Setari Cookie-uri

pot sa ma casatoresc in timpul liceului?>

vreau sa ma casatoresc in vacanta dintre clasa 11 si 12. Intrebarea este pot sa continui clasa a 12 fara probleme sau nu... pot sa dau bacu cu buletinu pe numele sotului (sunt la liceu teoretic)? multumesc
kudika_4884
Postat pe 11 Aprilie 2012 21:39
te poti casatori in timpul scolii cu conditia sa ai 18 ani impliniti
kudika_3939
Postat pe 11 Aprilie 2012 21:59
De ce te grabesti? O sa te plictisesti repede casatorita...cred eu ...oricum este alegerea ta. Cred ca te poti casatori - singura problema care va interveni va fi aceea ca nu vei avea timp sa mai inveti ....Succes !!!
kudika_nikole
Postat pe 12 Aprilie 2012 00:33
Eu sunt maritata, dar am si o varsta. Tu nu ar trebui sa te grabesti pentru ca sigur prima casatorie va fi ratata. Si iti vei plange de mila mai tarziu.
Eva32
Postat pe 12 Aprilie 2012 23:50

ca fata vrea sa se marite e clar dar ce ma mira pe mine sunt cele cateva comentarii si sfaturi!

-esti prea tanara
-o sa te plictisesti
-o sa-ti para rau!
-o sa-ti inseli barbatul mai tarziu
-o sa faci scoala la seral!
-o sa te desparti!
-prima casatorie va fi ratata!
DOAMNELOR!
toate aceste neplaceri sau inconveniente pot aparea indiferent de varsta la care se casatoreste o femeie! as putea sa va dau exemple cu lux de amanunte din toata gama de ani, 16,18,25,30,40,45 de ani
in acelasi timp stiu si cazuri de succes de casatorii la varste fragede,nu fara probleme dar inca existente
jean_luc_picard
Postat pe 13 Aprilie 2012 06:26
De la: jean_luc_picard, la data 2012-04-13 06:26:52
ca fata vrea sa se marite e clar dar ce ma mira pe mine sunt cele cateva comentarii si sfaturi!

-esti prea tanara
-o sa te plictisesti
-o sa-ti para rau!
-o sa-ti inseli barbatul mai tarziu
-o sa faci scoala la seral!
-o sa te desparti!
-prima casatorie va fi ratata!
DOAMNELOR!
toate aceste neplaceri sau inconveniente pot aparea indiferent de varsta la care se casatoreste o femeie! as putea sa va dau exemple cu lux de amanunte din toata gama de ani, 16,18,25,30,40,45 de ani
in acelasi timp stiu si cazuri de succes de casatorii la varste fragede,nu fara probleme dar inca existente



Pick,punctul tau de vedere este tipic barbatesc!!!!Ti-l respect,dar doar atat!!Personal,consider casatoria incheiata la o asemenea varsta,ca fiind cea mai mare tampenie,pe care o poate face o femeie!!!Punct.
MissRainbow
Postat pe 13 Aprilie 2012 07:08
De la: MissRainbow, la data 2012-04-13 07:08:04
De la: jean_luc_picard, la data 2012-04-13 06:26:52
ca fata vrea sa se marite e clar dar ce ma mira pe mine sunt cele cateva comentarii si sfaturi!

-esti prea tanara
-o sa te plictisesti
-o sa-ti para rau!
-o sa-ti inseli barbatul mai tarziu
-o sa faci scoala la seral!
-o sa te desparti!
-prima casatorie va fi ratata!
DOAMNELOR!
toate aceste neplaceri sau inconveniente pot aparea indiferent de varsta la care se casatoreste o femeie! as putea sa va dau exemple cu lux de amanunte din toata gama de ani, 16,18,25,30,40,45 de ani
in acelasi timp stiu si cazuri de succes de casatorii la varste fragede,nu fara probleme dar inca existente



Pick,punctul tau de vedere este tipic barbatesc!!!!Ti-l respect,dar doar atat!!Personal,consider casatoria incheiata la o asemenea varsta,ca fiind cea mai mare tampenie,pe care o poate face o femeie!!!Punct.


eu n-am zis ca e o isprava dar motivele pentru care nu ar trebui s-o faca sunt puerile.
dar practic din punct de vedere legal are dreptul sa faca ce vrea . ce mi-e o aventura la 16 ani, ce mi-e una la 40! tot o varza!
barbateste gandind chiar e mai preferabil sa se distreze de mica decat sa rabde atat si sa obtina tot un eventual esec mai tarziu
E dreptul ei pentru ca nu mai exista teoretic asuprirea omului de catre om!
jean_luc_picard
Postat pe 13 Aprilie 2012 16:55
Eu nu stiu ce distractie o fi sa te casatoresti de la 17 ani Cand o pune-o barbatul sa-i faca mancare si sa-i spele, sa vezi ce-o sa se distreze. La varsta asta ar trebui sa se gandeasca la scoala, sa iasa, sa cunoasca mai multi baieti... Pe urma o sa-i para rau dupa anii astia...
Micaell
Postat pe 13 Aprilie 2012 18:18
nu face idiotenia de a te casatori mai asteapta, cu timpul iti vei da seama ca nu mai vrei sa te casatoresti cu tipul asta si te vei intreba ce-a fost in mintea ta de ti-ai dorit asta. asteapta 2-3 ani si te vei convinge singura de asta
kudika_5902
Postat pe 28 Aprilie 2012 20:49
poti daca te cere
maria-ioana
Postat pe 28 Aprilie 2012 22:30
Iubita,este una dintre greseli ceea ce vrei sa faci.I-ti vei dori si vei regreta ca nu ai mai copilarit.Eu am o varsta insa, m-am casatorit cu acte la a7jumate si am facut si botezul primului meu copil.La liceu nu mi-a dat voie sa-l termin ptr. ca se ivise gelozia.La 10ani eram deja o ratacita prin casa aveam deja si gemeni, si loc de munca, nu ma ajuta nimeni,intr-adevar aveam apart. nostru cu 3cam.,insa eu am fost constransa sa fac acest gest.Dupa 25 de ani de casnicie tot am divortat.Legal te poti casatorii insa anii copilariei, adolescenta ,nu se vor mai intoarce.
kudika467548
Postat pe 29 Aprilie 2012 06:38
De la: kudika467548, la data 2012-04-29 06:38:37 Iubita,este una dintre greseli ceea ce vrei sa faci.I-ti vei dori si vei regreta ca nu ai mai copilarit.Eu am o varsta insa, m-am casatorit cu acte la a17jumate si am facut si botezul primului meu copil.La liceu nu mi-a dat voie sa-l termin ptr. ca se ivise gelozia.La 10ani eram deja o ratacita prin casa aveam deja si gemeni, si loc de munca, nu ma ajuta nimeni,intr-adevar aveam apart. nostru cu 3cam.,insa eu am fost constransa sa fac acest gest.Dupa 25 de ani de casnicie tot am divortat.Legal te poti casatorii insa anii copilariei, adolescenta ,nu se vor mai intoarce.
kudika467548
Postat pe 29 Aprilie 2012 06:40
Scuze, la 19 ani.
kudika467548
Postat pe 29 Aprilie 2012 06:51
Toti te-au sfatuit sa nu te casatoresti si sunt de acord cu ei. Tu oricum o sa faci ce vrei, pentru ca asa simti la varsta ta.Dar inainte asculta ce spun cei care au experienta.Dupa mine e pacat sa iti pierzi tineretea cu o casatorie asa de timpurie.Casatoria implica multe obligatii pe langa placere. Placerea poti sa o obtii si fara acte. Cei mai multi tineri convietuiesc acum, ani de zile, fara "acte", si reusesc sa se cunoasca mai bine pe parcurs. Ajungand la oarecare maturitate isi inteleg mai bine sentimentele si prioritatile si se bucura ca nu au facu acest pas mai devreme. Oricum iti doresc sa ai noroc, daca o faci pentru ca ai nevoie de noroc ca de aer. Dar te mai rog, gandeste-te bine, inainte !!!!!
gazania
Postat pe 29 Aprilie 2012 09:23
De la: kudika_5879, la data 2012-04-29 09:59:53poti sa te casatoresti in timpul orei de sport sau dupa cursuri

la ora de muzica intre 2 vocalize
maria-ioana
Postat pe 29 Aprilie 2012 13:21
Buna, nu fac
e greseala vietii tale. Astazi poti traii cu barbatul pe care il alegi si fara acte. Astepta, esti inca un copil, ai tot viitorul in fata. Mai poti cunoaste si alti baieti......si atunci poti face comparatie. Sincer nu te grabi. Iti scrie mama unui baiat de 19 ani.
kudika052774
Postat pe 29 Aprilie 2012 20:19
Ideea e ca,suntem etichetati in functie de anumite aspecte,iar unul dintre aspecte e varsta.Poti avea o varsta foarte matura dar sa gandesti ca un copil, si poti fi un copil si sa ai o mentalitate foarte matura,diferenta e de la un individ la altul.Ceea ce vrei tu sa faci,implica atat bucurii cat si probleme, insa depinde doar de tine,din moment ce ai cerut parerea altora,aici,nu cred ca esti foarte decisa,eu merg pe 18 ani,si cred ca as mai astepta putin,acum tu ce ti propui.. ,sper sa ai si noroc,sper sa iei decizia corecta pt tine si cel cu care esti.te pup
kudika223795
Postat pe 30 Aprilie 2012 19:34
De la: kudika_4884, la data 2012-04-11 21:39:18vreau sa ma casatoresc in vacanta dintre clasa 11 si 12. Intrebarea este pot sa continui clasa a 12 fara probleme sau nu... pot sa dau bacu cu buletinu pe numele sotului (sunt la liceu teoretic)? multumesc


Toti te-au sfatuit sa nu faci asta acum.
Aripile tale vor fi frante.Nu-ti imaginezi ce pietre de moara iti pui la liberatate si la tinerete.Sau poate ai dat de vreu Iri? Pana si Monica s-a saturat de maritis din frageda pruncie si a vrut liberatea de a-si trai tineretea .Chiar si o colivie de aur tot colivie ramane.
Thais13
Postat pe 30 Aprilie 2012 19:58
De la: kudika223795, la data 2012-04-30 19:34:15Ideea e ca,suntem etichetati in functie de anumite aspecte,iar unul dintre aspecte e varsta.Poti avea o varsta foarte matura dar sa gandesti ca un copil, si poti fi un copil si sa ai o mentalitate foarte matura,diferenta e de la un individ la altul.Ceea ce vrei tu sa faci,implica atat bucurii cat si probleme, insa depinde doar de tine,din moment ce ai cerut parerea altora,aici,nu cred ca esti foarte decisa,eu merg pe 18 ani,si cred ca as mai astepta putin,acum tu ce ti propui.. ,sper sa ai si noroc,sper sa iei decizia corecta pt tine si cel cu care esti.te pup



Draga mea,varsta este si ramane punct de vedere in luare de decizii personale,indiferent daca ne convine sau nu!!!Este in firea lucrurilor,este ca si cum ai pune un manz sa traga la caruta incarcata cu varf,,acesta va trage ce va trage,dar ,intr-un final,va cadea rapus de oboseala!!!Sa nu incurcam lucrurile!!!Este adevarat,totusi,multi dintre adolescenti ,au o viteza de maturizare mai accentuata decat ceilalti,dar asta nu trebuie sa stea drept litera de lege, in ceea ce priveste hotararea asupra viitorului personal!! Cu alte cuvinte,este bine sa mai ascultati si de cei maturi,ca doar nu au imbatranit degeaba!!!
MissRainbow
Postat pe 30 Aprilie 2012 20:02
Mie mi se pare amuzant sincer..tragic de amuzant De ce vrei sa te casatoresti acum?Daca chiar va iubiti mai puteti astepta..si in plus de ce aveti nevoie de un act oficial care sa va lege?Nu mai e ca pe vremuri...acum casatoria e optionala mai ales la 18 ani!!!
Si eu am 18 ani si casatoria chiar nu mi se pare o prioritate.
iulia_kudika18
Postat pe 1 Mai 2012 18:41
De la: kudika_4884, la data 2012-04-11 21:39:18vreau sa ma casatoresc in vacanta dintre clasa 11 si 12. Intrebarea este pot sa continui clasa a 12 fara probleme sau nu... pot sa dau bacu cu buletinu pe numele sotului (sunt la liceu teoretic)? multumesc

De ce te grabesti in halul asta?Esti constransa de ceva sau cineva??De ce nu ne dai mai multe detalii??Casatoria este un pas foarte important,nu un picnic!Esti mult prea tanara sa faci asta,crede-ma ce-ti spun.Ce ai sa faci?Te casatoresti la 18 ani, ai sa incepti sa torni la copii si la 25 de ani incepi sa-ti dai seama ca nu ai avut deloc tinerete!!E cea mai mare greseala pe care poti sa o faci!!
dany1971
Postat pe 1 Mai 2012 19:53
Intrebarea ta a fost daca te poti casatori in timpul liceului si daca poti da examenele pe numele sotului, si vad comentarii pe marginea subiectului fara nici un rost, sau mai bine sa te descurajeze. Eu zic ca atata timp cat exista iubire si intelegere, si tu stii ce vrei de la viata, pe partea profesionala si cea personala, te vei descurca si mai ales incurajata de sotul tau vei obtine rezultatele dorite. Iti urez mult succes la bac si casa de piatra!
kudika125543
Postat pe 2 Mai 2012 09:46
desigur...cã poþi.....în mãsura-n care s-a sunat de ieºire-n pauza mare...doar....
Laurentiu_Rigafrypto_1
Postat pe 2 Mai 2012 09:49
Bineinteles ca poti. Dar conditia suficienta, dar absolut necesara este sa... divortezi in timpul facultatii.
alegro6543
Postat pe 5 Mai 2012 02:33
da,poti.la examen prezinti buletinul,certificatul de nastere si de casatorie.eu am asteptat terminarea liceeului,si apoi m-am casatorit.Casa de piatra it urez
kudika_11720
Postat pe 11 Iulie 2012 14:38
A zis fata cati ani are sau doar ca intre cls a 11 a si a 12 a ...ca nah, poate e mai in varsta
DefineDefiance
Postat pe 11 Iulie 2012 15:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
de ce majoritatea barbatilor se schimba dupa casatorie? 100 De la: kudika_27074 9 Septembrie 2013 06:39
ce se poate spune despre o persoana care viziteaza cluburile de swingers? 62 De la: gabriela33 14 Septembrie 2015 18:20
pro sau contra casatoriei 129 De la: roxana_8708 20 August 2009 02:30
frontiere 15 De la: kudika046697 9 Iulie 2009 15:36
Dilema... 13 De la: xxxl_a 8 Iunie 2010 15:20