Setari Cookie-uri

Soacra

Asa si?
Ce-i cu soacra-ta? Te-ai pus bine cu ea? Nu stii cum ?Iti explica Pickard , ca el stie
The_Exile
Postat pe 8 Noiembrie 2011 18:11
buna seara!
carla23y
Postat pe 8 Noiembrie 2011 18:24
soacra mea tinde sa-mi tina usoare lectii de curatenie cum ar fi schimbatul lenjeriei la 2 zile,la fel si pijamalele,ma monitorizeaza daca fac baie,daca respect toate normele de igiena in casa ei. Ceea ce mi se pare oribil,e ca ea isi camufleaza doliul de sub unghii cu oja de culoare inchisa iar chiloteii ei au pete vechi,de fecale cred...acest lucru ma revolta cu atat mai mult cu cat eu sunt politicoasa iar ea imi raspunde mereu neprietenos. Nu stiu cum sa procedez ca sa fie bine...am 23 de ani,si cam copilaroasa..eu cred ca e geloasa pe mine.Socrul meu tine foarte mult la mine,dar ea e rea,motiv pt care stau separati...e insuportabila!!!
carla23y
Postat pe 8 Noiembrie 2011 19:01
De la: Yharr, la data 2011-11-08 18:11:12Asa si?
Ce-i cu soacra-ta? Te-ai pus bine cu ea? Nu stii cum ?Iti explica Pickard , ca el stie

soacra-mea nu sta cu mine dar sta cu pampersii pe ea
PICCKARD
Postat pe 8 Noiembrie 2011 19:03
De la: PICCKARD, la data 2011-11-08 19:03:11
De la: Yharr, la data 2011-11-08 18:11:12Asa si?
Ce-i cu soacra-ta? Te-ai pus bine cu ea? Nu stii cum ?Iti explica Pickard , ca el stie

soacra-mea nu sta cu mine dar sta cu pampersii pe ea


Nu mai , ma refeream la alta chestie care mi-ai spus-o tu(in gluma) candva pe un topic .... sa-ti "rezolvi" soacra (barbatul in general , nu cineva anume)sa fie de partea ta
The_Exile
Postat pe 8 Noiembrie 2011 19:06
la mine soacra e omniprezenta in discutii de 9 ani de cand am adus-o la bucuresti daca stea cu mine in casa perioada ar fi fost mai scurta
PICCKARD
Postat pe 8 Noiembrie 2011 19:11
De la: PICCKARD, la data 2011-11-08 19:11:12la mine soacra e omniprezenta in discutii de 9 ani de cand am adus-o la bucuresti daca stea cu mine in casa perioada ar fi fost mai scurta


Ce perioada ar fi fost mai scurta, la ce te referi
The_Exile
Postat pe 8 Noiembrie 2011 19:26
De la: Yharr, la data 2011-11-08 19:26:49
De la: PICCKARD, la data 2011-11-08 19:11:12la mine soacra e omniprezenta in discutii de 9 ani de cand am adus-o la bucuresti daca stea cu mine in casa perioada ar fi fost mai scurta


Ce perioada ar fi fost mai scurta, la ce te referi

ma refer ca daca statea aci cu mine , crapa pana acum sau o sinucideam eu
PICCKARD
Postat pe 8 Noiembrie 2011 19:29
De la: Yharr, la data 2011-11-08 18:11:12Asa si?
Ce-i cu soacra-ta? Te-ai pus bine cu ea? Nu stii cum ?Iti explica Pickard , ca el stie



GENERAL-Element distructiv in viata de cuplu.In functie de cat de mult li se limiteaza accesul in viata partenerilor,in aceeasi masura le functioneaza acelora casnicia.
PARTICULAR-Exista exemple de cupluri in care domina o atmosfera calda intre soacra si nora!Aici vine intelepciunea soacrelor,ce stiu sa colaboreze eficient cu nurorile lor!Dar sunt foarte putine aceste cazuri!
RAINBOWLADY
Postat pe 8 Noiembrie 2011 19:30
De la: carla23y, la data 2011-11-08 19:01:26soacra mea tinde sa-mi tina usoare lectii de curatenie cum ar fi schimbatul lenjeriei la 2 zile,la fel si pijamalele,ma monitorizeaza daca fac baie,daca respect toate normele de igiena in casa ei. Ceea ce mi se pare oribil,e ca ea isi camufleaza doliul de sub unghii cu oja de culoare inchisa iar chiloteii ei au pete vechi,de fecale cred...acest lucru ma revolta cu atat mai mult cu cat eu sunt politicoasa iar ea imi raspunde mereu neprietenos. Nu stiu cum sa procedez ca sa fie bine...am 23 de ani,si cam copilaroasa..eu cred ca e geloasa pe mine.Socrul meu tine foarte mult la mine,dar ea e rea,motiv pt care stau separati...e insuportabila!!!


Ce detalii picante..

Daca vreti sa dureze casnicia voastra, mutati-va urgent!
ilumax_76
Postat pe 8 Noiembrie 2011 19:31
De la: ilumax_76, la data 2011-11-08 19:31:01
De la: carla23y, la data 2011-11-08 19:01:26soacra mea tinde sa-mi tina usoare lectii de curatenie cum ar fi schimbatul lenjeriei la 2 zile,la fel si pijamalele,ma monitorizeaza daca fac baie,daca respect toate normele de igiena in casa ei. Ceea ce mi se pare oribil,e ca ea isi camufleaza doliul de sub unghii cu oja de culoare inchisa iar chiloteii ei au pete vechi,de fecale cred...acest lucru ma revolta cu atat mai mult cu cat eu sunt politicoasa iar ea imi raspunde mereu neprietenos. Nu stiu cum sa procedez ca sa fie bine...am 23 de ani,si cam copilaroasa..eu cred ca e geloasa pe mine.Socrul meu tine foarte mult la mine,dar ea e rea,motiv pt care stau separati...e insuportabila!!!


Ce detalii picante..

Daca vreti sa dureze casnicia voastra, mutati-va urgent!

unde sa se mute daca nu au bani nici de cico
PICCKARD
Postat pe 8 Noiembrie 2011 19:33
De la: carla23y, la data 2011-11-08 19:01:26soacra mea tinde sa-mi tina usoare lectii de curatenie cum ar fi schimbatul lenjeriei la 2 zile,la fel si pijamalele,ma monitorizeaza daca fac baie,daca respect toate normele de igiena in casa ei. Ceea ce mi se pare oribil,e ca ea isi camufleaza doliul de sub unghii cu oja de culoare inchisa iar chiloteii ei au pete vechi,de fecale cred...acest lucru ma revolta cu atat mai mult cu cat eu sunt politicoasa iar ea imi raspunde mereu neprietenos. Nu stiu cum sa procedez ca sa fie bine...am 23 de ani,si cam copilaroasa..eu cred ca e geloasa pe mine.Socrul meu tine foarte mult la mine,dar ea e rea,motiv pt care stau separati...e insuportabila!!!


Carla draga mutati-va urgend de acolo ca aia-i in stare sa va desparta, crede-ma stiu ce zic
The_Exile
Postat pe 8 Noiembrie 2011 19:36
De la: Yharr, la data 2011-11-08 19:36:54
De la: carla23y, la data 2011-11-08 19:01:26soacra mea tinde sa-mi tina usoare lectii de curatenie cum ar fi schimbatul lenjeriei la 2 zile,la fel si pijamalele,ma monitorizeaza daca fac baie,daca respect toate normele de igiena in casa ei. Ceea ce mi se pare oribil,e ca ea isi camufleaza doliul de sub unghii cu oja de culoare inchisa iar chiloteii ei au pete vechi,de fecale cred...acest lucru ma revolta cu atat mai mult cu cat eu sunt politicoasa iar ea imi raspunde mereu neprietenos. Nu stiu cum sa procedez ca sa fie bine...am 23 de ani,si cam copilaroasa..eu cred ca e geloasa pe mine.Socrul meu tine foarte mult la mine,dar ea e rea,motiv pt care stau separati...e insuportabila!!!


Carla draga mutati-va urgend de acolo ca aia-i in stare sa va desparta, crede-ma stiu ce zic

e rau sa ai ca soacra o guvernanta nemtoaica
PICCKARD
Postat pe 8 Noiembrie 2011 19:38
avem posibilitati de a ne muta impreuna,cu chirie deocamdata,ne-am descurca chiar bine...dar el spune ca nu le putem face pe toate deodata,ci in timp...mi-a promis ca ne mutam in primavara,dar pana atunci mai este..si pare o eternitate...si nu stiu ce atitudine sa adopt pt soacra pana atunci...
carla23y
Postat pe 9 Noiembrie 2011 11:40
De la: carla23y, la data 2011-11-09 11:40:23avem posibilitati de a ne muta impreuna,cu chirie deocamdata,ne-am descurca chiar bine...dar el spune ca nu le putem face pe toate deodata,ci in timp...mi-a promis ca ne mutam in primavara,dar pana atunci mai este..si pare o eternitate...si nu stiu ce atitudine sa adopt pt soacra pana atunci...



Draga mea,in atare stare de lucruri,nu-ti ramane de facut decat sa ai rabdare pana cand va sosi momentul mult asteptat!Soacra,respect-o,caci este mama iubitului tau si doar atat!in ceea ce priveste atitudinea fata de ea,priveste totul cu calm,indiferenta,dar cu fermitate in pozitie!Nu-i permite accesul in viata voastra,mai mult decat este cazul,tinand cont de faptul ca locuiti in aceeasi locuinta!Discuta si cu iubitul tau,este bine sa comunicati intre voi si luati deciziile de comun acord!Cand ea este indispusa,evit-o,fa-te ca nu observi starea ei de spirit si gaseste-ti preocupari in afara razei ei de actiune!Nu te angrena in discutii contradictorii,aprob-o in ceea ce spune,cu diplomatie si executa "ordinul" cum doresti tu si iubitul tau!Sunteti doua familii ,ce convietuiesc in aceeasi casa,dar separate ca mod de viata personala,de cuplu!
RAINBOWLADY
Postat pe 9 Noiembrie 2011 12:08
De la: carla23y, la data 2011-11-09 11:40:23avem posibilitati de a ne muta impreuna,cu chirie deocamdata,ne-am descurca chiar bine...dar el spune ca nu le putem face pe toate deodata,ci in timp...mi-a promis ca ne mutam in primavara,dar pana atunci mai este..si pare o eternitate...si nu stiu ce atitudine sa adopt pt soacra pana atunci...

e simplu zi ca ea si fa ca tine fa-o sa inteleaga ca sunteti suficient de maturi sa va descurcati si fara sfaturile si ajutorul ei.Nu te certa cu ea ca nu vei rezolva nimic ,vorbeste frumos ,fi diplomata .Iesiti mai des in oras(tu cu sotul) in acest fel veti petrece timpul doar voi doi iar cand veti ajunge acasa va fi prea tarziu ca sa mai va cicaleasca
piscolino
Postat pe 9 Noiembrie 2011 12:29
Mutati-va separat daca puteti. Daca vrea sa vina pe la voi spuneti-i ca aveti musafiri sau alte treburi ce nu suporta amanare
Mayyyyana
Postat pe 9 Noiembrie 2011 13:33
va multumesc pt sfaturi! va doresc numai bine :-)
carla23y
Postat pe 9 Noiembrie 2011 16:07
De la: carla23y, la data 2011-11-09 16:07:44va multumesc pt sfaturi! va doresc numai bine :-)



Sa fii inteleapta in tot ceea ce vei face de acum incolo!
RAINBOWLADY
Postat pe 9 Noiembrie 2011 16:12
La noi altercatiile cu socrii s-au ''rezolvat'' cu pumnul in masa .Nu in mama lui
Asta vara au venit pe la noi ..sotul si copilul erau la innot iar eu cu treburi prin casa.S-a intamplat ca sotul a ajuns a timp acasa , dar eu ...eu mi-am permis sa fiu la toaleta cand au venit.
Si n-am coborat sa ii intampin pe covorul rosu. Doamne !
Stand cu totii in gradina copilul se plictisea si si-a adus laptopul sa le arate ca stie sa tasteze iar ei au trimis-o in casa.Atunci le-am zis ca poate sta si ea cu noi ca nu face nimic rau.Pai cu laptopul?!
Pai cu ce altceva..ca se plictiseste , le-am raspuns.Eu am zis da, sotul nu iar masa si tasu au sarit cu gura ca dece nu zic ca el.Pentru ca n-are dreptate , le-am zis.Eiii si atunci s-a apucat socrul sa urle si l-am poftit sa ia o plimbare scurta daca nu-i convine.Ca in casa mea ( a noastra ) nu ma comanda ei.S-a ridicat , a iesit pe poarta iar soacra ainceput sa turuie ca dece n-am fost jos cand au venit ei.
Pentru ca ma c...m le-am zis.Si al dracului c...t n-a iesit la comanda ci cu 10 min mai tarziu.
Si daca n-am fost jos la usa , ce? Nu era fiul vostru acolo? Ati stat cumva pe afara? Ia vezi ce vorbesti ca pleci si tu imediat dupa el.
S-au mutat in gradina din fatza si nu stiau cum sa barfeasca .Eu i-am lasat in pace si mi-am vazut de treaba la bucatarie.Tot n-a fost bine , ca dece n-am stat cu ei.Daca stateam cu voi , trebuia sa gateasca fiul vostru .Si iar nu era bine.Data viitoare cand vor veni la noi le pregatesc meniu special: lilieci in sos de curcuma acompaniat cu verde de Paris.
Mayyyyana
Postat pe 9 Noiembrie 2011 16:22
:))) ...nu stii cum s-o mai dai cu persoanele astea in varsta...si cel mai dureros e ca atunci cand ei te toaca ca pe varza si sunt satisfacuti,tu te consumi,ii dispretuiesti si te schimba ca om..eu ma rog la Dumnezeu,sa nu cumva sa ajung ca ea la batranete...eu aveam un suflet pur,si ea mi l-a umplut de dispret,si numai cand ma gandesc la ea ma enervez..
carla23y
Postat pe 9 Noiembrie 2011 17:11
De la: MayanMistica, la data 2011-11-09 16:22:29La noi altercatiile cu socrii s-au ''rezolvat'' cu pumnul in masa .Nu in mama lui
Asta vara au venit pe la noi ..sotul si copilul erau la innot iar eu cu treburi prin casa.S-a intamplat ca sotul a ajuns a timp acasa , dar eu ...eu mi-am permis sa fiu la toaleta cand au venit.
Si n-am coborat sa ii intampin pe covorul rosu. Doamne !
Stand cu totii in gradina copilul se plictisea si si-a adus laptopul sa le arate ca stie sa tasteze iar ei au trimis-o in casa.Atunci le-am zis ca poate sta si ea cu noi ca nu face nimic rau.Pai cu laptopul?!
Pai cu ce altceva..ca se plictiseste , le-am raspuns.Eu am zis da, sotul nu iar masa si tasu au sarit cu gura ca dece nu zic ca el.Pentru ca n-are dreptate , le-am zis.Eiii si atunci s-a apucat socrul sa urle si l-am poftit sa ia o plimbare scurta daca nu-i convine.Ca in casa mea ( a noastra ) nu ma comanda ei.S-a ridicat , a iesit pe poarta iar soacra ainceput sa turuie ca dece n-am fost jos cand au venit ei.
Pentru ca ma c...m le-am zis.Si al dracului c...t n-a iesit la comanda ci cu 10 min mai tarziu.
Si daca n-am fost jos la usa , ce? Nu era fiul vostru acolo? Ati stat cumva pe afara? Ia vezi ce vorbesti ca pleci si tu imediat dupa el.
S-au mutat in gradina din fatza si nu stiau cum sa barfeasca .Eu i-am lasat in pace si mi-am vazut de treaba la bucatarie.Tot n-a fost bine , ca dece n-am stat cu ei.Daca stateam cu voi , trebuia sa gateasca fiul vostru .Si iar nu era bine.Data viitoare cand vor veni la noi le pregatesc meniu special: lilieci in sos de curcuma acompaniat cu verde de Paris.



M-am pravalit de ras cand am citit ce ai scris.Merci ca m-ai facut sa rad
The_Exile
Postat pe 9 Noiembrie 2011 17:14
Yharr sper ca nu ti-ai lezat nimic pe acolo ...Nu de alta dar m-as simti vinovata.Mai vinovata ca atunci cand n-am coborat sa-mi intampin socrii
Mayyyyana
Postat pe 9 Noiembrie 2011 17:26
@Carla
Anul trecut inainte de nunta , vin pe la noi.Amandoi.Stiau ca am luat rochia de mireasa si banuiesc ca murea sa o vada.I-o arat si urmatoarea intrebare : nu e cam alba?
Cu desi ca rochia mea a fost un alb unturiu ii zic: daca nu-ti place culoarea eu pot s-o vopsesc neagra ca nu ma deranjeaza dar o sa-mi para rau pentru tine ca nu vei fi in peisaj.
Facem referire ca o purtam ca si rochie de doliu la inmormantarea ei
Mayyyyana
Postat pe 9 Noiembrie 2011 17:46
Mai Mistico, da' ce socri ai Te compatimesc
ilumax_76
Postat pe 9 Noiembrie 2011 18:09
De la: ilumax_76, la data 2011-11-09 18:09:55Mai Mistico, da' ce socri ai Te compatimesc


Am totusi avantajul ca nu locuiesc cu ei in casa si ca ne despart 150km.Dar sora lui sta la doua strazi de masa.Il compatimesc pe sotul ei
Mayyyyana
Postat pe 9 Noiembrie 2011 19:00
De la: MayanMistica, la data 2011-11-09 19:00:22
De la: ilumax_76, la data 2011-11-09 18:09:55Mai Mistico, da' ce socri ai Te compatimesc


Am totusi avantajul ca nu locuiesc cu ei in casa si ca ne despart 150km.Dar sora lui sta la doua strazi de masa.Il compatimesc pe sotul ei


Esti destul de directa...cu ei; probabil esti proaspat casatorita. Peste cativa anisori veti rade de aceste intamplari. Se vor obisnui cu prezenta ta si chiar te vor indragi. Un pic de diplomatie nu ar strica.
P.S Cautai topicul si ti l-am scos in fata
ilumax_76
Postat pe 10 Noiembrie 2011 17:49
De la: MayanMistica, la data 2011-11-09 17:26:56Yharr sper ca nu ti-ai lezat nimic pe acolo ...Nu de alta dar m-as simti vinovata.Mai vinovata ca atunci cand n-am coborat sa-mi intampin socrii
Bine ca nu te-a taiat ca..rea , e un progres totusi
The_Exile
Postat pe 10 Noiembrie 2011 17:51
Multam fain Ilumax
Mayyyyana
Postat pe 10 Noiembrie 2011 18:13
mdea, esti cam...rea, Mistica
kudika_pudika
Postat pe 11 Noiembrie 2011 00:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
dragoste 3 De la: mimi_ca29 6 Iunie 2011 10:28
cand esti sigur ca ai gasit jumatatea ta si um o recunosti 16 De la: MaraDonna 15 Septembrie 2009 20:16
am fost super inselata ajutor!!!!!!!!! 50 De la: _dulcik_ 16 Martie 2009 21:46
Nuatiu ce sa fac IL IUBESC DAR MIE FRICA 21 De la: Barbie30_ 1 Decembrie 2010 10:29
Drumul sufletului dupa moarte 65 De la: thadoogback 13 Martie 2011 11:46