Setari Cookie-uri

Hai sa vad cat de deschisi sunteti

De la: kiss_my_ass, la data 2012-02-16 12:16:53
De la: Thais13, la data 2012-02-16 12:04:41
De la: Piscolinoo, la data 2012-02-16 11:50:28
De la: Thais13, la data 2012-02-16 11:35:36
Multumesc , 'Franciska, mie mi-e greu sa vorbesc despre asta , nu vreau doar pentru motivul ca numai cei si cele care au trecut prin asta pot intelege .Dar cand intalnesc oameni care au avut astfel de tragedii in viata nu pot sa nu fiu solidara cu ei .E adevarat ce spunea Pisco, exista dureri si probleme mai mari in viata decat astea cu esecul in amor l si sexul i 2,3,4 etc si mai stiu eu ce false probleme isi creaza unii cand nu au ce face.

Thais si eu am avut o perioada(ani buni0in care nu am vorbit despre ceea ce s-a intamplat,eram doar apatica ,extrem de slabita (fizic si psihic),aveam acelasi punct de vedere ca tine...nimeni nu poate sa inteleaga decat cei carora li s-a intamplat.Abea acum de ceva timp am reusit sa ma eliberez putin cate putin si crede-ma ca de fiecare data cand ma gandesc la ea sau vorbesc despre ea incep sa simt o stransoare in gat,imi dau lacrimile incontrolabil,imi tremura vocea si am in fata ochilor fractiuni si fragmente a clipelor petrecute alaturi de ea.
Este totusi un lucru bun pentru mine ca pot macar sa vorbesc cu cineva despre asta ,pe mine chiar ma ajuta.Nu am cautat niciodata compasiune din partea celorlalti...nici vorba de asa ceva ,in schimb am participat de mai multe ori la ziua mamelor de ingeri(la noi aci se tine pe 9 martie in fiecare an)...e o comunitate calda care chiar ajuta .
thais intradevar nimeni nu poate intelege ce simti tu...sau eu...sau alte mamicute de suflete inaripate ,important este ca tu sa fi tare ,sa mergi mai departe chiar daca sufletul tau e sfarmat im mii de bucatele,pentru ca sunt sigura ca ai pe cineva care are nevoie de tine .
Daca o sa simti vreodata nevoia sa vb .scrie-mi linistita ...orcand


Am incercat sa vorbesc despre asta dar am primit replici de genul:
-si ce, faci altul , desi un copil nu poate inlocui un altul
- ce te dai victima, vrei sa fii compatimita ?
- infiaza daca vrei musai un copil

Si altele de genul.N-am avut pretentia ca suferinta e cea mai grava din lume sau ca eu merit toata intelegerea si compasiunea , as fi vrut doar sa ma asculte cineva la momentul respectiv, atat.
Am vrut si eu sa particip la intalnirile mamicilor de ingeri dar cand am primit o replica rece si dura chiar de la una dintre sustinatoarele lor , m-am retras .
Mi-am lasat ranile sa dospeasca in speranta ca se vor inchide , ca voi putea sa le ingrop adanc fara ca efortul urias de a le cicatriza sa imi rapeasca din puterea de a iubi, de a ma bucura de viata , de cei dragi si nu in ultimul rand de a nu mai putea comunica cu ceilalti, de a nu mai intelege pe altii .


nu cred ca era vorba de intelegere sau compasiune ci de dorinta de "a scoate" afara ceea ce dospea in interior! imi pare rau ca ai intalnit astfel de oameni si da ai dreptate niciodata un copil nu inlocuieste si nu va inlocui pe altul!


Poate si de aceea tot spun pe aici , sa se gandeasca mai bine cand aleg in viata , pentru nu mereu ai si a doua sansa, fie ca e vorba de copii sau de omul caruia ii dauriesti si trupul si sufletul.
Thais13
Postat pe 16 Februarie 2012 13:18
De la: Thais13, la data 2012-02-16 13:18:43
De la: kiss_my_ass, la data 2012-02-16 12:16:53
De la: Thais13, la data 2012-02-16 12:04:41
De la: Piscolinoo, la data 2012-02-16 11:50:28
De la: Thais13, la data 2012-02-16 11:35:36
Multumesc , 'Franciska, mie mi-e greu sa vorbesc despre asta , nu vreau doar pentru motivul ca numai cei si cele care au trecut prin asta pot intelege .Dar cand intalnesc oameni care au avut astfel de tragedii in viata nu pot sa nu fiu solidara cu ei .E adevarat ce spunea Pisco, exista dureri si probleme mai mari in viata decat astea cu esecul in amor l si sexul i 2,3,4 etc si mai stiu eu ce false probleme isi creaza unii cand nu au ce face.

Thais si eu am avut o perioada(ani buni0in care nu am vorbit despre ceea ce s-a intamplat,eram doar apatica ,extrem de slabita (fizic si psihic),aveam acelasi punct de vedere ca tine...nimeni nu poate sa inteleaga decat cei carora li s-a intamplat.Abea acum de ceva timp am reusit sa ma eliberez putin cate putin si crede-ma ca de fiecare data cand ma gandesc la ea sau vorbesc despre ea incep sa simt o stransoare in gat,imi dau lacrimile incontrolabil,imi tremura vocea si am in fata ochilor fractiuni si fragmente a clipelor petrecute alaturi de ea.
Este totusi un lucru bun pentru mine ca pot macar sa vorbesc cu cineva despre asta ,pe mine chiar ma ajuta.Nu am cautat niciodata compasiune din partea celorlalti...nici vorba de asa ceva ,in schimb am participat de mai multe ori la ziua mamelor de ingeri(la noi aci se tine pe 9 martie in fiecare an)...e o comunitate calda care chiar ajuta .
thais intradevar nimeni nu poate intelege ce simti tu...sau eu...sau alte mamicute de suflete inaripate ,important este ca tu sa fi tare ,sa mergi mai departe chiar daca sufletul tau e sfarmat im mii de bucatele,pentru ca sunt sigura ca ai pe cineva care are nevoie de tine .
Daca o sa simti vreodata nevoia sa vb .scrie-mi linistita ...orcand


Am incercat sa vorbesc despre asta dar am primit replici de genul:
-si ce, faci altul , desi un copil nu poate inlocui un altul
- ce te dai victima, vrei sa fii compatimita ?
- infiaza daca vrei musai un copil

Si altele de genul.N-am avut pretentia ca suferinta e cea mai grava din lume sau ca eu merit toata intelegerea si compasiunea , as fi vrut doar sa ma asculte cineva la momentul respectiv, atat.
Am vrut si eu sa particip la intalnirile mamicilor de ingeri dar cand am primit o replica rece si dura chiar de la una dintre sustinatoarele lor , m-am retras .
Mi-am lasat ranile sa dospeasca in speranta ca se vor inchide , ca voi putea sa le ingrop adanc fara ca efortul urias de a le cicatriza sa imi rapeasca din puterea de a iubi, de a ma bucura de viata , de cei dragi si nu in ultimul rand de a nu mai putea comunica cu ceilalti, de a nu mai intelege pe altii .


nu cred ca era vorba de intelegere sau compasiune ci de dorinta de "a scoate" afara ceea ce dospea in interior! imi pare rau ca ai intalnit astfel de oameni si da ai dreptate niciodata un copil nu inlocuieste si nu va inlocui pe altul!


Poate si de aceea tot spun pe aici , sa se gandeasca mai bine cand aleg in viata , pentru nu mereu ai si a doua sansa, fie ca e vorba de copii sau de omul caruia ii dauriesti si trupul si sufletul.


...si intotdeauna suntem responsabili in mod direct de hotararile si deciziile pe care le luam!
kiss_my_ass
Postat pe 16 Februarie 2012 13:21
De la: kiss_my_ass, la data 2012-02-16 13:21:27
De la: Thais13, la data 2012-02-16 13:18:43
De la: kiss_my_ass, la data 2012-02-16 12:16:53
De la: Thais13, la data 2012-02-16 12:04:41
De la: Piscolinoo, la data 2012-02-16 11:50:28
De la: Thais13, la data 2012-02-16 11:35:36
Multumesc , 'Franciska, mie mi-e greu sa vorbesc despre asta , nu vreau doar pentru motivul ca numai cei si cele care au trecut prin asta pot intelege .Dar cand intalnesc oameni care au avut astfel de tragedii in viata nu pot sa nu fiu solidara cu ei .E adevarat ce spunea Pisco, exista dureri si probleme mai mari in viata decat astea cu esecul in amor l si sexul i 2,3,4 etc si mai stiu eu ce false probleme isi creaza unii cand nu au ce face.

Thais si eu am avut o perioada(ani buni0in care nu am vorbit despre ceea ce s-a intamplat,eram doar apatica ,extrem de slabita (fizic si psihic),aveam acelasi punct de vedere ca tine...nimeni nu poate sa inteleaga decat cei carora li s-a intamplat.Abea acum de ceva timp am reusit sa ma eliberez putin cate putin si crede-ma ca de fiecare data cand ma gandesc la ea sau vorbesc despre ea incep sa simt o stransoare in gat,imi dau lacrimile incontrolabil,imi tremura vocea si am in fata ochilor fractiuni si fragmente a clipelor petrecute alaturi de ea.
Este totusi un lucru bun pentru mine ca pot macar sa vorbesc cu cineva despre asta ,pe mine chiar ma ajuta.Nu am cautat niciodata compasiune din partea celorlalti...nici vorba de asa ceva ,in schimb am participat de mai multe ori la ziua mamelor de ingeri(la noi aci se tine pe 9 martie in fiecare an)...e o comunitate calda care chiar ajuta .
thais intradevar nimeni nu poate intelege ce simti tu...sau eu...sau alte mamicute de suflete inaripate ,important este ca tu sa fi tare ,sa mergi mai departe chiar daca sufletul tau e sfarmat im mii de bucatele,pentru ca sunt sigura ca ai pe cineva care are nevoie de tine .
Daca o sa simti vreodata nevoia sa vb .scrie-mi linistita ...orcand


Am incercat sa vorbesc despre asta dar am primit replici de genul:
-si ce, faci altul , desi un copil nu poate inlocui un altul
- ce te dai victima, vrei sa fii compatimita ?
- infiaza daca vrei musai un copil

Si altele de genul.N-am avut pretentia ca suferinta e cea mai grava din lume sau ca eu merit toata intelegerea si compasiunea , as fi vrut doar sa ma asculte cineva la momentul respectiv, atat.
Am vrut si eu sa particip la intalnirile mamicilor de ingeri dar cand am primit o replica rece si dura chiar de la una dintre sustinatoarele lor , m-am retras .
Mi-am lasat ranile sa dospeasca in speranta ca se vor inchide , ca voi putea sa le ingrop adanc fara ca efortul urias de a le cicatriza sa imi rapeasca din puterea de a iubi, de a ma bucura de viata , de cei dragi si nu in ultimul rand de a nu mai putea comunica cu ceilalti, de a nu mai intelege pe altii .


nu cred ca era vorba de intelegere sau compasiune ci de dorinta de "a scoate" afara ceea ce dospea in interior! imi pare rau ca ai intalnit astfel de oameni si da ai dreptate niciodata un copil nu inlocuieste si nu va inlocui pe altul!


Poate si de aceea tot spun pe aici , sa se gandeasca mai bine cand aleg in viata , pentru nu mereu ai si a doua sansa, fie ca e vorba de copii sau de omul caruia ii dauriesti si trupul si sufletul.


...si intotdeauna suntem responsabili in mod direct de hotararile si deciziile pe care le luam!


Tocmai!
Thais13
Postat pe 16 Februarie 2012 13:35
Scuze pentru greseli dar mereu uit ochelarii la serviciu si nu prea vad ce scriu.
Thais13
Postat pe 16 Februarie 2012 13:36
Stiu ...inteleg...sunt alaturi de cei care sufera dar va rog sa ma credeti...chiar nu suport sa discut despre aceste lucruri deoarece ma tulbura foarte tare...
RAINBOW...KISS...RAMO...multumesc pentru intelegere...si va rog sa ma scuzati pentru cazul in care v-am produs neplaceri...si tuturor celorlalti...
serpico_
Postat pe 16 Februarie 2012 13:58
De la: Piscolinoo, la data 2012-02-16 10:24:04Draga mea eu din pacate am trecut printr-o experienta devastatoare din punct de vedere emotional,durerea si disperarea unei mamici de ingeras nu se poate descrie in cuvinte.
Cum am trecut peste?....nu ,nu am trecut...cel putin nu inca.Cum am reusit sa merg mai departe/?am reusit cu ajutorul sotului meu care mi-a fost alaturi ,mi-a aratat ca nu sunt singura ,ca nu sufar doar eu,si ca trebuie sa fim uniti si sa ne ajutam reciproc.
Nu exista om care sa nu fi suferit macar o data in viata,crede-ma ...incearca sa vorbesti cu cineva despre suferinta ta...asta te va ajuta sa te descarci...nu te retine daca iti vine sa plangi...descarca-te.
Timpul se spune ca vindeca toate ranile ...chiar si cele sufletesti.
Iti doresc sa treci peste ....esecuri vor mai fi,important este sa sti cum sa le tratezi .Indiferenta nu este o solutie .

pisco capul sus...
steffy91
Postat pe 16 Februarie 2012 14:04
De la: steffy91, la data 2012-02-16 14:04:32
pisco capul sus...

te-ai trezit
Piscolinoo
Postat pe 16 Februarie 2012 14:06
De la: Piscolinoo, la data 2012-02-16 14:06:23
De la: steffy91, la data 2012-02-16 14:04:32
pisco capul sus...

te-ai trezit

pai dara...
steffy91
Postat pe 16 Februarie 2012 14:07
De la: steffy91, la data 2012-02-16 14:07:57
De la: Piscolinoo, la data 2012-02-16 14:06:23
De la: steffy91, la data 2012-02-16 14:04:32
pisco capul sus...

te-ai trezit

pai dara...

Piticot,piscoleato...am pus ceva poze din zona lui piscoleata...Sa-mi dati ceva comenturi...o sa mai pun dar sa am timp...
PUPICI MULTI...
serpico_
Postat pe 16 Februarie 2012 14:21
De la: SERPICO, la data 2012-02-16 14:21:20
De la: steffy91, la data 2012-02-16 14:07:57
De la: Piscolinoo, la data 2012-02-16 14:06:23
De la: steffy91, la data 2012-02-16 14:04:32
pisco capul sus...

te-ai trezit

pai dara...

Piticot,piscoleato...am pus ceva poze din zona lui piscoleata...Sa-mi dati ceva comenturi...o sa mai pun dar sa am timp...
PUPICI MULTI...

no bine d-le..acusica intru...
steffy91
Postat pe 16 Februarie 2012 14:25
De la: SERPICO, la data 2012-02-16 14:21:20
De la: steffy91, la data 2012-02-16 14:07:57
De la: Piscolinoo, la data 2012-02-16 14:06:23
De la: steffy91, la data 2012-02-16 14:04:32
pisco capul sus...

te-ai trezit

pai dara...

Piticot,piscoleato...am pus ceva poze din zona lui piscoleata...Sa-mi dati ceva comenturi...o sa mai pun dar sa am timp...
PUPICI MULTI...

ma holbexez mintenasi
Piscolinoo
Postat pe 16 Februarie 2012 14:25
De la: steffy91, la data 2012-02-16 14:07:57
De la: Piscolinoo, la data 2012-02-16 14:06:23
De la: steffy91, la data 2012-02-16 14:04:32
pisco capul sus...

te-ai trezit

pai dara...



Aha,bine ca te vazui,,,o zi buna,Stefy,,ce cauti tu printre valuri de durere,ai????????
MissRainbow
Postat pe 16 Februarie 2012 14:36
De la: MissRainbow, la data 2012-02-16 14:36:09
De la: steffy91, la data 2012-02-16 14:07:57
De la: Piscolinoo, la data 2012-02-16 14:06:23
De la: steffy91, la data 2012-02-16 14:04:32
pisco capul sus...

te-ai trezit

pai dara...



Aha,bine ca te vazui,,,o zi buna,Stefy,,ce cauti tu printre valuri de durere,ai????????

cetesc si eu p-aci..imi dereglez ochii..numa' ca nu am cu ce topicul asta nu-i pentru mine... mie-mi trebuie unul din ala cu zambete o zi frumoasa 339
steffy91
Postat pe 16 Februarie 2012 14:40
De la: steffy91, la data 2012-02-16 14:40:20
De la: MissRainbow, la data 2012-02-16 14:36:09
De la: steffy91, la data 2012-02-16 14:07:57
De la: Piscolinoo, la data 2012-02-16 14:06:23
De la: steffy91, la data 2012-02-16 14:04:32
pisco capul sus...

te-ai trezit

pai dara...



Aha,bine ca te vazui,,,o zi buna,Stefy,,ce cauti tu printre valuri de durere,ai????????

cetesc si eu p-aci..imi dereglez ochii..numa' ca nu am cu ce topicul asta nu-i pentru mine... mie-mi trebuie unul din ala cu zambete o zi frumoasa 339


Exact ce spuneam.Cine nu stie ce inseamna o anumita experienta , nu are cum sa fie empatic.
E doar o constatare , nimic altceva.
Thais13
Postat pe 16 Februarie 2012 17:30
De la: Thais13, la data 2012-02-16 17:30:39
Exact ce spuneam.Cine nu stie ce inseamna o anumita experienta , nu are cum sa fie empatic.
E doar o constatare , nimic altceva.


Ai dreptate. Am citit acest topic de dimineata si nu am indraznit sa comentez ceva. Nici daca fac un efort mare sa mi imaginez ce durere simtiti voi, nu-mi pot da seama cat de mult doare. Cum ati spus si voi, trebuie sa traiesti experienta ca sa-ti dai seama cat de mult doare. Eu stiu doar ca disperarea e maxima atunci cand copilul meu are febra si e bolnavior. Oricum, m-au trecut fiorii cand v-am citit si cu sinceritate va spun ca imi pare rau, dar ceea ce se simte doar voi stiti; eu una nu vreau sa aflu.

pt ingerasi.
ilumax_76
Postat pe 16 Februarie 2012 17:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
eu berbec ,el rac....merge? 12 De la: lauracris 16 Aprilie 2009 17:44
PREMONITIILE 31 De la: madyna89 13 Septembrie 2010 20:24
CE PARERE AVETI DESPRE VW TIGUAN? 44 De la: CERALYNA 20 Iulie 2014 15:31
INTRETINERE FEBRUARIE 2009 1 De la: gyorgyana 19 Martie 2009 20:22
buna 5 De la: Dor_a 17 Iunie 2009 11:34