Setari Cookie-uri

Colegi de clasa: doar prieteni sau mai mult...

Am un coleg de clasa (cls. a 9 a) pe care il plac foarte mult. Ne intelegem foarte bine si petrecem destul de mult timp impreuna si vorbim des si la telefon (cateodata ma suna doar ca sa vada ce mai fac) si uneori mergem impreuna acasa (pe acelasi drum pana la un punct). Eu cred ca si el ma place cel putin ca pe o prietena buna. Imi zambeste, glumim mult, atunci cand trebuie sa mergem in cabinetul de fizice, chimie, etc. vine mereu deodata cu mine iar in cazul cabinetului de engleza aproape tot timpul imi spune sa mai stau si in general mergem amandoi ultimii cu putin dupa ce s-a sunat. Ce credeti ar terbui sa ii spun ca il plac? Chiar daca nu vrea sa fim impreuna atunci cel putin vreau sa ramanem prieteni buni... Oare ar trebui sa las totul asa cum e si sa sper ca in viitor il voi vedea doar ca pe un prieten foarte bun?
kudika_7612
Postat pe 16 Mai 2012 21:13
De la: kudika_7612, la data 2012-05-16 21:13:41Am un coleg de clasa (cls. a 9 a) pe care il plac foarte mult. Ne intelegem foarte bine si petrecem destul de mult timp impreuna si vorbim des si la telefon (cateodata ma suna doar ca sa vada ce mai fac) si uneori mergem impreuna acasa (pe acelasi drum pana la un punct). Eu cred ca si el ma place cel putin ca pe o prietena buna. Imi zambeste, glumim mult, atunci cand trebuie sa mergem in cabinetul de fizice, chimie, etc. vine mereu deodata cu mine iar in cazul cabinetului de engleza aproape tot timpul imi spune sa mai stau si in general mergem amandoi ultimii cu putin dupa ce s-a sunat. Ce credeti ar terbui sa ii spun ca il plac? Chiar daca nu vrea sa fim impreuna atunci cel putin vreau sa ramanem prieteni buni... Oare ar trebui sa las totul asa cum e si sa sper ca in viitor il voi vedea doar ca pe un prieten foarte bun?



Copilasi,copii,copii dragi,,asa debuteaza relatiile de prietenie,,lasati adolescenta sa faca cartile asa cum considera de cuviinta!!!Puteti fi colegi buni,prieteni foarte buni si iubiti,dar mai tarziu,,,cam pe cand incheiati anii de liceu,,pana atunci,,distrati-va,,viata este a voastra,dar,din cand in cand,,mai si invatati,caci asa este normal si frumos,,trebuie sa purtati discutii interesante,nu?
MissRainbow
Postat pe 16 Mai 2012 21:19
Si eu ma gandeam sa las totul in voia sortii si daca va fi vreodata sa fim impreuna atunci vom fi. De invatat invatam :D Avem si discutii interesante mai ales ca atunci cand noi povestim nu gasim foarte usor cuvintele si e totul natural, vine de la sine. (in general cand noi vorbim nu prea poate cineva sa ne intrerupa :D )
kudika_7612
Postat pe 17 Mai 2012 15:20
De la: kudika_7612, la data 2012-05-17 15:20:38Si eu ma gandeam sa las totul in voia sortii si daca va fi vreodata sa fim impreuna atunci vom fi. De invatat invatam :D Avem si discutii interesante mai ales ca atunci cand noi povestim nu gasim foarte usor cuvintele si e totul natural, vine de la sine. (in general cand noi vorbim nu prea poate cineva sa ne intrerupa :D )


felicitari!! mai exista si tineri cu interes pentru felul cum scriu si se exprima!! nu strica o prietenie frumoasa cu ceva ce crezi ca simti!! exista riscul sa-l pierzi si odata cu el vei pierde si prietenia lui!
kiss_my_ass
Postat pe 17 Mai 2012 15:34
De la: kudika_7612, la data 2012-05-17 15:20:38Si eu ma gandeam sa las totul in voia sortii si daca va fi vreodata sa fim impreuna atunci vom fi. De invatat invatam :D Avem si discutii interesante mai ales ca atunci cand noi povestim nu gasim foarte usor cuvintele si e totul natural, vine de la sine. (in general cand noi vorbim nu prea poate cineva sa ne intrerupa :D )



Foarte bine gandit!!Draga mea,sunteti niste copii,colegi de clasa,,lasati lucrurile as se desfasoare in ritmul lor,aveti o varsta atat de frumoasa,incat este pacat sa o "obositi" prin niste trairi,care ,poate,nu se incadreaza ,acum, in tiparul ei!!Fiti naturali,spontani,sinceri ,veseli,asa va sta bine la aceasta varsta!!!Restul,,va veni de la sine ,daca sunt toate apele in matcile lor,,,nu provocati valuri,doar din dorinta de a le simti impactul!!!Toate ,,la timpul lor,,,fiti voi insiva!!!
MissRainbow
Postat pe 17 Mai 2012 15:40
De la: kiss_my_ass, la data 2012-05-17 15:34:33
felicitari!! mai exista si tineri cu interes pentru felul cum scriu si se exprima!! nu strica o prietenie frumoasa cu ceva ce crezi ca simti!! exista riscul sa-l pierzi si odata cu el vei pierde si prietenia lui!

Mersi :D
Asa m-am gandit si eu. Mai cunosc cateva fete care in liceu au avut nu ”prietena cea mai buna” ci ”prietenul cel mai bun” si cred ca a fost mult mai bine asa. In viitor sigur voi cunoaste si alti baieti si poate atunci nu il voi mai vedea pe el asa caum il vad acum.
kudika_7612
Postat pe 17 Mai 2012 17:37
Iooooii ...tuulaaai...ce frumos este sa te indragostesti cand esti in clasa a-IX-a....eheeeii...misterul si iubirea adolescentina !!!
rondina
Postat pe 17 Mai 2012 19:09
De la: kudika_7612, la data 2012-05-16 21:13:41Am un coleg de clasa (cls. a 9 a) pe care il plac foarte mult. Ne intelegem foarte bine si petrecem destul de mult timp impreuna si vorbim des si la telefon (cateodata ma suna doar ca sa vada ce mai fac) si uneori mergem impreuna acasa (pe acelasi drum pana la un punct). Eu cred ca si el ma place cel putin ca pe o prietena buna. Imi zambeste, glumim mult, atunci cand trebuie sa mergem in cabinetul de fizice, chimie, etc. vine mereu deodata cu mine iar in cazul cabinetului de engleza aproape tot timpul imi spune sa mai stau si in general mergem amandoi ultimii cu putin dupa ce s-a sunat. Ce credeti ar terbui sa ii spun ca il plac? Chiar daca nu vrea sa fim impreuna atunci cel putin vreau sa ramanem prieteni buni... Oare ar trebui sa las totul asa cum e si sa sper ca in viitor il voi vedea doar ca pe un prieten foarte bun?


Parerea mea: spune-i ceea ce simti pentru el. Daca te refuza, macar vei sti ca ai incercat. Chiar daca nu-i vei fi iubita, ii ramai in continuare amica.Succes!
kokeshi
Postat pe 5 Iunie 2012 11:26
E chiar minunat,ceea ce faceti,mi-am aminit de un coleg tare de treaba,Niki,ne schimbam mereu pachetelele cu mancare......oooof,m-a apucat melancolia....unde sant anii aceia.
Draga mea,noi ne intelegeam din priviri nu trebuia sa ne impartasim nici un fel de sentiment!
Titanika
Postat pe 5 Iunie 2012 11:39
Azi s-a intamplat ceva ce ma facut sa fiu euforica restul zilei. Colegul de care ziceam e foarte stresat si obosit datorita faptului ca mai este doar o sapatamana de scoala si trebuie sa facem proiecte la o gramada de materii.

Ideea e ca eu am parul lung si se mai juca din cand in cand cu parul meu, dar asta facea cu mai multe fete. Totusi azi mi-a spus ca asta il relaxeaza si deasta se joaca cu parul meu si m-a intrebat daca ma deranjeaza. I-am spus ca nu deoarece eu ador ca lumea sa se joace cu parul meu.

Ei bine in ora de geografie statea in fata mea si s-a intors in spate si se tot juca cu parul meu, ca deobicei. Profesorul s-a uitat de mai multe ori la mine zanmbind si la un moment dat a spus zambind:”Las-o in pace pe fata mea ca nu vrei sa fac pe tata-socru” (eu sunt olimpica geografie de aici aluzia cu fata) Eu i-am spus profesorului ca mie imi place ca cineva sa se joace cu parul meu asa ca el l-a lasat pe colegul meu sa continue sa se joace si asta a facut toata ora (oricum a fost o ora in care domnul profesor a ascultat iar noi aveam destule note).

Ideea e ca mie mi s-a parut putin ciudat faptul ca toata ora s-a jucat cu parul meu si a povestit cu mine. Si mi s-a parut si putin cam prea evident...si sunt sigura ca ceilalti colegi au inceput cu barfa. Colega mea de banca mi-a spus ca aratam ciudat si ca o sa il traga putin de limba.

Eu ce sa cred acum? Care e cauza comportamentului asta? Oare vrea sa imi arate ca ma place sau devin eu paranoica?
kudika_7612
Postat pe 13 Iunie 2012 00:48
De la: kudika_7612, la data 2012-06-13 00:48:54Azi s-a intamplat ceva ce ma facut sa fiu euforica restul zilei. Colegul de care ziceam e foarte stresat si obosit datorita faptului ca mai este doar o sapatamana de scoala si trebuie sa facem proiecte la o gramada de materii.

Ideea e ca eu am parul lung si se mai juca din cand in cand cu parul meu, dar asta facea cu mai multe fete. Totusi azi mi-a spus ca asta il relaxeaza si deasta se joaca cu parul meu si m-a intrebat daca ma deranjeaza. I-am spus ca nu deoarece eu ador ca lumea sa se joace cu parul meu.

Ei bine in ora de geografie statea in fata mea si s-a intors in spate si se tot juca cu parul meu, ca deobicei. Profesorul s-a uitat de mai multe ori la mine zanmbind si la un moment dat a spus zambind:”Las-o in pace pe fata mea ca nu vrei sa fac pe tata-socru” (eu sunt olimpica geografie de aici aluzia cu fata) Eu i-am spus profesorului ca mie imi place ca cineva sa se joace cu parul meu asa ca el l-a lasat pe colegul meu sa continue sa se joace si asta a facut toata ora (oricum a fost o ora in care domnul profesor a ascultat iar noi aveam destule note).

Ideea e ca mie mi s-a parut putin ciudat faptul ca toata ora s-a jucat cu parul meu si a povestit cu mine. Si mi s-a parut si putin cam prea evident...si sunt sigura ca ceilalti colegi au inceput cu barfa. Colega mea de banca mi-a spus ca aratam ciudat si ca o sa il traga putin de limba.

Eu ce sa cred acum? Care e cauza comportamentului asta? Oare vrea sa imi arate ca ma place sau devin eu paranoica?


Eu cred ca vrea sa-ti arate, intr-un mod indirect, ca te place! Si mai cred ca, la modul inconstient, el isi asuma, intr-un mod public, faptul ca te place si te vrea langa el, de nu se poate abtine sa se joace cu parul tau, chiar si de fata cu profesorul si colegii de clasa.

Eu zic ca-i un semn bun! :)

Sa ne mai dai vesti!
kokeshi
Postat pe 13 Iunie 2012 10:00
De la: kokeshi, la data 2012-06-13 10:00:47

Eu cred ca vrea sa-ti arate, intr-un mod indirect, ca te place! Si mai cred ca, la modul inconstient, el isi asuma, intr-un mod public, faptul ca te place si te vrea langa el, de nu se poate abtine sa se joace cu parul tau, chiar si de fata cu profesorul si colegii de clasa.

Eu zic ca-i un semn bun! :)

Sa ne mai dai vesti!


Din nou o sa incep cu o poveste lunga...
Azi am fost foarte obosita la scoala(sfarsit de semestru, proiecte,portofolii, etc.-nu am dormit decat vreo 3-4 ore) si la un moment dat respectivul coleg si-a pus sacoul pe banca iar eu m-am intors (stau in banca din fata lui) si am spus ”Noapte buna!” si m-am pus cu capul pe sacoul lui am stat asa vreo 10-15 minute timp in care el s-a jucat din nou cu parul meu foarte grijuliu dupa care l-a luat si mi l-a pus pe mana si s-a pus cu capul pe par in asa fel incat nici sa nu ma traga de par dar nici sa nu ma doara mana. Totul a fost asa de dragut ^^

Stiu ca deja sunt oarecum obsedata dar nu am ce ii face...multe lucruri ce le face ma fac sa ma intreb daca nu cumva si el se uita la mine cu alti ochii...Voi ce ziceti?
kudika_7612
Postat pe 14 Iunie 2012 16:37
[quote name='kudika_7612' date='2012-06-14 16:37:50'
Din nou o sa incep cu o poveste lunga...
Azi am fost foarte obosita la scoala(sfarsit de semestru, proiecte,portofolii, etc.-nu am dormit decat vreo 3-4 ore) si la un moment dat respectivul coleg si-a pus sacoul pe banca iar eu m-am intors (stau in banca din fata lui) si am spus ”Noapte buna!” si m-am pus cu capul pe sacoul lui am stat asa vreo 10-15 minute timp in care el s-a jucat din nou cu parul meu foarte grijuliu dupa care l-a luat si mi l-a pus pe mana si s-a pus cu capul pe par in asa fel incat nici sa nu ma traga de par dar nici sa nu ma doara mana. Totul a fost asa de dragut ^^

Stiu ca deja sunt oarecum obsedata dar nu am ce ii face...multe lucruri ce le face ma fac sa ma intreb daca nu cumva si el se uita la mine cu alti ochii...Voi ce ziceti?[/quote]


Da,gesturi frumoase,adolescentine,pline de gingasie,lasa-le as decurga lin,asa cum este normal la aceasta varsta cruda!!!Raspunde cu politetea corespunzatoare,fara a forta lucrurile,,el,este cel care trebuie sa avanseze ,nicidecum tu!!!Poate sunt "inapoiata",dar pun mai mult pret pe cavalerismul baietilor,decat pe incisivitatea fetelor!!!Cred in valoarea gesturilor marunte,facute din inima,decat in cele facute de complezenta,spre analiza auditoriului!!
MissRainbow
Postat pe 14 Iunie 2012 16:45
De la: MissRainbow, la data 2012-06-14 16:45:30

Da,gesturi frumoase,adolescentine,pline de gingasie,lasa-le as decurga lin,asa cum este normal la aceasta varsta cruda!!!Raspunde cu politetea corespunzatoare,fara a forta lucrurile,,el,este cel care trebuie sa avanseze ,nicidecum tu!!!Poate sunt "inapoiata",dar pun mai mult pret pe cavalerismul baietilor,decat pe incisivitatea fetelor!!!Cred in valoarea gesturilor marunte,facute din inima,decat in cele facute de complezenta,spre analiza auditoriului!!


Nu cred deloc ca esti ”inapoiata”, dimpotriva, asa consider si eu ca terbuie sa decuga lucrurile doar ca mi se pare ca uneori imi fac prea multe sperante si lucrul asta ma cam ingrijoreaza...
kudika_7612
Postat pe 14 Iunie 2012 16:52
[quote name='kudika_7612' date='2012-06-14 16:52:47'

Nu cred deloc ca esti ”inapoiata”, dimpotriva, asa consider si eu ca terbuie sa decuga lucrurile doar ca mi se pare ca uneori imi fac prea multe sperante si lucrul asta ma cam ingrijoreaza...[/quote]


Sperantele exista ca la orice tanara de varsta ta,,si eu am trait astfel de experiente,si toate celelalte doamne, asisderea,sunt firesti,,numai ca trebuie sa le inmagazinezi in sufletul tau,exteriorizarea lor,facandu-se in aceeasi proportie cu manifestarile colegului respectiv,ceea ce va duce la desfasurarea normala a lucrurilor!!!Asta spre a nu te deziluziona, la un moment dat,in cazul in care sperantele tale, nu sunt confirmate!!!Nu sunt adepta atacurilor frontale,asupra baietilor,si ,drept urmare,nici nu recomand asa ceva,,deci te sfatuiesc ,pastrand rezerva de rigoare,decizia, apartinandu-ti in totalitate!!!Cu calm si discretie,,,totul va duce la ceva frumos ,petrecut intre doi adolescenti,,cine poate spune ,ca nu a trait asa ceva????
MissRainbow
Postat pe 14 Iunie 2012 17:02
Vesti proaspete! :D

Miercuri seara i-am spus colegului ca am ceva sa ii spun dar ca nu o sa o fac la telefon sau pe messenger. Mi-a spus ca joi putem vorbi...cei drept el a uitat si mie mi-a fost destul de frica sa ii aduc aminte, dar seara am iesit cu mai multi colegi in oras si cand ne-am despartit m-am intors spre el si i-am spus: „Ai uitat!” Atunci el mi-a spus ca pot sa ii spun acum dar am refuzat pentru ca era tarziu si ne-am fi putut intinde cu discutia asa ca m-a pus sa ii promit ca o sa ii spun in seara aceea pe messenger.(El era putin speriat, se gandea ca m-a suparat cu ceva, sau cine stie ce prostie a facut).

I-am spus ca imi place de el dupa ce l-am pus sa promita ca nu se supara si ca ceea ce ii spun nu va afecta pietenia pe care o avem. Mi-a spus ca nu vrea sa fie rau dar de vreo 3 zile e cu cineva si nu stie exact cum va merge cu respectiva. Mi-a mai spus ca in semestrul 1 si el avea aceleasi sentimente pe care le am eu acum si ca acestea raman valabile si in semestrul 2. In plus mi-a mai trimis un link si mi-a spus sa ma uit la un anumit minut: http://i46.tinypic.com/29gbbj8.jpg

La finalul conversatiei a spus: „Oricum dupa cum a decurs toata conversatia amandoi avem acelasi lucru unul fata de altul, nu?” I-am spus ca banuiesc pt. ca intreaga conversatie a fost putin cam sucita si intortocheata. A ramas ca vorbim a doua zi fata in fata, dar datorita festivitatii de inchidere si intregii nebunii ce a fost in scoala nu prea am avut cand, dar am spus ca o sa ne vedem in curand lucru la care mi-a raspuns: „abia astept!” (eu locuiesc la 26 de km fata de orasul in care fac liceul si stau acolo doar pe perioada anului scolar).

Eu am ajuns la concluzia ca si el ma place si ca ne vom intalni, vom vorbi si vom vedea ce o sa fie. :D

--Sper ca nu v-am plicitsit cu comentariul meu luuung dar chiar simteam nevoia sa mai impartasesc cu cineva totul :) --
kudika_7612
Postat pe 23 Iunie 2012 12:31
De la: kudika_7612, la data 2012-06-23 12:31:09Vesti proaspete! :D



Veti vedea cum vor decurge lucrurile,,nu grabi ritmul lor de desfasurare!!!!
MissRainbow
Postat pe 23 Iunie 2012 12:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
BNR - intrebare! 2 De la: mdima 9 Noiembrie 2011 16:30
Discovery Channel departeaza cumva oameni de dumnezeu,,voit sau ne 92 De la: Thais13 23 Octombrie 2011 09:58
prietenul lui bun, dar si un amic de-al meu... 9 De la: tally_weijl 10 Noiembrie 2008 04:19
nu inteleg! de ce? 202 De la: Micaell 1 Iunie 2011 14:00
ajutor, vreau un sfat ! 18 De la: 30 Octombrie 2013 08:11