Setari Cookie-uri

sfaturi va rog regim ptr gastrita cronica

sal cine ma poate ajuta cu sfaturi privind gastrita cronica
mi s -a pus un diagnostic de gastrita cronica si constipatie cronica in acelasi timp. mi s-au dat niste pastile pe care nu le-am luat ca imi provocau insomnie asa ca nu le am luat ; am renuntat la mancarurile grase . la prajeli. dar inca prezint disconfort
poate aveti idee ce pot face
mersi
andreea83gh
Postat pe 13 Ianuarie 2009 16:12
pt.Andreea83gh
Avem si sfaturi si remedii,si idei, depinde doar de tine ce doresti sa faci, daca vrei doar sa afli amanunte sau vrei sa le si tratezi!
ivanescu
Postat pe 13 Ianuarie 2009 19:20
Buna! Si eu as dori cateva sfaturi,un regim alimentar,chiar si ceaiuri,cu privire la constipatie,balonari.Prezint dureri in capul pieptului si arsuri in zona coastelor(atat in partea dreapta,cat si in partea stanga).Nu mananc mancaruri grase si nici prajeli.Dupa orice mancare am regurgitari(chiar si dupa supa).Am fost la medic si mi-a prescris Nexium si Debridat.Arsurile din zona coastelor au disparut,dar balonarea nu.S-au reglat si scaunele. Dupa 10 zile de tratament au inceput sa-mi apara blande pe corp(in special in zona incheieturilor).Am oprit tratamentul(de trei zile),iar blandele au incetat sa apara,in schimb au revenit acele arsuri.Mentionez ca inainte de aparitia blandelor am luat Quarelin si Antinevralgic(acuzam dureri ingrozitoare de cap).Aceste medicamente le-am luat doar la nevoie(in prima zi 1 Quarelin dimineata si 1 Antinevralgic seara,iar a doua zi am luat doar 1/2 Quarelin in timpul zilei,iar seara 1 Antinevralgic).Va multumesc pentru atentie! Astept sfaturile voastre.
csgcsm
Postat pe 15 Februarie 2009 13:41
www.dermavita-med.ro
mcornelia19
Postat pe 15 Februarie 2009 21:22
Incerca cu o lingurita de miere in fiecare dimineata inainte de a manca ceva si un pahar mare cu apa. La mine a avut efect, mi-a trecut dupa 3 saptamani.
maddyyy
Postat pe 27 Februarie 2009 08:31
Eu te pot ajuta sa tratezi si una si alta.
Contacteaza-ma la mail ella_mitrut@yahoo.com
Ella -tehnician maseur, reflexoterapeut
solutia
Postat pe 5 Martie 2009 08:28
Buna,
Eu am avut probleme cu stomacul dar acum mi am revenit si de 6 luni nu mai am nici o problema. Daca vrei sa ti dau niste sfaturi putem vorbi, adresa mea adelyna007. Multa sanatate.
maria2005
Postat pe 5 Martie 2009 15:10
salut!
si pe mine ma chinuie gastrita de cateva luni!
si mai am si esofagita de reflux...
imi puteti spune cum as putea scapa de ele?
am facut tratament medicamentos si am tinut si regim si nimic... s-au ameliorat putin simptomele dar nu am reusit sa scap...
multumesc
erica_healthy
Postat pe 9 Martie 2009 14:13
Pentru gastrita este foarte important regimul alimentar, adik sa eviti alimentele care pot creste aciditatea: grasimi, prajeli, dulciuri concentrate: prajituri, dulceata, marmelada, miere, fructe crude....este bine sa mananci putin si des si sa nu te asezi la orizontala imediat dupa masa. De asemenea este bine sa iei o medicatie care sa aiba acelasi scop: este mai bine totusi sa consulti un doctor, pentru ca mai multe boli se pot manifesta prin aceste simptome!

Postat pe 10 Martie 2009 16:11
Buna!Pentru gastrita si reflux esofagian este ffffff important regimul alimentar,cateva sfaturi care pe mine m-au ajutat enorm;mananca incet,numeri pana la 30 cand mesteci mancarea,apoi inghiti,mese regulate,3mese principale si 2 gustari,NU MANANCI: fructe crude,dulciuri,paine proaspata,fierbinte,rece,grasimi,iute,nu te intinzi in pat dupa masa,daca ai arsuri,bei apa cu inghitituri mici si vor ceda,bei ceai de:coada soricelului,sunatoare,galbenele,urzica moarta,talpa gastei,nu bei cafea sau daca nu poti renunta la ea,o diluezi cu lapte in parti egale,poti bea ceai verde.Sanatate si rabdare.
51160
Postat pe 1 Aprilie 2009 14:10
Buna, eu am avut gastrita in urma cu 4 ani si pe langa tratamentul urmat la indicatiile doctorului cu Omeran sau Omez (e acelasi lucru), am urmat un regim alimentar putin mai strict, adica: fara prajeli, chiar si ouale ochiuri le poti firbe si ies la fel de bune, multe lactate care calmeaza durerile si anihileaza acidul, dar sa nu fie fermentate, cea mai indicata e smantana, de evitat citricele, poti consuma in schimb banane care sunt un pansament gastric foarte bun, inlocuiesti rosiile si castravetii cu ardei, tot ce e facut cu faina, adica produse de patiserie sa le consumi dupa o zi de la fabricatie, nu cand sunt proaspete si in principiu tot ce te deranjeaza trebuie eliminat macar sase luni.
Succes si curaj ca e mai usor decat pare si se trateaza fara probleme.
macariesl_yahoo_com
Postat pe 2 Aprilie 2009 19:51
Actiunea asupra stomacului si intestinelor
Studii efectuate de-a lungul anilor in laboratoare (pe animale) au aratat ca gelul extras din planta de aloe determina o reducere cu 80% a numarului de ulcere in formare, iar daca este administrata ulcerului deja format duce la o vindecare de 3 ori mai rapida(cf. Galal,1975).

Alte studii de laborator au evidentiat faptul ca tratamentul cu gelul de aloe vera determina prevenirea a peste 85% din leziunile stomacale si da o rata de succes de peste 50% in vindecarea ulceratiilor gastrice(cf. Kandil si Gobran,1979).

Studii efectuate pe 12 pacienti intre 24-84 ani (bolnavi de ulcer duodenal) tratati cu aloe vera, au aratat o vindecare completa acestora, fara recidive(cf.Blitz,1963).


Dr.J.Bland de la "Institutul de Stiinta si Medicina" din California a testat actiunea gelului de aloe administrat oral cu privire la neutralizarea acixilor in organism. El a verificat astfel proprietatile benefice ale plantei de aloe in ceea ce priveste reglarea aciditatii si a constatat totodata ca aloe vera ajuta si la
dizolvarea grasimilor dure. Urmarind pe cei 10 pacienti ai sai eventualele efecte adverse ale gelului, el a constatat ca acesta a fost foarte bine tolerat de tot grupul.


Conform altor cercetari s-a demonstrat ca gelul de aole vera poate fi foosit cu succes in:
-tratarea afectiunilor intestinale inflamatorii,
-combaterea diareei,
-regularizarea tranzitului intestinal,
-regularizarea pH-ului intestinal,
-eliminarea toxinelor stocate la nivelul colonului,
-inlaturarea constipatiei si microorganismelor.

Pentru detalii adresa mea este rodilantos@yahoo.com. SANATATE TUTUROR!!
Remedii sunt daca stii unde sa cauti.
rodilantos
Postat pe 2 Aprilie 2009 21:17
In aceeasi problema ma situez si eu...de 4 ani,din pacate. Acum 2 ani am facut o endoscopie (bleah) si mi s-a spus ca am ''o gaura in stomac''ulcer duodenal,mai pe intelesul meu ,adica am aciditatea f mare in stomac; apoi la radiografie mi s-a spus ca nu am colecist (am repetat radiografia de 2ori) dar cica nu e grav.Buuun si mi s-au dat asa: omez,debridat,kreon 2500 si metroclopramid cu indicatiile de rigoare privind regimul. Ideea e ca m-am tinut de tratament si de regim(recunosc nu in totalitate dar nu ca inainte,spre ex de fumat nu pot sa ma las dar nu fumez exagerat) iar durerile tot mi-au reaparut,in ultm luna am avut crize urate de stomac,balonata putin spus,scaune fff moi,gust amar in gura de dim si nu stiu ce sa mai fac,unde sa mai merg.....Beau ceai de galbene,nu mananc prajit,sucuri acidulate fff rar si nici un pahar nu beau,nu mai fumez de cateva sapt dar durerile tot nu ma lasa!!AAA si tratament cu aloe nu a functionat, din pacate.
healthy001282
Postat pe 3 Aprilie 2009 16:12
In cazul problemelor cu stomacul primavara si toamna se reactiveaza durerile, indiferent de stadiul in care esti, se simt schimbarile din atmosfera iar astenia isi face simtita prezenta. Cea mai indicata solutie este regimul, multe lactate nefermentate si chiar medicamentatia prescrisa de doctor dar in cantitati mai mici daca ai terminat deja tratamentul indicat.
macariesl_yahoo_com
Postat pe 3 Aprilie 2009 16:50
F. simplu: cura cu suc de cartofi (cruzi)+ suc de varza, daca e combinat cu disconfort intestinal, bila, etc. Vezi ca le gasesti pe net, la Biotta, gata preparate!!!!! Cate 75ml x3/zi, inainte de fiecare masa cu cca. 20 min.!-sucul de cartofi, cel de varza, daca e cazul, dupa masa, de 2 ori/zi!
alf66
Postat pe 12 Aprilie 2009 11:21
De la: healthy001282, la data 2009-04-03 16:12:18In aceeasi problema ma situez si eu...de 4 ani,din pacate. Acum 2 ani am facut o endoscopie (bleah) si mi s-a spus ca am ''o gaura in stomac''ulcer duodenal,mai pe intelesul meu ,adica am aciditatea f mare in stomac; apoi la radiografie mi s-a spus ca nu am colecist (am repetat radiografia de 2ori) dar cica nu e grav.Buuun si mi s-au dat asa: omez,debridat,kreon 2500 si metroclopramid cu indicatiile de rigoare privind regimul. Ideea e ca m-am tinut de tratament si de regim(recunosc nu in totalitate dar nu ca inainte,spre ex de fumat nu pot sa ma las dar nu fumez exagerat) iar durerile tot mi-au reaparut,in ultm luna am avut crize urate de stomac,balonata putin spus,scaune fff moi,gust amar in gura de dim si nu stiu ce sa mai fac,unde sa mai merg.....Beau ceai de galbene,nu mananc prajit,sucuri acidulate fff rar si nici un pahar nu beau,nu mai fumez de cateva sapt dar durerile tot nu ma lasa!!AAA si tratament cu aloe nu a functionat, din pacate.

Ce aloe ai folosit,cantitatea si de unde?
enemgabriel
Postat pe 12 Aprilie 2009 12:12
incearca te rog si cu produse naturale, dau rezultate exceptionale.
http://mary.dlb.ro/
healthy001546
Postat pe 11 Mai 2009 09:59
Buna tuturor.Recomand produse naturale,fara conservanti si coloranti,pt detalii aludmann@yahoo.com
elli29
Postat pe 14 Mai 2009 19:13
Detoxifiere.
enemgabriel
Postat pe 14 Mai 2009 20:50
Pansament gastric
2 lg faina din seminte de in, 1 lingurita suc de lamaie, 200 ml apa
Se fierbe faina de in 10 minute, in clocot, la foc mic, amestecand mereu pentru a nu se prinde de fundul vasului. Se ia vasul de pe foc si se lasa sa se raceasca.
Apoi se omogenizeaza cu sucul de lamaie.Se administreaza cu 1/2 ora inainte de masa.Bun pt.gastrite si ulcer gastro-duodenal.Va spun din proprie experienta.Multa sanatate.
fina_mary
Postat pe 23 Mai 2009 23:56
pt. toate persoanele care sufera de probleme cu stomacul:am treut prin toate genurile de diagnostice si toate suferintele descrise de dv,inclusiv o nisa cat moneda de 3 lei de pe vremea impuscatului(ulcer duodenal-nisa care a fost conf.radiologic dar infirmata la endoscopie)Si am aflat din intamplare,dupa un sfert de veac ca exista o posibila analiza de sange care poate arata daca exista helicobacter pilory-cauza pleiadei de suferinte.Usor de tratat cu antibiotic 7 zile, cu teste ulterioare pt.a-l eradica .De curand am aflat la Szeged in ungaria ca acolo pt. a afla daca ai helicobacter p. prezent,se face test sufland intr-un balon.Deci, analiza de sange si scaun,cu tratament adecvat,altfel tratam efectul nu cauza.
kudika081830
Postat pe 26 Mai 2009 15:28
Va pot ajuta cu priduse organice, bio, 100% naturale. Vi se trimit acasa prin curier. Pt detalii scrieti pe email meu: pricrodica@yahoo.com in care sa descrieti in detaliu toate priblemele dvs.
healthy002409
Postat pe 9 Iunie 2009 04:09
BUNA!Va pot ajuta cu cateva sfaturi in rest depinde de voi cum aveti grija de sanatatea voastra.si eu am gastroduodenita si Helicobacter Pilory am urmat tratamentele date de medic dar fara nici un rezultat...asa ca am luat ULCORAN mi l-a recomandat cineva ...E foarte bun medicamentul si e si eftin in cateva zile nu am mai stiut ce inseamna durerea de stomac(sa va spun ca aveam dureri foarte mari in capul pieptului ma ardea , nu puteam sa mananc deloc stateam lata la pat cate o saptamana dar cu acest medicament ma simt mai bine). nu mananc prajeli si nu beau sucuri acidulate, in rest mananc orice...durerea de stomac ma ia primavara si toamna...la mancare folosesc ulei de masline e foarte bun pentru stomac.Ce sa va doresc multa sanatate si aveti grija de sanatatea voastra...
AS avea si eu o intrebare cine stie vreau sa imi raspunda si mie va rog...v-am spus ca am Helicobacter Pilory as vrea sa stiu daca aceasta bacterie afecteaza copilul atunci cand esti insarcinata??/are efecte negative asupra fatului? va multumesc
gynaa
Postat pe 13 Iunie 2009 20:02
BUNA, VA POT AJUTA CU TRATAMENT ADECVAT, PRODUSE NUMAI ORGANICE, ADICA CU ZERO CHIMICAL, DIN SUA, VI SE VOR LIVRA LA DOMICILIU, DAR VA ROG SA IMI SCRII PE MAIL:PRICRODICA@YAHOO.COM SI AMINTITI DE TOATE PROBLEMELE DVS , IN DETALIU , CA SA VA RECOMAND TRATAMENTUL EXACT.
healthy002409
Postat pe 15 Iulie 2009 11:54
BUNA, TE POT AJUTA SA ITI REGLEZI METABOLISMUL TAU CARE E DAT PESTE CAP ACUM, CU PRODUSE ORGANICE 100%, NICI O CHIMICALA SI O SA ITI REVII 100%.
TE ROG SA IMI SCRII IN DETALIU IN MAIL MEU :PRICRODICA@YAHOO.COM TOATE PROBLEMELE PE CARE LE AI (AM MULTE CERERI SI TREBUIE SA IMI AMINTESTI CE BOLI SI PROBLEME AI) SI AM SA ITI RECOMAND TOT CE E NECESAR,

PRODUSELE LE VEI PRIMI ACASA, PRIN CURIER.

RODICA EMAIL : pricrodica@yahoo.com
healthy002409
Postat pe 15 Iulie 2009 11:58
as dori si eu cateva sfaturi in legatura cu gastrita cronica de care sufar o perioada buna si am luat mai multe tratamente dar nu am scapat de dureri si balonari. adresa mea este kisioan_25@yahoo.com
kisioan_25
Postat pe 28 Iulie 2009 19:44
miere de albine si ceai de pojarnita in ficare dimineata pe stomagul gol timp se 3 ani
kudika098645
Postat pe 31 Iulie 2009 15:52
buna ziua,
am citit acum mesajele voastre,
eu am avut probleme cu gastrita hiperacida si chiar si constipatie, cu respiratia, etc - f multe alte probleme; am facut un tratament la un medic din Bucuresti (acupunctura si apifitoterapie) si pot sa va spun ca inainte nu puteam minca un mar fara sa am dureri de stomac iar la 3 saptamani de la incperea tratamentului am rezolvat problema si chiar am tinut o dieta alimentara in care 2 saptam consumat numai fructe (anumite nu price fel de fruct) si nu am avut nimic; acum ma simt super nici la 18 ani nu ma simteam asa bine; daca vreti putem comunica; incercati un efort financiar si o sa vedeti ce bine va fi; toate bune si multa sanatate
healthy002030
Postat pe 2 Septembrie 2009 10:23
De la: enemgabriel, la data 2009-04-12 12:12:16
De la: healthy001282, la data 2009-04-03 16:12:18In aceeasi problema ma situez si eu...de 4 ani,din pacate. Acum 2 ani am facut o endoscopie (bleah) si mi s-a spus ca am ''o gaura in stomac''ulcer duodenal,mai pe intelesul meu ,adica am aciditatea f mare in stomac; apoi la radiografie mi s-a spus ca nu am colecist (am repetat radiografia de 2ori) dar cica nu e grav.Buuun si mi s-au dat asa: omez,debridat,kreon 2500 si metroclopramid cu indicatiile de rigoare privind regimul. Ideea e ca m-am tinut de tratament si de regim(recunosc nu in totalitate dar nu ca inainte,spre ex de fumat nu pot sa ma las dar nu fumez exagerat) iar durerile tot mi-au reaparut,in ultm luna am avut crize urate de stomac,balonata putin spus,scaune fff moi,gust amar in gura de dim si nu stiu ce sa mai fac,unde sa mai merg.....Beau ceai de galbene,nu mananc prajit,sucuri acidulate fff rar si nici un pahar nu beau,nu mai fumez de cateva sapt dar durerile tot nu ma lasa!!AAA si tratament cu aloe nu a functionat, din pacate.

Ce aloe ai folosit,cantitatea si de unde?
evident ca de la forever a folosit aloe...parca tu nu stii ca nu functioneaza si ca este o mare pacaleala cu ea...!!!!
4Life
Postat pe 2 Septembrie 2009 10:38
buna draga mea,acest diagnostic de gastrita cronica s-a pus dupa o investigatie prin endoscopie,radiologie prin bariu,recoltare sange pt depistarea helicobacter sau doar pur si simplu pe baza simptomelor?oricum indiferent daca ai sau nu helicobacter prezent,pe langa antibioterapie trebuie sa renunti asa:
1.prajeli de tot felul,grasimi
2.sucuri,dulci sau acidulate,acre
3.mirodenii,condimente,piper,sare,boia,usturoi,ceapa
4.fructe proaspete care pot fermenta,ceaiuri,cafea
5.sa eviti mancarurile care baloneaza,sa nu mananci pe saturate,mai degraba putin in reprize dese
asta poti:
6.sa mananci in permanenta floricele de porumb nesarate,biscuiti,paine uscata,in special graham,multe multe cereale,proteine
7.zilnic pt pansament gastric sa bei un ou fiert 1 min,daca il poti manca crud e si mai bine,pe urma zilnic o lingura de ulei de in sau masline,chiar sa inghiti samburele
8.sa mananci seminte de dovleac cantitati mari
9.daca tolerezi lactatele consuma cantitati mari,insa laptele sa nu-l bei dintr-o data ci in reprize
10. evita sa bei rece peste cald sau invers
11,consuma cantitati mari de produse pe baza de amidon,cartoful contine cel mai mare procent,stoarce zeama de la un cartof tine-te de nas si bea-l zilnic,sau mananca budinca si asta contine amidon
12cosnuma alimente fierte,legume si carne multa,evita ciorbele,acre,
-consuma piureuri de fructe carnoase,piersici,banane,pere
13.consuma multe salate cu paine crocanta,consuma supa de chimion cu crutoane de paine,supa de taietei,mamaligutza,gris,orez fiert,cartofi multi.succes
andreaV
Postat pe 29 Septembrie 2009 15:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Carboplatin Prospect Original 0 De la: 6 Martie 2010 12:56
pietre la fiere 6 De la: kudika226898 16 Martie 2011 06:53
hiperlaxitate ligamentara 1 De la: eurobianca 7 Aprilie 2010 23:56
Medicamente naturiste se mai pot folosi dupa expirare? 6 De la: healthy005113 4 Octombrie 2009 19:21
Cancerul se poate vindeca ieftin si sigur! 15 De la: 4Life 26 Februarie 2010 21:45