Setari Cookie-uri

rana pe uter

buna ma numesc mariana si as dori sa ma ajutati cu un sfatdaca se poate ca sant ff angrijorata; amfacut un chiuretaj acum 3saptamani si dupa ma m trezit cu o infectie inpartea stanga pe peretele uterului sa unflat o basica plina cu infectie dupa care a spart si a mirosit ff urat Amfost la medic la spitalul bucur unde mam si chiuretat si am facut un control medicul mia dat agumentin pt infectie pe care al urmez . vreau sa stiu daca se putea face acea infectie di cauza chiuretajului pt ca medicul mia dat un diagnosti care nu al cred granulom de fir care nu are nici o legaturacu uteru si nici cupartea stanga unde se afla rana pt ca am nascut normal si taietura o am pe partea dreapta si nu am nici o problemacu ea . eu cred ca dl doctor vrea sa ai ia apararea doctorului care mia facut chiuretajul fiind colegi de spital. vreau sa stiu daca se mai vindeca rana aceaia si care ceaiuri as putea folosi pt vindecare si daca sar fi putut face de la chiuretaj va multumesc
kudika184484
Postat pe 22 Martie 2012 08:38
In mod normal, dupa orice interventie chirurgicala se prescrie si un antibiotic, preventiv, pentru ca fiecare organism reactioneaza diferit. Daca tie nu ti s-a prescris, este o scapare din partea medicului.
Acum...basica cu puroi ai constatat-o tu, sau medicul? Pe uter e putin probabil s-o constati tu! Poate pe colul uterin vrei sa spui. Colul uterin poate fi lezat usor in timpul chiuretajului, acolo unde se apuca cu pensa.
Daca rana nu se vindeca doar cu antibioticul, poti merge sa ti-o cauterizeze.
Si atentie in permanenta la igiena intima! Spalaturile cu ceai de pelin ajuta.
mika76
Postat pe 22 Martie 2012 10:45
De la: kudika184484, la data 2012-03-22 08:38:41buna ma numesc mariana si as dori sa ma ajutati cu un sfatdaca se poate ca sant ff angrijorata; amfacut un chiuretaj acum 3saptamani si dupa ma m trezit cu o infectie inpartea stanga pe peretele uterului sa unflat o basica plina cu infectie dupa care a spart si a mirosit ff urat Amfost la medic la spitalul bucur unde mam si chiuretat si am facut un control medicul mia dat agumentin pt infectie pe care al urmez . vreau sa stiu daca se putea face acea infectie di cauza chiuretajului pt ca medicul mia dat un diagnosti care nu al cred granulom de fir care nu are nici o legaturacu uteru si nici cupartea stanga unde se afla rana pt ca am nascut normal si taietura o am pe partea dreapta si nu am nici o problemacu ea . eu cred ca dl doctor vrea sa ai ia apararea doctorului care mia facut chiuretajul fiind colegi de spital. vreau sa stiu daca se mai vindeca rana aceaia si care ceaiuri as putea folosi pt vindecare si daca sar fi putut face de la chiuretaj va multumesc


Da ,acea infectie este ca si posibila daca instrumentarul folosit in timpul interventiei respective,nu a fost sterilizat corespunzator!In cazul in care se efectueaza o intrerupere de sarcina si nu numai,medicul respectiv are obligatia sa prescrie un antibiotic,tocmai in vederea evitarii aparitiei a unor astfel de incidente neplacute!!Sfat;urmeaza tratamentul respectiv,dupa care,prezinta-te la un control de rutina,in scopul vizualizarii ranii respective,sub aspectul prezentei si aspectului acesteia,incearca sa mergi la alt medic ginecolog!!Drept ceaiuri,iti pot recomanda,ceaiul de galbenele si pelin,primul ,este un cicatrizant eficient,dar incearca sa nu le folosesti zilnic,intrucat spalaturile vaginale dese,distrug flora vaginala,totul se face cu cap!!!!!
MissRainbow
Postat pe 22 Martie 2012 11:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
explicati-mi comportamentul fostului iubit 181 De la: LadyManu 1 Decembrie 2014 22:07
L-am prins ca m-a inselat! 29 De la: Mihaela_Trusca_1 27 Septembrie 2014 19:30
Niste sfaturi, va rog! :( 44 De la: steffy91 19 Septembrie 2011 18:39
povesti 21 De la: Indiana_Jones 22 Octombrie 2011 23:16
Pentru iubitorii de animale 23 De la: kudika322371 1 Octombrie 2010 01:57