Setari Cookie-uri

Cum sa scapam mai rapid de anorexie? :(

Buna tuturor, sincer nustiu cum sa incep aceasta postare, stiu un singur lucru, o problema ma macina de jumate de an- imposibilitatea de a inghiti mancarea, am frica ca ma innec. AM facut toate analizele posibile pana am ajuns la diagnosticul de ANOREXIE. Aici m am blocat, Nu mi am pus ca scop sa slabesc, am avut stresuri mari cu prietenul meu si cand sunt nervoasa nu pot manca, si asa treptat treptat am redus cantitatea de mancarea consumata pana am ajuns la momentul ca nu pteam inghite decat lichide. A fost cineva in aceasta situatie? cum ati depasito?
kudika392977
Postat pe 27 August 2011 19:14
De la: kudika392977, la data 2011-08-27 19:14:58Buna tuturor, sincer nustiu cum sa incep aceasta postare, stiu un singur lucru, o problema ma macina de jumate de an- imposibilitatea de a inghiti mancarea, am frica ca ma innec. AM facut toate analizele posibile pana am ajuns la diagnosticul de ANOREXIE. Aici m am blocat, Nu mi am pus ca scop sa slabesc, am avut stresuri mari cu prietenul meu si cand sunt nervoasa nu pot manca, si asa treptat treptat am redus cantitatea de mancarea consumata pana am ajuns la momentul ca nu pteam inghite decat lichide. A fost cineva in aceasta situatie? cum ati depasito?


Elimina " cauza"( prietenul )
ilumax_76
Postat pe 27 August 2011 19:20
De la: kudika392977, la data 2011-08-27 19:14:58Buna tuturor, sincer nustiu cum sa incep aceasta postare, stiu un singur lucru, o problema ma macina de jumate de an- imposibilitatea de a inghiti mancarea, am frica ca ma innec. AM facut toate analizele posibile pana am ajuns la diagnosticul de ANOREXIE. Aici m am blocat, Nu mi am pus ca scop sa slabesc, am avut stresuri mari cu prietenul meu si cand sunt nervoasa nu pot manca, si asa treptat treptat am redus cantitatea de mancarea consumata pana am ajuns la momentul ca nu pteam inghite decat lichide. A fost cineva in aceasta situatie? cum ati depasito?






... mai fata ... termina cu handicapatul cit mai repede ... imbecili toxici ca al tau se tot gasesc ... baga-l in gauroiul masii de imbecil ...
marco918
Postat pe 27 August 2011 19:25
De la: kudika392977, la data 2011-08-27 19:14:58Buna tuturor, sincer nustiu cum sa incep aceasta postare, stiu un singur lucru, o problema ma macina de jumate de an- imposibilitatea de a inghiti mancarea, am frica ca ma innec. AM facut toate analizele posibile pana am ajuns la diagnosticul de ANOREXIE. Aici m am blocat, Nu mi am pus ca scop sa slabesc, am avut stresuri mari cu prietenul meu si cand sunt nervoasa nu pot manca, si asa treptat treptat am redus cantitatea de mancarea consumata pana am ajuns la momentul ca nu pteam inghite decat lichide. A fost cineva in aceasta situatie? cum ati depasito?

Nu n-am fost in aceasta situatie. In primul rand este foarte bine ca vrei sa faci ceva in legatura cu asta. In al doilea rand, nu poti sa o faci singura. Ai nevoie de psiholog sau psihiatru. Poti sa inlaturi prietenul, dar degeaba daca nu inveti sa treci peste "stresurile" astea pe viitor fara sa-ti faci rau tie. Si pun pariu ca "imposibilitatea de a inghiti mancarea" are radacinile mai adanci.
kudika_pudika
Postat pe 28 August 2011 02:40
posibil sa aiba radacini mai adanci dar tot ce conteaza pentru mine acum este sa trec peste aceasta probllema, sa incep sa mananc normall fara frica sa ma voi inneca, vreau sa ma ingras cu 3 kg ca sa nu i mai tin in panica pe parinti.
kudika392977
Postat pe 29 August 2011 09:24
De la: kudika392977, la data 2011-08-29 09:24:07posibil sa aiba radacini mai adanci dar tot ce conteaza pentru mine acum este sa trec peste aceasta probllema, sa incep sa mananc normall fara frica sa ma voi inneca, vreau sa ma ingras cu 3 kg ca sa nu i mai tin in panica pe parinti.




Anorexia constienta,voita,sau declansata pe un fond psihic labil,la care vine factorul de stres,este o boala frecvent intalnita in randul tinerelor,care din gandirea sumara ca se pot ingrasa,refuza alimentatia zilnica,sau mananca cantitati foarte mici de hrana.Psihoterapia este bogata in sfaturi si terapii alternative,care de multe ori dau rezultatele scontate,dar principalul remediu in tratarea si vindecarea acestei boli psihice,este vointa proprie,autocontrolul.Orice vine peste acestea doua,nu face decat sa grabeasca reusita vindecarii.Problema ce tine de teama de a te ineca,trebuie sa o discuti cu un psiholog specializat in tratarea manifestarilor ce tin de nutritie .Sigur tu ai o fobie si aceasta o ai de mai mult timp,dar o data cu maturizarea ta,s-a declansat sub forma prezentata de tine.Si este foarte normal ca parintii tai sa fie ingrijorati,doar esti copilul lor. Impune-ti atitudinea pe care trebuie sa o aiba o fata responsabila,mergi la un psiholog pentru terapie,consulta si medicul de familie pentru a-ti prescrie o medicatie care sa-ti mareasca pofta de mancare si gandeste numai pozitiv.Celelalte probleme sentimentale,priveste-le si ia-le ca atare!Nu te vor ajuta cu nimic in cazul in care refuzi mancarea si sigur vei ajunge la spital,cu probleme mai grave.Tu alegi ceea ce este mai bine pentru tine!
RAINBOWLADY
Postat pe 29 August 2011 09:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Copil foarte plangacios 7 De la: lucignola 30 Mai 2014 23:46
Focus grup 1 De la: kudika_14361 17 August 2012 09:15
Numai Hristos are grijã de noi ºi ne aranjeazã aºa cum meritãm… 17 De la: Georgevici_Mihail_1 21 Mai 2013 09:23
vreu sa-mi gasesc surioara 3 De la: kudika504203 31 Martie 2012 13:54
ENERION-BUN PENTRU ASTENIE? 4 De la: kudika_9590 3 Martie 2014 14:04