Setari Cookie-uri

sarcina -40 ani

buna,
as dori sa aflu pareri de la pers care au avut o sarcina in jurul varstei de 40 ani, nu doar opinii, sa pot comunica cu cine a avut sarcina in jurul varstei de 40 ani, daca a tinut sarcina, daca a renuntat la ea, daca au fost complicatii etc. am discutat deja cu dr. dar ma intereseaza sa discut cu cineva care a trecut printr-o asa experienta!
multumesc!
cris_cristina
Postat pe 21 Septembrie 2011 10:37
Am o cunostinta care a nascut la 38 de ani. Fetita este splendida, sarcina a fost una usoara, mai usoara decat cea precedenta (mai are inca o fetita de 5 ani) si sanatoasa tun Si mai cunosc persoane care au nascut la varsta asta fara probleme. Succes
charlotte_sucks
Postat pe 25 Septembrie 2011 11:28
De la: cris_cristina, la data 2011-09-21 10:37:10buna,
as dori sa aflu pareri de la pers care au avut o sarcina in jurul varstei de 40 ani, nu doar opinii, sa pot comunica cu cine a avut sarcina in jurul varstei de 40 ani, daca a tinut sarcina, daca a renuntat la ea, daca au fost complicatii etc. am discutat deja cu dr. dar ma intereseaza sa discut cu cineva care a trecut printr-o asa experienta!
multumesc!
kudika065639
Postat pe 25 Septembrie 2011 12:31
Buna Cristina!eu am nascut un baietel anul trecut exact in ziua cand am implinit 40 de ani!totul a mers ff bine,n au fost probleme de nici un fel!sa nu ti fie frica sa faci un bebe la varsta asta!n ai de ce!iti doresc numai bine...fii binecuvantata!
kudika065639
Postat pe 25 Septembrie 2011 12:33
De la: charlotte_sucks, la data 2011-09-25 11:28:57Am o cunostinta care a nascut la 38 de ani. Fetita este splendida, sarcina a fost una usoara, mai usoara decat cea precedenta (mai are inca o fetita de 5 ani) si sanatoasa tun Si mai cunosc persoane care au nascut la varsta asta fara probleme. Succes
mergeeeeeeeeeee
laramira
Postat pe 28 Septembrie 2011 17:53
De la: kudika065639, la data 2011-09-25 12:33:54Buna Cristina!eu am nascut un baietel anul trecut exact in ziua cand am implinit 40 de ani!totul a mers ff bine,n au fost probleme de nici un fel!sa nu ti fie frica sa faci un bebe la varsta asta!n ai de ce!iti doresc numai bine...fii binecuvantata!
la 40 ani te indentifici , cunosti toate caracterele;))))) e vorba de rabdarea psihica nu Fizica! se lasa cu monotonie rau de tot
laramira
Postat pe 28 Septembrie 2011 17:55
De la: charlotte_sucks, la data 2011-09-25 11:28:57Am o cunostinta care a nascut la 38 de ani. Fetita este splendida, sarcina a fost una usoara, mai usoara decat cea precedenta (mai are inca o fetita de 5 ani) si sanatoasa tun Si mai cunosc persoane care au nascut la varsta asta fara probleme. Succes


da, dar fiul meu are 15 ani, numai sunt casat, iar tatal nu l doreste. si e greu sa i au o decizie, pt ca a fost total neprogramat, sarcina e mare, am aflat de aproape 2 sapta si nu stiu ce sa fac.
cris_cristina
Postat pe 28 Septembrie 2011 19:51
De la: kudika065639, la data 2011-09-25 12:33:54Buna Cristina!eu am nascut un baietel anul trecut exact in ziua cand am implinit 40 de ani!totul a mers ff bine,n au fost probleme de nici un fel!sa nu ti fie frica sa faci un bebe la varsta asta!n ai de ce!iti doresc numai bine...fii binecuvantata!


multumesc pt rasp, multa sanatate si crestere buna bebelusului tau, si tie sa poti sa l cresti sanatoasa.
nu stiu ce sa fac, sunt constienta ca il voi creste singura, si am deja o varsta.
de doua sapta tot ma gandesc sa iau o decizie si nu stiu ce.
cris_cristina
Postat pe 28 Septembrie 2011 19:54
De la: cris_cristina, la data 2011-09-28 19:54:16
nu stiu ce sa fac, sunt constienta ca il voi creste singura, si am deja o varsta.
de doua sapta tot ma gandesc sa iau o decizie si nu stiu ce.

ba eu cred ca deja stii...asa ca mergi inainte plina de curaj
miss_darine
Postat pe 28 Septembrie 2011 20:40
[quote name='cris_cristina' date='2011-09-28 19:51:18

"da, dar fiul meu are 15 ani, numai sunt casat, iar tatal nu l doreste. si e greu sa i au o decizie, pt ca a fost total neprogramat, sarcina e mare, am aflat de aproape 2 sapta si nu stiu ce sa fac."


Da,intr-adevar,este o situatie ingrata si spun aceasta pentru simplul fapt ca tu nu mai esti o fetiscana,ai deja un copil aproape de varsta adolescentei ,sarcina este dstul de inaintata si in plus de toate acestea,nu esti casatorita si nici tatal copilului nu-l accepta in viata sa!In a cata saptamana de sarcina evolutiva te afli in acest moment?De raspunsul tau depinde ceea ce iti voi spune in continuare!Sa presupunem ca sarcina este destul de avansata!In acest caz,iti recomand sa stai linistita si sa nu faci vreo prostie pentru ca poti avea mari probleme de sanatate si iti poti risca viata!Medicii nu fac intreruperi de sarcina femeilor cu sarcini peste 3 luni si jumatate!Iti poti creste copilul foarte bine si singura,cu un mic ajutor din partea familiei tale!Ai un loc de munca pentru a putea beneficia de indemnizatia de crestere a copilului?Daca tatal copiluli nu-l va accepta,inseamna ca nici pe tine nu te va mai vrea in viata lui!In acest caz,trebuie sa te lupti singura cu viata,cu tot ceea ce implica ea!Ai aceasta putere de a merge mai departe?Il ai si pe fiul tau de crescut,vremurile sunt grele si vitrege,este foarte greu sa iei o decizie in acest climat in care traiesti!Discuta cu tatal copilului,el trebuie sa inteleaga ca are anumite responsabilitati fata de tine si de copilul vostru si vedeti ce este de facut in ceea ce priveste relatia voastra si relatia lui cu pruncul nenascut,caci de avort nicidecum sa te gandesti la a-l face!Este riscant atat pentru tine ,cat si pentru medici!Niciun medic nu va dori sa-ti faca intrerupere de sarcina ,daca intr-adevar esti in peste 3 luni de sarcina si vrei sa faci acest gest morbid,necugetat!Alte sfaturi nu-ti mai pot da in acest moment,totusi,nu inteleg de ce ai stat atat de mult timp,nu ti-a dat seama ca esti insarcinata?
Si sa stii ,ca femeile cu varsta peste 40 ani ,pot aduce pe lume copii la fel de normali,reusiti,sanatosi,ca cei nascuti de femeile tinere!Mergi la medic,fa-ti toate investigatiile,analizele specifice,ia-ti inima in dinti si mergi mai departe,indiferent daca tatal copilului il doreste sau nu!
RAINBOWLADY
Postat pe 28 Septembrie 2011 20:54
339, citeste titlul si primul mesaj...in subconstient, ea deja a luat o hotarare, chiar daca dubiile n-o lasa inca in pace...eu zic ca la varsta asta, daca probleme de sanatate nu sunt, sarcina va fi dusa cu brio pana la capat...varsta eu as lua-o ca pe-un atu, pt ca nu mai e o pustoaica la inceput de drum
miss_darine
Postat pe 28 Septembrie 2011 21:09
De la: kudika421339, la data 2011-09-28 20:54:52[quote name='cris_cristina' date='2011-09-28 19:51:18

"da, dar fiul meu are 15 ani, numai sunt casat, iar tatal nu l doreste. si e greu sa i au o decizie, pt ca a fost total neprogramat, sarcina e mare, am aflat de aproape 2 sapta si nu stiu ce sa fac."


Da,intr-adevar,este o situatie ingrata si spun aceasta pentru simplul fapt ca tu nu mai esti o fetiscana,ai deja un copil aproape de varsta adolescentei ,sarcina este dstul de inaintata si in plus de toate acestea,nu esti casatorita si nici tatal copilului nu-l accepta in viata sa!In a cata saptamana de sarcina evolutiva te afli in acest moment?De raspunsul tau depinde ceea ce iti voi spune in continuare!Sa presupunem ca sarcina este destul de avansata!In acest caz,iti recomand sa stai linistita si sa nu faci vreo prostie pentru ca poti avea mari probleme de sanatate si iti poti risca viata!Medicii nu fac intreruperi de sarcina femeilor cu sarcini peste 3 luni si jumatate!Iti poti creste copilul foarte bine si singura,cu un mic ajutor din partea familiei tale!Ai un loc de munca pentru a putea beneficia de indemnizatia de crestere a copilului?Daca tatal copiluli nu-l va accepta,inseamna ca nici pe tine nu te va mai vrea in viata lui!In acest caz,trebuie sa te lupti singura cu viata,cu tot ceea ce implica ea!Ai aceasta putere de a merge mai departe?Il ai si pe fiul tau de crescut,vremurile sunt grele si vitrege,este foarte greu sa iei o decizie in acest climat in care traiesti!Discuta cu tatal copilului,el trebuie sa inteleaga ca are anumite responsabilitati fata de tine si de copilul vostru si vedeti ce este de facut in ceea ce priveste relatia voastra si relatia lui cu pruncul nenascut,caci de avort nicidecum sa te gandesti la a-l face!Este riscant atat pentru tine ,cat si pentru medici!Niciun medic nu va dori sa-ti faca intrerupere de sarcina ,daca intr-adevar esti in peste 3 luni de sarcina si vrei sa faci acest gest morbid,necugetat!Alte sfaturi nu-ti mai pot da in acest moment,totusi,nu inteleg de ce ai stat atat de mult timp,nu ti-a dat seama ca esti insarcinata?
Si sa stii ,ca femeile cu varsta peste 40 ani ,pot aduce pe lume copii la fel de normali,reusiti,sanatosi,ca cei nascuti de femeile tinere!Mergi la medic,fa-ti toate investigatiile,analizele specifice,ia-ti inima in dinti si mergi mai departe,indiferent daca tatal copilului il doreste sau nu!


multumesc pt rasp, sarcina e de 11 sapt, chiar nu mi am dat seama pt ca am avut si ciclu.
legat de servici, tocmai de 3 sapta numai lucrez, am fost la dr, acum fac analizele sa vad dc e totul k.
sora mea si pritenele mele spun sa l tin, la fel si preotul.
e greu sa decid!
cris_cristina
Postat pe 29 Septembrie 2011 09:59
De la: cris_cristina, la data 2011-09-29 09:59:33
De la: kudika421339, la data 2011-09-28 20:54:52[quote name='cris_cristina' date='2011-09-28 19:51:18

"da, dar fiul meu are 15 ani, numai sunt casat, iar tatal nu l doreste. si e greu sa i au o decizie, pt ca a fost total neprogramat, sarcina e mare, am aflat de aproape 2 sapta si nu stiu ce sa fac."


Da,intr-adevar,este o situatie ingrata si spun aceasta pentru simplul fapt ca tu nu mai esti o fetiscana,ai deja un copil aproape de varsta adolescentei ,sarcina este dstul de inaintata si in plus de toate acestea,nu esti casatorita si nici tatal copilului nu-l accepta in viata sa!In a cata saptamana de sarcina evolutiva te afli in acest moment?De raspunsul tau depinde ceea ce iti voi spune in continuare!Sa presupunem ca sarcina este destul de avansata!In acest caz,iti recomand sa stai linistita si sa nu faci vreo prostie pentru ca poti avea mari probleme de sanatate si iti poti risca viata!Medicii nu fac intreruperi de sarcina femeilor cu sarcini peste 3 luni si jumatate!Iti poti creste copilul foarte bine si singura,cu un mic ajutor din partea familiei tale!Ai un loc de munca pentru a putea beneficia de indemnizatia de crestere a copilului?Daca tatal copiluli nu-l va accepta,inseamna ca nici pe tine nu te va mai vrea in viata lui!In acest caz,trebuie sa te lupti singura cu viata,cu tot ceea ce implica ea!Ai aceasta putere de a merge mai departe?Il ai si pe fiul tau de crescut,vremurile sunt grele si vitrege,este foarte greu sa iei o decizie in acest climat in care traiesti!Discuta cu tatal copilului,el trebuie sa inteleaga ca are anumite responsabilitati fata de tine si de copilul vostru si vedeti ce este de facut in ceea ce priveste relatia voastra si relatia lui cu pruncul nenascut,caci de avort nicidecum sa te gandesti la a-l face!Este riscant atat pentru tine ,cat si pentru medici!Niciun medic nu va dori sa-ti faca intrerupere de sarcina ,daca intr-adevar esti in peste 3 luni de sarcina si vrei sa faci acest gest morbid,necugetat!Alte sfaturi nu-ti mai pot da in acest moment,totusi,nu inteleg de ce ai stat atat de mult timp,nu ti-a dat seama ca esti insarcinata?
Si sa stii ,ca femeile cu varsta peste 40 ani ,pot aduce pe lume copii la fel de normali,reusiti,sanatosi,ca cei nascuti de femeile tinere!Mergi la medic,fa-ti toate investigatiile,analizele specifice,ia-ti inima in dinti si mergi mai departe,indiferent daca tatal copilului il doreste sau nu!


multumesc pt rasp, sarcina e de 11 sapt, chiar nu mi am dat seama pt ca am avut si ciclu.
legat de servici, tocmai de 3 sapta numai lucrez, am fost la dr, acum fac analizele sa vad dc e totul k.
sora mea si pritenele mele spun sa l tin, la fel si preotul.
e greu sa decid!
Eu personal as pastra acest copil in conditiile in care am o casa,un serviciu(un venit sigur)iar ceilalti copii deja sint plecati la facultati ,la treburile lor. Dar in cazul tau numai tu stii situatia reala.Un copil are nevoie de siguranta,stabilitate,in afara de celelalte nevoi firesti!Faptul ca nu esti casatorita nu conteaza (sint destul de multe mame singure care se descurca ) ,oricum individul care la procreat va trebui (chiar daca nu vrea)in urma unui test de paternitate sa il recunoasca si sa plateasca pensie alimentara!Sfatul meu este in primul rind sa discuti si cu fiul tau adolescent(are o virsta mai dificila decit crezi),eventual si cu un psiholog pentru ca e posibil sa dai o viata dar sa pierzi pe celalalt copil care nu se stie ce frustrari are avind in vedere ca il cresti singura .Nu te lua dupa prietene,lume etc ca raspunsul este la tine (nimeni nu o sa vina sa il creasca ).Dupa ce discuti cu fiul tau sint sigura ca vei lua o decizie ! Iti urez sa iei decizia buna pentru tine deoarece esti intr-o sitiuatie extrem de dificila si nu este deloc usor indiferent pe ce cale vei merge!
kudika1993
Postat pe 29 Septembrie 2011 10:28
Iubita, te rog sa nu renunti la sarcina. Copilul este un dar de la Dumnezeu. Nu e vinovat cu nimic. Tu ai primit un cadou acum. Daca preotul ti-a spus sa nu renunti, ASCULTA-L. Copilul vine cu zestrea lui la nastere. O sa fie un copil sanatos si iubit de Dumnezeu. Poate asta te va ajuta sa te mobilizezi si mai mult. Eu am 40 de ani, am facut intreruperi cand eram tanara si nu aveam timp pt. bebe. Acum imi doresc si se pare ca trb sa astept. Oare o sa primesc cadou un bebe? Numai Dumnezeu stie... Dar nu mai sunt de acord cu omorat copiii. Preotii ne spun ca este o mare crima... si asa e... Iti doresc ca prietenele tale sa te ajute si sa fie cu tine cand ai nevoie de ajutor. Pup dulce!
iuny7
Postat pe 29 Septembrie 2011 11:13
De la: miss_darine, la data 2011-09-28 21:09:58339, citeste titlul si primul mesaj...in subconstient, ea deja a luat o hotarare, chiar daca dubiile n-o lasa inca in pace...eu zic ca la varsta asta, daca probleme de sanatate nu sunt, sarcina va fi dusa cu brio pana la capat...varsta eu as lua-o ca pe-un atu, pt ca nu mai e o pustoaica la inceput de drum


Da,Darine,am inteles foarte bine ce o framanta pe doamna noastra,decizia pe care a luat-o este cea mai buna si ceea ce am scris a fost cu scopul de a-i intari partea pozitiva a maternitatii,ce o a asteapta!Nu cred ,ca in adancul sufletului ei nu a existat macar pentru o clipa ,gandul de a face avort,mai ales ,ca nu se intelege cu tatal copilului!Oricum,va fi o mama fericita de doua ori!
RAINBOWLADY
Postat pe 29 Septembrie 2011 11:21
De la: cris_cristina, la data 2011-09-29 09:59:33
De la: kudika421339, la data 2011-09-28 20:54:52[quote name='cris_cristina' date='2011-09-28 19:51:18

"da, dar fiul meu are 15 ani, numai sunt casat, iar tatal nu l doreste. si e greu sa i au o decizie, pt ca a fost total neprogramat, sarcina e mare, am aflat de aproape 2 sapta si nu stiu ce sa fac."


Da,intr-adevar,este o situatie ingrata si spun aceasta pentru simplul fapt ca tu nu mai esti o fetiscana,ai deja un copil aproape de varsta adolescentei ,sarcina este dstul de inaintata si in plus de toate acestea,nu esti casatorita si nici tatal copilului nu-l accepta in viata sa!In a cata saptamana de sarcina evolutiva te afli in acest moment?De raspunsul tau depinde ceea ce iti voi spune in continuare!Sa presupunem ca sarcina este destul de avansata!In acest caz,iti recomand sa stai linistita si sa nu faci vreo prostie pentru ca poti avea mari probleme de sanatate si iti poti risca viata!Medicii nu fac intreruperi de sarcina femeilor cu sarcini peste 3 luni si jumatate!Iti poti creste copilul foarte bine si singura,cu un mic ajutor din partea familiei tale!Ai un loc de munca pentru a putea beneficia de indemnizatia de crestere a copilului?Daca tatal copiluli nu-l va accepta,inseamna ca nici pe tine nu te va mai vrea in viata lui!In acest caz,trebuie sa te lupti singura cu viata,cu tot ceea ce implica ea!Ai aceasta putere de a merge mai departe?Il ai si pe fiul tau de crescut,vremurile sunt grele si vitrege,este foarte greu sa iei o decizie in acest climat in care traiesti!Discuta cu tatal copilului,el trebuie sa inteleaga ca are anumite responsabilitati fata de tine si de copilul vostru si vedeti ce este de facut in ceea ce priveste relatia voastra si relatia lui cu pruncul nenascut,caci de avort nicidecum sa te gandesti la a-l face!Este riscant atat pentru tine ,cat si pentru medici!Niciun medic nu va dori sa-ti faca intrerupere de sarcina ,daca intr-adevar esti in peste 3 luni de sarcina si vrei sa faci acest gest morbid,necugetat!Alte sfaturi nu-ti mai pot da in acest moment,totusi,nu inteleg de ce ai stat atat de mult timp,nu ti-a dat seama ca esti insarcinata?
Si sa stii ,ca femeile cu varsta peste 40 ani ,pot aduce pe lume copii la fel de normali,reusiti,sanatosi,ca cei nascuti de femeile tinere!Mergi la medic,fa-ti toate investigatiile,analizele specifice,ia-ti inima in dinti si mergi mai departe,indiferent daca tatal copilului il doreste sau nu!


multumesc pt rasp, sarcina e de 11 sapt, chiar nu mi am dat seama pt ca am avut si ciclu.
legat de servici, tocmai de 3 sapta numai lucrez, am fost la dr, acum fac analizele sa vad dc e totul k.
sora mea si pritenele mele spun sa l tin, la fel si preotul.
e greu sa decid!



Am inteles !De ce nu mai lucrezi?Indiferent de ce motiv vei prezenta drept explicatie,mergi mai departe,vei fi o mama frumoasa ,caci vei cunoaste si mai mult ratiunea de a trai langa copilasii tai!In ceea ce-l priveste pe donatorul de sperma din viata ta,pune-l in garda cu responsabilitatile ,ce va trebui sa si le asume,indiferent de va voi sau nu!Sanatate maxima!
RAINBOWLADY
Postat pe 29 Septembrie 2011 11:32
De la: kudika421339, la data 2011-09-29 11:21:13
De la: miss_darine, la data 2011-09-28 21:09:58339, citeste titlul si primul mesaj...in subconstient, ea deja a luat o hotarare, chiar daca dubiile n-o lasa inca in pace...eu zic ca la varsta asta, daca probleme de sanatate nu sunt, sarcina va fi dusa cu brio pana la capat...varsta eu as lua-o ca pe-un atu, pt ca nu mai e o pustoaica la inceput de drum


Da,Darine,am inteles foarte bine ce o framanta pe doamna noastra,decizia pe care a luat-o este cea mai buna si ceea ce am scris a fost cu scopul de a-i intari partea pozitiva a maternitatii,ce o a asteapta!Nu cred ,ca in adancul sufletului ei nu a existat macar pentru o clipa ,gandul de a face avort,mai ales ,ca nu se intelege cu tatal copilului!Oricum,va fi o mama fericita de doua ori!


multumesc pt raspunsuri, in ziua cand am aflat primul gand a fost sa scap si am facut programare pt avort, dar nu am mai mers, nu am putut.
am aproape 3 luni, mai am f putin de gandit dc il pastrez sau renunt.
cris_cristina
Postat pe 29 Septembrie 2011 18:01
Cristina, nu-i asa ca astepti un "altfel"de raspuns la dilema ta? Vrei sa ti-l dau eu? EU in locul tau, in conditiile prezentate de tine nu as aduce pe lume un copil. Ai deja un copil care traieste fara tata, fara caldura unei familii "intregi"; vrei si pt al doilea acelasi lucru? Cred ca a sosit momentul sa nu mai gresesti in viata. Gandeste-te!
ilumax_76
Postat pe 29 Septembrie 2011 18:38
De la: ilumax_76, la data 2011-09-29 18:38:33Cristina, nu-i asa ca astepti un "altfel"de raspuns la dilema ta? Vrei sa ti-l dau eu? EU in locul tau, in conditiile prezentate de tine nu as aduce pe lume un copil. Ai deja un copil care traieste fara tata, fara caldura unei familii "intregi"; vrei si pt al doilea acelasi lucru? Cred ca a sosit momentul sa nu mai gresesti in viata. Gandeste-te!

Ilumaxule...tu gresesti...un copil nu va fi niciodata o greseala, este singurul lucru bun pe care-l facem in viata...da, nu e usor sa-l creasca singura...dar...satisfactiile vor fi inzecite si vb din punctul de vedere al unei femei care n-ar zice nu unei asemenea provocari
sara buna ilumaxule
miss_darine
Postat pe 29 Septembrie 2011 19:23
De la: miss_darine, la data 2011-09-29 19:23:56
De la: ilumax_76, la data 2011-09-29 18:38:33Cristina, nu-i asa ca astepti un "altfel"de raspuns la dilema ta? Vrei sa ti-l dau eu? EU in locul tau, in conditiile prezentate de tine nu as aduce pe lume un copil. Ai deja un copil care traieste fara tata, fara caldura unei familii "intregi"; vrei si pt al doilea acelasi lucru? Cred ca a sosit momentul sa nu mai gresesti in viata. Gandeste-te!

Ilumaxule...tu gresesti...un copil nu va fi niciodata o greseala, este singurul lucru bun pe care-l facem in viata...da, nu e usor sa-l creasca singura...dar...satisfactiile vor fi inzecite si vb din punctul de vedere al unei femei care n-ar zice nu unei asemenea provocari
sara buna ilumaxule


Buna seara, Miss! Stiu ca o sa-i aduca satisfactii dar oare un copil nu are dreptul la o familie? Ea il condamna din start la a creste fara tata, fara caldura unui camin, fara un "intreg".
ilumax_76
Postat pe 29 Septembrie 2011 19:29
De la: ilumax_76, la data 2011-09-29 19:29:19

Buna seara, Miss! Stiu ca o sa-i aduca satisfactii dar oare un copil nu are dreptul la o familie? Ea il condamna din start la a creste fara tata, fara caldura unui camin, fara un "intreg".

Un barbat care zice NU din start venirii pe lume a unui bebe, este un egoist care nu va stii niciodata sa fie un tata bun...iar ea e pe ultima suta de metri, daca va refuza acest dar, va regreta toata viata gestul!
miss_darine
Postat pe 29 Septembrie 2011 19:35
Sunt copii adoptati de cupluri de gay, doua mame sau doi tati (!). Nu mai conteaza cine il creste ci doar CUM il creste. E o viata, atat.
Si daca sta in puterea unei femei sa decida ca vrea sa dea viata, atunci s-o faca. Ce baga ea in gura, da si celorlalti.
Va fi cumplit de greu, dar e MAMA si nimic nu se compara cu asta.
rashela
Postat pe 29 Septembrie 2011 19:36
De la: rashela, la data 2011-09-29 19:36:14
Va fi cumplit de greu, dar e MAMA si nimic nu se compara cu asta.

cel mai frumos cuvant...mai ales cand ti-l spune o gagalice de un an , zambind cu gurita din care se vad 4 dintisori
miss_darine
Postat pe 29 Septembrie 2011 19:40
gata am pus semn la topic!! ma intorc peste vreo 7-8 ani pentru a putea discuta!
kiss_my_ass
Postat pe 29 Septembrie 2011 19:46
De la: ilumax_76, la data 2011-09-29 18:38:33Cristina, nu-i asa ca astepti un "altfel"de raspuns la dilema ta? Vrei sa ti-l dau eu? EU in locul tau, in conditiile prezentate de tine nu as aduce pe lume un copil. Ai deja un copil care traieste fara tata, fara caldura unei familii "intregi"; vrei si pt al doilea acelasi lucru? Cred ca a sosit momentul sa nu mai gresesti in viata. Gandeste-te!


multumesc pt raspuns.
sa sti ca ai dreptate, fiul meu a crescut fara tata, dar pot sa spun ca a fost singurul lucru ce ia lipsit fata de alti copii, in rest, financiar mai ales a avut tot ce si a dorit, mult peste media, dar cel mai mare realizare e ca joaca sah de performanata, e printre primii jucatori din tara la varsta lui, e pasionat de sah, a calatorit aproape in toata europa, chiar mai mult, a vazut toata tara pana la varsta asta cu concursurile de sah, concursurile mai mult de jum eu le am platit, vorbeste 3 limbi deja, dar lipsa tatalui a simtito cu trecerea anilor (nu s-a implicat nici financiar, nici moral), dar am o fam numeroasa, multi prieteni, deci nu prea stam singuri, si toti i-au oferit caldura si sprijin, e un copil bun.
dar in acest moment situatia financiara nu e buna, si nu stiu cand se v-a remedia, si nu vreau sa fie afectat si fiul meu si bebe.
daca as rezolva problema asta at decizia ar fi mult mai usoara. pt ca din pacate, oricat de mult ti ai iubi copilul, dc nu poti sa l ajuti e tragic, mai ales in zilele noastre, cand totul e asa de dur.
sigurul lucru cu care nu sunt de acord cu tine e de caldura familiei intregi, eu am fost crescuta de bunici, chiar dc aveam parinti, mi am iubit bunicii mult mai mult ca pe parinti, si cred ca e imp felul in care cresti, mediul familial, iubirea care o primesti, desi e imp sa fie mama si tata, dar sunt zeci de copii care nu au nici macar un bunic sa i creasca. si aseara am realizat din nou asta, cand fiul meu m-a imbratisat fara motiv si mi a spus ca e bucuros ca eu sunt mama lui.
cris_cristina
Postat pe 30 Septembrie 2011 09:51
De la: rashela, la data 2011-09-29 19:36:14Sunt copii adoptati de cupluri de gay, doua mame sau doi tati (!). Nu mai conteaza cine il creste ci doar CUM il creste. E o viata, atat.
Si daca sta in puterea unei femei sa decida ca vrea sa dea viata, atunci s-o faca. Ce baga ea in gura, da si celorlalti.
Va fi cumplit de greu, dar e MAMA si nimic nu se compara cu asta.


multumesc pt raspuns,
stiu ca ai dreptate, cel mai imp e sa fi mama. dintre tot ce am realizat in viata, oricat ai reusi finanaciar, am realizat ca pot pierde tot intr un minut, dar iubirea si afectiunea fiului meu raman.
e singurul lucru real, concret!
si el e lucrul de care sunt cel mai mandra, ca am reusit sa cresc un pui de om cred eu bine, sa i ofer o educatie buna, un mediu cat de cat optim pt dezvoltarea lui fizica si psihica, pt ca perfect nu se poate.
cris_cristina
Postat pe 30 Septembrie 2011 10:00
Buna Cristina, sunt sigura ca stii ce sa faci, de aceea si prind curajul de a-ti scrie...deci...nu te mai amagi in ganduri si savureaza din plin sarcina pana la capat, si ai sa vezi ca problemele tale financiare de azi, vor deveni bucuria de maine
Iti doresc numai bine !!!
nicoleta26pui
Postat pe 30 Septembrie 2011 13:28
Buna!am citit multe mesaje,fiecare cu parerea lui, asa este; dar un singur lucru pot adauga si eu;cred ca tu acum il urasti f. tare nu¿ ma refer la acea persoana;problema este ca nu ati discutat inainte, despre o posibila sarcina, sau nu ati vazut ca el nu este omul potrivit, nu ii sunt dragi copii, etc.e pacat daca nu ati cunoscut aceste detalii;iar ca un sfat, pot zice ,ca sa fii mama e minunat!nu faceti aceasta greseala, vorbiti cu fiul ,si ma gandesc ca totul va fi ok.dar doctorul ce va zis?acum depinde, dupa cum sunteti singura, va fi greu, eu ma gandesc ca acea persoana va trebui sa raspunda ca un copilas, pe lume este o responsabilitate, si el nu trebuie tratat asa ca o unealta!decizia va apartine,va doresc multa sanatate, si ganduri bune!cu drag am raspuns si d-voastra,cu fam. mai discutati! :)
kudika341065
Postat pe 30 Septembrie 2011 15:56
Buna,am 42 de ani si in urma cu 7 luni am dat nastere unei fetite minunate.Nu a fost usor,dar cu ajutorul lui D-zeu am trecut cu bine prin aceasta sarcina. I-ti doresc numai bine.
hajas
Postat pe 1 Octombrie 2011 21:59
De la: miss_darine, la data 2011-09-29 19:40:39
De la: rashela, la data 2011-09-29 19:36:14
Va fi cumplit de greu, dar e MAMA si nimic nu se compara cu asta.

cel mai frumos cuvant...mai ales cand ti-l spune o gagalice de un an , zambind cu gurita din care se vad 4 dintisori
sa traiesti miss-darine , mi-au dat lacrimile cand am citit ce ai scris
yssa2010
Postat pe 1 Octombrie 2011 22:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Eu capricor,el fecioara 4 De la: just_laura 17 Septembrie 2009 19:52
el taur eu scorpion 9 De la: ritzyca 29 Septembrie 2009 02:40
Femeia Sagetator 38 De la: stalia 27 Iunie 2010 20:02
eu rac el berbec...stiu... 11 De la: ella_v 24 Septembrie 2009 10:36
Buna tuturor 1 De la: Mely11 28 Martie 2009 10:35