Setari Cookie-uri

Pentru diabetici

Am 28 ani. Sunt diabetica tip 2 insulino - dependent. Necesarul meu de insulina este de 30 de unitati Novorapid si 20 unitati Lantus/ zi. Tin regim si fac sport, imi mentin greutatea la nivel normal.
Mi s-a descoprit diabetul in Martie 2009 cand am ramas insarcinata. Analizele pe care le-am efectuat pentru sarcina au scos la lumina crudul adevar. Am pastrat sarcina in ciuda sfaturilor pe care le-am primit. Acum copilul este bine, dar a avut probleme cateva luni dupa nastere (nu am sa extind acum). Hemoglobina glicozurata a iesit 8,2 la ultimele analize.
Am citit si citesc foarte mult despre tratamente adjuvante, alternative in speranta ca voi gasi unul care sa mi se potriveasca si sa garanteze intr-o proportie cat mai mare succesul. Scopul meu e sa scap de insulina insa glicemiile sar foarte rapid de la valori mici la valori mari.
Eu am inceput sa studiez mai serios nanotehnologia si aplicabilitatea sa in tratamentul diabetului. Pe langa transplantul de pancreas am mai gasit un alt tip de transplant de celule "insula" dar nu este un tratament permanent. Glicemiile mari pot reveni in timp ca sa nu mai spun ca trebuie administrata medicatie imunosupresoare pentru tot restul vietii. Este o procedura costisitoare si foarte grea (14 ore dureaza o operatie!!) si nu se realizeaza decat in cateva centre din lume ca procedura experimentala - cele mai multe centre sunt in America. http://www.sciencedaily.com/videos/2005/1010-insulin_independence.htm
In Germania se realizeaza un transplant cu celule stem (si acesta extrem de costisitor) si numai 1/3 din pacientii insulino-dependenti au aratat rezultate in sensul ca au redus necesarul de insulina si 2/3 din pacientii ce nu necesita insulina au observat glicemii normale in urma transplantului. http://www.xcell-center.com/treatments/diseases-treated/diabetes.aspx?gclid=CN-407XTm6gCFZEifAodaDDAHQ
Acestea sunt numai cateva informatii din ceea ce am citit pana acum.
Scriu aici in speranta ca mai sunt oameni care isi doresc sa impartaseasca din experientele lor. Ne putem sustine reciproc si putem aduce fiecare ce informatie detine.
Voi ce stiti? Cum va tineti glicemiile sub control? Cum v-a afectat diabetul viata?
Sanatate!
pufis
Postat pe 14 Aprilie 2011 12:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Subiectul zilei - Problemele de ginecologie si pediatrie 5 De la: Shhh 12 Iulie 2010 14:02
concubinaj 19 De la: rox_sb 3 Decembrie 2012 21:06
date tehnice ale cazi cu hidromasaj 1 De la: kudika512100 27 Februarie 2012 06:01
am nevoie de un raspuns urgent!!!! 9 De la: ina_irinus906 13 Iunie 2011 08:55
durere de masea dupa nerv scos 15 De la: kudika_7008 24 Mai 2016 23:44