Setari Cookie-uri

Ajutor si nimeni nu ma ajuta...ce sa fac???

De un an ma lupt cu o secretie alba...primul ginecolog dupa ce a facut analizele bacretologice pe o lama a zis ca e o colpita micotica,dupa sfatul medicului si eu si partenerul m-am tratat cu Lomexin.Dupa o luna vazand ca nu scap de secretia alba m-am dus inapoi la medic si dupa analize mo tratat pe mine si pe partenerul meu cu Pumificin ovule, crema......Din pacate nu ma ajutat nimic, dupa 3 luni am mai facut analizele la o clinica privata la alt ginecolog totul a iesit negativ dar era specificat pe hartia de analize ca am o infectie superficiala cu Leptrix ( este o infectie care se ia din piscine, din apa)....nu e foaete grav a zis medicul si am facut tratamenet cu Clotrimazol si GyneL si spalatiri interne Tantum rosa....acest tratament a durat 3 saptamani si la sfatul medicului am repetat adica am facuto de doua ori. Intre timp si partenerul a facut analizele sa vada daca are ceva, dar lui io iesit bine.
Nu mai stiu ce sa fac mai ales acum am fost la marea neagra, si am facut alte analize la al treilea medic ginecolog el o zis clar CANDIDA....sa ma spanzur ? numai asa oi scapa.Mai ales acum dupa ce am facut si ultimul tratament si tot am aceste scurgeri...nu am mancarimi,are un miros spacific si sunt distrusa cand ma gandesc cum sa scap de scurgeri? ce sa fac???unde sa ma duc? Sunt dint Mures...AM MARE NEVOIE DE AJUTOR...exista vreun ceai???la dulciuri am renuntat de tot, usturoi mananc nu zilnic dar cand am ocazia........cineva a auzt depre spreiul Bio Yeastrol?...totul mo costat pana acum o avere fara nici un rezultat va rog sa imi dati niste sfaturi pt am numai 27de ani si ma astepta o casnicie si sper in viitor ca sa am copii.
andrea083
Postat pe 2 Septembrie 2011 16:42
De la: andrea083, la data 2011-09-02 16:42:06De un an ma lupt cu o secretie alba...primul ginecolog dupa ce a facut analizele bacretologice pe o lama a zis ca e o colpita micotica,dupa sfatul medicului si eu si partenerul m-am tratat cu Lomexin.Dupa o luna vazand ca nu scap de secretia alba m-am dus inapoi la medic si dupa analize mo tratat pe mine si pe partenerul meu cu Pumificin ovule, crema......Din pacate nu ma ajutat nimic, dupa 3 luni am mai facut analizele la o clinica privata la alt ginecolog totul a iesit negativ dar era specificat pe hartia de analize ca am o infectie superficiala cu Leptrix ( este o infectie care se ia din piscine, din apa)....nu e foaete grav a zis medicul si am facut tratamenet cu Clotrimazol si GyneL si spalatiri interne Tantum rosa....acest tratament a durat 3 saptamani si la sfatul medicului am repetat adica am facuto de doua ori. Intre timp si partenerul a facut analizele sa vada daca are ceva, dar lui io iesit bine.
Nu mai stiu ce sa fac mai ales acum am fost la marea neagra, si am facut alte analize la al treilea medic ginecolog el o zis clar CANDIDA....sa ma spanzur ? numai asa oi scapa.Mai ales acum dupa ce am facut si ultimul tratament si tot am aceste scurgeri...nu am mancarimi,are un miros spacific si sunt distrusa cand ma gandesc cum sa scap de scurgeri? ce sa fac???unde sa ma duc? Sunt dint Mures...AM MARE NEVOIE DE AJUTOR...exista vreun ceai???la dulciuri am renuntat de tot, usturoi mananc nu zilnic dar cand am ocazia........cineva a auzt depre spreiul Bio Yeastrol?...totul mo costat pana acum o avere fara nici un rezultat va rog sa imi dati niste sfaturi pt am numai 27de ani si ma astepta o casnicie si sper in viitor ca sa am copii.



Candidoza micotica este o infectie vaginala des intalnita atat la femei cat si la barbati.Din pacate,ciupeca "Candida albicans" a devenit rezistenta la mai toate tipurile de tratament ,nu mai spun ca recidiva este curenta ,in ciuda tratamentelor facute!Conditiile esentiale care trebuiesc indeplinite pentru evitarea reaparitiei acestei ciuperci sunt urmatoarele;
-tratament bilateral oral,la care se adauga tratament vaginal(la femei).Deci,tu si partenerul tau trebuie sa urmati acelasi tratament administrat pe cale orala.Degeaba urmezi doar tu tratamentul pentru ca la urmatorul contact sexual,fara protectie,boala revine.Aceasta ciuperca se dezvolta in mediul umed,deci,incepand din cavitatea bucala pana la anusul si vaginul femeii,aceasta ciuperca este prezenta.Din acest motiv se prescrie si tratament pe cale orala.
- in perioada tratamentului pentru candidoza,este interzis contactul sexual neprotejat,dar medicii recomanda repaus sexual pe toata perioada tratamentului
-igiena intima si a asternutului de pat,a prosoapelor folosite in igiena zilnica.Toate acestea trebuie fierte si schimbate zilnic pe perioada tratamentului,plus ca trebuie sa fie din bumbac.Sinteticul favorizeaza dezvoltarea ciupercii.
-spalaturile vaginale sunt interzise in timpul efectuarii tratamentului prescris pentru femeie
-tratament medicamentos adecvat pe o perioada de 12 zile,iar femeia trebuie sa repete tratamentul vaginal dupa un interval de timp prescris de medicul ginecolog
- se pot face spalaturi vaginale cu infuzie de ceai de galbenele sau pelin,dar intr-un ritm lent pentru ca prin spalaturi vaginale repetate se distruge flora microbiana ,care are rolul ei benefic in vaginul femeii.

Deci,nu este nevoie sa te "spanzuri"!Urmeaza tratamentul dat de medic si regulile pe care ti le-am prezentat!
RAINBOWLADY
Postat pe 2 Septembrie 2011 17:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Probleme cu ginecologul 23 De la: kudika414141 1 August 2011 10:37
Ajutati`ma :-s 26 De la: blondye24 8 Aprilie 2011 09:47
de vanzare vaccin IBC10 IMPOTRIVA CANDIDEI 4 De la: AdrianaR 26 Ianuarie 2011 16:14
Pro sau contra? 1 De la: healthy005571 6 Mai 2010 15:10
kim 5 De la: kudika_nikole 31 Ianuarie 2012 18:24