Setari Cookie-uri

voi cititi etichetele produselor?

Buna fetelor,

Vroiam sa stiu daca voi cititi etichetele produselor alimentare pe care le cumparati. Deja stim ca tot mai multe alimente sunt modificate genetic, contin numai E-uri si alte substante daunatoare...Cum sa ne ferim de asemenea produse care au invadat toate supermarketurile? Vedeti ca joi, pe 26 mai, apare la chioºcuri volumul dr. Menci - Citeste eticheta si fereste-te de alimentele falsificate. Vom invata din el cum sa citim corect etichetele, sa nu mai mancam produse cu ingrediente nesanatoase si daunatoare.
andreeacodranu
Postat pe 23 Mai 2011 11:51
De la: alexandra890, la data 2011-05-23 11:51:52Buna fetelor,

Vroiam sa stiu daca voi cititi etichetele produselor alimentare pe care le cumparati. Deja stim ca tot mai multe alimente sunt modificate genetic, contin numai E-uri si alte substante daunatoare...Cum sa ne ferim de asemenea produse care au invadat toate supermarketurile? Vedeti ca joi, pe 26 mai, apare la chioºcuri volumul dr. Menci - Citeste eticheta si fereste-te de alimentele falsificate. Vom invata din el cum sa citim corect etichetele, sa nu mai mancam produse cu ingrediente nesanatoase si daunatoare.


ce etichete?
eu cumpar numai produse naturale, rar mia cumpar ceva "procesat"
battleofwits
Postat pe 23 Mai 2011 11:57
nu prea citesc,dar eu mananc mai mult fructe ,inghetata,cafele, gogosi
denis_roxana
Postat pe 23 Mai 2011 12:03
Cred ca inainte sa zici "contin numai E-uri si alte substante daunatoare" ar trebui sa te interesezi ce-s alea E-urile
kudika_pudika
Postat pe 23 Mai 2011 12:21
De obicei cumpar produse care sunt cat mai aproape de starea lor naturala, sau care au componente usor de inteles.
GeorgianaBB
Postat pe 24 Mai 2011 15:53
Stiti daca s-a introdus in romania sistemul in care pun buline colorate pe alimente? Cred ca ar ajuta mult persoanele care se pierd in atatea componente alimentare...
RoxyRoxx
Postat pe 29 Mai 2011 00:25
De la: RoxyRoxx, la data 2011-05-29 00:25:43Stiti daca s-a introdus in romania sistemul in care pun buline colorate pe alimente? Cred ca ar ajuta mult persoanele care se pierd in atatea componente alimentare...


Din cate stiu eu s-a pus problema asta,dar a ramas in faza de "o sa...".
Barbie30_
Postat pe 29 Mai 2011 09:37
absolut toate alimentele din ziua de astazi contin substante nocive unele mai mult altele mai ptn,,cel mai putin afectat fiind cartoful,,,,,totul se datoreaza progresari omeniri,,totul se datoreaza poluari,
thadoogback
Postat pe 29 Mai 2011 09:52
normal...si nu doar a produselor alimentare ci si a hainelor si cosmeticelor si nu ma refer la eticheta cu pretul :)) ci la cea pe care e mentionata compozitia obiectului cu pricina.
ocs
Postat pe 29 Mai 2011 12:13
De la: battleofwits, la data 2011-05-23 11:57:43
De la: alexandra890, la data 2011-05-23 11:51:52Buna fetelor,

Vroiam sa stiu daca voi cititi etichetele produselor alimentare pe care le cumparati. Deja stim ca tot mai multe alimente sunt modificate genetic, contin numai E-uri si alte substante daunatoare...Cum sa ne ferim de asemenea produse care au invadat toate supermarketurile? Vedeti ca joi, pe 26 mai, apare la chioºcuri volumul dr. Menci - Citeste eticheta si fereste-te de alimentele falsificate. Vom invata din el cum sa citim corect etichetele, sa nu mai mancam produse cu ingrediente nesanatoase si daunatoare.


ce etichete?
eu cumpar numai produse naturale, rar mia cumpar ceva "procesat"



si de unde stii ca sunt "naturale" si nu indopate cu chimicale ???
numai daca le iei direct din gradina vreunui prieten sincer (ceea ce nu prea cred )
contesina
Postat pe 30 Mai 2011 19:16
De la: thadoogback, la data 2011-05-29 09:52:01absolut toate alimentele din ziua de astazi contin substante nocive unele mai mult altele mai ptn,,cel mai putin afectat fiind cartoful,,,,,totul se datoreaza progresari omeniri,,totul se datoreaza poluari,




cartoful ???
contesina
Postat pe 30 Mai 2011 19:17
Nu stiu daca mai exista siguranta nici in privinta gradinii prietenului. Solul este plin de chimicale, astfel incat nu trebuie sa fie neaparat stropite legumele, ca sa fie "chimicalizate". Oricum, este foarte trist ca s-a ajuns sa iti fie frica sa manaci si legume din gradina unui prieten...
RoxyRoxx
Postat pe 4 Iunie 2011 23:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
produsele dietetice 56 De la: office_salinasusesi_ro 15 Aprilie 2010 16:39
ROMANIA A ADERAT LA CODEX ALIMENTARIUS!! 2 De la: dianana 3 Februarie 2010 20:39
am incercat mai multe cure de slabire 14 De la: Monicamm85 7 Mai 2010 10:52
DIETEEEE 53 De la: merycam 12 Mai 2010 17:41
helow. oare dc barbati sufera mai mult la despartiri? 19 De la: valibilic 14 Mai 2011 20:33