Setari Cookie-uri

Sora lui: o problema sau nu?

Ok..Am o relatie de 4 ani si desi nu stam amandoi , suntem aproape tot timpul impreuna. Inca de la inceput sora lui, care este mai mare ca el, a fost mai reticenta, avand o personalitate mai complicata, ca sa zicem asa.Nu stii niciodata ce sa te astepti de la ea, trecand usor de la o extrema la alta(ma refer la dispozitie). Am incercat din rasputeri sa ma apropii de ea, sa legam cat de cat o relatie de "familie", insa atunci cand aveam impresia ca parca s-a schimbat ceva, o luam de la capat . Marea problema e ca in ultimul timp "rautatile" ei ocazionale s-au transformat intr-o adevarata tortura, oricand avand ocazia de a ma vedea, infingandu-mi "cutitul in rana". Desi am incercat sa nu pun asta la suflet, in final ajunge sa ma raneasca, tot eu varsand lacrimi amare deoarece ea nu ma inghite. I-am spus si prietenului meu de comportamentul surorii sale, insa el i-a luat apararea spunand faptul ca ea nu are nici o problema cu mine, ba chiar ca ma place foarte mult . Ce sa fac..ce sa fac?
alexa_92
Postat pe 12 Iunie 2011 21:52
sa o ignori?
kudika_pudika
Postat pe 12 Iunie 2011 22:25
hmm..tot ceea ce-ti pot spune e sa o ignori..si eu sunt in aceiasi situatie, insa am invatat sa fiu indiferenta la toate comentariile ei absurde...important e sa te intelegi bine cu el, restul prea putin conteaza
kudika009707
Postat pe 15 Iulie 2011 12:07
De la: alexa_92, la data 2011-06-12 21:52:53Ok..Am o relatie de 4 ani si desi nu stam amandoi , suntem aproape tot timpul impreuna. Inca de la inceput sora lui, care este mai mare ca el, a fost mai reticenta, avand o personalitate mai complicata, ca sa zicem asa.Nu stii niciodata ce sa te astepti de la ea, trecand usor de la o extrema la alta(ma refer la dispozitie). Am incercat din rasputeri sa ma apropii de ea, sa legam cat de cat o relatie de "familie", insa atunci cand aveam impresia ca parca s-a schimbat ceva, o luam de la capat . Marea problema e ca in ultimul timp "rautatile" ei ocazionale s-au transformat intr-o adevarata tortura, oricand avand ocazia de a ma vedea, infingandu-mi "cutitul in rana". Desi am incercat sa nu pun asta la suflet, in final ajunge sa ma raneasca, tot eu varsand lacrimi amare deoarece ea nu ma inghite. I-am spus si prietenului meu de comportamentul surorii sale, insa el i-a luat apararea spunand faptul ca ea nu are nici o problema cu mine, ba chiar ca ma place foarte mult . Ce sa fac..ce sa fac?


Vezi tu? Voi, cele care va plangeti de x sau y, sunteti doar o parte. Probabil ca sora lui, daca s-ar apuca sa insire ce anume nu-i convine la tine, lumea i-ar da dreptate ei.
N-ai spus nimic din ceea ce iti reproseaza ci doar ca te tortureaza (nu-s cam mari cuvintele folosite?)
Si mai spui acolo "infingandu-mi cutitul in rana". Ce rana ai pe suflet de o straina te poate intoarce cum doreste ea si cand doreste ea?

Intrucat numai tu cunosti raspunsurile ai doua variante: ori ignori, dar nu rezolvi problema, ori recunosti ca aveti o problema si stai de vorba cu ea deschis. E posibil sa fie cum spune prietenul tau si sa te placa, dar are necazuri si-si varsa nervii pe tine, ori NU te place si va trebui sa inveti sa traiesti cu asta.

Un sfat pus in aplicare, primit de la persoane care habar nu au cum esti tu, cum e ea, cum e situatia voastra, poate face mai mult rau decat bine.
rashela
Postat pe 15 Iulie 2011 12:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
De ce dragostea trebuie sa doara? 38 De la: kudika108012 20 Ianuarie 2010 19:15
eu leu....el pesti 3 De la: ancaveres 26 Februarie 2009 20:19
"Legi scrise care permit agresarea femeilor": 2 De la: Tharr 9 Mai 2011 10:06
Liberttatea in relatie!!!! 14 De la: myRakoL 28 Iunie 2014 16:31
Cine a fost la vrajitoare? 28 De la: Alina1842 22 Iulie 2018 23:09