Setari Cookie-uri

Help!

Am nevoie de ajutor.Chiar daca pana acum nu mi-a placut sa cred asta mi-am dat seama intr-un sfarsit ca nu o mai pot duce asa.Chiar adac imi place sa ma cred o persoana profunda cu o gandire diefrita fata de a celorlalti(nu superficiala).Insa in ultimul timp cad din depresie in depresie si....nu stiu cat o sa ami rezist.Chiar daca sufeltul e mult mai important decat "ambalajul" acum tiu ca e important si ce e in exterior.Si increderea de sine o castigi mult mai usor daca te uiti la tn si itit place ce vezi.Dupa ce am dat din esec in esec e parca tot mai greu sa ma ridic.Si ma intreb de fiecare data daca sunt asa de greu de inteleasa.Am crezut de multe ori ca nu merit sa fiu iubita,nu merit ca cineva special sa ma stranga in brate.Poate chiar e adevarat ca dragostea vine atunci cand nu o mai astepti...dar eu chiar nu ma pot detasa de tot si sa astept.Am nevoie de o schimbare de look de caracter (sa incerc sa fiu mai prietenoasa) ...dar parca de fiecare data cand incerc functioneaza pana la un anumit moment.Incep o cura incep sa fiu mai ingrjita pana cand intr-o zi ceva ma intristeaza si incep sa mananc si sa distrug tot ceea incepusem.Mancatul pe fondul supararii ma distruge.Uit parca de corpul meu 2 sau 3 zile si apoi ma trezesc ca ma simt rau etc.Pot face fata doar daca am sprijinul cuiva ,o prietena .Ma simt vinovata cateodata de ceea ce sunt si nu gasesc niciodata o persoana care sa ma sustina in fiecare zi fara a ma judeca
kudika_861
Postat pe 5 Februarie 2012 15:53
Salut ! In primul rand vreau sa-ti spun ca trebuie sa incerci sa te autocontrolezi, nimeni nu este responsabil de sanatatea si ingrijirea ta decat tu - este adevarat ca atunci cand te uiti in oglinda si-ti place ceea ce vezi esti ok din toate punctele de vedere. Incearca ca de fiecare data cand iti vine sa cazi in acea stare de depresie sa te gandesti la lucruri pozitive si sa nu te lasi sa intri in depresie....in primul rand trebuie sa ai vointa pe urma curaj si nu in cele din urma ambitie - si vei reusi
kudika_nikole
Postat pe 5 Februarie 2012 16:46
De la: kudika_861, la data 2012-02-05 15:53:14Am nevoie de ajutor.Chiar daca pana acum nu mi-a placut sa cred asta mi-am dat seama intr-un sfarsit ca nu o mai pot duce asa.Chiar adac imi place sa ma cred o persoana profunda cu o gandire diefrita fata de a celorlalti(nu superficiala).Insa in ultimul timp cad din depresie in depresie si....nu stiu cat o sa ami rezist.Chiar daca sufeltul e mult mai important decat "ambalajul" acum tiu ca e important si ce e in exterior.Si increderea de sine o castigi mult mai usor daca te uiti la tn si itit place ce vezi.Dupa ce am dat din esec in esec e parca tot mai greu sa ma ridic.Si ma intreb de fiecare data daca sunt asa de greu de inteleasa.Am crezut de multe ori ca nu merit sa fiu iubita,nu merit ca cineva special sa ma stranga in brate.Poate chiar e adevarat ca dragostea vine atunci cand nu o mai astepti...dar eu chiar nu ma pot detasa de tot si sa astept.Am nevoie de o schimbare de look de caracter (sa incerc sa fiu mai prietenoasa) ...dar parca de fiecare data cand incerc functioneaza pana la un anumit moment.Incep o cura incep sa fiu mai ingrjita pana cand intr-o zi ceva ma intristeaza si incep sa mananc si sa distrug tot ceea incepusem.Mancatul pe fondul supararii ma distruge.Uit parca de corpul meu 2 sau 3 zile si apoi ma trezesc ca ma simt rau etc.Pot face fata doar daca am sprijinul cuiva ,o prietena .Ma simt vinovata cateodata de ceea ce sunt si nu gasesc niciodata o persoana care sa ma sustina in fiecare zi fara a ma judeca




Draga mea,iti spun din start ca nu suport lamentarea,mai ales la femei!!!!Din cate inteleg ,suferi si de bulimie,pe langa depresia autodeclarata cu atata inversunare!!!Cuvintele tale imi par usor fortate si sa-ti spun de ce!!!As fi vrut sa cunosc varsta pe care o ai,este edificatoare in stabilirea asa zisului diagnostic si in explicarea lui!!Ridici la fileu multe nemultumiri personale ,pentru a caror rezolvare tu si numai tu trebuie sa faci eforturi substantiale!!!Ia lasa deoparte toate starile de insatisfactie si pune-te pe treaba serioasa,lucrand cu tine insasi!!!Indiferent la care psiholog te-ai duce ,trebuie sa stii ca orice terapie are la baza autocontrolul si apoi,vine terapia in sine!!!Bulimia se trateaza tot la psiholog!!!Ai nevoie de schimbare de look???Si unde este problema??Mergi la un salon de infrumusetare si primesti ajutor de specialitate in acest sens!!Increderea in sine ti-o dobandesti impunandu-ti vointa,cauta noi preocupari,agseste modalitati de emancipare personala!!Ai nevoie de o prietena???????Uite-ma aici,langa tine!!!! Alternarea acceselor de bulimie cu cele anorexice,nu iti vor aduce confortul scontat!Sunt doua boli urate ,care ataca psihicul,dar sunt tratabile!!!Referitor la dragoste,,,,eiii,asta da problema!!!!Draga mea,nimeni nu stie cand va face popas dragostea in viata lui!!!aici tine de fiecare,de modul cum este zamislit,de modul in care comunica cu ceillati!!!!Fii mai sociabila,fa-ti prieteni si prietene,presupun ca esti tanara!!Iubirea vine atunci cand doreste ea si de multe ori,pleaca la fel de repede!!!Este pelegrina in sufletele oamenilor,dar ravasitoare atunci cand este numai si numai a ta!de ce te simti vinovata???????Mare prostie!!!O femeie nu poate fi vinovata pentru faptul ca este frumoasa,inteligenta,puternica,sensibila,romantica,izvorul vietii,,,nu,nu trebuie sa te culpabilizezi pentru asa ceva!!Esti femeie ,deci poti atinge perfectiunea,daca iti doresti asta!Sfatul meu;;;In paralel cu autocontrolul impus de starea actuala,poti consulta si un psiholog,,,sigur te va ajuta!!!
MissRainbow
Postat pe 5 Februarie 2012 20:25
De la: kudika_861, la data 2012-02-05 15:53:14Am nevoie de ajutor.Chiar daca pana acum nu mi-a placut sa cred asta mi-am dat seama intr-un sfarsit ca nu o mai pot duce asa.Chiar adac imi place sa ma cred o persoana profunda cu o gandire diefrita fata de a celorlalti(nu superficiala).Insa in ultimul timp cad din depresie in depresie si....nu stiu cat o sa ami rezist.Chiar daca sufeltul e mult mai important decat "ambalajul" acum tiu ca e important si ce e in exterior.Si increderea de sine o castigi mult mai usor daca te uiti la tn si itit place ce vezi.Dupa ce am dat din esec in esec e parca tot mai greu sa ma ridic.Si ma intreb de fiecare data daca sunt asa de greu de inteleasa.Am crezut de multe ori ca nu merit sa fiu iubita,nu merit ca cineva special sa ma stranga in brate.Poate chiar e adevarat ca dragostea vine atunci cand nu o mai astepti...dar eu chiar nu ma pot detasa de tot si sa astept.Am nevoie de o schimbare de look de caracter (sa incerc sa fiu mai prietenoasa) ...dar parca de fiecare data cand incerc functioneaza pana la un anumit moment.Incep o cura incep sa fiu mai ingrjita pana cand intr-o zi ceva ma intristeaza si incep sa mananc si sa distrug tot ceea incepusem.Mancatul pe fondul supararii ma distruge.Uit parca de corpul meu 2 sau 3 zile si apoi ma trezesc ca ma simt rau etc.Pot face fata doar daca am sprijinul cuiva ,o prietena .Ma simt vinovata cateodata de ceea ce sunt si nu gasesc niciodata o persoana care sa ma sustina in fiecare zi fara a ma judeca


Ca sa te vindeci de depresie, e nevoie de foarte multa vointa din partea ta, ai nevoie de foarte multa disciplina si consecventa in tot ceea ce faci. Trebuie sa reinveti sa te iubesti si sa te accepti pe tine, asa cum esti, si poti face acest lucru cu ajutorul nu doar al familiei si al prieteniilor, ci si cu ajutorul unui psihoterapeut, dar, repet, important e ca si tu sa-ti doresti sa redevii un om nou, plin de viata si energie pozitiva. Nu trebuie sa astepti doar de la ceilalti ca sa te schimbi tu in bine pe tine!

De asemeni, incearca sa te abtii de la mancare, atunci cand esti nervoasa, mai bine fa sport in acele momente, macar iti consumi toata energia negativa acumulata in tine, cu folos. Ai grija si de igiena personala, pentru ca ea e importanta nu doar pentru sanatatea ta, ci si pentru relatiile cu ceilalti, nimanui nu i-ar placea sa interactioneze cu o persoana care nu s-a mai spalat pe dinti sau pe corp de cateva zile. Respecta-ti si iubeste-ti corpul, respecta-te si iubeste-te si pe tine, si vei reinvata sa fii din nou un om fericit si multumit de sine.

Neaparat fa-ti programare la psiholog, roaga familia si prietenii sa-ti fie alaturi, dar mai ales tu trebuie sa-ti fii tie insati alaturi. Dovedeste-ti tie ca merita sa te bucuri de viata, sa fii iubita si respectata!

Multa sanatate si disciplina in tot ceea ce faci iti doresc!
franziska_eu
Postat pe 6 Februarie 2012 13:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna! 50 De la: scorpyoW 22 Ianuarie 2011 23:02
Ce te faci daca nu te atrage nimic? 11 De la: sycorax 24 Iulie 2009 12:40
eu gemeni...el rac... 6 De la: milica_albulescu 22 Martie 2009 15:06
Balanta si Leu... 6 De la: yzabella 24 Iunie 2009 22:09
EA SCORPION EL VARSATOR :(( 24 De la: kudika349012 6 Ianuarie 2011 00:33