Setari Cookie-uri

Sfat?

De la: Roxa19, la data 2012-02-08 03:51:49Nu ma gandeam sa renunt la scoala...doar sa las pt la vara inca un examen ,pe langa cel picat!


Daca simti ca te-ar ajuta pauza aceasta, e ok, insa incearca sa te straduiesti data viitoare, la fel de mult cum o faceai si inainte! Iti doresc din inima mult succes in tot ceea ce-ti propui!
franziska_eu
Postat pe 8 Februarie 2012 10:28
De la: Roxa19, la data 2012-02-08 08:29:22Am incercat sa le zic ieri...dar nici nu au vrut sa ma asculte.Doar au tipat si mi-au zis fel si fel de lucruri ,care si ele m-au intristat.Tind sa cred ca e cel mai bine cum m-am gandit eu.Nu ii stresez nici pe ei...si o sa-i fac fericiti la vara....si o sa fiu si eu multumita!


E pacat ca nici tu, dar nici parintii tai, nu puteti comunica deschis unii cu ceilalti. Lucrul acesta ma intristeaza foarte mult in ceea ce va priveste. Incearca sa nu-i mai minti data viitoare si ,pe langa asta, poate ai timp sa-ti gasesti un mini-job ca sa nu mai depinzi de ei financiar atat de mult, si sa ti se permita sa ai si tu un cuvant de spus in ceea ce priveste viata ta in fata lor. Nu mi se pare corect din partea parintilor tai ca incearca sa te santajeze financiar, pana la urma esti copilul lor, esti major, esti vaccinat, pana acum nu le-ai facut probleme. Din contra, ar trebui sa te intrebe cu frumosul ce se intampla cu tine si cu viata ta, de esti atat de abatuta, ar trebui sa te intrebe cum te pot ajuta, sustine, avand in vedere ca treci printr-o perioada grea pentru tine. Si tu ai gresit ca i-ai mintit, te inteleg ca ai vazut lucrul acesta ca pe-o solutie temporara ca sa scapi de jignirile si certurile lor, dar si dumnealor au gresit fata de tine. Imi dau seama ca-si doresc binele pentru fiica lor, dar nu cu certuri si jigniri ii faci bine unui copil, parerea mea.

Incearca sa-i infrunti si sa-ti sustii opiniile fata de ei, in fond esti un om adult, daca te ameninta din nou cu partea financiara, spune-le ca-ti vei abandona facultatea ca sa-ti castigi proprii tai bani si o sa vezi ca nu le va conveni solutia asta, si incearca sa-ti gasesti un mini-job, ca sa nu mai depinzi de ei financiar atat de mult.

Multa, multa bafta!
franziska_eu
Postat pe 8 Februarie 2012 10:38
De la: Roxa19, la data 2012-02-08 09:49:52Eu cred ca ,notele nu reflecta intotdeauna realitatea.Vad cu ochii mei.Am colegi,f inteligenti,care stiu f multe,care studiaza din fel si fel de carti din pasiune...si la examene nu iau tocmai nota f mare ,din cauza ca se pierd in alte carti si nu studiaza din cartea data de ei.Si am colegi ,care invata f mecanic...si i-au mereu note mari...dar cand vine vorba de stiut ceva...vai s-amar....asa ca nu cred ca nota arata cat de bun este un medic...


Cam ai dreptate, din pacate.
franziska_eu
Postat pe 8 Februarie 2012 10:41
trebuia sa apara frecisca cu sfaturile si aprecierile ei prostesti si tampite care o reprezinta perfect...acum vor dispare din nou conturi,poze si postari...*UE freciska
FAT__FRUMOSSS___
Postat pe 8 Februarie 2012 10:50
Cum il cheama pe nefericit
kudika_979920
Postat pe 21 Ianuarie 2015 15:02
De la: kudika_979920, la data 2015-01-21 15:02:59Cum il cheama pe nefericit

Conteaza? Tot un nefericit ramane!
puiut_77
Postat pe 21 Ianuarie 2015 15:07
Draga mea, multe raspunsuri de pe topicul tau sunt de-a dreptul idioate. Ma refer la raspunsuri, nu la oameni, ca sa nu ma trezesc cu ,,sarituri'' in cap.

Nu te simti vinovata pentru sentimentele tale! Nu te simti vinovata pentru impasul in care esti cu facultatea si nici fata de parintii tai!

Intr-adevar, dpdv logic, nu ar trebui sa lasi un baiat sa te afecteze asa mult, dar asta e, se intampla. Asta simti. Asta poti/nu poti acum. Trebuie sa constientizezi si sa nu te invinovatesti. Poate nici macar nu te afecteaza despartirea asa mult, cat poate exista chestii care mai adanci care te afecteaza si asta o fi fost picatura care a umplut paharul. Esti nefericita si ai tot dreptul la o sustinere, chestie care, daca am inteles bine, nu prea vine din partea familiei tale.

Si acum, ca sa trecem si la acest capitol, cunosc senzatia. Parintii isi vad copiii ca pe niste robotei fara sentimente care ar trebui sa absoarba informatie. Nu e ok. Tu nu esti stapanul vietii copilului tau, nu l-ai facut pentru a fi un ,,proiect'' de al tau, care sa ia alegerile X si sa dea rezultatele Y. Copilul tau e un om normal, care la fel ca si tine greseste, caruia si lui ii este greu, care si el o mai ia pe aratura cum ai luat-o si tu. Tu trebuie sa ii oferi iubire neconditionata si sa il indrumi, nu sa il santajezi sau sa il presezi.

Si eu am trecut prin situatia asta cu al meu, numai ca eu am fost mai indaratnica. I-am facut fata, pana cand si-a dat si el seama ca greseste in atitudinea si imi face mai mult rau decat bine... insa cam prea tarziu, fiindca eu am ajuns deja sa am niste tulburari si nu numai ca mi-e mult mai greu ca inainte, dar acum suferim amandoi, dublu.

Iar cu baiatul respectiv, e OK sa iti consumi un timp suferinta, sa plangi, sa te descarci, insa intotdeauna sa iti impui ganduri pozitive, curajoase care te vor ajuta, incetisor, sa ai succes. Sa nu iti uiti niciodata calitatile si de ceea ce esti in stare!

Subscriu la ce a spus cineva mai sus, un om mai cu cap.
aceeasi_eu_13
Postat pe 22 Ianuarie 2015 23:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Fosta relatie. Sfaruri 1 De la: kudika_1028152 17 Iulie 2017 02:58
ce parere aveti voi despre femeiile polisite? 38 De la: Lucia38 10 Noiembrie 2009 12:08
Un sfat, va rog! 40 De la: Gabriela_Maria25 11 Martie 2011 10:04
ajutor 8 De la: MaraDonna 30 Septembrie 2009 17:07
Brevetul in turism :sml-sign0163: 1 De la: BanuLaura 10 Octombrie 2009 18:54