Setari Cookie-uri

Buna seara tuturor,Haideti sa vorbim despre respectul de sine si femeile satisfacute,de puterea de a merge mai in fata,si de vointa de a invinge obstacolele,

De la: miss_darine, la data 2011-07-11 21:05:17
De la: cristinxxx, la data 2011-07-11 21:02:09da cine te obliga sa discuti teoria absurdului cu alde yoga sorcovache...

am o doza de masochism in mine, recunosc zapacitule
pai da ,cam da ,zic hai s-o zgaltai sa-si revina....
cristinxxx
Postat pe 11 Iulie 2011 21:13
De la: miss_darine, la data 2011-07-11 21:05:17
De la: cristinxxx, la data 2011-07-11 21:02:09da cine te obliga sa discuti teoria absurdului cu alde yoga sorcovache...

am o doza de masochism in mine, recunosc zapacitule


contesina
Postat pe 11 Iulie 2011 21:18
De la: miss_darine, la data 2011-07-11 20:56:50
De la: lilu_67, la data 2011-07-11 20:44:19 La prima vedere e un caz disperat ce te poate arunca in cea mai crunta disperare.Dar.. luat punct cu punct si o doza mare de optimism,cazul e rezolvabil....parerea mea.

si totusi exista oameni optimisti
Miss sintsi inca una inraita,imi iese tot ce vreau.
lilu_67
Postat pe 12 Iulie 2011 15:12
De la: pickard, la data 2011-07-11 21:13:01
De la: miss_darine, la data 2011-07-11 20:56:50
De la: lilu_67, la data 2011-07-11 20:44:19 La prima vedere e un caz disperat ce te poate arunca in cea mai crunta disperare.Dar.. luat punct cu punct si o doza mare de optimism,cazul e rezolvabil....parerea mea.

si totusi exista oameni optimisti


acum cu unul mai putin
De ce?......a dat coltul la tine? optimismul,vreau sa zic.
lilu_67
Postat pe 12 Iulie 2011 17:56
De la: contesina, la data 2011-07-11 18:35:53
De la: secretlove, la data 2011-07-11 16:55:36
De la: contesina, la data 2011-07-10 19:39:34
De la: secretlove, la data 2011-07-10 16:19:26
De la: pickard, la data 2011-07-10 15:35:15ai un mod cam teoretic de a vedea lucrurile....
ce sa inteleg, din cele expuse de tine, ca optimismul il aflam numai daca si intrezarim sau avem rezolvare la probleme ? scuze, dar in cazul asta nu vad nimic care, din punctul meu de vedere, s-ar putea numi optimism.... este ca si cum ai spune il iubesc pe cutare, pentru ca si el ma ma iubeste; il respect, pentru ca ma respecta.... si ? care-i smecheria ?

asta mi-aduce aminte de soacra-mea care da-dea de pomana diverse lucruri sau mancare in funtie de ce ii oferea si ceilalti
cred ca multi oameni inapoiati si destul de prosti au aceeasi conceptie
e greu sa te ridici deasupra ignorantei si ipocriziei [/quot
rezulta ca nu ai inteles nimic...dar ca si in biblie,fericiti cei saraci cu duhul.....din pacate,nu multi inteleg lucrurile cum trebuie intelese,asta depinde de gradul de cultura,de studii si........hmmm de evaluarea spirituala...........pt ca nu ai nici un argument valid..in ceea ce ai spus,nu ai inteles nimic,si nu vede nimeni mecanic nimic.............e mecanic tot ce vezi sablon,dar sa incepi sa vezi rezolvare problemelor,inseamna sa ai un bun auto-control,in fine,...........



in afara de sabloanele gen : "sa incepi sa vezi rezolvarea problemelor", "sa fii puternic", "sa ai un bun auto-control" nu am vazut nimic de ordin practic....cum ajungi la acel autocontrol, ce trebuie sa faci, cum trebuie sa privesti experientele vietii ???? practic, nu teorie si vorbarie goala

cat despre "fericiti cei saraci cu duhul", as fi fericita daca mi-ai spune cam ce intelegi din acest citat al bibliei....

pai practica incepe din teorie,deoarece totul este inauntrul nostru...si da fericiti cei saraci cu duhul...fiindca precizand...aceea ignoranta si ipocrizie...hmm....si nu e vb despre sabloane...sa fi puternic nu e doar o exresie...e o confirmare in momentul in care reusesti sa vi in intampinarea problemelor cu auto control(adica sa iti controlezi,mintea,reactiile...si sa observi ca de multe ori te grabesti sa tragi concluzi si sa judeci stramb....pentru ca...aici intervine si gradul culturii si ce anume poate discerne mintea logico-rationala,de cea ilogica.....e vb ca..aceste ''sabloane''cum le numesti tu....sunt pure reactii la stimuli..
eu am spus si ma repet...nu vreau sa demonstrez nimanui nimic...e o pura discutie participativa si de ce nu,constructiva...
si EU NU MA EXPLIC NIMANUI,CA SA FIU CLARA,AM VRUT DOAR SA ITI ARAT CA EMITII JUDECATI...FARA SA CUNOSTI SENSUL''SABLOANELOR''.........MULTUMESC DRAGA .



te prcipiti si pana la urma te pierzi in frumusetea cuvintelor exact cand sa pui punctul pe "i" ....
de exemplu, iata explicatia pe care o dai expresiei "fericiti cei saraci cu duhul" : "si da fericiti cei saraci cu duhul...fiindca precizand...aceea ignoranta si ipocrizie...hmm..."

am inteles pana la urma .... nu asta este semnificatia reala a acelei expresie, asta asa, ca sa incercam o "pura discutie constructiva"....

sunt de acord cu tine ca a fi puternic nu este doar o expresie.... dar ma intreb, oare cati oameni cu adevarat puternici am cunoscut (si eu, si tu) ? de obicei vedem destul de surperficial lucrurile, ca apoi sa constatam ca oameni despre care am crezut ca sunt "puternici", s-au prabusit dintr-o slabiciune care poate noua ni s-ar parea o bagatela....

ca sa ajungi la acea forma de "auto control(adica sa iti controlezi,mintea,reactiile)... - aici te-am citat, ca sa atingi asta, iti trebuie mult exercitiu, cunoasterea exacta a caii pe care trebuie s-o apuci si sa construiesti totul pe o baza solida.... altfel, te poti scufunda in slabiciune, cand ti-e lumea mai draga si cand te crezi mai tare si mai puternic ca oricand ....

mai afirmi pe undeva : ....."si sa observi ca de multe ori te grabesti sa tragi concluzi si sa judeci stramb"....
nu ar fi mai indicat sa nu ajungi in pozitia de a face un lucru si apoi sa te gandesti ca ai judecat stramb si te-ai grabit ??

gradul de cultura nu are nici o legatura, nici una.... daca esti indrumat corect, poti invata sa-ti educi cu adevarat gandurile si trairile si asta nu tine ca ai sapte facultati sau esti analfabet ....

bineinteles ca am inteles ca doresti sa porti o discutie pe tema pe care ai initiat-o.... insa, exista riscul ca unii sa nu-ti impartaseasca parerile, sa aiba puncte de vedere diferite; asta nu inseamna musai a emite judecati.... nu asta am intentionat, pur si simplu am spus ceea ce am vazut eu, sau cum am vazut expunerea ta.... de aceea am si cerut lamuriri, ca sa pot intelege si pricepe cat pot eu de bine ceea ce doresti sa transmiti....
daca doresti sa porti o conversatie pe o tema este clar ca vor fi si intrebari, se vor cere lamuriri, explicatii si de o parte si de alta.... nu ?

daca mi-ai spus "draga" simtind asta, este bine; daca nu, malitiozitatea nu-si are locul in firea unui om cu adevarat puternic ....


E ok,draga,da eu sunt o persoana foarte pasnica care..chiar nu pot simti altcumva...si da iti dau dreptate referitor cu exercitiul....pt ca,lucrurile in general nu trebuie sa fie superficiale....in rest din tot ce ai spus....sunt neutra...deoarece...doar 30%,consider ca ai inteles....pana la ideea de constientizare..anume''exercitiul''...asta e concluzia care trebuia sa fie in primul rand trasa...apoi punctul pe''i'',nu trebuie sa existe...pt ca nu suntem pe camp de lupta...sa nu ai alternative...cand oameni vor invata sa nu fie superficiali...vor intelege ce inseamna sa te invingi pe tine...,cu placere draga.
secretlove
Postat pe 12 Iulie 2011 22:28
De la: pickard, la data 2011-07-10 23:46:39
De la: lilu_67, la data 2011-07-10 23:43:12
De la: pickard, la data 2011-07-10 15:28:36
De la: lilu_67, la data 2011-07-09 19:26:11
De la: secretlove, la data 2011-07-06 16:59:22
De la: miss_darine, la data 2011-07-06 12:31:39
De la: secretlove, la data 2011-07-05 17:45:59
ok,din punct de al limbajului neuro lingvistic m-am referit la sugestie,cu alte cuvinte...findca noi suntem pure energii....si atata timp cat realizam ca....''pastila de putut'',este defapt sa nu ne lasam dominatii de emotii ci din contra de ratiune,cu siguranta si optimism...vom reusi...totul e sa vrem...

io-te cum m-am impiedicat de-un ciot...deci te refereai la mesajul "subliminal" ...care n-avea nicio treaba cu liniile ...acu' io citesc stramb si incerc sa inteleg drept...ce te faci cu cei care sunt emotivi din fire????

pai asta este o intrebare care trebuie adresata unilateral....adica fiecarei persoane emotive,pt ca emotivitatea este un sentiment,insa nu inseamna ca nu ti-l poti controla,...depinde de psihologia fiecarui individ in parte.....
Draga mea,emotivitatea este o stare,nu un sentiment.A fi emotiv inseamna ca esti usor impresionabil,sensibil si mai ales reactionezi usor la factori emotivi.

pentru mine un om emotiv e un om bun.ca apar anumite probleme in situatii din viata cand ai vrea sa nu mai fi emotiv... nu poti fi cercopitec la comanda
piki...am zis eu ca oameni emotivi sint rai?.

nu [/quotepana sa dai raspuns la emotivitate,intereseaza-te ce inseamna stare unilaterala,si nu ma cita cu cuvintele tale....mersi.
secretlove
Postat pe 12 Iulie 2011 22:30
De la: miss_darine, la data 2011-07-06 12:31:39
De la: secretlove, la data 2011-07-05 17:45:59
ok,din punct de al limbajului neuro lingvistic m-am referit la sugestie,cu alte cuvinte...findca noi suntem pure energii....si atata timp cat realizam ca....''pastila de putut'',este defapt sa nu ne lasam dominatii de emotii ci din contra de ratiune,cu siguranta si optimism...vom reusi...totul e sa vrem...

io-te cum m-am impiedicat de-un ciot...deci te refereai la mesajul "subliminal" ...care n-avea nicio treaba cu liniile ...acu' io citesc stramb si incerc sa inteleg drept...ce te faci cu cei care sunt emotivi din fire????

impiedica-te cu drag de linii,dar si linile impleticestele intr-o carare,fiindca,matematica nu avea ce cauta....in absurda logica..........sublineal..se foloseste in nlp,subliniar...in matematica....ehhh,asta e...mai invata omul...
secretlove
Postat pe 13 Iulie 2011 23:46
De la: secretlove, la data 2011-07-09 17:39:31
De la: contesina, la data 2011-07-05 22:10:37
De la: secretlove, la data 2011-07-05 17:45:59
De la: miss_darine, la data 2011-07-05 09:28:11
De la: secretlove, la data 2011-07-04 16:39:16[
DA,ai perfecta dreptate..unui anumit tip..insa problema sta inr-o natura sublineala..intelegi...problema este ca fiecare dintre noi putem...fi cum ne propunem daca ne autodepasim ignoranta....

asta cu sublineala n-o inteleg...ai vrut sa zici subliniara?...in fine, daca tot vrei sa vb generalitati...intai acele doamne si domnisoare trebuie sa realizeze ca au o problema...dupa aceea n-au decat sa alerge la medic sa le prescrie pastile de putut

ok,din punct de al limbajului neuro lingvistic m-am referit la sugestie,cu alte cuvinte...findca noi suntem pure energii....si atata timp cat realizam ca....''pastila de putut'',este defapt sa nu ne lasam dominatii de emotii ci din contra de ratiune,cu siguranta si optimism...vom reusi...totul e sa vrem...



daca-mi spui si cam in ce fel gasesti siguranta si optimismu,l s-ar putea sa ma las convinsa de "heirup"-ul asta voinicesc .... [/quote
AM SA ITI SPUN...CA SA INTELEGI:..in primul rand ca orice optimism trebuie sa se bazeze pe realitate,in sensul ca orice lucru pe care vrei sa il faci trebuie sa aiba cel putin 3 solutii,exact ca si intr-o problema de matematica,si orice optimism este real atunci cand solutiile probloemelor se complecteaza cu problema in sine,si nu compromite liberul albitru al vre-unei persoane....si nu ma intereseaza personal sa te conving..ai singura cap,in cap creier sa te convingi....intrebare:DE CE AI NEVOIE SA TE CONVINGA PE TINE CINEVA,CAND ESTI SINGURA CARE IN FINAL ALEGI PT TINE INSATI?..CHIAR NU MA INTERESEAZA SA CONVING PE NIMENI DE NIMIC,ESTE O SIMPLA DISCUTIE PARTCIPATIVA....



Cred ca ai chiulit la matematica daca pt tine orice problema are 3 solutii.
sugar_free
Postat pe 15 Iulie 2011 18:01
INCREDEREA IN FORTELE PROPRII,RESPECTUL DE SINE SI AMBITIA!
kudika389507
Postat pe 16 Iulie 2011 23:48
FETELOR...VA RECOMAND CATREA NOUA SCRISA DE KIM KIYOSAKI....SOTIA CELUI MAI RECUNOSCUT EXPERT FINANCIAR...SI POATE...POATE...VA MAI DESTEPTATI....DAR TREBUIE CITIT DIN SCOARTA-N SCOARTA...NU REZUMATUL PE NET......MULT SUCCES IN LARGIREA ORIZONTULUI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
kudika389507
Postat pe 16 Iulie 2011 23:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cine ar rezista fara placa de par ??? 19 De la: kudika_15574 9 Septembrie 2012 21:05
Din dragoste pentru iubita mea bisesxuala am devenit si eu bisesxual! 2 De la: 26 Decembrie 2017 16:14
cancerul 3 De la: blue07scorpion 25 Mai 2009 14:51
sex sau nu de la prima intalnire 153 De la: oanalex 28 Iulie 2010 02:56
dragoste fara sex? 82 De la: ionpopescu_ro 25 Decembrie 2008 14:42