Setari Cookie-uri

Barbatul si femeia, egalitate sau doar un mit?

As dori ca pe aceasta tema sa se faca o dezbatere la care sa participe cat mai multi membrii de pe Kudica.ro. Alaturati-va, va rog!
Black_Lips
Postat pe 10 Iunie 2012 22:32
De la: Black_Lips, la data 2012-06-10 22:32:51As dori ca pe aceasta tema sa se faca o dezbatere la care sa participe cat mai multi membrii de pe Kudica.ro. Alaturati-va, va rog!


un MIT cu M mare!
kudika_6668
Postat pe 10 Iunie 2012 23:06
De la: kudika_6668, la data 2012-06-10 23:06:50
De la: Black_Lips, la data 2012-06-10 22:32:51As dori ca pe aceasta tema sa se faca o dezbatere la care sa participe cat mai multi membrii de pe Kudica.ro. Alaturati-va, va rog!


un MIT cu M mare!
.....cu egalitate este la fel ca si cu respectul...ti-o câstigi singurã!!!
mia2123
Postat pe 10 Iunie 2012 23:20
Daca ar fi egali, ar fi ca un fel de homosexualitate...
Armain
Postat pe 10 Iunie 2012 23:35
mie imi place sa raman FEMEIE
nu suport barbatii slabi
iar eu am......sensibilitatea mea
maria-ioana
Postat pe 10 Iunie 2012 23:46
Nu vor fi niciodata egali un barbat si o femeie. Pt.ca nu gandesc la fel, pt. ca nu au aceleasi prioritati, aceleasi idealuri. Diferentele isi spun cuvantul.
GHEISA_
Postat pe 14 Iunie 2012 22:39
Mit.Desi-i adevarat ca de cand am mai imbatranit si m-am facut mama de baiat,suport pentru parinti si frati mai mari,parca nu ma mai irita.Si-acolo unde lucrez eu,nu-s egala cu baietii.Sunt mai mare decat ei.
nicossia
Postat pe 16 Iunie 2012 14:00
Mi se pare un lucru foarte normal...femeile si barbatii sa fie egali in drepturi..nu vad de ce barbatul sa se creada superior unei femei, la ce-i bun??
kudika_9924
Postat pe 16 Iunie 2012 14:06
In vorbe adica in propaganda (sau nu stiu cum sa spun ca sa fiu inteles...)se afirma egalitatea femeii cu barbatul ,in practica nu e chiar asa.Totul este in functie de "barbat"sau de "femeie",de pregatirea acestora ,de locul acestora in societate,de mult prea multe altele...
Uneori femeile sunt superioare barbatilor ,,,alteori si de cele mai multe ori balanta inclina in favoarea superioritatii barbatilor.
serpico_
Postat pe 16 Iunie 2012 14:13
Pentru inceput, mi se pare de bun simt a evidentia diferentele ce separa barbatii de femei. Este mai mult decat evident faptul ca, in mod natural, femeile si barbatii au fost inzestrati cu caracteristici diferite. Mai mult, oamenii, in general, sunt inzestrati cu atribute diferite, de aceea se spune ca fiecare este unic in felul sau. Pana acum, numai sofisme, dar ce trebuie sa punctez este faptul ca inegalitatile care ne diferentiaza pe noi femeile de barbati nu trebuie sub nici o forma sa ne diferentieze la nivel social, nu trebuie sa devina motive de discriminare. Este firesc ca o femeie sa nu fie dorita in mod special ca si tamplar, de exemplu, intrucat se presupune ca are mai putina forta decat un barbat. Insa daca ea dovedeste nu numai contrariul, dar mai mult, dovedeste si ca este talentata pentru aceasta meserie, nu vad nici un motiv pentru ca respectiva sa nu aiba sansa de a incerca meseria de tamplar. La astfel de diferentieri bazate pe natura sexului ma refer cand spun ca ele nu trebuie sa conditioneze sansa in viata a unei fiinte umane.

In acelasi sens, chiar daca invatamantul a progresat enorm si astfel femeile au avut acces la specializari in diverse domenii, este statistic dovedit faptul ca ele sunt totusi minoritare in ceea ce priveste excelenta intr-unul dintre domeniile in care activeaza.
Dar trebuie sa ne intrebam si de ce se intampla acest lucru... Sa fie lipsa competentelor egale cu ale barbatilor motivul acestei statistici? Sau oare de vina este presiunea sociala care nu le permite sa isi exprime aptitudinile? Sau poate cercetarea statistica a fost facuta de catre barbati care nu doresc sa isi piarda suprematia? Este greu de raspuns, intrucat probabil motivul inglobeaza cate putin din toate. Mergand mai departe, chiar daca femeile au diplome obtinute cu punctaje mai mari decat barbatii, acestia le-o iau inainte cand vine vorba de prestigiu. De exemplu, un barbat inginer se bucura de mai multa recunoastere decat o femeie inginer, chiar daca aceasta a obtinut la evaluarea cunostintelor un punctaj mai mare. Aceasta se intampla din cauza faptului ca oamenii inca mai gandesc in stereotipuri in ceea ce priveste cele doua sexe. Este adevarat ca stereotipurile vor guverna intotdeauna gandirea maselor, lucru care le face pe cele din urma manipulabile, insa in ceea ce priveste raportul femei - barbati, gandirea sterotipala nu face decat sa umbreasca imaginea femeii in societate. Este normal? In mod cert nu este...

Ce vreau sa spun cu toate acestea este faptul ca munca este in continuare discriminatoare fata de sexe, chiar daca nu in mod declarat. De exemplu, chiar daca nivelul de activitate al femeilor a crescut considerabil incepand cu anii 1970, acestea sunt in mai mare masura victimele somajului, ale joburilor precare si ale angajarii sub nivelul lor de competente, comparand cu situatia barbatilor. Bineinteles ca toate aceste inegalitati se rasfrang si asupra vietii conjugale sii asa ajung la al doilea punct al dicutiei, care vizeaza faptul ca, in viata de cuplu, femeile sunt victimele unor progrese sociale perverse. De exemplu, chiar daca ele si-au castigat mai multa autonomie si independenta in relatiile conjugale datorita scolarizarii si a participarii masive in campul muncii, se regasesc din ce in ce mai multe femei celibatare sau divortate. De ce? Motivele sunt multiple. Unul ar putea fi faptul ca acestea pur si simplu nu mai au timp de o viata personala de succes. Altul ar putea fi legat de barbati: unii dintre ei se simt intimidati de calitatile femeilor si atunci le ocolesc cu desavarsire pe cele care le par puternice si superioare. Totodata, compatibilitatea fragila si dificila dintre maternitate si activitate profesionala au trimis in timp la compromisuri, cum ar fi politicile familiale care le incurajeaza pe femei sa se retraga din campul muncii atunci cand fac un copil. Astfel, femeile sunt puse in situatia de a renunta la cariera si de a se dedica cu prioritate unei vieti domestice. In felul acesta, ele raman tot inegale cu barbatii, insa inegalitatea implica in aceasta situatie si suprimarea independentei.

Chiar si asumarea unei vieti de familie fara a avea si copii inseamna pentru femei un compromis. Este firesc ca putine dintre reprezentantele feminine ale societatii sa aiba forta necesara pentru a avea atat o cariera de succes cat si o viata de familie implinita. Atributiile domestice ale femeii sunt pre-stabilite in a fi mult mai numeroase decat cele ale barbatilor, in timp ce egalitatea dintre femei si barbati presupune ca toti sa munceasca 8 ore pe zi, 5 zile pe saptamana. De aici apare o alta inegalitate, daca privim situatia in ansamblu. Sa presupunem ca exista doi oameni casatoriti care muncesc in acelasi loc si au aceleasi activitati. Insa seara, cand ajunge acasa, femeia se apuca de gatit, spalat rufe, calcat si facut curatenie, in timp ce barbatul se relaxeaza in fotoliu la televizor. Este o imagine des intalnita printre cuplurile ce locuiesc impreuna. Apoi, a doua zi, la serviciu, amandoi ar trebui sa aiba acelasi randament, insa nu este asa, intrucat femeia este mult prea obosita pentru a "functiona la parametri optimi". Este normal sa fie asa? Fireste ca nu! Insa aceste situatii se produc tot din cauza stereotipurilor primite prin educatie... Chiar daca noi consideram lumea secolului 21 moderna si deschisa in gandire, trebuie sa stim ca mentalitatea vis-a-vis de patriarhat se mentine inca la mare valoare, astfel marea majoritate a barbatilor inca mai gandesc in termenii caracteristici acestui model social.

Exista totodata si barbati care le trateaza pe femei de pe acelasi nivel cu ei, insa si aici apar situatii nedorite, dar de data aceasta ori din lipsa educatiei si a manierelor, ori din prezenta unor principii de genul : "Daca tot suntem egali si ne spalam rufele separat, atunci sa nu mai ai pretentia ca eu sa iti deschid usa sau sa iti tin scaunul la restaurant!" Bineinteles ca si in acest caz apare o situatie denaturata si anormala. In primul caz, cel al femeii care are cariera, dar traieste si dupa modelul "femeia trebuie sa faca ce fac femeile, iar barbatul trebuie sa fie barbat", femeia sufera din cauza faptului ca i se cer prea multe, iar in al doilea caz sufera pentru faptul ca nu mai este tratata ca o femeie.


Aveti rabdare si citi-l , e un articol care raspunde acestui topic din multe puncte de vedere.Evident nu-mi apartine , asta pentru cei care imi vor sari in cap ca nu am pus ghilimelele vitale.
Thais13
Postat pe 16 Iunie 2012 20:21
Femeile care fac cariera nu gatesc. Si cel mai adesea nu au viata de familie. Si de multe ori nci familie.
Armain
Postat pe 16 Iunie 2012 21:41
De la: Armain, la data 2012-06-16 21:41:56Femeile care fac cariera nu gatesc. Si cel mai adesea nu au viata de familie. Si de multe ori nci familie.



Nu e regula si nu toate femeile sunt obsedate sa faca o cariera .
Thais13
Postat pe 16 Iunie 2012 22:04
Pe vremea cand Dumnezeu a creat femeia si era cea de-a
sasea zi in care
lucra din greu, a aparut un inger si a spus: "De ce-i
dedici atata timp
acestei creaturi?"

Iar Dumnezeu a raspuns: "Ai vazut lista speciala pe
care am facut-o
pentru ea?" "Trebuie sa fie complet lavabila, dar nu
din plastic, sa aiba
peste 200 de parti mobile, toate substituibile, sa
poata functiona cu
Cola light si resturi alimentare, sa poata tine patru
copii in poala in
acelasi timp, sa aiba un sarut care poate vindeca
orice durere, de la
un genunchi zgariat la o inima franta si va face toate
acestea cu doar
doua maini."

Ingerul a fost uimit de cerinte. "Doar doua maini? Nu
se poate! Si asta
e modelul standard? Dar e prea multa munca pentru o
singura zi. Mai
bine asteapta pana maine sa-ti sfarsesti lucrul."

"Ba n-o sa astept", a protestat Dumnezeu. "Mai am atat
de putin pana sa
desavarsesc aceasta faptura care imi este atat de
aproape de inima.
Deja se poate vindeca singura cand este bolnava si, pe
deasupra, poate
munci 18 ore pe zi."

Ingerul s-a apropiat si a atins femeia. "Dar, Doamne,
ai facut-o atat
de moale." "Da, este moale", a incuviintat Dumnezeu,
"dar am facut-o si
puternica. Nici n-ai idee cate poate suporta sau
indeplini."

"O sa poata gandi?" a mai intrebat ingerul. Si
Dumnezeu a raspuns: "Nu
numai ca va putea gandi, ci chiar sa gaseasca solutii
si sa negocieze."

Atunci, ingerul a observat ceva si, apropiindu-se, a
atins obrazul
femeii. "Oops, se pare ca din modelul asta se prelinge
ceva. Ti-am spus eu
ca incerci sa pui prea multe in el."

"Nu se prelinge nimic, aceea e o lacrima", l-a
corectat Dumnezeu.

"Pentru ce e lacrima?" intreba ingerul.
"Lacrima este modul ei de a-si exprima bucuria,
tristetea, durerea,
dezamagirea, iubirea, singuratatea, deznadejdea si
mandria."

Ingerul a ramas impresionat. "Doamne, esti un geniu,
te-ai gandit la
toate! Femeia este cu adevarat uimitoare."

Si asa si este! Femeile au puteri care ii uimesc pe
barbati. Indura
necazuri si cara greutati, intretin fericirea, iubirea
si bucuria. Zambesc
cand ar vrea sa tipe. Canta cand ar vrea sa planga.
Plang cand sunt
fericite si rad cand sunt nervoase.

Lupta pentru ideile in care cred. Se revolta in fata
nedreptatii. Nu
accepta un refuz cand au convingerea ca exista o
solutie mai buna.
Traiesc in lipsuri pentru ca familia lor sa poata avea
cele necesare. Merg
la
doctor cu o prietena speriata. Iubesc neconditionat.

Plang de fericire cand copiii lor exceleaza si se
bucura cand prietenii
obtin premii.
Sunt fericite cand afla despre o nastere sau o nunta.
Li se frange
inima cand le moare un prieten. Sufera cand le moare
cineva din familie si
totusi sunt tari atunci cand cred ca nu le-a mai ramas
putere.

Stiu ca o imbratisare si un sarut pot vindeca o inima
franta.

Femeile exista in toate formele, dimensiunile si
culorile. Ar conduce
masina, zbura cu avionul, merge pe jos sau ti-ar
trimite un e-mail ca sa
stii cat de mult tin la tine.

Inima unei femei este cea care face lumea sa se
invarta. Aduc bucurie,
speranta si iubire. Sunt pline de compasiune si au
idealuri si isi
sustin moral prietenii si familia. Femeile au lucruri
esentiale de spus si
totul de oferit.

SI, TOTUSI, DACA AU VREUN DEFECT, ACESTA ESTE CA UITA
CAT DE MULT
VALOREAZA.

Thais13
Postat pe 16 Iunie 2012 22:10
De la: kudika132368, la data 2012-06-17 05:08:24@THAIS 13.....eu ,personal,apreciez profund postarea ta anterioara in care se contureaza foarte bine FEMEIA ...ETERNA POVESTE-cunosti expresia nuuu??



insa nu stiu daca si autoarea topicului ,poate face acest lucru!

Ma intreb eu ...daca forumista(ul) asta,poate aprecia cu adevarat valoarea postarii tale.Sincer eu cred ca nu intelege nimic ,in mintea ei fiind noapte TOTALA!
Crede-ma ca stiu de ce spun aceste lucruri....@Black_ lips este doar un avorton pe care o chinuie talentul,in rest ....pauza de masa ...creier neted !


kudika226898
Postat pe 17 Iunie 2012 07:39
De la: kudika132368, la data 2012-06-17 05:08:24@THAIS 13.....eu ,personal,apreciez profund postarea ta anterioara in care se contureaza foarte bine FEMEIA ...ETERNA POVESTE-cunosti expresia nuuu??



insa nu stiu daca si autoarea topicului ,poate face acest lucru!

Ma intreb eu ...daca forumista(ul) asta,poate aprecia cu adevarat valoarea postarii tale.Sincer eu cred ca nu intelege nimic ,in mintea ei fiind noapte TOTALA!
Crede-ma ca stiu de ce spun aceste lucruri....@Black_ lips este doar un avorton pe care o chinuie talentul,in rest ....pauza de masa ...creier neted !

Stupidity is strong in you, my friend....
dienuscha
Postat pe 17 Iunie 2012 07:44
Si ca sa revin la topic, femeile ar trebui sa fie egale in drepturi cu barbatii, insa in societatea actuala, oricat de mult am vrea noi,femeile, sa credem asta nu este adevarat. Sa luam exemplu multinationalele, unde 90% dintre conducatori sunt barbati. Insa suntem si noi de vina; daca majoritatea dintre femei se promoveaza singure ca si jucari sexuale si dau de cele mai multe ori dovada de prostie, este logic ca barbatii le considera inferioare, proaste, intretinute si lista poate continua....
dienuscha
Postat pe 17 Iunie 2012 07:54
De la: dienuscha, la data 2012-06-17 07:54:09Si ca sa revin la topic, femeile ar trebui sa fie egale in drepturi cu barbatii, insa in societatea actuala, oricat de mult am vrea noi,femeile, sa credem asta nu este adevarat. Sa luam exemplu multinationalele, unde 90% dintre conducatori sunt barbati. Insa suntem si noi de vina; daca majoritatea dintre femei se promoveaza singure ca si jucari sexuale si dau de cele mai multe ori dovada de prostie, este logic ca barbatii le considera inferioare, proaste, intretinute si lista poate continua....



E adevarat ce spui tu, dar ma gandesc la un aspect. Femeile, nu isi doresc neaparat puterea, ma rog, nu toate Ziceai de multinationale conduse de barbati. Prefer sa am un sef barbat ,iar eu sa ii demonstrez zilnic ca sunt la fel de buna ca si el..... El isi va simti scaunul amenintat tot timpul, in timp ce eu o sa am somnul lin.
GHEISA_
Postat pe 17 Iunie 2012 08:08
De la: kudika132368, la data 2012-06-17 05:08:24@THAIS 13.....eu ,personal,apreciez profund postarea ta anterioara in care se contureaza foarte bine FEMEIA ...ETERNA POVESTE-cunosti expresia nuuu??



insa nu stiu daca si autoarea topicului ,poate face acest lucru!

Ma intreb eu ...daca forumista(ul) asta,poate aprecia cu adevarat valoarea postarii tale.Sincer eu cred ca nu intelege nimic ,in mintea ei fiind noapte TOTALA!
Crede-ma ca stiu de ce spun aceste lucruri....@Black_ lips este doar un avorton pe care o chinuie talentul,in rest ....pauza de masa ...creier neted !


Inceteaza de a-i mai jigni pe ceilalti utilizatori! Daca ai ceva de spus, spune la subiect, insa nu-i mai agasa pe cei din jur, si nu-i mai pupa undeva pe cei ce-ti canta in struna!
kokeshi
Postat pe 17 Iunie 2012 08:39
De la: Thais13, la data 2012-06-16 20:21:01Pentru inceput, mi se pare de bun simt a evidentia diferentele ce separa barbatii de femei. Este mai mult decat evident faptul ca, in mod natural, femeile si barbatii au fost inzestrati cu caracteristici diferite. Mai mult, oamenii, in general, sunt inzestrati cu atribute diferite, de aceea se spune ca fiecare este unic in felul sau. Pana acum, numai sofisme, dar ce trebuie sa punctez este faptul ca inegalitatile care ne diferentiaza pe noi femeile de barbati nu trebuie sub nici o forma sa ne diferentieze la nivel social, nu trebuie sa devina motive de discriminare. Este firesc ca o femeie sa nu fie dorita in mod special ca si tamplar, de exemplu, intrucat se presupune ca are mai putina forta decat un barbat. Insa daca ea dovedeste nu numai contrariul, dar mai mult, dovedeste si ca este talentata pentru aceasta meserie, nu vad nici un motiv pentru ca respectiva sa nu aiba sansa de a incerca meseria de tamplar. La astfel de diferentieri bazate pe natura sexului ma refer cand spun ca ele nu trebuie sa conditioneze sansa in viata a unei fiinte umane.

In acelasi sens, chiar daca invatamantul a progresat enorm si astfel femeile au avut acces la specializari in diverse domenii, este statistic dovedit faptul ca ele sunt totusi minoritare in ceea ce priveste excelenta intr-unul dintre domeniile in care activeaza.
Dar trebuie sa ne intrebam si de ce se intampla acest lucru... Sa fie lipsa competentelor egale cu ale barbatilor motivul acestei statistici? Sau oare de vina este presiunea sociala care nu le permite sa isi exprime aptitudinile? Sau poate cercetarea statistica a fost facuta de catre barbati care nu doresc sa isi piarda suprematia? Este greu de raspuns, intrucat probabil motivul inglobeaza cate putin din toate. Mergand mai departe, chiar daca femeile au diplome obtinute cu punctaje mai mari decat barbatii, acestia le-o iau inainte cand vine vorba de prestigiu. De exemplu, un barbat inginer se bucura de mai multa recunoastere decat o femeie inginer, chiar daca aceasta a obtinut la evaluarea cunostintelor un punctaj mai mare. Aceasta se intampla din cauza faptului ca oamenii inca mai gandesc in stereotipuri in ceea ce priveste cele doua sexe. Este adevarat ca stereotipurile vor guverna intotdeauna gandirea maselor, lucru care le face pe cele din urma manipulabile, insa in ceea ce priveste raportul femei - barbati, gandirea sterotipala nu face decat sa umbreasca imaginea femeii in societate. Este normal? In mod cert nu este...

Ce vreau sa spun cu toate acestea este faptul ca munca este in continuare discriminatoare fata de sexe, chiar daca nu in mod declarat. De exemplu, chiar daca nivelul de activitate al femeilor a crescut considerabil incepand cu anii 1970, acestea sunt in mai mare masura victimele somajului, ale joburilor precare si ale angajarii sub nivelul lor de competente, comparand cu situatia barbatilor. Bineinteles ca toate aceste inegalitati se rasfrang si asupra vietii conjugale sii asa ajung la al doilea punct al dicutiei, care vizeaza faptul ca, in viata de cuplu, femeile sunt victimele unor progrese sociale perverse. De exemplu, chiar daca ele si-au castigat mai multa autonomie si independenta in relatiile conjugale datorita scolarizarii si a participarii masive in campul muncii, se regasesc din ce in ce mai multe femei celibatare sau divortate. De ce? Motivele sunt multiple. Unul ar putea fi faptul ca acestea pur si simplu nu mai au timp de o viata personala de succes. Altul ar putea fi legat de barbati: unii dintre ei se simt intimidati de calitatile femeilor si atunci le ocolesc cu desavarsire pe cele care le par puternice si superioare. Totodata, compatibilitatea fragila si dificila dintre maternitate si activitate profesionala au trimis in timp la compromisuri, cum ar fi politicile familiale care le incurajeaza pe femei sa se retraga din campul muncii atunci cand fac un copil. Astfel, femeile sunt puse in situatia de a renunta la cariera si de a se dedica cu prioritate unei vieti domestice. In felul acesta, ele raman tot inegale cu barbatii, insa inegalitatea implica in aceasta situatie si suprimarea independentei.

Chiar si asumarea unei vieti de familie fara a avea si copii inseamna pentru femei un compromis. Este firesc ca putine dintre reprezentantele feminine ale societatii sa aiba forta necesara pentru a avea atat o cariera de succes cat si o viata de familie implinita. Atributiile domestice ale femeii sunt pre-stabilite in a fi mult mai numeroase decat cele ale barbatilor, in timp ce egalitatea dintre femei si barbati presupune ca toti sa munceasca 8 ore pe zi, 5 zile pe saptamana. De aici apare o alta inegalitate, daca privim situatia in ansamblu. Sa presupunem ca exista doi oameni casatoriti care muncesc in acelasi loc si au aceleasi activitati. Insa seara, cand ajunge acasa, femeia se apuca de gatit, spalat rufe, calcat si facut curatenie, in timp ce barbatul se relaxeaza in fotoliu la televizor. Este o imagine des intalnita printre cuplurile ce locuiesc impreuna. Apoi, a doua zi, la serviciu, amandoi ar trebui sa aiba acelasi randament, insa nu este asa, intrucat femeia este mult prea obosita pentru a "functiona la parametri optimi". Este normal sa fie asa? Fireste ca nu! Insa aceste situatii se produc tot din cauza stereotipurilor primite prin educatie... Chiar daca noi consideram lumea secolului 21 moderna si deschisa in gandire, trebuie sa stim ca mentalitatea vis-a-vis de patriarhat se mentine inca la mare valoare, astfel marea majoritate a barbatilor inca mai gandesc in termenii caracteristici acestui model social.

Exista totodata si barbati care le trateaza pe femei de pe acelasi nivel cu ei, insa si aici apar situatii nedorite, dar de data aceasta ori din lipsa educatiei si a manierelor, ori din prezenta unor principii de genul : "Daca tot suntem egali si ne spalam rufele separat, atunci sa nu mai ai pretentia ca eu sa iti deschid usa sau sa iti tin scaunul la restaurant!" Bineinteles ca si in acest caz apare o situatie denaturata si anormala. In primul caz, cel al femeii care are cariera, dar traieste si dupa modelul "femeia trebuie sa faca ce fac femeile, iar barbatul trebuie sa fie barbat", femeia sufera din cauza faptului ca i se cer prea multe, iar in al doilea caz sufera pentru faptul ca nu mai este tratata ca o femeie.


Aveti rabdare si citi-l , e un articol care raspunde acestui topic din multe puncte de vedere.Evident nu-mi apartine , asta pentru cei care imi vor sari in cap ca nu am pus ghilimelele vitale.
Da surprinde aproape toate aspectele .Mi-a placut chiar daca nu l-ai scris tu.Cei care vor sari de fund in sus cu"coppy"...n-au decat.NIMENI DAR ABSOLUT NIMENI NU A PUTUT AVANSA IN STUDIILE SALE DECAT CITIND,COPIIND SI APLICAND CE AU DESCOPERIT ALTII. -E parerea mea in legatura cu cei care urla cu a ceste aberatii...
serpico_
Postat pe 17 Iunie 2012 09:18
De la: kudika132368, la data 2012-06-17 05:08:24@THAIS 13.....eu ,personal,apreciez profund postarea ta anterioara in care se contureaza foarte bine FEMEIA ...ETERNA POVESTE-cunosti expresia nuuu??



insa nu stiu daca si autoarea topicului ,poate face acest lucru!

Ma intreb eu ...daca forumista(ul) asta,poate aprecia cu adevarat valoarea postarii tale.Sincer eu cred ca nu intelege nimic ,in mintea ei fiind noapte TOTALA!
Crede-ma ca stiu de ce spun aceste lucruri....@Black_ lips este doar un avorton pe care o chinuie talentul,in rest ....pauza de masa ...creier neted !


Am vrut doar sa scot in evidenta ca e un subiect complex , cu multe fatete si situatii iar despre autoarea subiectului pot sa spun doar ca este foarte tanara si ca ma bucur ca a abordat un asemenea subiect dar nu are cum sa inteleaga toate aspectele pentru ca nu a trecut inca prin anumite situatii descrise in articol.
Poate ca o judeci totusi prea aspru?
Mie chiar imi place sa te citesc , esti o persoana foarte inteligenta si de ce nu amuzanta.
Eu recunosc cand cineva imi este superior si imi place sa invat cate ceva de la persoana respectiva.
Thais13
Postat pe 17 Iunie 2012 09:37
De la: Thais13, la data 2012-06-17 09:37:34
De la: kudika132368, la data 2012-06-17 05:08:24@THAIS 13.....eu ,personal,apreciez profund postarea ta anterioara in care se contureaza foarte bine FEMEIA ...ETERNA POVESTE-cunosti expresia nuuu??



insa nu stiu daca si autoarea topicului ,poate face acest lucru!

Ma intreb eu ...daca forumista(ul) asta,poate aprecia cu adevarat valoarea postarii tale.Sincer eu cred ca nu intelege nimic ,in mintea ei fiind noapte TOTALA!
Crede-ma ca stiu de ce spun aceste lucruri....@Black_ lips este doar un avorton pe care o chinuie talentul,in rest ....pauza de masa ...creier neted !


Am vrut doar sa scot in evidenta ca e un subiect complex , cu multe fatete si situatii iar despre autoarea subiectului pot sa spun doar ca este foarte tanara si ca ma bucur ca a abordat un asemenea subiect dar nu are cum sa inteleaga toate aspectele pentru ca nu a trecut inca prin anumite situatii descrise in articol.
Poate ca o judeci totusi prea aspru?
Mie chiar imi place sa te citesc , esti o persoana foarte inteligenta si de ce nu amuzanta.
Eu recunosc cand cineva imi este superior si imi place sa invat cate ceva de la persoana respectiva.


@Thais 13,cand am postat ce am postat referitor la autoarea acestui topic,crede-ma ca sant extrem de convinsa ca sta in picioare afrimatia mea.
Chiar daca este tanara,asta nu-i da dreptul ,sa faca afirmatii gratuite la adresa membrilor familiei unui utilizator.
A facut acest lucru ,si la un mod greu de reprodus ,numai ptr. faptul ca ea nu intelegea sau era peste limitele culturii pe care o poseda ,de a intelege subiectul unui topic ,care parea ptr. ea parea o limba necunoscuta.
Si atunci ce i-a trecut ei prin capusorul ala lipsit de circumvolutii...ca ar fi bine sa faca niste " aprecieri" la adresa familiei celui care deschisese topicul si implicit la adresa lui.
Asa ca nu-i mai lua apararea ca nu e usa de biserica.Cand iti permiti sa faci asemenea afirmatii unui necunoscut,practic inseamna ca virgula conduita ta sufera de teribilism!

Sa o faca ,in cercul ei de cunostinte si cand e cazul,insa in acel caz a sarit calul rau !
Si pe unde o prind o desfiintez !cu toata tineretea ei,ca pe mine nu ma impresioaneaza.
kudika132368
Postat pe 18 Iunie 2012 07:58
De la: nicossia, la data 2012-06-16 14:00:33Mit.Desi-i adevarat ca de cand am mai imbatranit si m-am facut mama de baiat,suport pentru parinti si frati mai mari,parca nu ma mai irita.Si-acolo unde lucrez eu,nu-s egala cu baietii.Sunt mai mare decat ei.


bine ca nu o ai mai mare decat ei!
kudika_6668
Postat pe 18 Iunie 2012 08:02
De la: kokeshi, la data 2012-06-17 08:39:30
De la: kudika132368, la data 2012-06-17 05:08:24@THAIS 13.....eu ,personal,apreciez profund postarea ta anterioara in care se contureaza foarte bine FEMEIA ...ETERNA POVESTE-cunosti expresia nuuu??



insa nu stiu daca si autoarea topicului ,poate face acest lucru!

Ma intreb eu ...daca forumista(ul) asta,poate aprecia cu adevarat valoarea postarii tale.Sincer eu cred ca nu intelege nimic ,in mintea ei fiind noapte TOTALA!
Crede-ma ca stiu de ce spun aceste lucruri....@Black_ lips este doar un avorton pe care o chinuie talentul,in rest ....pauza de masa ...creier neted !


Inceteaza de a-i mai jigni pe ceilalti utilizatori! Daca ai ceva de spus, spune la subiect, insa nu-i mai agasa pe cei din jur, si nu-i mai pupa undeva pe cei ce-ti canta in struna!



@kokeshi...ca sa-ti raspund civilizat....nu ma intereseaza subiectul topicului(imi place doar sa citesc postarile voastre despre el) dar sant extrem de interesata de autoarea topicului. Si daca se simte jignita,ea stie foarte bine de ce o fac.

Abtine-te te rog ,si nu te mai lasa"ispitita" de datoriile pe care le ai tu fata de mine.
In ceea ce te priveste, credeam ca ma lamurit lucrurile.
kudika132368
Postat pe 18 Iunie 2012 08:05
De la: dienuscha, la data 2012-06-17 07:44:50
De la: kudika132368, la data 2012-06-17 05:08:24@THAIS 13.....eu ,personal,apreciez profund postarea ta anterioara in care se contureaza foarte bine FEMEIA ...ETERNA POVESTE-cunosti expresia nuuu??



insa nu stiu daca si autoarea topicului ,poate face acest lucru!

Ma intreb eu ...daca forumista(ul) asta,poate aprecia cu adevarat valoarea postarii tale.Sincer eu cred ca nu intelege nimic ,in mintea ei fiind noapte TOTALA!
Crede-ma ca stiu de ce spun aceste lucruri....@Black_ lips este doar un avorton pe care o chinuie talentul,in rest ....pauza de masa ...creier neted !

Stupidity is strong in you, my friend....


SHUTT UP ! "my friend " . Maa... je m'am pish ,
! on you ! do you understand ???
kudika132368
Postat pe 18 Iunie 2012 08:13
De la: Black_Lips, la data 2012-06-10 22:32:51As dori ca pe aceasta tema sa se faca o dezbatere la care sa participe cat mai multi membrii de pe Kudica.ro. Alaturati-va, va rog!


Depinde din ce punct de vedere abordam acest subiect!!Daca este sa o facem din punct de vedere al Creatiei,barbatii sunt egali cu femeile,ca fiinte umane vorbind,avand,fiecare,insa,roluri determinante in cadrul familiei!!
Daca dorim sa discutam ,luand in calcul forta fizica,este clar faptul ca barbatul este superior femeii,nici nu ar fi corect sa fie altfel,,caci barbatul reprezinta puterea,pe cand femeia reprezinta gingasia,sensibilitatea,fragilitatea!!!

Daca dorim sa facem referire la incadrarea sociala,cel putin in societatea noastra,,femeia este pusa in inferioritate ,in raport cu barbatul,si se procedeaz astfel din cauza ideilor invechite,a misoginismului,ambele existente in lumea barbatilor!!Din pacate,,femeile traiesc in aceasta lume,,in ciuda faptului ca multe dintre ele,sunt net superioare,din toate punctele de vedere,barbatilor!!!Societatea moderna este in stapanirea barbatilor,dar asta nu inseamna ca femeile nu sunt capabile,ci,doar ca le sunt minimalizate fortele!

Pozitia femeii, in societate,este de departe defavorizata de mentalitatile degradante existente!!Femeia,dincolo de aspectul fizic,,,reprezinta mult mai mult,,daca barbatul este puterea fizica,,femeia ,,o reprezinta pe cea psihica,stabilizatore de echilibru!!!Daca barbtul reprezinta cuvantul,decizia,,femeia este esenta faptei!!!

Nu pot sa nu militez pentru drepturile femeilor,sunt o feminista convinsa,,ea,poate si vine in completarea barbatului si invers!!Sunt doua jumatati ale unui intreg!!De multe ori,,mi-am pus intrebarea,"Cum ar arata o lume condusa de femei?"Nu stiu daca ar fi o lume perfecta,,dar frumoasa ,sigur ar fi!!!!

Femeie=Barbat,,,o egalitate intre doua spirite puternice,dar dependente una de cealalta!!!
MissRainbow
Postat pe 18 Iunie 2012 08:22
De la: MissRainbow, la data 2012-06-18 08:22:33
De la: Black_Lips, la data 2012-06-10 22:32:51As dori ca pe aceasta tema sa se faca o dezbatere la care sa participe cat mai multi membrii de pe Kudica.ro. Alaturati-va, va rog!


Depinde din ce punct de vedere abordam acest subiect!!Daca este sa o facem din punct de vedere al Creatiei,barbatii sunt egali cu femeile,ca fiinte umane vorbind,avand,fiecare,insa,roluri determinante in cadrul familiei!!
Daca dorim sa discutam ,luand in calcul forta fizica,este clar faptul ca barbatul este superior femeii,nici nu ar fi corect sa fie altfel,,caci barbatul reprezinta puterea,pe cand femeia reprezinta gingasia,sensibilitatea,fragilitatea!!!

Daca dorim sa facem referire la incadrarea sociala,cel putin in societatea noastra,,femeia este pusa in inferioritate ,in raport cu barbatul,si se procedeaz astfel din cauza ideilor invechite,a misoginismului,ambele existente in lumea barbatilor!!Din pacate,,femeile traiesc in aceasta lume,,in ciuda faptului ca multe dintre ele,sunt net superioare,din toate punctele de vedere,barbatilor!!!Societatea moderna este in stapanirea barbatilor,dar asta nu inseamna ca femeile nu sunt capabile,ci,doar ca le sunt minimalizate fortele!

Pozitia femeii, in societate,este de departe defavorizata de mentalitatile degradante existente!!Femeia,dincolo de aspectul fizic,,,reprezinta mult mai mult,,daca barbatul este puterea fizica,,femeia ,,o reprezinta pe cea psihica,stabilizatore de echilibru!!!Daca barbtul reprezinta cuvantul,decizia,,femeia este esenta faptei!!!

Nu pot sa nu militez pentru drepturile femeilor,sunt o feminista convinsa,,ea,poate si vine in completarea barbatului si invers!!Sunt doua jumatati ale unui intreg!!De multe ori,,mi-am pus intrebarea,"Cum ar arata o lume condusa de femei?"Nu stiu daca ar fi o lume perfecta,,dar frumoasa ,sigur ar fi!!!!

Femeie=Barbat,,,o egalitate intre doua spirite puternice,dar dependente una de cealalta!!!


Si as mai veni sa completez spunand ca, din punct de vedere biologic, femeia este, de asemenea, superioara barbatului pentru ca poate purta o sarcina si poate da nastere unei vieti. :)
kokeshi
Postat pe 18 Iunie 2012 08:26
[quote name='kokeshi' date='2012-06-18 08:26:25'
Si as mai veni sa completez spunand ca, din punct de vedere biologic, femeia este, de asemenea, superioara barbatului pentru ca poate purta o sarcina si poate da nastere unei vieti. :)[/quote]


Nici nu se mai pune in discutie acest aspect,Ddivinitatea a inzestrat femeia cu acest dar Divin,,fiind convins ca numai FEMEIA poate fi datatoare de viata!!!!Barbatul contribuie la procreere ,dar izvorul vesniciei este in FEMEIE!!!!Sa ma contrazica cineva!!!

Buna dimineata,Draga Kokeshi!!!!
MissRainbow
Postat pe 18 Iunie 2012 08:32
De la: MissRainbow, la data 2012-06-18 08:32:47[quote name='kokeshi' date='2012-06-18 08:26:25'
Si as mai veni sa completez spunand ca, din punct de vedere biologic, femeia este, de asemenea, superioara barbatului pentru ca poate purta o sarcina si poate da nastere unei vieti. :)



Nici nu se mai pune in discutie acest aspect,Ddivinitatea a inzestrat femeia cu acest dar Divin,,fiind convins ca numai FEMEIA poate fi datatoare de viata!!!!Barbatul contribuie la procreere ,dar izvorul vesniciei este in FEMEIE!!!!Sa ma contrazica cineva!!!

Buna dimineata,Draga Kokeshi!!!! [/quote]

Buna dimineata!
kokeshi
Postat pe 18 Iunie 2012 08:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Carduri de sanatate in sistemul privat 156 De la: calutul 28 Ianuarie 2011 20:41
Un barbat la epilat... 148 De la: _fantoma_ 11 Decembrie 2012 14:12
buna 2 De la: Celia_29 15 Aprilie 2010 16:23
Cum sa-l cuceresti si sa-l faci al tau 54 De la: guru_ion 6 Noiembrie 2011 20:02
ce compatibilitate este intre femeia Pesti si barbatul din Gemeni?cear ma intereseaza 8 De la: Barbie30 28 Iunie 2010 21:20