Setari Cookie-uri

Aberatii de noapte

.... Nu scriu pentru cine vrea sa faca timpul sa treca, scriu pentru cei care stiu sa citeasca printre randuri, scriu pentru mine, scriu din lipsa de activitate sau poate scriu pentru ca asa cred ca ma voi elibera de tensiunea ce imi apasa puternic tamplele....
Zilele trecute, in incercarea disperata de a ma relaxa, de a gasi ceva care sa ma faca sa uit, macar pentru o clipa de tot si de toate, cautam cu inversunare un post de muzica. Voiam sa sar, sa cant, sa urlu... Cu repetate salturi mortale peste emisiunile dedicate crizei economice cu care ne luptam, diverse emisiuni care se doresc a fi atractia nr.1 pentru telespectatori, injuraturi in direct sa creasca audienta... ajung intr-un final sa aud si note muzicale vibrand Ehe si cum va spuneam eram pregatita sa sar, sa-i fac pe vecini sa se mute cu vocea-mi de privighetoare cand stupoare totala " Smiley- Plec pe Marte " De ce ?! De ce ?! De ce tocmai melodia asta? De ce tocmai acum ?!
Ca sa ma intelegeti.... de curand am implinit frumoasa varsta de 28 de anisori Happy Birth Day to me ! yeah right Ideea nu este ca vai - ma uit iarasi in oglinda si vad ridul de pe frunte- neah departe de mine. " Problema" mea consta in - De ce la cei 28 de anisori, trebuie ca eu, fiinta bipeda, parte a speciei considerate superioara regnului animal, sa imi calc in picioare toate principiile, toate ideeile pe alocuri fixiste, de ce trebuie sa ma autocenzurez ? Doar pentru" ca sa fie bine ca sa nu fie rau" ( ca sa citez un clasic in viata )
Am ascultat cu atentie versurile melodiei mai sus mentionata si constat, pe langa faptul ca sunt plecata cu capu' , constat ca versurile respective sunt atat de pline de adevar incat in loc sa ma bine dispun cu putina muzica mai rau m-am aruncat in prapastia colt cu depresia.
Sunt, sau cel putin eram pana acum ceva timp, o persoana mereu cu zambetul pe buze. Optimista din varful degetului mare de la picioruli stang pana in varful despicat al firului de par rebel din crestetul capului. Genul exasperant " Lasa mai , ce daca ai dormit ca iti era foame ?! Zi merci ca ai avut unde sa dormi ! Maine ai sa vezi ca va fi mai bine..." .... Ufff ce as pleca si eu pe Marte .... Mai oameni buni , voi cei care ati reusit sa cititi pana aici, de ce intr-o lume unde sinceritatea este pusa la rang inalt, atunci cand cineva o face si este sincer acest lucru este intors impotriva lui? De ce se merge pe princiupiul " ai grija ce zici pentru ca sigur va fi folosit impotriva ta" Nu este posibil sa-ti exprimi liber ideeile pentru ca acest lucru va fi aspru sanctionat de catre cei care pot sa o faca. Si aici nu ma refer doar la un anumit sector al activitatii zilnice . Este valabil pentru locul de munca, pentru relatiile de prietenie, amoroase, de bun simt , de cum si de care vreti voi. " -Vai draga te rog sa fii sincera nu crezi ca bugii astia ma fac sa par grasa?
- Pai sincer, nu te avantajeaza pentru ca au talia joasa
"Mda esti invidioasa ca nu sunt piele si os ca tine" "
De ce trebuie sa ne fie frica sa mai spunem exact ceea ce gandim ? Eu am fost educata sa spun mereu ceea ce gandesc dar lucrul asta nu mi-a ceeat de cat probleme. A nu ! Nu va imaginati ca vorbesc, dur , taios , fara menajamente sau fara pic de pasare fata de sentimetele fragile ale interlocutorului meu . Dar chiar si asa am fost intelesa gresit iar faptul ca nu m-am ascuns dupa o minciuna frumos dantelata m-a lovit rau, rau de tot ...
Da stiu ca am scris fara sens. Daca am facut greseli de ortografie, ghinion, nici nu mai am rabdarea necesara de reciti ce am scris..... las placerea celor care vaneza incultura sa ma sanctioneze.
".....Unde sa ne mai ascundem cand fugim de noi?
In jur e pace, nu-mi place In suflet port un razboi
Sunt un salbatic intr-o lume civilizata cu forta
Si nu sunt genul sa va car torta
Lumea fuge de cuvinte, deja nimeni nu spune ce simte
Deci nu mai avem nevoie de cuvinte
Constat ca sunt plecat cu capul
Deci sunt normal.
C-am reusit, m-am relaxat in ultimul hal
Orice vis devine realitate, daca esti tampit
Poti fi pus la locul tau cu medicamentul potrivit
Uitandu-ma pe geam ma-ntorc si plec din nou
Te invit sa vii cand nu sunt prezenta ta imi face rau
Prietenii care ma accepta cum sunt ma plictisesc
Iar pe cei care fug de mine nu ii mai gasesc
Daca mi-as permite sa fiu cum sunt n-as mai scrie,
Ci m-as duce zambind de zece ori pe la puscarie
Gandesc la rece cand inima fierbe, sunt un intrus
Din propria mea lume ma simt exclus.... "


Va rog sa fiti sinceri! Macar 5 minute pe zi .... Asta nu inseamna sa spuni sefului ca e un bou ... s-ar putea sa jignesti boul...

Postat pe 19 Mai 2010 01:18
Super tare ! In dreptul aberatiilor mele apare avatarul unei doamne cu 200 si ceva de mesaje LOL
... Pt doamna din poza... sorry ca imaginea dumneavoastra a fost asociata randurilor lipsite de inteles ... aberatii

lost_angel
Postat pe 19 Mai 2010 01:27
interesant ceea ce ai scris....sunt de parere ca atata timp cat esti sincer si tu te simti bine, cel putin asa e la mine. Cei din jurul meu stiu ca nu merg pe ocolite si spun verde in fata, si surprinzator imi cer parerea destul de des desi raspunsul nu e mereu pe placul lor...nu tin cont de gura lumii fiindca e viata mea si nu a lor....
freakbabe
Postat pe 19 Mai 2010 01:30
Sunt de acord cu ce spui, dar vin si completez, tot cu un gand trecut prin minte intr-un moment ca cel descris de tine: la ce bun sa-ti spun ca esti naspa, daca nu te pot ajuta sa devii cool?
Am redus ideea la o simpla intrebare, dar aplic-o oriunde doresti. Ramane valabila.
Stam pe margine si spunem adevarul aratand cu degetul mincinosii, prost crescutii, incultii, hotii... etc etc. Intre timp ne scarpinam in cap sau in nas si declaram in stanga sau in dreapta ca noi suntem cinstiti, ca n-am facut nimic rau pe lumea asta, ca suntem aproape perfecti. Dar ca Dumnezeu are ceva cu noi si nu ne baga in traista nimic.
Asa cum am spus mai sus... era tot un gand. Aberant sau nu. Intr-un moment de lehamite maxima (ca si cum ar putea fi si minima!) cand ajungand la o anumita varsta te intrebi: totusi, care e rostul meu pe pamant? Cam ce las eu in urma? Cam cati isi vor aminti de mine dupa ce n-oi mai fi?
Ca sa faci ceva, trebuie sa poti; ca sa dai, trebuie sa ai.
Adevarul e ca n-am chef sa aberez. Cand incepi sa gandesti, sa realizezi cat esti de mic si neputincios... te doare capul. Si devii rau. Exact ca cei pe care ii arati cu degetul cand stai pe margine si te scarpini in cap.
Mai vorbim.
rashela
Postat pe 19 Mai 2010 06:13
Sinceritatea m-a adus la marginea prapastiei, dar nu renunt la ea.Nu pot sa lingusesc , nu pot sa fiu pupincurista, nu pot sa inghit prefacatoria.Dar se pare ca tot sinceritatea este cea care ma va ridica.
Asa ca voi ramane consecventa in a fi sincera in continuare.

Postat pe 19 Mai 2010 07:33
Si ce ma rog o fi rau in a fi sinceri cu prietenii tai la modul "nu-ti sta bine in aceasta rochie"? Sa stii ca asa te inconjori de oameni care vor intr-adevar sa fie pe langa tine, care te apreciaza pentru ceea ce esti, pentru cine esti cu adevarat. Sunt si anumite lucruri care chiar nu merita sa fie spuse, pentru ca nu aduc nici un beneficiu nimanui. Daca reusesti sa le identifici pe acestea, iti va fi mult mai bine.

Pui cam multe la sufletel si nu face bine.

In relatiile profesionale se schimba placa, asta daca vrei sa ai o paine si maine de pus pe masa. Este mult mai bine sa fii subtil si diplomat, ti-o spune cineva care isi considera sinceritatea un defect in trecut, iar acum cea mai importanta calitate.
kitty_krieger
Postat pe 19 Mai 2010 14:49
De la: , la data 2010-05-19 01:18:55 .... Nu scriu pentru cine vrea sa faca timpul sa treca, scriu pentru cei care stiu sa citeasca printre randuri, scriu pentru mine, scriu din lipsa de activitate sau poate scriu pentru ca asa cred ca ma voi elibera de tensiunea ce imi apasa puternic tamplele....
Zilele trecute, in incercarea disperata de a ma relaxa, de a gasi ceva care sa ma faca sa uit, macar pentru o clipa de tot si de toate, cautam cu inversunare un post de muzica. Voiam sa sar, sa cant, sa urlu... Cu repetate salturi mortale peste emisiunile dedicate crizei economice cu care ne luptam, diverse emisiuni care se doresc a fi atractia nr.1 pentru telespectatori, injuraturi in direct sa creasca audienta... ajung intr-un final sa aud si note muzicale vibrand Ehe si cum va spuneam eram pregatita sa sar, sa-i fac pe vecini sa se mute cu vocea-mi de privighetoare cand stupoare totala " Smiley- Plec pe Marte " De ce ?! De ce ?! De ce tocmai melodia asta? De ce tocmai acum ?!
Ca sa ma intelegeti.... de curand am implinit frumoasa varsta de 28 de anisori Happy Birth Day to me ! yeah right Ideea nu este ca vai - ma uit iarasi in oglinda si vad ridul de pe frunte- neah departe de mine. " Problema" mea consta in - De ce la cei 28 de anisori, trebuie ca eu, fiinta bipeda, parte a speciei considerate superioara regnului animal, sa imi calc in picioare toate principiile, toate ideeile pe alocuri fixiste, de ce trebuie sa ma autocenzurez ? Doar pentru" ca sa fie bine ca sa nu fie rau" ( ca sa citez un clasic in viata )
Am ascultat cu atentie versurile melodiei mai sus mentionata si constat, pe langa faptul ca sunt plecata cu capu' , constat ca versurile respective sunt atat de pline de adevar incat in loc sa ma bine dispun cu putina muzica mai rau m-am aruncat in prapastia colt cu depresia.
Sunt, sau cel putin eram pana acum ceva timp, o persoana mereu cu zambetul pe buze. Optimista din varful degetului mare de la picioruli stang pana in varful despicat al firului de par rebel din crestetul capului. Genul exasperant " Lasa mai , ce daca ai dormit ca iti era foame ?! Zi merci ca ai avut unde sa dormi ! Maine ai sa vezi ca va fi mai bine..." .... Ufff ce as pleca si eu pe Marte .... Mai oameni buni , voi cei care ati reusit sa cititi pana aici, de ce intr-o lume unde sinceritatea este pusa la rang inalt, atunci cand cineva o face si este sincer acest lucru este intors impotriva lui? De ce se merge pe princiupiul " ai grija ce zici pentru ca sigur va fi folosit impotriva ta" Nu este posibil sa-ti exprimi liber ideeile pentru ca acest lucru va fi aspru sanctionat de catre cei care pot sa o faca. Si aici nu ma refer doar la un anumit sector al activitatii zilnice . Este valabil pentru locul de munca, pentru relatiile de prietenie, amoroase, de bun simt , de cum si de care vreti voi. " -Vai draga te rog sa fii sincera nu crezi ca bugii astia ma fac sa par grasa?
- Pai sincer, nu te avantajeaza pentru ca au talia joasa
"Mda esti invidioasa ca nu sunt piele si os ca tine" "
De ce trebuie sa ne fie frica sa mai spunem exact ceea ce gandim ? Eu am fost educata sa spun mereu ceea ce gandesc dar lucrul asta nu mi-a ceeat de cat probleme. A nu ! Nu va imaginati ca vorbesc, dur , taios , fara menajamente sau fara pic de pasare fata de sentimetele fragile ale interlocutorului meu . Dar chiar si asa am fost intelesa gresit iar faptul ca nu m-am ascuns dupa o minciuna frumos dantelata m-a lovit rau, rau de tot ...
Da stiu ca am scris fara sens. Daca am facut greseli de ortografie, ghinion, nici nu mai am rabdarea necesara de reciti ce am scris..... las placerea celor care vaneza incultura sa ma sanctioneze.
".....Unde sa ne mai ascundem cand fugim de noi?
In jur e pace, nu-mi place In suflet port un razboi
Sunt un salbatic intr-o lume civilizata cu forta
Si nu sunt genul sa va car torta
Lumea fuge de cuvinte, deja nimeni nu spune ce simte
Deci nu mai avem nevoie de cuvinte
Constat ca sunt plecat cu capul
Deci sunt normal.
C-am reusit, m-am relaxat in ultimul hal
Orice vis devine realitate, daca esti tampit
Poti fi pus la locul tau cu medicamentul potrivit
Uitandu-ma pe geam ma-ntorc si plec din nou
Te invit sa vii cand nu sunt prezenta ta imi face rau
Prietenii care ma accepta cum sunt ma plictisesc
Iar pe cei care fug de mine nu ii mai gasesc
Daca mi-as permite sa fiu cum sunt n-as mai scrie,
Ci m-as duce zambind de zece ori pe la puscarie
Gandesc la rece cand inima fierbe, sunt un intrus
Din propria mea lume ma simt exclus.... "


Va rog sa fiti sinceri! Macar 5 minute pe zi .... Asta nu inseamna sa spuni sefului ca e un bou ... s-ar putea sa jignesti boul...



inteleg perfect starea si disperarea venita din perversitatea celor din jur...cate o data avem impresia ca suntem inconjurati numai de nebuni... eh ..de multe ori asa e

te sfatuiesc sa dormi mai mult,sa faci un pic de miscare de cateva ori pe saptamana(chiar si o plimbare in parc) si cateva orgasme

te vei simti mai bine,nebuni tot acolo vorfi,dar vor fi mai usor de suportat

in sinceritate nu mai spera,nu te mai astepta sa ai parte de ea,asa cum o oferi. era vorba la un momentdat de "brand de tara" pe la tv....

tara noastra e dominata de curve si golani...asta ne e brandul

a devenit sport national golania,minciuna,perversitatea si lipsa de caracter

asa ca... capu sus baby tre sa ne ocupam de gradina noastra,de burta noastra si gata
angelo_micnegrusiurat
Postat pe 31 Mai 2010 00:35
in multe situatii cred ca nu avem nevoie de sinceritatea celor din jurul nostru...pentru ca genul ala de adevaruri le putem vedea si singuri!!!
andreea_n_x
Postat pe 1 Iunie 2010 01:11
De la: scorpio67, la data 2010-05-19 07:33:47Sinceritatea m-a adus la marginea prapastiei, dar nu renunt la ea.Nu pot sa lingusesc , nu pot sa fiu pupincurista, nu pot sa inghit prefacatoria.Dar se pare ca tot sinceritatea este cea care ma va ridica.
Asa ca voi ramane consecventa in a fi sincera in continuare.

...a fi diplomat nu inseamna a fi pupincurist si nici lingusitor....si nici macar a nu spune adevarul nu inseamna....adevarl trebuie spus dar mai depinde si cum...si cand si de catre cine...
andreea_n_x
Postat pe 1 Iunie 2010 01:15
De la: andreea_n_x, la data 2010-06-01 01:15:31
De la: scorpio67, la data 2010-05-19 07:33:47Sinceritatea m-a adus la marginea prapastiei, dar nu renunt la ea.Nu pot sa lingusesc , nu pot sa fiu pupincurista, nu pot sa inghit prefacatoria.Dar se pare ca tot sinceritatea este cea care ma va ridica.
Asa ca voi ramane consecventa in a fi sincera in continuare.

...a fi diplomat nu inseamna a fi pupincurist si nici lingusitor....si nici macar a nu spune adevarul nu inseamna....adevarl trebuie spus dar mai depinde si cum...si cand si de catre cine...


Ai dreptate ! Adevarul e in fiecare dintre noi si fiecare il vede altfel, in mod personal....sunt mai multe feluri de adevar.
GHEISA_
Postat pe 8 Ianuarie 2012 09:45
De la: LADY_IN_RED__, la data 2012-01-08 09:45:10
De la: andreea_n_x, la data 2010-06-01 01:15:31
De la: scorpio67, la data 2010-05-19 07:33:47Sinceritatea m-a adus la marginea prapastiei, dar nu renunt la ea.Nu pot sa lingusesc , nu pot sa fiu pupincurista, nu pot sa inghit prefacatoria.Dar se pare ca tot sinceritatea este cea care ma va ridica.
Asa ca voi ramane consecventa in a fi sincera in continuare.

...a fi diplomat nu inseamna a fi pupincurist si nici lingusitor....si nici macar a nu spune adevarul nu inseamna....adevarl trebuie spus dar mai depinde si cum...si cand si de catre cine...


Ai dreptate ! Adevarul e in fiecare dintre noi si fiecare il vede altfel, in mod personal....sunt mai multe feluri de adevar.



Adevarul a fost,este si va fi ,intotdeauna,dupa chipul si asemanarea noastra!!!Fara adevar nu putem calatori pe incalcitele si incitantele carari ale vietii!!!Adevarul este precum apa ,izvorul vietii si calitatea lui este data ca si cea a apei,in functie de preferintele si gusturile fiecaruia,de gradul de placere de a-l consuma zilnic!!!!
RAINBOWLADY
Postat pe 8 Ianuarie 2012 10:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ajutatima va rog!!!! 19 De la: yumalai 19 Ianuarie 2010 12:49
a uita persoana / && a ignora sentimentele 7 De la: kudika_13850 8 August 2012 22:25
cat de mult ati sta fara persoana iubita ? 22 De la: _dulcik_ 25 Aprilie 2009 12:10
ganduri... 8 De la: patriciaconsuela 11 Iunie 2009 15:33
ce sa fac?trecutul nu-mi da pace:( 28 De la: MadaIry 12 Mai 2009 18:08