Setari Cookie-uri

Slabim pentru vara ...sfaturi utile

Buna fetelor , am adaugat un subiect vesnic discutat si f vechi ....insa mereu tindem spre a fi perfecte si frumoase . Incep cu mine ...simplu Sunt , Ana , 1.68 si 65 kg . Daca nu as fi mireasa anul acesta cred ca as ramine la greutatea aceasta (poate minus 3 kg ) ...insa am nevoie de slabit mai mult ....fetele care ma sustin si au aceeasi problema le invit sa petrecem unele discutii la acest subiect . Voi intra ijn fiecare zi si va voi spune ce si cum fac si ce greseli mai comit .Oficial nu am inceput dieta sau modul sanatos de viata , dar voi incepe cu aceea ca din acewasta seara nu voi mai minka inainte de somn ,si voi iesi seara asta pe afara si voi face ceva sport ....mai stii poate sa fie un inceput bun ....pe maine dimineata mi-am pregatit hrisca fiarta ...fara sare si ceai verde ...muuuult ceai voi bea pe parcursul zilei ....la amiaza voi minka o salata si un un ou fiert si imntre mese un grapefruit ...spre seara voi vedea ...va tin la curent. Fetelor ...sustineti-ma si va voi sustine si eu ..cred ca putem sa atingem scopul cit de putin
Amaretta
Postat pe 24 Aprilie 2012 20:22
Salut,

Am vrut sa iti raspund la mesajul tau. Chiar te ajuta sa slabesti cura de slabire dar nu e chiar bine pt organism. Daca trebe sa slabesti rpd, intr-o luna de exemplu atunci tine-o ca sa ai rezultate dar dc ai mai mult timp, abordeaza altfel. Mananca dar numai mancare slaba, adica o salata mareee cu pui, cartofi fierti, etc si nu manca seara tarziu. Plus sport, mult sport. Sunt o gramada de sporturi la toate salile, aerobic, dansuri, pilates, tae bo, zumba. Fa-ti un abonament si mergi cu regularitate, e distractiv. Si fa sauna. In cateva luni rezultatele sunt spectaculoase, iar in cativa ani corpul se remodeleaza complet. Poti sa iesi si la alergat, ajuta dar pe mine sicer nu m-a ajutat ff mult si mergeam de 3 ori pe sapt si alergam cate 4-5 km. Oricum ar fi, iti doresc bafta si sa ai rezultatele dorite. Daca ai ambitie o sa slabesti si dupa un timp o sa iti placa sportul, o sa devina o rutina placuta.
alessandra19
Postat pe 20 Mai 2012 04:53
Dieta Dukan este o varianta.Rezultatele sunt sigure si efortul minim.Eu am folosit-o si am agreat-o pentru lejeritate .18 kg in 45 zile.
kudika442038
Postat pe 20 Mai 2012 08:42
Te-a cerut?
Daca te-a cerut si ai aceptat lasa nu mai slabi
kudika151485
Postat pe 20 Mai 2012 08:47
18 kg in 45 de zile? waw ...te rog detaliaza ... ce ai mincat?

udricani
Postat pe 20 Mai 2012 09:04
gasesti pe net dieta dukan...e ok si nici nu te infometezi...intr-o saptamana am slabit deja 5 kg...succes...
11_misha
Postat pe 20 Mai 2012 09:33
hmmm...buna ana:)...am si eu niste sfaturi pentru tine pentru ca si eu incerc sa slabesc:
1. las-o mai moale cu ceaiul verde si baga apa( cat mai multa, deoarece ceaiul iti elimina fierul din organism in cantitati mai mari decat doza zilnica recomandata: 3 cesti cel mult pe zi).
2. sportul e foarte bun- mai ales pe seara o plimbare mai alerta( iti ofera si un somn bun).
3. am incercat mai toate dietele-fara rezultate spectaculoase- scoti painea si dulciurile din alimentatie si vei vedea rezultatele(eu am fost surprinsa ca in 2 saptamani am slabit 4-5 kg)
In rest cred ca stii si tu cam ce trebuie sa mananci in functie de ceea ce-i prieste organismului tau-asta conteaza! ceea ce functioneaza la unii(unele diete) la altii dau gres!-mananca doar ceea ce ai observat tu ca-ti face bine si nu te ingrasa.

Bafta!
kudika464025
Postat pe 20 Mai 2012 10:36
FOLOSITI DIETA DUKAN e totala, si se slabeste la greu
kudika105637
Postat pe 20 Mai 2012 10:42
hello fetelor! haideti sa va zic din punctul meu de vedere o varianta buna pt a slabi destul de repede... dar asta merge doar la persoane care momentan duc o viata sedentara! asta a mers la mine! dintr-o persoana sedentara am trecut brusc la a fi o pers care merge 5 zile pe saptamana la sala...iar in 2 luni am slabit 8 kg! Asta pt ca, corpul meu nu a fost obisnuit cu efort atat de mare, si a fost o schimbare ff mare la numarul de calorii consumate! multa bafta si casa de piatra viitoarelor mirese!
lucyanna_lusy
Postat pe 20 Mai 2012 10:43
din pacate sa stiti ca in perioada calda dieta dukan nu e prea recomandata intrucat aportul mare de proteine din faza de atac duce la dezhidratarea masiva a corpului. eu am mers la nutritionist si tin o dieta in care mananc foarte bine, nu am facut deloc foame insa am renuntat complet la dulciuri, grasimi si prajeli. sportul si miscarea ajuta foarte mult. hidratarea este iarasi foarte importanta, recomandata fiind apa saraca in saruri, si nu ceaiul verde. intre mese si seara e bine sa beti si freshuri de fructe ( grapefruit, portocale...)sau limonada indulcita cu miere sau dolcifianti artificiali( important este sa nu folositi zahar ). si eu sunt miresica anul acesta si sunt mandra de modul de viata sanatos pe care l-am abordat. asadar mult succes fetelor!
gabanna
Postat pe 20 Mai 2012 10:59
de reglarea Metabolismului ati auzit?
nu mai face-ti atatea diete care va deregleaza organismul sau si mai rau va imbonlaveste.de produsele naturale cu ALOE VERA ati auzit?nu va mai infometati.metabolismul e dereglat si asta se intampla si cu cei subponderali .
bighiu
Postat pe 20 Mai 2012 11:26
Mi se pare ingrozitor ca dupa tot ce se spune la tv cum ca "dietele" astea ingrozitoare nu sunt bune, mai rau, sunt toate sansele sa ai tot felul de tulburari in organism de la ele; plus ca fiind restrictive la culme iar felurile permise sunt insipide de-a dreptul(gandescte-te ce mancai acum 2-3 zile si ce mananci acum, n-o sa mai vrei sa vezi hrisca si ceai verde cat vei trai...) sunt de asemenea toate sansele sa te lasi de dieta repede...chiar daca iti atingi scopul si slabesti cat vrei, dupa nunta sigur vei reveni la regimul de dinainte, vei gati si pentru sot si vei pune la loc plus ceva in plus...si iata faimosul efect yo-yo.Vei zice ca-s pesimista...nu, doar realista.Ce propun eu: documenteaza-te dar NU PE NET.Citeste cartile Mihaelei Bilic, e NUTRITIONIST nu lansatoare de diete-minune...Sunt scumpe cartile dar citeste macar una, ea are foarte mult bun-simt si experienta cat cuprinde.Vezi cum a slabit Minodora, e un articol si aici pe Kdk.Incearca si tu sa vorbesti cu un nutritionist.
Sunt hotarat pentru schimbarea forever a gusturilor alimentare insa e necesar s-ti arate cineva care stie deja, ca dietele pot fi placute, gustoase, numai ca...in alt fel ca pana acum(Cori Gramescu asa a determinat-o pe Minodora sa se apuce de treaba).Deci, reeducarea gusturilor alimentare plus miscare!O bicicleta ergometrica costa cam 300 ron si o ai multi ani!Plus jogging cand ai timp...
De ce e necesara schimbarea preferintelor alimentare? Simplu, ca sa nu te mai intorci a vechile obiceiuri care clar, se lasa cu colacei, kg si lacrimi.Vei vedea ca poti manca gustos si sanatos permanent de aici incolo .Daca ai pus kg in plus inseamna ca esti predispusa la ingrasare prin genetica si/sau obiceiuri alimentare.Poti schimba ceva doar la capitolul stil de viata.Atat timp cat vei pendula intre mancare "normala" si dieta vei oscila intre grasuta-nefericita si ceva-mai-putin-grasa dar infometata.Stilul de viata sanatos e PE VIATA deci trebuie sa fie acceptabil, placut altfel te vei intoarce repede la fast-food si prajituri.Cu consecinte cu tot .
Voyager
Postat pe 20 Mai 2012 11:32
ia-ti un ceai de slabit (eu mi-am cumparat cu goji) pentru detoxifiere si argila de baut.
ia-ti supliform si fa-ti masaj dimineata si seara, de preferat cu un aparat de masaj (eu am relax and tone).
mananca salate, carne slaba, nu te infometa, pentru ca nu numai ca nu o sa slabesti armonios, dar o sa si iei kg in plus dupa ce termini dieta.
fa sport 30-60 minute pe zi, cauta pe net "exercitii care ard celulita". sunt foarte eficiente si grasimea se duce vazand cu ochii.
daca ai posibilitatea, du-te la un salon de infrumusetare si fa ceva impachetari cu parafango, geluri anticelulitice si pt retineri de apa (nu e f sanatos, insa si electrostimularea da rezultate f bune).
bea apa cel putin 2L pe zi, scoate din alimentatie fast foods, bauturile din comert cu zahar, coloranti si acizi, shake, etc. renunta la paine si la dulciuri si citeste pe alimentele cumparate, sa nu aiba in compozitie zahar.
daca faci asta, regulat si adopti o viata sanatoasa, rezultatele o sa fie uimitoare.
te pup si bafta! C.
kudika336320
Postat pe 20 Mai 2012 12:00
Mda. Nu stiu cum unii slabaesc 4-5 kg n 2 luni, doar ducandu-se la sala.. Zicea cineva pe aici. Si eu eram sedentara inainte de a incepe sala si acum, dupa 6 saptamani de sala + role+ nu dulciuri, nu paine, nu carbohidrati, nu sucuri acidulate, nu prajeli, nu mancat seara.. A reusit sa slabesc 1.5 kg.Am zis ca slabesc mai greu la inceput. In ultima saptmana nu am slabit deloc..O sa continui dar sunt destul de dezamagita, va dati seama. Are cineva o parere despre asta?
SATCgirl
Postat pe 20 Mai 2012 12:01
dieta south beach...... este practic un stil de viata, inceputul dietei este greu, dar da si rezultate bune, dieta mi-a fost recomandata de un nutritionist, o gasiti pe internet
criss3
Postat pe 20 Mai 2012 12:02
bunã ,în dieta dukan se mananca fructe? dacã da, dupã cât timp?
magda
kudika029673
Postat pe 20 Mai 2012 12:14
si inca traiesti????????ai grija ce faci sa nu regreti mai tarziu!
naturistul1
Postat pe 20 Mai 2012 12:22
Am sa raspund pentru toate persoanele care vor sa slabeasca,scurt si cuprinzator.Organismul uman este foarte complex si fiecare suntem deosebiti,orice dieta orice mod pe care vrem sa-l folosim ,trebuie sa fie individual,fiecare avem propriile noastre nevoi,probleme.Nu exista o dieta standard! Va mintiti singuri.Nu conteaza reteta, produsul de unde-l cumparati, ci stilul de viata, alimentatia(cum asociati alimentele,la ce ore mancati,de cate ori mancati/zi),stresul,
miscare..........etc.
naturistul1
Postat pe 20 Mai 2012 12:33
De la: udricani, la data 2012-05-20 09:04:4718 kg in 45 de zile? waw ...te rog detaliaza ... ce ai mincat?

iti va raspunde peste 3,4 luni cand va avea nevoie de internare urgenta,deregland tot organismul prin dieta respectiva!Nu asa poti ajunge la rezultate sanatoase!
naturistul1
Postat pe 20 Mai 2012 12:39
Eu asa am facut...nu a fost intentia mea sa slabesc chiar atat de repede...insa intructorul meu de la sala a zis ca e normal...o dieta echilibrata si 2 ore de sala zilnic...la sala pierdeam in jur de 800 cal... asta a fost rezultatul meu, nu am avut nici o pb de sanatate si nici o reactie adeversa! organismul fiecaruia reactioneaza altfel, deci in primul rand trebuie sa te cunosti, sa iti cunosti organismul si metabolismul, iar apoi iti creezi un stil de viata personal! asta e parerea mea!
lucyanna_lusy
Postat pe 20 Mai 2012 13:00
Lucyanna-lusy,eu te felicit sincer pentru rezultate !! Dar din sedentarism sa treci la 2 ore de sala pe zi, inseamna ca ti-ai dorit mult sa slabesti. Tu spui ca nu a fost intentia ta sa slabesti atat de repede si atat de mult, probabil. In mod normal se incepe cu sedinte de cate o ora de 2-3 ori pe saptamana. Sincer nu stiu cum ai reusit sa rezisti 2 ore la sala zilnic, ducand o viata sedentara inainte ( luandu-ma dupa propria experienta). Dar felicitari inca o data :)
SATCgirl
Postat pe 20 Mai 2012 14:01
De la: Amaretta, la data 2012-04-24 20:22:26Buna fetelor , am adaugat un subiect vesnic discutat si f vechi ....insa mereu tindem spre a fi perfecte si frumoase . Incep cu mine ...simplu Sunt , Ana , 1.68 si 65 kg . Daca nu as fi mireasa anul acesta cred ca as ramine la greutatea aceasta (poate minus 3 kg ) ...insa am nevoie de slabit mai mult ....fetele care ma sustin si au aceeasi problema le invit sa petrecem unele discutii la acest subiect . Voi intra ijn fiecare zi si va voi spune ce si cum fac si ce greseli mai comit .Oficial nu am inceput dieta sau modul sanatos de viata , dar voi incepe cu aceea ca din acewasta seara nu voi mai minka inainte de somn ,si voi iesi seara asta pe afara si voi face ceva sport ....mai stii poate sa fie un inceput bun ....pe maine dimineata mi-am pregatit hrisca fiarta ...fara sare si ceai verde ...muuuult ceai voi bea pe parcursul zilei ....la amiaza voi minka o salata si un un ou fiert si imntre mese un grapefruit ...spre seara voi vedea ...va tin la curent. Fetelor ...sustineti-ma si va voi sustine si eu ..cred ca putem sa atingem scopul cit de putin
In primul rand consider ca esti plinuta ,apoi daca vrei sa slabesti cat de cat renunta la paine ,ce ii drept te vei simti o perioada tot flamanda,dar baba sufera la frumusete,incearca sa ai 3 mese stabile pe zi sau cel putin manaca putin si des si niciodata sa nu te ridici de la masa satula si nu in ultimul rand SPORT SI MISCARE.
Succes!!
criszoe
Postat pe 20 Mai 2012 14:13
apropos, ai facut tae bo/ zumba/ pilates, etc sau fitness? Am tot citit si pe net, am intrebat ici colo, si lumea are pareri impartite legat de tipul de sport care te ajuta mai mult sa slabesti.
SATCgirl
Postat pe 20 Mai 2012 14:15
Heeei, buna treaba ai facut, bravo tie! Dar, te rog sa-mi spui si mie, cum ai reusit sa faci sport cu 100 de kg??? Eu am 94 si 1,65 m si lesin in primele 10 minute de miscare!!!
lucia40
Postat pe 20 Mai 2012 14:34
Salut! Shi pe mine ma cheama Ana...shi eu fac cam acelasi lucru...doar ca nu sunt mireasa anu' asta Dar pe tine te sustin..shi sunt sigura ca o sa reusesti..shi o sa fii cea mai frumoasa..Vreau dor sa-ti spun ca efectul nu este vizibil dintr-o data, dar sa ai rabdare shi sa nu incetezi procesul pe care l-ai inceput...O SA FII CEA MAI FRUMOASA!!!
kudika083497
Postat pe 20 Mai 2012 14:38
De la: Madalina_Ene_1, la data 2012-05-20 08:25:01eu am avut 100 de kg si timp de 6 luni am slabit 30 de kg....ideea in sine este ca trebuie sa slabesti sanatos corpul are nevoie si de grasimi dar grasimi sanatoase fibre si proteine....si sa nu uitam cele 3 mese regulate....pe mine astea mau ajutat foarte mult acum mi-am xumparat o bicicleta statica fitness si fac in fiecare zi 45 de minute....nu mananc dupa 6 seara si celelalte reguli cred ca le stiti nu beau suc nu mananc paine am renuntat la dulciuri etc diversele diete nu sunt sanatoase incercati sa slabiti corectand anumite obiceiuri alimentare...succes


Heeei, buna treaba ai facut, bravo tie! Dar, te rog sa-mi spui si mie, cum ai reusit sa faci sport cu 100 de kg??? Eu am 94 si 1,65 m si lesin in primele 10 minute de miscare!!!
lucia40
Postat pe 20 Mai 2012 14:38
De la: lucia40, la data 2012-05-20 14:38:43
De la: Madalina_Ene_1, la data 2012-05-20 08:25:01eu am avut 100 de kg si timp de 6 luni am slabit 30 de kg....ideea in sine este ca trebuie sa slabesti sanatos corpul are nevoie si de grasimi dar grasimi sanatoase fibre si proteine....si sa nu uitam cele 3 mese regulate....pe mine astea mau ajutat foarte mult acum mi-am xumparat o bicicleta statica fitness si fac in fiecare zi 45 de minute....nu mananc dupa 6 seara si celelalte reguli cred ca le stiti nu beau suc nu mananc paine am renuntat la dulciuri etc diversele diete nu sunt sanatoase incercati sa slabiti corectand anumite obiceiuri alimentare...succes


Heeei, buna treaba ai facut, bravo tie! Dar, te rog sa-mi spui si mie, cum ai reusit sa faci sport cu 100 de kg??? Eu am 94 si 1,65 m si lesin in primele 10 minute de miscare!!!
Buna,am inteles de prima oara nu trebuie sa tot repeti ca un papagal...pai pt inceput incepi cu cele 10min.de rezistenta si apoi in timp tot cresti de la 10 -15-20 min si tot asa,dar cel mai important este sa nu te gandesti acolo la oboseala si apoi sa ai pt ce lupta cu aceste kg-me in plus...restul este doar vointa si apoi placere.
Succes!!!
criszoe
Postat pe 20 Mai 2012 14:43
Buna! Momentan nu ma tin diete sunt atenta la ceea ce mananc am 175 cm si 55 kg, iar de cate ori am vrut sa slabesc rapid am tinut dieta disociata , 3 zile acelasi tip de aliment si 2 l apa zilnic si am reusit sa dau 3-4 kg pe saptamana, la mine a functionat de fiecare data sau imi fac salata cu legumele care imi plac adaug putina branza slaba sau ton si mananc numai asta o saptamana sau mai mult, pana ajung la greutatea dorita. Bafta daca te intereseaza sa incerci!
mercedesandreea
Postat pe 20 Mai 2012 14:45
buna eu sunt oana,am 22 de ani, 1.61; 68 de kg, am inceput sa tin o cura ceva mai stricta cu ceaiuri de la ,,siluieta perfecta,, de vreo 2 saptamani si am dat jos 4 kg . Dar sa nu uitam nici efortul fizic in fiecare zi ca e foarte important. asi dori sa dau ceva mai repede aceste kg deoarece ma simt foarte aiurea cu aceste kg in plus.as vrea sa mai vb mai multe in continuare ,mult succes
kudika056404
Postat pe 20 Mai 2012 16:32
buna fetelor sint rodica am63 de ani sint foarte nefericita si amarita rau de tot sotul meu a plecat dintre noi sii simt lipsa dar baiatul meu de 35 de ani se inbolnaveste de dorul lui il doare capul foarte tare plinge mereu lam dus de 2 ori la urgenta sii spune ca este stresul prea mare trebue sai fac sotului de 40 de zile si ma ingrozesc la gindul ca iar il apuca ameteala si plinsul cine sa mai confruntat cu asa ceva ce sa ma fac si cu sa procedez sal uite mai repede va multumesc si la multi ani elenelor si constantinilor
kudika323969rodica
Postat pe 20 Mai 2012 16:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vand reductil 2 De la: kudika326495 21 Octombrie 2010 11:42
denisa 9 De la: gugulina74 24 August 2009 17:25
un job bine platit 1 De la: gabcristi 4 Februarie 2009 15:01
'semnati si voi petitia pentru infiintarea politiei animalelor!' 1 De la: deya_22 12 Iunie 2009 21:21
sfat ptr slabire 2 De la: rody_4u2 4 Decembrie 2013 21:21