Setari Cookie-uri

Am si eu nevoie de cateva informatii fetelor...

Buna fetelor. Sunt din Pitesti si as dori daca se poate sa ma ajutati cu niste informatii.
Vreau sa renunt la metoda prezervativului si sa trec pe anticonceptionale... problema e ca nu vreau sa le iau asa de capul meu.
Stie cineva in Pitesti un doctor bun unde as putea sa merg... am inteles ca sunt foarte multi care te cam iau peste picior... si prescriu anticonceptionale aiurea in functie de firma cu care au contract.
As prefera sa fie femeie totusi... m-as acomoda mai usor avand in vedere ca nu am mai fost niciodata.
De asemenea... pentru cine a fost... ti se cere sa faci anumite analize? Despre ce analize este vorba... si cam in ce consta consultatia asta... cam ce te intreaba...
Iar in ceea ce priveste preturile cam cat costa o consultatie in ziua de azi la ginecolog... si acele analize de sange sau nu stiu exat despre ce e vorba... dar asa am auzit pe cineva.... sunt scumpe?
Va rog frumos daca puteti sa ma ajutati cu niste informatii... Multumesc!!!
Anddrreea
Postat pe 30 August 2011 18:35
Vad ca nu prea sunt fete din Pitesti care se ma poata ajuta.

Atunci intreb altceva... si aici banuiesc ca pot raspunde mai multe.

Anul trecut am facut un tratament pentru a ma curata de acnee... printre multe altele si pe baza de anticonceptionale care mi-au fost prescrise pe baza analizalor de sange... si nu mai retin exact ce anume.. dar stiu ca ma fatait destul de mult pana sa-mi gaseasca unele potrivite. Am luat 4 luni Desorelle si nu am avut nici o problema de la ele... nu m-a afectat cu nimic... atat ca am scapat de acnee... tin sa specific ca in urma analizelor mi-au spus ca nu am nici o problema...

Daca acum vreau sa iau anticonceptionale pentru contraceptie... e bine sa merg tot pe Desorelle daca am mai luat si pentru mine au fost cele potrivite? Ma gandesc ca si daca repet analizele probabil tot la asta se va ajunge... oricum vreau sa merg la ginecolog sa intreb, dar banuiesc ca atata timp cat nu am avut probleme de la acelea nu vad de ce mi-ar prescrie altele.

Anddrreea
Postat pe 31 August 2011 14:48
De la: Anddrreea, la data 2011-08-31 14:48:34Vad ca nu prea sunt fete din Pitesti care se ma poata ajuta.

Atunci intreb altceva... si aici banuiesc ca pot raspunde mai multe.

Anul trecut am facut un tratament pentru a ma curata de acnee... printre multe altele si pe baza de anticonceptionale care mi-au fost prescrise pe baza analizalor de sange... si nu mai retin exact ce anume.. dar stiu ca ma fatait destul de mult pana sa-mi gaseasca unele potrivite. Am luat 4 luni Desorelle si nu am avut nici o problema de la ele... nu m-a afectat cu nimic... atat ca am scapat de acnee... tin sa specific ca in urma analizelor mi-au spus ca nu am nici o problema...

Daca acum vreau sa iau anticonceptionale pentru contraceptie... e bine sa merg tot pe Desorelle daca am mai luat si pentru mine au fost cele potrivite? Ma gandesc ca si daca repet analizele probabil tot la asta se va ajunge... oricum vreau sa merg la ginecolog sa intreb, dar banuiesc ca atata timp cat nu am avut probleme de la acelea nu vad de ce mi-ar prescrie altele.


daca ai mai luat Desorelle poti sa iei in continuare dar acuma sincer nu ar strica un control la un medic,sunt mult mai in masura sa-ti recomande ceva
piscolino
Postat pe 31 August 2011 14:52
De la: Anddrreea, la data 2011-08-30 18:35:06Buna fetelor. Sunt din Pitesti si as dori daca se poate sa ma ajutati cu niste informatii.
Vreau sa renunt la metoda prezervativului si sa trec pe anticonceptionale... problema e ca nu vreau sa le iau asa de capul meu.
Stie cineva in Pitesti un doctor bun unde as putea sa merg... am inteles ca sunt foarte multi care te cam iau peste picior... si prescriu anticonceptionale aiurea in functie de firma cu care au contract.
As prefera sa fie femeie totusi... m-as acomoda mai usor avand in vedere ca nu am mai fost niciodata.
De asemenea... pentru cine a fost... ti se cere sa faci anumite analize? Despre ce analize este vorba... si cam in ce consta consultatia asta... cam ce te intreaba...
Iar in ceea ce priveste preturile cam cat costa o consultatie in ziua de azi la ginecolog... si acele analize de sange sau nu stiu exat despre ce e vorba... dar asa am auzit pe cineva.... sunt scumpe?
Va rog frumos daca puteti sa ma ajutati cu niste informatii... Multumesc!!!



In primul rand,afla de la mine ca cei mai buni si "blanzi" la mana sunt medicii ginecologi barbati!Ar trebui sa lasi pudoarea la o parte,atata timp cat esti deschisa unei vieti sexuale active,priveste medicul ca pe un obiect de care te folosesti la un moment dat.Vrei sa iei anticonceptionale?Pentru asta trebuie sa tii cont de urmatoarele investigatii;
-analiza pentru identificarea nivelului de hormoni din organism
-mamografie (este gratuita),sa nu ai noduli mamari

-colposcopie
-ecografie transvaginala
-sa nu ai probleme cu glanda tiroida
-analize de sange

Dupa toate acestea,medicul ginecolog iti va prescrie contraceptivul potrivit.In ceea ce priveste nominalizari de medici buni din Pitesti,nu am cunostinte,eu locuind in Bucuresti.Sanatate!
RAINBOWLADY
Postat pe 31 August 2011 15:13
Va multumesc frumos pentru sfaturi...

@ piscolino - sunt constienta ca nu trebuie sa fac nimic de capul meu... pana la urma ma joc cu viata mea

@ kudika421339 - la cate lucruri proaste am auzit despre doamnele doctor, in general, ma gandisem si la varianta asta... dar apoi m-am gandit ca poate dau peste unul care sa ma ia peste picior... ar f mai greu de indurat din partea unui barbat... plus ca singurul care m-a vazut vreodata dezbracata e prietenul meu... imi e cam greu sa ma port normal in fata unui doctor oricat de profesionala ar fi chestia... poate sa merg insotita de cineva sau nu stiu... matusa mea mi-a recomandat doctora la care merge ea... si stiu ca tot la ea merge si mama mea... ma gandeam sa incerc aici... Din cate stiu eu nu am nici o problema grava cu nimic... imi fac analize regulat... dar bineinteles ca o sa fac daca trebuie mai ales ca si el si le-a facut recent si e normal sa mi le fac si eu sa nu am vreo problema ceva...
Anddrreea
Postat pe 31 August 2011 16:14
De la: Anddrreea, la data 2011-08-31 14:48:34Vad ca nu prea sunt fete din Pitesti care se ma poata ajuta.

Atunci intreb altceva... si aici banuiesc ca pot raspunde mai multe.

Anul trecut am facut un tratament pentru a ma curata de acnee... printre multe altele si pe baza de anticonceptionale care mi-au fost prescrise pe baza analizalor de sange... si nu mai retin exact ce anume.. dar stiu ca ma fatait destul de mult pana sa-mi gaseasca unele potrivite. Am luat 4 luni Desorelle si nu am avut nici o problema de la ele... nu m-a afectat cu nimic... atat ca am scapat de acnee... tin sa specific ca in urma analizelor mi-au spus ca nu am nici o problema...

Daca acum vreau sa iau anticonceptionale pentru contraceptie... e bine sa merg tot pe Desorelle daca am mai luat si pentru mine au fost cele potrivite? Ma gandesc ca si daca repet analizele probabil tot la asta se va ajunge... oricum vreau sa merg la ginecolog sa intreb, dar banuiesc ca atata timp cat nu am avut probleme de la acelea nu vad de ce mi-ar prescrie altele.




In principiu, da,nu exista anticonceptionale pentru acnee si anticonceptionale pentru contraceptie.Nu,este acelasi lucru!Poti lua,dar consulta-te si cu medicul ginecolog,poate el iti recomanda alt tip de contraceptiv.
RAINBOWLADY
Postat pe 31 August 2011 16:20
multumesc
Anddrreea
Postat pe 31 August 2011 16:31
Parerea mea este ca raspunsul e unul singur: nu face nimic fara sa mergi la medic. Asa cum ziceai si singura, te joci cu sanatatea ta si nu imi pare sa ai o varsta prea mare, deci cu atat mai mult trebuie sa ai grija de tine si de corpul tau. Mai tarziu vei dori copii si oricum vei dori sa ramai sanatoasa. In ceea ce priveste consultul la medic, fii sigura ca alegi sa mergi la un medic unde nu ti-e teama de consult deoarece si daca mergi insotita oricum ramai doar tu cu medicul atunci cand are loc consultul propriu-zis. Pe langa asta, eu cred ca mai usor raspunzi cu sinceritate la intrebarile medicului daca nu esti insotita de nimeni in cabinet. Decizia iti apartine, succes!!
Elenam13
Postat pe 1 Septembrie 2011 13:22
De la: Anddrreea, la data 2011-08-31 14:48:34.................Daca acum vreau sa iau anticonceptionale pentru contraceptie.. ..............








... sincer ... stii pentru ce (sau cine) vrei sa faci efortul asta ? ... sau doar te maninca si nu stii cum sa iti faci deja probleme ...
marco918
Postat pe 1 Septembrie 2011 13:28
Cred ca nu este neaparat o decizie gresita marco... era mai gresit daca riscam si mergeam pe noroc... oricum un control tot trebuie sa-mi fac si tot am nevoie de informatii... decizia cu anticonceptionalele nu este suta la suta batuta in cuie... am stabilit amandoi sa merg la medic sa vorbesc si apoi vedem... cat la "aluzia" ta... decizia am luat-o pentru ca mi-am facut putin curaj si am stat de vorba cu el sa vad la ce s-a gandit in ceea ce ne priveste... si am stabilit sa ne mai vedem o perioada asa pana reuseste si el sa se mute la bucuresti... deci cred ca lucrurile incep sa mearga in bine si din punctul asta de vedere.
Am gasit un ginecolog cu recomandari foarte bune in Pitesti... este femeie, iar sora lui va veni cu mine... pentru ca tot am retineri sa merg singura... este acelasi ginecolog la care merg mama si matusa mea deci banuiesc ca sunt pe maini bune daca in atatia ani ele nu l-au schimbat.
Va multumesc frumos pentru sfaturi
Anddrreea
Postat pe 2 Septembrie 2011 21:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Buna ziua! 1 De la: kudika_984648 31 Martie 2015 17:16
Anticonceptionale.Administrare. 3 De la: kudika_5766 3 Iulie 2012 23:24
SEXUL ORAL 26 De la: rubya 27 Martie 2010 17:06
dermatita 10 De la: office_salinasusesi_ro 7 Martie 2010 07:19
Arsuri si usturimi la urinare di dupa actul sexual 24 De la: babalica 13 Mai 2010 15:31