Setari Cookie-uri

Ma casatoresc peste 2 luni.....???

Peste aproape doua luni ma casatoresc si imi este un pic frica de acest lucru. Noi suntem impreuna de mici copii, mai exact de 9 ani de zile. Eu am 25 de ani si el 28. De aproape trei ani de zile relatia nostra nu a mai mers asa bine. cu toate ca nu recunoaste acest lucru, s-a schimbat, nu mai este barbatul pe care mi-l doream si de care m-am indragostit. Nu este un om rau, din contra, pot sa spun ca este o persoana minunata, pritenele mele ma invidiaza ca am gasit pe cineva ca el dar chiar si asa lipseste ceva. Dina cest motiv in urma cu aprope 6 luni ne-am despartit, sau mai bine zis eu am plecat de langa el. Am vrut altceva.....si intradevar am gasit....partea proasta e ca nu a fost chiar ce imi doream. Am intalnit un baiat alaturi de care am avut e experianta groznica. Si cum timp de 9 ani ei si viitorul meu sot am fost cei mai buni prieteni, am venit plangand la el pt ca nu stiam unde sa gasesc alinarea. dupa aceasta intamplare ne-am hotarat sa ne casatorim. Mi-a promis ca se va schimba, ca va fi mai atent cu mine si imi va arata ca ma iubeste. Timp de doua luni s-a tinut de promisiune. Acum lucrurile au revenit la normal. nul il vad entuziasmat de faptul ca ne casatorim chiar daca el ma contrazice. Acu cateva zile a fost ziua mea.....nu mi-a luat nici macar un buchet de flori .Exact in acea zi la primele ore ale diminetii niste prieteni mi-au pregatit o surpriza si am plecta din oras. S-a scuzat ca nu a avut timp sa-mi i-a nimic. A fost o zi f trista pt mine. De obicie nu imi face cadouri dar nu ma asteptam sa nu primesc din macar de ziua mea nimic.......... Imi este frica ca nu cumva nunta noastra sa fi fost o decizie pe moment ...ma ales ca ne-am hotarat cu doar 4 luni inainte. Vreau sa ma casatoresc cu el dar nu asa cum este acum.........imi este frica.
eveline17
Postat pe 17 Mai 2010 09:12
Dupa 9 ani de zile relatia este normal sa devina o rutina .Intre voi doi nimic nu mai este nou ,va cunoateti fiecare particica a corpului ,cand faceti dragoste numai exista emotii ,asa ca nu te ingrijora ,gandestete bine ce decizie ei si nu uita o zicala ,Azi e mai bine ca Maine , Poate si el e mai bun ca altul. Si daca o sa aveti un copil totul se va schimba in bine .Hai noroc maxim in viata .
healthy010635
Postat pe 17 Mai 2010 10:17
Multumesc pentru raspuns. ce-i drept acu sunt mai linistita in ceea ce priveste nunta noastra. Am dat invitatiile, verighetele sunt gata, el si-a luat costumul iar rochia mea e pe drum :D.
eveline17
Postat pe 28 Mai 2010 09:45
De la: 2ionela, la data 2010-05-28 09:45:25Multumesc pentru raspuns. ce-i drept acu sunt mai linistita in ceea ce priveste nunta noastra. Am dat invitatiile, verighetele sunt gata, el si-a luat costumul iar rochia mea e pe drum :D.
cumva nunta este un act sexual sau o boala ginecologica,nu inteleg de ce te plangi pe acest forum si mai ales pe acest topic?
ene_m_gabriel
Postat pe 28 Mai 2010 09:51
Atunci mai asteapta nu te grabi.Daca crezi ca ceva nu merge de la inceput, ori inchei relatia ori mai astepti poate o schimbare.
kudika098645
Postat pe 28 Mai 2010 22:01
Dar vad ca totusi ati hotarit sa va uniti destinele.Sper sa fie totul bine si ca mai devreme sau mai tirziu sa nu vii iar pe acest forum sa te plingi ca nu a mers, cerind din nou sfaturi.Eu iti doresc nu-mai bine si fericire infinita.
kudika098645
Postat pe 28 Mai 2010 22:04
parerea mea este ,sa nu te grabesti, nu este normal ca sa-ti spuna ca te iubeste si de ziua ta sa nu-ti ia macar o floare,daca acum este plafonare ce vei face peste 3o de ani .uita si data de nastere,eu cred ca a devenit ca un obiect din viata ta de care nu te poti debarasa , dar tu ai nevoie de un om, in adevaratul sens al cuvantului ai sa vezi ca nu se va schimba in bine dupa casatorie,mai gandestete.
healthy015814
Postat pe 1 Iunie 2010 12:18
nu cauta raspunsuri aici,u tre sa sti cel mai bn ce este bn pt u .bafta multa si sanatate
healthy009146
Postat pe 1 Iunie 2010 22:23
Iti mai dau un exemplu , tu mai poti purta o bluza sau un tricou cu aceeasi placere dupa 9 ani de zile ca la inceput. Asa ca mereu noul este mai atragator. Rutina si plafonarea dupa 9 ani este normala ,in rest rabdare ,accept situatiilor neprevazute.
healthy010635
Postat pe 2 Iunie 2010 00:13
Multumesc din suflet celor care mi-au scris. Acum din pacate ne confruntam cu o problema f grava. Tatal lui este f grav bolnav si ne este teama ca pana la nunta nostra sa nu se stinga din viata. Ar fi o lovitura f grea mai ales pt el si ne-ar distruge pe amandoi acest lucru.Sper din tot sufletul s ane ajute Dumnezeu si sa fie bine in urmatoarele luni pentru ca nunta se apropie cu pasi repezi. Pupici. Va multumesc tuturor. O sa va tin la curent.
eveline17
Postat pe 2 Iunie 2010 09:58
eu te sfatuiesc sa nu te casatoresti! deja ma intristeaza pe mine gandul ca totul se va duce de rapa din ce in ce mai tare si o sa-ti fie mult prea greu sa faci dupa aceea ceva.
Eventual ai putea sa amani un an aceasta nunta, cu atat mai mult cu cat exista problema cu tatal lui.

Iti doresc curaj!
aristodeea
Postat pe 2 Iunie 2010 10:21
Buna.Eu dupa o relatie de 8 ani ,m-am casatorit si mai avem 2 ani de casatorie,deci 10 ani impreuna,au fost si mici probleme ca peste tot de'altfel dar intotdeauna dragostea dintre noi a invins.Tu ai cerut un sfat,dar eu zic ca numai in voi se afla raspunsul si acum cat nu e inca prea tarziu, sa analizati si sa luati cea mai buna decizie ,iar la partea cu ziua ta.....fara comentarii...
Bafta
macanetu
Postat pe 2 Iunie 2010 12:23
Gandeste-te bine de tot.................
lavi81
Postat pe 2 Iunie 2010 18:19
Nu cred ca este o regula ca dupa un numar de ani sa dispara emotiile dintr-o relatie. Noi facem 11 de cand suntem impreuna si 3 de casnicie, dar sincer iti spun ca pe zi ce trece relatia devine mai puternica si dorinta unuia pt celalalt a ramas aceeasi. Dar acest lucru depinde si de ceea ce doriti voi, daca sunteti creativi si mai mult decat atat, daca va mai iubiti sau acceptati monotonia care este inevitabil sa nu intervina la un moment dat. Cand te casatoresti, sa o faci din tot sufletul, altfel va fi foarte dificil.
Mult succes!
emy_healthy
Postat pe 2 Iunie 2010 21:04
Dupa cum vad eu lucrurile voi deja v-ati obisnuit mult unul cu celalalt probabil ca ceva trebuie sa va reintareasca relatia daca vreti sa o continuati.
Eu nu prea cred ca va merge bazat pe ceea ce ai scris tu in rindurile tale.
Iti sugerez sincer sa te gindesti bine ce faci. Mai bine opresti acum totul inainte ca situatia sa devina mai grava si apoi sa ai si "contractul" semnat.
Mult noroc si ratiune.
DanWood70
Postat pe 5 Iunie 2010 05:26
Nu mi-as dori sa fiu in pielea ta.Totusi, am avantajul, in comparatie cu tine, ca pot analiza la rece situatia ta.As dori sa-ti pui o intrebare.In acesti 9 ani de ce nu v-ati casatorit????????De ce a durat atat ca sa va ganditi la casatorie?Parerea mea ca oficierea unei casatorii se face in primii 3 ani de prietenie.
In al doilea rand faptul ca a uitat sau a neglijat sa-ti cumpere un cadou de ziua ta mie mi se pare un lucru de neiertat.Este asa de avar?Daca asta se intimpla acum peste alti 9 ani cum o sa fie?
Te rog sa -si oferi niste raspunsuri sincere.
Sfatul meu e ca daca tot e in mare necaz tatal lui sa amanati nunta macar un an, timp in care ve-ti analiza situatia amandoi si ve-ti lua cea mai buna decizie.
Eu stiu ca daca moare cineva in ziua nuntii tale sau in apropiere(cineva important din anturajul tau) nu-ti va merge bine.
blanch
Postat pe 7 Iunie 2010 16:09
de ce nu ne-an casatorit in acest timp?..... cand ne-an cunoscut eu eram in liceu apoi am plecat amandoi la facultate si am stabilit ca in acest timp sa nu facem nici un pas in privinta casatoriei. Am avut multe discutii pe tema asta in urma cu cativa ani si era convinsi ca suntem facuti unul pentru altul doar ca nu era momentul potrivit pentru o casatorie. Am stat 5 ani impreuna la facultat timp in care relatia noastra a mers bine dar la un moment dat a inceput sa lipseasca ceva. Eram constienta ca s-a instalat monotonia in relatia noastra, poate era un lucru inevitabil dupa atatia ani. Tocmai din acest motiv mi se parea ca relatiei noastre ii lipseste ceva-nici sentimentele nu mai erau ca la inceput, nimic nu mai era la fel, pana si eu m-am schimbat. A fsot un moment cand imi doream asa de mult sa ne casatorim , sa fim o familie dar....am asteptat sa terminam facultate. Intre timp nu am mai dat asa mult importanta acestui lucru.Intr-un final am ajuns la un punct mort. eram decisa sa o iau de la capat cu altcineva...nici nu vreau sa-mi amintesc de aceasta etapa din viata mea. Asa ca in 4 luni am ajuns sa ne organizam nunta. Problema a fost ca dupa un timp mi s-a facut frica. Tot entuziasmul de la inceput s-a transformat brusc in teama. Va spun sincer este un om f bun numai ca park a uitat cum sa-si arate iubirea.

M-ai intrebat daca este avar...nu, nu este. Explicatia pentru faptul ca nu mi-a luat nimic de ziua mea a fsot ca nu a avut timp in acea zi deoarece noi am plecat pe nepregatite intr-o excursie. Chiar si asa ma durut acest lucru.

eveline17
Postat pe 8 Iunie 2010 17:19
Fiecare isi organizeaza viata dupa cum ai place, pana la urma urmei. Sant cupluri care se casatoresc in timpul studentiei fara insa sa faca si copii dar iata sant si ca voi.Totusi ar trebui sa te gandesti bine daca sa va casatoriti.Anazileaza-ti viata de cuplu, vezi ce ti-ai dori sa-ti ofere el, discutati aceste lucruri impreuna.Cu alte cuvinte fa tot ce se poate sa afli daca intre voi este iubire sau doar o profunda relatie de prietenie.Iubire ar insemna atunci cand te imbratiseaza si cand tu simti fluturi in stomac sau ti se taie picioarele.In iubire nu uiti niciodata sa-i cumperi cadou iubitei.Stii ca se apropie ziua ei si te ocupi sa-i cumperi unul cu cateva zile inainte nu in aceeasi zi.Asta se poate insa intimpla la cuplurile casatorite de ani buni dar nu la cei tineri ca voi.
Poate ca ai dreptate si este un om bun, un om deosebit dar poate nu este cel sortit tie.Iti doresc sa faci cea mai buna alegere pentru tine iar daca aceea va fii sa fii mireasa lui, atunci sa fii o miresa superba si mai cu seama fericita!
blanch
Postat pe 9 Iunie 2010 01:22
MULTA SANATATE viitorului socru mare, cat despre teama de casatorie,cea care trebuie sa se schimbe esti chiar tu. Asta am facut eu ... si a mers. Am cumparat un tortulet ,2 lumanarele parfumate si o sampanie. L-am invitat la noi in dormitor si i-am EXPLICAT ca nu imi place monotonia care deja este instalata intre noi, si am hotarat sa sarbatorim un nou inceput.A fost entuziasmat si de atunci au mai urmat alte surprize si nu numai din partea lui. In sept. avem cununia religioasa dar pana atunci ... cine stie ce na mai asteapta.
lumii
Postat pe 11 Iunie 2010 09:37
Scumpa mea, un copil, in astfel de conditii nu uneste, ci DESPARTE. Nu conteaza de cati ani va cunoasteti... Din pacate, rezultatul va fi, probabil, acelasi si vei suferi foarte mult.
Cum ai simtit nevoia sa evadezi de langa el, o sa mai simti... mai ales daca se va naste si un copil. Atunci iti va fi mai greu, vei fi obosita si iti vei da seama cat esti de singura si ca nu te poti baza decat pe tine insati. E cumplit. Sotul tau nu va sti sa te pretuiasca si sa fie alaturi de tine.
Nu conteaza invitatiile la nunta, florile si alte prostii: tu esti cea mai importanta si nimeni nu te poate inlocui. Nu repeta greseala pe care au facut-o atatea femei. FUGI! SALVEAZA-TE, pana nu e prea tarziu!
Iti vei gasi fericirea, pana la urma. Iti vei gasi sufletul - pereche!
Iti doresc multa fericire!
Jaqueline_healthy
Postat pe 14 Iunie 2010 03:08
Degeaba este un om bun, daca uita si n-are timp de ziua ta... Ai mari dubii daca relatia voastra va mai merge si totusi te mariti cu el...ce sa spun? Vrei sa iti complici mai mult viata prin casatorie. Crezi ca se schimba ceva: Crezi ca nu poate pleca de langa tine daca va casatoriti, el fiind plictisit? Ai avut o experienta cu altul neplacuta . Si ? cauta alta si alta , pana gasesti ce vrei. Poate asa te mai maturizezi si daca ai norocul, dai peste sufletul tau pereche! Dar daca totusi insisti sa te mariti cu el, de ce nu il iei la o discutie serioasa si sa il intrebi concret daca chiar vrea sa fie cu tine pentru ca te iubeste, sa ii spui ce te doare, sa ii spui chiar si de cadoul uitat de ziua ta, sa vezi daca nu e comod si preferea sa se bage in casnicie din onestitate...ca oricum apoi te poate insela, nu?
Deci , daca acum nu invatati sa comunicati, cred ca faci cea mai mare greseala! Si de obicei, daca o relatie dureaza atat si nu se finalizeaza in primii ani cu o casatorie, ceva chiar lipseste si acel lucru e convingerea ca ea e persoana aceea care te intregeste! Curaj si ia cela mai bune decizii! Lasa nunta, invitatiile, etc. TU CE VREI ? CE CAUTI DE LA VIATA ; DE LA EL? Tu contezi acum, e vorba de fericirea ta viitoare si prezenta! CUm va risipiti viata inutil pentru iluzii! Si tineretea trece si apoi tot mai greu iti gasesti pe cineva potrivit sau disponibil!
TU nu traiesti viata, te chinui si crezi ca daca te casatoresti totul se rezolva! Ia-l la o discutie serioasa si daca nu e in stare sa comunice cu tine si sa vezi de ce se casatoreste cu tine si totusi nu iti arata dragoste si respect, atunci LASA-L ! Nu e omul tau si gata! Ce ar mai fi de discutat?!
floare_de_crin
Postat pe 16 Iunie 2010 11:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Buna! 2 De la: oficup 8 Martie 2010 17:47
Seminar gratuit Fibrom Uterin (Clinica Hemodinamic si dr. Rares Nechifor) 1 De la: kudika516057 24 Mai 2012 12:15
Criza financiara +scaderea salarilor si pensilor. 34 De la: Porumbelul 1 Iulie 2010 15:17
anexita si rana pe col 91 De la: Florrentina_flor 25 Aprilie 2013 16:55
hepatita B 20 De la: petty_healthy 12 Octombrie 2013 20:10