Setari Cookie-uri

Conteaza varsta intr-o relatie?

dupa parerea mea nu conteaza varsta intr-o relatie,conteaza sentimentele si cum va intelegeti
Maya14
Postat pe 25 Septembrie 2011 18:36
buna.am fost si eu intr-o relatie aseamanatoare.el era cu 19 ani mai mare ca si mine....ne iubeam cu adevarat,dar am renuntat pentru ca oricat las iubi eu de mult tot mam ganit cum vom arata impreuna peste 10 anii knd imi va fi rusine sa merg cu el pe strada lumea crezand ca imi este tata.
d3lya_healthy
Postat pe 25 Septembrie 2011 22:54
De la: d3lya_healthy, la data 2011-09-25 22:54:22buna.am fost si eu intr-o relatie aseamanatoare.el era cu 19 ani mai mare ca si mine....ne iubeam cu adevarat,dar am renuntat pentru ca oricat las iubi eu de mult tot mam ganit cum vom arata impreuna peste 10 anii knd imi va fi rusine sa merg cu el pe strada lumea crezand ca imi este tata.


Macar arati bine?
anageo25
Postat pe 25 Septembrie 2011 22:58
DEPINDE CE VIRSTA AI TU.DACA AI 40,MAI MERGE.DACA AI 25,NU PREA.DACA ARE BANI SI CONT IN BANKA,VARSTA NU CONTEAZA.DEPINDE DE FOARTE MULTI FACTORI.POATE N-AI TATA SI AI NEVOIE DE PROTECTIE.NU STIU CE SA ZIC.!?NAI DAT PREA MULTE DETALII.VREI SA TE MARITI CU EL?DE CE SI PT CE?RELATIE...........CE FEL DE RELATIE????????LA PAT?PRIETENIE?IUBIT?DE SERVICIU?
Titanika
Postat pe 26 Septembrie 2011 19:09
DA UN DA HOTARAT,CONTEAZA F MULT.POATE ACUM NU GANDESTI CU MINTEA CI CU INIMA DAR CAND TREC ANII,UNUL E BATRAN IAR CELALALT INCA TANAR....NU E USOR DELOC.SUNT MULTE DE SPUS AICI.AM VAZUT SI CITIT DESPRE F MULTE CAZURI DE ACEST FEL SI F PUTINE AU MERS.
mimishor957
Postat pe 26 Septembrie 2011 23:14
Daca putine au mers, inseamna ca celelalte au mers bine.Asa ca parerea mea este sa incerci. Indiferent ce alegi, tot ai sa regreti intr-o buna zi.
kudika023770
Postat pe 26 Septembrie 2011 23:17
De regula un om cand nu gandeste cu mintea, o face cu picioarele.Piciorul drept este putin mai destept decat cel stang.Daca picioarele sunt proaste si el nu gandeste cu capul, inseamna ca de fapt nu gandeste cu absolut nimic. Pe inima o doare in cot de filozofie. Stopul cardiac nu a fost niciodata provocat de dragoste asa cum cred unii.
kudika023770
Postat pe 26 Septembrie 2011 23:20
Eu cred ca noi, oamenii, gandim prea mult si ne lasam prea putin dusi de sentimente, purtati de val. Ce iti garanteaza ca daca incepi o relatie cu cineva de varsta ta se va termina cu "fericiti pana la adanci batranete"? Ce iti garanteaza ca un om pe care acum il cunosti, il descoperi este acel OM.
Eu vorbesc din experienta unei persoane care a fost casatorita timp de 6 ani. Si inainte si dupa aceasta casnicie am avut relatii suficiente incat sa pot scrie un roman. Si toate, absolut toate, au fost diferite. Nu zic ca varsta nu a contat sau nu conteaza, dar niciodata nu as bloca ceea ce simt din cauza varstei.
in relatia de acum, el este cu 6 ani mai tanar decat mine. Dar este fix detaliul cel mai nesemnificativ din relatia noastra. La fel cum acest detaliu al varstei a fost nesemnificativ si cand am trait cea mai frumoasa poveste de dragoste, cu mult timp in urma, cand eu eram de-abia majora si el avea 41 de ani... Nu a tinut relatia. Dar nu cred ca varsta a fost de vina.
Oamenii se schimba in timp. Evident, daca sunt la o varsta frageda se schimba mai usor. Cu toate astea, dragostea poate face minuni.
Asadar, daca ar fi sa dau un sfat in situatia asta concreta, sfatul meu ar fi sa iti asculti inima, nu creierul si sa faci exact ce SIMTI, nu ce gandesti dupa ce analizezi sfaturile unor straini care n-au habar de viata ta.
E important sa fii tu multumita, nu cei din jur. Mai ales pentru ca niciodata nu vei reusi sa ii multumesti pe toti... Bafta!
Oana_Moldovan
Postat pe 28 Septembrie 2011 11:15
De la: Oana_Moldovan, la data 2011-09-28 11:15:23Eu cred ca noi, oamenii, gandim prea mult si ne lasam prea putin dusi de sentimente, purtati de val. Ce iti garanteaza ca daca incepi o relatie cu cineva de varsta ta se va termina cu "fericiti pana la adanci batranete"? Ce iti garanteaza ca un om pe care acum il cunosti, il descoperi este acel OM.
Eu vorbesc din experienta unei persoane care a fost casatorita timp de 6 ani. Si inainte si dupa aceasta casnicie am avut relatii suficiente incat sa pot scrie un roman. Si toate, absolut toate, au fost diferite. Nu zic ca varsta nu a contat sau nu conteaza, dar niciodata nu as bloca ceea ce simt din cauza varstei.
in relatia de acum, el este cu 6 ani mai tanar decat mine. Dar este fix detaliul cel mai nesemnificativ din relatia noastra. La fel cum acest detaliu al varstei a fost nesemnificativ si cand am trait cea mai frumoasa poveste de dragoste, cu mult timp in urma, cand eu eram de-abia majora si el avea 41 de ani... Nu a tinut relatia. Dar nu cred ca varsta a fost de vina.
Oamenii se schimba in timp. Evident, daca sunt la o varsta frageda se schimba mai usor. Cu toate astea, dragostea poate face minuni.
Asadar, daca ar fi sa dau un sfat in situatia asta concreta, sfatul meu ar fi sa iti asculti inima, nu creierul si sa faci exact ce SIMTI, nu ce gandesti dupa ce analizezi sfaturile unor straini care n-au habar de viata ta.
E important sa fii tu multumita, nu cei din jur. Mai ales pentru ca niciodata nu vei reusi sa ii multumesti pe toti... Bafta!
kudika314089
Postat pe 29 Septembrie 2011 10:15
Deci...bravo!!!!
Atunci cand sunt sentimente adevarate si nu interese, nu stiu daca mai conteaza ceva... Este adevarat ca unii habar nu au ce inseamna sentimente adevarate, ci au numai impresia ca (,) cunosc acest lucru... si nu traiesc asta toata viata ! Altii, mai norocosi au sansa asta... Nu poti fi implinit decat avand langa tine un partener ale carei standarde de viata si principii coincid cu ale tale...restul sunt numai si numai detalii!
kudika314089
Postat pe 29 Septembrie 2011 10:20
De la: kudika314089, la data 2011-09-29 10:20:49Deci...bravo!!!!
Atunci cand sunt sentimente adevarate si nu interese, nu stiu daca mai conteaza ceva... Este adevarat ca unii habar nu au ce inseamna sentimente adevarate, ci au numai impresia ca (,) cunosc acest lucru... si nu traiesc asta toata viata ! Altii, mai norocosi au sansa asta... Nu poti fi implinit decat avand langa tine un partener ale carei standarde de viata si principii coincid cu ale tale...restul sunt numai si numai detalii!

Este adevarat ceea ce spui. Cine cauta doar conturile bancare si nu dragostea, nu ramane cu mai nimic. Atatea cazuri sunt prezentate din lumea show bizului, din pacate! Dragostea adevarata este greu de gasit, greu de pierdut, dar si greu de intretinut. Daca nu esti o persoana superficiala, daca nu cauti un statut social, nu mai conteaza nimic. Gura lumii, sloboda! Te barfesc o zi, doua, dupa aia uita, gasesc alt subiect, dar tu tot cu iubirea ramai, in cazul in care relatia pe asta se bazeaza. Daca nu e insurat, nu e nici o problema, poate a avut deceptii si este mai prudent. Eu zic ca nu pierzi nimic, daca te cunosti cu el. Nu trebuie sa te mariti cu el, sau sa te culci la prima intalnire! Mie personal tot timpul mi-au placut tipii mai copti, sotul meu e doar cu cateva luni mai mare, bine, e copt la minte datorita experientelor si varstei care o avem amandoi, dar unii barbati raman copii mereu. Depinde cum se percep. Depinde cum vrei sa fiti amandoi peste 10-15 ani. Daca il iubesti nu o sa iti fie rusine ca e sotul tau, dar prudenta. De ce? Daca el e mai sedentar, ii plac plimbarile romantice iar tie cluburile, iesirile.... da , poate fii o problema. Poate ca el nu va tine pasul cu tine si tu ai sa iti cauti un partener pe masura, ceea ce poate duce la destramarea cuplului vostru. O diferenta atat de mare e un pic cam ... ciudata. Dar paote fii si frumoasa.Eu am verisori care s-au cunoscut cand ea avea 22, iar el 44 de ani. Relatia merge si azi, au un copil impreuna,casnicie frumoasa... Si el parca e de varsta ei...S-au acomodat unul cu celalalt. Deci se poate. Bafta si sa ne dai de stire ce mai e cu voi.
rosuveronika
Postat pe 29 Septembrie 2011 12:27
De obicei se spune ca dragostea e oarba. trebuie sa iti stabilesti un tel si deabia apoi sa te implici intr-o relatie de acest gen. cate odata merge alteori nu. ai grija sa nu o patesti
Ghedy
Postat pe 1 Octombrie 2011 00:59
De la: betty2011, la data 2011-09-09 17:33:35si cand zik asta ma refer la o diferenta de 16-17 ani?
nush...ast rasp de la voi
PS: sunt noua pe forum
Daca apucati sa va indragostiti unul de altul...e ok...poate va merge...o vreme...dar mai tarziu poate vei dori sau te vei indragosti de unul cu varsta mai apropiata de tine...ce vei face...ii vei sa cu piciorul celui caruia ii datorezi experienta acumulata in timpul relatie cu el(*ma refer la cel mai mare ca tine cu 16-17 ani) ,pt ca banuiesc ca vrea sa te invete cv ..fiind trecut si prin ciur si prin sita..asa cum spunea cineva mai sus... Intre mine si fostul era diferenta de 8 ani...dar pot sa spun ca am invatzat multe impreuna...
callybra
Postat pe 1 Octombrie 2011 02:09
buna,sigur k nu conteaza varsta intr o relatie daca exista intelegere si respect.fiecare e liber sa si aleaga ce persoana vrea chiar si cu 30 de ani mai mare.Am citit povestea ta Betty,dar nu ai scris ce zodie esti tu si ce zodie e el.succes!
Princess1990
Postat pe 6 Octombrie 2011 13:24
Nici nu iti imaginezi cat de mult conteaza! Bieninteles, toate povestile sunt frumoase la inceput, dar la un moment dat, o sa vezi cat de diferiti sunteti. Diferenta dintre bine si iubitul meu este de 9 ani. La inceput, parea a fi perfect; acum nu prea mai am aceeasi parere. In primul rand, i se pare normal ca el sa aiva mereu dreptate, doar el e cel mai mare (deci, si mai matur), iar el fiind mai experimentat, va sti mereu ce sa spuna, sa te suceasca, sa te dirijeze, fara ca macar sa iti dai seama. Ai grija ce faci...
rox_sb
Postat pe 6 Octombrie 2011 13:59
*mine, scuze :)
rox_sb
Postat pe 6 Octombrie 2011 14:01
Dragut-o, ti-o spun din propie experienta, varsta nu conteaza, dar vei realiza pe parcursul relatiei ca ceva nu merge, diferenta de mentalitate intre generatii, si apoi ai sa ajungi la concluzia ca nu este ceea ce cauti, s-ar putea sa ma insel, depinde si de ce doreste fiecare de la aceasta relatie.
faith74
Postat pe 7 Octombrie 2011 12:29
...la inceputul relatiei cand totul e lapte si miere nu...dar in timp....sigur veti avea de suferit!
prea mare diferenta!
kudika424447
Postat pe 22 Octombrie 2011 20:00
De la: polin, la data 2011-09-26 19:09:32DEPINDE CE VIRSTA AI TU.DACA AI 40,MAI MERGE.DACA AI 25,NU PREA.DACA ARE BANI SI CONT IN BANKA,VARSTA NU CONTEAZA.DEPINDE DE FOARTE MULTI FACTORI.POATE N-AI TATA SI AI NEVOIE DE PROTECTIE.NU STIU CE SA ZIC.!?NAI DAT PREA MULTE DETALII.VREI SA TE MARITI CU EL?DE CE SI PT CE?RELATIE...........CE FEL DE RELATIE????????LA PAT?PRIETENIE?IUBIT?DE SERVICIU?
numai sfaturi analfabete de la experta Kultivata Polin Du-te cu cometa,Polin
Indiana_Jones
Postat pe 22 Octombrie 2011 20:03
eu una as spune ca nui nici o prob , atat timp cat va iubiti nu vad de ce ar conta varsta...
Geta1984
Postat pe 27 Octombrie 2011 15:58
eu cred ca nu virsta conteaza important e intelegera si pretenul meu e mult mai mare ca mine dar ne intelegem si nu mai conteaza nimic
Amariutei_Elena_1
Postat pe 20 Noiembrie 2011 22:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
salut eu bãrbat capricorn si ea fecioarã 9 De la: marian_mircea 28 Februarie 2012 14:12
curiozitate ! 11 De la: deliza20 26 Mai 2010 17:16
salutare tuturor! 7 De la: cjcj 31 August 2016 11:53
well despre barbatii in functie de zodie...fideli sau infideli? 54 De la: ubita_mea2003 13 Martie 2012 17:26
ajutor 8 De la: sheeva 20 Mai 2009 19:40