Setari Cookie-uri

Poti iubi doua persoane?

Eu cred ca ai facut bine ca ai cedat amintirii, dorului de barbatul pe care l-ai iubit candva si de care ai divortat. Acum nu il iubesti pe el ci amintirea a ceea ce a fost el inainte de a te rani. Memoria ta afectiva ti-a jucat feste si a pastrat doar acele amintiri care il faceau demn de a fi iubit. Tu stii ca el este si altfel, doar de aceea ai divortat. Nu ai motive sa fii confuza, caci nu esti labila emotional. Considera ca acum ai pus punct trecutului in cel mai revansard mod posibil - ai dat satisfactie orgoliului de femeie ranita. Atat. Nu are rost sa cazi in capcane emotionale si chiar sa devi labila. Ai pune in pericol ceea ce merita cu adevarat sa pretuiesti. Prezentul !si barbatul care te face fericita fara urma de indoiala, fara fantasme sau fantezii promiscui. Cand iubesti cu adevarat, cu pasiune, devotament, respect si adoratie, iubesti total si te dedici total. Nu poti iubi pe cineva pentru cateva calitati, pe altcineva pentru alte cateva calitati, pe care primul nu le are etc. Sa te complici emotional si relational cu doua sau mai multe persoane doar pentru ca au cate ceva ce merita iubit este riscant si... imatur. Ori tu imi pari genul de femeie care isi doreste o viata respectabila, echilibrata. Fii lucida si ferma cu tine insati, restul vine de la sine.
maimai_no1
Postat pe 11 Iunie 2011 19:27
Normal ca poti iubi mai multe persoane. este perfect normal sa te atasezi de oameni. dar cu toate astea, trebuie sa te decizi repede pe care il vrei cu adevarat. tu iti cunosti propiile dorinte si propiul caracter mai bine decat ti le cunoastem noi citind o mica povestire a vietii tale, deci tu trebuie sa iei o hotarare tinand cont de ceea ce simti. nu e usor, nimic nu e, dar iti urez succes.
Crazywildlifeonstreets
Postat pe 12 Iunie 2011 19:33
Draga "Anamaria"...nu cred ca exista cineva in masura sa te judece, mai ales nu te judeca tu atat de aspru pe tine insati. Cu totii avem slabiciuni carora nu le putem tine piept intotdeauna, momente ineplicabile de moral la pamant sau dorul amintirilor. Nu trebuie sa te justifici! Mie mi se pare ca ai intrat intr-o relatie noua cu privirea sau mai degraba cu inima intoarsa spre trecut. Sunt sigura ca fosta casnicie nu a fost una usoara si fericita si ca ai suferit mult. Tu ai nevoie de cineva sa-ti fie mereu aproape ,sa te spriine oricand si sa te iubeasca neconditionat,iar asta e tot ce iti ofera Daniel. Dar,ma intreb : esti cu adevarat fericita? Poate fi compensatia a tot ceea ce lipsea mai demult. Nu ma indoiesc ca poti iubi doua persoane in acelasi timp, dar in moduri diferite. Fii sincera cu tine insuti.Nu te multumi cu o iubire satisfacatoare, intotdeauna exista ceva mai bun.
Parerea mea este sa pui piciorul in prag si sa te hotarasti sa dai uitarii tot ce tine de trecut. Unele hotarari le luam pentru binele nostru. Pe altele pentru binele altora. Nu din cauza ca nu-i iubim ci tocmai pentru ca o facem. Stim ca am procedat bine cand ramanem sinceri cu noi insine. Dar nu avem voie sa regretam deciziile luate. Trecutul a ramas in urma. Avem la dispozitie doar prezentul. Si viitorul. Cu orice ne-ar rezerva acesta.
Gandeste-te.
kudika406412
Postat pe 12 Iunie 2011 23:13
inteleg perfect ce scri u aici si prin ce ai trecut...avem aceeasi poveste ....dar iti zic cum a fost la mine ....mam aruncat ceva timp in 2 relati simultan si intr un final le am pierdut pe am2...asca ca pastreaza l pe d...k primul nu sa schimbat....si nu o va face niciodata ...asta e lege....sa fol de tn si atat ...capul sus ai un om care e langa tn...dc sa dai cu piciorul la o viata linistita pt una care nu e buna ...te rog intelege k nu e bn sa te impaci k fostul...bafta si sper sa ne zici de decizia facuta intr un final:*:*:
kudika361893
Postat pe 12 Iunie 2011 23:51
Dragi mei,
Va multumesc pentru parerile si gandurile voastre.
Am luat o decizie, am luat-o din scurt pentru ca, consider ca e mai bine asa. Oricum oricat de mult timp mi-as aloca gandindu-ma la aceasta problema tot mi s-ar parea insuficient.
Cred ca cel mai bine ar fi sa merg pe mana ratiunii de data asta, pt ca atunci cand m-am casatorit nu am tinut cont de nimic decat de inima si nu am ajuns niciunde. M-am hotarat sa raman langa Daniel, care mai presus de orice s-a dovedit a fi un om de calitate iar daca acesta relatie va fi sa se incheie cred ca as fi mai linistita daca s-ar incheia datorita unui eveniment viitor si imprevizibil decat din cauza unui motiv ce tine de trecut. Asa cum am reusti sa-i tin piept fostului aproape 2 ani de zile voi reusii sa-i tin si de acum inainte.
Parerile voastre m-au ajutat sa iau acesta decizie. E interesant si cu forumurile astea deoarece persoanele straine nu pot fi decat sincere si obiective, spre deosebire de apropiati, unde poate intervenii subiectivismul.


Va multumesc inca o data!
anamaria1016
Postat pe 13 Iunie 2011 10:22
bv asa e cel mai bn :*:*:*
kudika361893
Postat pe 13 Iunie 2011 13:45
De la: anamaria1016, la data 2011-06-13 10:22:50Dragi mei,
Va multumesc pentru parerile si gandurile voastre.
. Asa cum am reusti sa-i tin piept fostului aproape 2 ani de zile voi reusii sa-i tin si de acum inainte.
Parerile voastre m-au ajutat sa iau acesta decizie. E interesant si cu forumurile astea deoarece persoanele straine nu pot fi decat sincere si obiective, spre deosebire de apropiati, unde poate intervenii subiectivismul.
kudika052198
Postat pe 14 Iunie 2011 12:58
acuma ..normal nu e bine ce ai facut fata de Daniel..nu...imi dai dreptate??Dar sa-l si parasesti??E cam prea mult...pt. cine pt..ex-ul??NU merita..ti se vor repeta problemele..avute cu musulmanul ala..Nu stiu de ce eu nu-i vad asa sinceri pe arabi..nuju am eu o...suspiciune..la toti nu doar la unul..Gandeste-te..ce te atrage cel mai mult la fostul!!Si ce te atrage cel mai mult la actualul!atunci...vei realiza cine merita..
kudika161952
Postat pe 14 Iunie 2011 19:15
...DA CRED CA POTI IUBI DOUA PERSOANE IN ACELASI TIMP ...PROBABIL CA CE LIPSESTE UNUIA ARE CELALALT,DAR NU TE LASA PURTATA DE VANT...TRCUTUL E TRECUT INCHEE CU EL PRIVESTE INAINTE SI IUBESTE DOAR PE ACELA CARE TE RESPECTA,DE MULTE ORI RESPETUL IMPLICA DRAGOSTE....NU VORBESC PE DE ROST AM TRECUT PRIN ASTA CANDVA....NUMAI BINE!
leea_grande
Postat pe 15 Iunie 2011 16:32
zici ca te cauta...te-ai gandit cumva ca el ar putea lua legatura cu Daniel si ar putea sa-i spuna ce s-a intamplat?...au mai fost cazuri...realizezi la ce te-ai expus?...te-ar ierta Daniel?...bafta!
kudika402953
Postat pe 17 Iunie 2011 12:15
De la: anamaria1016, la data 2011-06-07 16:09:28Buna dragi mei,

Sper ca scurta mea povestioara sa nu va plictisesca si sa primesc niste raspunsuri sincere si pertinente.

Fostul sot musulman dar este in Europa de la varsta de 16 ani. Dupa 2 ani am divortat, divort intentat de mine, motivul: infidelitatea. Nu va voi ascunde faptul ca ne-am casatorit de foarte tineri, amandoi aveam 22 de ani (proaspat impliniti). Ce sa va zic... nu a inselat cum inseala mai toti barbatii, cu perdea, el parca intentionat vroia sa ma reneasca, practic el "parasise" relatia noastra cu mult timp inainte ca eu sa bag divortul. Ajunsesem sa sufar de atacuri de panica, ma rog... o perioada foarte nasoala!
Mi-a luat ceva timp pana sa ma redresez iar acum sunt intr-o alta relatie de aproape 2 ani iar de jumatate de an locuim impreuna.
Toate bune si frumoase doar ca fostul nu ma lasa in pace. [Sper ca va puteti imagina cat de mult l-am putut iubi daca o buna perioada i-am acceptat si minciunile si infidelitatea si familia cu conceptii preconcepute cu privire la noi europencele si etc. (ca sa nu mai pomenesc despre presiuniile familiei de a-si lua o a doua nevasta de la ei din tara). Cand relatia a inceput sa-mi pericliteze sanatatea si prietenii incet incet incepeau sa-mi intoarca spatele pt ca vedeau ca ma aflu intr-un cerc vicios din care refuz sa ies am decis sa divortez.] Dupa divort cateva luni nu m-a cautat dar pe urma a inceput sa sune, sa ma caute la locul de munca, mesaje, cereri in casatorie... I-am tinut piept cu brio, mai ales dupa ce a aparut Daniel in viata mea, pana cand acum cateva seri m-a apucat un dor nebun de el si am acceptat sa ne vedem.
Mi-am petrecut noaptea cu el ( va rog sa nu ma judecati ), a fost o noapte perfecta. Inca-l mai iubesc de ma doare sufletul doar cand ma gandesc la noi, iar el... intr-un fel ciudat... in felul lui poate ca ma iubeste.
Iar aici apare dilema: poti iubi 2 persoane? Este normal ca dupa aproape 2 ani de relatie cu altcineva inca sa mai fie el in inima mea? Ce ar trebui sa fac?
Simt ca ma doare sufletul de dorul lui de multe ori, sau de fiecare data cand se gandeste la mine il simt si la cateva zile dupa ma suna si-mi spune ca s-a gandit la mine. Ii simt durerile, simt cand i se intampla ceva, simt ca-i pare rau dar simt ca nu se va schimba niciodata.
Oare actuala relatie ar trebui sa o inchei in orice caz datorita faptului ca nu e normal sa simt ceea ce sim t sau este un sentiment care ma va urma toata viata?
Daniel este un om extraordinar, la noi in casa nu exista scandaluri, telefoane puse pe silent, secrete si m-a sprijinit si a fost langa mine in cele mai grele momente. Nu merita tot ce se intampla dar nu cred ca mai pot stapani ceea ce simt. Ma intriseteaza faptul ca ne-am putea despartii din cauza asta... Sunt confuza!!!
Astept parerile voastre!
Va multumesc!


...sincer..esti intr-o mare belea...pe langa faptul ca esti confuza acum(nu trebuia sa te mai intalnesti cu fostul sot cu toate ca inca mai ai sentimentel pentru el-- ce este incheiat asa sa ramana), plus ca musulmanii se stie...asa sunt facuti ei...cunosc si eu personal cativa..parca toti sunt facuti dupa acelasi calapod...nu au pic de respect pentru femei...si au un singur interes in ceea ce le priveste....bine....vorbind la modul general...mai sunt si exceptii...dar rar....ar fi bine sa pui in balanta toate lucrurile bune care ti s-au intamplat de cand esti cu Daniel si lucrurile bune de care ai avut parte cu fostul sot...pe urma decide si nu mai da inapoi...multa bafta si minte luminata de SUS..
cristiana84
Postat pe 17 Iunie 2011 12:29
Daca nu merita sa il inseli, de ce l-ai inselat cu un golan care te-a facut sa suferi? Doar proastele repeta greseala care le-au adus multa suferinta. Si nu poti iubi doi barbati. Poate esti obsedata de sexul cu primul sot, musulmanul, dar nici pe actualul nu il prea iubesti. Respectul si iubirea merg mana in mana. Nu se poate una fara cealalta.
Eva32
Postat pe 2 Iulie 2011 02:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
INDIFERENTA...cea mai buna arma? 74 De la: AndrEEA515 22 Iulie 2009 23:39
Goana dupa fericire... 4 De la: Dor_a 12 Octombrie 2010 13:14
AM O PROBLEMA! au disparut barbatii BARBATI! si pe acest site FEMEILE NU STIU CE INSEAMNA A FI FEMEIE 144 De la: Kathara 30 Ianuarie 2009 12:33
psiholog 13 De la: cathyman69 5 Decembrie 2009 10:03
Scrisoare pentru tine!!! 25 De la: Diavolyta_ 26 Mai 2009 23:56