Setari Cookie-uri

Relatie tata - fiica...

De la: MayanMistica, la data 2011-12-01 17:56:56Ilumax
N-am fost puternica nici macar sa-mi las tatal sa fie bataia de joc a fostului. Tatal meu a avut o relatie cu o femeie ce era casatorita .Nu e treaba mea dece au ales ei sa fie impreuna la momentul respectiv. Relatia a durat cam 17 ani sa zic asa.Nu locuiau impreuna , doar ea mergea pe la el cand aveau nevoie.Dar fostul meu sot stia de relatia asta si mai stia unde sta ea.M-a amenintat ca ii spune sotului ei de relatia cu tatal meu.Tatal meu a facut destul de multe sacrificii pentru mine in perioada cat am locuit cu tatal fetei.Poate unii copiii nu apreciaza dar eu ma bucuram si la un bon pentru mancare , la o butelie umpluta cand ma lasa gazul , la o bucatica de carne pe care o scotea din congelator si ne-o dadea noua.O perioada tatal meu a lucrat in aproape de mansarda unde locuiam.Ne vedeam la poarta insitutiei si imi lasa banuti pentru un corn , pentru piata sau pentru o pereche de pantofi.Eu mai am un frate care locuia cu mama mea.Il ajuta si pe el , de unde sa poata saracul om din dintr-un singur salariu?!De multe ori stiam ca nu-si cumpara el cornul ala ca sa mi-l poata da mie.L-a ajutat pe tatal fetei cu doua servicii si el de ambele si-a batut joc.Se ducea la munca ca sa spioneze colegii , ca sa aiba ce turna .Nu ma mir ca l-au dat in somaj.Tatal meu era bun prieten cu unul din sefi si cand fostul a fost propus pe lista de dat afara tatal meu i-a rugat sa-l bage in somaj .Ca e amarat si are un copil de crescut.
Tot in timpul dvortului nemernicia din el nu s-a lasat.L-a acuzat pe tatal meu ca ar fi furat de la munca.Tata a lucrat la proiectari , ce dracu sa fure? Coala de calc si creioane?S-a facut investigatie si omul a fost gasit nevinovat.Partea proasta e ca fostul a scris in acuzatie ca tatal meu impreuna cu alte persoane din institutie ar fi furat .Deci calomnie la adresa unor persoane necunoscute.Asta dupa ce tatal meu l-a ajutat cu buletin de Bucuresti.A fost pasibil de proces de calomnie.Tot asa , tatal meu a zis ca nu vrea ca nepoata lui sa aiba tata puscarias.Dar in schimb eu am ochii scosi de fiecare data.
Copilul nu a fost planificat.S-a intamplat si stiam ca nu voi mai ramane insarcinata.De aceea am ales sa-l pastrez.N-am vrut sa-l dau spre adoptie pentru ca m-am gandit ca saracia sau neputiinta e o stare de moment si n-oi fi eu atat de ghinionista toata viata.M-am casatorit cu el , nu de dragul iubirii ci pentru ca am vrut ca acest copil sa aiba mama si tata in acte.Nu sa fie un alt copil cu linie in dreptul tatalui.Stim cu totii mentalitatea din Romania vis-a-vis de acest aspect.Fostul sot a fost unul din aceste cazuri neavand tata in actul de nastere.
Stii ce mi-a zis cand ne-am intalnit sa discutam despre divort?
"Mi-as dori sa gasesc un contract in strainatate unde sa castig atat de bine incat sa te distrug"
I-am spus ca pentru a ma distruge pe mine nu e nevoie sa munceasca din greu.Mai bine sa tina acei banuti in cazul in care i-ar avea , pentru copilul lui.Pentru mine exista Dumnezeu care daca va vrea sa ma distruga ar putea sa o faca cu usurinta.Si mai rau ca o palma de la Dumnezeu nu exista pe lumea asta.
Sincer imi pare rau pentru rautatea lui si mai ales ca nu-si poate gasi linistea la frustrarile ce-l inconjoara.



Tot ceea ce ne spui acum,nu mai valoreaza nimic in momentul de fata!Tu traiesti acum!Ceea ce a fost in trecut,daca atunci nu s-a luat niciun fel de atitudine,acum,nu vad rostul unor justificari sau regrete!Te justifica pe tine,dar nu schimba situatia de fata!In ceea ce-l priveste pe fostul sot,m-am lamurit asupra caracterului lui si nu numai referitor la acest aspect! Tu retraiesti tot ceea ce a fost urat in trecut si asta nu este bine deloc!Ai un alt sot,care te iubeste si iti iubeste copilul,apreciaza toate acestea si mergi mai departe!Parinte este, de drept,cel care creste,nu cel care da viata unui prunc!Ramane ca tu sa incerci sa rezolvi problema cu custodia copilului tau!Restul intamplarilor,impune-ti sa devina istorie,alta cale nu exista!
RAINBOWLADY
Postat pe 1 Decembrie 2011 18:06
Vai, mai Mistico ce viata grea ai avut. E dificil cand ai de ales intre un parinte si copilul tau. Pacat ca ai ales parintele. Acum nu mai poti schimba nimic. Iubeste-o pe fiica ta si recupereaza timpul pierdut. Sper ca si ea te iubeste desi a fost departe de tine atatia ani. Iti doresc tot binele din lume!
ilumax_76
Postat pe 1 Decembrie 2011 18:43
Eu sper doar ca ea sa stie cat de mult o iubesc! Asta e doar un mic capitol din viata pe care am avut-o...
Mayyyyana
Postat pe 1 Decembrie 2011 18:48
De la: ilumax_76, la data 2011-12-01 18:43:06Vai, mai Mistico ce viata grea ai avut. E dificil cand ai de ales intre un parinte si copilul tau. Pacat ca ai ales parintele. Acum nu mai poti schimba nimic. Iubeste-o pe fiica ta si recupereaza timpul pierdut. Sper ca si ea te iubeste desi a fost departe de tine atatia ani. Iti doresc tot binele din lume!


Citeste povestioara asta:

Au trecut multi ani de atunci. In tara aceea indepartata, in care s-au petrecut cele ce urmeaza, legea pedepsea cu taiatul mainilor pe cei vinovati de furt.
Un inalt functionar, foarte iubit de imparat, care nu avea alta avere decat fetita de vreo doisprezece ani, a fost parat c-a furat. Legea era una si pentru bogat si pentru sarac, deci si pedeapsa care-l astepta, tot una era: sa i se taie mainile.
A fost ridicat de acasa invinuitul si tinut in inchisoare pana la judecata. Era amara rusinea ce-i acoperea familia; dar si mai mare era jalea si durerea din casa lor. Sotia, bolnava, zacea in pat de multa vreme, iar copila era inca prea mica pentru a putea munci si a o ingriji pe mama ei.
Deznadajduita, fetita s-a gandit ca scaparea nu poate veni decat de la imparat. Si, fara a spune cuiva, a plecat spre palatul lui. La poarta a fost intampinata de soldatii care faceau de paza. Nimeni nu se putea apropia, dar sa mai si intre in palat. Lacrimile fetitei erau atat de arzatoare si ruga ei atat de fierbinte, ca acestia, ca si cei de la usa palatului si a camerei imparatului, induiosati, s-au facut ca nu o vad. Ea s-a strecurat, din camera in camera, pana s-a pomenit in fata imparatului. In genunchi, in fata tronului, tremurand si plangand se ruga:
"-Marite Doamne, tatal meu a fost invinuit pe nedrept de o fapta rea. Nu este adevarat ce se spune despre el. Noi nu putem dovedi nevinovatia lui si a fost condamnat sa i se taie mainile. Fie-va mila. Lasati mainile lui sa munceasca pentru mama care e bolnava si taiati-le pe ale mele care nu sunt in stare sa castige nimic."
Imparatul a ramas uimit de iubirea acestei copile pentru parintii ei si curajul cu care se jertfea.
"-Bine. Fie dupa dorinta ta. Voi elibera pe tatal tau si voi taia mainile tale!"
Imparatul a dat ordin ca pedeapsa sa se execute in curtea palatului. Lume multa se adunase si astepta momentul executiei.
Pe esafodul anume ridicat, alaturi de trunchiul langa care stralucea satarul bine ascutit, astepta calaul.
Un sunet de trompeta a anuntat sosirea imparatului, care si-a luat locul in fata esafodului. Copila, galbena ca ceara, dar fara a da nici un semn de frica, a ingenuncheat si, cu privirea tinta in ochii imparatului, a intins mainile pe trunchi.
La semnul imparatului, calaul a ridicat cu iuteala satarul. Plangeau de mila toti cei dimprejur. Biata copila nici n-a clipit cand calaul a lasat jos cu toata puterea satarul ridicat peste umeri.
Dar minune! Satarul nu lovise. Alunecase usor pe alaturi cu trunchiul si mainile nevinovate ale copilei ramasesera neatinse. Fusese ordinul imparatuui, care se incredintase de nevinovatia tatalui ei.
In curtea palatului, chiar pe locul unde fusese esafodul, orice calator poate citi pe monumentul ridicat in amintirea acestei intamplari:
"-Ferice de parintii care au astfel de copii. Ferice de tara care are parinti ce stiu a-si creste astfel copiii".


Consider ca un copil va trebui sa poarte recunostinta vesnica parintelui care l-a crescut.
Mayyyyana
Postat pe 1 Decembrie 2011 20:15
Am priceput ce vrei sa spui dar, eu intotdeauna as pune pe primul loc copilul meu. Imi iubesc mai mult copilul( mic si neputiincios) decat pe parintii care la varsta lor ar trebui sa isi asume responsabilitatea faptelor. Asa sunt eu; fiecare iubeste in felul sau.
ilumax_76
Postat pe 1 Decembrie 2011 20:25
In jurisdictia romanesca exista posibilitatea ca dupa varsta de 10 ani copilul sa vina in fata instantei si sa decida singur daca mai doreste sa mearga la parintele caruia nu i-a fost incredintat,la programul de vizitare.Acest lucru se instituie ca hotarare judecatoreasca .Impotriva acestui aspect tatal nu mai poate face nimic.Nu este decazut din drepturi,dar copilul a renuntat la dreptul sau de a-si vedea parintele.Caci este dreptul mai ales al copilului,NU?
Cunosc un asemenea caz.
Sunt de profesie psiholog.
Dar....
Sunt multe situatii cand copiii divorturilor spun parintelui cu care sunt fata in fata ceeace isi doreste acesta sa auda....Esti sigura ce isi doreste fetita ta? Departe de mine gandul ca ai fi putut sa o influentezi.Pare ca din contra,faci tot posibilul sa aiba legatura cu tatal.Nu cumva doar din spaima de justitia corupta din Romania?
Iar el,nu doar din orgoliul razbunarii te santajeaza cu asta?
Unde este copilul, cu reala lui traire ,in toate ecuatiile voastre?
daca intr-adevar nu isi mai doreste sa-si vada tatal,fa demersul acesta legal.
Dar convinge-te intai ca asta vrea fetita ta cu adevarat.
In caz contrar, va suferi mult ulterior in formarea sa ca adult.
Daca insa esti convinsa ca trebuie continuata legatura lor, pt ca acolo,in sufletul fetitei tale mai e un semn ca are nevoie sa stie ca tatal ei biologic nu a renuntat EL la EA,atunci fa tot posibilul sa se vada amandoi.
Ia legatura cu autoritatea tutelara, chiar daca sunt o institutie de tot rahatul,au obligatia juridica sa-ti puna la dispozitie adresa lui .Nu te uita la ce au facut gresit altadata,acum ii obliga si pe ei legea la minimum de obligatii fata de tine,ca si custode al copilului.
Dar in toate demersurile tale,gandeste-te ca desi individul e un monstru, fetita stie ca el inca nu arenuntat de tot la ea.Copilul are dreptul sa -l cunoasca---cat de monstru e.Doar asa nu se va invinovati peste ani ca nu i-a dat o sansa tatalui ei sa-i fie tata.
renada
Postat pe 2 Decembrie 2011 16:28
Sa o tii in Olanda, unde ii e bine si pe tatal ei natural sa il dai dracu pentru ca nu ai nevoie de aia cativa banuti pe care nici macar nu ti-i trimite pentru copilul lui. Daca el nu vrea sa stie ca are un copil de intretinut, nu merita nici sa o vada. Da-l dracu si uita de el.
Eva32
Postat pe 3 Decembrie 2011 00:20
Nu sunt un om perfect pentru ca nimeni nu este.Am ca toata lumea parti rele si poate cateva si bune.Nu vreau sa-mi aud copilul vorbind de rau pe parintele lui , indiferent care din noi ar fi.Nu-l vorbesc de rau si cu atat mai mult nu inventez lucruri despre el. Copila mea n-a stiut multe lucruri despre el , dar care le-a aflat ulterior .Din dovezi.Si m-a intrebat iar eu i-am raspuns.De exemplu : cautam ceva printre acte si era un dosar aparte cu destule hartii la adresa lui.El avand inca buletin de Bucuresti pe adresa parintilor mei , mai toate hartogaraiele i-au venit acolo.Si cand a avut pe rol un proces penal pentru vatamare corporala si cand politia l-a gasit ca locuieste fara flotant la o anumita adresa.Si raspunsul la acuzatia ca tatal meu ar fi furat.Iar fata stie a citi romaneste.M-a intrebat ce sunt iar eu i-am spus adevarul.
In martie 2004 am divortat iar la una din vizite ( dec.2004) am fost impreuna cu prietena mea cea mai buna sa vedem fetita.El era acolo , la mama lui .Fara servici ca de obicei.In varful patului , la ora 12 cand la tara e mereu ceva de munca.A strigat tare in fatza prietenei mele ca eu as mai fi avut un alt copil pe care l-am vandut.Copilul era si el acolo.M-am uitat la fostul sot cu mila .Si m-am rugat ca Dumnezeu sa nu ii dea cat nu poate sa duca.Si daca nu se potoleste , i-am spus discutam acest aspect in instanta.Unde voi cere sa mi se aduca dovezi despre acel copil.Cu probe ADN.
Ajungand acasa am stat si m-am gandit cata rautate poate exista in sufletul unui om.Cata frustrare si cata nemernicie!Si pentru ce?
Cu fetita am discutat mai tarziu acest aspect.I-am explicat ca mami a mai fost insarcinata dar au fost alte probleme legate de sarcini si sanatate.Dar in niciun caz nu mi-as vinde copilul.Dar rautatea lui m-a pus pe ganduri ...
Alt aspect ce nu tine de topic: azi a decedat bunica sotului meu.94 ani.Batrana si bolnava.I-am spus lui ca daca vrea poate sa o sune pe fosta sotie ca sa vina si aceasta la funeralii . Mai ales ca ele doua se cunosteau si eu n-am niciun drept sa-i rapesc acest lucru.
Mayyyyana
Postat pe 3 Decembrie 2011 01:34
De la: MayanMistica, la data 2011-12-03 01:34:24Nu sunt un om perfect pentru ca nimeni nu este.Am ca toata lumea parti rele si poate cateva si bune.Nu vreau sa-mi aud copilul vorbind de rau pe parintele lui , indiferent care din noi ar fi.Nu-l vorbesc de rau si cu atat mai mult nu inventez lucruri despre el. Copila mea n-a stiut multe lucruri despre el , dar care le-a aflat ulterior .Din dovezi.Si m-a intrebat iar eu i-am raspuns.De exemplu : cautam ceva printre acte si era un dosar aparte cu destule hartii la adresa lui.El avand inca buletin de Bucuresti pe adresa parintilor mei , mai toate hartogaraiele i-au venit acolo.Si cand a avut pe rol un proces penal pentru vatamare corporala si cand politia l-a gasit ca locuieste fara flotant la o anumita adresa.Si raspunsul la acuzatia ca tatal meu ar fi furat.Iar fata stie a citi romaneste.M-a intrebat ce sunt iar eu i-am spus adevarul.
In martie 2004 am divortat iar la una din vizite ( dec.2004) am fost impreuna cu prietena mea cea mai buna sa vedem fetita.El era acolo , la mama lui .Fara servici ca de obicei.In varful patului , la ora 12 cand la tara e mereu ceva de munca.A strigat tare in fatza prietenei mele ca eu as mai fi avut un alt copil pe care l-am vandut.Copilul era si el acolo.M-am uitat la fostul sot cu mila .Si m-am rugat ca Dumnezeu sa nu ii dea cat nu poate sa duca.Si daca nu se potoleste , i-am spus discutam acest aspect in instanta.Unde voi cere sa mi se aduca dovezi despre acel copil.Cu probe ADN.
Ajungand acasa am stat si m-am gandit cata rautate poate exista in sufletul unui om.Cata frustrare si cata nemernicie!Si pentru ce?
Cu fetita am discutat mai tarziu acest aspect.I-am explicat ca mami a mai fost insarcinata dar au fost alte probleme legate de sarcini si sanatate.Dar in niciun caz nu mi-as vinde copilul.Dar rautatea lui m-a pus pe ganduri ...
Alt aspect ce nu tine de topic: azi a decedat bunica sotului meu.94 ani.Batrana si bolnava.I-am spus lui ca daca vrea poate sa o sune pe fosta sotie ca sa vina si aceasta la funeralii . Mai ales ca ele doua se cunosteau si eu n-am niciun drept sa-i rapesc acest lucru.


Din tot ce ai scris pana acum ,reiese foarte clar ,faptul ca tu esti si vrei sa te comporti ca o persoana civilizata!Dar,revin,draga mea,ce rost mai are sa traiesti din astfel de amintiri?si simplul act de a ne scrie tot ceea ce ai trait de-alungul anilor,iti poate face rau ,emotional vorbind!Este foarte bine ca poti comunica cu fetita ta si in acest mod,ea se va edifica asupra realitatii existente la un moment dat sau in prezent!Din fericire,ai o altfel de viata acum si aceasta ar trebui sa-ti dea imboldul necesar pentru a merge pe drumul tau,alaturi de fetita ta si sotul actual!Restul,trece-l in arhiva vietii tale si opreste doar acele date, care te pot ajuta in demersul de a clarifica custodia copilului!Aminirile neplacute,transforma-le in istorie!
RAINBOWLADY
Postat pe 3 Decembrie 2011 10:42
De la: MayanMistica, la data 2011-12-01 18:48:24Eu sper doar ca ea sa stie cat de mult o iubesc!

spune-i

@339: In mod clar Mistica ne povesteste cu lux de amanunte tot ce s-a intamplat pentru ca a fost traumatizant pentru ea, si probabil de-abia acum simte ca poate trece peste. Este normal sa vrei sa te descarci, sa spui tot ce ai pe suflet. Este intr-o tara straina, poate ii lipsesc prietenii si sotul probabil e satul sa tot auda aceleasi lucruri.
Mistica, ma poti contrazice.
Insa important e sa si tragi invataminte din tot ce s-a intamplat, altfel omul traieste degeaba pe pamant, parerea mea.
kudika_pudika
Postat pe 3 Decembrie 2011 10:51
De la: kudika_pudika, la data 2011-12-03 10:51:42
De la: MayanMistica, la data 2011-12-01 18:48:24Eu sper doar ca ea sa stie cat de mult o iubesc!

spune-i

@339: In mod clar Mistica ne povesteste cu lux de amanunte tot ce s-a intamplat pentru ca a fost traumatizant pentru ea, si probabil de-abia acum simte ca poate trece peste. Este normal sa vrei sa te descarci, sa spui tot ce ai pe suflet. Este intr-o tara straina, poate ii lipsesc prietenii si sotul probabil e satul sa tot auda aceleasi lucruri.
Mistica, ma poti contrazice.
Insa important e sa si tragi invataminte din tot ce s-a intamplat, altfel omul traieste degeaba pe pamant, parerea mea.



Ai si tu dreptate,Pudika, dar intentia mea nu a fost un repros adus randurilor scrise,ci a fost doar simplul sfat de a incerca sa treaca peste toate clipele urate,traite din plin!Cunosc foarte bine sentimentul pe care il nutreste in acest moment, fata de tot ce i sa- intamplat,sunt cu gandul alaturi de ea,dar la fel de bine o rog sa mearga mai departe cu trairile,practic,cu viata ei!Au trecut atatia ani si nu este bine sa se intoarca in trecut,decat,poate,in amintirea bucuriilor personale!ideea principala ,este aceea de a rezolva problemele legate de custodia fetitei!
RAINBOWLADY
Postat pe 3 Decembrie 2011 11:00
De la: MayanMistica, la data 2011-12-01 16:04:40@maimai

In hotarara judecatoreasca nu este specificat dreptul lui de vizita.Ci doar faptul ca are de platit pensia alimentara in valoare de 250 lei .Atat! El se bazeaza pe acea intelegere notariala unde eu ma oblig sa o duc in tara.Vrei sa stii cum a fost cu autoritatea aia tutelara de zici tu ca sa ma ajute?
El locuia cu chirie la cineva la curte.Apa de la pompa , fara gaze.Pentru gatit foloseau aragaz cu butelie iar incalzirea pe timp de iarna se facea la soba.Prietena lui nu se prea obosea sa-i spele hainele la cea mica , avea hainutele ca vai de lume .Imi dau seama ca e greu la curte mai ales cand n-ai conditii.Dar nu inteleg incapatanarea de a o lasa sa vina la mine.Bun...si vine autoritatea tutelara in control. Ce scria in raport? Cal are o situatie nemaipomenit de buna , care este in binele copilului.Ca are un salariu in valoare de 1000 lei ( 10 milioane vechi ) , ca fata are rezultate deosebite la scoala.El cat a stat copilul la el , n-a fost la scoala nici macar o zi.I-a trimis invatatoarea nr ei de tel sa o sune , crezand ca e ocupat cu serviciul si nu poate veni.Nimic.M-am vzut eu cu ea de doua ori si se plangea ca pe tata nici nu-l stie la fatza.Copilul cum am mai spus a avut nota scazuta la purtare din cauza absentelor.Restul notelor erau jalnice.El nu stiu cum a dovedit suma aia la salariu cand numai eu stiu cat de mult a stat pe acasa fara servici.Ca atare ca acum i-au pus pensia la valoarea acelui salariu. Deci tot ce a fost in raportul ala a fost minciuna.Am vrut sa ma duc la primaria sect.5 si sa fac balamuc .Sa vad si eu persoana care a facut raportul si sa-mi spuna ea personal daca si-ar lasa copilul in conditiile alea. M-a oprit sotul meu spunandu-mi ca sunt in proces si sa nu cauzeze situatiei.
Si asa am eu un ghimpe cu judecatoarea care a judecat cazul si modul in care au redactat toata istoria.10 pagini in care mai mult de jumatate sunt aberatii si minciuni.Tare as vrea sa stiu in ce temei a luat ea toate deciziile acelea.As vrea sa stau de vorba cu ea asa de la femeie la femeie ...nu in contradictoriu cu functia ei.Dar astept sa-mi iau cetatenia olandeza intai.
Deci dragele mele , justitia care trebuia sa apere o cauza si drepturile unui copil a durut-o in fund.E bine ca s-a terminat cu bine dar daca se mai prelungea inca enspe mii de ani?!


parerea mea este ca ...daca tot ai dat cu subsemnatul ca vi in Romania cu fata, ,sa vi o saptamana, stati la o pensiune undeva ,comunica-i fostului in scris unde stati, tu iti faci datoria si in plus ai controlul locului unde va sta copila. in plus obliga-l sa dea in scris adresa si numerele de telefon la care poate fi contactat, eventual asigura-te ca stie si politistul de proximitate ca sunteti in tara... si atunci nu prea poate sa mai comenteze. plus de asta relatia copilului este strict cu parintii lui, nu cu rudele , cel mult cu bunica la care a crescut. altfel, deocamdata amandoi sunteti in viata si in plus nimeni nu are autoritate asupra copilului decat tu si el in privinta custodiei .
dandanaua_reloaded
Postat pe 3 Decembrie 2011 14:13
De la: Mayyyyana, la data 2011-12-01 20:15:16
De la: ilumax_76, la data 2011-12-01 18:43:06Vai, mai Mistico ce viata grea ai avut. E dificil cand ai de ales intre un parinte si copilul tau. Pacat ca ai ales parintele. Acum nu mai poti schimba nimic. Iubeste-o pe fiica ta si recupereaza timpul pierdut. Sper ca si ea te iubeste desi a fost departe de tine atatia ani. Iti doresc tot binele din lume!


Citeste povestioara asta:

Au trecut multi ani de atunci. In tara aceea indepartata, in care s-au petrecut cele ce urmeaza, legea pedepsea cu taiatul mainilor pe cei vinovati de furt.
Un inalt functionar, foarte iubit de imparat, care nu avea alta avere decat fetita de vreo doisprezece ani, a fost parat c-a furat. Legea era una si pentru bogat si pentru sarac, deci si pedeapsa care-l astepta, tot una era: sa i se taie mainile.
A fost ridicat de acasa invinuitul si tinut in inchisoare pana la judecata. Era amara rusinea ce-i acoperea familia; dar si mai mare era jalea si durerea din casa lor. Sotia, bolnava, zacea in pat de multa vreme, iar copila era inca prea mica pentru a putea munci si a o ingriji pe mama ei.
Deznadajduita, fetita s-a gandit ca scaparea nu poate veni decat de la imparat. Si, fara a spune cuiva, a plecat spre palatul lui. La poarta a fost intampinata de soldatii care faceau de paza. Nimeni nu se putea apropia, dar sa mai si intre in palat. Lacrimile fetitei erau atat de arzatoare si ruga ei atat de fierbinte, ca acestia, ca si cei de la usa palatului si a camerei imparatului, induiosati, s-au facut ca nu o vad. Ea s-a strecurat, din camera in camera, pana s-a pomenit in fata imparatului. In genunchi, in fata tronului, tremurand si plangand se ruga:
"-Marite Doamne, tatal meu a fost invinuit pe nedrept de o fapta rea. Nu este adevarat ce se spune despre el. Noi nu putem dovedi nevinovatia lui si a fost condamnat sa i se taie mainile. Fie-va mila. Lasati mainile lui sa munceasca pentru mama care e bolnava si taiati-le pe ale mele care nu sunt in stare sa castige nimic."
Imparatul a ramas uimit de iubirea acestei copile pentru parintii ei si curajul cu care se jertfea.
"-Bine. Fie dupa dorinta ta. Voi elibera pe tatal tau si voi taia mainile tale!"
Imparatul a dat ordin ca pedeapsa sa se execute in curtea palatului. Lume multa se adunase si astepta momentul executiei.
Pe esafodul anume ridicat, alaturi de trunchiul langa care stralucea satarul bine ascutit, astepta calaul.
Un sunet de trompeta a anuntat sosirea imparatului, care si-a luat locul in fata esafodului. Copila, galbena ca ceara, dar fara a da nici un semn de frica, a ingenuncheat si, cu privirea tinta in ochii imparatului, a intins mainile pe trunchi.
La semnul imparatului, calaul a ridicat cu iuteala satarul. Plangeau de mila toti cei dimprejur. Biata copila nici n-a clipit cand calaul a lasat jos cu toata puterea satarul ridicat peste umeri.
Dar minune! Satarul nu lovise. Alunecase usor pe alaturi cu trunchiul si mainile nevinovate ale copilei ramasesera neatinse. Fusese ordinul imparatuui, care se incredintase de nevinovatia tatalui ei.
In curtea palatului, chiar pe locul unde fusese esafodul, orice calator poate citi pe monumentul ridicat in amintirea acestei intamplari:
"-Ferice de parintii care au astfel de copii. Ferice de tara care are parinti ce stiu a-si creste astfel copiii".


Consider ca un copil va trebui sa poarte recunostinta vesnica parintelui care l-a crescut.


La fel cum si parintii ar trebui sa fie recunoscatori toate viata, copilului ca s-a nascut.
kudika_32792
Postat pe 15 Mai 2013 10:39
De la: Mayyyyana, la data 2011-12-03 01:34:24Nu sunt un om perfect pentru ca nimeni nu este.Am ca toata lumea parti rele si poate cateva si bune.Nu vreau sa-mi aud copilul vorbind de rau pe parintele lui , indiferent care din noi ar fi.Nu-l vorbesc de rau si cu atat mai mult nu inventez lucruri despre el. Copila mea n-a stiut multe lucruri despre el , dar care le-a aflat ulterior .Din dovezi.Si m-a intrebat iar eu i-am raspuns.De exemplu : cautam ceva printre acte si era un dosar aparte cu destule hartii la adresa lui.El avand inca buletin de Bucuresti pe adresa parintilor mei , mai toate hartogaraiele i-au venit acolo.Si cand a avut pe rol un proces penal pentru vatamare corporala si cand politia l-a gasit ca locuieste fara flotant la o anumita adresa.Si raspunsul la acuzatia ca tatal meu ar fi furat.Iar fata stie a citi romaneste.M-a intrebat ce sunt iar eu i-am spus adevarul.
In martie 2004 am divortat iar la una din vizite ( dec.2004) am fost impreuna cu prietena mea cea mai buna sa vedem fetita.El era acolo , la mama lui .Fara servici ca de obicei.In varful patului , la ora 12 cand la tara e mereu ceva de munca.A strigat tare in fatza prietenei mele ca eu as mai fi avut un alt copil pe care l-am vandut.Copilul era si el acolo.M-am uitat la fostul sot cu mila .Si m-am rugat ca Dumnezeu sa nu ii dea cat nu poate sa duca.Si daca nu se potoleste , i-am spus discutam acest aspect in instanta.Unde voi cere sa mi se aduca dovezi despre acel copil.Cu probe ADN.
Ajungand acasa am stat si m-am gandit cata rautate poate exista in sufletul unui om.Cata frustrare si cata nemernicie!Si pentru ce?
Cu fetita am discutat mai tarziu acest aspect.I-am explicat ca mami a mai fost insarcinata dar au fost alte probleme legate de sarcini si sanatate.Dar in niciun caz nu mi-as vinde copilul.Dar rautatea lui m-a pus pe ganduri ...
Alt aspect ce nu tine de topic: azi a decedat bunica sotului meu.94 ani.Batrana si bolnava.I-am spus lui ca daca vrea poate sa o sune pe fosta sotie ca sa vina si aceasta la funeralii . Mai ales ca ele doua se cunosteau si eu n-am niciun drept sa-i rapesc acest lucru.


Nu inteleg de ce confrunti copilul cu toate problemele astea, probleme care sunt ale voastre, ale adultilor...
kudika_32792
Postat pe 15 Mai 2013 10:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Hey all 9 De la: zoredia 13 Februarie 2009 16:18
HELP ME !!!!!!!!!!!!!!!!!!! 16 De la: greierash_is_back 4 Noiembrie 2009 12:32
E de prost gust sa te saruti in bar cu iubitul/a ? 64 De la: verraa 23 Aprilie 2011 19:29
Revelion 2011 in cuplu - Sighisoara sau Sibiu? 1 De la: kudika12787 15 Decembrie 2010 14:25
"Legi scrise care permit agresarea femeilor": 2 De la: Tharr 9 Mai 2011 10:06