Setari Cookie-uri

Am nevoie de cateva informatii va rog

De la: kudika125148, la data 2011-08-06 13:25:50ce probe de sperma dai tu dupa o luna?
ce probe dai tu la medicina legala dupa ce te-ai spalat bine?


poate nu s-a spalat
doi_ochi_caprui
Postat pe 6 August 2011 17:32
De la: doi_ochi_caprui, la data 2011-08-06 17:32:46
De la: kudika125148, la data 2011-08-06 13:25:50ce probe de sperma dai tu dupa o luna?
ce probe dai tu la medicina legala dupa ce te-ai spalat bine?


poate nu s-a spalat

o fi beduina!
pickard
Postat pe 6 August 2011 17:44
De la: gabi8211, la data 2011-08-06 13:05:38
Si eu tot o parere imi dau si sper sa nu te supere prea tare .La 35 de ani cat presupun ca ai ,asteptam mai multa intelegere din partea ta,mai ales ca esti femeie.Pe vremea noastra nu se punea atata accent pe stilul vestimentar si nici nu aveam foarte mare acces la informatie cum au astia mici in ziua de azi.Si cum parintii nu comunica cat trebuie cu ei........
Eu am o fetita de 8 ani si ma gandesc cu groaza cand s-o face mare,pentru ca nu ma astept sa imi spuna tot ce se intampla (nu o sa-mi zica ca vrea sa faca dragoste cu prietenul ei -pentru ca asta o sa se intample la un moment dat).Tot ce pot sa fac este sa vorbesc cu ea si sa sper ca o sa inteleaga si sa urmeze sfaturile care o sa i le dau. Eu stau si rememorez cat de superficiala in gandire eram si la 18-19 ani , si tu ai pretentii de la o fetita de 12 .Si sa nu uitam si de dezvoltarea lor corporala,arata la 12 ani ca la 17-18.Poate ai fost Betty cea urata si nu ai avut curaj sa te hlizesti la baieti.
Vinovati sunt baietii sau barbatii care au facut ce au facut ,si parintii care nu i-au educat cum trebuie.


Gabi, sunt de acord cu tine! Intr-adevar, nu existau atatea tentatii pe vremea noastra, nici nu se punea accent pe stilul vestimentar, dar toata lumea pastra limitele decentei (aminteste-ti ca sarafanul trebuia sa acopere genunchii)! Iar fete care fugeau de acasa si violuri existau si atunci. Un lucru insa e clar: daca esti o femeie/fata cu bun simt si decenta, nu are ce sa ti se intample! N-am auzit pana acum de psihopati care violeaza femei serioase, ci numai pe cele a caror alura da de inteles ca sunt disponibile. Nu s-a scris degeaba despre comunicarea non-verbala si imbajul vestimentatiei … e vorba despre mesajul pe care il transmiti!
Si nu, nu am fost Betty cea urata, nici nu umblu imbracata intr-un sac de rafie si cu punga pe cap. Am grija insa tot timpul sa fiu decenta si sa nu provoc, chiar daca am 35 ani. Traim intr-o jungla si nu-mi permit sa fac nici un pas gresit. Iar pe baietii mei ii monitorizez 24/7 si ii invat tot ce trebuie sa stie despre perversitatea mintii umane, ca sa nu pice in capcana.
mika76
Postat pe 7 August 2011 14:17
De la: mika76, la data 2011-08-07 14:17:45 pe baietii mei ii monitorizez 24/7

adica 3.429 ore?...numai bine vrei sa-i monitorizezi 24/6, sa nu ne mai dea cu virgula????
miss_darine
Postat pe 7 August 2011 14:32
De la: miss_darine, la data 2011-08-07 14:32:36
De la: mika76, la data 2011-08-07 14:17:45 pe baietii mei ii monitorizez 24/7

adica 3.429 ore?...numai bine vrei sa-i monitorizezi 24/6, sa nu ne mai dea cu virgula????


Adica twentyfour seven! Daca-ti faceam o schema, atunci intelegeai?
mika76
Postat pe 7 August 2011 14:49
24/7 is an abbreviation which stands for "24 hours a day, 7 days a week", usually referring to a business or service available at all times without interruption.
mika76
Postat pe 7 August 2011 14:51
De la: mika76, la data 2011-08-07 14:51:3124/7 is an abbreviation which stands for "24 hours a day, 7 days a week", usually referring to a business or service available at all times without interruption.

totusi as fi preferat o schema, preferabil cu liniute verticale si orizontale...because, I don't understand what you mean
miss_darine
Postat pe 7 August 2011 14:58
De la: mika76, la data 2011-08-07 14:49:21
De la: miss_darine, la data 2011-08-07 14:32:36
De la: mika76, la data 2011-08-07 14:17:45 pe baietii mei ii monitorizez 24/7

adica 3.429 ore?...numai bine vrei sa-i monitorizezi 24/6, sa nu ne mai dea cu virgula????


Adica twentyfour seven! Daca-ti faceam o schema, atunci intelegeai?


crezi?
thegirlnextdoor
Postat pe 7 August 2011 16:51
De la: mika76, la data 2011-08-07 14:17:45Un lucru insa e clar: daca esti o femeie/fata cu bun simt si decenta, nu are ce sa ti se intample! N-am auzit pana acum de psihopati care violeaza femei serioase, ci numai pe cele a caror alura da de inteles ca sunt disponibile.

Tocmai ai scris cea mai mare tampenie posibila! Ti-am mai zis sa-ti tii gura pana nu intelegi ca violul n-are legatura cu sexul, ci cu puterea si controlul!
Daca ar fi cum zici tu, cum iti explici fetitele violate su babutele violate?!?

Nu-mi raspunde, nu vreau sa-ti aud idioteniile iar. Ma feresc sa spun astfel de lucruri pe forum, dar tu esti dusa rau cu pluta
kudika_pudika
Postat pe 7 August 2011 23:17
De la: kudika_pudika, la data 2011-08-07 23:17:54
De la: mika76, la data 2011-08-07 14:17:45Un lucru insa e clar: daca esti o femeie/fata cu bun simt si decenta, nu are ce sa ti se intample! N-am auzit pana acum de psihopati care violeaza femei serioase, ci numai pe cele a caror alura da de inteles ca sunt disponibile.

Tocmai ai scris cea mai mare tampenie posibila! Ti-am mai zis sa-ti tii gura pana nu intelegi ca violul n-are legatura cu sexul, ci cu puterea si controlul!
Daca ar fi cum zici tu, cum iti explici fetitele violate su babutele violate?!?

Nu-mi raspunde, nu vreau sa-ti aud idioteniile iar. Ma feresc sa spun astfel de lucruri pe forum, dar tu esti dusa rau cu pluta


Nu vorbim aici de persoane fara aparare, ci de o fata de 12 ani care stia exact ce face!!!!!!!!
Ori te faci ca n-ai inteles, ori chiar n-ai inteles si in cazul acesta discutia nu-si mai are rostul!
´´...nu aruncati margaritarele voastre inaintea porcilor...´´
mika76
Postat pe 8 August 2011 08:24
De la: mika76, la data 2011-08-08 08:24:51
De la: kudika_pudika, la data 2011-08-07 23:17:54
De la: mika76, la data 2011-08-07 14:17:45Un lucru insa e clar: daca esti o femeie/fata cu bun simt si decenta, nu are ce sa ti se intample! N-am auzit pana acum de psihopati care violeaza femei serioase, ci numai pe cele a caror alura da de inteles ca sunt disponibile.

Tocmai ai scris cea mai mare tampenie posibila! Ti-am mai zis sa-ti tii gura pana nu intelegi ca violul n-are legatura cu sexul, ci cu puterea si controlul!
Daca ar fi cum zici tu, cum iti explici fetitele violate su babutele violate?!?

Nu-mi raspunde, nu vreau sa-ti aud idioteniile iar. Ma feresc sa spun astfel de lucruri pe forum, dar tu esti dusa rau cu pluta


Nu vorbim aici de persoane fara aparare, ci de o fata de 12 ani care stia exact ce face!!!!!!!!
Ori te faci ca n-ai inteles, ori chiar n-ai inteles si in cazul acesta discutia nu-si mai are rostul!
´´...nu aruncati margaritarele voastre inaintea porcilor...´´


Mikaaaaaaaa! O fetita de 12 ani e "o persoana FARA aparare" ! O fetita de 12 ani NU stie ce face.
ilumax_76
Postat pe 8 August 2011 09:20
De la: ilumax_76, la data 2011-08-08 09:20:24
Mikaaaaaaaa! O fetita de 12 ani e "o persoana FARA aparare" ! O fetita de 12 ani NU stie ce face.


Aaaaaaaaaaaa, da? Pai daca era fara aparare si nu stia ce face, de ce n-a stat in casa?
Ati aflat si parerea unui barbat despre asa-zisul ´´viol´´! Nu-i asa ca si el e dus cu pluta?
Imi pare rau dar argumentele voastre nu stau in picioare! E parerea voastra, e dreptul vostru sa v-o sustineti dar daca nu intelegeti modul de a gandi al altor oameni, nu aruncati cu noroi si nu jigniti!
mika76
Postat pe 8 August 2011 09:38
De la: mika76, la data 2011-08-08 09:38:12
De la: ilumax_76, la data 2011-08-08 09:20:24
Mikaaaaaaaa! O fetita de 12 ani e "o persoana FARA aparare" ! O fetita de 12 ani NU stie ce face.


Aaaaaaaaaaaa, da? Pai daca era fara aparare si nu stia ce face, de ce n-a stat in casa?
Ati aflat si parerea unui barbat despre asa-zisul ´´viol´´! Nu-i asa ca si el e dus cu pluta?
Imi pare rau dar argumentele voastre nu stau in picioare! E parerea voastra, e dreptul vostru sa v-o sustineti dar daca nu intelegeti modul de a gandi al altor oameni, nu aruncati cu noroi si nu jigniti!


Esti imposibila. Ce bine ca nu ai fetite.
ilumax_76
Postat pe 8 August 2011 09:52
De la: ilumax_76, la data 2011-08-08 09:52:23
Esti imposibila. Ce bine ca nu ai fetite.


Baieti sau fetite, n-are nici o importanta! Baietii nu pot fi abuzati?
Hai sa incerc altfel... Daca eu trec strada fara sa ma asigur si ma loveste o masina, a cui e vina? A mea. Daca trec strada pe trecerea de pietoni si totusi ma loveste o masina, a cui e vina? Tot a mea! Pentru ca stiind societatea in care traim si sistemul juridic care ne ´´face dreptate´´, trebuia sa belesc ochii de doua ori inainte de a pune piciorul pe zebra! Daca un copil trece strada si e lovit de masina, a cui e vina? A parintilor, ca nu i-au explicat sau ca nu l-au supravegheat!
Dar de regula copiii sunt oglinda parintilor. Daca o fata vede pe ma-sa toata ziua cu tigara-n bot si vrajind cu tot felul de indivizi, face si ea la fel! O vede la bucatarie printre oale, sau rugandu-se si mergand la biserica, face si ea la fel! Sigur ca e nedrept sa ai niste parinti tampiti dar cate nedreptati se intampla la tot pasul? Nu e datoria fiecaruia sa-si poarte singur de grija?
mika76
Postat pe 8 August 2011 10:06
De la: mika76, la data 2011-08-08 10:06:38 Daca un copil trece strada si e lovit de masina, a cui e vina? A parintilor, ca nu i-au explicat sau ca nu l-au supravegheat!


Mi-a placut asta. Intelegi tu de ce.
ilumax_76
Postat pe 8 August 2011 10:15
De la: mika76, la data 2011-08-08 10:06:38
De la: ilumax_76, la data 2011-08-08 09:52:23
Esti imposibila. Ce bine ca nu ai fetite.


Baieti sau fetite, n-are nici o importanta! Baietii nu pot fi abuzati?
Hai sa incerc altfel... Daca eu trec strada fara sa ma asigur si ma loveste o masina, a cui e vina? A mea. Daca trec strada pe trecerea de pietoni si totusi ma loveste o masina, a cui e vina? Tot a mea! Pentru ca stiind societatea in care traim si sistemul juridic care ne ´´face dreptate´´, trebuia sa belesc ochii de doua ori inainte de a pune piciorul pe zebra! Daca un copil trece strada si e lovit de masina, a cui e vina? A parintilor, ca nu i-au explicat sau ca nu l-au supravegheat!
Dar de regula copiii sunt oglinda parintilor. Daca o fata vede pe ma-sa toata ziua cu tigara-n bot si vrajind cu tot felul de indivizi, face si ea la fel! O vede la bucatarie printre oale, sau rugandu-se si mergand la biserica, face si ea la fel! Sigur ca e nedrept sa ai niste parinti tampiti dar cate nedreptati se intampla la tot pasul? Nu e datoria fiecaruia sa-si poarte singur de grija?

deci dupa logica ta ...fetita a facut ce a vazut la mumasa ?
sa intelegem ca si mumasa a fost violata ?
PRALEA_
Postat pe 8 August 2011 10:30
De la: PRALEA_, la data 2011-08-08 10:30:15
deci dupa logica ta ...fetita a facut ce a vazut la mumasa ?
sa intelegem ca si mumasa a fost violata ?


Daca muma-sa e rea de musca, atunci se explica de ce fetei i-a trebuit gagic la 12 ani.
mika76
Postat pe 8 August 2011 10:44
De la: mika76, la data 2011-08-08 10:44:29
De la: PRALEA_, la data 2011-08-08 10:30:15
deci dupa logica ta ...fetita a facut ce a vazut la mumasa ?
sa intelegem ca si mumasa a fost violata ?


Daca muma-sa e rea de musca, atunci se explica de ce fetei i-a trebuit gagic la 12 ani.

multumesc pentru" -" la locul potrivit...dar imi joaca feste tastatura...(bine e o scuza stiu).
cat despre faptul ca muma-sa e rea sau nu ...de musca sau de altceva nu are absolut nici o relevanta.tu mergi pe aceisi ideie pe care merg unii ca daca tatal a fost criminal si urmasii lui tot la fel vor fi.
nu ai dreptate.problema e mult, mult mai nuantata.
da e prea dimineata pentru asta...o saptamana superba.
PRALEA_
Postat pe 8 August 2011 10:55
De la: PRALEA_, la data 2011-08-08 10:55:55
cat despre faptul ca muma-sa e rea sau nu ...de musca sau de altceva nu are absolut nici o relevanta.tu mergi pe aceisi ideie pe care merg unii ca daca tatal a fost criminal si urmasii lui tot la fel vor fi.


Sigur ca nu poti sa garantezi dar sanse sunt!
De ce si cum se nasc copii retardati din parinti ilustrii si genii din parinti oligofreni, asta numai Dumnezeu intelege! Dar probabilistic vorbind, sunt sanse ca gena sa se transmita din doua in doua generatii, fie ca e vorba de criminali, sinucigasi, etc.
mika76
Postat pe 8 August 2011 11:06
De la: ilumax_76, la data 2011-08-08 09:52:23
Ce bine ca nu ai fetite.


Ilumax, zici ´´bine ca nu ai fete´´… Hai sa-ti povestesc o intamplare, sa vezi ca nu poti dormi linistita nici daca ai baieti… Poate se mai destinde putin si atmosfera, cu toate ca fac haz de necaz.
Ma roaga baiatul meu cel mare sa-l las pe prietenul lui, Luca sa doarma la noi, ca si el a dormit de cateva ori la Luca. Zic ´´OK dar unde il culcam, fiindca nu avem decat doua paturi, ale voastre´´? Imi zice ´´pai doarme cu mine in pat´´. Stau eu si analizez ce variante am si ii spun sotului ´´mai, eu nu i-as lasa sa doarma impreuna, ca cine stie ce idei le vin´´; in plus, Luca are cu vreo 5 kg mai putin ca mine, deci n-ar fi avut oricum loc in pat. Atunci il luam pe cel mic sa doarma intre noi, iar Luca primeste patul lui. Toate bune si frumoase.
A doua zi dimineata merg sa aerisesc camera si imi pica ochii pe camera foto a fiului meu. Instinctual, o iau si ma uit pe poze, ca un minut mai tarziu sa-mi pice fata. Il chem pe fi-miu si-l intreb cand au fost facute pozele? El zice ´´pai dimineata, inainte sa va treziti voi. Dar Luca a zis sa ne fotografiem putele!´´ (ce pute, nene, ca era ditamai carnatu´)
Pe domnul Luca l-am expediat pachet acasa amenintandu-l ca-l spun ma-sii, iar pe fi-miu l-am convocat la sedinta. Dupa ce-mi termin polologhia moralizatoare, imi spune ´´pai mama lui Luca doarme dezbracata, iar dimineata ne pregateste micul-dejun tot dezbracata, dar noi ne-am obisnuit deja si o ignoram!´´ (mama lui Luca e divortata)
Ce era sa fac in cazul asta? Sa ma duc s-o iau de par pe tanti ´´mama lui Luca´´ ca imi abuzeaza psihic baiatul, sa-l trimit pe sotul meu s-o sature bine sau s-o intreb cat e tariful si sa-i fac lu´ fi-miu rezervare pt cand o implini 18 ani?
mika76
Postat pe 8 August 2011 11:13
Mika, nu stiu cati ani are baiatul tau( cel mare) dar vezi ca nici el "nu stie ce face"?! Se lasa influentat din exterior cu toate ca l-ai invatat ce e bunul simt. Am impresia ca, in cazut tau, dai vina pe mama lui LUca si nu pe copilul tau. E corect acum? In fine, concluzia mea e ca un copil sub 18 ani nu are discernamant si fara grija si protectia parintilor, poate intra in diferite probleme.

La fel e cu copilul accidentat de masina: nu a fost supravegheat

La fel e si cu fetita asta de 12 ani violata si agresata psihic de un nemernic: nu a fost protejata si supravegheata. Nu acuza copilul!
ilumax_76
Postat pe 8 August 2011 11:43
De la: ilumax_76, la data 2011-08-08 11:43:26Mika, nu stiu cati ani are baiatul tau( cel mare) dar vezi ca nici el "nu stie ce face"?! Se lasa influentat din exterior cu toate ca l-ai invatat ce e bunul simt. Am impresia ca, in cazut tau, dai vina pe mama lui LUca si nu pe copilul tau. E corect acum? In fine, concluzia mea e ca un copil sub 18 ani nu are discernamant si fara grija si protectia parintilor, poate intra in diferite probleme.

La fel e cu copilul accidentat de masina: nu a fost supravegheat

La fel e si cu fetita asta de 12 ani violata si agresata psihic de un nemernic: nu a fost protejata si supravegheata. Nu acuza copilul!


Dar nu am acuzat-o, am spus doar ca, prin actiunile ei (mai mult sau mai putin constiente) a contribuit la crearea premiselor unui viol... si daca actiunile ei au fost nepotrivite pentru un copil de 12 ani, am spus ca, de vina s-ar putea sa fie vreo gena. Discernamant n-au unii nici la 40 de ani!
Iar baiatul meu cel mare (13 ani), fiindca s-a lasat influentat de anturaj, acum nu mai are anturaj! Va trebui sa-si gaseasca alt hobby, unul constructiv. I-am explicat ca n-o sa vina nimeni sa-i propuna direct ´´vrei sa fi gay-ul meu?´´ ci, azi iti arata cucu, maine iti propune sa-l faci sa cante… Sper ca nu e tantalau si ca a inteles! Daca dupa 18 ani va hotara ca-i place mai mult cucu decat pupaza, e problema lui. Atunci chiar nu mai am nici o putere, imi cumpar niste ochelari d-aia cu nas si mustata sa nu ma mai cunoasca lumea pe strada si incep sa-mi caut in arborele genealogic vre-un predecesor pidosnic.
Despre mama lui Luca... ma intreb doar ce pretentii sa mai am de la copil, daca ma-sa e asa cum e?
Luca a fost exmatriculat de la scoala iar ea plange si nu-ntelege cum s-a ajuns aici.
mika76
Postat pe 8 August 2011 12:21
De la: mika76, la data 2011-08-08 12:21:29
De la: ilumax_76, la data 2011-08-08 11:43:26Mika, nu stiu cati ani are baiatul tau( cel mare) dar vezi ca nici el "nu stie ce face"?! Se lasa influentat din exterior cu toate ca l-ai invatat ce e bunul simt. Am impresia ca, in cazut tau, dai vina pe mama lui LUca si nu pe copilul tau. E corect acum? In fine, concluzia mea e ca un copil sub 18 ani nu are discernamant si fara grija si protectia parintilor, poate intra in diferite probleme.

La fel e cu copilul accidentat de masina: nu a fost supravegheat

La fel e si cu fetita asta de 12 ani violata si agresata psihic de un nemernic: nu a fost protejata si supravegheata. Nu acuza copilul!


Dar nu am acuzat-o, am spus doar ca, prin actiunile ei (mai mult sau mai putin constiente) a contribuit la crearea premiselor unui viol... si daca actiunile ei au fost nepotrivite pentru un copil de 12 ani, am spus ca, de vina s-ar putea sa fie vreo gena. Discernamant n-au unii nici la 40 de ani!
Iar baiatul meu cel mare (13 ani), fiindca s-a lasat influentat de anturaj, acum nu mai are anturaj! Va trebui sa-si gaseasca alt hobby, unul constructiv. I-am explicat ca n-o sa vina nimeni sa-i propuna direct ´´vrei sa fi gay-ul meu?´´ ci, azi iti arata cucu, maine iti propune sa-l faci sa cante… Sper ca nu e tantalau si ca a inteles! Daca dupa 18 ani va hotara ca-i place mai mult cucu decat pupaza, e problema lui. Atunci chiar nu mai am nici o putere, imi cumpar niste ochelari d-aia cu nas si mustata sa nu ma mai cunoasca lumea pe strada si incep sa-mi caut in arborele genealogic vre-un predecesor pidosnic.
Despre mama lui Luca... ma intreb doar ce pretentii sa mai am de la copil, daca ma-sa e asa cum e?
Luca a fost exmatriculat de la scoala iar ea plange si nu-ntelege cum s-a ajuns aici.


Chiar nu are nici o legatura!! Un viol nu poate fi prevazut . Doar pentru ca un nenorocit vrea sa profite de o copila de 12 ani nu inseamna ca fata, pentru ca mamasa nu i-a dat educatie, a dus-o la biserica sau nu, a provocat in vreun fel agresorul. Daca o minte bolnava poate gasi placere in a mutila sufleteste si fizic o fatuca doar pentru a-si satisface placerile bolnave...inca o data e doar un mare ghinion pentru fata in cauza. Sunt o groaza de copii care sunt abuzati si chiar nu tine de educatie. Mai nasol este ca nu poti preveni asa ceva ca parinte indiferent cata educatie ii dai copilului. Si ne pierdem vremea incercand sa iti explicam si tie treaba asta, in loc sa ajutam cu un sfat pertinent.
suicideblonde
Postat pe 8 August 2011 12:36
De la: mika76, la data 2011-08-08 12:21:29
Dar nu am acuzat-o, am spus doar ca, prin actiunile ei (mai mult sau mai putin constiente) a contribuit la crearea premiselor unui viol... si daca actiunile ei au fost nepotrivite pentru un copil de 12 ani


Tocmai, daca actiunile ei nepotrivite si/sau inconstiente erau observate de parinti, ea nu mai ajungea sa fie agresata. La fel cum nici copilul tau, nu va ajunge GAY( poate) datorita faptului ca "ti-ai bagat nasucul "in camera lui foto. Ma bucur ca am ajuns la o intelegere( in sfarsit) si la concluzia ca nu copiii sunt de vina ci noi ca parinti trebuie sa avem grija de ei.

Pt toti parintii: supravegheati-va copii! Si pt adolescentii care se plang ca parintii lor nu au incredere in ei: puneti-va pofta-n cui! E pt binele vostru
ilumax_76
Postat pe 8 August 2011 12:37
De la: suicideblonde, la data 2011-08-08 12:36:46
Chiar nu are nici o legatura!! Un viol nu poate fi prevazut . Doar pentru ca un nenorocit vrea sa profite de o copila de 12 ani nu inseamna ca fata, pentru ca mamasa nu i-a dat educatie, a dus-o la biserica sau nu, a provocat in vreun fel agresorul. Daca o minte bolnava poate gasi placere in a mutila sufleteste si fizic o fatuca doar pentru a-si satisface placerile bolnave...inca o data e doar un mare ghinion pentru fata in cauza. Sunt o groaza de copii care sunt abuzati si chiar nu tine de educatie. Mai nasol este ca nu poti preveni asa ceva ca parinte indiferent cata educatie ii dai copilului. Si ne pierdem vremea incercand sa iti explicam si tie treaba asta, in loc sa ajutam cu un sfat pertinent.


De acord, un viol nu poate fi prevazut. Daaaaaar, in 90% din cazuri cred ca poate fi prevenit, daca … si-aici am enumerat destule situatii (nu iesi noaptea singura, nu te imbraci provocator, etc). Daca faci astea si totusi ti se intampla, atunci ori ai ghinion, ori poate asa ti-e scris sa ti se intample…
Incerc sa ma pun in filmul ei… daca agresorii ar reusi sa ma constranga fizic, cu toate ca nici bataia nu ar fi un argument convingator in cazul meu (iar psihic nu s-a nascut inca barbatul care sa ma domine), ar reusi sa ma violeze O DATA. Prima si ultima. Daca individul sau indivizii te drogheaza, iti pun un cutit la gat sau iti dau una in cap, te leaga si te baga cu forta intr-o masina, egal ca ai 12, 24 sau 48 ani, n-ai prea multe optiuni! E clar ca nu poti tine piept fortei unui barbat! Dar pana sa ajunga aia sa ma violeze, as sari de la etaj! Nu mi-as putea convinge constiinta sa suporte asa ceva, la fel cum n-as putea-o convinge sa accepte sa mananc din gunoaie sau sa dorm intr-o cutie de carton in parc. De asta nu inteleg , cum s-a lasat violata de 3 ori? Sa fie oare sentimentul de frica mai puternic decat repulsia?
mika76
Postat pe 8 August 2011 13:43
De la: mika76, la data 2011-08-08 13:43:18
De la: suicideblonde, la data 2011-08-08 12:36:46
Chiar nu are nici o legatura!! Un viol nu poate fi prevazut . Doar pentru ca un nenorocit vrea sa profite de o copila de 12 ani nu inseamna ca fata, pentru ca mamasa nu i-a dat educatie, a dus-o la biserica sau nu, a provocat in vreun fel agresorul. Daca o minte bolnava poate gasi placere in a mutila sufleteste si fizic o fatuca doar pentru a-si satisface placerile bolnave...inca o data e doar un mare ghinion pentru fata in cauza. Sunt o groaza de copii care sunt abuzati si chiar nu tine de educatie. Mai nasol este ca nu poti preveni asa ceva ca parinte indiferent cata educatie ii dai copilului. Si ne pierdem vremea incercand sa iti explicam si tie treaba asta, in loc sa ajutam cu un sfat pertinent.


De acord, un viol nu poate fi prevazut. Daaaaaar, in 90% din cazuri cred ca poate fi prevenit, daca … si-aici am enumerat destule situatii (nu iesi noaptea singura, nu te imbraci provocator, etc). Daca faci astea si totusi ti se intampla, atunci ori ai ghinion, ori poate asa ti-e scris sa ti se intample…
Incerc sa ma pun in filmul ei… daca agresorii ar reusi sa ma constranga fizic, cu toate ca nici bataia nu ar fi un argument convingator in cazul meu (iar psihic nu s-a nascut inca barbatul care sa ma domine), ar reusi sa ma violeze O DATA. Prima si ultima. Daca individul sau indivizii te drogheaza, iti pun un cutit la gat sau iti dau una in cap, te leaga si te baga cu forta intr-o masina, egal ca ai 12, 24 sau 48 ani, n-ai prea multe optiuni! E clar ca nu poti tine piept fortei unui barbat! Dar pana sa ajunga aia sa ma violeze, as sari de la etaj! Nu mi-as putea convinge constiinta sa suporte asa ceva, la fel cum n-as putea-o convinge sa accepte sa mananc din gunoaie sau sa dorm intr-o cutie de carton in parc. De asta nu inteleg , cum s-a lasat violata de 3 ori? Sa fie oare sentimentul de frica mai puternic decat repulsia?


Sentimentul de frica este cu MULT mai paralizant decat repulsia. Timp de 1 an de zile la varsta de 15 ani am fost terorizata de un nemernic care vroia sa fiu prietena lui. Cu orice chip.Ma ameninta prin intermediul unei golance de cartier ca o sa ma violeze, trimita in Turcia, ca imi sparge ferestrele de la casa (in conditiile in care parintii nu stiau ce mi se intampla pt ca ma simteam vinovata ca i-am aparut in cale). Mama intr-un final m-a simtit (primeam si telefoane de amenintare pe fix) si m-a facut sa vb. Ne-am dus direct la politie si surpriza....cica nu are ce sa ii faca ca nu m-a violat nimeni inca (eram virgina colac peste pupaza nu puteau sa faca experimentul cu prafurile, pt cunoscatori, caz vazut la televizor lol). Tara de rahat in care traim. Am trait in teroare pana cand au intrat amandoi la puscarie( nu pt viol, ca nu au ajuns sa faca asa ceva, ci pt talharie). Si crede-ma a fost o experienta traumatizanta chiar daca nu s-a consumat ca si cazul de mai sus Doamne Fere.
suicideblonde
Postat pe 8 August 2011 14:57
Aha, mare descoperire in criminalistica deci! orice crima este justificata daca victima nu a aluat absolut toate masurile sa se protejeze!
Aoleo, repede eliberati toti infractorii!!!

Vina intr-o infractiune este a celui ce o produce, nu a victimei!!!

Doamne, unde era diavolul pe pamant


kudika_pudika
Postat pe 8 August 2011 15:45
De la: suicideblonde, la data 2011-08-08 14:57:10
Sentimentul de frica este cu MULT mai paralizant decat repulsia. Timp de 1 an de zile la varsta de 15 ani am fost terorizata de un nemernic care vroia sa fiu prietena lui. Cu orice chip.Ma ameninta prin intermediul unei golance de cartier ca o sa ma violeze, trimita in Turcia, ca imi sparge ferestrele de la casa (in conditiile in care parintii nu stiau ce mi se intampla pt ca ma simteam vinovata ca i-am aparut in cale). Mama intr-un final m-a simtit (primeam si telefoane de amenintare pe fix) si m-a facut sa vb. Ne-am dus direct la politie si surpriza....cica nu are ce sa ii faca ca nu m-a violat nimeni inca (eram virgina colac peste pupaza nu puteau sa faca experimentul cu prafurile, pt cunoscatori, caz vazut la televizor lol). Tara de rahat in care traim. Am trait in teroare pana cand au intrat amandoi la puscarie( nu pt viol, ca nu au ajuns sa faca asa ceva, ci pt talharie). Si crede-ma a fost o experienta traumatizanta chiar daca nu s-a consumat ca si cazul de mai sus Doamne Fere.


Imi pare rau, inseamna ca tu chiar ai avut de-a face cu nebunii!
M-a ferit Dumnezeu de experiente de-astea! O singura data, un fost m-a lovit, crezand ca ma poate domina prin forta si si-a luat un fier de calcat in cap. Eu sunt genul care ma apar, fara sa tin cont de cum ar putea sa se sfarseasca. Nu mi-e frica de nimeni, decat de Dumnezeu.
mika76
Postat pe 8 August 2011 17:50
De la: mika76, la data 2011-08-01 18:48:25
De la: lilu_67, la data 2011-08-01 15:02:08
De la: mika76, la data 2011-08-01 14:20:07Oha si la gara! Alta proasta care se vrea compatimita dupa ce-a mancat-o...
Daca i-a trebuit castravete de la 12 ani, sa fie multumita, ca l-a gasit!
Chiar daca ar fi un subiect pur teoretic,tot ar trebui sa ai un pic de compasiune,...nu crezi?


Nu, nu cred!
Compasiune am pentru un copil inteligent ai caror parinti sunt saraci si nu-l pot sustine financiar ca sa-si puna in valoare inteligenta, am pentru copiii bolnavi ai caror parinti sunt saraci si nu au bani sa le plateasca tratamentul...dar pentru o gasculita care, in loc sa invete si sa faca teme, asa cum ii sta bine unei fete de 12 ani, exerseaza metode de sedus barbati, n-am!
Si nu cred in vrajeala cu violul de trei ori! Vrei sa-ti dau exemple de fete violate? Larisa Chelaru - ucisa, Elizabeth Fritzl - sechestrata 20 ani in beci de tatal ei... Astea sunt cazuri reale de viol, da!
Pe pupaza asta a sechestrat-o sau a luat-o cu forta cineva? De 3 ori? I don´t think so!


m-am ingrozit citind comentariile tale!!!
esti mama si gandesti in halul asta ! cunosc multe femei care au baieti si sunt foarte bune la critici ,asa ,ca tine ,fac comentari la adresa femeilor uitand de fapt ca si ele in fond sunt femei ,uneori devin egoiste , ai spus ca nu e usor sa fi mama de baiat si ai istorisit intamplarea aceea cu luca care dupa parerea mea ti-a adus numai bile negre
asa ai avut tu gija de fiul tau ,la 13 ani si-a facut poze .... vai !domnul pupazel !
te considei o mama implinita probabil sigura pe ce are la usa dar uite ca propril tau copil te-a lasat cu gura deschisa ,chiar de 2 ori
nu pot sa cred ca cineva care are copiii gandeste in halul asta
iti inveti copiii sa se protejeze de capcane ,de ce ti-e frica ca o sa ajunga unde a ajung fata violata si de care nu ai pic de mila?ei si "ora si la gara"!!!
hocus_pocus
Postat pe 8 August 2011 20:07
De la: hocus_pocus, la data 2011-08-08 20:07:30
m-am ingrozit citind comentariile tale!!!
esti mama si gandesti in halul asta ! cunosc multe femei care au baieti si sunt foarte bune la critici ,asa ,ca tine ,fac comentari la adresa femeilor uitand de fapt ca si ele in fond sunt femei ,uneori devin egoiste , ai spus ca nu e usor sa fi mama de baiat si ai istorisit intamplarea aceea cu luca care dupa parerea mea ti-a adus numai bile negre
asa ai avut tu gija de fiul tau ,la 13 ani si-a facut poze .... vai !domnul pupazel !
te considei o mama implinita probabil sigura pe ce are la usa dar uite ca propril tau copil te-a lasat cu gura deschisa ,chiar de 2 ori
nu pot sa cred ca cineva care are copiii gandeste in halul asta
iti inveti copiii sa se protejeze de capcane ,de ce ti-e frica ca o sa ajunga unde a ajung fata violata si de care nu ai pic de mila?ei si "ora si la gara"!!!


Tu vezi lucrurile ca o fata de 18 ani, iar eu ca o femeie trecuta prin viata. Cand cresti in faimosul cartier vest, printre tigani, ai ocazia sa vezi si sa auzi multe. Apropo, stii cate violuri aveau loc in parcul de la sala sporturilor pe vremea copilariei mele? Ma crezi ca nu mi-a calcat piciorul niciodata in parcul ala? Fugeam ca dracu de tamaie numai cand auzeam cuvantul ´´parc´´.
Mai bine sa fiu dura, decat victima! Eu am grija de copiii mei, ii feresc pe cat pot de tentatii si pericole, si cu ajutorul lui Dumnezeu voi reusi sa-i tin integri, iar intamplari de genul celei cu fotografiatul nu vor fi decat niste lectii de viata. De ce mi-e frica? Pentru ca in timpul cat e la scoala si pe drumul de la scoala-acasa nu-l pot controla; acolo trebuie sa se protejeze singur, asa cum l-am invatat. Sau seringile aruncate pe jos prin curtea scolii nu sunt un motiv de ingrijorare, dupa parerea ta? Un viol nu e cel mai rau lucru care ti se poate intampla!
Cand vei avea si tu copii, ai sa-ntelegi de ce gandesc asa!
mika76
Postat pe 9 August 2011 08:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
se merita sa investesti multe intr-un capricorn? 25 De la: kudika029282 27 Noiembrie 2010 18:34
privire insistenta 100 De la: yumy 28 Mai 2011 09:11
si cupidon iubeste..... 5 De la: kudika059077 14 August 2009 12:15
relatie cu un baiat mai mic ca mine 14 De la: Ustina_Cristina_Ivan_1 2 Septembrie 2012 21:39
dati-mi un sfat 2 De la: kudika172000 6 Martie 2011 19:16