Setari Cookie-uri

Dragostea adevãratã

Mai existã dragoste adevãratã? Cãsãtoria din ziua de azi se mai bazeazã pe acest sentiment?
kudika418350
Postat pe 23 August 2011 10:24
De la: kudika418350, la data 2011-08-23 10:24:50Mai existã dragoste adevãratã? Cãsãtoria din ziua de azi se mai bazeazã pe acest sentiment?


dilema mare nu-i asa!
kiss_my_ass
Postat pe 23 August 2011 10:25
De la: kiss_my_ass, la data 2011-08-23 10:25:56
De la: kudika418350, la data 2011-08-23 10:24:50Mai existã dragoste adevãratã? Cãsãtoria din ziua de azi se mai bazeazã pe acest sentiment?


dilema mare nu-i asa!



Ca parere personala,apreciez cam un 10% din totalul mariajelor actuale,ca fiind intemeiate pe o fundatie solida,restul procentajului este reflectat in casatoriile incheiate fara o matura chibzuinta,ca dovada stau zecile de cupluri ce solicita divorturi ,umpland astfel salile tribunalelor.Mariaje incheiate din interes,in urma unor compromisuri,din obligatii mai mult sau mai putin asumate,bazate pe sentimente doar poleite cu dragoste si lista ar mai putea continua!Problema este alta si anume care este starea de evolutie a societatii moderne,in conditiile in care dragostea adevarata dispare din ce in ce mai mult din structura nucleului familial!
RAINBOWLADY
Postat pe 23 August 2011 10:57
De la: kudika421339, la data 2011-08-23 10:57:09
De la: kiss_my_ass, la data 2011-08-23 10:25:56
De la: kudika418350, la data 2011-08-23 10:24:50Mai existã dragoste adevãratã? Cãsãtoria din ziua de azi se mai bazeazã pe acest sentiment?


dilema mare nu-i asa!



Ca parere personala,apreciez cam un 10% din totalul mariajelor actuale,ca fiind intemeiate pe o fundatie solida,restul procentajului este reflectat in casatoriile incheiate fara o matura chibzuinta,ca dovada stau zecile de cupluri ce solicita divorturi ,umpland astfel salile tribunalelor.Mariaje incheiate din interes,in urma unor compromisuri,din obligatii mai mult sau mai putin asumate,bazate pe sentimente doar poleite cu dragoste si lista ar mai putea continua!Problema este alta si anume care este starea de evolutie a societatii moderne,in conditiile in care dragostea adevarata dispare din ce in ce mai mult din structura nucleului familial!


Eu nu cred ca e o stare de evolutie, mai degraba de involutie. In ziua de azi cand suntem bombardati cu atatea si atatea tentatii e FOARTE GREU sa pastrezi o relatie sau cu atat mai mult o casnicie. Sunt destule cazuri pe care le cunosc si eu si cred ca majoritatea de pe forum, de familii destramate din cauza banilor, aventurilor (sex ca nu cred ca e vba de iubire), orgoliilor etc. De ce se rupe de la o vreme vraja si doi oameni care si-au spus "Te iubesc" se despart e o problema veche rau de tot . Cu toate astea cred ca exista iubire adevarata; o-r fii pe lumea asta si oameni care au indeajuns de mult respect, iubire, etc. pt el sau ea astfel incat sa traiasca o viata impreuna, dar sunt foarte putine cazuri. Tine si de noroc cred, nu stiu ce sa zic.
Oricum, ca si idee generala: daca vrei sa iubesti, iubeste ! Si fa-o din suflet si mai ales neconditionat .
Paraipan
Postat pe 31 August 2011 23:16
Dragostea si casnicia "functioneaza" impreuna.Daca dragoste nu e,casnicie nu mai e.Una din cauzele esecului e faptul ca fetele accepta usor casatoria pt ca "suna bine" fara sa ia in calcul atitudinea,temperamentul si tabieturile viitorului sot,acolo unde nu exista compatibilitate deplina nu are sens sa se spuna "da".Eu am asteptat multi ani pana am facut pasul iar acum sunt cea mai fericita femeie din lume.Un sfat?daca aveti o casnicie frumoasa bucurativa de ea iar daca e una nefericita,renuntati.Daca o casnicie e prima nu inseamna ca e si ultima,cautati fericirea,iubirea,respectul
kudika50ani
Postat pe 31 August 2011 23:34
De la: Paloma85, la data 2011-08-31 23:34:01 Dragostea si casnicia "functioneaza" impreuna.Daca dragoste nu e,casnicie nu mai e.Una din cauzele esecului e faptul ca fetele accepta usor casatoria pt ca "suna bine" fara sa ia in calcul atitudinea,temperamentul si tabieturile viitorului sot,acolo unde nu exista compatibilitate deplina nu are sens sa se spuna "da".Eu am asteptat multi ani pana am facut pasul iar acum sunt cea mai fericita femeie din lume.Un sfat?daca aveti o casnicie frumoasa bucurativa de ea iar daca e una nefericita,renuntati.Daca o casnicie e prima nu inseamna ca e si ultima,cautati fericirea,iubirea,respectul


habar n-ai!
PICCKARD
Postat pe 31 August 2011 23:37
Eu il iubesc foarte mult pe William Levy dar este o dragoste imposibila si cateodata chiar imi vine sa nu mai cred in iubire adevarata de atata suferinta.
broscoiu
Postat pe 1 Septembrie 2011 00:30
Ce sa fac???Dati-mi un sfat!!!
broscoiu
Postat pe 1 Septembrie 2011 00:31
De la: Broscoiu, la data 2011-09-01 00:31:14Ce sa fac???Dati-mi un sfat!!!


sinucide-te!
PICCKARD
Postat pe 1 Septembrie 2011 08:23
De la: Broscoiu, la data 2011-09-01 00:31:14Ce sa fac???Dati-mi un sfat!!!


Sa te concentrezi mai mult asupra lui si sa ne mai lasi pe noi sa citim si altceva pe aici
Barbie30_
Postat pe 1 Septembrie 2011 08:27
De la: Broscoiu, la data 2011-09-01 00:30:16Eu il iubesc foarte mult pe William Levy dar este o dragoste imposibila si cateodata chiar imi vine sa nu mai cred in iubire adevarata de atata suferinta.


eu cred ca tu ai nevoie de cineva care sa-ti dea doua palme ca sa te trezeasca la realitate
Cryssa_
Postat pe 1 Septembrie 2011 08:46
De la: Paloma85, la data 2011-08-31 23:34:01 Dragostea si casnicia "functioneaza" impreuna.Daca dragoste nu e,casnicie nu mai e.Una din cauzele esecului e faptul ca fetele accepta usor casatoria pt ca "suna bine" fara sa ia in calcul atitudinea,temperamentul si tabieturile viitorului sot,acolo unde nu exista compatibilitate deplina nu are sens sa se spuna "da".Eu am asteptat multi ani pana am facut pasul iar acum sunt cea mai fericita femeie din lume.Un sfat?daca aveti o casnicie frumoasa bucurativa de ea iar daca e una nefericita,renuntati.Daca o casnicie e prima nu inseamna ca e si ultima,cautati fericirea,iubirea,respectul
yssa2010
Postat pe 2 Septembrie 2011 14:08
De la: Broscoiu, la data 2011-09-01 00:30:16Eu il iubesc foarte mult pe William Levy dar este o dragoste imposibila si cateodata chiar imi vine sa nu mai cred in iubire adevarata de atata suferinta.

chiar am ras cu pofta, stii asta nici macar nu e suferinta, pentru tu habar nu ai ce aia iubire, nici macar nu l-ai cunoscut, nu ai petrecut timp cu el si daca zici de dragoste la prima vedere, asta e doar pentru copii, pt fetitele care viseaza la feti-frumosi vazuti pe la tv , tu traiesti intr-o lume a ta, dragostea nu e doar imposibila, mai rau nu e nici macar dragoste, e doar un capriciu, nascut din mintea ta si pe care sufletul tau il inghite precum o musca, crede-ma nu tot ce zboara se mananca mai gandeste si cu sufletul
cred ca ai auzit si tu ca a iubi are multe sensuri iar dragostea este de mai multe feluri, clarifica-ti bine ce fel de dragoste simti tu si treci mai departe
yumy
Postat pe 2 Septembrie 2011 14:17
De la: sammah, la data 2011-09-02 17:45:42Domne nu exista dragoste adevarata.Exista doar un sentiment placut la inceput in primele 3 luni ,apoi e un huge Bullshit.

unii/unele sunt atat de frustrate pe viata incat nu si-o pot trai linistite
steffy91
Postat pe 2 Septembrie 2011 22:07
De la: Broscoiu, la data 2011-09-01 00:30:16Eu il iubesc foarte mult pe William Levy dar este o dragoste imposibila si cateodata chiar imi vine sa nu mai cred in iubire adevarata de atata suferinta.

eu ti-am zis k esti retardat
steffy91
Postat pe 2 Septembrie 2011 22:08
De la: yumy, la data 2011-09-02 14:17:43
De la: Broscoiu, la data 2011-09-01 00:30:16Eu il iubesc foarte mult pe William Levy dar este o dragoste imposibila si cateodata chiar imi vine sa nu mai cred in iubire adevarata de atata suferinta.

chiar am ras cu pofta, stii asta nici macar nu e suferinta, pentru tu habar nu ai ce aia iubire, nici macar nu l-ai cunoscut, nu ai petrecut timp cu el si daca zici de dragoste la prima vedere, asta e doar pentru copii, pt fetitele care viseaza la feti-frumosi vazuti pe la tv , tu traiesti intr-o lume a ta, dragostea nu e doar imposibila, mai rau nu e nici macar dragoste, e doar un capriciu, nascut din mintea ta si pe care sufletul tau il inghite precum o musca, crede-ma nu tot ce zboara se mananca mai gandeste si cu sufletul
cred ca ai auzit si tu ca a iubi are multe sensuri iar dragostea este de mai multe feluri, clarifica-ti bine ce fel de dragoste simti tu si treci mai departe


...si eu de Keanu Reeves, ioi tulai ca mandru e !!!!
Schatt
Postat pe 2 Septembrie 2011 22:12
De la: Schatt, la data 2011-09-02 22:12:40
De la: yumy, la data 2011-09-02 14:17:43
De la: Broscoiu, la data 2011-09-01 00:30:16Eu il iubesc foarte mult pe William Levy dar este o dragoste imposibila si cateodata chiar imi vine sa nu mai cred in iubire adevarata de atata suferinta.

chiar am ras cu pofta, stii asta nici macar nu e suferinta, pentru tu habar nu ai ce aia iubire, nici macar nu l-ai cunoscut, nu ai petrecut timp cu el si daca zici de dragoste la prima vedere, asta e doar pentru copii, pt fetitele care viseaza la feti-frumosi vazuti pe la tv , tu traiesti intr-o lume a ta, dragostea nu e doar imposibila, mai rau nu e nici macar dragoste, e doar un capriciu, nascut din mintea ta si pe care sufletul tau il inghite precum o musca, crede-ma nu tot ce zboara se mananca mai gandeste si cu sufletul
cred ca ai auzit si tu ca a iubi are multe sensuri iar dragostea este de mai multe feluri, clarifica-ti bine ce fel de dragoste simti tu si treci mai departe


...si eu de Keanu Reeves, ioi tulai ca mandru e !!!!

ehe he...cand era Robert de Niro tanar !!!!
rondina
Postat pe 2 Septembrie 2011 22:16
De la: Broscoiu, la data 2011-09-01 00:31:14Ce sa fac???Dati-mi un sfat!!!


Daca chiar iti doresti un lucru, tot universul o sa lucreze in favoarea ta, sa-ti indeplineasca dorinta. Eu zic sa mergi, sa il cauti pe William Levy si cere-l de barbat! Sa n-aud ca nu poti!!! Daca Forest Gump a putut fugi si tu o sa il iei de barbat pe ala! Sa vii cu detalii neaparat! Bafta! Daca e ceva, sa stii ca si din puscarie si de la "zambareti" ne poti scrie.nu cred ca nu te lasa aia. No, gata.
cris_b_
Postat pe 2 Septembrie 2011 22:26
Plictisitooor..alt topic gen mai exista dragoste adevarata,vreau sa fiu iubita,se mai poarta casnicia..
broscoiu
Postat pe 2 Septembrie 2011 22:34
De la: Schatt, la data 2011-09-02 22:12:40
De la: yumy, la data 2011-09-02 14:17:43
De la: Broscoiu, la data 2011-09-01 00:30:16Eu il iubesc foarte mult pe William Levy dar este o dragoste imposibila si cateodata chiar imi vine sa nu mai cred in iubire adevarata de atata suferinta.

chiar am ras cu pofta, stii asta nici macar nu e suferinta, pentru tu habar nu ai ce aia iubire, nici macar nu l-ai cunoscut, nu ai petrecut timp cu el si daca zici de dragoste la prima vedere, asta e doar pentru copii, pt fetitele care viseaza la feti-frumosi vazuti pe la tv , tu traiesti intr-o lume a ta, dragostea nu e doar imposibila, mai rau nu e nici macar dragoste, e doar un capriciu, nascut din mintea ta si pe care sufletul tau il inghite precum o musca, crede-ma nu tot ce zboara se mananca mai gandeste si cu sufletul
cred ca ai auzit si tu ca a iubi are multe sensuri iar dragostea este de mai multe feluri, clarifica-ti bine ce fel de dragoste simti tu si treci mai departe


...si eu de Keanu Reeves, ioi tulai ca mandru e !!!!

e invidios ca de mn e indragostit lulea william levy dar teapa mie imi place vin diesel
yumy
Postat pe 3 Septembrie 2011 08:42
De la: lilianne, la data 2011-09-03 11:07:28
si totusi in ziua de azi exista multe tentatii insa daca iti iubesti cu adevarat partener-ul/a stii sa treci impreuna peste toate.
si oare e suficient sa-l iubesti doar tu? iti zic eu nu si in ziua de azi e cam greu sa iti dai seama daca si cel de langa tine te iubeste, oricum tuturor le place sa se complaca in situatii de genul materialismului, desi nimeni nu recunoaste, lumea vrea bani, masini si fericire gratis, necontand cel de langa tine
yumy
Postat pe 3 Septembrie 2011 11:16
De la: rondina, la data 2011-09-02 22:16:15
De la: Schatt, la data 2011-09-02 22:12:40
De la: yumy, la data 2011-09-02 14:17:43
De la: Broscoiu, la data 2011-09-01 00:30:16Eu il iubesc foarte mult pe William Levy dar este o dragoste imposibila si cateodata chiar imi vine sa nu mai cred in iubire adevarata de atata suferinta.

chiar am ras cu pofta, stii asta nici macar nu e suferinta, pentru tu habar nu ai ce aia iubire, nici macar nu l-ai cunoscut, nu ai petrecut timp cu el si daca zici de dragoste la prima vedere, asta e doar pentru copii, pt fetitele care viseaza la feti-frumosi vazuti pe la tv , tu traiesti intr-o lume a ta, dragostea nu e doar imposibila, mai rau nu e nici macar dragoste, e doar un capriciu, nascut din mintea ta si pe care sufletul tau il inghite precum o musca, crede-ma nu tot ce zboara se mananca mai gandeste si cu sufletul
cred ca ai auzit si tu ca a iubi are multe sensuri iar dragostea este de mai multe feluri, clarifica-ti bine ce fel de dragoste simti tu si treci mai departe


...si eu de Keanu Reeves, ioi tulai ca mandru e !!!!

ehe he...cand era Robert de Niro tanar !!!!

... pusca si cureaua lata !!!!
Schatt
Postat pe 3 Septembrie 2011 16:14
De la: yumy, la data 2011-09-03 08:42:23
De la: Schatt, la data 2011-09-02 22:12:40
De la: yumy, la data 2011-09-02 14:17:43
De la: Broscoiu, la data 2011-09-01 00:30:16Eu il iubesc foarte mult pe William Levy dar este o dragoste imposibila si cateodata chiar imi vine sa nu mai cred in iubire adevarata de atata suferinta.

chiar am ras cu pofta, stii asta nici macar nu e suferinta, pentru tu habar nu ai ce aia iubire, nici macar nu l-ai cunoscut, nu ai petrecut timp cu el si daca zici de dragoste la prima vedere, asta e doar pentru copii, pt fetitele care viseaza la feti-frumosi vazuti pe la tv , tu traiesti intr-o lume a ta, dragostea nu e doar imposibila, mai rau nu e nici macar dragoste, e doar un capriciu, nascut din mintea ta si pe care sufletul tau il inghite precum o musca, crede-ma nu tot ce zboara se mananca mai gandeste si cu sufletul
cred ca ai auzit si tu ca a iubi are multe sensuri iar dragostea este de mai multe feluri, clarifica-ti bine ce fel de dragoste simti tu si treci mai departe


...si eu de Keanu Reeves, ioi tulai ca mandru e !!!!

e invidios ca de mn e indragostit lulea william levy dar teapa mie imi place vin diesel


barbatu' fatal
Schatt
Postat pe 3 Septembrie 2011 16:20
De la: steffy91, la data 2011-09-02 22:07:39
De la: sammah, la data 2011-09-02 17:45:42Domne nu exista dragoste adevarata.Exista doar un sentiment placut la inceput in primele 3 luni ,apoi e un huge Bullshit.

unii/unele sunt atat de frustrate pe viata incat nu si-o pot trai linistite



Cam asa e, sunt destui care se casatoresc sa fie "in rand cu lumea" si deobicei astia sunt cei care se lamenteaza dupa.
Superficialitatea e la mare arta in ziua de azi
Paraipan
Postat pe 5 Septembrie 2011 00:40
SINT LA A TREIA CASATORIE.DE PRIMA DATA N-AM AVUT NOROC IN DRAGOSTE.NICI IN ZIUA DE AZI NU AM GASIT RASPPUNSUL LA CEEA CE AM PATIT.LA A DOUA LA FEL NAM PRIMIT DECIT LA INCEPUT DRAGOSTE SI APOI SA EVAPORAT CA UN FUM DE TIGARA.LA A TREIA INTRADEVAR AM GASIT CE NAM AVUT NICIODATA.DAR DE CE TREBUIE SA SUFERIM MEREU SI SA LUPTAM MEREU PT A GASI CE AVEM NEVOIE.E ATIT DE GREU,SA DARUIM DRAGOSTE RESPECT SI MILA!?AS VREA SA FIE TOATA LUMEA ASA CUM SINT EU SI CUM GINDESC.VA SPUN PE CUVINT-AR FI :VIATA LINISTITA PE PAMINT.DAR ASTA E,NU MA POT BATE CU TOATA LUMEA SI NICI SA URLU! IUBITIVA MULT-RESPECTATI-VA SI AVETI MILA.DATI ACESTE 3 LUCRURI SI LE VETI PRIMI!!!
Titanika
Postat pe 11 Septembrie 2011 09:33
De la: kudika418943, la data 2011-09-11 09:33:34 SINT LA A TREIA CASATORIE.DE PRIMA DATA N-AM AVUT NOROC IN DRAGOSTE.NICI IN ZIUA DE AZI NU AM GASIT RASPPUNSUL LA CEEA CE AM PATIT.LA A DOUA LA FEL NAM PRIMIT DECIT LA INCEPUT DRAGOSTE SI APOI SA EVAPORAT CA UN FUM DE TIGARA.LA A TREIA INTRADEVAR AM GASIT CE NAM AVUT NICIODATA.DAR DE CE TREBUIE SA SUFERIM MEREU SI SA LUPTAM MEREU PT A GASI CE AVEM NEVOIE.E ATIT DE GREU,SA DARUIM DRAGOSTE RESPECT SI MILA!?AS VREA SA FIE TOATA LUMEA ASA CUM SINT EU SI CUM GINDESC.VA SPUN PE CUVINT-AR FI :VIATA LINISTITA PE PAMINT.DAR ASTA E,NU MA POT BATE CU TOATA LUMEA SI NICI SA URLU! IUBITIVA MULT-RESPECTATI-VA SI AVETI MILA.DATI ACESTE 3 LUCRURI SI LE VETI PRIMI!!!


Sunt de acord cu cele doua :dragoste si respect ! Dar.... mila ! Nu inteleg ideea. Ce cauta sentimentul de mila intr-un cuplu ? atunci cand iubesti gama de sentimente este mare :incredere, altruism, intelegere, bun simt (respect ), iertare, pasiune....etc, dar mila ?? Fata de omul dorit ?!! Adevarul e ca nu mi-am baut inca cafeaua de dimineata....e greu cu neuronu' adormit .
GHEISA_ALBA
Postat pe 11 Septembrie 2011 09:51
De la: GHEISA_ALBA, la data 2011-09-11 09:51:46
De la: kudika418943, la data 2011-09-11 09:33:34 SINT LA A TREIA CASATORIE.DE PRIMA DATA N-AM AVUT NOROC IN DRAGOSTE.NICI IN ZIUA DE AZI NU AM GASIT RASPPUNSUL LA CEEA CE AM PATIT.LA A DOUA LA FEL NAM PRIMIT DECIT LA INCEPUT DRAGOSTE SI APOI SA EVAPORAT CA UN FUM DE TIGARA.LA A TREIA INTRADEVAR AM GASIT CE NAM AVUT NICIODATA.DAR DE CE TREBUIE SA SUFERIM MEREU SI SA LUPTAM MEREU PT A GASI CE AVEM NEVOIE.E ATIT DE GREU,SA DARUIM DRAGOSTE RESPECT SI MILA!?AS VREA SA FIE TOATA LUMEA ASA CUM SINT EU SI CUM GINDESC.VA SPUN PE CUVINT-AR FI :VIATA LINISTITA PE PAMINT.DAR ASTA E,NU MA POT BATE CU TOATA LUMEA SI NICI SA URLU! IUBITIVA MULT-RESPECTATI-VA SI AVETI MILA.DATI ACESTE 3 LUCRURI SI LE VETI PRIMI!!!


Sunt de acord cu cele doua :dragoste si respect ! Dar.... mila ! Nu inteleg ideea. Ce cauta sentimentul de mila intr-un cuplu ? atunci cand iubesti gama de sentimente este mare :incredere, altruism, intelegere, bun simt (respect ), iertare, pasiune....etc, dar mila ?? Fata de omul dorit ?!! Adevarul e ca nu mi-am baut inca cafeaua de dimineata....e greu cu neuronu' adormit .


Faza cu mila e legata probabil de femeile care au fost inselate si i-au primit pe respectivii inapoi.

Altceva nu-mi vine in minte.
Paraipan
Postat pe 12 Septembrie 2011 15:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ONG SECS: "E copilul tau! Tu iei decizia!" 1 De la: lil_dudy 11 Noiembrie 2011 22:08
Parerea sincera despre voi 17 De la: ossarina 26 Aprilie 2010 07:05
o poveste normala 40 De la: cami_goanga10 26 Martie 2010 19:46
Declaratie de dragoste 17 De la: yumalai 21 Septembrie 2009 15:44
"SENSUAL COFFEE"-afrodisiaca,rejuvenatoare,energizant sexual.O cafea pentru amandoi !!! 4 De la: perce_neige 6 August 2010 16:44