Setari Cookie-uri

Violenta parintilor asupra copiilor

Ma interseaza subiectul asta. Ce cunoasteti despre violenta parintilor asupra copiilor???
In Romania este o practica bataia considerata ca fiind este rupta din rai.
Cine isi bat mai mult copii???mamele??tatii???
sunteti de acord cu "bataia"???
ce inseamna in opinia voastra "pedepasa", "corectie."
"Bataia" este prezenta si in familiile de intelectuali, nu numai la cei saraci.
Din cate am observat nu exista o conexiune in situatia materiala a familei si violenta, sunt familii foarte instarite in care se practica violenta la cote inalte.
nadine20011
Postat pe 31 Martie 2011 23:53
sunteti de acord cu "bataia"???



ce-a mai idioata intrebare
Valy90
Postat pe 1 Aprilie 2011 00:00
De la: Valy90, la data 2011-04-01 00:00:00sunteti de acord cu "bataia"???



ce-a mai idioata intrebare


Crezi? Mai mult de jumatate dintre romani ar raspunde DA.
rashela
Postat pe 1 Aprilie 2011 00:35
De la: alinabubi, la data 2011-03-31 23:53:42Ma interseaza subiectul asta. Ce cunoasteti despre violenta parintilor asupra copiilor???
In Romania este o practica bataia considerata ca fiind este rupta din rai.
Cine isi bat mai mult copii???mamele??tatii???
sunteti de acord cu "bataia"???
ce inseamna in opinia voastra "pedepasa", "corectie."
"Bataia" este prezenta si in familiile de intelectuali, nu numai la cei saraci.
Din cate am observat nu exista o conexiune in situatia materiala a familei si violenta, sunt familii foarte instarite in care se practica violenta la cote inalte.


Ce cunosc? Pai, avand in vedere ca nu stau cu ochii pe gaura cheii usii nimanui, nu cunosc. Eventual ce se poate auzi fara sa doresti.
Da, cred ca romanul considera bataia ca fiind rupta din rai si nu de ieri de azi. Si inca mult timp de acum incolo.
Cred ca mamele, cel putin in zona urbana si tatii in zona rurala.
Nu sunt de acord cu bataia.
Hmm, pedeapsa / corectia in opinia mea trebuie sa-l lipseasca pe cel mic, pe termen foarte bine definit, de o placere.

Absolut ca violenta n-are legatura nici cu situatia materiala, nici cu studiile, as spune eu, DAR saracia o atrage precum magnetul.


Imi pare rau ca ti-am raspuns asa, pe puncte, dar m-am conformat postului tau. Lasa discutia mai libera si probabil ca voi spune mai multe.
rashela
Postat pe 1 Aprilie 2011 00:41
De la: rashela, la data 2011-04-01 00:35:37
De la: Valy90, la data 2011-04-01 00:00:00sunteti de acord cu "bataia"???



ce-a mai idioata intrebare


Crezi? Mai mult de jumatate dintre romani ar raspunde DA.


ce dur
si eu as fi de acord cu mutilarea batausilor
Valy90
Postat pe 1 Aprilie 2011 00:58
De la: alinabubi, la data 2011-03-31 23:53:42Ma interseaza subiectul asta. Ce cunoasteti despre violenta parintilor asupra copiilor???
In Romania este o practica bataia considerata ca fiind este rupta din rai.
Cine isi bat mai mult copii???mamele??tatii???
sunteti de acord cu "bataia"???
ce inseamna in opinia voastra "pedepasa", "corectie."
"Bataia" este prezenta si in familiile de intelectuali, nu numai la cei saraci.
Din cate am observat nu exista o conexiune in situatia materiala a familei si violenta, sunt familii foarte instarite in care se practica violenta la cote inalte.


Violenta parintilor are un impact foarte puternic asupra copilului si asta pe termen lung,din pacate multi nu vad mai departe de descarcarile lor din diferite cauze.Numai persoanele inguste la minte pot considera bataia ca rupta din rai,sunt atatea metode de a educa un copil dar pentru asta trebuie sa gandesti si sa faci ceva asa ca...e mai bine sa dai cu pumnu` sau cu palma si sa spui "lasa ca asa fac om din el".As spune ca tatii isi bat mai mult copii dar daca ma gandesc mai bine cred ca sunt si foarte multe mame care isi lovesc copii.Mi-am adus aminte de o tipa care sta cu mine in bloc,are cam 23-25 de ani si o fetita de vreo 2 anisori careia ii da numai palme peste gura,asa considera ea ca o cuminteste.Fetita este foarte nervoasa(oare de ce?!) si cand prinde un copil il musca pana ii da sangele,normal ca pentru asta isi ia iar bataie...Sunt unele tampite care nu ar merita sa fie mame.
Barbie30_
Postat pe 1 Aprilie 2011 02:48
Nu, nu sunt de acord cu bataia, Doamne fereste. E foarte greu de educat un copil, nu oricine o poate face intr-un mod corect. In cazul meu, asa cum spunea Rashela, imi "pedepsesc"copilul privandu-l de unele placeri. Foarte rar isi ia cate o pedeapsa pt ca e un baiat ascultator, vesel. Singurul lui defect e ca nu-si face ordine in camera. Am mai observat ceva la el.. sunt lucruri ce ii sunt interzise, cum ar fi cutitul, aragazul, fereastra, electrocasnicele, etc. Intr-o zi l-am prins jucandu-se cu camera video. Cand l-am intrebat de ce a luat-o daca nu avea voie , mi-a raspuns: daca iti spuneam ca vreau sa ma joc cu ea, imi raspundeai ca nu am voie si de aceea am luat-o fara stirea ta. Sunt lucruri ce si-ar dori sa le exploreze dar prezinta pericol pt ei si aici trebuie noi, parintii sa lucram mai mult; cum sa le explicam mai bine de ce nu au voie si care pot fi consecintele.
mimi_ca29
Postat pe 1 Aprilie 2011 08:08
De la: Barbie30_, la data 2011-04-01 02:48:47
De la: alinabubi, la data 2011-03-31 23:53:42Ma interseaza subiectul asta. Ce cunoasteti despre violenta parintilor asupra copiilor???
In Romania este o practica bataia considerata ca fiind este rupta din rai.
Cine isi bat mai mult copii???mamele??tatii???
sunteti de acord cu "bataia"???
ce inseamna in opinia voastra "pedepasa", "corectie."
"Bataia" este prezenta si in familiile de intelectuali, nu numai la cei saraci.
Din cate am observat nu exista o conexiune in situatia materiala a familei si violenta, sunt familii foarte instarite in care se practica violenta la cote inalte.


Violenta parintilor are un impact foarte puternic asupra copilului si asta pe termen lung,din pacate multi nu vad mai departe de descarcarile lor din diferite cauze.Numai persoanele inguste la minte pot considera bataia ca rupta din rai,sunt atatea metode de a educa un copil dar pentru asta trebuie sa gandesti si sa faci ceva asa ca...e mai bine sa dai cu pumnu` sau cu palma si sa spui "lasa ca asa fac om din el".As spune ca tatii isi bat mai mult copii dar daca ma gandesc mai bine cred ca sunt si foarte multe mame care isi lovesc copii.Mi-am adus aminte de o tipa care sta cu mine in bloc,are cam 23-25 de ani si o fetita de vreo 2 anisori careia ii da numai palme peste gura,asa considera ea ca o cuminteste.Fetita este foarte nervoasa(oare de ce?!) si cand prinde un copil il musca pana ii da sangele,normal ca pentru asta isi ia iar bataie...Sunt unele tampite care nu ar merita sa fie mame.


Hai sa-ti zic o chestie...pe mine tata m-a pocnit de 3 ori in viata lui: o data cand am chiulit de la scoala, o data cand a aflat ca fumez si o data cand i-am furat niste bani din banii de salarii ale angajatilor (nu erau multi dar gestul meu a contat mai mult decat banii pe care ii luasem). Si nu pot exprima in cuvinte respectul pe care i-l port. Mama, in schimb...ma altoia de fiecare data cand avea ocazia si cu toate astea e cea mai buna prietena a mea si nu-mi pot imagina viata fara ea.. E adevarat ca nu ma maltratau si ca pe langa palmele ce mi le articulau (cu motiv..niciodata nu ma batea de cuminte ce sunt evident) mi-au oferit o dragoste imensa si niciodata n-as putea sa le multumesc suficient de mult pentru faptul ca au avut grija de mine, m-au crescut, mi-au dat o educatie buna, m-au trimis la studii intr-un oras mare, m-au intretinut si nu numai.
Asa ca...eu sunt convinsa ca daca ai un copil din ala problema nu te poti abtine intotdeauna sa-i mai aplici niste palme la funduletz.
Si eu sunt de parere ca nu rezolvi nimic cu bataia insa...eu am crescut excelent chiar daca mi le-am mai "furat" si eu cand eram mica
_Cryssa_
Postat pe 1 Aprilie 2011 09:01
De la: _Cryssa_, la data 2011-04-01 09:01:09
De la: Barbie30_, la data 2011-04-01 02:48:47
De la: alinabubi, la data 2011-03-31 23:53:42Ma interseaza subiectul asta. Ce cunoasteti despre violenta parintilor asupra copiilor???
In Romania este o practica bataia considerata ca fiind este rupta din rai.
Cine isi bat mai mult copii???mamele??tatii???
sunteti de acord cu "bataia"???
ce inseamna in opinia voastra "pedepasa", "corectie."
"Bataia" este prezenta si in familiile de intelectuali, nu numai la cei saraci.
Din cate am observat nu exista o conexiune in situatia materiala a familei si violenta, sunt familii foarte instarite in care se practica violenta la cote inalte.


Violenta parintilor are un impact foarte puternic asupra copilului si asta pe termen lung,din pacate multi nu vad mai departe de descarcarile lor din diferite cauze.Numai persoanele inguste la minte pot considera bataia ca rupta din rai,sunt atatea metode de a educa un copil dar pentru asta trebuie sa gandesti si sa faci ceva asa ca...e mai bine sa dai cu pumnu` sau cu palma si sa spui "lasa ca asa fac om din el".As spune ca tatii isi bat mai mult copii dar daca ma gandesc mai bine cred ca sunt si foarte multe mame care isi lovesc copii.Mi-am adus aminte de o tipa care sta cu mine in bloc,are cam 23-25 de ani si o fetita de vreo 2 anisori careia ii da numai palme peste gura,asa considera ea ca o cuminteste.Fetita este foarte nervoasa(oare de ce?!) si cand prinde un copil il musca pana ii da sangele,normal ca pentru asta isi ia iar bataie...Sunt unele tampite care nu ar merita sa fie mame.


Hai sa-ti zic o chestie...pe mine tata m-a pocnit de 3 ori in viata lui: o data cand am chiulit de la scoala, o data cand a aflat ca fumez si o data cand i-am furat niste bani din banii de salarii ale angajatilor (nu erau multi dar gestul meu a contat mai mult decat banii pe care ii luasem). Si nu pot exprima in cuvinte respectul pe care i-l port. Mama, in schimb...ma altoia de fiecare data cand avea ocazia si cu toate astea e cea mai buna prietena a mea si nu-mi pot imagina viata fara ea.. E adevarat ca nu ma maltratau si ca pe langa palmele ce mi le articulau (cu motiv..niciodata nu ma batea de cuminte ce sunt evident) mi-au oferit o dragoste imensa si niciodata n-as putea sa le multumesc suficient de mult pentru faptul ca au avut grija de mine, m-au crescut, mi-au dat o educatie buna, m-au trimis la studii intr-un oras mare, m-au intretinut si nu numai.
Asa ca...eu sunt convinsa ca daca ai un copil din ala problema nu te poti abtine intotdeauna sa-i mai aplici niste palme la funduletz.
Si eu sunt de parere ca nu rezolvi nimic cu bataia insa...eu am crescut excelent chiar daca mi le-am mai "furat" si eu cand eram mica


Neata Crsya! Crysa,tipa de care spuneam e si putin sarita de pe fix,asta e modul ei de a se razbuna pe copil pentru ca:
-din cauza ei s-a ingrasat de s-a facut cat usa.
-din cauza ei nu doarme noaptea.
-din cauza ei nu mai are timp de ea.
-din cauza ei nu mai are bani pentru ea si poftele ei.
-din cauza ei nu mai poate sa se distreze ca inainte.
Ea nu a avut un copil problema atunci cand a nascut fetita,a devenit asa din cauza ei,asta cred eu...
Barbie30_
Postat pe 1 Aprilie 2011 12:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cu dusmanul in pat. 48 De la: _oktober_ 31 Ianuarie 2011 12:54
iubesc o persoana ..imposibila de iubit!:( 88 De la: Piscolinoo 17 Septembrie 2012 17:26
Obsesie 12 De la: kudika_1019941 7 Decembrie 2016 11:32
parintii lui nu sunt de acord cu mine... 6 De la: kudika_pudika 23 August 2011 17:57
Un sfat! :( 29 De la: Blondinette 1 Aprilie 2013 23:42