scuza era ca nu am timp de sala. uneori spuneam ca nu am nici bani de sala (scuza mea favorita in orice situatie) desi dupa un calcul sumar consumam mai mult de dublul sumei abonamentului pe cola.
am inceput atunci cand mi-am dat seama ca nu e bine deloc sa fac sport acasa. sigur ca aveam n scuze si acolo dar le-am infruntat. acum am un abdomen mai bine definit decat 90% din barbati fara sala si alte metode. nu am tinut deloc nici regim si nu am folosit nici produse slim sau de alta natura si nici nu sunt unul din cei des intalniti in sali care au pus peste grasime un pachet de muschi. eu sunt dovada ca se poate.
nu ai loc de bicicleta? de ce nu faci niste cursuri de calarie? de ce nu rogi o cunostinta care are pamant de muncit la tara sa mergi impreuna cu ea sa pui mana pe grebla si cazma? de ce nu arzi niste calorii la un curs de dans alaturi de un barbat atragator? sunt n lucruri pe care le poti face ca sa te mentii...
si, nu te mai interesa de ce zice lumea? ti-au dat ei de mancare vreodata? ti-au dat bani de buzunar? au fost langa tine la bac? nu cred... atunci parerea lor e insignifianta. oricum niciodata nu te vor vedea bine indiferent de situatia ta.
leo_
Postat pe 10 Aprilie 2011 23:43
De la: marco918, la data 2011-04-10 21:28:02
De la: cristinxxx, la data 2011-04-10 21:25:00
De la: healthy015383, la data 2011-04-03 08:18:26ar fi de preferat evitarea asa-ziselor iaurturi cu fructe din comert, mai bine incercati sa le faceti acasa. E putin probabil ca acelea sa contina fructe naturale si in plus mai contin si E-uri si alte chimicale. Un singur exemplu: aditivul rosu carmin este de fapt extras dintr-o goanga numita cosenila. Asa ca in loc de fructe consumam.......gongi ( insecte ). O precizare: eu evit iaurturile cu fructe, consum lactate simple.
Pai ce insectele nu-s naturale,sau ce...?!!!





... pe alea sa le maninci, in continuare, doar tu ... restul mai incearca si altceva ...





tocmai ca eu prefer sa nu consum asa ceva, pentru cine doreste insa, din partea mea nu are decit.Pofta buna !
healthy015383
Postat pe 11 Aprilie 2011 16:49
De la: healthy015383, la data 2011-04-11 16:49:52
De la: marco918, la data 2011-04-10 21:28:02
De la: cristinxxx, la data 2011-04-10 21:25:00
De la: healthy015383, la data 2011-04-03 08:18:26ar fi de preferat evitarea asa-ziselor iaurturi cu fructe din comert, mai bine incercati sa le faceti acasa. E putin probabil ca acelea sa contina fructe naturale si in plus mai contin si E-uri si alte chimicale. Un singur exemplu: aditivul rosu carmin este de fapt extras dintr-o goanga numita cosenila. Asa ca in loc de fructe consumam.......gongi ( insecte ). O precizare: eu evit iaurturile cu fructe, consum lactate simple.
Pai ce insectele nu-s naturale,sau ce...?!!!





... pe alea sa le maninci, in continuare, doar tu ... restul mai incearca si altceva ...





tocmai ca eu prefer sa nu consum asa ceva, pentru cine doreste insa, din partea mea nu are decit.Pofta buna !
dar tu si Marco ce consumati de santeti asa destepti..........
cristinxxx
Postat pe 11 Aprilie 2011 18:53
@leo, tu esti un norocos ca ti-ai recapatat silueta doar prin mers la sala. Oricum este stiut ca barbati slabesc mult mai repede decat femeile. Am incercat si eu aceasta metoda, doar sport si mancat cu moderatie, dar n-am avut rezultatul dorit.
Pana n-am tinut o dieta sanatoasa si un pic de miscare n-am avut ce face.
Realitatea pentru mine este foarte simpla, nu stau sa-mi fac iaurt in casa, legume congelate etc., dar am grija ce mananc, citesc ambalajale sa vad ce contin.
Nu ai cum sa-ti prepari totul numai in casa daca muncesti de dimineata pana seara - noaptea.
verena
Postat pe 11 Aprilie 2011 23:39
De la: leo_, la data 2011-04-10 23:43:54 asta e o scuza si asta iti spune un om expert la gasit scuze ca sa nu faca ceva. inainte cu ceva vreme ma procopsisem cu o burta de care ma sperii si acum cand vad pozele mai vechi. scuza era ca nu am timp de sala. uneori spuneam ca nu am nici bani de sala (scuza mea favorita in orice situatie) desi dupa un calcul sumar consumam mai mult de dublul sumei abonamentului pe cola.
am inceput atunci cand mi-am dat seama ca nu e bine deloc sa fac sport acasa. sigur ca aveam n scuze si acolo dar le-am infruntat. acum am un abdomen mai bine definit decat 90% din barbati fara sala si alte metode. nu am tinut deloc nici regim si nu am folosit nici produse slim sau de alta natura si nici nu sunt unul din cei des intalniti in sali care au pus peste grasime un pachet de muschi. eu sunt dovada ca se poate.
nu ai loc de bicicleta? de ce nu faci niste cursuri de calarie? de ce nu rogi o cunostinta care are pamant de muncit la tara sa mergi impreuna cu ea sa pui mana pe grebla si cazma? de ce nu arzi niste calorii la un curs de dans alaturi de un barbat atragator? sunt n lucruri pe care le poti face ca sa te mentii...
si, nu te mai interesa de ce zice lumea? ti-au dat ei de mancare vreodata? ti-au dat bani de buzunar? au fost langa tine la bac? nu cred... atunci parerea lor e insignifianta. oricum niciodata nu te vor vedea bine indiferent de situatia ta.



:))))))))))))))))) pai nu la mine ma refeream si pe de alta parte asa este, la noi daca alergi pe strada in pantaloni scurti cred ca esti privit cam ciudat. ma refeream si faceam o comparatie intre persoanele care fac activitati fizice la noi si la ei (it)! poate la voi la craiova se fac cursuri de calarie, la mine prin jurul bucurestiului nici nu stiu daca mai exista cai:))))))) vad ca subestimezi gradinaritul :))))))))) daca nu esti antrenat, nenica, nu stiu daca rezisti mai mult de o zi, dupa care cazi lat si nu-ti mai trebuie :)))))))))) nu este o activitate care sa tina loc de activitate sportiva pt intretinere.
royan
Postat pe 12 Aprilie 2011 19:24
De la: verena, la data 2011-04-11 23:39:44@leo, tu esti un norocos ca ti-ai recapatat silueta doar prin mers la sala. Oricum este stiut ca barbati slabesc mult mai repede decat femeile. Am incercat si eu aceasta metoda, doar sport si mancat cu moderatie, dar n-am avut rezultatul dorit.
Pana n-am tinut o dieta sanatoasa si un pic de miscare n-am avut ce face.
Realitatea pentru mine este foarte simpla, nu stau sa-mi fac iaurt in casa, legume congelate etc., dar am grija ce mananc, citesc ambalajale sa vad ce contin.
Nu ai cum sa-ti prepari totul numai in casa daca muncesti de dimineata pana seara - noaptea.



Daca vrei, poti...
kudika226898
Postat pe 13 Aprilie 2011 08:42
De la: verena, la data 2011-04-11 23:39:44@leo, tu esti un norocos ca ti-ai recapatat silueta doar prin mers la sala. Oricum este stiut ca barbati slabesc mult mai repede decat femeile. Am incercat si eu aceasta metoda, doar sport si mancat cu moderatie, dar n-am avut rezultatul dorit.
Pana n-am tinut o dieta sanatoasa si un pic de miscare n-am avut ce face.
Realitatea pentru mine este foarte simpla, nu stau sa-mi fac iaurt in casa, legume congelate etc., dar am grija ce mananc, citesc ambalajale sa vad ce contin.
Nu ai cum sa-ti prepari totul numai in casa daca muncesti de dimineata pana seara - noaptea.


iti garantez ca daca tu faci macar 300 de abdomene zilnic si macar 1000 pe fiecare zi din weekend nu conteaza ce mananci.
singura dieta pe care am tinut-o a fost ca in loc de cantitatea dorita de mancare sa imi pun in farfurie jumatate.
Iaurtul in casa se face singur nu stai prea mult de el. sunt altele mai greu de facut decat asta, cum ar fi muraturile.
leo_
Postat pe 13 Aprilie 2011 23:18
De la: royan, la data 2011-04-12 19:24:17
:))))))))))))))))) pai nu la mine ma refeream si pe de alta parte asa este, la noi daca alergi pe strada in pantaloni scurti cred ca esti privit cam ciudat. ma refeream si faceam o comparatie intre persoanele care fac activitati fizice la noi si la ei (it)! poate la voi la craiova se fac cursuri de calarie, la mine prin jurul bucurestiului nici nu stiu daca mai exista cai:))))))) vad ca subestimezi gradinaritul :))))))))) daca nu esti antrenat, nenica, nu stiu daca rezisti mai mult de o zi, dupa care cazi lat si nu-ti mai trebuie :)))))))))) nu este o activitate care sa tina loc de activitate sportiva pt intretinere.


conteaza prea putin parerea altora. daca te vad la costum crezi ca nu te privesc la fel de ciudat?
gradinaritul e chiar o gluma, presupune o gradina si aia am si in fata blocului. munca la tara e altceva si nu gradinarit. cand ai de lucrat manual pamant cat vezi cu ochii iti spun eu din experienta ca nu il mai consideri gradinarit. fiecare facem sacrificii pentru ca sa aratam mai bine. munca la tara ma ajuta sa ma fortific si sa mentin achizitiile de la supermarket la nivel foarte mic (teoretic cumpar mai putin de 10% din produsele alimentare din comert intr-un an). De fapt cred ca daca toti ar cumpara ca mine intr-un an nu ar mai fi nici un supermarket in tara.
leo_
Postat pe 13 Aprilie 2011 23:45
Abdomene ce-i drept nu fac 300, insa alerg in jur de 40 de minute de vreo 3-4 ori pe saptamana. In weekend chiar am incercat sa fac iaurt in casa dar nu a iesit cine stie ce...
Asadar am preferat sa ma duc sa-mi iau iaurtul care-mi place sa-l mananc acum si stiu ca este bun.
Si sincer eu n-am incredere in lactatele cumparate la coltul strazii.
verena
Postat pe 19 Aprilie 2011 10:12
De la: verena, la data 2011-04-19 10:12:10Abdomene ce-i drept nu fac 300, insa alerg in jur de 40 de minute de vreo 3-4 ori pe saptamana. In weekend chiar am incercat sa fac iaurt in casa dar nu a iesit cine stie ce...
Asadar am preferat sa ma duc sa-mi iau iaurtul care-mi place sa-l mananc acum si stiu ca este bun.
Si sincer eu n-am incredere in lactatele cumparate la coltul strazii.


ai grija ca daca alergi nu-ti garanteaza pierderea greutatii,
pentru ca in timpul dedicat jogging-ului comparativ cu timpul petrecut pe o canapea, nu pierzi decat 200-300 de calorii in plus (asta in conditiile in care tragi tare)
exercitiile sunt bune, insa numai daca mananci sanatos


battleofwits
Postat pe 19 Aprilie 2011 10:34
Nici un iaurt din comert nu e bun, indiferent de firma si cat costa. Iaurtul se poate face acasa, foarte simplu si nu necesita timp. Se cumpara 2 litri de lapte natural( de vaca crescuta intr-un mediul rural si hranita sanatos) care costa maxim 3 roni /litru, se fierbe, apoi se lasa sa se raceasca un pic intr-o oala de pamant ( sau un vas de ceramica, sticla, portelan) , dupa care se adauga doua linguri de iaurt cu o cultura activa-probiotic. Dupa maxim 2 zile, obtineti cel mai bun si sanatos iaurt din cate exista.
Si mai sanatos ar fi insa, sa cumparati 2 litri de lapte de vaca natural si ecologic si fara sa-l fierbeti, pur si simplu il lasati asa cum l-ati cumparat , langa o sursa de caldura-calorifer sau soare-3-4 zile. POFTA BUNA!
Fumed
Postat pe 19 Aprilie 2011 10:35
kudika226898
Postat pe 19 Aprilie 2011 19:25
E greu sa dai kg jos numai ca unii nu ne inteleg,este o lupta pe care o ducem tot timpul,de la kg in plus devenim complexate,nu avem incredere in noi ,nu ne ingrijim ....M-am saturat de astazi o sa imi schimb viata o sa caut remedii sa slabesc fac sport mananc sanatos,o sa imi cumpar si interactiv slim (o cunostinta a slabit cu aceste pastile)si o sa revin sa va spun ce am reusit peste o luna.Fetelor am nevoie de sustinerea voastra .va pup
kudika387950
Postat pe 27 Aprilie 2011 21:36
Prin pastile nu vei slabi pe termen lung sau mai bine spus rezultatele nu vor fi pe termen lung.
Cat despre iaurtul in casa, eu va inteleg si stiu ce anume spuneti insa din pacate nu mereu am timp pentru asa ceva sau uit.
Eu zic ca atunci cand nu ai timp sau uiti de iaurtul de casa macar sa-ti iei unul bun.
verena
Postat pe 8 Mai 2011 23:29
De la: Fumed, la data 2011-04-19 10:35:20Nici un iaurt din comert nu e bun, indiferent de firma si cat costa. Iaurtul se poate face acasa, foarte simplu si nu necesita timp. Se cumpara 2 litri de lapte natural( de vaca crescuta intr-un mediul rural si hranita sanatos) care costa maxim 3 roni /litru, se fierbe, apoi se lasa sa se raceasca un pic intr-o oala de pamant ( sau un vas de ceramica, sticla, portelan) , dupa care se adauga doua linguri de iaurt cu o cultura activa-probiotic. Dupa maxim 2 zile, obtineti cel mai bun si sanatos iaurt din cate exista.
Si mai sanatos ar fi insa, sa cumparati 2 litri de lapte de vaca natural si ecologic si fara sa-l fierbeti, pur si simplu il lasati asa cum l-ati cumparat , langa o sursa de caldura-calorifer sau soare-3-4 zile. POFTA BUNA!


sa vezi ce buna e branzica facuta in casa....
nu inteleg chestia cu imi trebuie timp sa fac ceva ce puii mei doar lasi laptele la pris si gata buna ai in casa tot ceti trebuie.

ma rog intre natural si procesat totusi prefer vaca din curtea bunicilor in locul celei de pe cutia de fulga.
dandanaua_reloaded
Postat pe 6 Decembrie 2011 13:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vreau sa ma ingras 29 De la: claudya_elena21 12 Martie 2012 12:44
A FOLOSIT CINEVA-AMIX 200 ??? 6 De la: tani 26 Octombrie 2009 16:17
patile eficiente pentru slabit 49 De la: healthy006432 14 Septembrie 2009 13:18
gripa porcina 4 De la: camiflorea 9 Noiembrie 2009 17:42
AM SLABIT 30 De la: gianina2000 16 Septembrie 2013 17:39