Setari Cookie-uri

As dori un sfat, va rog

Buna tuturor!

Numele meu este Andra si doresc sa va cer sfatul si parerea intr-o problema.

Acum catva timp (1 luna) am imprumutat o suma de bani de la prietenul meu pe care am spus ca i-o voi inapoia atunci cand voi lua salariul. Am luat salariul luni dar nu i-am inapoiat banii pentru ca eu a trebuit sa plec in alta localitate si anume Sibiu de unde ma voi intoarce saptamana viitoare, luni si aveam nevoie de bani. In aceasta situatie m-am gandit ca ii voi da suma de bani cand ma voi intoarce.
Greseala mea a fost ca nu i-am spus ca ii voi da banii la intoarcerea mea din Sibiu. Atunci cand am vorbit la telefon mi-a spus despre acest lucru si anume ca nu l-a deranjat faptul ca nu i-am dat banii ci l-a deranjat atitudinea mea adica ca nu i-am spus ca nu ii voi putea da banii decat atunci cand ma voi intoarce, ca simte ca l-am luat de prost si ca l-am dezamagit.
Intr-adevar am gresit si as dori sa-mi dati un sfat cum sa remediez situatia. Ma simt foarte prost si nu stiu cum sa actionez ca sa imi indrept greseala facuta.
Va multumesc pentru sfaturile voastre si daca am facut vreo greseala de ortografie va rog sa ma scuzati. Am incercat sa scriu cat mai corect.

kudika440556
Postat pe 22 Septembrie 2011 21:38
De la: kudika440556, la data 2011-09-22 21:38:25Buna tuturor!

Numele meu este Andra si doresc sa va cer sfatul si parerea intr-o problema.

Acum catva timp (1 luna) am imprumutat o suma de bani de la prietenul meu pe care am spus ca i-o voi inapoia atunci cand voi lua salariul. Am luat salariul luni dar nu i-am inapoiat banii pentru ca eu a trebuit sa plec in alta localitate si anume Sibiu de unde ma voi intoarce saptamana viitoare, luni si aveam nevoie de bani. In aceasta situatie m-am gandit ca ii voi da suma de bani cand ma voi intoarce.
Greseala mea a fost ca nu i-am spus ca ii voi da banii la intoarcerea mea din Sibiu. Atunci cand am vorbit la telefon mi-a spus despre acest lucru si anume ca nu l-a deranjat faptul ca nu i-am dat banii ci l-a deranjat atitudinea mea adica ca nu i-am spus ca nu ii voi putea da banii decat atunci cand ma voi intoarce, ca simte ca l-am luat de prost si ca l-am dezamagit.
Intr-adevar am gresit si as dori sa-mi dati un sfat cum sa remediez situatia. Ma simt foarte prost si nu stiu cum sa actionez ca sa imi indrept greseala facuta.
Va multumesc pentru sfaturile voastre si daca am facut vreo greseala de ortografie va rog sa ma scuzati. Am incercat sa scriu cat mai corect.

Brosco,gaseste-ti alt prieten si ramai si cu banii
Indiana_Jones
Postat pe 22 Septembrie 2011 21:42
Ahhh, perfect. Sfaturile sunt specialitatea mea. Bineinteles ca sunt ... de neurmat.
Care va sa zica : in prima faza il suni si ii spui frumos, foarte frumos ... ca iti ceri scuze. Pur si simplu ai avut o gramada de lucruri de facut si de pregatit pentru drum si ... iti ceri scuze. Cu siguranta .. nu se va mai intampla.
Apoi, cand te intorci de la Sibiu (apropo's ... interesant oras ) ii iei neaparat un cadou. Ceva simbolic, o atentie, un flesculet... baietii astia .. se dau ei lei/duri/cocosi... dar cand vad o cat de mica atentie... stii cum se inmoaie ? Vezi tu .. pentru un dur .. cum bag' sama ca e prietenu' ... o mica atentie conteaza. Il gadili un pic la orgoliu si ... ii trece instantaneu.
Reteta este ... succes garantat.
alegro6543
Postat pe 22 Septembrie 2011 21:46
De la: kudika440556, la data 2011-09-22 21:38:25Buna tuturor!

Numele meu este Andra si doresc sa va cer sfatul si parerea intr-o problema.

Acum catva timp (1 luna) am imprumutat o suma de bani de la prietenul meu pe care am spus ca i-o voi inapoia atunci cand voi lua salariul. Am luat salariul luni dar nu i-am inapoiat banii pentru ca eu a trebuit sa plec in alta localitate si anume Sibiu de unde ma voi intoarce saptamana viitoare, luni si aveam nevoie de bani. In aceasta situatie m-am gandit ca ii voi da suma de bani cand ma voi intoarce.
Greseala mea a fost ca nu i-am spus ca ii voi da banii la intoarcerea mea din Sibiu. Atunci cand am vorbit la telefon mi-a spus despre acest lucru si anume ca nu l-a deranjat faptul ca nu i-am dat banii ci l-a deranjat atitudinea mea adica ca nu i-am spus ca nu ii voi putea da banii decat atunci cand ma voi intoarce, ca simte ca l-am luat de prost si ca l-am dezamagit.
Intr-adevar am gresit si as dori sa-mi dati un sfat cum sa remediez situatia. Ma simt foarte prost si nu stiu cum sa actionez ca sa imi indrept greseala facuta.
Va multumesc pentru sfaturile voastre si daca am facut vreo greseala de ortografie va rog sa ma scuzati. Am incercat sa scriu cat mai corect.



In primul rand, iti ceri scuze pentru neglijenta aratata si gestul neadecvat pe care l-ai facut fata de el si apoi ii transmiti banii prin orice forma de curierat sau prin serviciile postale rapide!
RAINBOWLADY
Postat pe 22 Septembrie 2011 21:47
Buna tuturor!...mai repede noapte buna
Indiana_Jones
Postat pe 22 Septembrie 2011 21:53
Pai in primul rand ar trebui sa ii dai inapoi banii imprumutati. Si pe urma sa il lasi sa se calmeze si poate te va ierta. Greseli facem toti, important e sa nu le repeti.
Eva32
Postat pe 22 Septembrie 2011 21:54
Desigur ca ii voi da banii inapoi, nici nu se pune problema de acest lucru. Neglijenta de care am dat dovada a fost si din cauza ca eram certata cu sora mea, eram foarte suparat din cauza unor lucruri legate de ea si nu vroiam decat sa plec si sa uit de toate. Nu am nici o scuza, insa nu am facut acest lucru cu rautate sau ca vroiam sa-l iau de prost si sa profit de el. Asta in nici un caz, doar ca a fost o prostie din partea mea sa nu discut cu el inainte.

Ceea ce ma supara foarte tare este ca am fcut greseala aceasta si atunci cand mi-a spus ca l-am dezamagit am simtit ca lucrurile nu vor mai fi la fel ca inainte si ca s-a rupt ceva intre noi. Si ma simt si eu foarte dezamagita de mine.

Va multumesc tuturor pentru sfaturile date.
aish
Postat pe 22 Septembrie 2011 22:07
De la: aish, la data 2011-09-22 22:07:39 Desigur ca ii voi da banii inapoi, nici nu se pune problema de acest lucru. Neglijenta de care am dat dovada a fost si din cauza ca eram certata cu sora mea, eram foarte suparat din cauza unor lucruri legate de ea si nu vroiam decat sa plec si sa uit de toate. Nu am nici o scuza, insa nu am facut acest lucru cu rautate sau ca vroiam sa-l iau de prost si sa profit de el. Asta in nici un caz, doar ca a fost o prostie din partea mea sa nu discut cu el inainte.

Ceea ce ma supara foarte tare este ca am fcut greseala aceasta si atunci cand mi-a spus ca l-am dezamagit am simtit ca lucrurile nu vor mai fi la fel ca inainte si ca s-a rupt ceva intre noi. Si ma simt si eu foarte dezamagita de mine.

Va multumesc tuturor pentru sfaturile date.
asta-i garantul...pssssstttt...ai scris de pe alt cont...
Indiana_Jones
Postat pe 22 Septembrie 2011 22:12
Imi cer scuze, este contul prietenei mele. Intrase in contul ei si a ramas logata iar eu nu mi-am dat seama. Ea este cea care mi-a spus sa scriu pe kudika pentru ca ea a mai vorbit pe acest forum si mi-a spus ca pot afla si alte pareri.
aish
Postat pe 22 Septembrie 2011 22:33
combina sfaturile...banii prin posta rapida, a lui 339... cu atentia sau maslina oferita cand te intorci, a lui allegro
miss_darine
Postat pe 22 Septembrie 2011 22:34
De la: aish, la data 2011-09-22 22:33:03Imi cer scuze, este contul prietenei mele. Intrase in contul ei si a ramas logata iar eu nu mi-am dat seama. Ea este cea care mi-a spus sa scriu pe kudika pentru ca ea a mai vorbit pe acest forum si mi-a spus ca pot afla si alte pareri.
sigurrrrrrrrrrrrrr
Indiana_Jones
Postat pe 22 Septembrie 2011 22:36
De la: miss_darine, la data 2011-09-22 22:34:02 combina sfaturile...banii prin posta rapida, a lui 339... cu atentia sau maslina oferita cand te intorci, a lui allegro



Asa voi face si sper sa-mi repar greseala....va multumesc tuturor
kudika440556
Postat pe 22 Septembrie 2011 22:55
Si de ti-ar fi iubit si de ti-ar fi unul dintre prietenii buni, reactia mi se pare exagerata. Si iubitul si prietenul ar trebui sa te cunoasca si sa stie ca, de nu ti-ai respectat cuvantul, inseamna ca nu ai putut, a intervenit ceva.

Da, i-as da banii persoanl, nu prin curier si i-as spune: sunt la fel de dezamagita de reactia ta.
rashela
Postat pe 22 Septembrie 2011 23:09
De la: rashela, la data 2011-09-22 23:09:55Si de ti-ar fi iubit si de ti-ar fi unul dintre prietenii buni, reactia mi se pare exagerata. Si iubitul si prietenul ar trebui sa te cunoasca si sa stie ca, de nu ti-ai respectat cuvantul, inseamna ca nu ai putut, a intervenit ceva.

Da, i-as da banii persoanl, nu prin curier si i-as spune: sunt la fel de dezamagita de reactia ta.


Rashela, intr-adevar ai dreptate..dar ar fi trebuit sa-i zic inainte ca nu ii pot da banii nu? Aici cred ca am gresit...nici nu mai stiu......
kudika440556
Postat pe 23 Septembrie 2011 00:02
De la: kudika440556, la data 2011-09-23 00:02:23
De la: rashela, la data 2011-09-22 23:09:55Si de ti-ar fi iubit si de ti-ar fi unul dintre prietenii buni, reactia mi se pare exagerata. Si iubitul si prietenul ar trebui sa te cunoasca si sa stie ca, de nu ti-ai respectat cuvantul, inseamna ca nu ai putut, a intervenit ceva.

Da, i-as da banii persoanl, nu prin curier si i-as spune: sunt la fel de dezamagita de reactia ta.


Rashela, intr-adevar ai dreptate..dar ar fi trebuit sa-i zic inainte ca nu ii pot da banii nu? Aici cred ca am gresit...nici nu mai stiu......
cred ca Brosco a ramas si dator
Indiana_Jones
Postat pe 23 Septembrie 2011 00:12
De la: rashela, la data 2011-09-22 23:09:55Si de ti-ar fi iubit si de ti-ar fi unul dintre prietenii buni, reactia mi se pare exagerata. Si iubitul si prietenul ar trebui sa te cunoasca si sa stie ca, de nu ti-ai respectat cuvantul, inseamna ca nu ai putut, a intervenit ceva.

Da, i-as da banii persoanl, nu prin curier si i-as spune: sunt la fel de dezamagita de reactia ta.


Ai perfecta dreptate!

Un iubit nu are dezamagiri de genul acesta... ingrijorari in legatura cu starea ta de spirit a avut?! Daca nerespectarea termenului de restituire a unei sume de bani face sa schimbe ceva in relatia voastra de iubire, cred ca, asa cum spune Rashela, ar trebui sa te gandesti serios daca merita sa-ti fie iubit.
Pacat... si trist, in aceeasi masura.
maimai_no1
Postat pe 23 Septembrie 2011 00:16
De la: maimai_no1, la data 2011-09-23 00:16:43
De la: rashela, la data 2011-09-22 23:09:55Si de ti-ar fi iubit si de ti-ar fi unul dintre prietenii buni, reactia mi se pare exagerata. Si iubitul si prietenul ar trebui sa te cunoasca si sa stie ca, de nu ti-ai respectat cuvantul, inseamna ca nu ai putut, a intervenit ceva.

Da, i-as da banii persoanl, nu prin curier si i-as spune: sunt la fel de dezamagita de reactia ta.


Ai perfecta dreptate!

Un iubit nu are dezamagiri de genul acesta... ingrijorari in legatura cu starea ta de spirit a avut?! Daca nerespectarea termenului de restituire a unei sume de bani face sa schimbe ceva in relatia voastra de iubire, cred ca, asa cum spune Rashela, ar trebui sa te gandesti serios daca merita sa-ti fie iubit.
Pacat... si trist, in aceeasi masura.


El mi-a spus ca este dezamagit de atitudinea mea adica ca nu i-am zis ca nu pot sa ii dau banii, ca nu am discutat cu el despre lucrul asta. Mi-a mai spus si ca de bani nu-i pasa, ca nu-l deranjeaza faptul ca nu i-am dat ci faptul ca nu am discutat cu el sa-i zic ca o sa-i dau mai tarziu, ca in ziua cand am luat salariul m-am facut ca ploua si ca simte ca l-am luat de prost.

Eu ii voi da datoria, nici nu se pune problema de asta doar ca i-o voi da cu cateva zile mai tarziu fata de termenul spus initial. Acum cred ca am gresit ca nu i-am zis ca o sa-i dau banii mai tarziu.....insa nici macar nu m-a intrebat de ce nu i-am dat banii la timp.
kudika440556
Postat pe 23 Septembrie 2011 00:29
De la: kudika440556, la data 2011-09-23 00:29:39
De la: maimai_no1, la data 2011-09-23 00:16:43
De la: rashela, la data 2011-09-22 23:09:55Si de ti-ar fi iubit si de ti-ar fi unul dintre prietenii buni, reactia mi se pare exagerata. Si iubitul si prietenul ar trebui sa te cunoasca si sa stie ca, de nu ti-ai respectat cuvantul, inseamna ca nu ai putut, a intervenit ceva.

Da, i-as da banii persoanl, nu prin curier si i-as spune: sunt la fel de dezamagita de reactia ta.


Ai perfecta dreptate!

Un iubit nu are dezamagiri de genul acesta... ingrijorari in legatura cu starea ta de spirit a avut?! Daca nerespectarea termenului de restituire a unei sume de bani face sa schimbe ceva in relatia voastra de iubire, cred ca, asa cum spune Rashela, ar trebui sa te gandesti serios daca merita sa-ti fie iubit.
Pacat... si trist, in aceeasi masura.


El mi-a spus ca este dezamagit de atitudinea mea adica ca nu i-am zis ca nu pot sa ii dau banii, ca nu am discutat cu el despre lucrul asta. Mi-a mai spus si ca de bani nu-i pasa, ca nu-l deranjeaza faptul ca nu i-am dat ci faptul ca nu am discutat cu el sa-i zic ca o sa-i dau mai tarziu, ca in ziua cand am luat salariul m-am facut ca ploua si ca simte ca l-am luat de prost.

Eu ii voi da datoria, nici nu se pune problema de asta doar ca i-o voi da cu cateva zile mai tarziu fata de termenul spus initial. Acum cred ca am gresit ca nu i-am zis ca o sa-i dau banii mai tarziu.....insa nici macar nu m-a intrebat de ce nu i-am dat banii la timp.
Indiana_Jones
Postat pe 23 Septembrie 2011 00:35
mie mi se pare o furtunã într-un pahar cu apã .....
the_same_contesina
Postat pe 23 Septembrie 2011 07:07
mie mi se pare o furtunã într-un pahar cu apã .....
the_same_contesina
Postat pe 23 Septembrie 2011 07:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
te place sau doar se joaca? 9 De la: pink_lipi 27 Iulie 2009 23:24
As vrea sa incerce cineva sa ma lamureasca si pe mine :D 22 De la: miagabi 13 Iunie 2013 03:13
despre barbatu pe care la-ti visat in copilarie (sa zicem asa ) 29 De la: erikahd2008 17 Februarie 2009 20:45
ce credeti despre...? 4 De la: ninushk 3 Februarie 2009 16:11
Barbatul si marimile lui... 609 De la: marco918 5 Septembrie 2011 00:32