Setari Cookie-uri

ajutor!

va rog sa-mi raspundesti la niste intrebari ...am o problema... dar nu vreau critici....ma critic eu destul... marti am facut un avort,am avut dureri vre-o doua ore...asistenta mi-a dat un diclofenac..si m-am simtit destul de bine dupa... aveam crampe suportabile...si sangerari ca la menstra. miercuri nu aveam nici un fel de durere! sangerari nu am avut deloc..decat cateva picaturi...pot folosi tampoane zilnice. insa azi... cu sangerarile e la fel... dar am crampe ingrozitoare! si stomacu ma doare.. m-a durut si capul...am luat 2 calmante...1 diclofenac si un ibuprofen(doza de 200 de mg) nu ma mai doare capu...dar crampele tot le am... mentionez ca sunt si constipata..nu stiu e normal? de la ce am crampele? de la constipatie sau de la avort ? e normal sa nu am sangerari ca la menstra? nu am mai trec ut niciodata prin asa ceva si nu stiu ce sa fac ? nu stiu nici ce calmante sa iau pt dureri... eu la menstra iau ibuprofen 600 mg...
va rog spuneti-mi ceva... multumesc
kudika_8864
Postat pe 31 Mai 2012 15:57
De la: kudika_8864, la data 2012-05-31 15:57:17 va rog sa-mi raspundesti la niste intrebari ...am o problema... dar nu vreau critici....ma critic eu destul... marti am facut un avort,am avut dureri vre-o doua ore...asistenta mi-a dat un diclofenac..si m-am simtit destul de bine dupa... aveam crampe suportabile...si sangerari ca la menstra. miercuri nu aveam nici un fel de durere! sangerari nu am avut deloc..decat cateva picaturi...pot folosi tampoane zilnice. insa azi... cu sangerarile e la fel... dar am crampe ingrozitoare! si stomacu ma doare.. m-a durut si capul...am luat 2 calmante...1 diclofenac si un ibuprofen(doza de 200 de mg) nu ma mai doare capu...dar crampele tot le am... mentionez ca sunt si constipata..nu stiu e normal? de la ce am crampele? de la constipatie sau de la avort ? e normal sa nu am sangerari ca la menstra? nu am mai trec ut niciodata prin asa ceva si nu stiu ce sa fac ? nu stiu nici ce calmante sa iau pt dureri... eu la menstra iau ibuprofen 600 mg...
va rog spuneti-mi ceva... multumesc




In primul rand,te intreb,,,,dupa procedura specifica intreruperii de sarcina,nu ti-a fost prescris produsul "Ergomet"?????Sangerarea dupa avort nu are aspectul si durata menstrei,nu are aceleasi caracteristici,deci,o sangerare prelungita poate insemna existenta unei probleme legata de efectuarea avortului.Crampele abdominale de intensitate, nu sunt normale in cazul de fata,ele pot fi datorate de starea de constipatie,,elimina acest neajuns prin folosire de laxative,dar nu in cantitate mare!!!Durerea de cap nu poate fi explicata decat ca un element datorat stresului la care ai fost supusa din punct de vedere psihic!!Ai incercat sa bei o fiola de Algocalmin,este indicat in astfel de situatii???!!Hidrateaza-te ,consuma alimente usoare,repus la pat si liniste in ambientul tau.Daca crampele abdominale nu dispar dupa eventualele scaune,prezinta-te la medicul,care ti-a facut intreruperea de sarcina!!
MissRainbow
Postat pe 31 Mai 2012 16:21
medicul nu mi-a dat nimic...decat un diclofenac... nu stiu imi fac griji...mie teama... se poate perfora uterul sau ceva de genul?
kudika_8864
Postat pe 31 Mai 2012 17:57
De la: kudika_8864, la data 2012-05-31 17:57:23medicul nu mi-a dat nimic...decat un diclofenac... nu stiu imi fac griji...mie teama... se poate perfora uterul sau ceva de genul?


si sangerari nu am avut decat atunci...in rest pot folosi doar tampoane zilnice...
kudika_8864
Postat pe 31 Mai 2012 18:00
De la: kudika_8864, la data 2012-05-31 18:00:06
De la: kudika_8864, la data 2012-05-31 17:57:23medicul nu mi-a dat nimic...decat un diclofenac... nu stiu imi fac griji...mie teama... se poate perfora uterul sau ceva de genul?


si sangerari nu am avut decat atunci...in rest pot folosi doar tampoane zilnice...




Nici nu trebuie sa sangerezi foarte mult!!!Un chiuretaj efectuat corect,nu trebuie sa fie insotit de sangerari masive.Ergomet-ul ajuta la curatarea cavitatii uterine.

Nu,nu este posibila perforarea uterului,in ceea ce te priveste,poti sta linistita!!Nu-ti mai face griji inutil!!Rezolva problema constipatiei,,consuma compot de prune uscate,supe fara carne si legume,doar zeama,iaurturi,alimentatia sa fie sub forma lichida,pentru a te ajuta la digestia in vederea deconstiparii!!Exista si laxative sub forma medicamentoasa,dar as prefera sa iti rezolvi disfunctia pe cale naturala.Dupa primele scaune,poti observa daca crampele se reduc ca intensitate sau dispar cu desavarsire.Intreruperile de sarcina aduc si el un disconfort fizic,dar nu de asemenea durata si manifestare.
MissRainbow
Postat pe 31 Mai 2012 18:10
Du-te la control!!!!!Nu astepta sa faci febra,du-te si intreaba.Sau macar suna-ti doctorul.
Crampele pe care le simti sunt contractii ale uterului in incercarea de a elimina ceva,sange,corpi straini,eu stiu?!Poate-i normal sau poate nu,mai trebuie ceva.
Ce se intampla daca suni? In cel mai rau caz iti vorbeste aiurea,dar iti rezolva problema.
nicossia
Postat pe 8 Iunie 2012 17:53
a trecut...dar au ramas durerile psihice..:(
e oribil sa traiesc asta :((
kudika_8864
Postat pe 16 Iunie 2012 19:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CONTRACTII IN SARCINA 2 De la: camiflorea 6 Iunie 2010 21:12
vreau sa fiu mama purtatoare 13 De la: evanjelina 16 Martie 2011 08:47
Mama purtatoare 25 De la: evanjelina 16 Martie 2011 08:50
despre infectia clamedya 27 De la: office_salinasusesi_ro 13 Aprilie 2010 09:27
el e departe ... 38 De la: luchianramona 4 August 2011 16:53