Setari Cookie-uri

Barbatii...bata-i vina!

In primul rand salutare tuturor si in al doilea rand sper sa nu va plictisesc cu povestea mea.Probabil ati mai auzit-o in 15000 de versiuni,dar chiar am nevoie de un sfat.

Anul trecut pe vremea asta ma desparteam de persoana pe care credeam ca o s-o iubesc toata viata.A venit pur si simplu la mine intr-o zi si mi-a zis:"Nu mai putem continua asa!Am incetat sa te mai privesc ca pe o femeie ci te vad mai mult ca pe o prietena!Ai fost persoana care am iubit-o cel mai mult,dar nu mai simt nimic pt tine!".Zis si facut!Da-i bocete,nopti nedormite,rugaminti,dar totul a fost in zadar.Am ramas amici si atat.Azi imi dau seama ca a fost cel mai bun lucru care mi s-a putut intampla atunciMi-am dat seama ca nu l-am iubit niciodata cu adevarat ci doar m-am "indragostit" de el din dorinta de a fi iubita.Oricum 5 luni am plans mai ceva ca Maica Precista.Dupa vreo 5 luni am cunoscut pe cineva.La prima vedere este barbatul ideal.Charismatic,atent,dragut,inteligent,sigur pe sine,m-a dat pe spate de la prima intalnire.Dupa prima intalnire uitasem complet de cel de dinaintea lui.Am inceput sa vorbim des,tot mai des si mai des,de incingeam telefonul in momentul in care nu ne vedeam. Ne impartaseam totul,ne povesteam pasiunile si toate maruntisurile care ne placeau.Pana intr-o zi cand din prostie l-am intrebat ce vrea de la mine. Atunci el mi-a zis ca ii e frica sa nu greseasca si ca vrea sa o ia incet ca in multe privinte ii par o femeie aproape perfecta si nu vrea sa ma dezamageasca.Si am luat-o usurel,insa eu nu prea am fost in stare sa imi controlez sentimentele si l-am speriat.Ma indragostisem prea repede si cam iremediabil.A fost prima oara in viata mea cand mi s-a intamplat asta.De fiecare data cand se apropie de mine,cand ma atinge ma trec o mie de fiori.Ca sa nu mai zic ca e si amantul perfect.
Speriata sa nu il pierd si pe el ca pe celalalt am inceput sa il cical tot mai des cu intrebari stupide care l-au indepartat de mine.Am inceput apoi sa ne certam,am rarit-o cu telefoanele si trebuia sa trag mereu de el sa ne vedem.
Trebuie sa mentionez ca e un Varsator extrem de ciudat,care pune mare pret pe libertatea lui si eu tocmai din asta incercam sa ii rapesc.El a fost in stare sa renunte la femeia pe care a iubit-o cel mai mult tocmai pt ca aia vroia sa se casatoreasca si eu incercam sa il constrang sa stea cat mai mult timp cu mine.
In fine,inevitabilul s-a produs si acum cateva saptamani mi-a zis ca vrea sa fie singur,dar ca si celalalt ,mi-a spus ca isi doreste sa ramanem prieteni.Vreau sa va spun ca am ajuns acum sa vorbim mai mult decat vorbeam inainte cand eram impreuna,sa iesim mai des ca amici si sa ne simtim mai bine unul in compania celuilalt asa.El este cel care ma invita mereu in oras,el este cel care ma cauta mereu si care nu inceteaza sa ma complimenteze de fiecare data cand ne vedem.Il vad de multe ori cum ma soarbe din priviri si nu inteleg nimic.Ne simtim extrem de bine impreuna si cine ne-ar vedea nu ar zice ca suntem impreuna,dar cand vine vorba de relatie ne cramponam in acelasi lucru.Am ajuns de unde am plecat si nu stiu cum sa il fac sa il apropii din nou de mine.Sunt constienta ca imi trebuie foarte multa rabdare si stiu ca poate multi dintre voi o sa imi spuneti sa renunt,dar la dracu m-am saturat sa tot pierd si la el chiar nu sunt dispusa sa renunt pt ca e singurul barbat pe care mi l-am imaginat ca tata al copiilor mei.

Please,help me!
Criss88
Postat pe 12 Iunie 2011 21:54
Sa rectific cateva greseli:

1."... cine ne vede nu ar spune ca nu suntem impreuna..."

Si tot timpul asta trebuie sa spun ca am lasat-o si eu mai moale si am facut pe indiferenta,lucru care zic eu ca a dat unele mici roade.Acum nu stiu daca sunt suficiente si sper sa nu interpretez eu aiurea.
Criss88
Postat pe 12 Iunie 2011 22:00
Draga mea nu stiu ce sa-ti zic ... sigur te-ai orientat spre cineva care parea serios sau doar atragator si/sau cu situatie ateriala? Te-ai uitat si la sufletul lui/lor?
The_Exile
Postat pe 12 Iunie 2011 22:15
De la: Criss88, la data 2011-06-12 21:54:33Pana intr-o zi cand din prostie l-am intrebat ce vrea de la mine.

de ce este prostie? doar ai aflat ce te interesa....

De la: Criss88, la data 2011-06-12 21:54:33Speriata sa nu il pierd si pe el ca pe celalalt am inceput sa il cical tot mai des cu intrebari stupide care l-au indepartat de mine.

deci speriata sa nu-l pierzi, te-ai sabotat singura
raspunsul la dilema ta este chiar in aceasta fraza; problema aici e comportamentul tau care ai recunoscut singura ca a fost opus celui ideal in aceasta situatie.
kudika_pudika
Postat pe 12 Iunie 2011 22:23
Situatia materiala e printre ultimele lucruri care ma intereseaza la un barbat.Si desi el are o situatie materiala foarte buna,chiar nu am dat niciodata atentie acestui lucru.
Iar in ceea ce priveste sufletul lor ambii sunt persoana extraordinare.Primul cel putin m-a adorat,dar cum mi-a zis si atunci "la el dragostea arde repede",in ceea ce il priveste pe acesta am simtit de la inceput o conexiune intre noi si imi placea ca aveam ce discuta cu el.
Ideea e ca niciodata n-am inteles de la el ce vrea cu exactitate de la mine.Si de fiecare data cand l-am intrebat acest lucru s-a fofilat intr-un mare stil,dar nici in pace nu m-a lasat.Din ce am simtit eu si din ce mi-a povestit el,se pare ca inca mai nutreste sentimente pt o fosta iubire.
Stiu ca m-am sabotat singura si am fost constienta de asta,dar parca mi se punea un val pe ochi si faceam prostie dupa prostie.Acum as da cam orice sa o pot lua de la capat,dar nu vreau sa il sperii si sa il pierd si ca prieten pt ca imi este printre cei mai buni prieteni daca nu cel mai bun.
Adica in afara de faptul ca nu ne mai sarutam si altele am impresia ca nu s-a schimbat nimic.

Pe scurt: eu sunt convinsa ca el m-a privit mai tot timpul ca pe o prietena,dar este si atras de mine.Cum transform o prietenie in iubire?
Criss88
Postat pe 13 Iunie 2011 00:43
De la: Criss88, la data 2011-06-13 00:43:39Acum as da cam orice sa o pot lua de la capat,dar nu vreau sa il sperii si sa il pierd si ca prieten


Citind ce ai scris aici, m-am gandit ca nu prea ai invatat nimic din greseli. Ai vrea s-o iei de la capat facand ce? Daca ti-e frica sa nu-l sperii, inseamna ca ai intentia sa faci aceleasi lucruri ca in trecut. Care or fi alea, nu pot decat sa-mi imaginez.
Ai mentionat intr-un post ca indiferenta fata de el in anumite momente a dat roade. Nu prea sunt eu adepta indiferentei totale cand imi place cineva, DAR daca nu mi se raspunde la avansuri, pa. Degeaba il visezi tu ca pe tatal copiilor tai, degeaba suspini si iti doresti nu stiu ce.
Oricare dintre noi suntem capabili sa ne dam seama daca suntem doriti mai mult decat pentru o partida de amor. Daca al doilea barbat din viata ta iti spune "prefer sa fim prieteni", atunci ce alte raspunsuri mai doresti? Stai inca vreo doi ani pe langa fundul lui, band cafele platonic si ai sa auzi la o asemenea intalnire ca se insoara. Cu alta, evident.
Ori iei taurul de coarne si-i spui: "eu nu pot fi prietena cu tine, va trebui sa te hotarasti" ori iti scoti din minte povestea cu iubirea si asta e. Te uiti in stanga si in dreapta si alegi altul.
Niciodata, dar niciodata, dupa parerea mea, un barbat care iti spune ca doreste sa-i fi amica, oricat de buna amica i-ai fi, nu se va razgandi sa te ia de nevasta. Momentul cand spune asta e doar inceputul sfarsitului. Iar tu esti deja la a doua experienta de-asta, ar fi trebuit sa fi mirosit pana acum ca s-a terminat.
rashela
Postat pe 13 Iunie 2011 02:42
vrei sa il atragi...? ok! mergeti intr-o seara intr-un club,restaurant,acasa la el sau el la tine...
loati cateva sticle de alcool si dupa ce devi putin mai matolita dar sa si sti de ceea ce faci....
incepi si tu cu un show...
si iti spun sigur ca va tine....
bafta
niko_okin
Postat pe 13 Iunie 2011 04:41
@Rashela: din pacate ai spus exact ceea ce nu vroiam sa aud,dar care e crudul adevar.Ideea e ca imi vine foarte greu sa accept ca am pierdut din nou.Si daca prima oara am acceptat pt ca poate intr-un fel stiam ca asa e mai bine,acum nu imi vine sa fac asta.

@Niko okin: din nefericire nu pot consuma alcool ca as fi facut-o si pe asta.
Criss88
Postat pe 13 Iunie 2011 09:36
cred ca au inebunit toti cu prietenia fara alte implicatii cea mai buna dovada de prietenie este sa uiti de tot in bratele iubitei(lui) .
chiar si intre barbati sau intre femei cea mai buna dovada de pritenie sunt tot discutiile despre sex. nu discuti cu dusmanii asa ceva
pickard
Postat pe 13 Iunie 2011 09:41
De la: pickard, la data 2011-06-13 09:41:17 cred ca au inebunit toti cu prietenia fara alte implicatii cea mai buna dovada de prietenie este sa uiti de tot in bratele iubitei(lui) .
chiar si intre barbati sau intre femei cea mai buna dovada de pritenie sunt tot discutiile despre sex. nu discuti cu dusmanii asa ceva


Corect!!!
The_Exile
Postat pe 13 Iunie 2011 10:01
De la: Yharr, la data 2011-06-13 10:01:24
De la: pickard, la data 2011-06-13 09:41:17 cred ca au inebunit toti cu prietenia fara alte implicatii cea mai buna dovada de prietenie este sa uiti de tot in bratele iubitei(lui) .
chiar si intre barbati sau intre femei cea mai buna dovada de pritenie sunt tot discutiile despre sex. nu discuti cu dusmanii asa ceva


Corect!!!


pai scuzati-ma,parca ia lovit radiatia pe toti
pickard
Postat pe 13 Iunie 2011 10:20
De la: pickard, la data 2011-06-13 09:41:17 cred ca au inebunit toti cu prietenia fara alte implicatii cea mai buna dovada de prietenie este sa uiti de tot in bratele iubitei(lui) .
chiar si intre barbati sau intre femei cea mai buna dovada de pritenie sunt tot discutiile despre sex. nu discuti cu dusmanii asa ceva

ce-ai baut?

Cea mai mare dovada de prietenie e sa fii acolo la greu mai ales cand prietenul nu ti-a cerut-o!!

Auzi, discutiile despre sex! Cam libidinos si tu. Crede-ma ca sunt o gramada care discuta despre sex in stanga si-n dreapta. Ce concluzie tragi de aici?
kudika_pudika
Postat pe 13 Iunie 2011 10:57
De la: Criss88, la data 2011-06-13 09:36:18@Rashela: din pacate ai spus exact ceea ce nu vroiam sa aud,dar care e crudul adevar.Ideea e ca imi vine foarte greu sa accept ca am pierdut din nou.Si daca prima oara am acceptat pt ca poate intr-un fel stiam ca asa e mai bine,acum nu imi vine sa fac asta.

de ce in loc sa refuzi sa accepti adevarul, nu inveti ceva din asta? si anume sa-ti schimbi comportamentul. Modul sufocant si cicalitor nu da roade, deci....

Ai intitulat topicul "barbatii bata-i vina", redenumeste-l "eu, bata-ma vina". Si nu cred ca prietenia dintre voi va merge atata timp cat tu inca il mai vrei. Ori o tai acum, inainte de a fi prea tarziu (cum a spus Rashela, sa-l astepti cu ochii-n soare pana se insoara cu alta), ori ii spui clar ce vrei de la el. Vrea si el, super! Nu vrea, asta e, altul!
kudika_pudika
Postat pe 13 Iunie 2011 11:02
...ca panaramele... hal de sfat
Al3xutzaa
Postat pe 13 Iunie 2011 11:06
De la: kudika_pudika, la data 2011-06-13 10:57:03
De la: pickard, la data 2011-06-13 09:41:17 cred ca au inebunit toti cu prietenia fara alte implicatii cea mai buna dovada de prietenie este sa uiti de tot in bratele iubitei(lui) .
chiar si intre barbati sau intre femei cea mai buna dovada de pritenie sunt tot discutiile despre sex. nu discuti cu dusmanii asa ceva

ce-ai baut?

Cea mai mare dovada de prietenie e sa fii acolo la greu mai ales cand prietenul nu ti-a cerut-o!!

Auzi, discutiile despre sex! Cam libidinos si tu. Crede-ma ca sunt o gramada care discuta despre sex in stanga si-n dreapta. Ce concluzie tragi de aici?

eu nu discut despre sex decat cu prietenii bine, ca unii nu mi-au fost adevarati prieteni, se stie
ai dreptate si tu ca trebuie sa fi acolo unde te vrea prietenul dar sa fi pregatita sa-i oferi totul inclusiv siguranta
pickard
Postat pe 13 Iunie 2011 11:08
De la: kudika_pudika, la data 2011-06-13 10:57:03

Auzi, discutiile despre sex! Cam libidinos si tu. Crede-ma ca sunt o gramada care discuta despre sex in stanga si-n dreapta. Ce concluzie tragi de aici?

ca's f_ck buddies....aaaaaaaa...sorry... prieteni am vrut sa zic
miss_darine
Postat pe 13 Iunie 2011 11:12
"Nu mai putem continua asa!Am incetat sa te mai privesc ca pe o femeie ci te vad mai mult ca pe o prietena!Ai fost persoana care am iubit-o cel mai mult,dar nu mai simt nimic pt tine!".Zis si facut!Da-i bocete,nopti nedormite,rugaminti,dar totul a fost in zadar.Am ramas amici si ata

pentru pudika!
am fost ontopic,poftim! odata cu aceasta afirmatie toata relatia a devenit un calvar
pickard
Postat pe 13 Iunie 2011 11:12
De la: miss_darine, la data 2011-06-13 11:12:03
De la: kudika_pudika, la data 2011-06-13 10:57:03

Auzi, discutiile despre sex! Cam libidinos si tu. Crede-ma ca sunt o gramada care discuta despre sex in stanga si-n dreapta. Ce concluzie tragi de aici?

ca's f_ck buddies....aaaaaaaa...sorry... prieteni am vrut sa zic


si voi sunteti prietene dar ati vorbit despre sexul meu
pickard
Postat pe 13 Iunie 2011 11:13
De la: pickard, la data 2011-06-13 11:12:06"Nu mai putem continua asa!Am incetat sa te mai privesc ca pe o femeie ci te vad mai mult ca pe o prietena!Ai fost persoana care am iubit-o cel mai mult,dar nu mai simt nimic pt tine!".Zis si facut!Da-i bocete,nopti nedormite,rugaminti,dar totul a fost in zadar.Am ramas amici si ata

pentru pudika!
am fost ontopic,poftim! odata cu aceasta afirmatie toata relatia a devenit un calvar

loooool
mai citeste o data si vezi la care din cele doua relatii se refera gagica
ce ti-e cu cititul pe sarite
kudika_pudika
Postat pe 13 Iunie 2011 11:27
De la: pickard, la data 2011-06-13 11:13:52
De la: miss_darine, la data 2011-06-13 11:12:03
De la: kudika_pudika, la data 2011-06-13 10:57:03

Auzi, discutiile despre sex! Cam libidinos si tu. Crede-ma ca sunt o gramada care discuta despre sex in stanga si-n dreapta. Ce concluzie tragi de aici?

ca's f_ck buddies....aaaaaaaa...sorry... prieteni am vrut sa zic


si voi sunteti prietene dar ati vorbit despre sexul meu

vrei sa am cosmaruri la noapte? nici in sila n-as discuta asa ceva
kudika_pudika
Postat pe 13 Iunie 2011 11:28
De la: kudika_pudika, la data 2011-06-13 11:28:29
De la: pickard, la data 2011-06-13 11:13:52
De la: miss_darine, la data 2011-06-13 11:12:03
De la: kudika_pudika, la data 2011-06-13 10:57:03

Auzi, discutiile despre sex! Cam libidinos si tu. Crede-ma ca sunt o gramada care discuta despre sex in stanga si-n dreapta. Ce concluzie tragi de aici?

ca's f_ck buddies....aaaaaaaa...sorry... prieteni am vrut sa zic


si voi sunteti prietene dar ati vorbit despre sexul meu

vrei sa am cosmaruri la noapte? nici in sila n-as discuta asa ceva

vezi ca-ti creste nasul
pickard
Postat pe 13 Iunie 2011 11:31
De la: kudika_pudika, la data 2011-06-13 11:28:29
De la: pickard, la data 2011-06-13 11:13:52
De la: miss_darine, la data 2011-06-13 11:12:03
De la: kudika_pudika, la data 2011-06-13 10:57:03

Auzi, discutiile despre sex! Cam libidinos si tu. Crede-ma ca sunt o gramada care discuta despre sex in stanga si-n dreapta. Ce concluzie tragi de aici?

ca's f_ck buddies....aaaaaaaa...sorry... prieteni am vrut sa zic


si voi sunteti prietene dar ati vorbit despre sexul meu

vrei sa am cosmaruri la noapte? nici in sila n-as discuta asa ceva



lasa-l, ca viseaza si el la preamarire!
geo_refinantat
Postat pe 13 Iunie 2011 11:33
De la: geo_refinantat, la data 2011-06-13 11:33:23
De la: kudika_pudika, la data 2011-06-13 11:28:29
De la: pickard, la data 2011-06-13 11:13:52
De la: miss_darine, la data 2011-06-13 11:12:03
De la: kudika_pudika, la data 2011-06-13 10:57:03

Auzi, discutiile despre sex! Cam libidinos si tu. Crede-ma ca sunt o gramada care discuta despre sex in stanga si-n dreapta. Ce concluzie tragi de aici?

ca's f_ck buddies....aaaaaaaa...sorry... prieteni am vrut sa zic


si voi sunteti prietene dar ati vorbit despre sexul meu

vrei sa am cosmaruri la noapte? nici in sila n-as discuta asa ceva



lasa-l, ca viseaza si el la preamarire!

dimpotriva! m-am facut dintr-odata mic, mic, mic
pickard
Postat pe 13 Iunie 2011 11:39
De la: kudika_pudika, la data 2011-06-13 11:02:00
De la: Criss88, la data 2011-06-13 09:36:18@Rashela: din pacate ai spus exact ceea ce nu vroiam sa aud,dar care e crudul adevar.Ideea e ca imi vine foarte greu sa accept ca am pierdut din nou.Si daca prima oara am acceptat pt ca poate intr-un fel stiam ca asa e mai bine,acum nu imi vine sa fac asta.

de ce in loc sa refuzi sa accepti adevarul, nu inveti ceva din asta? si anume sa-ti schimbi comportamentul. Modul sufocant si cicalitor nu da roade, deci....

Ai intitulat topicul "barbatii bata-i vina", redenumeste-l "eu, bata-ma vina". Si nu cred ca prietenia dintre voi va merge atata timp cat tu inca il mai vrei. Ori o tai acum, inainte de a fi prea tarziu (cum a spus Rashela, sa-l astepti cu ochii-n soare pana se insoara cu alta), ori ii spui clar ce vrei de la el. Vrea si el, super! Nu vrea, asta e, altul!


El stie ce vreau de la el pt ca i-am spus-o de foarte multe ori.Ideea e ca in momentul in care i-am zis ca o sa ma indepartez de el pt ca asa e mai bine a spus ca nu vrea nici asa si am acceptat solutia de mijloc.
Criss88
Postat pe 13 Iunie 2011 13:34
De la: Criss88, la data 2011-06-13 13:34:26 si am acceptat solutia de mijloc.

de ce iti faci rau singura?
kudika_pudika
Postat pe 13 Iunie 2011 13:38
De la: kudika_pudika, la data 2011-06-13 13:38:39
De la: Criss88, la data 2011-06-13 13:34:26 si am acceptat solutia de mijloc.

de ce iti faci rau singura?


Uite o intrebare foarte buna.Niciodata nu cred ca am sa pot sa imi raspund la intrebarea asta,doar ca imi vine foarte greu sa scot brusc anumite persoane din viata mea,mai ales persoane pe care le apreciez din multe puncte de vedere.Am momente de luciditate,ca sa zic asa,cand imi dau seama ca sansele mele sunt destul de slabe,pt ca el cauta o femeie din toate punctele de vedere,iar pe mine m-a privit mereu ca pe o copila,insa dincolo de toate astea il apreciez enorm ca prieten pt ca m-a ajutat intr-un moment greu din viata mea si pt ca m-a facut sa vreau sa devin o persoana mai buna plus ca e prietenul meu cel mai bun.

E ca naiba!
Criss88
Postat pe 13 Iunie 2011 14:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nedumerire 4 De la: quantex 8 Septembrie 2009 13:19
Ma simt singura si lui nu-i pasa! 22 De la: Domina1828 12 Aprilie 2011 17:19
prieteni amici sau doar colegi ! 10 De la: dusmanu_lu_Celina 21 Noiembrie 2010 11:26
UNDE POT GASI UN SUBIECT DE-AL MEU POSTAT IERI 10 De la: Adrian1992 11 Ianuarie 2014 12:25
dragostea nu are varsta 5 De la: Barbie30_ 25 Septembrie 2011 09:16