Setari Cookie-uri

Obiecte dragi sufletului nostru

Vreau sa povestim despre lucrurile pe care atunci cand le vedeti va trezesc amintiri placute. Obiecte marunte care aduc sentimente si vise demult uitate. Am sa incep eu : am in biblioteca Dictionarul explicativ al limbii romane editie din 1977 cu coperti din piele verde. De cate ori il ating ,imi aduc aminte de copilarie. A fost bucuria vietii mele de copil, tin minte ca a costat 25 de lei, era o suma mare pe vremea aceea.... A fost bucuria noastra de copii crescuti in aer liber, fara internet, fara Google, ne adunam copii din bloc pe o patura pe iarba ( pe atunci era spatiu verde in fata blocurilor) si rasfoiam dictionarul , ca pe o biblie. Eram uimiti de cate cuvinte noi erau, necunoscute noua . Mie dor de copii din blocul unde am crecut, mi-e dor de zilele acelea.

Voi aveti obiecte dragi sufletului vostru ?? !!
GHEISA_ALBA
Postat pe 7 Noiembrie 2011 09:24
Draga mea,am atat de multe incat nici nu stiu cu ce sa incep...am caiete pastrate de pe vremea cand am fost la scoala primara..prima mea papusa chinezeasca...ft draga mi-e o floare...cum altfel ...a fost cadou de la mama mea pt sora ei...din pacate nu mai sunt in viata niciuna...dar floarea care e "batrana" de 20 de ani...si nu exagerez...atrage atentia celor care vin la noi..iar eu spun ft mandra: e de la mama!
_oktober_
Postat pe 7 Noiembrie 2011 09:29
primea mea poza, care este si cea mai veche amintire.
alergam intrun suflet de la gradinita spre casa unde ma astepta mama. eram nerabdator sa o intreb ceva. am aruncat cat colo ghiozdanelul si pe nerasuflate am intrebato:
-mamaa mamaaaa maine se fac poze la gradinita. m-a intrebat tovarasa educatoare de care vreau fac, calare pe calut sau in picioare???
-de care vrei tu dragule!
de fiecare data cand privesc poza calare pe calut..........
guru_ion
Postat pe 7 Noiembrie 2011 09:35
De la: GHEISA_ALBA, la data 2011-11-07 09:24:14Vreau sa povestim despre lucrurile pe care atunci cand le vedeti va trezesc amintiri placute. Obiecte marunte care aduc sentimente si vise demult uitate. Am sa incep eu : am in biblioteca Dictionarul explicativ al limbii romane editie din 1977 cu coperti din piele verde. De cate ori il ating ,imi aduc aminte de copilarie. A fost bucuria vietii mele de copil, tin minte ca a costat 25 de lei, era o suma mare pe vremea aceea.... A fost bucuria noastra de copii crescuti in aer liber, fara internet, fara Google, ne adunam copii din bloc pe o patura pe iarba ( pe atunci era spatiu verde in fata blocurilor) si rasfoiam dictionarul , ca pe o biblie. Eram uimiti de cate cuvinte noi erau, necunoscute noua . Mie dor de copii din blocul unde am crecut, mi-e dor de zilele acelea.

Voi aveti obiecte dragi sufletului vostru ?? !!



Ei,draga mea,eu am multe amintiri placute,obiecte,lucruri ,ce-mi aduc aminte de copilarie,adolescenta,maturitate!Sa va scriu despre cateva dintre ele:

-o poza de la prima Sf.Impartasanie,eu apartinand confesiunii romano-catolice,aveam varsta de 8 ani, eram imbracata in rochita de mireasa,alba,pura ca si sufletul meu de copil, pe cap aveam o coronita din trandafiri albi,florile mele preferate de mic copil!Eram langa parintele duhovnic,avand zambetul si timiditatea,puternic amprentate pe fata,imi aduc aminte,parca a fost ieri!Pacat ca poza este realizata alb-negru,s-ar fi vazut emotia vizibil zugravita pe fata!
-primele fundite albe,croite de maicuta mea!De cate ori le privesc,imi aduc aminte de coditele frumos impletite de catre mainile obosite ale celei care mi-a dat viata!
-primul meu "Abecedar",il pastrez in bibloteca,ingalbenit de timp si invelit in hartie albastra,invechita de acum!!!!!!!
-culegerile "Gheba" si "Arimescu",care mi-au mancat zilele in timpul scolii,daca nu stiam regulile de baza,mama mea nu ma lasa sa ma culc pana nu i le repetam,astfel incat sa nu plec la scoala fara a le sti pe de rost!Grele timpuri,dar acum,ma amuz la amintirea lor!!
-carti vechi,pe care le citeam pana la ceasuri tarzii din noapte,din ele ma inspiram la lectiile de Literatura si Compunere!Au fost ,sunt si vor ramane hobby!
-poza cu primul iubit,un coleg din liceu ,Doamne,ce vremuri frumoase,cate amintiri dulci, pierdute in saruturi timide si pline de timiditate!
-diplomele luate la concursurile de dans!Dansul este o pasiune personala ardenta!
-primul inel primit cadou!Banal acum,dar la momentul initial,a fost fermecator!
-prima scrisoare de dragoste,Doamne,cate lucruri puerile,eram in stare sa scriem la acele vremuri!Acum,rad in hohote ori de cate ori le recitesc!
-poze cu mama mea,acum decedata!
sml-sad0116: Le privesc ori de cate ori imi este dor de ea,ii vorbesc si ii repet cat de mult o iubesc!

Si mai sunt multe ,multe alte amintiri la fel de dragi mie!!!!
RAINBOWLADY
Postat pe 7 Noiembrie 2011 10:26
am si eu un clasor cu timbre ,tot asa am crescut si eu la bloc cu o multime de prieteni toti pasionati de colectionarea timbrelor faceam schimburi si ne laudam cu noile achizitii .Si acum cand ma uit prin clasor imi aduc aminte de zilele minunate ale copilariei mele,nu tu internet ,x-box-uri si alte balarii,jocurile de atunci erau mult mai placute in aer liber uneori pe treptele scarii blocului ne asezam patura si ne jucam cu papusile
piscolino
Postat pe 7 Noiembrie 2011 10:32
o poza de la prima Sf.Impartasanie,eu apartinand confesiunii romano-catolice,aveam varsta de 8 ani, eram imbracata in rochita de mireasa,alba,pura ca si sufletul meu de copil, pe cap aveam o coronita din trandafiri albi,florile mele preferate de mic copil!Eram langa parintele duhovnic,avand zambetul si timiditatea,puternic amprentate pe fata,imi aduc aminte,parca a fost ieri!Pacat ca poza este realizata alb-negru,s-ar fi vazut emotia vizibil zugravita pe fata!


am si eu una! si mai am cosuletul in care erau petalele de trandafiri pt biserica
_oktober_
Postat pe 7 Noiembrie 2011 14:00
nu am o vasrta inaintata...am si eu destule amintiri de pe vremea cand era un piticot.... insa singurele amintiri de pret ce le pastrez ca pe o comoara intr-un seif...sunt 2 poze cu bunicii mei decedati intr`-un mod tragic desi au decedat de 7 ani,nu a zi sa nu ma gandesc cum ar fi fost acum sa merg si eu la tara la bunicii mei.. sa ma primeasca cu bratele deschise si sa imi spuna cat de mult ma iubesc...
steffy91
Postat pe 7 Noiembrie 2011 14:12
De la: _oktober_, la data 2011-11-07 14:00:40o poza de la prima Sf.Impartasanie,eu apartinand confesiunii romano-catolice,aveam varsta de 8 ani, eram imbracata in rochita de mireasa,alba,pura ca si sufletul meu de copil, pe cap aveam o coronita din trandafiri albi,florile mele preferate de mic copil!Eram langa parintele duhovnic,avand zambetul si timiditatea,puternic amprentate pe fata,imi aduc aminte,parca a fost ieri!Pacat ca poza este realizata alb-negru,s-ar fi vazut emotia vizibil zugravita pe fata!


am si eu una! si mai am cosuletul in care erau petalele de trandafiri pt biserica



Acela i l-am dat fiicei mele cand s-a casatorit iar petalele s-au distrus in timp,nu am mai putut sa salvez ceva din ele!Asa este ritualul la noi,la catolici!Am poze de la savarsirea acestui sacrament,podoabe de pret pentru sufletul meu!
RAINBOWLADY
Postat pe 7 Noiembrie 2011 14:29
Frumoase amintiri !!
Eu am pus deoparte , ecusonul de la maternitate al fiului meu, cel pe care scria data nasterii, greutatea ,numele si scor Apgar 10. Mai am si suvita de par ce i-a taiat preotul la botez.
GHEISA_ALBA
Postat pe 7 Noiembrie 2011 14:36
De la: GHEISA_ALBA, la data 2011-11-07 14:36:51Frumoase amintiri !!
Eu am pus deoparte , ecusonul de la maternitate al fiului meu, cel pe care scria data nasterii, greutatea ,numele si scor Apgar 10. Mai am si suvita de par ce i-a taiat preotul la botez.



Aaaaa,suvitele de par nu se mai pun la socoteala!Eu trebuie sa le asez pe caprarii!
RAINBOWLADY
Postat pe 7 Noiembrie 2011 14:38
De la: GHEISA_ALBA, la data 2011-11-07 14:36:51Frumoase amintiri !!
Eu am pus deoparte , ecusonul de la maternitate al fiului meu, cel pe care scria data nasterii, greutatea ,numele si scor Apgar 10. Mai am si suvita de par ce i-a taiat preotul la botez.

ecusonul si eu l-am pastrat impreuna cu primele hainite care sunt intr-o cutie puse la naftalina Am zis ca le pastrez si cand se insoara i le dau
piscolino
Postat pe 7 Noiembrie 2011 14:54
De la: piscolino, la data 2011-11-07 14:54:16
De la: GHEISA_ALBA, la data 2011-11-07 14:36:51Frumoase amintiri !!
Eu am pus deoparte , ecusonul de la maternitate al fiului meu, cel pe care scria data nasterii, greutatea ,numele si scor Apgar 10. Mai am si suvita de par ce i-a taiat preotul la botez.

ecusonul si eu l-am pastrat impreuna cu primele hainite care sunt intr-o cutie puse la naftalina Am zis ca le pastrez si cand se insoara i le dau



Dragele mele,uite cum ma determinati sa-mi zgandar amintirile! Eu mai am prima mea cravata de pionier,o am pusa intr-o valiza cu vechituri!Doamne,acum mi-am adus aminte de ea,aveam si inelul din plastic,dar s-a spart!Pe atunci,era fala sa fii pionier,dar aveai si obligatii cetatenesti!Iar carnetul de membru PCR,sta linistit intr-un sertar!
RAINBOWLADY
Postat pe 7 Noiembrie 2011 15:04
De la: kudika421339, la data 2011-11-07 15:04:32
De la: piscolino, la data 2011-11-07 14:54:16
De la: GHEISA_ALBA, la data 2011-11-07 14:36:51Frumoase amintiri !!
Eu am pus deoparte , ecusonul de la maternitate al fiului meu, cel pe care scria data nasterii, greutatea ,numele si scor Apgar 10. Mai am si suvita de par ce i-a taiat preotul la botez.

ecusonul si eu l-am pastrat impreuna cu primele hainite care sunt intr-o cutie puse la naftalina Am zis ca le pastrez si cand se insoara i le dau



Dragele mele,uite cum ma determinati sa-mi zgandar amintirile! Eu mai am prima mea cravata de pionier,o am pusa intr-o valiza cu vechituri!Doamne,acum mi-am adus aminte de ea,aveam si inelul din plastic,dar s-a spart!Pe atunci,era fala sa fii pionier,dar aveai si obligatii cetatenesti!Iar carnetul de membru PCR,sta linistit intr-un sertar!


ce vremuri!!!! si eu am pastrat cele 2 jnururi: galben si albastru! cu cata mandrie le purtam!
kiss_my_ass
Postat pe 7 Noiembrie 2011 15:08
De la: kiss_my_ass, la data 2011-11-07 15:08:30
De la: kudika421339, la data 2011-11-07 15:04:32
De la: piscolino, la data 2011-11-07 14:54:16
De la: GHEISA_ALBA, la data 2011-11-07 14:36:51Frumoase amintiri !!
Eu am pus deoparte , ecusonul de la maternitate al fiului meu, cel pe care scria data nasterii, greutatea ,numele si scor Apgar 10. Mai am si suvita de par ce i-a taiat preotul la botez.

ecusonul si eu l-am pastrat impreuna cu primele hainite care sunt intr-o cutie puse la naftalina Am zis ca le pastrez si cand se insoara i le dau



Dragele mele,uite cum ma determinati sa-mi zgandar amintirile! Eu mai am prima mea cravata de pionier,o am pusa intr-o valiza cu vechituri!Doamne,acum mi-am adus aminte de ea,aveam si inelul din plastic,dar s-a spart!Pe atunci,era fala sa fii pionier,dar aveai si obligatii cetatenesti!Iar carnetul de membru PCR,sta linistit intr-un sertar!


ce vremuri!!!! si eu am pastrat cele 2 jnururi: galben si albastru! cu cata mandrie le purtam!


Da,ce vremuri,Kiss-ule,eram comandant de detasament,ce frumos era cand cantam cu totii imnul patriei,tinerii de acum,citindu-ne,or as spuna ca suntem "babete",demodate,vechituri,dar nu este deloc asa!Fusta plisata din tergal negru si camasutele albe,scrobite plus bascul alb cu insigna de pionier,in timpurile acelea,formau caracterul unui elev!Acum,ce anume determina elevul ?
RAINBOWLADY
Postat pe 7 Noiembrie 2011 15:33
De la: kudika421339, la data 2011-11-07 15:33:04
De la: kiss_my_ass, la data 2011-11-07 15:08:30
De la: kudika421339, la data 2011-11-07 15:04:32
De la: piscolino, la data 2011-11-07 14:54:16
De la: GHEISA_ALBA, la data 2011-11-07 14:36:51Frumoase amintiri !!
Eu am pus deoparte , ecusonul de la maternitate al fiului meu, cel pe care scria data nasterii, greutatea ,numele si scor Apgar 10. Mai am si suvita de par ce i-a taiat preotul la botez.

ecusonul si eu l-am pastrat impreuna cu primele hainite care sunt intr-o cutie puse la naftalina Am zis ca le pastrez si cand se insoara i le dau



Dragele mele,uite cum ma determinati sa-mi zgandar amintirile! Eu mai am prima mea cravata de pionier,o am pusa intr-o valiza cu vechituri!Doamne,acum mi-am adus aminte de ea,aveam si inelul din plastic,dar s-a spart!Pe atunci,era fala sa fii pionier,dar aveai si obligatii cetatenesti!Iar carnetul de membru PCR,sta linistit intr-un sertar!


ce vremuri!!!! si eu am pastrat cele 2 jnururi: galben si albastru! cu cata mandrie le purtam!


Da,ce vremuri,Kiss-ule,eram comandant de detasament,ce frumos era cand cantam cu totii imnul patriei,tinerii de acum,citindu-ne,or as spuna ca suntem "babete",demodate,vechituri,dar nu este deloc asa!Fusta plisata din tergal negru si camasutele albe,scrobite plus bascul alb cu insigna de pionier,in timpurile acelea,formau caracterul unui elev!Acum,ce anume determina elevul ?

pfoai terminati io intotdeauna dimineata cand trebuia sa ma imbrac nu-mi gaseam inelele transparente din plastic care se puneau la cravata si gaseam prin ladita cu uneltele lui tata saibe ,mergeam cu saiba la gat nu ne lasau sa intram in scoala fara cravata cu inel
piscolino
Postat pe 7 Noiembrie 2011 15:37
La noi mergeau si legate....dar fara cordeluta alba ai cam incurcat-o!
_oktober_
Postat pe 7 Noiembrie 2011 15:44
De la: piscolino, la data 2011-11-07 15:37:32
De la: kudika421339, la data 2011-11-07 15:33:04
De la: kiss_my_ass, la data 2011-11-07 15:08:30
De la: kudika421339, la data 2011-11-07 15:04:32
De la: piscolino, la data 2011-11-07 14:54:16
De la: GHEISA_ALBA, la data 2011-11-07 14:36:51Frumoase amintiri !!
Eu am pus deoparte , ecusonul de la maternitate al fiului meu, cel pe care scria data nasterii, greutatea ,numele si scor Apgar 10. Mai am si suvita de par ce i-a taiat preotul la botez.

ecusonul si eu l-am pastrat impreuna cu primele hainite care sunt intr-o cutie puse la naftalina Am zis ca le pastrez si cand se insoara i le dau



Dragele mele,uite cum ma determinati sa-mi zgandar amintirile! Eu mai am prima mea cravata de pionier,o am pusa intr-o valiza cu vechituri!Doamne,acum mi-am adus aminte de ea,aveam si inelul din plastic,dar s-a spart!Pe atunci,era fala sa fii pionier,dar aveai si obligatii cetatenesti!Iar carnetul de membru PCR,sta linistit intr-un sertar!


ce vremuri!!!! si eu am pastrat cele 2 jnururi: galben si albastru! cu cata mandrie le purtam!


Da,ce vremuri,Kiss-ule,eram comandant de detasament,ce frumos era cand cantam cu totii imnul patriei,tinerii de acum,citindu-ne,or as spuna ca suntem "babete",demodate,vechituri,dar nu este deloc asa!Fusta plisata din tergal negru si camasutele albe,scrobite plus bascul alb cu insigna de pionier,in timpurile acelea,formau caracterul unui elev!Acum,ce anume determina elevul ?

pfoai terminati io intotdeauna dimineata cand trebuia sa ma imbrac nu-mi gaseam inelele transparente din plastic care se puneau la cravata si gaseam prin ladita cu uneltele lui tata saibe ,mergeam cu saiba la gat nu ne lasau sa intram in scoala fara cravata cu inel



Ai mei imi cumparau inele cu setul,stiau ca voi pierde din ele sau le voi rupe!Ei,Pisco,acestea sunt o parte dintre amintirile noastre!Si cate si mai cate sunt!
RAINBOWLADY
Postat pe 7 Noiembrie 2011 15:46
De la: _oktober_, la data 2011-11-07 15:44:58La noi mergeau si legate....dar fara cordeluta alba ai cam incurcat-o!

woawwww da cordelutele albe la noi in scoala era obligatoriu sa avem in clasele 1-4 si fundite pe cordeluta,si-mi facea mama niste fundoace cat capu aratam zici ca eram mickey mouse
piscolino
Postat pe 7 Noiembrie 2011 15:48
tot timpul am fost o rebela! sarmana mama in fiecare dimineata se straduia cate 30 minute sa-mi faca coditele impletite si sa-mi pune acele funde mari pe care le uram! inainte de a intra pe poarta scolii desfaceam coditele, fundele le aruncam in ghiozdan si parul mi-l zmotoceam bine pana era o claie mare! cat de fericita eram asa!
kiss_my_ass
Postat pe 7 Noiembrie 2011 15:52
De la: kiss_my_ass, la data 2011-11-07 15:52:41 tot timpul am fost o rebela! sarmana mama in fiecare dimineata se straduia cate 30 minute sa-mi faca coditele impletite si sa-mi pune acele funde mari pe care le uram! inainte de a intra pe poarta scolii desfaceam coditele, fundele le aruncam in ghiozdan si parul mi-l zmotoceam bine pana era o claie mare! cat de fericita eram asa!


Ce zici,Kiss-ule,nici nu intram in scoala,statea profesorul de serviciu la poarta scolii si ne verifica in amanuntime,nici nu se punea in discutie sa intram in clase cu parul valvoi si aveam pe atunci ,parul destul de lung!Lungimea uniformei ne-o amsura cu rigla,nu corespundea,acasa cu noi si trebuia sa venim cu parintii la scoala!OOOOoooooooooooo,dar am invatat carte,mancam stiintele pe paine,altfel nu stateai de vorba cu nimeni!
RAINBOWLADY
Postat pe 7 Noiembrie 2011 16:10
De la: piscolino, la data 2011-11-07 15:48:07
De la: _oktober_, la data 2011-11-07 15:44:58La noi mergeau si legate....dar fara cordeluta alba ai cam incurcat-o!

woawwww da cordelutele albe la noi in scoala era obligatoriu sa avem in clasele 1-4 si fundite pe cordeluta,si-mi facea mama niste fundoace cat capu aratam zici ca eram mickey mouse



Da,da,asa erau si musai de culoare alba!Tin minte cum imi aluneca bentita de pe cap si o prindeam cu agrafe ,ca nu cumva sa ne vada diriginta fara bentite!Paream niste extraterestri si ne suparam foc cand baietii radeau de noi!Deh,amintiri,amintiri!
RAINBOWLADY
Postat pe 7 Noiembrie 2011 16:24
Dar oracole ati avut ?? Ce mister era in jurul lor ! Le ascundeam de ochii profesorilor, le completau doar cele in care aveam mare incredere. Si ce intrebari naive . Copii prosti si....nevinovati eram
GHEISA_ALBA
Postat pe 7 Noiembrie 2011 16:33
sunt tare multe...imi vin in minte doua cataloage cu opere de arta si picturi din muzeul puskin si muzeul hermitage, deosebite pt perioada anilor 80, un disc de vinil cu anotimpurile de vivaldi, primul meu pegas calarit si de fi-miu...aoleo am atatea obiecte si amintiri dragi ca acu' incep sa cant...amintirile ma chinuieeesc, amintirile ma rascoleeeeeeesc
miss_darine
Postat pe 7 Noiembrie 2011 16:46
De la: GHEISA_ALBA, la data 2011-11-07 16:33:41Dar oracole ati avut ?? Ce mister era in jurul lor ! Le ascundeam de ochii profesorilor, le completau doar cele in care aveam mare incredere. Si ce intrebari naive . Copii prosti si....nevinovati eram

logic...aveam si un coleg pe care pusesem ochii in clasa a VII, nou venit saracu'....dar a trebuit sa raspunda intrebarilor din oracol
miss_darine
Postat pe 7 Noiembrie 2011 16:48
Cu ce sa incep? Sunt atat de multe...
Insignele de pionier, snururile, tresele, numarul matricol din liceu si... toate scrisorile de dragoste pe care le-am primit, plus jurnalele mele din liceu, albumul de final de liceu, o multime de poze pe care abia astept sa i le arat unei fiinte tare dragi sufletului meu, atunci cand va fi suficient de mare ca sa inteleaga...
Lucia_41
Postat pe 9 Noiembrie 2011 12:13
De la: GHEISA_ALBA, la data 2011-11-07 16:33:41Dar oracole ati avut ?? Ce mister era in jurul lor ! Le ascundeam de ochii profesorilor, le completau doar cele in care aveam mare incredere. Si ce intrebari naive . Copii prosti si....nevinovati eram



Da,sigur ca am avut si asa ceva,din pacate,pentru ele nu am mai avut loc in casa,le-am lasat la parinti,in podul casei si mi le-au aruncat!
Dar am pastrat saci integi de servetele ,cutii de chibrituri,capace de sticle de bere,toate sub forma de colectii,pe care le am in boxa din subsolul blocului,dar cred ca o sa le arunc,caci ocupa prea mult loc si nu mai am unde sa pun conservaraiele!
RAINBOWLADY
Postat pe 9 Noiembrie 2011 12:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sibiu - Selimbar 7 De la: lumypis 2 August 2009 18:09
situatie enervanta 3 De la: oana0309 13 Aprilie 2014 18:53
Cehia 1 De la: kudika050083 16 August 2010 23:37
Ofera-i copilului tau o experienta de neuitat in vacanta de vara! 1 De la: kudika_10579 9 Iulie 2012 17:08
IPhone unlock 1 De la: Tzutzu87 22 Septembrie 2008 16:56