Setari Cookie-uri

cum sa spui NU de la inceput unei relatii ce te poate face sa suferi

Am citit multe articole pe acest Forum si mi se pare extraordinar ca putem impartasi din experientele noastre si putem invata de la altii si putem uneori sa dam sfaturi, desi asta e cel mai usor de facut, practica asta ne omoara...
As vrea totusi sa va retin atentia asupra unei scurte povestiri ce poate sa mai ajute si pe alte fete ce se vor afla intr o situatie similara si nu stiu cum sa reactioneze.
Am cunoscut nu de multa vreme (cateva luni) un barbat. Eu fata libera. L am cunoscut intr un mediu profesional (el propunea spre vanzare -propietar, eu vindeam ce avea el) Toate bune si frumoase - relatie strict profesionala. Ce i drept ca mi a suras putin ideea - cum ar fi daca as fi cu el parea sa corespunda din mai multe puncte de vedere - baiat finut politicos, ambitios, muncitor, serios dar amuzant in afara cadrului de munca etc. dar nu am facut nimic ca sa i dau de inteles ca ma interesaza persoana lui, pentru ca l am cunoscut in anumiti termeni si sunt de principiul ca este bine sa nu amesteci profesionalul cu personalul. Mai mult decat atat la nici o saptamana aflu ca este insurat si are o fetita de 2 ani. Clar ideea aceea nastrusnica de a fi cu el s a anihilat si am zis ca asa cum el exista mai sunt si alti barbati liberi pe care ii voi cunoaste la momentul potrivit. La o intalnire pentru stabilirea unor detalii referitoare la modul de colaborare am fost ceva mai destinsi si chiar am glumit pe seama spuselor de catre unchiul sau. Urma ca el sa plece pana in Germania ca sa isi ia o masina cand primesc un mesaj de la el prin care ma anuta unde e si ma intreba ce fac. in prima faza am crezut ca a gresit destinatarul si nu am raspuns, el a continuat intreband daca mi e dor de el, eu nimic, el continua ca lui ii este dor de mine. Am realizat intr un final ca nu a gresit destinatarul si el chiar cu mine vrea sa comunice. Am luat totul ca pe o gluma si gandindu ma ca se plictiseste prea tare cauta sa se amuze pe seama mea. dupa un schimb de cateva sms ii spun ca nu raspund la provocare si ca ar fi mai bine sa ramana totul sa stadiul de relatie profesionala fara nimic altceva. Vrea sa specific ca nu sunt de accord sa ies cu barbati insurati desi mi s a intamplat sa accept o invitatie la o cafea nu am dat curs idiilelor ce pot exista in asemenea situatii, tocmai ca am vazut prietene patite am auzit de altele si educatia si religia mi au format o idee despre asta. El tot a insistat cu mesajele eu tot nu raspundeam provocari.La un moment dat poate a realizat ca asta ma deranjeaza, ca e insurat, si imi trimit un mesaj ca sta cu Ea numai pentru copil. eu nu am crezut asta dar totusi il stiam om de cuvant. uite asa am tot vb prin sms pana ce a ajuns innapoi la Bucuresti. Am hotart sa accept invitatia la un lunch cu el eram curioasa sa vad ce zice despre mesajele trimise sau cum vede el lucrurile sau poate omu vrea sa incerce sa vada poate vrea si el o aventura, cert e ca vroiam sa ma lamuresc si eu sa nu mor proasta. La aceasta intalnire se posteaza cu un mic cadou o iconita, frumos nu? se purta de parca ma stia de o suta de ani si suntem impreuna si eu nu aveam cum sa nu accept asta parca era ceva normal. in restaurantul unde am mers o muzica de indragostiti a inceput si ploaia afara dar in tot acest timp eu am incercat sa ma tin pe pozitii si sa ma lamuresc cu ceea ce vrea el de la mine. toata ziua dupa ce ne am despartit m a sunat mi a dat mesaje intr una
pe mine toate astea ma amuzau sincer si imi placeau in acelasi timp dar nu puteam sa le accept inca nu ma convinsese intr ajuns
si usor usor mi am dat seama ca e un barbat deosebit si ca stie sa se comporte frumos cu o femeie etc
urma proba de foc sa vedem la ce ore se da raportul daca il da cat timp e dispus sa imi acorde. f frumos ce i drept dar inca pe creier aveam ideea ca e insurat si ca nu va duce nicaieri. are loc prima discutie deschisa are loc si a doua si ma hoatrasc sa traiesc totusi clipa asta ce ar putea fi f frumoasa si am plecat la mare unde erau si cativa din colegii de la munca, situatie delicata dar am trecut si peste asta si am hoatart sa il prezint ca pe prietenul meu. nu s a intamplat nimic mai mult nu se putea din partea mea, decat am profitat de cateva clipe frumoase am povestit am iesit am stat la plaja etc a doua zi el urma sa plece adica sambata seara pt ca na familia... si incepand de atunci am inceput sa analizez tot fiecare mesaj vorba apel nepreluat etc si sa analizez comportamentul lui fata de mine toata la sange si am realizat ca ar fi o mare greaseala din partea mea daca m as arunca intr relatie cu el, pentru ca ma cunosc prea bine pun suflet si voi suferi ca si un cateleus abandnonat, mai devreme sau mai tarziu asta va fi. m am intors eu de la mare nu ne vedem in seara respectiva pt ca el a trebuit sa pkece iarasi in Germania cu un prieten atunci am realizat ca acest om nu va putea fi alaturi de mine cand as vrea eu ci doar cand ar putea el si am hotart sa spun NU sincer acestei relatii nu i am spus la tel in prima faza am devenit mai rece si mai rece si el a simtit lucrul acesta intrebandu ma ce s a intamplat si daca vreau sa nu ma mai caute sa i spun si i am spus asa sa faca. a urmat o zi de pauza si chiar ma surprindea ca a inteles si ca nu insista dar asta nu a durat decat pana a treia zi cand suna si vb ca si cum nimic nu s a intamplat. atunci mi am dat seama ca nu va accepta f usor decizia mea, dar am hotarat sa astept sa se intoarca ca sa avem aceasta dictutie intre 4 ochi. nu a mai durat decat 2 saptamani de incertitudini si a inteles si el ca nu avem cum sa fim impreuna desi ultima faza a fost cam dura trebuia sa ii arat realitatea pe care el imi cerea sa nu o vad am iesit in oras cu mai multi am fost sa l iau si pe el urma apoi sa mergem in club cu totii, dar lui nu i spusesem nimic din toate astea. a venit la terasa si venea si la club pana cand eu l am condus innpoi acasa pt a se schimba intr o tinuta de club stiind ca el nu va putea sa faca lucrul acesta sa ajunga acasa la o ora deja tarzie sa se schimbe si sa plece iar. clar acest lucru se putea intampla doar daca intr adevar intre el si sotia lui nu mai exista nimic. eu am mers in club cu prietenii urmand ca sa vina si el acolo. bineiteles ca nu a venit si atunci totul era cler si nici el nu cred ca mai avea taria sa ma convinga ca totul va fi bine. bine poate pt el sa aiba si familie fericita si iubita si toate bune si frumoase doar pt el, prt ca nu era el cel care trebuia sa imparta. azi am spus Nu si maine as face la fel ca sa ma feresc sa sufar, am invatat din greselile mele dintr ale altora si de aceea azi am putut spune Nu, poate ca ieri spuneam da si ma aruncam in ceva nebunesc fara sa imi dau seama ce si cum ma trezeam blocata intr o relatie fara un viitor.

Postat pe 16 August 2008 00:21
Ai facut bine ca ai taiat raul din radacina si ar fi bine sa te tzii tare pe pozitii...pt binele tau e lumea plina de barbati SINGURI
elenita_bonita
Postat pe 21 Septembrie 2008 18:43
singuri si placuti, interesanti ...si tot ce vrei!:P
morticia_adams
Postat pe 22 Septembrie 2008 00:23
decizia corecta e clara: NU.
Actiunea in sine e mai complicata, am fost supusa unei astfel de "tentatii", exact la fel se comporta de parca ma cunostea de o viata, mesaje dragute, dar niciodata nu trebuie uitat ca ei au o familie acasa, orice alta femeie va fi intrusa pentru sotia lui, si a 2-a pentru el....rezerva, nu e ok, din start NU. Chiar daca atunci cand esti fata in fata cu situatia nu e asa de usor, dar nu e nici imposibil, mediteaza asupra faptului ca e insurat (cu/fara copii) si afectiunea lui care pare pura pentru tine, e doar atractie fizica sau frustrarile casniciei lui, pe care de ce sa le suporti tu?
ctwmn
Postat pe 23 Septembrie 2008 09:02
simplu - cu luciditate/dar asta o poti avea nativ, sau o poti cistiga pe parcurs, acumulind experienta...
trebuie sa analizezi atent ce ti se ofera si ce poti oferi/ceea ce doresti, la un moment dat si ce se poate implini, functie de context/ ce te poate multumi si la ce poti renunta/constientizarea este o arma care te poate feri de suferinta
visul este superb, dar atita vreme cit nu visezi singur/si daca te poti trezi la realitate in orice moment, cu zimbetul pe buze, cu multumirea sufleteasca a implinirii, fara regret..
a spune "iti multumesc", partenerului si clipei, este una din bucuriile vietii...dar, din pacate si apanajul oamenilor puternici...

Postat pe 11 Octombrie 2008 02:15
Ai procedat corect! te felicit si te admir ca ai avut puterea de a spune NU. Putine ca si tine! Bravo
alynap25
Postat pe 5 Noiembrie 2008 19:41
eu nu inteleg de ce a trebuit sa mergi la mare cu el, astepti de fapt felicitari de la ceilalti ca tu ai reusit sa spui nu? e barbat insurat si cu copil, nu-i mare filosofie sa spui nu, doar daca iti place sa fii a 5 roata la caruta. nu te felicit ca ai spus nu, asa ar face orice femeie cu caracter, daca si tu consideri ca ai asa ceva, nu ai nevoie de felicitari. o seara faina
dhoria
Postat pe 19 Noiembrie 2008 22:23
esti tare!!! felicitari... e greu insa se poate, nu?
teodora2007
Postat pe 22 Noiembrie 2008 20:46
A trecut ceva timp de cand ai postat... Oare ce s-a intamplat cu tine? Acel NU a ramas NU, sau ai cedat insistentelor...Atat de bine cunosc unii barbati arta de a poza in victime ! Sunt sigura ca te-a imbrobodit cu multe vorbe frumoase ...Ai grija de tine, cu cat vei deveni mai distanta, cu atat el va fi mai insistent ! Eu cred ca "insul" trebuie sa se maturizeze, sa-si asume responsabilitatea fata de decizia pe care a luat-o cand s-a casatorit si, mai ales, cand a conceput un copil...
Chiar daca, sa zicem, cu sotia nu se mai "potriveste" si fiecare din ei ar putea sa-si refaca viata cu un alt partener, cand e vorba de un copil atat de mic lucrurile trebuie privite cu foarte multa responsabilitate...
Iar in cazul in care spui DA acestei relatii, din pacate, o mare parte din aceasta responsabilitate ti se transfera...
spiridus_ariel
Postat pe 21 Decembrie 2008 12:03
Va urez un an nou fericit! Si toate dorintele frumoase, sa vi se implineasca!
Cassey_Tarot
Postat pe 30 Decembrie 2008 16:36
AI FACUT BINE SA PUI PUNCT.BRAVO TU AI REUSIT EU NU SI ACUM sufar ca o fraiera..asta e macar tu ai avut curaj
GINY87
Postat pe 1 Ianuarie 2009 05:04
LA MULTI ANI! SA FITI IUBITE SI SA IUBITI!S-AVETI PUTEREA SA LUATI DIN 2008 NUMAI CE A FOST BUN SI FRUMOS, SI SA PASITI IN 2009 CU INCREDERE SI FERICIRE!!!
alynap25
Postat pe 1 Ianuarie 2009 16:38
pt. Giny87any: nu te considera fraiera, sunt multe in situatia ta. Invata sa traiesti clipa, si sa iesi din relatia aia incet-incet.La multi ani!
alynap25
Postat pe 1 Ianuarie 2009 16:43
Pt. noi da,iesirea ar fi cea mai buna solutie,dar va fi foarte greu pt. ea.Iti doresc succes draga Giny !Daca vrei cu adevarat vei reusi.Totul e sa VREI !
madi89
Postat pe 1 Ianuarie 2009 16:53
Cred insa ca ispita inca e mare !Nu m-as mira sa revii la el.Barbatii stiu sa ameteasca atunci cand isi doresc ceva(ca si femeile,de altfel).
E insa ciudat cum aleg femeile sa sufere,cum accepta de bunavoie sa intre in situatii care nu duc decat la o mare suferinta.Pacat ca nu ne pretuim mai mult.
madi89
Postat pe 1 Ianuarie 2009 17:06
ITI MULTUMESC DIN SUFLET ALYNA....LA MULTI ANI ESTI O DULCE
GINY87
Postat pe 2 Ianuarie 2009 02:04
Bravo!!!!! Bunicul meu spunea ceva: " Exista 3 categorii de oameni: destepti, prosti si tampiti! Cei destepti invata din greselile altora, cei prosti din greselile lor si tampitii niciodata". Te admir pentru luciditatea de care ai dat dovada si pentru realismul gandirii. Ai facut exact ceea ce a fost mai bine pentru tine crede-ma.
Daca vei continua sa gandesti la fel esti pe un drum bun si-ti va aduce numai bine. In final tot asupra ta ar fi cazut frustrarile, tristetea si dezamagirea pentru ca cei ca el nu pleaca niciodata de acasa.
Sa nu ai incredere niciodata in oameni ca cel pe care l-ai intalnit. Daca se foloseste de copil sa stea intr-o relatie este un las si un om fara caracter. Iar numai faptul ca a incercat sa aiba o relatie cu tine spune multe despre el....si nu bune. Si in plus de asta nu poti avea incredere in el, pentru ca unii sunt in stare sa spuna orice doar sa ajunga la sex.
Imi place, esti tareeeeeeeeeeeeeeeeeee!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Postat pe 14 Februarie 2009 10:05
da nu va mai bagati in astfel de "mancaruri", e clar ca va iesi o "varza", un " ghiveci", eu una nu m as baga vreodata in relatia altcuiva, poate doar sa reuseasca sa ma minta ca n are pe nimeni dar oricat de atragator ar fi - eu n as ceda tentatiei. In viata asta e bn sa ai cat mai putine slabiciuni, altfel toti vor profita de ele din plin ,
si - cel mai bn este sa ai experienta la oameni pt ca sa devii rezistent in lumea asta
amazonegirl_4reallove
Postat pe 14 Februarie 2009 10:16
ai procedat corect. felicitari pentru decizia luata....
cristinaval20
Postat pe 13 Iulie 2009 12:27
Nu pot sa cred ca lumea e plina de curve.
Cum puteti sa ii spuneti asteia bravo, felicitari?
Ce bravo, ce felicitari?Felicitari ca a iesit cu el, ca a luat masa cu el in loc sa o ia cu familia, ca a baut o cafea cu el, ca a fost la mare cu el, ca l-a invitat in club cu ea, ca sa ii faca scandal in casa cu sotia?
Cum puteti voi toate pustoaicele din ziua de azi sa iesiti cu barbati chiar si la o cafea cand stiti ca acel barbat este insurat, are familie, o casa , un copil, niste obligatii, sa nu va pese cine sufera?
Indiferent de motivul care il invoca, un barbat inseala pentru ca asa este lasat pe pamant, ca vrea ceva nou, vrea sa vada cum este cu altcineva, ca il atata prietenii, haide bai la femei, noi mergem tu nu, nu pentru ca nu il intelege nevasta, ca este nefericit,.Astea sunt motive, minciuni, stratageme pentru a prostii fraiere ca voi, care in lipsa de .... accepta orice numai ca aiba ... langa ele, chiar si firimituri.
Nu va ganditi, ca, vine la voi va ... si pleca , doar pt diversiune, distractie, dar ca atunci cand ii sunati nu va raspunde la telefon, nu poate intarzia acasa pt ca afla sotia?
NU VA SPUNE NIMIC LUCRURILE ACESTEA, CA NU AU GANDURI SERIOASE CU VOI CI CA AU IN CONTINUARE PLANURI DE FAMILIE?
nU MAI ACCEPTATI FETELOR ASA CEVA!
dACA CATEAUA NU RIDICA COADA,CAINELE NU ARE CE SA ....!
iN FELUL ASTA NU VOR MAI INSELA BARBATII, SE VOR MULTUMI CU CE AU ACASA!
IN AL DOILEA RAND SUNT DESTUI LIBERI FARA OBLIGATII, TESTATI-LE LIBERTATEA INAINTE DE A VA CULCA CU EI NU DUPA.
micky77
Postat pe 20 August 2009 13:56
SARUT MANA.Gestu' tau (de a refuza o relatzie cu un barbat care e galant cu tine doar fiindca e ... casatorit si cu copil) e rar si, cu atat mai demn de admiratzie. Sunt un barbat trecut (oarecum) de prima tineretze (42 de ani) care vede ca "fetele" de 15-45 de ani au ca si criteriu PRINCIPAL de selectzie avantaju' material pe care-l pot obtzine de la o relatzie cu un barbat. Ma bucur ca mai sunt si fete care cauta un om si le repugna ideea de a avea o aventura cu efect de a distruge o familii. Recunosc ca barbatu' e un vanator si, unii, practica acest "sport" si dupa casatorie ca si "paratraznet" pentru ceea ce au acasa dar cei care sufera sunt copii ; noi, cei maturi, gasim/ nu gasim "alinare" in bratzele altcuiva. M-as bucura daca ar pricepe mesaju' cei care, tineri/mai putzin tineri sunt tentatzi sa "schimbe" ce au acasa cu "ceva nou si proaspat". Te rog sa-mi raspunzi pe adresa: sorin_daniel67@yahoo.com.
kudika012383
Postat pe 20 August 2009 18:17
Sarut mana Micky77. Ai dreptate, partzial., adica barbatu' cere ce n-are acasa si "fetele" ofera (momente vesele) in schimbu' unor avantaje. Mai trist e cand femeii (sotziei) nu-i mai ajunge ce are acasa, ia copilu' si, plictisita (dupa 10 ani de casnicie), pleaca la altu' mai dotat (material). Csatoria e ceva sacru; ai jurat in fata lui Dumnezeu sa stai langa omul de langa tine pana ... si cand te plictisesti trisezi/pleci !?! GRESESC ?
kudika012383
Postat pe 20 August 2009 18:36
dak ar gandi toate femeile ca tine altfel ar fi lumea.felicitari!
Oneday1303
Postat pe 6 Septembrie 2009 00:34
micky banuiesc k esti o femeie maritata cu copii acasa...nu poti spune k noi "pustoaicele" ridicam coada si de aia pleaca barbatii de acasa...Cred k asta cu inselatul nu e nici d la prieteni pt k dak tipul are caracter spune nu k nu ma lasa nevasta...CI CA EU NU AM NEVOIE,AM ACASA TOT CE IMI TREBUIE!!!Asta inteleg eu caracter la un barbat...Oare tu nu ai facut nici o greseala in tinerete???In plus cea care a deschis topicul nici macar nu s-a culcat cu tipul...nu l-a dus acasa sa se schimbe k sa faca scandal cu sotia..l-a dus k sa se poate convine singur k ei au 2 vieti complet diferite!!!L-a facut sa inteleaga singur k ei doi nu au nici un viitor... In fine o felicit si eu pentru cum a procedat!!!
cristinik_20
Postat pe 6 Septembrie 2009 01:47
Bravoooo!!!!Esti foarte inteligenta ca ai luat decizia asta.Felicitari!
sky_demon2001
Postat pe 24 Decembrie 2009 14:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
eu capricorn..el sagetator 5 De la: kudika226325 25 Septembrie 2011 22:23
Relatie intre veri de gradul 2 (adica 6) 34 De la: Microcentaurina 20 Ianuarie 2010 21:46
as vrea niste sfaturi 253 De la: ema_rice 21 Iulie 2009 23:33
Oare de ce??? 19 De la: hystria1 30 Decembrie 2010 09:50
compatibilitate intre vaca si un bou!!!! 126 De la: irina_teodora 26 Mai 2009 18:47