Setari Cookie-uri

Relatie tata - fiica...

Povestea e putin cam complicata ca daca n-ar fi nu s-ar mai povesti. Nu e vorba ca nu pot iesi din impas pentru ca impasul nu este al meu personal .Este o situatie putin critica si jenanta pentru noi in casa care duce cateodata la discutii nu tocmai placute.Ce se intampla?
Fiica mea pana la varsta de 8 ani a locuit cu bunica ei (mama fostului sot) . Pe urma mama lui a fost evacuata din locuinta de unde locuia si au ajuns sa stea pe la vecini.Dar nici la mine nu vroia sa o lase sa vina.Terminase clasa a II a.Di clasa a III a locuit la tatal ei unde a fost un adevarat dezastru.Relatia dintre ea si prietena acestuia n-a fost una de pus la rana .Despre scoala nici nu vreau sa spun : absente peste absente , nota scazuta la purtare pe tema acestor absente.La fel si calitatea invataturii. Dupa acest an petrecut la Bucureti s-a mutat in alt oras cu bunica ei unde aceasta mai avea cteva rude. Inca un an acolo , deci patru ani de scoala in patru scoli.In clasa a III a au trecut-o clasa stiind ca va pleca in alt oras iar de acolo intr-a patra s-a intamplat la fel cu trecutul clasei pentru ca urma sa vina la mine in Olanda.In timpul acesta am avut pe rol un proces pentru reincredintarea custodiei care a durat aproape 3 ani. Intr-un final am reusit sa-l conving pe tatal ei sa o lase sa vina , altfel continui cu procesele pana cand va face 18 ani.A lasat-o , s-a terminat si procesul iar ea a ramas in custodia mea.Eu am facut o declaratie notariala ca ma oblig sa o aduc in Romania 1 data pe an , biletul de avion suportat de mine.El a urlat ca nu semneaza decat daca renunt la pensia alimentara si sa dau declaratie in acest sens.Notara i-a zis ca ea nu poate face aceasta declaratie , asta ramane la decizia tribunalului.Iar eu i-am spus foarte clar ca banii aia nu mi-i da mie ci copilului lui.Si ca sunt de acord sa facem o intelegere. Nu ii cer banii timp de 12 luni , timp in care el poate sa stranga banutii de pe fiecare luna in acest an .Si cu ei isi poate cumpara bilet de avion Bucuresti-Olanda si retur.Ii ajung de bilet si de cazare la un hotel mai modest.O saptamana.Asta inafara de obligatia mea de a o duce pe ea in Romania.Daca dupa 12 luni nu ajunge la ea atunci vreau banutii inapoi.
In fine ...anul trecut s-a mutat ea aici , a inceput scoala , s-a acomodat.Vorbeste olandeza mai bine ca mine iar la scoala are note foarte bune.Mai ales in comparatie cu cele din Romania.E adevarat ca sotul meu are grija ca ea sa invete si sa fie bine pregatita.Face lectiile cu ea , o ajuta la diverse activitati scolare.Dar si ea isi da toata silinta iar eu cand ma duc la scoala ascult numai lucruri bune despre ea.
Acum intervine problema in sine.Tatal natural ca si bunica ei stiu nr de telefon de aici.De asemeni el stie si adresa noastra.Intr-un an si jumatate el a dat doua apeluri si un singur sms ( sunteti bine?).In rest nimic.Nu felicitare de Craciun sau ziua ei , nu alt sms sau telefon.Nimic.
L-am sunat noi in iunie anul acesta sa intreb de procura .Imi trebuia procura de la el ca sa pot iesi cu ea din Romania in cazul in care o duceam in vacanta.(Pe atunci nu era hotararea judecatoreasca defintiva si irevocabila si ca atare inca mai aveam nevoie de semnatura ).Si spune destul de tare : "nu o aduce acum vara ca n-am timp de ea".Daca e o aduci la iarna.I-am explicat ca vacanta de iarna e scurta .M-am mirat sincer cum un parinte poate fi atat de rece incat dupa 1 an sa nu ii fie dor de ea.Eu o vizitam de trei ori pe an plus telefon la doua-trei zile .
Acum cand aducem discutia despre Romania sau despre ea ca trebuie sa mearga sa-l vada iese scandal. Vorbeste urat despre el si spune ca ea n-are alt tata inafara de sotul meu.Ii explic destul de clar ca e tatal ei si asta e , n-are ce face.Ea tipa , urla , raspunde obraznic ca nu-l cunoaste si nici nu vrea sa auda de el.Pentru ca a uitat-o.Pentru ca ziua ei n-a insemnat nimic pentru el.Sau Craciunul.
Acum nici o luna fiica mea a vorbit pe mesenger cu una din verisoarele lui.Aia ne-au facut pe noi mincinoase si m-au acuzat pe mine ca nu eu n-as vrea sa o duc in Romania.Eu le-am spus clar : eu o duc la tatal ei .Cine vrea sa mearga la el sa o vada.Dar cum tatal nu isi da adresa unde locuieste , eu nu stiu la ce poarta sa bat.Unde o las? La piata Unirii?Pana nu vad o copie de pe buletin unde sta frumusel viza de flotant nu avem ce vorbi.Ca sa o duc la ele.Pai eu cu voi am facut fata? Ce obligatie am eu fatza de voi..eu am obligatia fatza de el ca e tatal ei.Dar daca el n-o cauta si nici adresa nu si-o da eu ce sa ii fac?!
Nu mai spun ca nici pensia alimentara nu o trimite.
Acum voi ce spuneti vis-a-vis de situatia asta incluzand atitudinea ei?
Multumesc
Mayyyyana
Postat pe 30 Noiembrie 2011 21:58
De la: MayanMistica, la data 2011-11-30 21:58:13
Acum voi ce spuneti vis-a-vis de situatia asta incluzand atitudinea ei?
Multumesc


sunt bulversat mai ceva ca intro telenovela.
am inteles doar ca ai fata. de acolo s-a rupt orice urma de hotarare judecatoreasca in mintea-mi.
guru_ion
Postat pe 30 Noiembrie 2011 22:21
De la: guru_ion, la data 2011-11-30 22:21:50
De la: MayanMistica, la data 2011-11-30 21:58:13
Acum voi ce spuneti vis-a-vis de situatia asta incluzand atitudinea ei?
Multumesc


sunt bulversat mai ceva ca intro telenovela.
am inteles doar ca ai fata. de acolo s-a rupt orice urma de hotarare judecatoreasca in mintea-mi.


Tot e bine ca ai inteles ceva.
Mayyyyana
Postat pe 30 Noiembrie 2011 22:26
Pai bine mai Ioane , la posturile alea kilometrice pitziponcesti cu k si alte abrevieri nu te bulversezi si la povestioara mea te pierdusi in ceata?
Mayyyyana
Postat pe 30 Noiembrie 2011 22:33
De la: MayanMistica, la data 2011-11-30 22:26:05
De la: guru_ion, la data 2011-11-30 22:21:50
De la: MayanMistica, la data 2011-11-30 21:58:13
Acum voi ce spuneti vis-a-vis de situatia asta incluzand atitudinea ei?
Multumesc


sunt bulversat mai ceva ca intro telenovela.
am inteles doar ca ai fata. de acolo s-a rupt orice urma de hotarare judecatoreasca in mintea-mi.


Tot e bine ca ai inteles ceva.


sunt atat de multe data care se bat in cap incat am impresia ca joc x si 0.
am recitit si recitit sa inteleg ceva.
deci, ea e la tine, tatal natural in romania. fata ta nu mai vrea sa auda de tatal natural si spune ca singurul tata e sotul tau actual. tatal natural nu prea da semne ca ar vrea sa aiba de a face cu ea......
de ce vrei sa obligi fata sa-l vada? cand si fata ta si tatal ei natural nu vor lucru asta.
guru_ion
Postat pe 30 Noiembrie 2011 22:36
[quote name='MayanMistica' date='2011-11-30 21:58:13'
"Acum cand aducem discutia despre Romania sau despre ea ca trebuie sa mearga sa-l vada iese scandal. Vorbeste urat despre el si spune ca ea n-are alt tata inafara de sotul meu.Ii explic destul de clar ca e tatal ei si asta e , n-are ce face.Ea tipa , urla , raspunde obraznic ca nu-l cunoaste si nici nu vrea sa auda de el.Pentru ca a uitat-o.Pentru ca ziua ei n-a insemnat nimic pentru el.Sau Craciunul.
Acum nici o luna fiica mea a vorbit pe mesenger cu una din verisoarele lui.Aia ne-au facut pe noi mincinoase si m-au acuzat pe mine ca nu eu n-as vrea sa o duc in Romania.Eu le-am spus clar : eu o duc la tatal ei .Cine vrea sa mearga la el sa o vada.Dar cum tatal nu isi da adresa unde locuieste , eu nu stiu la ce poarta sa bat.Unde o las? La piata Unirii?Pana nu vad o copie de pe buletin unde sta frumusel viza de flotant nu avem ce vorbi.Ca sa o duc la ele.Pai eu cu voi am facut fata? Ce obligatie am eu fatza de voi..eu am obligatia fatza de el ca e tatal ei.Dar daca el n-o cauta si nici adresa nu si-o da eu ce sa ii fac?!
Nu mai spun ca nici pensia alimentara nu o trimite.
Acum voi ce spuneti vis-a-vis de situatia asta incluzand atitudinea ei?
Multumesc[/quote]"


De ce nu vrei sa lasi copilul in pace?De ce o fortezi sa faca ceva ce nu ii este pe plac?Intentia ta este laudabila in ceea ce priveste intretinerea relatiei dintre fiica si tatal biologic,dar aceasta legatura trebuie sa fie fireasca,normala,fara tensiuni de genul reactiilor pe care le are fiica ta la auzul numelui fostului sot?
Draga mea,parinte este cel ce creste un copil ,care isi asuma cu adevarat acest rol atat de important in dezvoltarea unui copil!Un parinte inseamna mult mai mult decat o simpla participare la o partida de amor in vederea conceperii unui copil!Daca intre tine si fostul sot nu exista comunicare,nu poti avea pretentia de la un copil,sa respecte doleantele tale sau ale tatalui biologic!Copiii au o anumita intuitie specifica,simt si percep orice gest neavenit,facut de parintele natural si reactioneaza corespunzator!Daca tatal bilogic tergiverseaza intalnirea dintre el si fiica lui,tu de ce insisti mai mult decat este necesar?Copilul si-a exprimat clar optiunea,vede destul de bine cine are grija de ea,cine se ocupa de dezvoltarea ei,cine ii asigura toate cele necesare!Sau ai nevoie acuta, de pensia alimentara si bagi copilul la inaintare?Ar fi urat lucru sa procedezi astfel!Daca parintele natural a uitat de datoriile parentale,nu obliga copilul sa se duca la el,caci nu vei face decat sa semeni si mai multa ura in sufletul copilului!Lasa timpul sa lucreze!Fetita va creste in ritmul ei si va veni ziua cand singura isi va exprima opinia vis-a-vis de dorinta de a-l vedea pe tatal natural!Deci,nu forta lucrurile,sufletele copiilor sunt extrem de sensibile,chiar dacaei nu arata acest lucru!

RAINBOWLADY
Postat pe 30 Noiembrie 2011 22:47
Din doua motive :-dpdv juridic tatal natural ameninta cu tribunalul ca nu-mi tin promisiunea.
- dpdv moral : e tatal ei.
Mayyyyana
Postat pe 30 Noiembrie 2011 22:47
De la: MayanMistica, la data 2011-11-30 22:47:40Din doua motive :-dpdv juridic tatal natural ameninta cu tribunalul ca nu-mi tin promisiunea.
- dpdv moral : e tatal ei.


dpdv moral nu exista.
juridic.....ca sa aiba valoare juridica, iti trebuie o adresa, o locuinta. cum el nu-ti da nici o adresa...pa!
stai linistita pana cand te va baga el in seama.
guru_ion
Postat pe 30 Noiembrie 2011 22:52
Ca parinte consider ca e tatal ei si ea poate are doar o furie de moment care la un moment dat ii va trece.Pe de alta parte el si neamurile lui ameninta cu legea ca am obligatia (prin acea declaratie notariala ) sa duc fata in Romania.Eu nu stiu exact ce repercursiuni pot urma daca ma actioneaza in judecata ptr ca nu-mi respect promisiunea.Ce tot spui de pensie? Daca eram atat de lesinata dupa aia 50€ fi sigura ca de anul trecut in sept.si pana acum il dadeam in judecata de n ori.Si cum as fi putut obtine acea pensie prin dusul fetei in Romania? Ce are una cu alta?
Eu cat timp ea a fost la mama lui si la el mi-am facut datoria de parinte cu tot ce a inclus la momentul respectiv: vizite anuale , telefoane , pensia alimentara platita la timp, concedii petrecute cu ea si multe altele.Dar imi pare rau sa vad atata indiferenta din partea lor , ei care se bateau cu pumnii in piept ca ce mul o iubesc pe ea.
Mayyyyana
Postat pe 30 Noiembrie 2011 22:55
De la: MayanMistica, la data 2011-11-30 22:47:40Din doua motive :-dpdv juridic tatal natural ameninta cu tribunalul ca nu-mi tin promisiunea.
- dpdv moral : e tatal ei.



Din punct de vedere moral,se pare ca tatal copilului este exemplul elocvent ,in sensul retragerii din fata achitarii responsabilitatilor de parinte!Bun,este tatal ei,dar tu poti dovedi ca ai incercat sa mentii contacul intre cei doi si la toate aceste incercari,te-ai lovit de refuzul lui de a-si vedea fiica?
In ceea ce priveste amenintarea lui,te sfatuiesc sa iei legatura cu un avocat specializat pe probleme ,ce tin de custodia copiilor rezultati din casnicii destramate,el va sti cum sa te indrume astfel incat sa nu ai probleme in instanta,asta in cazul in care fostul sot va indrazni sa treaca la astfel de proceduri,dar ma indoiesc ca o va face!
RAINBOWLADY
Postat pe 30 Noiembrie 2011 23:04
De la: kudika421339, la data 2011-11-30 23:04:02
De la: MayanMistica, la data 2011-11-30 22:47:40Din doua motive :-dpdv juridic tatal natural ameninta cu tribunalul ca nu-mi tin promisiunea.
- dpdv moral : e tatal ei.



Din punct de vedere moral,se pare ca tatal copilului este exemplul elocvent ,in sensul retragerii din fata achitarii responsabilitatilor de parinte!Bun,este tatal ei,dar tu poti dovedi ca ai incercat sa mentii contacul intre cei doi si la toate aceste incercari,te-ai lovit de refuzul lui de a-si vedea fiica?
In ceea ce priveste amenintarea lui,te sfatuiesc sa iei legatura cu un avocat specializat pe probleme ,ce tin de custodia copiilor rezultati din casnicii destramate,el va sti cum sa te indrume astfel incat sa nu ai probleme in instanta,asta in cazul in care fostul sot va indrazni sa treaca la astfel de proceduri,dar ma indoiesc ca o va face!


339, nu el ameninta ci neamurile lui.
neamuri care se folosesc de santaj ....ca sa ce!?
stai linistita mayan , neamurile n-au nici o putere.
guru_ion
Postat pe 30 Noiembrie 2011 23:07
Guru , am spus clar : el si neamurile lui ameninta ...
Mayyyyana
Postat pe 30 Noiembrie 2011 23:10
De la: MayanMistica, la data 2011-11-30 23:10:34Guru , am spus clar : el si neamurile lui ameninta ...


ai spus ca intrun an de zile ti-a trimis un sms si ai vorbit o data sau de doua ori cu el la telefon. cand a avut timp sa te ameninte?
guru_ion
Postat pe 30 Noiembrie 2011 23:12
De la: guru_ion, la data 2011-11-30 23:07:52
De la: kudika421339, la data 2011-11-30 23:04:02
De la: MayanMistica, la data 2011-11-30 22:47:40Din doua motive :-dpdv juridic tatal natural ameninta cu tribunalul ca nu-mi tin promisiunea.
- dpdv moral : e tatal ei.



Din punct de vedere moral,se pare ca tatal copilului este exemplul elocvent ,in sensul retragerii din fata achitarii responsabilitatilor de parinte!Bun,este tatal ei,dar tu poti dovedi ca ai incercat sa mentii contacul intre cei doi si la toate aceste incercari,te-ai lovit de refuzul lui de a-si vedea fiica?
In ceea ce priveste amenintarea lui,te sfatuiesc sa iei legatura cu un avocat specializat pe probleme ,ce tin de custodia copiilor rezultati din casnicii destramate,el va sti cum sa te indrume astfel incat sa nu ai probleme in instanta,asta in cazul in care fostul sot va indrazni sa treaca la astfel de proceduri,dar ma indoiesc ca o va face!


339, nu el ameninta ci neamurile lui.
neamuri care se folosesc de santaj ....ca sa ce!?
stai linistita mayan , neamurile n-au nici o putere.



Din punct de vedere juridic,neamurile nu sunt luate in calcul oricat de mult si-ar dori acestea!El nu isi cauta fiica,rudele intretin o atmosfera tensionata si tot pe el nu-l intereseaza acest aspect!Ceva nu imi pare deloc a fi in regula!In orice problema de acest tip,exista doar trei parti participante si anume;parintii biologici si fiica lor!Atat!Santajul emotional nu-si are rostul in aceasta poveste,decat sa o sensibilizeze negativ,pe colega noastra!Deci,Mayan,treci peste comportamentul rudelor si creste-ti copilul in continuare,fara a-l expune prea mult!Incearca sa iei,tousi,legatura cu tatal copilului si rezolvati-va nemultumirile,dar fara sa implicati copilul mai mult decat este necesar!Daca tatal biologic continua sa amane momentul revederii fiicei lui,aceasta nu mai este problema ta,ci intra in patrimoniul lui!Discuta cu un avocat,fetita este inca prea mica ,pentru a lua singura decizia cea mai buna pentru ea!
RAINBOWLADY
Postat pe 30 Noiembrie 2011 23:19
Kudika , eu de anul trecut din iunie si pana in anul asta tot in iunie ( deci 12 luni) l-am sunat mereu ca ei doi sa tina legatura.In acest timp s-a intamplat ca de doua ori a cate patru luni telefonul lui a fost inchis.Din trei numere de tel n-a raspuns la niciunul.Cand el nu raspundea sunam la mama lui ca sa vorbeasca cu cea mica.Acum din iunie anul asta am incetat sa mai sun. I-am zis fetei foarte clar ca atunci cand va vrea sa vorbeasca cu ei sa-mi spuna .Si va putea vorbi.
Mayyyyana
Postat pe 30 Noiembrie 2011 23:48
De la: guru_ion, la data 2011-11-30 23:12:56
De la: MayanMistica, la data 2011-11-30 23:10:34Guru , am spus clar : el si neamurile lui ameninta ...


ai spus ca intrun an de zile ti-a trimis un sms si ai vorbit o data sau de doua ori cu el la telefon. cand a avut timp sa te ameninte?


Guru , am spus ca atata a cautat-o el pe fata.In rest am sunat noi.Cand sunam noi ameninta , ca noi nu sunam 1minut si sa inchidem.Iar neamurie la fel , cand sunam noi sau vorbeam pe mess .El si bunica fetei nu folosesc internetul doar verisoarele lui.
Mayyyyana
Postat pe 30 Noiembrie 2011 23:52
Parerea mea este ca tatal adevarat al copilei este un iresponsabil. Mie mi se pare normala reactia fetitei cum ar putea sa-i spuna tata unui barbat pe care nu-l cunoaste si nu si-a dat interesul de ea ??? Cand o sa creasca mai mare poate din curiozitate o sa-l caute sa vorbeasca cu el cat despre verisoare daca ele au dorinta sa o vada de ce nu o cauta ??? si daca nu au o situatie financiara care sa le permita asta atunci sa-si asume responsabilitatile ( flotant si ce mai trebuie ) pentru a sti locul in care sa va intalniti. Mie imi place cum gandesti tu..sti destul de bine ce trebuie sa faci si ce e normal. Daca te-ai descurcat cu fetita pana in momentul de fata sunt sigura ca o vei face si in continuare. De asemenea este foarte important sa accepti dorintele si parerile corecte ale fetitei...Ma bucur sa aud faptul ca un astfel de copil care a avut probleme a fost ajutat astfel...binear fi ca toti copii sa poata fi ajutati ... sunt cazuri penibile care necesita mai multa atentie si din pacate nu are cine sa le-o ofere. Iti doresc succes si bafta pe mai departe atat tie in ceea ce faci cat si familiei tale. Sa fiti fericiti...

Kudika_nikole...
kudika_nikole
Postat pe 30 Noiembrie 2011 23:52
Nu inteleg ce te nelamureste.

Ea nu vrea sa se duca la taica-su, el nu vrea sa auda de ea. Problema rezolvata.
Si las-o balta cu procesele, daca poti demonstra ca nu a zis nici pis de ziua ei (ceea ce e usor cu marturie), sa se duca invartindu-se, nici un judecator intreg la minte nu o sa-i dea castig de cauza. Zice de procese sa nu piarda exercitiul vorbirii.
kudika_pudika
Postat pe 1 Decembrie 2011 00:11
De la: kudika_pudika, la data 2011-12-01 00:11:23Nu inteleg ce te nelamureste.

Ea nu vrea sa se duca la taica-su, el nu vrea sa auda de ea. Problema rezolvata.
Si las-o balta cu procesele, daca poti demonstra ca nu a zis nici pis de ziua ei (ceea ce e usor cu marturie), sa se duca invartindu-se, nici un judecator intreg la minte nu o sa-i dea castig de cauza. Zice de procese sa nu piarda exercitiul vorbirii.


N-ai sa crezi dar o judecatoare din asta neintreaga la minte i-a lasat-o in continuare dupa procesul de fond.Am crezut ca fac infarct cand am citit hotararea initiala.Normal ca am facut apel si atunci i-am zis lui sa se gandeasca bine ca nu va ramane treaba asa.
Cu toate probele aduse de aici , cu tot ce am dovedit ca nu avea grija de ea in Romania si i-au lasat-o in continuare in custodia lui .Cu desi ca ea n-a locuit decat 1 an cu el.Si ala jalnic.Deci am vazut cu ochii mei cum e cu judecatorii.Sper ca fetei sa ii fie bine aici si ea sa fie fericita.Restul nu conteaza.Doar ea.
Mayyyyana
Postat pe 1 Decembrie 2011 00:29
De la: MayanMistica, la data 2011-11-30 21:58:13Povestea e putin cam complicata ca daca n-ar fi nu s-ar mai povesti. Nu e vorba ca nu pot iesi din impas pentru ca impasul nu este al meu personal .Este o situatie putin critica si jenanta pentru noi in casa care duce cateodata la discutii nu tocmai placute.Ce se intampla?
Fiica mea pana la varsta de 8 ani a locuit cu bunica ei (mama fostului sot) . Pe urma mama lui a fost evacuata din locuinta de unde locuia si au ajuns sa stea pe la vecini.Dar nici la mine nu vroia sa o lase sa vina.Terminase clasa a II a.Di clasa a III a locuit la tatal ei unde a fost un adevarat dezastru.Relatia dintre ea si prietena acestuia n-a fost una de pus la rana .Despre scoala nici nu vreau sa spun : absente peste absente , nota scazuta la purtare pe tema acestor absente.La fel si calitatea invataturii. Dupa acest an petrecut la Bucureti s-a mutat in alt oras cu bunica ei unde aceasta mai avea cteva rude. Inca un an acolo , deci patru ani de scoala in patru scoli.In clasa a III a au trecut-o clasa stiind ca va pleca in alt oras iar de acolo intr-a patra s-a intamplat la fel cu trecutul clasei pentru ca urma sa vina la mine in Olanda.In timpul acesta am avut pe rol un proces pentru reincredintarea custodiei care a durat aproape 3 ani. Intr-un final am reusit sa-l conving pe tatal ei sa o lase sa vina , altfel continui cu procesele pana cand va face 18 ani.A lasat-o , s-a terminat si procesul iar ea a ramas in custodia mea.Eu am facut o declaratie notariala ca ma oblig sa o aduc in Romania 1 data pe an , biletul de avion suportat de mine.El a urlat ca nu semneaza decat daca renunt la pensia alimentara si sa dau declaratie in acest sens.Notara i-a zis ca ea nu poate face aceasta declaratie , asta ramane la decizia tribunalului.Iar eu i-am spus foarte clar ca banii aia nu mi-i da mie ci copilului lui.Si ca sunt de acord sa facem o intelegere. Nu ii cer banii timp de 12 luni , timp in care el poate sa stranga banutii de pe fiecare luna in acest an .Si cu ei isi poate cumpara bilet de avion Bucuresti-Olanda si retur.Ii ajung de bilet si de cazare la un hotel mai modest.O saptamana.Asta inafara de obligatia mea de a o duce pe ea in Romania.Daca dupa 12 luni nu ajunge la ea atunci vreau banutii inapoi.
In fine ...anul trecut s-a mutat ea aici , a inceput scoala , s-a acomodat.Vorbeste olandeza mai bine ca mine iar la scoala are note foarte bune.Mai ales in comparatie cu cele din Romania.E adevarat ca sotul meu are grija ca ea sa invete si sa fie bine pregatita.Face lectiile cu ea , o ajuta la diverse activitati scolare.Dar si ea isi da toata silinta iar eu cand ma duc la scoala ascult numai lucruri bune despre ea.
Acum intervine problema in sine.Tatal natural ca si bunica ei stiu nr de telefon de aici.De asemeni el stie si adresa noastra.Intr-un an si jumatate el a dat doua apeluri si un singur sms ( sunteti bine?).In rest nimic.Nu felicitare de Craciun sau ziua ei , nu alt sms sau telefon.Nimic.
L-am sunat noi in iunie anul acesta sa intreb de procura .Imi trebuia procura de la el ca sa pot iesi cu ea din Romania in cazul in care o duceam in vacanta.(Pe atunci nu era hotararea judecatoreasca defintiva si irevocabila si ca atare inca mai aveam nevoie de semnatura ).Si spune destul de tare : "nu o aduce acum vara ca n-am timp de ea".Daca e o aduci la iarna.I-am explicat ca vacanta de iarna e scurta .M-am mirat sincer cum un parinte poate fi atat de rece incat dupa 1 an sa nu ii fie dor de ea.Eu o vizitam de trei ori pe an plus telefon la doua-trei zile .
Acum cand aducem discutia despre Romania sau despre ea ca trebuie sa mearga sa-l vada iese scandal. Vorbeste urat despre el si spune ca ea n-are alt tata inafara de sotul meu.Ii explic destul de clar ca e tatal ei si asta e , n-are ce face.Ea tipa , urla , raspunde obraznic ca nu-l cunoaste si nici nu vrea sa auda de el.Pentru ca a uitat-o.Pentru ca ziua ei n-a insemnat nimic pentru el.Sau Craciunul.
Acum nici o luna fiica mea a vorbit pe mesenger cu una din verisoarele lui.Aia ne-au facut pe noi mincinoase si m-au acuzat pe mine ca nu eu n-as vrea sa o duc in Romania.Eu le-am spus clar : eu o duc la tatal ei .Cine vrea sa mearga la el sa o vada.Dar cum tatal nu isi da adresa unde locuieste , eu nu stiu la ce poarta sa bat.Unde o las? La piata Unirii?Pana nu vad o copie de pe buletin unde sta frumusel viza de flotant nu avem ce vorbi.Ca sa o duc la ele.Pai eu cu voi am facut fata? Ce obligatie am eu fatza de voi..eu am obligatia fatza de el ca e tatal ei.Dar daca el n-o cauta si nici adresa nu si-o da eu ce sa ii fac?!
Nu mai spun ca nici pensia alimentara nu o trimite.
Acum voi ce spuneti vis-a-vis de situatia asta incluzand atitudinea ei?
Multumesc


Imi permit sa te sfatuiesc sa iei legatura cu autoritatea tutelara care a participat la procesul de incredintare a minorei si sa le comunici ca esti in imposibilitatea de a executa clauzele din hotararea de incredintare, pentru ca tatal fetitei refuza sa iti comunice unde isi are domiciliul si ca este necooperant in legatura cu stabilirea perioadei in care sa fie vizitat de catre copil. Exprima-ti in scris ingrijorarea in legatura cu locul si conditiile in care ar urma sa stea copilul impreuna cu tatal lui si cere, daca este posibil, sa se faca o ancheta sociala in prealabil, legat de aceste detalii. Implica autoritatea tutelara in executarea obligatiilor tale de a inlesni relatia dintre tata si fiica, pentru a putea dovedi buna ta credinta.
Daca autoritatea tutelara se sesizeaza, ar putea sa ia legatura cu tatal... oricum, tu vei putea dovedi, la o eventuala plangere a lui, ca ai facut toate demersurile sa iti achiti sarcinile, dar nu ai putut. Oricum, e bine sa te consulti cu un avocat.
maimai_no1
Postat pe 1 Decembrie 2011 02:26
@maimai

In hotarara judecatoreasca nu este specificat dreptul lui de vizita.Ci doar faptul ca are de platit pensia alimentara in valoare de 250 lei .Atat! El se bazeaza pe acea intelegere notariala unde eu ma oblig sa o duc in tara.Vrei sa stii cum a fost cu autoritatea aia tutelara de zici tu ca sa ma ajute?
El locuia cu chirie la cineva la curte.Apa de la pompa , fara gaze.Pentru gatit foloseau aragaz cu butelie iar incalzirea pe timp de iarna se facea la soba.Prietena lui nu se prea obosea sa-i spele hainele la cea mica , avea hainutele ca vai de lume .Imi dau seama ca e greu la curte mai ales cand n-ai conditii.Dar nu inteleg incapatanarea de a o lasa sa vina la mine.Bun...si vine autoritatea tutelara in control. Ce scria in raport? Cal are o situatie nemaipomenit de buna , care este in binele copilului.Ca are un salariu in valoare de 1000 lei ( 10 milioane vechi ) , ca fata are rezultate deosebite la scoala.El cat a stat copilul la el , n-a fost la scoala nici macar o zi.I-a trimis invatatoarea nr ei de tel sa o sune , crezand ca e ocupat cu serviciul si nu poate veni.Nimic.M-am vzut eu cu ea de doua ori si se plangea ca pe tata nici nu-l stie la fatza.Copilul cum am mai spus a avut nota scazuta la purtare din cauza absentelor.Restul notelor erau jalnice.El nu stiu cum a dovedit suma aia la salariu cand numai eu stiu cat de mult a stat pe acasa fara servici.Ca atare ca acum i-au pus pensia la valoarea acelui salariu. Deci tot ce a fost in raportul ala a fost minciuna.Am vrut sa ma duc la primaria sect.5 si sa fac balamuc .Sa vad si eu persoana care a facut raportul si sa-mi spuna ea personal daca si-ar lasa copilul in conditiile alea. M-a oprit sotul meu spunandu-mi ca sunt in proces si sa nu cauzeze situatiei.
Si asa am eu un ghimpe cu judecatoarea care a judecat cazul si modul in care au redactat toata istoria.10 pagini in care mai mult de jumatate sunt aberatii si minciuni.Tare as vrea sa stiu in ce temei a luat ea toate deciziile acelea.As vrea sa stau de vorba cu ea asa de la femeie la femeie ...nu in contradictoriu cu functia ei.Dar astept sa-mi iau cetatenia olandeza intai.
Deci dragele mele , justitia care trebuia sa apere o cauza si drepturile unui copil a durut-o in fund.E bine ca s-a terminat cu bine dar daca se mai prelungea inca enspe mii de ani?!
Mayyyyana
Postat pe 1 Decembrie 2011 16:04
De la: MayanMistica, la data 2011-12-01 16:04:40@maimai

In hotarara judecatoreasca nu este specificat dreptul lui de vizita.Ci doar faptul ca are de platit pensia alimentara in valoare de 250 lei .Atat! El se bazeaza pe acea intelegere notariala unde eu ma oblig sa o duc in tara.Vrei sa stii cum a fost cu autoritatea aia tutelara de zici tu ca sa ma ajute?
El locuia cu chirie la cineva la curte.Apa de la pompa , fara gaze.Pentru gatit foloseau aragaz cu butelie iar incalzirea pe timp de iarna se facea la soba.Prietena lui nu se prea obosea sa-i spele hainele la cea mica , avea hainutele ca vai de lume .Imi dau seama ca e greu la curte mai ales cand n-ai conditii.Dar nu inteleg incapatanarea de a o lasa sa vina la mine.Bun...si vine autoritatea tutelara in control. Ce scria in raport? Cal are o situatie nemaipomenit de buna , care este in binele copilului.Ca are un salariu in valoare de 1000 lei ( 10 milioane vechi ) , ca fata are rezultate deosebite la scoala.El cat a stat copilul la el , n-a fost la scoala nici macar o zi.I-a trimis invatatoarea nr ei de tel sa o sune , crezand ca e ocupat cu serviciul si nu poate veni.Nimic.M-am vzut eu cu ea de doua ori si se plangea ca pe tata nici nu-l stie la fatza.Copilul cum am mai spus a avut nota scazuta la purtare din cauza absentelor.Restul notelor erau jalnice.El nu stiu cum a dovedit suma aia la salariu cand numai eu stiu cat de mult a stat pe acasa fara servici.Ca atare ca acum i-au pus pensia la valoarea acelui salariu. Deci tot ce a fost in raportul ala a fost minciuna.Am vrut sa ma duc la primaria sect.5 si sa fac balamuc .Sa vad si eu persoana care a facut raportul si sa-mi spuna ea personal daca si-ar lasa copilul in conditiile alea. M-a oprit sotul meu spunandu-mi ca sunt in proces si sa nu cauzeze situatiei.
Si asa am eu un ghimpe cu judecatoarea care a judecat cazul si modul in care au redactat toata istoria.10 pagini in care mai mult de jumatate sunt aberatii si minciuni.Tare as vrea sa stiu in ce temei a luat ea toate deciziile acelea.As vrea sa stau de vorba cu ea asa de la femeie la femeie ...nu in contradictoriu cu functia ei.Dar astept sa-mi iau cetatenia olandeza intai.
Deci dragele mele , justitia care trebuia sa apere o cauza si drepturile unui copil a durut-o in fund.E bine ca s-a terminat cu bine dar daca se mai prelungea inca enspe mii de ani?!



Mistica,legile si organele judecatoresti din Romania,sunt asa cum stie de fapt toata lumea ,cum sunt,nu este un secret pentru nimeni,coruptia si incompetenta ,se afla la grad de cinste!Tu trebuie sa discuti cu un avocat,practic,esti legata de maini si de picioare ,prin acel act notarial.Conform legii,acel act este valid si valabil si ii da acel drept tatalui copilului tau,de a-si vedea copilul,cat timp este minor,nu poti schimba prea mult lucrurile!Cand va fi majora,va decide singura daca vrea sa-si vada tatal!!Autoritatea tutelara a avut rolul ei la inceputul actiunii de divort.In situatia voastra,nu mai poate interveni ,decat in cazul in care se intampla ceva cu copilul vostru!Discuta cu un avocat,prezinta-i toata situatia ,asa cum este in realitate si poate se va gasi o solutie in favoarea ta si a fetitei tale!
RAINBOWLADY
Postat pe 1 Decembrie 2011 16:16
421 ...
Autoritatea tutelara a intervenit si in procesul de reincredintare , nu numai in procesul de divort.Noi am divortat in 2004 , acum vorbeam de procesul de reincredintarea minorei.
Am vorbit cu doua avocate si mi-au spus acelasi lucru : ca hotararea judecatoreasca are putere asupra acelui act notarial , dar cu acel ct se poat duce in instanta sa-si ceara dreptul de vizitare a minorei.Sa se duca sa-l ceara , eu in Romania o duc la el cand o sa-mi prezinte o adresa valabila nu intalniri la metroul Unirea.Ca nici eu daca ar veni in Olanda nu i-as duce-o in centru la Amsterdam.
Stii de multe ori m-am gandit ca daca mor eu ( Doamne fereste!) cat e ea micuta ce se va intampla cu ea. Si ce putere va avea sotul meu sa o opreasca in Olanda.Atata timp cat ea este cetatean roman mi se pare ca el este obligat sa o trimita in Romania.La cine si unde?
Daca ea va deveni cetatean olandez atunci poate ar fi mai usor sa ramana aici.Dar eu mereu ma rog sa mai traiesc sa apuc sa o vad mare si stapana pe picioarele ei.
Mayyyyana
Postat pe 1 Decembrie 2011 16:35
Imi cer scuze ca nu am citit tot sau /si nu am fost prea atenta la detalii dar am si eu o intrebare: de ce fetita a ramas la bunica ei? I-a fost incredintata tatalui? Daca da, de ce? De obicei copilul ii este lasat mamei.
ilumax_76
Postat pe 1 Decembrie 2011 16:39
De la: MayanMistica, la data 2011-12-01 16:35:19421 ...
Autoritatea tutelara a intervenit si in procesul de reincredintare , nu numai in procesul de divort.Noi am divortat in 2004 , acum vorbeam de procesul de reincredintarea minorei.
Am vorbit cu doua avocate si mi-au spus acelasi lucru : ca hotararea judecatoreasca are putere asupra acelui act notarial , dar cu acel ct se poat duce in instanta sa-si ceara dreptul de vizitare a minorei.Sa se duca sa-l ceara , eu in Romania o duc la el cand o sa-mi prezinte o adresa valabila nu intalniri la metroul Unirea.Ca nici eu daca ar veni in Olanda nu i-as duce-o in centru la Amsterdam.
Stii de multe ori m-am gandit ca daca mor eu ( Doamne fereste!) cat e ea micuta ce se va intampla cu ea. Si ce putere va avea sotul meu sa o opreasca in Olanda.Atata timp cat ea este cetatean roman mi se pare ca el este obligat sa o trimita in Romania.La cine si unde?
Daca ea va deveni cetatean olandez atunci poate ar fi mai usor sa ramana aici.Dar eu mereu ma rog sa mai traiesc sa apuc sa o vad mare si stapana pe picioarele ei.


Gandeste pozitiv,Mistica,o sa ajungi sa-ti vezi copilul mare!Asa trebuie sa procedezi!Daca poti strange dovezi in sprijinul faptului ,ca el nu isi prezinta adresa de domiciliu,este reticent la asa ceva,este foarte bine si il poti contracara in instanta,asta in cazul in care el va recurge la asa ceva!El este obligat sa-si prezinte adresa unde locuieste!Daca el ,doar te ameninta si nu pune in practica nicio forma de apelare in instanta,eu spun sa te linistesti si sa iti vezi de cresterea copilului in continuare!Cand ai vorbit ultima oara cu fostul sot?Copilul poate primi si a doua cetatenie,dar nu stiu daca aceasta il va opri pe tatal ei sa o vada in Romania!Ea este minora si cred ca legile nu difera prea mult de la tara la tara,in ceea ce priveste custodiile copiilor!
RAINBOWLADY
Postat pe 1 Decembrie 2011 16:43
De la: ilumax_76, la data 2011-12-01 16:39:14Imi cer scuze ca nu am citit tot sau /si nu am fost prea atenta la detalii dar am si eu o intrebare: de ce fetita a ramas la bunica ei? I-a fost incredintata tatalui? Daca da, de ce? De obicei copilul ii este lasat mamei.


Au fost mai multe motive la vremea divortului. Noi am locuit la Bucuresti in niste conditii nu tocmai grozave si am decis dupa nasterea ei ca sa locuiasca la bunica ei.Aceasta locuia in provincie , avea spatiu mult mai mult mai avea putin si iesea la pensie.Dupa nastere m-am mutat cu cea mica acolo .Dupa 9 luni fosta soacra mi-a spus sa plec la Bucuresti si sa-mi caut de lucru ca fata poate sa bea lapte cu biberonul.Am vrut sa iau fata cu mine dar unde sa tii un copil de 9 luni intr-o camera la mansarda de numai 3mx3m .Fara gaze , apa calda .Am zis ca destul ne chinuim noi.Ce sa chinuim si fata sa se imbolnaveasca .A ramas acolo la bunica ei iar in locul meu s-a intors tatal ei care tocmai intrase in somaj.Normal ca mama lui a fost multumita de rezultat : fiul ei avea 650 .000 lei vechi ajutor de somaj pe cand eu nu beneficiam de ajutorul postnatal.
In fine eu m-am intors la Bucuresti el a mai stat o vreme acolo si a venit la Bucuresti.Copilul a ramas acolo .In 2003 a decedat mama mea si ne-am mutat la apartamentul familiei.Dar el nu s-a inteles cu tatal meu ( el nu s-a inteles cu nimeni niciodata ) si a decis sa plece.Eu am spus ca nu ma mai intorc la mansarda aia unde degeram de frig sau eram obligata sa inhalez gazul de la butelie pe timp de noapte.Si pentru ce? Pentru bataie , ochi vineti sau neputinta de a ma angaja undeva mai bine din cauza geloziei lui. In fine , a sosit divortul si eu m-am gandit cum era mai bine pentru copil. Lucram de dimineata pana seara si nu aveam baza ca ar avea cineva grija de ea.Decat sa stea la saptamanal am zis ca pana la urma bunica e bunica.Tatal meu inca lucra la vremea aceea si pleca des in delegatii.Iar pe fratele meu nu-l puteam obliga sa aiba grja de copilul meu. La proces am cerut program de vizitare si concediu.La care domnul m-a amenintat ca daca nu-mi retrag cererea de concediu ii va face necazuri tatalui meu. M-am gandit la tata care n-avea nicio vina ca m-am maritat eu cu un idiot si am acceptat doar programul de vizitare .Le-am spus clar ca daca vreodata ii va fi mai bine fetei la mine sa o lase sa vina.Sau viceversa.Mergeam la ea de doua ori pe luna ( cand eram impreuna mergeam 1data la luna pentru ca nu ne ajungeau banutii pentru amandoi), ii duceam alimente , hainute , plateam pensia la zi, vorbeam la telefon.
Pe urma s-a intamplat ca eu am plecat din tara si la 1 an am inceput procedura de reincredintare a custodiei.
Mayyyyana
Postat pe 1 Decembrie 2011 17:17
De la: MayanMistica, la data 2011-12-01 17:17:00
De la: ilumax_76, la data 2011-12-01 16:39:14Imi cer scuze ca nu am citit tot sau /si nu am fost prea atenta la detalii dar am si eu o intrebare: de ce fetita a ramas la bunica ei? I-a fost incredintata tatalui? Daca da, de ce? De obicei copilul ii este lasat mamei.


Au fost mai multe motive la vremea divortului. Noi am locuit la Bucuresti in niste conditii nu tocmai grozave si am decis dupa nasterea ei ca sa locuiasca la bunica ei.Aceasta locuia in provincie , avea spatiu mult mai mult mai avea putin si iesea la pensie.Dupa nastere m-am mutat cu cea mica acolo .Dupa 9 luni fosta soacra mi-a spus sa plec la Bucuresti si sa-mi caut de lucru ca fata poate sa bea lapte cu biberonul.Am vrut sa iau fata cu mine dar unde sa tii un copil de 9 luni intr-o camera la mansarda de numai 3mx3m .Fara gaze , apa calda .Am zis ca destul ne chinuim noi.Ce sa chinuim si fata sa se imbolnaveasca .A ramas acolo la bunica ei iar in locul meu s-a intors tatal ei care tocmai intrase in somaj.Normal ca mama lui a fost multumita de rezultat : fiul ei avea 650 .000 lei vechi ajutor de somaj pe cand eu nu beneficiam de ajutorul postnatal.
In fine eu m-am intors la Bucuresti el a mai stat o vreme acolo si a venit la Bucuresti.Copilul a ramas acolo .In 2003 a decedat mama mea si ne-am mutat la apartamentul familiei.Dar el nu s-a inteles cu tatal meu ( el nu s-a inteles cu nimeni niciodata ) si a decis sa plece.Eu am spus ca nu ma mai intorc la mansarda aia unde degeram de frig sau eram obligata sa inhalez gazul de la butelie pe timp de noapte.Si pentru ce? Pentru bataie , ochi vineti sau neputinta de a ma angaja undeva mai bine din cauza geloziei lui. In fine , a sosit divortul si eu m-am gandit cum era mai bine pentru copil. Lucram de dimineata pana seara si nu aveam baza ca ar avea cineva grija de ea.Decat sa stea la saptamanal am zis ca pana la urma bunica e bunica.Tatal meu inca lucra la vremea aceea si pleca des in delegatii.Iar pe fratele meu nu-l puteam obliga sa aiba grja de copilul meu. La proces am cerut program de vizitare si concediu.La care domnul m-a amenintat ca daca nu-mi retrag cererea de concediu ii va face necazuri tatalui meu. M-am gandit la tata care n-avea nicio vina ca m-am maritat eu cu un idiot si am acceptat doar programul de vizitare .Le-am spus clar ca daca vreodata ii va fi mai bine fetei la mine sa o lase sa vina.Sau viceversa.Mergeam la ea de doua ori pe luna ( cand eram impreuna mergeam 1data la luna pentru ca nu ne ajungeau banutii pentru amandoi), ii duceam alimente , hainute , plateam pensia la zi, vorbeam la telefon.
Pe urma s-a intamplat ca eu am plecat din tara si la 1 an am inceput procedura de reincredintare a custodiei.



Daca erai mai puternica si iti lasai copilul la cresa in regim de "saptamanal",acum nu aveai astfel de probleme!Multi copii au crescut in astfel de conditii si nu s-a intamplat nimic rau!Fostul sot era o fire violenta,tu trebuia sa strangi dovezi in acest sens,si ai fi avut castig de caza in instanta!El a simtit punctele tale slabe si a profitat cat a putut de mult!Dar tote acestea nu mai conteaza,trebuie sa vezi cum poti anula acel act notarial,trebuie sa fie o portita lesnicioasa pntru tine!Legile trebuie respectate,nu te poti opune acestei reguli,dar trebuie sa te zbati,sa discuti cu un cadru juridic,in vederea alegerii unei variante, de a nu mai suferi din cauza fostului sot!
RAINBOWLADY
Postat pe 1 Decembrie 2011 17:25
Multumesc frumos pt detalii. Cam neplacute ochiului meu. Stau de cateva minutele sa-mi gasesc cuvintele potrivite..sa nu te ranesc. Am ales sa scriu asta: de ce ai facut un copil cu un animal, neavand conditii ca apoi sa-l dai spre crestere altcuiva? Ai pierdut cele mai importante momente din viata ei.
ilumax_76
Postat pe 1 Decembrie 2011 17:27
Ilumax
N-am fost puternica nici macar sa-mi las tatal sa fie bataia de joc a fostului. Tatal meu a avut o relatie cu o femeie ce era casatorita .Nu e treaba mea dece au ales ei sa fie impreuna la momentul respectiv. Relatia a durat cam 17 ani sa zic asa.Nu locuiau impreuna , doar ea mergea pe la el cand aveau nevoie.Dar fostul meu sot stia de relatia asta si mai stia unde sta ea.M-a amenintat ca ii spune sotului ei de relatia cu tatal meu.Tatal meu a facut destul de multe sacrificii pentru mine in perioada cat am locuit cu tatal fetei.Poate unii copiii nu apreciaza dar eu ma bucuram si la un bon pentru mancare , la o butelie umpluta cand ma lasa gazul , la o bucatica de carne pe care o scotea din congelator si ne-o dadea noua.O perioada tatal meu a lucrat in aproape de mansarda unde locuiam.Ne vedeam la poarta insitutiei si imi lasa banuti pentru un corn , pentru piata sau pentru o pereche de pantofi.Eu mai am un frate care locuia cu mama mea.Il ajuta si pe el , de unde sa poata saracul om din dintr-un singur salariu?!De multe ori stiam ca nu-si cumpara el cornul ala ca sa mi-l poata da mie.L-a ajutat pe tatal fetei cu doua servicii si el de ambele si-a batut joc.Se ducea la munca ca sa spioneze colegii , ca sa aiba ce turna .Nu ma mir ca l-au dat in somaj.Tatal meu era bun prieten cu unul din sefi si cand fostul a fost propus pe lista de dat afara tatal meu i-a rugat sa-l bage in somaj .Ca e amarat si are un copil de crescut.
Tot in timpul dvortului nemernicia din el nu s-a lasat.L-a acuzat pe tatal meu ca ar fi furat de la munca.Tata a lucrat la proiectari , ce dracu sa fure? Coala de calc si creioane?S-a facut investigatie si omul a fost gasit nevinovat.Partea proasta e ca fostul a scris in acuzatie ca tatal meu impreuna cu alte persoane din institutie ar fi furat .Deci calomnie la adresa unor persoane necunoscute.Asta dupa ce tatal meu l-a ajutat cu buletin de Bucuresti.A fost pasibil de proces de calomnie.Tot asa , tatal meu a zis ca nu vrea ca nepoata lui sa aiba tata puscarias.Dar in schimb eu am ochii scosi de fiecare data.
Copilul nu a fost planificat.S-a intamplat si stiam ca nu voi mai ramane insarcinata.De aceea am ales sa-l pastrez.N-am vrut sa-l dau spre adoptie pentru ca m-am gandit ca saracia sau neputiinta e o stare de moment si n-oi fi eu atat de ghinionista toata viata.M-am casatorit cu el , nu de dragul iubirii ci pentru ca am vrut ca acest copil sa aiba mama si tata in acte.Nu sa fie un alt copil cu linie in dreptul tatalui.Stim cu totii mentalitatea din Romania vis-a-vis de acest aspect.Fostul sot a fost unul din aceste cazuri neavand tata in actul de nastere.
Stii ce mi-a zis cand ne-am intalnit sa discutam despre divort?
"Mi-as dori sa gasesc un contract in strainatate unde sa castig atat de bine incat sa te distrug"
I-am spus ca pentru a ma distruge pe mine nu e nevoie sa munceasca din greu.Mai bine sa tina acei banuti in cazul in care i-ar avea , pentru copilul lui.Pentru mine exista Dumnezeu care daca va vrea sa ma distruga ar putea sa o faca cu usurinta.Si mai rau ca o palma de la Dumnezeu nu exista pe lumea asta.
Sincer imi pare rau pentru rautatea lui si mai ales ca nu-si poate gasi linistea la frustrarile ce-l inconjoara.
Mayyyyana
Postat pe 1 Decembrie 2011 17:56
" Ai pierdut cele mai importante momente din viata ei"
Am pierdut niste ani , dar n-am pierdut-o pe ea.
Mayyyyana
Postat pe 1 Decembrie 2011 17:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
m-am saturat de tot si toate 66 De la: Muse__ 22 Iulie 2013 11:03
cuplu cautam domnisoara sau cuplu 34 De la: ionut_tudor 16 Martie 2010 14:39
ADOPT PISICUTE!!! 14 De la: liliana2005 18 Noiembrie 2009 21:07
o mica problema 15 De la: marco918 4 Decembrie 2011 00:07
Voi ce ati face? 64 De la: melgrosu 7 Iunie 2011 17:21