Setari Cookie-uri

raceala- intarziere menstruatie?

Buna ziua! Credeti ca este posibil ca menstruatia (care mi-a intarziat 5 zile) se poate sa fi intarziat datorita faptului ca am stat vreo doua ore duminica( acum 3 zile) afara, in frig si mi-a fost foarte foarte frig la picioare? Luni am simtit niste dureri si chiar crampe ..exact ca si cum ar fi trebuit sa imi vina doar ca ma duceam la baie des si parca ma si ustura putin... Bine, acum trebuie sa spun ca nu am nici cea mai regulata menstruatie din lume...adica a mai intarziat sau chiar a mai lipsit cate o luna...dar ultimele 3 luni mi-au dat impresia cum ca s-ar regla..totusi sunt destul de ingrijorata...deoarece sex am facut protejat..de fiecare data...ultimele dati nu au fost cu incidente....

Nu stiu la ce sa ma astept.. o sa imi iau maine un test de sarcina....dar cred ca e de la raceala...nu? ce parere aveti?va pup si va multumesc
kudika443947
Postat pe 23 Noiembrie 2011 15:49
De la: kudika443947, la data 2011-11-23 15:49:53Buna ziua! Credeti ca este posibil ca menstruatia (care mi-a intarziat 5 zile) se poate sa fi intarziat datorita faptului ca am stat vreo doua ore duminica( acum 3 zile) afara, in frig si mi-a fost foarte foarte frig la picioare? Luni am simtit niste dureri si chiar crampe ..exact ca si cum ar fi trebuit sa imi vina doar ca ma duceam la baie des si parca ma si ustura putin... Bine, acum trebuie sa spun ca nu am nici cea mai regulata menstruatie din lume...adica a mai intarziat sau chiar a mai lipsit cate o luna...dar ultimele 3 luni mi-au dat impresia cum ca s-ar regla..totusi sunt destul de ingrijorata...deoarece sex am facut protejat..de fiecare data...ultimele dati nu au fost cu incidente....

Nu stiu la ce sa ma astept.. o sa imi iau maine un test de sarcina....dar cred ca e de la raceala...nu? ce parere aveti?va pup si va multumesc

daca ai facut o infectie urinara atunci e posibil sa intazie menstruatia,dar pot fi si alte cauze,daca te-ai protejat atunci nu-ti fa probleme.Totusi ar fi bine sa faci o programare la medic ,daca esti racita sau ai vreo infectie sa nu scape netratata
piscolino
Postat pe 23 Noiembrie 2011 15:52
De la: kudika443947, la data 2011-11-23 15:49:53Buna ziua! Credeti ca este posibil ca menstruatia (care mi-a intarziat 5 zile) se poate sa fi intarziat datorita faptului ca am stat vreo doua ore duminica( acum 3 zile) afara, in frig si mi-a fost foarte foarte frig la picioare? Luni am simtit niste dureri si chiar crampe ..exact ca si cum ar fi trebuit sa imi vina doar ca ma duceam la baie des si parca ma si ustura putin... Bine, acum trebuie sa spun ca nu am nici cea mai regulata menstruatie din lume...adica a mai intarziat sau chiar a mai lipsit cate o luna...dar ultimele 3 luni mi-au dat impresia cum ca s-ar regla..totusi sunt destul de ingrijorata...deoarece sex am facut protejat..de fiecare data...ultimele dati nu au fost cu incidente....

Nu stiu la ce sa ma astept.. o sa imi iau maine un test de sarcina....dar cred ca e de la raceala...nu? ce parere aveti?va pup si va multumesc



Nu,draga mea,raceala nu intarzie instalarea menstrei,dimpotriva,o poate devansa!Daca ai facut sex protejat,nu trebuie sa ai motive de ingrijorare!Acea raceala la care faci referire poate fi o cistita sau o inflamare a ovarelor,ce iti poate produce crampe,dureri,dar,ambele,nu pot intarzia ciclul menstrual!Daca ai ciclul neregulat,de ce nu te prezinti la medic pentru investigatii?Ce varsta ai?
RAINBOWLADY
Postat pe 23 Noiembrie 2011 15:56
off...nu stiu ce sa mai cred....adica...de fiecare data a fost protejat , mi-am intrebat si iubitul...daca a remarcat ceva mai deosebit...si mi-a zis ca nu...si in momentul de fata de exemplu iar ma doare putin burta.. si in plus...in perioada fertila avem acea scurgere mai groasa, mai gelatinoasa...pe care de exemplu eu acum nu o am...totusi imi voi lua maine un test de sarcina...credeam ca din cauza racelii e posibil sa intarzie...dar daca voi ziceti ca nu....
kudika443947
Postat pe 23 Noiembrie 2011 17:07
Cum te-ai protejat cand ai intretinut relatii sexuale?
ilumax_76
Postat pe 23 Noiembrie 2011 17:09
De la: kudika443947, la data 2011-11-23 17:07:37off...nu stiu ce sa mai cred....adica...de fiecare data a fost protejat , mi-am intrebat si iubitul...daca a remarcat ceva mai deosebit...si mi-a zis ca nu...si in momentul de fata de exemplu iar ma doare putin burta.. si in plus...in perioada fertila avem acea scurgere mai groasa, mai gelatinoasa...pe care de exemplu eu acum nu o am...totusi imi voi lua maine un test de sarcina...credeam ca din cauza racelii e posibil sa intarzie...dar daca voi ziceti ca nu....
normal ca raceala intarzie...
GODZILA
Postat pe 23 Noiembrie 2011 17:14
De la: kudika443947, la data 2011-11-23 17:07:37off...nu stiu ce sa mai cred....adica...de fiecare data a fost protejat , mi-am intrebat si iubitul...daca a remarcat ceva mai deosebit...si mi-a zis ca nu...si in momentul de fata de exemplu iar ma doare putin burta.. si in plus...in perioada fertila avem acea scurgere mai groasa, mai gelatinoasa...pe care de exemplu eu acum nu o am...totusi imi voi lua maine un test de sarcina...credeam ca din cauza racelii e posibil sa intarzie...dar daca voi ziceti ca nu....



Raman la parerea ca este o intarziere de menstra!Daca se accentueaza durerile ,mergi la medic!Alte simptome ai?Urinezi des,ai usturimi,durerile sunt continue,constante sau sub forma de crampe?Pentru linistea ta,poti face si un test de sarcina,dar sa nu ai pierderi de sange in momentul in care urinezi!
RAINBOWLADY
Postat pe 23 Noiembrie 2011 17:14
va rog...mai are cineva vreo parere?
kudika443947
Postat pe 23 Noiembrie 2011 17:32
NU
GODZILA
Postat pe 23 Noiembrie 2011 17:34
ah, scuze nu am vazut cateva raspunsuri... pai protectie cu prezervativ,,,iar durerile nu sunt foarte puternice..dar suficiente cat sa deranjeze...iar de urinat urinez putin si des...stiu ca astea sunt semnele tipice ale infectiei urinare dar nu mi s-a intamplat decat duminica si luni...astazi vad ac din nou...si cred ac e din cauza ca am asteptat vreo 15 minute un microbuz..
kudika443947
Postat pe 23 Noiembrie 2011 17:35
De la: kudika443947, la data 2011-11-23 17:35:44ah, scuze nu am vazut cateva raspunsuri... pai protectie cu prezervativ,,,iar durerile nu sunt foarte puternice..dar suficiente cat sa deranjeze...iar de urinat urinez putin si des...stiu ca astea sunt semnele tipice ale infectiei urinare dar nu mi s-a intamplat decat duminica si luni...astazi vad ac din nou...si cred ac e din cauza ca am asteptat vreo 15 minute un microbuz..



Infectia urinara se depisteaza in urma examenului numit "urocultura" si are urmatoarele simptome;aspectul urinei se schimba,aceasta devine tulbure,uneori este insotita de particule de sange,capata miros urat,urinarea se face des,este insotita de usturimi sau dureri in timpul si dupa urinare,dureri in zona lombara ,in cazul in care infectia se extinde din vezica spre rinichi,de multe ori se instaleaza si starea febrila!Eu nu cred ca ai infectie urinara,poate un inceput de cistita ,dar si aceasta se stabileste in urma examenului de urina(prezenta leucocitelor in urina este relevanta)!Draga mea,mergi la medicul de familie ,in cazul in care persista durerile la urinare si la medicul ginecolog,daca nu iti vine menstra si apar si alte manifestari fizice!Pentru "urocultura",urina se recolteaza in recipiente sterile,pe care le poti achizitiona de la orice farmacie!
RAINBOWLADY
Postat pe 23 Noiembrie 2011 17:45
De la: kudika443947, la data 2011-11-23 15:49:53Buna ziua! Credeti ca este posibil ca menstruatia (care mi-a intarziat 5 zile) se poate sa fi intarziat datorita faptului ca am stat vreo doua ore duminica( acum 3 zile) afara, in frig si mi-a fost foarte foarte frig la picioare? Luni am simtit niste dureri si chiar crampe ..exact ca si cum ar fi trebuit sa imi vina doar ca ma duceam la baie des si parca ma si ustura putin... Bine, acum trebuie sa spun ca nu am nici cea mai regulata menstruatie din lume...adica a mai intarziat sau chiar a mai lipsit cate o luna...dar ultimele 3 luni mi-au dat impresia cum ca s-ar regla..totusi sunt destul de ingrijorata...deoarece sex am facut protejat..de fiecare data...ultimele dati nu au fost cu incidente....

Nu stiu la ce sa ma astept.. o sa imi iau maine un test de sarcina....dar cred ca e de la raceala...nu? ce parere aveti?va pup si va multumesc


Poti sta linistita - nu se pune problema sa fi insarcinata decat racita du-te la medic sa-ti prescrie medicamente si sa te tratezi.
kudika_nikole
Postat pe 24 Noiembrie 2011 00:41
am inceput astazi sa am o scurgere maroniu inchis...nu e abundenta...am mai patito odata si anul trecut( am avut o scurgere din asta..maronie)....cu dureri abdominale foarte puternice.. cred ca maine o sa imi iau un test de sarcina...pentru ca nu pot ajunge pana luni la doctor. sunt ingrijorata..din nou
kudika443947
Postat pe 24 Noiembrie 2011 16:25
este posibil sa iti intarzie pentru ca stand in frig e posibil sa racesti la ovare si atunci cand iti va veni e posibil sa vina si mai mult decat de obicei si sa ai dureri de burta.
kudika330101
Postat pe 4 Ianuarie 2012 14:07
sa stii ca iti poate intarzia de la raceala,am patit-o si eu!!!
kudika330101
Postat pe 4 Ianuarie 2012 14:09
De la: kudika443947, la data 2011-11-24 16:25:57am inceput astazi sa am o scurgere maroniu inchis...nu e abundenta...am mai patito odata si anul trecut( am avut o scurgere din asta..maronie)....cu dureri abdominale foarte puternice.. cred ca maine o sa imi iau un test de sarcina...pentru ca nu pot ajunge pana luni la doctor. sunt ingrijorata..din nou


Pana la urma ce-ai facut? Esti bine, ce a spus ginecologul?
franziska_eu
Postat pe 4 Ianuarie 2012 18:07
De la: franziska_eu, la data 2012-01-04 18:07:06
De la: kudika443947, la data 2011-11-24 16:25:57am inceput astazi sa am o scurgere maroniu inchis...nu e abundenta...am mai patito odata si anul trecut( am avut o scurgere din asta..maronie)....cu dureri abdominale foarte puternice.. cred ca maine o sa imi iau un test de sarcina...pentru ca nu pot ajunge pana luni la doctor. sunt ingrijorata..din nou


Pana la urma ce-ai facut? Esti bine, ce a spus ginecologul?
lasane ma fato odata ca ne am saturat de tn,,treci la cratita
gitan
Postat pe 4 Ianuarie 2012 18:09
Daca mai intri pe forum si vezi zi-mi si mie care a fost cauza...si eu sunt racita - trebuia sa-mi vina manstruatia si nu mia venit inka ...
kudika_nikole
Postat pe 4 Ianuarie 2012 19:31
Eu stiam ca atunci cand racesti, din contra vine inainte de termen, nu intarzie.
GeorgianaBB
Postat pe 6 Ianuarie 2012 19:58
Si eu sunt racita trebuia sa-mi vina ieri si nu mi-a venit inca...
kudika_nikole
Postat pe 6 Ianuarie 2012 20:04
Daca ati fost cuminti, o sa vina. Ca Mos Craciun la copii ascultatori.
Lucia_41
Postat pe 6 Ianuarie 2012 20:14
De la: Gina1989, la data 2012-01-06 20:14:12Daca ati fost cuminti, o sa vina. Ca Mos Craciun la copii ascultatori.


pOATE VINE SI DACA NU AM FOST CUMINTI
kudika_nikole
Postat pe 7 Ianuarie 2012 02:01
mda...asemanator tie am patit si eu... doar ca noi nu am folosit protectie...dar suntem de mai mult timp impreuna si m-a asigurat k nu s-a intamplat nimik de care sa ma ingrijorez. la fel...menstruatia mea este neregulata...am patit sa numi vina deloc o luna....ci abia la inceputul celeilalte luni...sau sami vina de 2 ori in luna...dar acum...trebuia sa-mi vina intre 20 si 25 si inca nu a venit...mam gandit ca s-ar putea sa fi intarziat din cauza unei raceli pentru ca am stat cu picioarele in apa rece...pe gresie tot descultza...si imbracata subtire...la fel ca tine...urinez cam des dar pe mine nu ma ustura nimik...am doar o secretie albicioasa dar nu tot timpul... oare voi ce parere aveti?
kudika_929478
Postat pe 31 Iulie 2013 12:30
De la: kudika_929478, la data 2013-07-31 12:30:58mda...asemanator tie am patit si eu... doar ca noi nu am folosit protectie...dar suntem de mai mult timp impreuna si m-a asigurat k nu s-a intamplat nimik de care sa ma ingrijorez. la fel...menstruatia mea este neregulata...am patit sa numi vina deloc o luna....ci abia la inceputul celeilalte luni...sau sami vina de 2 ori in luna...dar acum...trebuia sa-mi vina intre 20 si 25 si inca nu a venit...mam gandit ca s-ar putea sa fi intarziat din cauza unei raceli pentru ca am stat cu picioarele in apa rece...pe gresie tot descultza...si imbracata subtire...la fel ca tine...urinez cam des dar pe mine nu ma ustura nimik...am doar o secretie albicioasa dar nu tot timpul... am avut si mici crampe...dureri de spate si cap... oare voi ce parere aveti?
kudika_929478
Postat pe 31 Iulie 2013 12:33
De la: kudika443947, la data 2011-11-23 15:49:53Buna ziua! Credeti ca este posibil ca menstruatia (care mi-a intarziat 5 zile) se poate sa fi intarziat datorita faptului ca am stat vreo doua ore duminica( acum 3 zile) afara, in frig si mi-a fost foarte foarte frig la picioare? Luni am simtit niste dureri si chiar crampe ..exact ca si cum ar fi trebuit sa imi vina doar ca ma duceam la baie des si parca ma si ustura putin... Bine, acum trebuie sa spun ca nu am nici cea mai regulata menstruatie din lume...adica a mai intarziat sau chiar a mai lipsit cate o luna...dar ultimele 3 luni mi-au dat impresia cum ca s-ar regla..totusi sunt destul de ingrijorata...deoarece sex am facut protejat..de fiecare data...ultimele dati nu au fost cu incidente....

Nu stiu la ce sa ma astept.. o sa imi iau maine un test de sarcina....dar cred ca e de la raceala...nu? ce parere aveti?va pup si va multumesc
Georgyana_Bajan_1
Postat pe 27 Aprilie 2015 09:45
Bunã ziua am 17 ani și acum 3 saptamani am avut un prim contact sexuale cU iubitul meu. A încercat sa introduca penisul  în vaginul meu dar mã durea prea tare și a renuntat. A reușit sa bage foarte puțin din cap... problema mea este ca pe 13 trebuia sa îmi vine menstruația și nu mi-a venit nici pana acum a trecut o sãptãmânã... ar trebui sa iau un test de sarcina ?? Va rog dati-mi un sfat ....

CarmenD98
Postat pe 20 Septembrie 2015 23:26
De la: CarmenD98, la data 2015-09-20 23:26:22Bunã ziua am 17 ani și acum 3 saptamani am avut un prim contact sexuale cU iubitul meu. A încercat sa introduca penisul  în vaginul meu dar mã durea prea tare și a renuntat. A reușit sa bage foarte puțin din cap... problema mea este ca pe 13 trebuia sa îmi vine menstruația și nu mi-a venit nici pana acum a trecut o sãptãmânã... ar trebui sa iau un test de sarcina ?? Va rog dati-mi un sfat ....



Felicitari, tocmai esti gravida!
Nu trebuie introdus tot organul in vagin, si daca il tine la intrarea in vagin tot te poate lasa insarcinata!
Sperma sare pana la jumatate de metru.
Iar lipsa menstrei este confirmarea ca esti insarcinata.
Fa un test de sarcina totusi!
kudika_11495
Postat pe 21 Septembrie 2015 03:36
De la: CarmenD98, la data 2015-09-20 23:26:22Bunã ziua am 17 ani și acum 3 saptamani am avut un prim contact sexuale cU iubitul meu. A încercat sa introduca penisul  în vaginul meu dar mã durea prea tare și a renuntat. A reușit sa bage foarte puțin din cap... problema mea este ca pe 13 trebuia sa îmi vine menstruația și nu mi-a venit nici pana acum a trecut o sãptãmânã... ar trebui sa iau un test de sarcina ?? Va rog dati-mi un sfat ....




Este posibil sa fi ramas insarcinata,daca te aflai in perioada de ovulatie si chiar daca partenerul tau nu te-a penetrat complet,intrucat el nu poate controla momentul ejacularii,poti recurge la folosirea unui test de sarcina,dar mai asteapta o saptamana sau poti merge la medic,dar dupa sase saptamani de la ultima menstra!!!
kudika_15804
Postat pe 21 Septembrie 2015 07:21
Buna seara! Am cautat pe internet despre sarcina si peste tot sunt lucruri diferite, va rog ajutati-ma !!! Am avut menstruatie pe data de 8 septembrie pana pe 13 ... apoi pe 2 octombrie am avut un contact sexual in care a ejaculat in interior ... pe 6 trebuia sa imi vina, dar nici un semn ! Nomal aveam ciclul menstrual intre 28-30 de zile ... Suntem in 11 octombrie si menstruatia nu pare sa dea semne ca va aparea, deci o intarziere de aproximativ 6 zile! Am dureri de spate, stari de voma, somnolenta si constipatie ... Credeti ca as putea fi insarcinata? (imi doresc enorm un bebe) . Mentionez ca niciodata nu am facut-o protejat, deoarece sunt casatorita de 2 ani . Va multumesc anticipat, astept sfaturi !
kudika_994805
Postat pe 11 Octombrie 2015 19:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
am si eu o probema cu menstruatia... 8 De la: GeorgianaBB 13 Ianuarie 2012 00:07
hepatita A pozitiva activa 18 De la: stefania2005 1 Noiembrie 2009 19:04
buna 5 De la: GRIGORESCU 8 Februarie 2012 23:49
infectii cu transmitere sexuala 10 De la: tarot 10 Iunie 2010 17:59
recoltare Papanicolau 3 De la: michelina352003 8 Noiembrie 2009 16:04