Setari Cookie-uri

cum sa procedez?

Zilele trecute spuneam ca trec prin mom dificile,o despartire si bla bla.,dar mentionam ca vreau sa trec peste sa uit ,ca nu este ultimul baiat..si ca am inceput sa primesc deja fel de fel de invitatii...Insa nu asta vroiam sa va sp ci cum sa procedez in urmatoarea situatie: Unde locuiesc eu acum sunt mutata de ap 2 ani ,de cand eram si cu fostul...dar nu stateam impreuna..asa ca avand prieten nu am fost interesata de vecini baieti bla bla..oricum majoritatea sunt boshorogi,in fine...dar de vreo 2 luni si cand eram cu fostul un vecin de al meu se tot uita dupa mn...de fiecare data observam lucrul acesta dar nu am bagat de seama,eram neinteresata caci eram 'luata' si nu ma interesa decat 'el'.......el f dragutz brunet cu ochii verzi cred,inalt,potrivit si...cu cv ani ii dau 25 cv de genul :D app si mama a observat lucrul acesta ,mi-a zs chiar in seara asta ..tin sa mentionez ca de fiecare data l am vaz singur,deci sa excludem faptul ca ar fi insurat sau cv de genul....cum sa procedez?de ex data viitoare cand m voi mai intalnii si se uita ..sa ma uit si eu mai lung la el,un zambet?nu vreau sa par penibila... ...
Deeliaaaa
Postat pe 17 Iulie 2011 23:40
aloooo ..o idee un sfat micutz micutz..ca ma ia somnul :(..si nu am cu cn vorbii ....
Deeliaaaa
Postat pe 18 Iulie 2011 00:08
Abordeaza-l tu. Decat sa va uitati lung unul la altul...
Macar afli cum sta treaba
_vio_
Postat pe 18 Iulie 2011 09:00
pai eu m am facut pana acum neinteresata de el..si m a vazut si ca am prieten...dar ultimele zile m au pus pe ganduri ...nu am cum sa l abordez..nu am cu ce...plus de asta nu am abordat niciodata eu un baiat ...
Deeliaaaa
Postat pe 18 Iulie 2011 11:10
Poti intra in vorba cu el fara sa-i faci propuneri sau invitatii la cafea.
Daca este interesat de tine o sa te invite el...
_vio_
Postat pe 18 Iulie 2011 11:19
Sunt atatea metode de a te baga in seama....pacat ca nu cunosc mai multe detalii ca ti-as spune eu cum sa faci E vecin de scara sau de bloc? Da mai multe detalii
ilumax_76
Postat pe 18 Iulie 2011 11:23
Il saluti.
Buna ziua :), tot aici locuiti? Nu v-ati mutat inca?
Bagheta_magica
Postat pe 18 Iulie 2011 11:23
De la: Bagheta_magica, la data 2011-07-18 11:23:37Il saluti.
Buna ziua :), tot aici locuiti? Nu v-ati mutat inca?


ilumax_76
Postat pe 18 Iulie 2011 11:24
De la: kudika406632, la data 2011-07-18 11:10:12pai eu m am facut pana acum neinteresata de el..si m a vazut si ca am prieten...dar ultimele zile m au pus pe ganduri ...nu am cum sa l abordez..nu am cu ce...plus de asta nu am abordat niciodata eu un baiat ...


Hai ca ti-l abordez eu, si tu il fezandezi...
Glumesc... Nu trebuie sa "abordezi" un asemenea tip.
Sunt convins ca stii sa zambesti, sa-i surazi o data, altfel decat postei sau tipului de la gaze, si treaba e gata.
Un asemenea tip de nen, :) care se uita lung dupa o tipa aflata intr-o relatie, va stii sa interpreteze exact ce vrei tu sa-i transmiti cu zambetul tau.
S-apoi, daca nu functioneaza treaba, invita-l asa...ca vecin, sa-ti repare clanta, pe dinauntru, nu-i nici o rusine, doar sunteti vecini.
Darkmagic
Postat pe 18 Iulie 2011 11:26
pai da este vecin de scara..nu stiu la ce etaj sta ...oricum ma urmarit o data sa vada la ce etaj stau si ce usa..eu stau la 1...si alta data eram pe balcon si el era jos si se facea ca se uita pe tel dar se uita la mn.....acum nuj cum sa fac ....eu nu ies afara aici ca nu am cu cn ..ma intaklnesc cu nijte fete si plecam si ne plimbam...daca ar fi sa l vad iar ce am putea zice decat buna ziua si ??poate el stie ca inca am prieten nuj...
Deeliaaaa
Postat pe 18 Iulie 2011 11:27
si faza cu zzambetul o stiu ..si o fac cu fetele in parc doar doar sa mai radem si noi de baietii astia naivi care pun botul imedat la o privire un pic mai insistenta si un mic zambet...si chestia asta mi se pare penibila....
Deeliaaaa
Postat pe 18 Iulie 2011 11:30
De la: kudika406632, la data 2011-07-18 11:27:50pai da este vecin de scara..nu stiu la ce etaj sta ...oricum ma urmarit o data sa vada la ce etaj stau si ce usa..eu stau la 1...si alta data eram pe balcon si el era jos si se facea ca se uita pe tel dar se uita la mn.....acum nuj cum sa fac ....eu nu ies afara aici ca nu am cu cn ..ma intaklnesc cu nijte fete si plecam si ne plimbam...daca ar fi sa l vad iar ce am putea zice decat buna ziua si ??poate el stie ca inca am prieten nuj...

____________________
Vezi... De asta am spus: Zambeste-i!
Dar sub niciun motiv, nu-i scrie vreun ravas... :)
Darkmagic
Postat pe 18 Iulie 2011 11:30
Hai ca ai bagat-o in ceata!
Sigur nu intelege ce ai vrut sa spui
_vio_
Postat pe 18 Iulie 2011 11:35
De la: kudika406632, la data 2011-07-18 11:27:50pai da este vecin de scara..nu stiu la ce etaj sta ...oricum ma urmarit o data sa vada la ce etaj stau si ce usa..eu stau la 1...si alta data eram pe balcon si el era jos si se facea ca se uita pe tel dar se uita la mn.....acum nuj cum sa fac ....eu nu ies afara aici ca nu am cu cn ..ma intaklnesc cu nijte fete si plecam si ne plimbam...daca ar fi sa l vad iar ce am putea zice decat buna ziua si ??poate el stie ca inca am prieten nuj...


Daca e vecin de scara e perfect. Il pandesti cand vine de undeva si iesi repede pe scari. Te prefaci ca tocmai urcai scarile si ai scapat niste carti pe jos. Blochezi drumul de acces stand aplecata Cand el incearca sa-si faca loc, te prefaci speriata si te atingi de el. Ideal ar fi sa ai casti la urechi( cica ascultai muzica si nu l-ai auzit)... E doar o idee, tu o modifici cum iti convine
ilumax_76
Postat pe 18 Iulie 2011 11:37
sa stii k asta e inca o problema ...nu stiu ce program are...pana acum m am intalnit cu el din intamplare si mereu.....dar acum sigur cand vreau eu cv o sa l mai vad in ochi peste o luna....azi o sa ies iar afara si o sa stau cu fetele putin si pe la bloc pe aici dar ce sa i spunnnnnn....il salut si gta?sau sa faca fetele vreo faza...
Deeliaaaa
Postat pe 18 Iulie 2011 11:42
De la: kudika406632, la data 2011-07-18 11:42:38 sa stii k asta e inca o problema ...nu stiu ce program are...pana acum m am intalnit cu el din intamplare si mereu.....dar acum sigur cand vreau eu cv o sa l mai vad in ochi peste o luna....azi o sa ies iar afara si o sa stau cu fetele putin si pe la bloc pe aici dar ce sa i spunnnnnn....il salut si gta?sau sa faca fetele vreo faza...


Daca fetele vor face "vreo faza" , sansele tale vor fi zero. Nu cred ca ai inteles ce am spus eu. Nu trebuie sa-i vorbesti, sa-l saluti. El trebuie sa salute , barbat fiind. Nu treci ca mutu pe langa vecina
ilumax_76
Postat pe 18 Iulie 2011 11:51
dc sa gresesc daca fac fetele vreo faza? ..
Deeliaaaa
Postat pe 18 Iulie 2011 12:12
De la: kudika406632, la data 2011-07-18 12:12:15dc sa gresesc daca fac fetele vreo faza? ..


Mai intai spune-mi la ce "faza" te-ai gandit si apoi vedem daca e gresit
ilumax_76
Postat pe 18 Iulie 2011 12:14
asta vroiam sa vad idei de la voi...faza gen nuj:fata ce baieti draguti ai pe aici ..dar m am gandit ca apoi zice ca este interesata prietena mea de el....sau ai dreptate fata e chiar dragut....dar chestiile acestea mi se par penibileeee
Deeliaaaa
Postat pe 18 Iulie 2011 12:18
De la: kudika406632, la data 2011-07-18 12:18:51asta vroiam sa vad idei de la voi...faza gen nuj:fata ce baieti draguti ai pe aici ..dar m am gandit ca apoi zice ca este interesata prietena mea de el....sau ai dreptate fata e chiar dragut....dar chestiile acestea mi se par penibileeee


Daca are 25 de ani, atunci curand trece pragul si devine barbat. "Faze" cu ce baieti draguti ai pe aici si datul ochilor peste cap, prind la pustani. O sa-si faca impresia ca sunteti niste copile si data viitoare te mangaie pe cap si te intreaba: "ce faci, zgatie?"
rashela
Postat pe 18 Iulie 2011 12:23
:)))) ai dreptate....prin urmare nu mai fac nici o faza cu fetele....daca este la ani mare precum i am dat nu ma deranjaza ,dinpotriva chiar imi doresc un baiat mai mare ,mai matur.....dar ia spune mi tu atunci cum sa procedez?si asa am sa fac....
Deeliaaaa
Postat pe 18 Iulie 2011 12:25
De la: kudika406632, la data 2011-07-18 12:25:42:)))) ai dreptate....prin urmare nu mai fac nici o faza cu fetele....daca este la ani mare precum i am dat nu ma deranjaza ,dinpotriva chiar imi doresc un baiat mai mare ,mai matur.....dar ia spune mi tu atunci cum sa procedez?si asa am sa fac....


Eu ti-am dat o idee dar sunt curioasa ce spune si d-na Rashela. Abia astept sa citesc
ilumax_76
Postat pe 18 Iulie 2011 12:29
De la: kudika406632, la data 2011-07-18 12:25:42:)))) ai dreptate....prin urmare nu mai fac nici o faza cu fetele....daca este la ani mare precum i am dat nu ma deranjaza ,dinpotriva chiar imi doresc un baiat mai mare ,mai matur.....dar ia spune mi tu atunci cum sa procedez?si asa am sa fac....


Ah, pai degeaba nasti scenarii unde doar tu iti cunosti rolul. Nu e obligatoriu ca el sa reactioneze asa cum ne imaginam noi.
Totusi, inainte de toate, eu as afla una, alta despre el. In general, de la felul cum se imbraca si pana la frecventa cu care isi face aparitia prin zona, poti afla cate ceva despre el.

Si zau, daca ti-e vecin de scara e cel mai simplu sa intri in vorba cu el. De la simplu "buna" pe care ti-l spune si la care ii raspunzi, imediat intrebi (ca nu-i deloc nefiresc): "cum ti-a mers azi?" Daca e un tip sociabil si daca chiar ii placi, nu se poate sa nu inceapa o discutie care incet, incet sa va apropie. Important e sa treceti un prag, acel prag de "doar ne uitam unul la altul".
Cum ti-a mers azi, ai avut o zi buna azi, hmm, ce-ti sclipesc ochii, ai castigat la loto etc etc... sunt lucruri care se pot spune intre doi tineri care locuiesc sub acelasi acoperis si care nu au nicio conotatie. Dar pot deschide un drum frumos. Important e sa nu aiba nimic vulgar si nici sa nu instisti daca el nu reactioneaza. Evident, nu pandesti pe vizor si deschizi usa brusc sa-l intrebi.

Una peste alta, dupa salut, tu trebuie sa gasesti o vorba, doua sa incepeti o conversatie. Cat ar fi de scurta pentru inceput. Restul vine de la sine daca si tipul vrea ceva serios.
rashela
Postat pe 18 Iulie 2011 12:39
Ai dreptate ,eu vreau sa trec peste pragul acela...dar ideea cu ce ai facut azi nu cred ca as putea sa o spun....el mi-a spun Sarut mana..iar eu Buna seara...poate data viitoare daca imi mai zice Sarut mana eu ce sa i raspund..Sai zic Buna?si apoi o completare..dar nu mi gasesc cuvintele...ceva genul:ca suntem totusi apropiati de varsta ,sa ne tutuim... dar ia gaseste tu o formulare mai buna...ca te pricepi
Deeliaaaa
Postat pe 18 Iulie 2011 12:46
De la: kudika406632, la data 2011-07-18 12:46:36Ai dreptate ,eu vreau sa trec peste pragul acela...dar ideea cu ce ai facut azi nu cred ca as putea sa o spun....el mi-a spun Sarut mana..iar eu Buna seara...poate data viitoare daca imi mai zice Sarut mana eu ce sa i raspund..Sai zic Buna?si apoi o completare..dar nu mi gasesc cuvintele...ceva genul:ca suntem totusi apropiati de varsta ,sa ne tutuim... dar ia gaseste tu o formulare mai buna...ca te pricepi


Vezi tu, spuneai mai sus ca iti doresti un tip matur. Atunci trebuie sa te ridici la nivelul lui. In sensul ca, daca el iti spune "saru'mana" e clar ca nu esti o fetita pentru el. Probabil ca o fetita nu ar putea intreba "cum ti-a mers azi", dar o femeie de 25 de ani (presupunem ca atat are si el) ar face-o. Pentru ca-i firesc, e decent si nu necesita obligatoriu o continuare dupa raspunsul lui. El poate spune: multumesc, bine! si sa treaca mai departe sau sa continue cu: dar tie?

Mi-e greu sa-mi imaginez dialoguri pentru ca nu stiu nimic despre el. :) Daca as sti ca tipul care-mi place e informatician, sa zicem, cum eu imi bag nasul pana in inima unui PC, atunci clar as avea de unde incepe. Dar ma gandesc ca, indiferent de generatie, bunul simt functioneaza intotdeauna.

Eu am dat un exemplu general, depinde extraordinar de mult de moment. Vorba potrivita la timpul potrivit. De-aia spuneam ca de-l vezi vesel, trebuie o vorba despre asta, de-l vezi trist, abatut, o alta vorba. De-l vezi grabit, alta s.a.m.d.
rashela
Postat pe 18 Iulie 2011 12:56
rashela am 21 de ani eu...iar la el am presupus eu ca are atat..pare mai matur.....am inteles ce vrei sa mi spui....dar nu ma simt eu bn sa intru in vb cu astfel de intrebari...nu am avut nici o tangenta cu el...e practic un strain si imi este aiurea....la faza cu Sarut mana si Buna ziua/seara....Daca mai imi zce asa eu sa i raspuns cu Buna si apoi sa i zc zambindu i ca totusi suntem apropiati de varsta ,,,dar intr o altfel de formula ,de aceea te am intrebat pe tn....
Deeliaaaa
Postat pe 18 Iulie 2011 13:01
De la: kudika406632, la data 2011-07-18 13:01:44rashela am 21 de ani eu...iar la el am presupus eu ca are atat..pare mai matur.....am inteles ce vrei sa mi spui....dar nu ma simt eu bn sa intru in vb cu astfel de intrebari...nu am avut nici o tangenta cu el...e practic un strain si imi este aiurea....la faza cu Sarut mana si Buna ziua/seara....Daca mai imi zce asa eu sa i raspuns cu Buna si apoi sa i zc zambindu i ca totusi suntem apropiati de varsta ,,,dar intr o altfel de formula ,de aceea te am intrebat pe tn....


Oh, pai nu esti deloc o copilita! Asta-i bine! :)
Ok, inteleg! Tu nu trebuie sa folosesti vorbele mele ci, in functie de situatie, sa gasesti o formulare potrivita. Asta e ideea.
Poate ca e prea devreme sau poate ca doar ne imaginam ca tipul te place.
Ar fi bine sa mai afli cate ceva despre el, ceva important care sa-ti deschida un drum catre o conversatie banala.

Fac o paranteza: si baiatul meu (15 ani) ma tot intreba cum sa-si faca "papagal" pentru fete. :) Apoi, eu zic ca ori il ai, ori nu-l ai, nimeni nu te poate invata asa ceva.
Asa ca, baiatul asta al tau, ar trebui sa miste un deget si sa-ti intre in gratzii.
Sper sa nu ai surpriza neplacuta sa constati ca-i doar un pampalau care abia leaga doua vorbe.

Ca o conluzie, daca nu intervine o minune cereasca, iar tu simti ca in jurul lui e un zid peste care nu poti trece, atunci nu-ti ramane decat sa astepti sa sparga el gheata.
rashela
Postat pe 18 Iulie 2011 13:10
Poate ca nu i am permis niciodata sa sparga gheatza...pt ca mai mereu nici nu ma uitam la el....imi era indiferent ,nici nu l observam....nu cred ca nu ma place...pana si mama a observat ca se uita dupa mine....si nu pot zice ca sunt vreo stramba,sau ca arat in ultimul hal...sunt totusi o persoana prezentabila....poate vreaus atrec si mai repede peste despartire...si imi umplu gandurile cu acest nou baiat...cand ma gandesc la el parca ii vad ochii aceia frumoosii :X nu mi pot scoate din cap imaginea lui ...si as vrea sa ne cunoastem mai bine...
Deeliaaaa
Postat pe 18 Iulie 2011 13:18
De la: kudika406632, la data 2011-07-18 13:18:38Poate ca nu i am permis niciodata sa sparga gheatza...pt ca mai mereu nici nu ma uitam la el....imi era indiferent ,nici nu l observam....nu cred ca nu ma place...pana si mama a observat ca se uita dupa mine....si nu pot zice ca sunt vreo stramba,sau ca arat in ultimul hal...sunt totusi o persoana prezentabila....poate vreaus atrec si mai repede peste despartire...si imi umplu gandurile cu acest nou baiat...cand ma gandesc la el parca ii vad ochii aceia frumoosii :X nu mi pot scoate din cap imaginea lui ...si as vrea sa ne cunoastem mai bine...


Si eu cred ca te place. Noi femeile simtim asta imediat. Atunci lasa garda un pic mai jos (nu de tot) si da-i o sansa. Dar da-i si timp. Nu astepta luni de zile sa zica si altceva dupa "buna" ca-i pierdere de timp.

Incearca cumva sa-i afli programul pentru a-i iesi mai des in cale. Si daca dupa vreo cinci, maxim zece intalniri nas in nas, tot nu ai aflat cum il chema (la o cafea, desigur) muta-ti gandul. :)
rashela
Postat pe 18 Iulie 2011 13:24
O sa fie dificil sa aflu cv despre el...pt ca nu vb cu nimeni din bloc nu am prietene pe aici...Doar ce ne intalnim intamplator cand intram in scara...deja am iesit pe balcon pana acum de vreo 7 ori in speranta poate il vad si mai aflu cate cv,,diseara as sta numai in fata blocului,,,dar e f penibil ca nici banca nu avem ...
Deeliaaaa
Postat pe 18 Iulie 2011 13:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
impacare complicata...am nevoie de un sfat urgent 6 De la: ankuu 6 Decembrie 2009 18:11
help!!!! 11 De la: lloremmy 14 Februarie 2011 00:51
Am nevoie de sfaturi,nu stiu incotro ma indrept :( 35 De la: kudika076975 24 Februarie 2010 07:41
nu stiu cum sa procedez.....:( 50 De la: mobilemaimai_no1 4 Octombrie 2011 03:15
Am nevoie de un sfat 47 De la: kudika184472 29 Noiembrie 2010 14:15