Setari Cookie-uri

cum sa-mi aduc aminte unde am pus un lucru?

De la: Valy90, la data 2011-06-01 13:40:10
De la: anasty, la data 2011-06-01 13:21:00Ai probleme mari. Cum poti sa intrebi asa ceva pe forum? Tb sa fi dusa rau cu capu'! Sfatul meu este sa fi mai ordonata sau sa consulti un psihiatru.
ESTI PENIBILA! C sa mai zic de sfaturile care ti s-au dat de la celelalte PENIBILE...


Uite ,,nepenibila" unde statea.
Poate a scris la misto, sa se de-a si ea mare ca are o cutie cu bijuterii.
Problema ta care e??

jeeet

problema ei este ca a devenit cea mai penibila pt ca a postat aici intre penibile
yumy
Postat pe 1 Iunie 2011 17:31
Mi se intampla frecvent sa uit unde am pus lucruri de mare importanta. Asta, deoarece nu imi place sa port poseta si imi pun lucrurile prin toate buzunarele atunci cand ies in oras :) Ultima data mi-am pierdut buletinul :) Mi-a trebuit odata si mi-am dat seama ca nu-l mai vazusem prin casa de vreo 2 luni. Dai si cauta. In toate locurile posibile si logice precum si in aproape toate locurile imposibile si ilogice (frigider, aragaz, cuptor cu microunde) :). Dupa ce am dat casa cu curu' in sus si n-am gasit nimic...m-am pus in pat la o tigara...si...plina de spume...vad o pungutza de la Catena cu niste medicamente in ea...si zic...yesss :) Aici e buletinu' :) Si acolo era, in pungutza aia, aruncata printr-un colt al mobilei :)
Ionyssa
Postat pe 1 Iunie 2011 19:14
Hmm eu de obicei imi aduc aminte de un lucru care nu il mai gasesc cand nu am nevoie de el:))))
Flori1627
Postat pe 2 Iunie 2011 09:55
Eu de multe ori gasesc ceva ce-mi trebuie imediat cum incep sa fac ordine . Ideal e ca anumite lucruri sa aiba acelasi loc si dupa ce ai umblat cu ele sa le pui la loc ; in acest fel sunt foarte usor de gasit .Poti sa faci si niste dulapioare in colturile mai putin folosite ale casei care stau oricum degeaba cu multe rafturi ca sa poti sa tii in ordine ce pui acolo sau poti sa faci dulapioare ptr. balcoane . Eu asa am facut recent . E bine sa nu acumulezi prea multe obiecte iar ce e inutil sa dai altora ; in felul asta iti usurezi munca atunci cand faci curat.Casa nu trebuie sa fie un depozit .
PIANO
Postat pe 3 Iunie 2011 10:48
De la: simonas_80, la data 2011-05-14 10:56:08buna,sunt Simona si am o mare problema:nu-mi gasesc cutia cu bijuterii.E aproape sigur ca e in casa(95%)cu toate ca poate din greseala am uitat usa deschisa dar nu lipseste nimic altceva(laptop,bani)deci e in casa doar ca nu-mi aduc aminte unde am pus-o.Am cautat peste tot dar stiu ca atunci cand cauti ceva chiar daca e in fata ta nu vezi.Ajutati-ma!!!!!!!!!!!!!Stiti vreun mod de a-mi aminti?
VA MULTUMESC




Aseaza o cana cu fundu-n sus , las-o 1 zi.. apoi a 2a zi,cauta iar! o vei gasi :D

carmenssita
Postat pe 3 Iunie 2011 16:32
De la: carmenssita, la data 2011-06-03 16:32:28
De la: simonas_80, la data 2011-05-14 10:56:08buna,sunt Simona si am o mare problema:nu-mi gasesc cutia cu bijuterii.E aproape sigur ca e in casa(95%)cu toate ca poate din greseala am uitat usa deschisa dar nu lipseste nimic altceva(laptop,bani)deci e in casa doar ca nu-mi aduc aminte unde am pus-o.Am cautat peste tot dar stiu ca atunci cand cauti ceva chiar daca e in fata ta nu vezi.Ajutati-ma!!!!!!!!!!!!!Stiti vreun mod de a-mi aminti?
VA MULTUMESC




Aseaza o cana cu fundu-n sus , las-o 1 zi.. apoi a 2a zi,cauta iar! o vei gasi :D



gaseste cana in acelasi loc!!??
oau!
chiar ca-i n minune!
geo_refinantat
Postat pe 3 Iunie 2011 20:19
Simona draga,


Daca inca nu ai gasit cutia cu bijuterii, ROAGA-TE LUI SFANTUL MINA ! O vei gasi negresit ! Doar sa te rogi cu incredere si rabdare !

DOAMNE AJUTA !

Mircea
Mircea63
Postat pe 5 Iunie 2011 00:56
intoarce un pahar cu fundul in sus si pune-l undeva sus pe un djulap in bucatarie
rodicamotorga
Postat pe 6 Iunie 2011 22:01
e grava situatia...ia memorex
denis_roxana
Postat pe 6 Iunie 2011 22:06
CIND RATACESTI CEVA SAU UITI UNDE AI PUS CEVA ANUME TE ROGI LA SFINTUL FANURIE ESTE CEL CARE

I-TI GASESTE TOT
kudika388536
Postat pe 8 Iunie 2011 20:18
Mie cand mi se intampla sa nu gasesc un lucru.ma rog
Doamne in marea ta intelepciune nimic nu este pierdut, arata-mi unde este------,si aproape imediat gasesc lucrul respectiv.Incearca,nestiute sunt caile domnului.
PETRE_ELENA
Postat pe 9 Iunie 2011 07:55
Buna, Simona. Deja ti s-au dat sfaturi de genul: pune o cana pe coltul mesei cu gura in jos si o vei gasi cu siguranta. Sper ca intre timp (au trecut destule zile) - ai si gasit cutia si ca porti deja bijuteriile. Ti-as recomanda mai degraba calm si incredere in tine - poate chiar si un supliment alimentar pe baza de Ginkgo (Ginkgo Prim, Ginkgo Biloba) - nu insa fara recomandarea unui medic. N-ar fi rau sa-mi scrii daca le-ai gasit. Bafta! Violeta
vicaz
Postat pe 23 Iunie 2011 09:37
chiar functioneaza:)) de doua saptamani caut un dosar cu acte importante si azi la jumate de ora dupa ce am facut chestia cu betelede chibrite am gasit ce cautam..yessssss,
marya28
Postat pe 29 Aprilie 2012 21:11
..pffuuuuiii...ce topic...
rondina
Postat pe 29 Aprilie 2012 22:50
kudika467548
Postat pe 30 Aprilie 2012 05:33
Si eu am patit la fel,numai ca eu am pierdut un telefon in casa,si am 11 camere, am innebunit cautand,stiu ca ultima oara l-am lasat pe pat in camera parintilor,si am cautat in fiecare coltisor din camera aia dar fara succes, mai am putin si innebunesc cautand,tin sa mentionez ca il caut in fiecare zi de 2 saptamani :o
Pseudonimous_Sht_1
Postat pe 10 Iulie 2012 13:14
you're funny,e inchis,nu mai are baterie.
Pseudonimous_Sht_1
Postat pe 10 Iulie 2012 13:23
nu m-ai prins cu nimic, din cauza ca era descarcat l-am lasat pe pat, si plus ca am sunat pe nr meu, de 2 sapt nu l-am mai vazut
Pseudonimous_Sht_1
Postat pe 10 Iulie 2012 13:51
r u kiddin' me? nu ma laud cu nimic,seriously get lost
Pseudonimous_Sht_1
Postat pe 10 Iulie 2012 14:14
daca nu ai o metoda de ajutor,de ce te straduiesti sa te bagi in seama?pe bune acum, si altceva in afara de a jigni lumea nu ai ce face?
Pseudonimous_Sht_1
Postat pe 10 Iulie 2012 14:22
De la: Pseudonimous_Sht_1, la data 2012-07-10 14:22:09daca nu ai o metoda de ajutor,de ce te straduiesti sa te bagi in seama?pe bune acum, si altceva in afara de a jigni lumea nu ai ce face?


Corect! Ai pus punctul pe i!
kudika_10817
Postat pe 11 Iulie 2012 09:56
Ca sa fiu sincera, abia mi-am gasit si eu cheile pe care le cautam de dimineata. Atat acel descantec din copilarie: "Spune, drace, ce-ai furat, ca te duc la spanzurat", cat si strigatul obiectului: "Cheitelor, unde ati fugit? Unde va ascundeti?" functioneaza. In afara de faptul ca am incercat sa imi amintesc unde imi sunt cheile, sau unde ar trebui sa fie, dupa ce tot am repetat cele doua formule, m-am dus direct in locul in care mi-am pierdut cheile. Asadar, Simona, incearca si tu sa iti strigi cutiuta cu bijuterii sau sa faci acel descantec. :) Spor la treaba iti doresc! Aaa, si multumesc pentru idei!
BlueRose123
Postat pe 24 Februarie 2014 17:57
Da' de spirulina, meclofenoxat si alte alea...ai auzit?
rondina
Postat pe 24 Februarie 2014 19:50
De la: BlueRose123, la data 2014-02-24 17:57:23Ca sa fiu sincera, abia mi-am gasit si eu cheile pe care le cautam de dimineata. Atat acel descantec din copilarie: "Spune, drace, ce-ai furat, ca te duc la spanzurat", cat si strigatul obiectului: "Cheitelor, unde ati fugit? Unde va ascundeti?" functioneaza. In afara de faptul ca am incercat sa imi amintesc unde imi sunt cheile, sau unde ar trebui sa fie, dupa ce tot am repetat cele doua formule, m-am dus direct in locul in care mi-am pierdut cheile. Asadar, Simona, incearca si tu sa iti strigi cutiuta cu bijuterii sau sa faci acel descantec. :) Spor la treaba iti doresc! Aaa, si multumesc pentru idei!


Simpatica postarea ta! :)
Viorica_Ecaterina
Postat pe 25 Februarie 2014 07:18
De la: BlueRose123, la data 2014-02-24 17:57:23Ca sa fiu sincera, abia mi-am gasit si eu cheile pe care le cautam de dimineata. Atat acel descantec din copilarie: "Spune, drace, ce-ai furat, ca te duc la spanzurat", cat si strigatul obiectului: "Cheitelor, unde ati fugit? Unde va ascundeti?" functioneaza. In afara de faptul ca am incercat sa imi amintesc unde imi sunt cheile, sau unde ar trebui sa fie, dupa ce tot am repetat cele doua formule, m-am dus direct in locul in care mi-am pierdut cheile. Asadar, Simona, incearca si tu sa iti strigi cutiuta cu bijuterii sau sa faci acel descantec. :) Spor la treaba iti doresc! Aaa, si multumesc pentru idei!



Nu stiu cat de viabila este acest descantec,dar si al mine a functionat de cateva ori!!!!Nu ma ghidez dupa asa ceva,dar am trait astfel de experiente!!
kudika_15804
Postat pe 25 Februarie 2014 07:31
De la: kudika_15804, la data 2014-02-25 07:31:32
De la: BlueRose123, la data 2014-02-24 17:57:23Ca sa fiu sincera, abia mi-am gasit si eu cheile pe care le cautam de dimineata. Atat acel descantec din copilarie: "Spune, drace, ce-ai furat, ca te duc la spanzurat", cat si strigatul obiectului: "Cheitelor, unde ati fugit? Unde va ascundeti?" functioneaza. In afara de faptul ca am incercat sa imi amintesc unde imi sunt cheile, sau unde ar trebui sa fie, dupa ce tot am repetat cele doua formule, m-am dus direct in locul in care mi-am pierdut cheile. Asadar, Simona, incearca si tu sa iti strigi cutiuta cu bijuterii sau sa faci acel descantec. :) Spor la treaba iti doresc! Aaa, si multumesc pentru idei!



Nu stiu cat de viabila este acest descantec,dar si al mine a functionat de cateva ori!!!!Nu ma ghidez dupa asa ceva,dar am trait astfel de experiente!!


viabil*,scuze!
kudika_15804
Postat pe 25 Februarie 2014 07:31
Eu stiu din experienta proprie ca lucrurile le gasesti tocmai in ultumul loc in care ai cautat !!!
GHEISA_
Postat pe 25 Februarie 2014 07:47
Referitor la tema subiectului: am o memorie destul de buna si ma ajuta mult si faptul ca sunt un om organizat, care stie foarte bine unde a pus nu stiu ce lucru. La mine, lucrurile au un loc bine stabilit, pentru ca nu-mi plac dezordinea si haosul, asa ca-mi este destul de usor sa gasesc ceea ce am nevoie.

Deci, ordinea e raspunsul la intrebarea fetei care a deschis topicul.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 25 Februarie 2014 07:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Accesorii handamade 1 De la: mikylina 7 August 2012 15:17
haine vintage 1 De la: carmen_claudia 21 Martie 2009 19:24
alergie la deodorante!!!!! 34 De la: elenakarla 3 Iulie 2013 14:48
local ptr nunta 30 De la: Salina_SUSESI_Timisoara 12 Septembrie 2010 23:34
trista 15 De la: Irynuk83 11 Noiembrie 2010 09:59