Setari Cookie-uri

sunt oare insarcinata

nu mia venit menstruatia de o saptamana si am avut contacte sexuale eu cred ca am ramas ce sa fac
kudika453448
Postat pe 19 Octombrie 2011 19:44
De la: kudika453448, la data 2011-10-19 19:44:37nu mia venit menstruatia de o saptamana si am avut contacte sexuale eu cred ca am ramas ce sa fac


Iti multumesc pentru faptul ca m-ai determinat sa rad!Ce sa faci?

In primul rand,da-te cu capul de primii pereti intalniti in cale si asta pentru simplul motiv ,ca practici sexul neprotejat,caci,daca se punea problema unei sarcini dorite,nu mai apareai aici, meteoric ,cu probleme existentiale!

Fata draga,mergi medic si fa-ti un consult ginecologic,ce crezi ca poti sa faci in aceasta situatie?Menstra a intarziat o saptamana,poti astepta pana la sase saptamani de evolutie,dupa care decizi asupra pasului urmator,asta in cazul in care nu este o intarziere de ciclu!
RAINBOWLADY
Postat pe 19 Octombrie 2011 19:52
De la: kudika453448, la data 2011-10-19 19:44:37nu mia venit menstruatia de o saptamana si am avut contacte sexuale eu cred ca am ramas ce sa fac

fa socoteli cu cine crezi ca e bine sa te mariti dintre cei cu care te-ai cotait!
nu te uita doar la bani!
PICCKARD
Postat pe 19 Octombrie 2011 19:54
De la: kudika453448, la data 2011-10-19 19:44:37nu mia venit menstruatia de o saptamana si am avut contacte sexuale eu cred ca am ramas ce sa fac


Te apuci de cu*r si sari
ilumax_76
Postat pe 19 Octombrie 2011 19:56
Examen la psihologie. Tema : sa se alcatuiasca o lucrare care sa cuprinda in acelasi timp aspecte mistice, sexuale si misterioase.
Cea mai buna lucare a fost relativ scurta si a fost a celei mai "nazdravane" eleve din clasa :
"Dumnezeule ! Sunt insarcinata. Cu cine ? "
alegro6543
Postat pe 19 Octombrie 2011 19:59
De la: kudika453448, la data 2011-10-19 19:44:37nu mia venit menstruatia de o saptamana si am avut contacte sexuale eu cred ca am ramas ce sa fac
fa-ti un test si vezi ce iese , iar in urma rezultatului hotarasti ce faci
yssa2010
Postat pe 19 Octombrie 2011 20:01
De la: kudika453448, la data 2011-10-19 19:44:37nu mia venit menstruatia de o saptamana si am avut contacte sexuale eu cred ca am ramas ce sa fac

steffy91
Postat pe 19 Octombrie 2011 21:47
in primul rand ia-ti un test de sarcina si fa-l si pe urma incearca si sa mergi la un control ginecologic caci nu neaparat daca ai facut sex esti insarcinata daca ai facut sex protejat mai mult ca sigur nu este vb de o sarcina ci poate fi o dereglare hormonala
kudika392361
Postat pe 20 Octombrie 2011 21:51
ultima oara am avut menstruatie pe 18 august suntem deja in octombrie si nu am avut deloc menstruatie.....am facut o groaza de teste si raspunsul este negativ....nush ce sa fac .....la ginecolog nu ma pot duce deoarece sunt in strainatate la munca...va rog sa-mi raspundeti.
healthy017162
Postat pe 23 Octombrie 2011 12:09
De la: healthy017162, la data 2011-10-23 12:09:13ultima oara am avut menstruatie pe 18 august suntem deja in octombrie si nu am avut deloc menstruatie.....am facut o groaza de teste si raspunsul este negativ....nush ce sa fac .....la ginecolog nu ma pot duce deoarece sunt in strainatate la munca...va rog sa-mi raspundeti.


D-ra draga, trebuie neaparat consultat un medic. Daca nu ti-a venit din august si nu esti insarcinata, inseamna ca s-a instalat o amenoree. Vezi si tu ce scrie.
Amenoreea primara poate fi cauzata de:

dezechilibre hormonale;
tulburari psihiatrice;
tulburari ale alimentatiei;
obezitate;
pierdere rapida in greutate;
boala cronica;
sindromul Turner (sindromul Turner - o conditie genetica intalnita la fete si consta in lipsa unui cromozom X din fiecare dintre celulele corpului);
malformatii congenitale (absenta vaginului sau a uterului);
himen imperforat (inexistenta unei deschizaturi care sa permita scurgerile menstruale);
efort fizic intens.

Un efort fizic intens poate intarzia instalarea ciclului menstrual. De asemenea, unele medicamente precum antidepresivele, tranchilizantele, steroizii si heroina pot induce amenoreea.


Amenoreea secundara


Aceasta este mult mai frecvent intalnita decat cea primara, existand mult mai multe cauze pentru aceasta:

sarcina;
stresul;
alaptatul;
contraceptivele;
unele medicamente (antidepresivele, chimioterapice);
pierderea excesiva in greutate;
efort fizic intens (sport de performanta);
menopauza prematura (inainte de 40 de ani);
tumori ovariene;
tulburarile hormonale, cum este sindromul ovarului polichistic;
tulburarile de alimentatie (anorexia, bulimia).

De asemenea, cand incetezi temporar sa mai iei anticonceptionale s-ar putea sa te confrunti cu o absenta a ciclului menstrual pentru o perioada de 1-2 luni. Metoda de tratament se stabileste in functie de cauza amenoreei. De cele mai multe ori, amenoreea primara nu necesita urmarea unui tratament.

dezechilibrul hormonal poate fi rezolvat prin administrarea progesteronului;
pentru sindromul ovarului polichistic, expertii recomanda adesea administrarea anticonceptionalelor;
este indicat ca persoanele supraponderale sa scada in greutate corporala;
schimbarea stilului de viata (efort fizic mai redus plus o dieta echilibrata) poate fi de folos in cazul sportivelor tinere;
interventia de natura chirurgicala este rareori folosita, numai in cazul unor anomalii ale cailor genitale sau boli endocrine.




Micaell
Postat pe 23 Octombrie 2011 16:23
De la: healthy017162, la data 2011-10-23 12:09:13ultima oara am avut menstruatie pe 18 august suntem deja in octombrie si nu am avut deloc menstruatie.....am facut o groaza de teste si raspunsul este negativ....nush ce sa fac .....la ginecolog nu ma pot duce deoarece sunt in strainatate la munca...va rog sa-mi raspundeti.



Nu exista posibilitatea de a merge la o clinica privata,contra cost bineinteles?Medicul este in masura sa-ti clarifice nedumeririle!Cand te intorci in tara?Ai si alte simptome?Ai mai avut asemenea intarzieri?
RAINBOWLADY
Postat pe 23 Octombrie 2011 16:27
pe langa faptul ca exista n metode de protectie tu ai ales sa faci sex neprotejat sarcina e simplu de aflat ia-ti un test si vei afla dar de boli cu transmitere sexualka nu ai auzit fetito de cancer de col uterin nu ai auzit si de alte boli cu transmitere sexuala in ce secol traiesti cred ca in era primitiva sa-ti aduc aminte ca suntem in sec 21 nu stiu
kudika393594
Postat pe 14 Noiembrie 2011 15:45
pe langa faptul ca exista n metode de protectie tu ai ales sa faci sex neprotejat sarcina e simplu de aflat ia-ti un test si vei afla dar de boli cu transmitere sexualka nu ai auzit fetito de cancer de col uterin nu ai auzit si de alte boli cu transmitere sexuala in ce secol traiesti cred ca in era primitiva sa-ti aduc aminte ca suntem in sec 21 nu stiu
kudika393594
Postat pe 14 Noiembrie 2011 15:47
Pastraza-l. Noi ne rugam de 6 ani...si nu am ramas insarcinata :
Lylymona
Postat pe 15 Noiembrie 2011 21:21
crezi? du-te si fa un test..sau si mai bine mergi la un control ca sa nu fie prea tirziu
lifegirl
Postat pe 18 Noiembrie 2011 18:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
fertilizare in-vitro 9 De la: bettiboop 28 Martie 2014 13:05
va rog sa ma ajutati si pe mine!! 4 De la: TF_ 6 Septembrie 2009 23:10
Sex in 3 - desigur? 9 De la: kudika375801 16 Martie 2011 17:10
subiect de dezbatut 23 De la: office_salinasusesi_ro 13 Aprilie 2010 09:34
Clinica pentru intrerupere de sarcina! 28 De la: blacklilly 6 Iunie 2014 21:50