Setari Cookie-uri

Culoarea in designul interior!

Culorile influenteaza stare de spirit si bunastarea noastra. Culorile pot evoca vizualizatorului atat un impact intellectual, cat si un impact emotional, astfel afectand bunastarea unui om, pozitiv sau negativ. Ele joaca un rol foarte important mai ales in proiectarea si amenajarea spatiilor de locuit.
Ce fel de culori sa folosim in amenajarea locuintei? Ele trebuie alese in functie de ce culoare se potriveste in camera respectiva si totodata cu starea noastra de spirit. Albastrul ,de exemplu, este o culoare linistitoare si se presupune in a se aplica de preferinta in dormitoare. In schimb culoarea galbena este mai stimulatoare si se potriveste in bucatarie si in locul unde se serveste masa. Verdele este natura, deci prospetime, vitalitate si ne revigoreaza asadar este ideal de folosit in birou si nu numai. Verde-fistic, roz sau albastru deschis sunt culori pentru suflete romantice, dar se asorteaza destul de bine, utilizate subtil, chiar si in stilurile moderne.
Si lemnul, piatra si metalul au culoare si se pot folosi in proiectarea designului de interior. Fie perete, tavan, podea, usi sau ferestre – fiecare centimetru patrat al domiciliului dvs. poate fi un punct de atractie, cu putin efort, daca folositi culorile adecvate! Culorile stimuleaza, echilibreaza sau invioreaza starea noastra de spirit – in functie de modul de utilizare al culorilor!
constructii24
Postat pe 6 Octombrie 2011 11:19
da, e adevarat ! Culorile pot fi sau nu benefice in viata noasta.
Am citi demult niste carti despre feng-shui si am incercat sa pun in practica unele informatii.
Camera fiului meu a fost tot timpul albastra, a fost un bebe tare cuminte, iar acum cand e mare il simt ca prefera aceasi zugraveala.
Nu inteleg de ce este acum la moda rosul pe peretii ?? E o culoare care vitalizeaza , animeaza , dar am vazut ca daca stai prea mult duce la iritabilitate, nervozitate.....
GHEISA_ALBA
Postat pe 6 Octombrie 2011 11:32



Cromoterapia ne ajuta foarte mult la alegerea culorilor de interior.Oricum,aceste culori le alegem in functie de temperamentele proprii si tin doar de optiunea personala.Pentru interioare se poate merge pe culorile calde,"moi",dar asta nu inseamna ca nu iti poti aranja habitatul in ce culori ti-ar placea!Tipul de persoana isi lasa amprenta si asupra design-ului interior.Cunosc o famile care si-a decorat intreaga locuinta cu dependintele si utiliatile respective,in culorile alb si negru!Morbid,nu?Mie mi-a lasat senzatia ca tocmai am intrat si iesit dintr-un mausoleu!Dar, a trebuit sa le accept alegerea in decorarea casei!
RAINBOWLADY
Postat pe 6 Octombrie 2011 12:01
Decoratiuniile si accesoriile in culorile turcoaz si crem fac din locuinta noastra sa para mai luminoasa si clara, si se completeaza reciproc perfect. Pentru ca turcoazul in combinatie cu crem devine incantator si proaspat, iar cremul scade atingerea rece a turcoazului.
constructii24
Postat pe 12 Octombrie 2011 10:16
e ca si cum te-ai imbata cu apa rece
Indiana_Jones
Postat pe 12 Octombrie 2011 10:18
Culoarea violeta este extravaganþã, originalitate, seducþie ºi magie! Fie canapele, covoare, perne si covorase de baie – mobilier si accesorii pentru locuinte in aceasta culoare sunt frumoase si au clasa.
constructii24
Postat pe 14 Octombrie 2011 12:30
culoarea ultraviolenta te loveste in cap inca de la intrare
Indiana_Jones
Postat pe 14 Octombrie 2011 12:33
De la: Indiana_Jones, la data 2011-10-12 10:18:10e ca si cum te-ai imbata cu apa rece




habar n-ai, Indianule ! nu înþelegi, aºa scrie la carte !!!
the_same_contesina
Postat pe 16 Octombrie 2011 07:13
sunt pentru culori tot mainoi si tot mai vii, mai ales ca poti aplica pe ele stikere de orile alta culoare in contrast si in functie de mobilier camerei....!!!
stickero
Postat pe 24 Octombrie 2011 09:37
Toamna, cand afara frunzele copacilor devin tot mai colorate, locuinta ar trebui sa fie mai confortabila, mai prietenoasa si calduroasa. Acest lucru putem face cu ajutorul culorilor mai calde folosindu-le in vopsirea sau decorarea interiorului. Cele mai folosite culori in acest sezon sunt culorile calde precum galben mustar, maro alun sau culoarea de muschi verde.
constructii24
Postat pe 7 Noiembrie 2011 10:04
Sau eu propun asa: culori inchise in camerele in care ne relaxam (de exemplu in dormitor). Aici am gasit un articol care mie imi place http://designinteriorcubugetmic.wordpress.com/ . As vrea sa imi zugravesc dormitorul in albastru inchis, ultramarin.
danazaharia
Postat pe 14 Noiembrie 2011 08:37
In amenajarea locuintei, culoarea violet ofera camerei o nota feminina si arata foarte elegant. De recomandat este ca nu toata camera sa fie acoperita cu acesta culoare, ci numai un perete si de a folosi acesta culoare in alte accesorii cum ar fi perne, perdele, lumanari parfumate, vaze, sau alte decoratiuni. Chiar si piesele de mobilier, cum ar fi canapelele sau fotoliile sunt foarte populare in aceasta culoare la moda.
constructii24
Postat pe 5 Decembrie 2011 12:01
Chiar si in baie culorile au o influenta foarte mare asupra noastra. Baia nu ar trebui sa fie numa o camera pentru igiena noastra personala, ci un spatiu unde va puteti retrage si sa va simtiti in largul dvs. Lumanari colorate cu parfumuri unice ofera o ambianta romantica si revigoratoare. In lumina calda a lumanarilor relaxarea este o placere. De asemenea, prosoape colorate, perdele de dus si accesorii vesel colorate fac o atmosfera senzuala si plina de viata. Nu uitati efectele de iluminare! In baie se cere calitate, nu cantitate. O lumina proiectata pe un accesoriu colorat din baie atrage atentia si schimba aspectul vizual al acesteia. Plantele si florile colorate creeaza si ele o atmosfara unica. Familia si prietenii vor fi uimiti cand baia dvs. ar fi amenajata intr-un look caraibean.
constructii24
Postat pe 1 Februarie 2012 11:11
De la: constructii24, la data 2011-10-06 11:19:03Culorile influenteaza stare de spirit si bunastarea noastra. Culorile pot evoca vizualizatorului atat un impact intellectual, cat si un impact emotional, astfel afectand bunastarea unui om, pozitiv sau negativ. Ele joaca un rol foarte important mai ales in proiectarea si amenajarea spatiilor de locuit.
Ce fel de culori sa folosim in amenajarea locuintei? Ele trebuie alese in functie de ce culoare se potriveste in camera respectiva si totodata cu starea noastra de spirit. Albastrul ,de exemplu, este o culoare linistitoare si se presupune in a se aplica de preferinta in dormitoare. In schimb culoarea galbena este mai stimulatoare si se potriveste in bucatarie si in locul unde se serveste masa. Verdele este natura, deci prospetime, vitalitate si ne revigoreaza asadar este ideal de folosit in birou si nu numai. Verde-fistic, roz sau albastru deschis sunt culori pentru suflete romantice, dar se asorteaza destul de bine, utilizate subtil, chiar si in stilurile moderne.
Si lemnul, piatra si metalul au culoare si se pot folosi in proiectarea designului de interior. Fie perete, tavan, podea, usi sau ferestre – fiecare centimetru patrat al domiciliului dvs. poate fi un punct de atractie, cu putin efort, daca folositi culorile adecvate! Culorile stimuleaza, echilibreaza sau invioreaza starea noastra de spirit – in functie de modul de utilizare al culorilor!


Apropo de salon - am de gand sa fac pereti mov deschis cu alb - este culoarea de suflet care ma caracterizeaza insa in acelasi timp as opta si pentru un visiniu cu crem insa nu stiu ce sa aleg pentru ca-mi plac amandoua...poate-mi dai o idee care ar iesi mai frumos ???
kudika_nikole
Postat pe 1 Februarie 2012 15:01
De la: constructii24, la data 2012-02-01 11:11:19Chiar si in baie culorile au o influenta foarte mare asupra noastra. Baia nu ar trebui sa fie numa o camera pentru igiena noastra personala, ci un spatiu unde va puteti retrage si sa va simtiti in largul dvs. Lumanari colorate cu parfumuri unice ofera o ambianta romantica si revigoratoare. In lumina calda a lumanarilor relaxarea este o placere. De asemenea, prosoape colorate, perdele de dus si accesorii vesel colorate fac o atmosfera senzuala si plina de viata. Nu uitati efectele de iluminare! In baie se cere calitate, nu cantitate. O lumina proiectata pe un accesoriu colorat din baie atrage atentia si schimba aspectul vizual al acesteia. Plantele si florile colorate creeaza si ele o atmosfara unica. Familia si prietenii vor fi uimiti cand baia dvs. ar fi amenajata intr-un look caraibean.


Tocmai acuma mi-am cumparat cele necesare pentru baie depinde de mester cum va face totul deaici inainte - am ales faianta alba cu negru si senefa subtire de 3 mm de inox --- cred ca se imbie foarte bine culorile tinand cont de faptul ca stiu foarte bine modelul care mi-l doresc insa acuma am o nelamurire ...daca baia va fi alb cu negru ea fiind aproape de bucatarie nu stiu ce culoare sa-mi fac bucataria - poate-mi dai vro idee ...eu m-am gandit la un alb cu rosu insa daca salonul imi va fi mov nu prea merge cu rosu iar roz deschis nu pot so fac deoarece salonul de la etaj am de gand sa-l fac tot roz ....deci este foarte complicat pt ca nu stiu ce culoare sa aleg - ar merge bleumarin cu alb...habar nu am dati-mi o idee ...
kudika_nikole
Postat pe 1 Februarie 2012 15:06
Ce zici de un crem sau un maro deschis, sau fiind bucatarie este indicat sa folosim niste culori mai vesele, mai vii, poate un portocaliu sau galben?
constructii24
Postat pe 3 Februarie 2012 12:11
De la: constructii24, la data 2012-02-03 12:11:49Ce zici de un crem sau un maro deschis, sau fiind bucatarie este indicat sa folosim niste culori mai vesele, mai vii, poate un portocaliu sau galben?


Sincer nu-mi prea place galbenul - iar portocaliul deloc - mi-ar placea ca sa se imbina culoarea de la bucatarie cu cea de la baie si de la salon...
kudika_nikole
Postat pe 3 Februarie 2012 21:28
De la: kudika_nikole, la data 2012-02-03 21:28:43
De la: constructii24, la data 2012-02-03 12:11:49Ce zici de un crem sau un maro deschis, sau fiind bucatarie este indicat sa folosim niste culori mai vesele, mai vii, poate un portocaliu sau galben?


Sincer nu-mi prea place galbenul - iar portocaliul deloc - mi-ar placea ca sa se imbina culoarea de la bucatarie cu cea de la baie si de la salon...
Culorile neutre gri argintiu sau gri antracit combinate cu negru sau alta culoare puternica rezulta o combinatie foarte interesanta. Aceasta ar fi o alta obtiune....
constructii24
Postat pe 7 Februarie 2012 11:27
De la: constructii24, la data 2012-02-07 11:27:17
De la: kudika_nikole, la data 2012-02-03 21:28:43
De la: constructii24, la data 2012-02-03 12:11:49Ce zici de un crem sau un maro deschis, sau fiind bucatarie este indicat sa folosim niste culori mai vesele, mai vii, poate un portocaliu sau galben?


Sincer nu-mi prea place galbenul - iar portocaliul deloc - mi-ar placea ca sa se imbina culoarea de la bucatarie cu cea de la baie si de la salon...
Culorile neutre gri argintiu sau gri antracit combinate cu negru sau alta culoare puternica rezulta o combinatie foarte interesanta. Aceasta ar fi o alta obtiune....


Da - culorile acestea imi plac si mie...dar daca mi-am facut baia alb cu negru si cu ino atunci cum ar fi oare sa-mi fac si bucataria tot asa??? Salonul fiind mov cu alb...Eu sincer la bucatarie m-am gandit la un alb insa nu stiu cu ce alta culoare ar intra in combinatie astfel incat sa se potriveasca culoarea si cu celelalte culori, mov, alb, negru, si roz.
kudika_nikole
Postat pe 7 Februarie 2012 12:09
Merci mult pentru sfaturi si timpul acordat....
kudika_nikole
Postat pe 7 Februarie 2012 12:10
Perne, perdele sau tesaturi noi sunt un mod rapid si usor pentru a schimba intreaga atmosfera din camera de zi. Utilizati perne in texturi si culori diferite – de exemplu rosu inchis, visiniu , albastru ca cerneala, maro inchis sau tesaturi de culori intunecate pe timpul iernii ºi culori proaspete luminoase pentru primavara si vara. Tesaturi in culori neutre puteti folosi tot timpul anului, precum perne, perdele in tonuri de alb si crem se potrivesc aproape in orice mediu si stil de amenajare. Chiar si turcoazul care are un ton mai rece si ofera locuintei un aer mai racoros pe timpul verii calduroase, se poate combina in orice mediu.
constructii24
Postat pe 2 Martie 2012 11:55
Foarte interesanta ideea cu schimbarea culorii perdelelor si perneleor in functie de anotimp. Week-end-ul viitor merg sa-mi cumpar perdele si perne pentru primavara-vara.:)
GeorgianaBB
Postat pe 5 Martie 2012 13:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
intrebari dormitor si sufragerie 14 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:42
incalzire pardoseala electrica 1 De la: condo002921vlad 20 Ianuarie 2010 17:43
sfat 1 De la: melicicus 1 Iulie 2010 09:11
centrala electrica 93 De la: cucu_mariana_condo 11 Septembrie 2015 12:00
bulbi de gladiole 3 De la: _oktober_ 24 Februarie 2011 11:02