Setari Cookie-uri

bubite

ajutor!fetita mea de 3 luni are niste bubite rosii pe fata,pe gat si pe piept....poate fi vreo boala de copilarie?sau ceva grav?ea are pielea foarte sensibila asa ca ma gandesc ca ar putea fi si de la asta....pe noi nu ne mai lasa doctorita sa o spalam cu nivea sau alte produse de bebelusi...ne-a dat ceva de la A-DERMA EXOMEGA....
nykky
Postat pe 15 Februarie 2012 08:42
Daca ai fost cu ea la dr si ti-a spus sa nu-ti faci griji...? In lipsa altor simptome bubitele respective se intalnesc la majoritatea bebelusilor...unii scapa de ele rapid,altii mai tarziu...eu stiu bebita care le-a avut trei luni! Importanta e igiena si alimentatia corecta,laptele de la san e cel mai bun
_oktober_
Postat pe 15 Februarie 2012 09:15
De la: nykky, la data 2012-02-15 08:42:12ajutor!fetita mea de 3 luni are niste bubite rosii pe fata,pe gat si pe piept....poate fi vreo boala de copilarie?sau ceva grav?ea are pielea foarte sensibila asa ca ma gandesc ca ar putea fi si de la asta....pe noi nu ne mai lasa doctorita sa o spalam cu nivea sau alte produse de bebelusi...ne-a dat ceva de la A-DERMA EXOMEGA....


Cheama medicul pediatru sa-ti consulte pruncul!!Eruptia respectiva poate avea mai multe cauze,,inclin sa cred ca este ceva ce tine de alimentatie!!Daca o alaptezi la san,trebuie sa fii foarte atenta la ceea ce mananci,intrucat copilul resimte imediat orice ineficienta din alimentatia mamei!!Si igiena personala are un cuvant se spus in ceea ce priveste bubitele respective!!Sapunul folosit,prosopul utilizat la stergerea copilului,cadita in care ii faci baita zilnica,chiar si apa folosita poate fi o cauza!!Medicul curant iti va da topate informatiile necesare!
MissRainbow
Postat pe 15 Februarie 2012 09:23
De la: _oktober_, la data 2012-02-15 09:15:05Daca ai fost cu ea la dr si ti-a spus sa nu-ti faci griji...? In lipsa altor simptome bubitele respective se intalnesc la majoritatea bebelusilor...unii scapa de ele rapid,altii mai tarziu...eu stiu bebita care le-a avut trei luni! Importanta e igiena si alimentatia corecta,laptele de la san e cel mai bun


nu am fost inca la doctor pentru ca mi-e frica sa o scot pe temperaturile astea....se cam scarpina ce-i drept....dar nu are febra sau altceva de genul asta...
nykky
Postat pe 15 Februarie 2012 16:56
De la: MissRainbow, la data 2012-02-15 09:23:58
De la: nykky, la data 2012-02-15 08:42:12ajutor!fetita mea de 3 luni are niste bubite rosii pe fata,pe gat si pe piept....poate fi vreo boala de copilarie?sau ceva grav?ea are pielea foarte sensibila asa ca ma gandesc ca ar putea fi si de la asta....pe noi nu ne mai lasa doctorita sa o spalam cu nivea sau alte produse de bebelusi...ne-a dat ceva de la A-DERMA EXOMEGA....


Cheama medicul pediatru sa-ti consulte pruncul!!Eruptia respectiva poate avea mai multe cauze,,inclin sa cred ca este ceva ce tine de alimentatie!!Daca o alaptezi la san,trebuie sa fii foarte atenta la ceea ce mananci,intrucat copilul resimte imediat orice ineficienta din alimentatia mamei!!Si igiena personala are un cuvant se spus in ceea ce priveste bubitele respective!!Sapunul folosit,prosopul utilizat la stergerea copilului,cadita in care ii faci baita zilnica,chiar si apa folosita poate fi o cauza!!Medicul curant iti va da topate informatiile necesare!



nu o alaptez la san....ii dau lapte praf si e acelasi lapte pe care i-l dau de la 3 saptamani....am mare grija de igiena ei...am un gel de dus special pentru copii cu piele foarte sensibila(e de la farmacie),laptele de corp e aceeasi marca cu gelul,am prosoapele ei:2 pentru corp ca sa le pot spala regulat si 2 pentru fata....are cadita ei si o mentin curata si nu o folosesc la altceva....e cadita din plastic...apa e apa de la robinet....aceeasi pe care o folosesc din totdeauna....
nykky
Postat pe 15 Februarie 2012 17:01
De la: nykky, la data 2012-02-15 08:42:12ajutor!fetita mea de 3 luni are niste bubite rosii pe fata,pe gat si pe piept....poate fi vreo boala de copilarie?sau ceva grav?ea are pielea foarte sensibila asa ca ma gandesc ca ar putea fi si de la asta....pe noi nu ne mai lasa doctorita sa o spalam cu nivea sau alte produse de bebelusi...ne-a dat ceva de la A-DERMA EXOMEGA....

fetita unei...fetite...
steffy91
Postat pe 15 Februarie 2012 17:04
De la: nykky, la data 2012-02-15 16:56:09
De la: _oktober_, la data 2012-02-15 09:15:05Daca ai fost cu ea la dr si ti-a spus sa nu-ti faci griji...? In lipsa altor simptome bubitele respective se intalnesc la majoritatea bebelusilor...unii scapa de ele rapid,altii mai tarziu...eu stiu bebita care le-a avut trei luni! Importanta e igiena si alimentatia corecta,laptele de la san e cel mai bun


nu am fost inca la doctor pentru ca mi-e frica sa o scot pe temperaturile astea....se cam scarpina ce-i drept....dar nu are febra sau altceva de genul asta...


eu am inteles ca ai fost deja cu ea la dr...daca nu,nu e bine...cheama medicul de familie,in mod normal el face si vizite la domiciliu
_oktober_
Postat pe 15 Februarie 2012 18:43
De la: nykky, la data 2012-02-15 16:56:09
De la: _oktober_, la data 2012-02-15 09:15:05Daca ai fost cu ea la dr si ti-a spus sa nu-ti faci griji...? In lipsa altor simptome bubitele respective se intalnesc la majoritatea bebelusilor...unii scapa de ele rapid,altii mai tarziu...eu stiu bebita care le-a avut trei luni! Importanta e igiena si alimentatia corecta,laptele de la san e cel mai bun


nu am fost inca la doctor pentru ca mi-e frica sa o scot pe temperaturile astea....se cam scarpina ce-i drept....dar nu are febra sau altceva de genul asta...


eu am inteles ca ai fost deja cu ea la dr...daca nu,nu e bine...cheama medicul de familie,in mod normal el face si vizite la domiciliu
_oktober_
Postat pe 15 Februarie 2012 18:43
Hai, spune drept: ce i-ai dat sa manance?
ilumax_76
Postat pe 15 Februarie 2012 18:44
De la: nykky, la data 2012-02-15 08:42:12ajutor!fetita mea de 3 luni are niste bubite rosii pe fata,pe gat si pe piept....poate fi vreo boala de copilarie?sau ceva grav?ea are pielea foarte sensibila asa ca ma gandesc ca ar putea fi si de la asta....pe noi nu ne mai lasa doctorita sa o spalam cu nivea sau alte produse de bebelusi...ne-a dat ceva de la A-DERMA EXOMEGA....


niky ai 17 anisori?
barda_
Postat pe 15 Februarie 2012 18:50
Are doar trei luni bebelul,doar nu ai trecut la divesrificare? Sincer,i-ai dat lapte de vaca?
_oktober_
Postat pe 15 Februarie 2012 18:52
De la: _oktober_, la data 2012-02-15 18:52:48Are doar trei luni bebelul,doar nu ai trecut la divesrificare? Sincer,i-ai dat lapte de vaca?


Deschisese un topic despre diversificare. Spunea ca fetita e pofticioasa si cere
ilumax_76
Postat pe 15 Februarie 2012 18:57
De la: ilumax_76, la data 2012-02-15 18:57:47
De la: _oktober_, la data 2012-02-15 18:52:48Are doar trei luni bebelul,doar nu ai trecut la divesrificare? Sincer,i-ai dat lapte de vaca?


Deschisese un topic despre diversificare. Spunea ca fetita e pofticioasa si cere


nu am vazut ...atunci chiar nu e de bine...sper macar sa vine medicul de familie sau o asistenta priceputa sa-l vada
_oktober_
Postat pe 15 Februarie 2012 18:59
De la: nykky, la data 2012-02-15 17:01:52
De la: MissRainbow, la data 2012-02-15 09:23:58
De la: nykky, la data 2012-02-15 08:42:12ajutor!fetita mea de 3 luni are niste bubite rosii pe fata,pe gat si pe piept....poate fi vreo boala de copilarie?sau ceva grav?ea are pielea foarte sensibila asa ca ma gandesc ca ar putea fi si de la asta....pe noi nu ne mai lasa doctorita sa o spalam cu nivea sau alte produse de bebelusi...ne-a dat ceva de la A-DERMA EXOMEGA....


Cheama medicul pediatru sa-ti consulte pruncul!!Eruptia respectiva poate avea mai multe cauze,,inclin sa cred ca este ceva ce tine de alimentatie!!Daca o alaptezi la san,trebuie sa fii foarte atenta la ceea ce mananci,intrucat copilul resimte imediat orice ineficienta din alimentatia mamei!!Si igiena personala are un cuvant se spus in ceea ce priveste bubitele respective!!Sapunul folosit,prosopul utilizat la stergerea copilului,cadita in care ii faci baita zilnica,chiar si apa folosita poate fi o cauza!!Medicul curant iti va da topate informatiile necesare!



nu o alaptez la san....ii dau lapte praf si e acelasi lapte pe care i-l dau de la 3 saptamani....am mare grija de igiena ei...am un gel de dus special pentru copii cu piele foarte sensibila(e de la farmacie),laptele de corp e aceeasi marca cu gelul,am prosoapele ei:2 pentru corp ca sa le pot spala regulat si 2 pentru fata....are cadita ei si o mentin curata si nu o folosesc la altceva....e cadita din plastic...apa e apa de la robinet....aceeasi pe care o folosesc din totdeauna....


Draga mea,chiar in conditiile in care excludem faptul ca tu ai fi putut sa-i dai ceva sa manance,total contraindicat,,,medicul pediatru are obligatia sa vina la domiciliul sugarului,in programul de puericultura,intrucat copilul este inca bebelus!!Solicita consultul medicului!repet,cauzele aparitiei bubitelor,sunt multe si diverse,dar numai medicul poate stabili cauza!!Copilul este mult prea mic ,ca sa te poti hazarda cu interventii total nepotrivite!!
MissRainbow
Postat pe 15 Februarie 2012 19:30
De la: nykky, la data 2012-02-15 08:42:12ajutor!fetita mea de 3 luni are niste bubite rosii pe fata,pe gat si pe piept....poate fi vreo boala de copilarie?sau ceva grav?ea are pielea foarte sensibila asa ca ma gandesc ca ar putea fi si de la asta....pe noi nu ne mai lasa doctorita sa o spalam cu nivea sau alte produse de bebelusi...ne-a dat ceva de la A-DERMA EXOMEGA....


Mai mult decat sigur a facut alergie de la ceva. Sfatul meu ar fi sa mergi la medic cu ea cat de repede in cazul in care vezi ca acele pete nu dispar.
kudika_nikole
Postat pe 15 Februarie 2012 19:36
De la: ilumax_76, la data 2012-02-15 18:44:19Hai, spune drept: ce i-ai dat sa manance?


lapte...chiar m-am mirat pt ca atunci cand i-am dat merisor si biscuiti nu a facut bubite...dar acum cand i-am dat doar lapte a facut....
nykky
Postat pe 17 Februarie 2012 13:47
De la: barda_, la data 2012-02-15 18:50:44
De la: nykky, la data 2012-02-15 08:42:12ajutor!fetita mea de 3 luni are niste bubite rosii pe fata,pe gat si pe piept....poate fi vreo boala de copilarie?sau ceva grav?ea are pielea foarte sensibila asa ca ma gandesc ca ar putea fi si de la asta....pe noi nu ne mai lasa doctorita sa o spalam cu nivea sau alte produse de bebelusi...ne-a dat ceva de la A-DERMA EXOMEGA....


niky ai 17 anisori?



da....
nykky
Postat pe 17 Februarie 2012 13:47
De la: _oktober_, la data 2012-02-15 18:52:48Are doar trei luni bebelul,doar nu ai trecut la divesrificare? Sincer,i-ai dat lapte de vaca?



am trecut asa usor la diversificare,dar lapte de vaca nu am de gand sa-i dau pana la un an....
nykky
Postat pe 17 Februarie 2012 13:48
De la: _oktober_, la data 2012-02-15 18:59:02
De la: ilumax_76, la data 2012-02-15 18:57:47
De la: _oktober_, la data 2012-02-15 18:52:48Are doar trei luni bebelul,doar nu ai trecut la divesrificare? Sincer,i-ai dat lapte de vaca?


Deschisese un topic despre diversificare. Spunea ca fetita e pofticioasa si cere


nu am vazut ...atunci chiar nu e de bine...sper macar sa vine medicul de familie sau o asistenta priceputa sa-l vada


nu mi-a facut niciodata bubite....si am inceput diversificare de pe la 2 luni jumate...cu suculet facut in casa....nu are alte probleme si e sanatoasa tun....asta e prima problema pe care a avut-o....
nykky
Postat pe 17 Februarie 2012 13:50
s-au mai dus bubitele....si asta imediat dupa ce am incetat sa o mai spal pe fata cu acel gel de dus asa cum mi-a zis madicul pediatru....sincer doctorii mi-au dat numai sfaturi proaste....de exemplu doctorita de familie mi-a zis sa-i dau doar 120 ml de lapte,iar fetita mea abea se satua cu 140....asa ca mai bine imi cresc fatita dupa cum cred eu si ce mai aflu de la alte mame....nu mai am incredere in doctori....
nykky
Postat pe 17 Februarie 2012 14:01
De la: nykky, la data 2012-02-17 13:50:34
De la: _oktober_, la data 2012-02-15 18:59:02
De la: ilumax_76, la data 2012-02-15 18:57:47
De la: _oktober_, la data 2012-02-15 18:52:48Are doar trei luni bebelul,doar nu ai trecut la divesrificare? Sincer,i-ai dat lapte de vaca?


Deschisese un topic despre diversificare. Spunea ca fetita e pofticioasa si cere


nu am vazut ...atunci chiar nu e de bine...sper macar sa vine medicul de familie sau o asistenta priceputa sa-l vada


nu mi-a facut niciodata bubite....si am inceput diversificare de pe la 2 luni jumate...cu suculet facut in casa....nu are alte probleme si e sanatoasa tun....asta e prima problema pe care a avut-o....


Repet,ai chemat medicul sa-ti vada copilul?Daca nu a intervenit modificari in doza laptelui sau privind tipul de lapte,nu ar trebui sa apara bubite pe corp!!!Cine ti-a spus sa treci la divesificare inca de la doua luni de viata?Total gresit!!!!Undeva s-a strecurat o greseala,fa-ti un remember si gandeste-te ce modificari ai facut in alimentatia copilului!!!Draga mea,te citesc si ma gandesc la fiica mea ,ce are aproape aceeasi varsta cu tine si care are cu totul alte preocupari fata de cele care te apasa in acest moment!!! Doamne,nu mai cere aici sfaturi si cheama medicul daca eruptia nu s-a retras!!Ce fel de suc ii dai,din ce fructe este preparat?
MissRainbow
Postat pe 17 Februarie 2012 14:10
De la: nykky, la data 2012-02-17 14:01:10s-au mai dus bubitele....si asta imediat dupa ce am incetat sa o mai spal pe fata cu acel gel de dus asa cum mi-a zis madicul pediatru....sincer doctorii mi-au dat numai sfaturi proaste....de exemplu doctorita de familie mi-a zis sa-i dau doar 120 ml de lapte,iar fetita mea abea se satua cu 140....asa ca mai bine imi cresc fatita dupa cum cred eu si ce mai aflu de la alte mame....nu mai am incredere in doctori....


Cantitaea de lapte ,pe care trebuie sa o dai copilului,se calculeaza pe kilogramcorp,,cu pauze in care poti administra copilului ceai,nu te hazarda sa-i dai cantitate excesiva de lapte,caci ii poti crea probleme digestive!Inainte de spala fetita cu gel pe fata,trebuia sa-i faci un mic test pe o portiune din pielea corpului si observai reactia!Daca acel gel este cauza aparitiei bubelor ,scoate-l din uz!!
MissRainbow
Postat pe 17 Februarie 2012 14:15
De la: nykky, la data 2012-02-17 14:01:10s-au mai dus bubitele....si asta imediat dupa ce am incetat sa o mai spal pe fata cu acel gel de dus asa cum mi-a zis madicul pediatru....sincer doctorii mi-au dat numai sfaturi proaste....de exemplu doctorita de familie mi-a zis sa-i dau doar 120 ml de lapte,iar fetita mea abea se satua cu 140....asa ca mai bine imi cresc fatita dupa cum cred eu si ce mai aflu de la alte mame....nu mai am incredere in doctori....

ei acu i-au aparut niste bubite ...peste cativa ani o sa-i apara alte probleme.E acu sanatoasa dar daca continui sa o alimentezi neadegvat ...vei trage ponoase mai tarziu.I-ai introdus mancarea mult prea devreme ,foarte devreme....dar intradevar cum ziceau si alte fete ...fiecare isi creste copilul cum doreste .
Cunosc un caz in care mama a introdus alimente de la 3 luni treptat...copilul normal ca a mancat ...a fost sanatos,crestea ..toate bune si frumoase ,acum copilul are 6 ani si gastrita cronica.
Piscolinoo
Postat pe 17 Februarie 2012 14:19
De la: nykky, la data 2012-02-15 08:42:12ajutor!fetita mea de 3 luni are niste bubite rosii pe fata,pe gat si pe piept....poate fi vreo boala de copilarie?sau ceva grav?ea are pielea foarte sensibila asa ca ma gandesc ca ar putea fi si de la asta....pe noi nu ne mai lasa doctorita sa o spalam cu nivea sau alte produse de bebelusi...ne-a dat ceva de la A-DERMA EXOMEGA....

hmmmmm...nu te juca cu sanatatea copilului...ai medic de familie...cheama-l acasa sa consulte copilul....URGENT!!!!
Multa sanatate..tie si copilasului tau!!
Fulg-de-nea
Postat pe 17 Februarie 2012 14:24
De la: MissRainbow, la data 2012-02-17 14:10:41
De la: nykky, la data 2012-02-17 13:50:34
De la: _oktober_, la data 2012-02-15 18:59:02
De la: ilumax_76, la data 2012-02-15 18:57:47
De la: _oktober_, la data 2012-02-15 18:52:48Are doar trei luni bebelul,doar nu ai trecut la divesrificare? Sincer,i-ai dat lapte de vaca?


Deschisese un topic despre diversificare. Spunea ca fetita e pofticioasa si cere


nu am vazut ...atunci chiar nu e de bine...sper macar sa vine medicul de familie sau o asistenta priceputa sa-l vada


nu mi-a facut niciodata bubite....si am inceput diversificare de pe la 2 luni jumate...cu suculet facut in casa....nu are alte probleme si e sanatoasa tun....asta e prima problema pe care a avut-o....


Repet,ai chemat medicul sa-ti vada copilul?Daca nu a intervenit modificari in doza laptelui sau privind tipul de lapte,nu ar trebui sa apara bubite pe corp!!!Cine ti-a spus sa treci la divesificare inca de la doua luni de viata?Total gresit!!!!Undeva s-a strecurat o greseala,fa-ti un remember si gandeste-te ce modificari ai facut in alimentatia copilului!!!Draga mea,te citesc si ma gandesc la fiica mea ,ce are aproape aceeasi varsta cu tine si care are cu totul alte preocupari fata de cele care te apasa in acest moment!!! Doamne,nu mai cere aici sfaturi si cheama medicul daca eruptia nu s-a retras!!Ce fel de suc ii dai,din ce fructe este preparat?



nu am facut nici o modificare...am incercat sa o cresc asa cum ne-a crescut mama pe mine si pe sora mea....si multe alte prietene de ale ei si-au crescut copiii la fel....si acum sunt de varsta mea si unii chiar mai mari si nu au absolut nici o problema de sanatate...fata de copiii care sunt crescuti dupa regula ca pana la 6 luni se da doar lapte si acum sunt mici si slabi si bolnaviciosi....i-am dat suc de mere....de curand am incercat si suc de portocale dar repet ca bubitele au aparut dupa ce deja nu-i mai dadeam.....
nykky
Postat pe 17 Februarie 2012 18:08
De la: MissRainbow, la data 2012-02-17 14:15:50
De la: nykky, la data 2012-02-17 14:01:10s-au mai dus bubitele....si asta imediat dupa ce am incetat sa o mai spal pe fata cu acel gel de dus asa cum mi-a zis madicul pediatru....sincer doctorii mi-au dat numai sfaturi proaste....de exemplu doctorita de familie mi-a zis sa-i dau doar 120 ml de lapte,iar fetita mea abea se satua cu 140....asa ca mai bine imi cresc fatita dupa cum cred eu si ce mai aflu de la alte mame....nu mai am incredere in doctori....


Cantitaea de lapte ,pe care trebuie sa o dai copilului,se calculeaza pe kilogramcorp,,cu pauze in care poti administra copilului ceai,nu te hazarda sa-i dai cantitate excesiva de lapte,caci ii poti crea probleme digestive!Inainte de spala fetita cu gel pe fata,trebuia sa-i faci un mic test pe o portiune din pielea corpului si observai reactia!Daca acel gel este cauza aparitiei bubelor ,scoate-l din uz!!


o spal de la 4 saptamani cu gelul acela....dar am incercat sa evit spalatul pe fata cu el....si de curand am zis sa incerc ca nu o fi proasta doctorita si stie ea ce zice si se pare ca nu a fost asa....acum mai are doar cateva....cred ca voi trece iar la nivea ca era mai bine....si pe fata o voi spala doar cu apa....are 6 kg...s-a nascut cu 4 kg...e foarte mare...arata ca un copil de 6 luni...si la nastere parca avea 2 luni....nu are cum sa se sature cu putin lapte...si ceaiul nu vrea sa-l bea....il ia in gurita si apoi il scuipa afara....
nykky
Postat pe 17 Februarie 2012 18:12
De la: nykky, la data 2012-02-17 18:12:59
De la: MissRainbow, la data 2012-02-17 14:15:50
De la: nykky, la data 2012-02-17 14:01:10s-au mai dus bubitele....si asta imediat dupa ce am incetat sa o mai spal pe fata cu acel gel de dus asa cum mi-a zis madicul pediatru....sincer doctorii mi-au dat numai sfaturi proaste....de exemplu doctorita de familie mi-a zis sa-i dau doar 120 ml de lapte,iar fetita mea abea se satua cu 140....asa ca mai bine imi cresc fatita dupa cum cred eu si ce mai aflu de la alte mame....nu mai am incredere in doctori....


Cantitaea de lapte ,pe care trebuie sa o dai copilului,se calculeaza pe kilogramcorp,,cu pauze in care poti administra copilului ceai,nu te hazarda sa-i dai cantitate excesiva de lapte,caci ii poti crea probleme digestive!Inainte de spala fetita cu gel pe fata,trebuia sa-i faci un mic test pe o portiune din pielea corpului si observai reactia!Daca acel gel este cauza aparitiei bubelor ,scoate-l din uz!!


o spal de la 4 saptamani cu gelul acela....dar am incercat sa evit spalatul pe fata cu el....si de curand am zis sa incerc ca nu o fi proasta doctorita si stie ea ce zice si se pare ca nu a fost asa....acum mai are doar cateva....cred ca voi trece iar la nivea ca era mai bine....si pe fata o voi spala doar cu apa....are 6 kg...s-a nascut cu 4 kg...e foarte mare...arata ca un copil de 6 luni...si la nastere parca avea 2 luni....nu are cum sa se sature cu putin lapte...si ceaiul nu vrea sa-l bea....il ia in gurita si apoi il scuipa afara....


Hai sa-ti spun ceva,nu tine de varsta,este vorba de gradul de sensibilitate a pielii si nimic mai mult!!Nu se spala fata bebelusului cu acelasi sapun sau gel ,pe care il folosesti la spalarea corpului!Epiderma de pe fata este cu mult mai sensibila decat pielea de pe restul corpului!!!Renunta la gelul respectiv si fata copilului spal-o doar cu apa calda,nu fierbinte!!!In ceea ce priveste hrana copilului,,repet,cantitatea de lapte se calculeaza in functie de kilogramele copilului,repartizata in mod egal pe mesele zilnice de lapte!Deci,nu vad motivul pentru care copilul tau nu se satura la o masa de lapte,decat poate din motive de consistenta a laptelui!!Laptele prescris de medic corespunde modului de alimentatie pentru un sugar cu varsta si greutatea fetitei tale??Stii doar ca exista mai multe tipuri de lapte,in functie de varsta copilului!!Daca fetita ta nu bea ceai,i-ai dat vreodata apa plata fiarta si racita?Copilul are nevoie si de hidratatre prin apa,nu numai prin lapte!!Insista cu ceaiul!Ai incercat sa-i schimbi tipul de ceai?Este important ca pe timpul noptii,copilul sa bea ceai,nu lapte ,din motive de repaus digestiv!!!
MissRainbow
Postat pe 17 Februarie 2012 18:25
De la: nykky, la data 2012-02-17 18:08:33
De la: MissRainbow, la data 2012-02-17 14:10:41
De la: nykky, la data 2012-02-17 13:50:34
De la: _oktober_, la data 2012-02-15 18:59:02
De la: ilumax_76, la data 2012-02-15 18:57:47
De la: _oktober_, la data 2012-02-15 18:52:48Are doar trei luni bebelul,doar nu ai trecut la divesrificare? Sincer,i-ai dat lapte de vaca?


Deschisese un topic despre diversificare. Spunea ca fetita e pofticioasa si cere


nu am vazut ...atunci chiar nu e de bine...sper macar sa vine medicul de familie sau o asistenta priceputa sa-l vada


nu mi-a facut niciodata bubite....si am inceput diversificare de pe la 2 luni jumate...cu suculet facut in casa....nu are alte probleme si e sanatoasa tun....asta e prima problema pe care a avut-o....


Repet,ai chemat medicul sa-ti vada copilul?Daca nu a intervenit modificari in doza laptelui sau privind tipul de lapte,nu ar trebui sa apara bubite pe corp!!!Cine ti-a spus sa treci la divesificare inca de la doua luni de viata?Total gresit!!!!Undeva s-a strecurat o greseala,fa-ti un remember si gandeste-te ce modificari ai facut in alimentatia copilului!!!Draga mea,te citesc si ma gandesc la fiica mea ,ce are aproape aceeasi varsta cu tine si care are cu totul alte preocupari fata de cele care te apasa in acest moment!!! Doamne,nu mai cere aici sfaturi si cheama medicul daca eruptia nu s-a retras!!Ce fel de suc ii dai,din ce fructe este preparat?



nu am facut nici o modificare...am incercat sa o cresc asa cum ne-a crescut mama pe mine si pe sora mea....si multe alte prietene de ale ei si-au crescut copiii la fel....si acum sunt de varsta mea si unii chiar mai mari si nu au absolut nici o problema de sanatate...fata de copiii care sunt crescuti dupa regula ca pana la 6 luni se da doar lapte si acum sunt mici si slabi si bolnaviciosi....i-am dat suc de mere....de curand am incercat si suc de portocale dar repet ca bubitele au aparut dupa ce deja nu-i mai dadeam.....


Am inteles ,dar te intreb de ce ai trecut direct la sucul de portocale,care este acidulat,produce fermentatie si nu i-ai dat suc de morcov,care este bogat in Vitamina A si caroten???????!!Ai incercat?Il poti amesteca cu sucul de mar!!!Eu am dat aceste sucuri din fructe,copiilor mei,dupa varsta de cinci luni,asa am considerat necesar si la sfatul medicului pediatru!!
MissRainbow
Postat pe 17 Februarie 2012 18:29
Am impresia ca orice am spune noi,tu tot vei face cum crezi tu...chiar daca majoritatea celor de aici sunt mamici cu experienta...personal,nu cred ca poti spune " o cresc asa cum m-a crescut bunica"...bunica nu te spala cu gel de dus de ex,bunica nu dadea mamei tale lapte praf...o alapta! pariez pe asta! bunica nu te tinea in casa nici iarna,daca pt zece minute max si tot te scotea la aer,iar atunci cand curgea un nasuc umidifica aerul cu un ceai lasat pe soba si tot ceai primeai..nu sirop de tuse...nu spala hainele unui bebelus cu detergent scump si nu le limpezea cu un balsam parfumat....si cate si mai cate!
_oktober_
Postat pe 17 Februarie 2012 18:56
De la: MissRainbow, la data 2012-02-17 18:25:29
De la: nykky, la data 2012-02-17 18:12:59
De la: MissRainbow, la data 2012-02-17 14:15:50
De la: nykky, la data 2012-02-17 14:01:10s-au mai dus bubitele....si asta imediat dupa ce am incetat sa o mai spal pe fata cu acel gel de dus asa cum mi-a zis madicul pediatru....sincer doctorii mi-au dat numai sfaturi proaste....de exemplu doctorita de familie mi-a zis sa-i dau doar 120 ml de lapte,iar fetita mea abea se satua cu 140....asa ca mai bine imi cresc fatita dupa cum cred eu si ce mai aflu de la alte mame....nu mai am incredere in doctori....


Cantitaea de lapte ,pe care trebuie sa o dai copilului,se calculeaza pe kilogramcorp,,cu pauze in care poti administra copilului ceai,nu te hazarda sa-i dai cantitate excesiva de lapte,caci ii poti crea probleme digestive!Inainte de spala fetita cu gel pe fata,trebuia sa-i faci un mic test pe o portiune din pielea corpului si observai reactia!Daca acel gel este cauza aparitiei bubelor ,scoate-l din uz!!


o spal de la 4 saptamani cu gelul acela....dar am incercat sa evit spalatul pe fata cu el....si de curand am zis sa incerc ca nu o fi proasta doctorita si stie ea ce zice si se pare ca nu a fost asa....acum mai are doar cateva....cred ca voi trece iar la nivea ca era mai bine....si pe fata o voi spala doar cu apa....are 6 kg...s-a nascut cu 4 kg...e foarte mare...arata ca un copil de 6 luni...si la nastere parca avea 2 luni....nu are cum sa se sature cu putin lapte...si ceaiul nu vrea sa-l bea....il ia in gurita si apoi il scuipa afara....


Hai sa-ti spun ceva,nu tine de varsta,este vorba de gradul de sensibilitate a pielii si nimic mai mult!!Nu se spala fata bebelusului cu acelasi sapun sau gel ,pe care il folosesti la spalarea corpului!Epiderma de pe fata este cu mult mai sensibila decat pielea de pe restul corpului!!!Renunta la gelul respectiv si fata copilului spal-o doar cu apa calda,nu fierbinte!!!In ceea ce priveste hrana copilului,,repet,cantitatea de lapte se calculeaza in functie de kilogramele copilului,repartizata in mod egal pe mesele zilnice de lapte!Deci,nu vad motivul pentru care copilul tau nu se satura la o masa de lapte,decat poate din motive de consistenta a laptelui!!Laptele prescris de medic corespunde modului de alimentatie pentru un sugar cu varsta si greutatea fetitei tale??Stii doar ca exista mai multe tipuri de lapte,in functie de varsta copilului!!Daca fetita ta nu bea ceai,i-ai dat vreodata apa plata fiarta si racita?Copilul are nevoie si de hidratatre prin apa,nu numai prin lapte!!Insista cu ceaiul!Ai incercat sa-i schimbi tipul de ceai?Este important ca pe timpul noptii,copilul sa bea ceai,nu lapte ,din motive de repaus digestiv!!!



si eu m-am gandit ca nu e bine sa o spal pe fata cu gelul acela....dar am zis sa incerc sa ascult de doctor....voi renunta la acel gel...pe fata o spal din nou doar cu apa asa cum faceam si inainte...nu i-a calculat deloc cat sa-i dau....a zis ca e prea grasa si sa nu-i mai dau sa manance cat sa se sature dar nu ii pot face asta...nu mi se pare normal sa-mi infometez bebelusul pentru ca e grasuta...plus ca nu mi se pare grasa....ea e foarte lunga....si s-a nascut cu 4 kg....ii dau lapte milupa pentru copii pana in 6 luni....oricum nu ii dau cantitatea care scrie pe cutie ca ar trebui sa i-o dau la varsta ei...pe cutie scrie ca ar trebui sa-i dau 180 ml iar doctorita a zis sa-i dau 120 ml....am incercat sa gasesc o cale de mijloc si ii dau 140-150 ml....apa ii dau...cam 200 ml pe zi....am incercat mai multe ceaiuri si cel care i-a placut ei nu i-a comvenit doctoritei ca cica e prea amar...nu stiu ce sa fac...ii mai dau acel ceai daca ei ii place?chiar daca e putin amar?noaptea nu bea nimic ca doarme...se culca pe la 23:00 si se scoala pe la 08:00.....
nykky
Postat pe 18 Februarie 2012 17:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
care se joaca in kudiliefe!!!!!pls add si pe mn ca prietena 2 De la: Barbie30 3 Iulie 2010 10:03
cum ajung la blond inchis la saten deschis? 2 De la: coco000 29 Mai 2014 21:44
am nevoie de sfat 14 De la: kudika_956270 24 Februarie 2014 20:25
CafeForm 32 De la: doi_ochi_caprui 15 Iulie 2011 16:32
Va rog, ajutati-ma! Mama mea are insuficienta renala cronica, nu mai are niciun rinichi 21 De la: Verity24 21 Mai 2013 08:13