Setari Cookie-uri

VA ROG UN SFAT....



Sunt divortata din 2006 ,am doi ingerasi de copii,fostul sot a renuntat la familie pentru o alta care are trei copiii.Nimic nou se intampla in fiecare zi.Problema mea este alta,el a plecat din casa in 2006 si odata cu el a luat tot din casa .....si lustra din tavan si perdelele de la geam......tot .Nu am zis nimic vroiam liniste sa pot sa-mi cresc copii in liniste.Am ramas intr-un apartament gol cu multe datorii si doi copii de crescut.

Nu am putut sa fac partajul pentru apartamentul dobindit in timpul casatoriei si o masina.(este tot la fostul sot) In anul 2007 am facut un imprumut la banca si am amenajat apartamentul si am achitat datorile care am picat pe umerii mei.Stiu o sa spuneti de ce nu am facut partajul decat sa amenajez apartamentul ...nu era suficient pentru partaj... apartamentele erau scumpe si nu ma incadram sa-i dau partea care ii revine fostului sot(copii nu au niciun drept asupra bunurilor parintilor,nu sut luati in calcul in caz de partaj) .

Find bun comun el a pastrat cheile de la apartament si vine cand vrea el si mai ales cand nu este nimeni acasa,cauta peste tot ,mi-a disparut divere lucrurii din casa .Vine cand sunt copii acasa si face scandal,vecinii imi spun ca vin in lipsa mea si mai noi si fosta soacra vine in lipsa mea in casa si verifica tot.

Copii merg la el de doua ori pe luna si jumatate din fiecare vacanta,le da o pensie de 180 ron pentru ambi copii si atat .Imi este teama de el si de tot ce este instare sa faca.Ii place sa aiba controlul la tot ce se intampla in apartamentul in care stau cu copii.Va rog spunet-mi are acest drept sa vina cand vrea in conditile in care nici adresa nu o mai are aici......este bun comun doar periti care au ramas........

Am fost si la politie si .....mi s-a spus e bun comun si are dreptul sa vine ........legile din romania nu protejeaza mama si copilul....

Astept sfaturile voastre ........si va multumesc anticipat
danielafina1
Postat pe 18 Iunie 2011 15:16
O fi avand el dreptul, dar trebuie sa ai si tu intimitatea ta.Deja intrece masura sa vina cand i se scoala lui.Schimba si tu iala la usa.
Valy90
Postat pe 18 Iunie 2011 15:35
Daca schimb iala ma reclama la politie si primesc si amenda.........incradibil dar adevarat..........
danielafina1
Postat pe 18 Iunie 2011 16:13
De la: danielafina1, la data 2011-06-18 16:13:48Daca schimb iala ma reclama la politie si primesc si amenda.........incradibil dar adevarat..........


Ei, o primesti dar no platesti.

Trebuie facut ceva, nu se poate asa ceva.Vorbeste cu un avocat si vezi ce iti zice.
Valy90
Postat pe 18 Iunie 2011 16:38
De la: Valy90, la data 2011-06-18 16:38:47
De la: danielafina1, la data 2011-06-18 16:13:48Daca schimb iala ma reclama la politie si primesc si amenda.........incradibil dar adevarat..........


Ei, o primesti dar no platesti.

Trebuie facut ceva, nu se poate asa ceva.Vorbeste cu un avocat si vezi ce iti zice.



Ma tem ca pe cale legala,mare lucru nu poate face ....
The_Exile
Postat pe 18 Iunie 2011 17:08
De la: Yharr, la data 2011-06-18 17:08:35
De la: Valy90, la data 2011-06-18 16:38:47
De la: danielafina1, la data 2011-06-18 16:13:48Daca schimb iala ma reclama la politie si primesc si amenda.........incradibil dar adevarat..........


Ei, o primesti dar no platesti.

Trebuie facut ceva, nu se poate asa ceva.Vorbeste cu un avocat si vezi ce iti zice.



Ma tem ca pe cale legala,mare lucru nu poate face ....


De ce?Ca avem oameni de rahat acolo unde nu trebuie??Mi-e greu sa cred ca, chiar nu se poate face nimic.Ma repet, o fi avand dreptul acolo, dar nu are dreptul sa ii violeze intimitatea, plus ca vine si cu tot batalionul dupa el.Chiar nu stiu ce sa mai zic, dar eu daca eram in locul ei schimbam iala.Punct.ma doare in paispe de legea p.ulii.
Valy90
Postat pe 18 Iunie 2011 17:42
Cel mai bine mergi la un avocat sa iei hotarare judecatoreasca sa vina numai anuntat. Si ai putea cere si partajul pentru ca sunt sanse mari sa obtii apartamentul (s-ar putea sa trebuiasca sa renunti la masina). Avocat, urgent!
kudika_pudika
Postat pe 18 Iunie 2011 18:28
Sunt deacord cu cei care au scris mai sus. Nu iti mai pierde timpul stand cu teama ca cine stie..imtr-o zi poate disparea totul din casa plus copii..este totul posibil. Urgent avocat . Sunt toate sansele sa ramai cu acel apartament,este imposibil sa ramai fara copii (pe cale legala) atata timp cat muncesti si nu incalci nici un fel de drept,consumarea alcolului,prostitutia,maltratarea copiilor etc etc. Daca mai stai asa totul va devenii mai greu de suportat. mult succes.
Brunette_25
Postat pe 18 Iunie 2011 19:11
Buna!
In primul rand,trebuie sa-ti spun,urata situatie! Si asta ti-o spun in calitate de patita,singura diferenta intre cazul meu si al tau fiind faptul ca la mine era la mijloc doar un copil,nu 2!
In primul rand,din pacate nu poti schimba yala,chiar daca ai schimba-o el putand sa vina cu politia si sa te oblige sa-i deschizi si sa-i dai chei!
Sau o poti schimba (cum a fost la mine) si daca fostul sot e destul de tembel,poti sa patesti ca mine si sa te trezesti cu 5 usi (!!!!) taiate sistematic cu flexul pentru motivul ca `are si el dreptul acolo,ca si coproprietar`.
Politia nu (poate) face nimic,din cauza ca traim in Romania si pentru ca legile sunt de tot rahatul! Ei vin,vad,noteaza,pleaca si gata!
In al doilea rand,fa repede rost de un avocat bun (ai grija cum il alegi,o sa vezi de ce spun asta) si fa partajul!
Avand in vedere situatia va dura minim 3-4 ani,de aceea si spuneam de avocat bun,nu unul care sa profite ca va dura atat (vezi ca avocatii stiu,dar nu spun mereu) si sa te stoarca de bani pe parcurs!(la mine a durat 7 ani partajul si ar mai fi durat)
Daca gasesti o persoana intelegatoare (si acum e criza) nu te costa o avere si eventual poti plati esalonat!
Un sfat,cere dreptul de folosinta asupra imobilului pana la terminarea partajului!!
Pe el din pacate nu ai cum sa-l impiedici sa intre in casa,deci du pe la rude sau cunostinte ce ai de valoare ca sa nu-ti dispara!
Legat de avocat,daca (virgula) cumva iti recomanda sa depui o cerere pentru ordonanta presedentiala (ca s-l impiedici sa intre in casa) nu o face si eventual schimba avocatul,pentru ca la noi aceasta ordonanta nu se aplica si sunt niste bani aruncati pe geam! (avocatii stiu asta)
Cu orice altceva te-as mai putea ajuta,te rog sa-mi scrii si te ajut!
Spun asta pentru ca stiu prin ce treci si prin cei vei trece (si tu si copiii tai,pentru ca din ce povestesti nu este genul de fost sot pasnic) si e foarte greu!
O seara frumoasa
blondy_alxa
Postat pe 19 Iunie 2011 00:07
Doamne ce barbatzi tampitzi.asta trebuie sa mearga la medic sa se controleze

Dupa ce ca iti distuge viatza nu te lasa nici acum in pace
kudika407619
Postat pe 19 Iunie 2011 00:20
Ok, dar in primul rand eu nu inteleg de ce te-ai maritat cu un astfel de barbat si ai mai facut si 2 copii cu el...
Baiat_virgin
Postat pe 19 Iunie 2011 00:28
Toti sunt matza blanda la inceput.aveti mai multe grija
kudika407619
Postat pe 19 Iunie 2011 00:30
Buna,
Va multumesc pentru tot,pentru incurajare si imi pare rau pentru tot ce ai patit , ai ar fi multe de spus si sigur ma intelegi prin ce trec de anii de zile din 2006 pana in prezent.Da solutia ar fi partajul ....stiu ca dureaza anii de zile.Stiu ,sunt mii de femei ca mine,care raman cu copii si legea nu tine cont de ei ...in cazul unui partaj.
In cazul meu ,nu imi permit sa platesc un avocat in conditile in care cresc singura doi copii,tin o casa si am si rata la banca.Sa zicem ca incerc si dupa definitivarea partajului si stabilirea cotei parte,care am inteles ca se stabileste in functie de veniturile fiecaruia,legea te obliga sa dai cota parte in 6 luni de la defintivarea partajului ,vand apartamentul si ma mut intr-o garsoniera,cu doi copii.Autoritatile vin si imi spun mai pardon nu ai conditii sa cresti copii intr-o garsoniera si sa-mi ia dreptul de tutore? Lege nu protejeaza parintele care ramane singu sa creasca unu sau mai multi copii.
Da ,ai dreptate nu este genul de sot pasnic ,este foarte agresiv...
De ce aceasta ordonanta prezidentiala nu se aplica?
Va multumesc si va doresc multa liniste in suflet!
danielafina1
Postat pe 19 Iunie 2011 13:01
De la: Baiat_virgin, la data 2011-06-19 00:28:42Ok, dar in primul rand eu nu inteleg de ce te-ai maritat cu un astfel de barbat si ai mai facut si 2 copii cu el...








... de ce ? ... BOU mai esti mai frate ... si copii ce vina au ca tatal lor e imbecil ... vezi ca si tu poti deveni subiect de topic chiar daca iti pui nevasta sa faca 5 avorturi pe an sau sa ia kilograme de pastile ca sa TE protejeze ... unii sinteti niste dobitoci ...
marco918
Postat pe 19 Iunie 2011 13:06
De la: Baiat_virgin, la data 2011-06-19 00:28:42Ok, dar in primul rand eu nu inteleg de ce te-ai maritat cu un astfel de barbat si ai mai facut si 2 copii cu el...


Buna intrebare.....in viata luam decizii ,care pe moment suntem siguri ca e cea mai buna decizie dar dupa anii ,consnstatam ca nu a fost cea mai buna decizie si ajungem sa regretam.In cazul meu am stat anii pana ne-am casatorit si primul copil l-am facut si nu eram casatoriti,am stat impreuna 10 ani(din care 4 ani fara acte si 5ani cu acte) .Toate bune si frumoase pana in momentul in care fostul sot s-a combinat cu medicul stomatolog(o doamna ''respectabila'' cu trei copii,crezand ca o sa curga lapte si miere,fiind medic stomatolog,dar nu a fost asa ).

danielafina1
Postat pe 19 Iunie 2011 14:08
De la: danielafina1, la data 2011-06-19 13:01:37Buna,
Va multumesc pentru tot,pentru incurajare si imi pare rau pentru tot ce ai patit , ai ar fi multe de spus si sigur ma intelegi prin ce trec de anii de zile din 2006 pana in prezent.Da solutia ar fi partajul ....stiu ca dureaza anii de zile.Stiu ,sunt mii de femei ca mine,care raman cu copii si legea nu tine cont de ei ...in cazul unui partaj.
In cazul meu ,nu imi permit sa platesc un avocat in conditile in care cresc singura doi copii,tin o casa si am si rata la banca.Sa zicem ca incerc si dupa definitivarea partajului si stabilirea cotei parte,care am inteles ca se stabileste in functie de veniturile fiecaruia,legea te obliga sa dai cota parte in 6 luni de la defintivarea partajului ,vand apartamentul si ma mut intr-o garsoniera,cu doi copii.Autoritatile vin si imi spun mai pardon nu ai conditii sa cresti copii intr-o garsoniera si sa-mi ia dreptul de tutore? Lege nu protejeaza parintele care ramane singu sa creasca unu sau mai multi copii.
Da ,ai dreptate nu este genul de sot pasnic ,este foarte agresiv...
De ce aceasta ordonanta prezidentiala nu se aplica?
Va multumesc si va doresc multa liniste in suflet!

Buna din nou!
Intr-adevar,cota parte se stabileste in fuctie de veniturile pe care le-a avut fiecare dintre voi in cursul casniciei,deci daca,sa spunem,el a avut venituri mai mari atunci primeste o cota mai mare din bunuri!
Gandeste-te ca poate nu primesti tu apartamentul (ia in calcul toate variantele,ca sa nu ai surprize,oricum voi stiti ce a fost intre voi) si atunci el va trebui sa te despagubeasca pe tine!
Oricum ar fi,acea perioada in care trebuie dati banii nu e neaparat de 6 luni! Aia e limita maxima daca nu ma inseala memoria! Mie a trebuit sa-mi dea banii in 60 de zile,dar se poate si in 30,depinde de judecatori!
Stai linistita,chiar daca te-ai muta cu 2 copii in garsoniera,nu o sa ti-i ia nimeni,deci chiar nu-ti face sange rau din cauza asta! Doar fostul sot ar putea depune o plangere legat de asta,ca sa-i ia el,desi nu am auzit pana acum de vreun barbat care sa vrea copiii,pentru ca este mult prea multa munca si ei nu se complica! (mai ales daca spui ca s-a combinat cu una cu 3 copii)
Si chiar daca ar depune acea plangere,legea si judecatorii in general nu acorda tutela copiilor minori tatalui decat in cazuri exceptionale,deci ar trebui sa demonstreze ca esti o femeie usoara,o prostituata,o drogata,o betiva sau ca maltratezi copiii!
Acea ordonanta presedentiala la noi nu se aplica pentru ca intra in discutie aceeasi chestie ca la politie,ca este si el coproprietar si atunci nu poate fi evacuat din `casa lui`!
Legat de cheltuieli,tu poti cere in instanta sa ti se plateasca (virgula) cheltuielile de judecata,dar tot ar trebui sa platesti pana se termina chiar si daca iti vei recupera banii! Si chiar daca vei cere,e un lucru relativ,pentru ca asa poate cere si el si atunci judecatorii vor considera ca se compenseaza
Mi-m adus aminte,ai scris in primul post ca fostul sot a golit toata casa! Ai fost la politie atunci? Ai facut si dus lista cu tot ce a luat? Ca presupun ca macar majoritatea,daca nu toate erau bunuri dobandite in timpul casatoriei,deci comune!
Daca el le-a luat va trebui sa-ti dea o suma de bani macar,dar asta in conditiile in care poti demonstra ca au existat Mai ai chitante,facturi ceva de la acele bunuri?
Sper ca am expus destul de clar ce vroiam sa spun,la un moment dat mi-am adus aminte prin ce am trecut si eu si m-am enervat stiind ca pe langa noi doua mai sunt si altele care trebuie sa sufere (nu mai spun de copii) din cauza unor barbati care n-au nimic in cap!
Ma repet:daca pot sa te mai lamuresc cu ceva,cu cea mai mare placere!
Si neaparat:fii tare! Pentru tine,pentru copii si pentru toti care sunt alaturi de tine! Nu te consuma inutil!
O zi frumoasa
blondy_alxa
Postat pe 19 Iunie 2011 16:38
Aaa...si am uitat ceva,fosta soacra e trecuta cumva in contractul de vanzare-cumparare al apartamentului? Daca da,n-ai ce face,dar daca nu,eventual sa o pandesti cumva (poate suna aiurea,dar asa o poti calma de tot) sau sa ai vreun vecin care sa fie dispus sa te ajute,cum o vezi sau o vede ca intra in casa,repede sunat la politie! Ea nu are nici un drept acolo! Deci tu sau vecin ceva,sa sune repede la politie si sa spuna ca a intrat cineva strain in casa,un hot ceva! Ca daca vine politia si o ia la o tura de declaratii la sectie si o intreaba cu ce drept intra acolo eu zic ca se va calma! In plus nu cred ca i-ar conveni nici fostului nici soacrei sa stie ca de fiecare data cand va veni va ajunge la politie pentru violare de domiciliu si intrare prin efractie! (pentru ca asta face ea)
Din nou,o zi frumoasa
blondy_alxa
Postat pe 19 Iunie 2011 16:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mai mult de atat n-am suferit niciodata... 34 De la: 12 Februarie 2014 17:46
dragoste asta la distanta 4 De la: lena_zet 26 Ianuarie 2009 03:09
Ajuta-ti-ma va rog ca sunt disperat! 26 De la: Kudikull 22 Mai 2009 13:59
Iubirea, bat-o vina! 15 De la: Cosmina_Mariana_Ancuta_1 29 Aprilie 2011 19:50
am nevoie de sot sau de celalalt?? 8 De la: ferero 31 Iulie 2009 15:29