Setari Cookie-uri

HPV 18

Salut, sora mea a fost "diagnosticata" cu rezultatul POVITIV pt ADN HPV , genotipul HPV 18. Eu acum incerc sa aflu cat mai multe informatii despre acest genotip si sa aflu din experienta neplacuta prin care au trecut si alti. Asa ca daca aveti cunostiinta de cauza, nu ezitati sa postati.Multumesc din suflet.
nykk
Postat pe 12 August 2008 13:57
sa nu intre in panica...daca are aceasta radacina nu inseamna ca are cancer sau ca va face ci doar ca exista riscul...controlul ginecologic efectuat la 6 luni, cresterea imunitatii si un regim de viata cat mai echilibrat si totul va fi bine!bafta
alesandu
Postat pe 3 Septembrie 2008 18:00
Din experienta proprie iti spun, fara a intentiona sa te sperii ca pentru HPV nu exista tratament in momentul de fata. Exista cateva tulpini ale acestui virus printre care si tulpinile 16 si 18 care au un potential oncogen crescut ceea ce presupune ca in timp exista riscul de a dezvolta un cancer de col uterin. Eu personal am fost diagnosticata cu tulpina 16 in urma cu aproape 2 ani.La un control de rutina am descoperit o rana pe col.A urmat o colposcopie, o biopsie de col si pana la urma a fost necesara o conizatie. Ceea ce din nefericire nu a fost deloc placut. Iti recomand sa ii transmiti surorii tale ca ar fii indicat sa mearga periodic la ginecolog si sa-si faca cam la 6 luni testul babes papanicolau si eventual colposcopii.
in ceea ce priveste pap-ul, in Medicover se face unul in mediu lichid.e mult mai exact decat cel standard.in rest multa sanatate.daca ai nevoie de informatii suplimentare imi poti scrie pe adresa iubita2k25@yahoo.com
iubita2k25
Postat pe 4 Noiembrie 2008 18:37
creste riscul de a face cancer de col uterin, o prietena de a mea a fost diagnosticata si i s-a facut electrocauterizare,dar oricum,depinde de tip si de organism cel mai bine ar fi sa si faca control din 6 in 6 luni
falsereality
Postat pe 18 Ianuarie 2009 09:12
sora mea a fost diagnosticata acum 3 ani cu hpv
din cate stiu este operabil depinde ce radacini are .
Nu trebuir sa intri in panica ci trebuie sa te interseszi foarte bine ce inseamna de fapt '
trbuiesc foarte multe analize ,si noi ne-am speriat rau'
Ea a fost operata la spit sf pantelimon de dr Urlateanu a durat 15 min si a cum are o fetita frumoasa si desteapta
mult succes
monik78
Postat pe 18 Ianuarie 2009 09:14
Intr-adevar este una din tulpinile care provoaca cancerul de col uterin.TREBUIE sa-si faca testul Papanicolau din 6 in 6 luni,sa aiba o imunitate foarte buna a organismului(am auzit cazuri in care virusul HPV a fost eliminat spontan).Si partea cea mai buna este cand depistezi totul de timpuriu,pentru ca asa ai parte si de un tratament curativ.Multa sanatate surioarei tale!
cristinutzi
Postat pe 18 Ianuarie 2009 09:21


nu intra in panica eu am fost operata de 3 ori la spitalul Polizu de Doamna DoctorMaior o doctorita foarte buna si intelegatoare.....daca vrei te pot ajota sa iei legatura cu dansa .....
mult succes ...Marcela
marcela392000
Postat pe 18 Ianuarie 2009 09:22
Buna,
Am si eu o intrebare : HPV-ul se detecteaza in urma testului papanicolau sau trebuie facut in test separat?
Multumesc!
oana_adriana
Postat pe 18 Ianuarie 2009 10:11
Eu am fost diagnosticata cu acest virus in 2006. De atunci am facut doua electrorezectii (sper ca asa se scrie corect). Au fost necesare deoarece aveam o rana pe col care incepuse sa faca condiloame de margini. Din cate stiu daca nu apar condiloame pe col nu este necesara interventia. Dupa prima interventie condiloamele au aparut din nou asa ca a fost nevoie de o a doua. Acum imi fac testul papanicolau in mediul lichid din 6 in 6 luni (abea l-am facut pe primul si a iesit OK) si o data pe an o testare HPV. Din cate stiu daca in primii doi ani testele papanicolau ies bine dupa aceea trebuie sa le repeti tot restul vietii o data la un an (ceea ce nu este de speriat daca stai sa te gandesti ca toate femeile ar trebui sa il faca o data pe an). Sora ta trebuie sa se intereseze foarte serios daca are sau nu rani pe col ca sa poata sti apoi exact ce urmeaza. Si inca ceva, sa aiba grija la ce doctori merge, eu in prima jumatate de an am fost la doctori care nu prea stiau ce e ala HPV, imi dadeau tratamente pt. herpes genital si imi recomandau cauterizari. In cele din urma am ajuns in Bucuresti la dna. doctor Badea la clinica Micomi, preturile sunt destul de mari dar macar m-a lamurit despre ce este vorba si ce trebuie sa fac in continuare. Eu am facut electrorezectiile cu anestezie totala (a fost necesar deoarece nu am nici o nastere si nici un avort) si nu stiu nimic despre interventie iar dupa chiar nu a fost nici o schimbare in afara de faptul ca trebuia sa fiu atenta sa nu fac efort fizic vreo doua saptamani si sa nu am contact sexual vreo 6 saptamani.
Multa sanatate!
CrisMar82
Postat pe 18 Ianuarie 2009 10:14
De la: nykk, la data 2008-08-12 13:57:30Salut, sora mea a fost "diagnosticata" cu rezultatul POVITIV pt ADN HPV , genotipul HPV 18. Eu acum incerc sa aflu cat mai multe informatii despre acest genotip si sa aflu din experienta neplacuta prin care au trecut si alti. Asa ca daca aveti cunostiinta de cauza, nu ezitati sa postati.Multumesc din suflet.
mihnuta
Postat pe 18 Ianuarie 2009 10:35
eu unul vas ruga sa nu stati,nu e de gluma,sotia mea a avut un simplu nodul la sfirsitul lui august,la sinul sting.a facutpapanicolau si ia gasit cancer de cool in faza incipienta ,sa operat ,dar in 2 luni sa extins lasini ca nu o mai poate opera la sini ca a dat in metastaza osoasa .la ea a fost foarte galopanta si a mai tinuto pina ce ia venit rezultatul de la biopsie ca nu stiau ce citostatice sai faca.asa ca eu va rog sa nu stati luatio dintimp,vam zis ca sotieia fost galopanta.va doresc succes.eu unul cind aud de asa ceva ma tem,ma gindesc ca are 39 de ani si un copilas de 5 ani ,femeilor nu stati ducetiva la medic,nu asteptati sa va duca barbati de mina eu pe a mea o rugam sa se duca sa faca un control ,ea era tare bataioasa,zicea ca nu are nimic,uite acum nu stim ce sa mai facem so salvam,va doresc succes
costel_teliban
Postat pe 18 Ianuarie 2009 10:43
mda,vad ca toata lumea este informata,mai mult sau mai putin.in primul rand,trebuie sa adaug un lucru esential pt cei care sunt infectati cu HPV,NU conteaza radacina,exista tratament,adica,este vindecabil.sunt radacini cancerigene care nu produc des condiloame si pt asta e nevoie de o testare si interventia colposcopica,testare cu lugol sau otet,nu este dureroasa.tipurile de HPV care nu sunt cancerigene ,sunt mai putin periculoase dar netratate la timp,dezvolta alte tipuri de tulpini care la un momentdat devin periculoase.este o boala cu transmisie sexuala,iar prezervativul nu este de ajuns.Este un virus viral,care poate erupe chiar si dupa o perioada f lunga de cand se dobandeste.tratamentul medicamentos este necesar pt a fi distrus in totalitate,dureaza in jur de 3 luni,in prima luna intensiv,ambii parteneri trebuiesc tratati,femeia va trebui sa repete analiza dupa terminarea tratamentul,testarea HPV,tin sa va spun ca pt barbati exista doar un singur centru unde pot fi testati barbatii,acela fiind in bucuresti.



multa sanatate!
nicoll31
Postat pe 18 Ianuarie 2009 10:50
Doamnelor , fiti curajoase, mergeti si faceti control si nu va pierdeti speranta.Pe langa tratamkentul de rigoare, lucrati foarte mult la imunizarea organismului vostru. Sunt produse naturiste care fac foarte mult bine. Luati paralel, rau nu are ce va face. Si rugati-va! Este hrana cea mai buna pentru trup si suflet.
Sanatate multa.

Postat pe 18 Ianuarie 2009 11:20
De la: nicoll31, la data 2009-01-18 10:50:27mda,vad ca toata lumea este informata,mai mult sau mai putin.in primul rand,trebuie sa adaug un lucru esential pt cei care sunt infectati cu HPV,NU conteaza radacina,exista tratament,adica,este vindecabil.sunt radacini cancerigene care nu produc des condiloame si pt asta e nevoie de o testare si interventia colposcopica,testare cu lugol sau otet,nu este dureroasa.tipurile de HPV care nu sunt cancerigene ,sunt mai putin periculoase dar netratate la timp,dezvolta alte tipuri de tulpini care la un momentdat devin periculoase.este o boala cu transmisie sexuala,iar prezervativul nu este de ajuns.Este un virus viral,care poate erupe chiar si dupa o perioada f lunga de cand se dobandeste.tratamentul medicamentos este necesar pt a fi distrus in totalitate,dureaza in jur de 3 luni,in prima luna intensiv,ambii parteneri trebuiesc tratati,femeia va trebui sa repete analiza dupa terminarea tratamentul,testarea HPV,tin sa va spun ca pt barbati exista doar un singur centru unde pot fi testati barbatii,acela fiind in bucuresti.



multa sanatate!
da are dreptate NIcoll ,trebuie evitat contactul ..cu parteneri multipli ,,repetarea analizelor ...sanatate multa va doresc ...
danutzza_stefi
Postat pe 18 Ianuarie 2009 11:29
iti faci testu Babes Papanicolau si acolo iti spune de ce tip e ...super bun e c1, normal e c2(adica majoritatea fara probleme grave), de la c3 in sus ti se recomanda sau nu, depinde de situatie, sa ti faci depistare de HPV...oricum ala costa mai mult...cel mai bine ar fii sa nu ai probleme de genu: infectii sau alte prostii cand il faci(BPp) si intrebi inainte care sunt conditiile in care poti sa l faci si te asiguri ca le indeplinesti...sa iasa rezoltatul neconcludent si sa nu te trimita aiurea la alte investigatii inutile si costisitoare...in urma rezulattului de BPp se trimite la cel de depistare tulpina HPV...
elenashine
Postat pe 18 Ianuarie 2009 11:31
mai trebuie sa adaug ceva:un test papa nu iti spune daca ai hpv,pt hpv exista testare hpv,aveti grija unde le faceti pt ca pot fi eronate,adica gresite,bine e sa faceti 2 testari.in 2 locuri diferite.
nicoll31
Postat pe 18 Ianuarie 2009 11:37
Buna,nu stiu exact daca nr 18 e diferit de celelelte tipuri dar in general hpv este un virus de care trebuie sa ai grija deci trebuie sa se tina de tratament in nici un caz sa nu faca abstractie pina in momentul in care dr nu ii sp ca nu mai reprezinta un pericol....in cazul in care nu stiti hpv sta foarte multi ani in hibernare si erupe o data ....atunci trebuie sa fii pe faza din aceasta cauza medici te cheama din 6 in 6 luni la control...totul e sa il stapinesti ....ce am observat e faptul ca nu erupe decit cind organismul e slabit deci imunitatea corpului e scazuta ...atentie cum se hraneste...trebuiesc foarte ,foarte mult, vitaminele Csi un medic ginecolog foarte bun daca nu ai lasa mi mesaj si iti recomand pe cineva cu toata inima....va trebui sa faca laser daca e cazul...si tratament mult timp si multa rabdare sa nu ii fie frica daca se tine de tratament nu o va afecta ,daca mai vrei alte informatii cu placere,,,,,,
Dodo122004
Postat pe 18 Ianuarie 2009 11:42
pentru a intarii imunitatea si a tine corpul cat decat am un produs foarte foarte bun ,e necesar si dupa chimio sau alte terapii care golesc trupul de sange
e vb de flavon max plus,recomand sa consume zilnic ,este 100% natural.
evaszakacs
Postat pe 18 Ianuarie 2009 11:44
ptr a intarii imunitatea ,recomand un produs 100% natural flavon max ,o ajuta ,adresa e mail evaszakacs@yahoo.com
evaszakacs
Postat pe 18 Ianuarie 2009 11:45
revin si repet,hpv este vindecabil.adica ,cu ajutorul unui medicament,este eliminat DEFINITV din corp.trebuie sa aveti grija sa nu va infectati din nou.acel medicament se numeste ISOPRINOSINE si trebuie luat dupa sfatul medicului.este foarte costisitor dar trebuie luat,repet,de ambii parteneri.
nicoll31
Postat pe 18 Ianuarie 2009 11:49
nu peste tot unde se face testul papanicolau si colpo fac si de hpv trebuie sa specifici ca vrei si accesta vede ti ca daca ave ti asigurare medicala nu va costa nimic doar trebuie sa il face ti cu trimitere de la dr de familie si incerca ti acolo unde se ocupa de asa ceva.....nu toti medici se pricep la H.P.V. multi nu stiu cum se trateaza exact ,sint medici ginecologi care au facut cursuri speciale in Franta pt asa ceva.....
Dodo122004
Postat pe 18 Ianuarie 2009 11:52
imi pare rau ca te contrazic hpv nu se vindeca se amelioreaza.....este un virus.....care se ia numai pe cale sexuala barbatul il transmite fara sa stie ca il are....dar pentru ei exista un acid care daca se tine de tratament pot scapa.....noi nu prea...la femei virusul intra in hibernare si nu te poate afecta......poti scapa daca il ai de citeva luni atit altfel intra in celulele colului uterin si nu ai cum sa scapi...doar ca nu te afecteaza si il ti sub control,,,, sint rare cazurile care il au doar de citeva luni ca sa scape de el...de obicei afli de el prea tirziu.....
Dodo122004
Postat pe 18 Ianuarie 2009 12:02
Salut, virusul Hpv, daca se dezvolta si ajunge in cancer de col uterin descoperit in faza 1sau 2, este total recuperabil si fara sanse mari de recidiva.
izvolinschi
Postat pe 18 Ianuarie 2009 12:07
De acord cu toti cei care si-au dat cu parerea. Fiecare a venit cu un sfat bun! Pe lumea e mica se mai discuta si lucruri serioase, iar acesta este unul dintre ele si este foarte bine sa simtim ca putem primi o mana de ajutor!
Personal, te pot ajuta, alaturi de analize si controale, alaturi de tratamentele prescrise de medici cunoscuti pentru rezolvarea HPV cu urmatoarele:
/ iti recomand si pot sa-ti procur produsul naturist 100% ceai Gano SOD si capsule Ganoderma si Excellium. Acestea contin extracte de Ganoderma Lucidum - o ciuperca minune, regina plantelor, folosita de asiatici de mii de ani si-n zilele noastre in mod curent, pe tot mapamondul.
Principalele ei componente - germanium-ul si polizaharidele sunt anticancerigene si au o eficienta crescuta alaturi de tratamentul prescris de medic. Luate separat, aceste produse intaresc imunitatea si impiedica proliferarea celulelor canceroase, daca exista.
Ca posologie, se folosesc 2 l de ceai pe zi pentru dezintoxicare si cate 2 capsule de 2-3 ori pe zi din Ganoderma si Excellium, in functie de gravitatea bolii stabilita de medic.
Fi convinsa ca o va ajuta pe sora ta! Poate chiar va uita ce este HPV!
Contacteaza-ma la adresa de e-mail: lilianacorina2008@yahoo.fr
Mult succes si multa sanatate sorei tale!
lilianacorina2008
Postat pe 18 Ianuarie 2009 12:26
Nicoll31....imi pare rau sa te contrazic...isoprinosine este un imunostimulator,adik creste imunitatea,nu omoara virusul definitiv....tratamentul dureaza in principiu 3 luni shi in conbinatie cu ovule inactiveaza virusul...repet. NU IL OMOARA DOAR IL INACTIVEAZA.HPV-ul este ca herpesul...in momentul in care imunitatea scade,el se activeaza....deaia shi trebuie tinut sub control....
swe3tdl0nby5
Postat pe 18 Ianuarie 2009 12:27
Buna!!!

si eu am fost la un control ginecologic, si cik am o rana pe col si trebuie sa fac testul HPV....imi este fffoarte frik...nu am avut pana akum decat un singur partener....am si 21 ani!!!!.........nu am avorturi sau nasterii...AM fost la acest control doar asa sa stiu ca sunt in regula si....am avut surpriza...mia aratat si poza cu rana de pe col, am o doctora ff buna la Medsana....sunt foarte ingrijorata cred k in 2 sapatamani asa voi face testul HPV si.......sa vedem ce e de facut...ORICUM NU MA ASTEPTAM LA ASA CEVA...AKUM VREAU SA IMI TRMIT SI PRIETENUL LA ANALIZE DAR NU PREA STIU UNDE SE FAC ANALIZE SI LA BARBATI????
niko_ristea87
Postat pe 18 Ianuarie 2009 12:32
imi pare rau sa reamintesc ca este vindecabil....o spun pt ca stiu.daca exista contradictii,treaba voastra.si n-am studiat in Franta.
nicoll31
Postat pe 18 Ianuarie 2009 12:34
cu herpesul ai dreptate!
nicoll31
Postat pe 18 Ianuarie 2009 12:37
asta as vrea si eu sa stiu,nu prea inteleg dac in urma unui test papanicolau se observa si hpv-ul,sper sa stie cineva.
andre26
Postat pe 18 Ianuarie 2009 12:38
in urma unui test papa nu se vede hpv-ul da se recomanda un test hpv daca papa nu este ok
nicoll31
Postat pe 18 Ianuarie 2009 12:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
balbismul la copii 6 De la: 1031974 27 August 2009 09:03
Durere puternica de cap 3 De la: kudika328918 7 Noiembrie 2010 08:36
Probleme cu ochii 7 De la: kudika503694 9 Iulie 2012 02:55
Hipoacuzia 3 De la: Andreea1008 26 Decembrie 2008 18:40
nervii.... 41 De la: kudika226898 4 Octombrie 2010 19:49