Setari Cookie-uri

Colegul de serviciu

Cum mi-am petrecut sambata...

Ce e asta?
Avem aici 2 elemente cheie: primul care a aparut a fost pasiunea. Ca nevoie de apropiere..atingere..sarut..curioziate..sex..
Apoi au aparut confidentele, mici secrete si dezvaluiri adica intimitate. Conform triunghiului lui Sternberg, asta s-ar incadra pe latura de stanga, relatie pasional-romantica. Hmmm..de ce o caracterizeaza ca si romantica? Ce mai inseamna romantismul in ziua de azi?
Daca mai era si partea de angajament (commitment) ar fi dat drept relatie desavarsita – miezul adica Cred ca atunci m-am panicat, cu mersul in club, a venit pentru ca promisese cu o zi inainte. De ce promisese? De ce a venit? Nu-i cerusem sa ia decizii cum o sa-si petreaca sambata seara, nu aveam pretentii sa fie cu mine. Deci partea cu commitment-ul eu nu o vad aici, o refuz. Asta e ceea ce ne face liberi, de aia am acceptat compromisul. Nu m-am angajat la absolut nimic, oricand, oricare e liber sa puna stop. Fara sa ne suparam!
/*Nu pot sa cred, s-a rupt planta, de una singura, era o supravietuitoare... Mda, e un dezastru, confirmat de planta care tocmai s-a sinucis.*/

Citesc mai sus si imi zic ca totul e gresit interpretat pentru ca nu exista premise ca sa ajungi la concluzia ca toata treaba asta se poate defini ca o “relatie”. E, da.. doar o treaba ) Sternberg pica, totusi e un desen bun daca vrei o imagine de ansamblu. Ma gandesc acum oare ce colt ii lipseste lui de acolo din relatia lui? Da, el are una, eu am renuntat la ce construisem in 3-4 luni din n motive, unul fiind el.
Now facts...deci “treaba” asta nu-i consumata evident pentru nici unul. Sau oare eu ma amagesc din nou? De ce nu s-a rezumat la tacere si acceptare ca mica lui aventura s-a terminat? si acum, dupa cateva zile, revine cu vorbe grele si atac direct la persoana? Si eu de ce am ajuns sa ma refulez pe un forum?
Mai e de fumat din ea sau.. poate o fi pe seama orgoliilor. Hmmm...O fi ceva de genu: nu nu, eu iti dau papucii, nu tu mie. Chiar?

De ce exista “treaba”? Proximitatea , interactiunea, un criteriu de excludere uitat de mine – chiar 2 de fapt – imi e coleg si e intr-o relatie, simpatie reciproca,( u like me? There must be something smart about u then) similaritati? Da, smokes, proiectul, nebunia – principalele, in ordinea care in care au aparut – si nu o sa dispara toate peste noapte – una sigur am revolzat-o, cel putin acum.

Ce-i de facut? Baga-o sub presh sau consum-o? Ce inseamna sa o consumi? Sa ti-o pui pana lesini? Aia intr-o noapte...si poimaine? Mai vrei iar o tura. Pai daca-i hell of a ride, s-apoi? Iesi in club D sau my way or the highway ))
Si cum sa o bag sub presh? Ca parca pot sa o ascund, e in fata mea de zeci de ori pe ziua lucratoare...
O sa ma fac ca nu vad atunci, poate de data asta ma tine mai mult de 2 luni...si e pentru totdeauna.

Cum am ajuns sa ma mir? I-am spus ca am terminat-o. Scurt, o linie intr-un mesaj. Imi spune apoi ca I fucked him up.. ..Face pe victima? Asta e o reactie tipica de manipulator in devenire. In seara aia eu ma simtisem parasita si.. dezamagita. Si cum “treaba” e fragila, ca e suficient sa trosneasca un bat ca sa puste altele...ma rog, de efect, a trosnit un intreg scaun, cu tot cu el – il impinsesem cu mai multa forta decat as fi crezut ca am. Urat din partea mea, a dat frustrarea pe afara la o chestie ironica marunta..De fapt, a inceput sa nu-mi mai convina ceea ce reprezentam pentru el. Imi spunea a 2-a zi ca il doare...as fi vrut sa il sarut sa-i treaca, nu puteam acolo, dar nici rasul isteric ales in loc n-a dat bine.

Imi zice F, psihologul, ca sunt atrasa de un anumit tip de barbati. Si ca el e in oglinda cu C, ex-ul. Adica acelasi imposibil, dar din alt unghi. Ma stoarce chestia asta de cand mi-a pus-o asa, direct, in brate. Motiv si mai bun sa dau bir cu fugitii. E chiar grav... nici macar nu-mi pot recunoaste mie chestia asta pana la capat. Pai de aia fug, sa nu cumva sa se repete istoria..lalala...n-aud si nu vad nimic pana cand incep mesajele lui si.. ..iar, se intampla, se repeta, incep sa bocesc. Ca si acuma...pffff...stop it! Iar sa ma duc la sedinte de golit mintea? Cand? O sa-si smulga F parul din cap ca dupa atata munca, eu ce fac? Acelasi lucru! O sa incerc sa traiesc cu mine asa, a fuckhead that I am, one with the universe si cu gust sarat...Mi-am facut-o singura...din nou..mai grav..Oare ce am invatat in plus? hah!

De ce nu putea sa fie simpla “treaba”? Sa ma pupe si sa-mi ureze bafta in my future “endeavors? S-a comportat urat, il credeam mai bun de atat, credeam ca stie de ce am ales compromisul cu el. Tot orgoliile raman cred, les fleurs du mal. Cum am putut eu sa-i scriu ca e gata ....trebuia probabil sa ii soptesc la urechea stanga, pe cand ne incingeam...”asta-i ultima...trebuie sa plec, esti prea aproape de mine..si nu pot sa-ti cer decat.. sa ma lasi.”
kudika_9046
Postat pe 3 Iunie 2012 02:35

sofisticata ! sau ai mintea stricata vorba cantecului de la radio!
Ce credeai?! ca ti-o pui cu tovarasul coleg dupa care te speli cu apa si sapun si totul e ca inainte!? Te-ai inselat! Urmele si petele nu se vor spala decat daca dai in vreo boala ce afecteaza memoria
Numai o femeie poate gandi cum ai facut-o tu
kudika_6668
Postat pe 3 Iunie 2012 06:27
E o harababura in mintea ta iar acest talmes-balmes se reflecta si in relatiile tale. Rezolva-ti mai intai conflictele interioare, pune-ti ordine in ganduri si pe urma abia cauta-ti pe cineva. In felul asta nu faci decat sa te autodistrugi.
Micaell
Postat pe 3 Iunie 2012 10:55


Ai fi foarte potrivita rolului de naratoare a unei povesti de viata!!!Ce anume vrei sa demonstrezi????Ai facut din aventura ta o adevarata naratiune a gandurilor si trairilor tale interioare,usor bulversate dupa cum observ!!!Trebuie sa faci din relatia ,voita de fapt,cu un barbat,coleg sau nu,o simpla insiruire de momente placute si doar atat,daca mai mult nu iti ermite inima!!!Duci o lupta cu tine insati,,aici este rezolvarea ,in inima ta,,dupa care poti trece la urmatorul capitol al naratiunii tale!!!Ai talent in asa ceva,,fructifica-l corespunzator!!!
MissRainbow
Postat pe 3 Iunie 2012 11:05
mmm. n-as putea sa ma dezmint, nu? sunt femeie, doar nu te asteptai sa ma comport ca un barbat.Dar oare, in toata povestea de mai sus, am avut ceva din moravurile unui barbat?
kudika_9046
Postat pe 3 Iunie 2012 11:46

...relatia cu un coleg de serviciu ar trebui sa fie strict profesionala si nu una sentimentala...!
rondina
Postat pe 3 Iunie 2012 11:50
De la: kudika_9046, la data 2012-06-03 11:46:07mmm. n-as putea sa ma dezmint, nu? sunt femeie, doar nu te asteptai sa ma comport ca un barbat.Dar oare, in toata povestea de mai sus, am avut ceva din moravurile unui barbat?



Nu,nu ai avut,dar nu stiu de ce am impresia ca ti-ai dorit acest lucru!!!!Ramai femeie,si incearca sa te regasesti in tine,,,acolo este femeia adevarata,nu in ceea ce se vede in exterior!!Repet,ai talent in redarea povestirilor,,scrie,nu doar ce traiesti!!!
MissRainbow
Postat pe 3 Iunie 2012 11:52
De la: rondina, la data 2012-06-03 11:50:58
...relatia cu un coleg de serviciu ar trebui sa fie strict profesionala si nu una sentimentala...!


Cam tarziu pentru asta acum, nu? Si sa nu crezi ca am ajuns in situatia asta de pe o zi pe alta. ...ii spusesem ca nu ne jucam in "curtea noastra", nu eram curioasa de el, l-am evitat o vreme, a fost liniste. Dar am inceput sa il observ, sa fiu in alt fel atenta.
Si ma gandesc acum la termenul de "self-fulfilling profecy": "Atunci cand dialogul interior vizeaza propria persoana, ajungem la credinte limitative si la acte de autosabotaj. Gandurile ne influenteaza subtil comportamentul, transformandu-se in profetii autoimplinite" Deci da, incepusem sa ma gandesc la idee, pana cand gandurile au dat roade. Rezultatul? acum, e foarte trist, pentru ca desi stiam pana unde pot merge cu "treaba", m-am lasat dusa de val de fiecare data, si lasand garda jos, m-am indragostit de..el si de ideea de imposibil care o reprezinta.
De ce sa fac sa-mi fie usor cand pot sa le complic? Asa ca am lasat sa ma simt vie, ma simt si acum cand lucrurile nu sunt bune deloc. Dar stiu ca nu o sa ma doboare, o sa ma vindec, ca peste ceva timp, o sa o iau de la capat ca sa sufar din nou...
Si imi vine in minte citatul lui George Santayana: Doar greul e ceea ce trebuie facut imediat, imposibilul cere mai mult timp.
kudika_9046
Postat pe 3 Iunie 2012 12:35
De la: kudika_9046, la data 2012-06-03 12:35:29
De la: rondina, la data 2012-06-03 11:50:58
...relatia cu un coleg de serviciu ar trebui sa fie strict profesionala si nu una sentimentala...!


Cam tarziu pentru asta acum, nu? Si sa nu crezi ca am ajuns in situatia asta de pe o zi pe alta. ...ii spusesem ca nu ne jucam in "curtea noastra", nu eram curioasa de el, l-am evitat o vreme, a fost liniste. Dar am inceput sa il observ, sa fiu in alt fel atenta.
Si ma gandesc acum la termenul de "self-fulfilling profecy": "Atunci cand dialogul interior vizeaza propria persoana, ajungem la credinte limitative si la acte de autosabotaj. Gandurile ne influenteaza subtil comportamentul, transformandu-se in profetii autoimplinite" Deci da, incepusem sa ma gandesc la idee, pana cand gandurile au dat roade. Rezultatul? acum, e foarte trist, pentru ca desi stiam pana unde pot merge cu "treaba", m-am lasat dusa de val de fiecare data, si lasand garda jos, m-am indragostit de..el si de ideea de imposibil care o reprezinta.
De ce sa fac sa-mi fie usor cand pot sa le complic? Asa ca am lasat sa ma simt vie, ma simt si acum cand lucrurile nu sunt bune deloc. Dar stiu ca nu o sa ma doboare, o sa ma vindec, ca peste ceva timp, o sa o iau de la capat ca sa sufar din nou...
Si imi vine in minte citatul lui George Santayana: Doar greul e ceea ce trebuie facut imediat, imposibilul cere mai mult timp.



Hmm,niciodata nu este tarziu sa-ti asumi "culpa" data de iubire,dar si sa o transformi in "greu"!!!
MissRainbow
Postat pe 3 Iunie 2012 12:46
De la: kudika_9046, la data 2012-06-03 12:35:29
De la: rondina, la data 2012-06-03 11:50:58
...relatia cu un coleg de serviciu ar trebui sa fie strict profesionala si nu una sentimentala...!


Cam tarziu pentru asta acum, nu? Si sa nu crezi ca am ajuns in situatia asta de pe o zi pe alta. ...ii spusesem ca nu ne jucam in "curtea noastra", nu eram curioasa de el, l-am evitat o vreme, a fost liniste. Dar am inceput sa il observ, sa fiu in alt fel atenta.
Si ma gandesc acum la termenul de "self-fulfilling profecy": "Atunci cand dialogul interior vizeaza propria persoana, ajungem la credinte limitative si la acte de autosabotaj. Gandurile ne influenteaza subtil comportamentul, transformandu-se in profetii autoimplinite" Deci da, incepusem sa ma gandesc la idee, pana cand gandurile au dat roade. Rezultatul? acum, e foarte trist, pentru ca desi stiam pana unde pot merge cu "treaba", m-am lasat dusa de val de fiecare data, si lasand garda jos, m-am indragostit de..el si de ideea de imposibil care o reprezinta.
De ce sa fac sa-mi fie usor cand pot sa le complic? Asa ca am lasat sa ma simt vie, ma simt si acum cand lucrurile nu sunt bune deloc. Dar stiu ca nu o sa ma doboare, o sa ma vindec, ca peste ceva timp, o sa o iau de la capat ca sa sufar din nou...
Si imi vine in minte citatul lui George Santayana: Doar greul e ceea ce trebuie facut imediat, imposibilul cere mai mult timp.

De obicei nu ne place sa fim noi cei incriminati, cei care gresesc. E neplacut cand cineva iti spune ca ai gresit. Partea buna e ca, din cand in cand, gresim cu totii. O greseala nu inseamna sfarsitul lumii... Daca ai gresit, recunoaste si invata din greseala respectiva. Astfel vei evita discutii inutile despre cine ce a facut, iar incidentul neplacut va fi uitat mai repede.
Se spune ca a invata din propriile greseli ne-ar scuti de multe necazuri, dar daca acordam atentie vietii noastre sau mai corect spus comportamentului nostru de-a lungul vietii, observam de cele mai multe ori ca un anumit tip de greseala, sau mai multe, s-au perpetuat in permanenta.
Se pare ca si tu ai invatat di propriile greseli, deci...un prim pas l-ai facut deja!
Daca te consoleaza cu ceva, nimeni nu este perfect si...toti gresim la un moment dat!
rondina
Postat pe 3 Iunie 2012 12:50
De la: rondina, la data 2012-06-03 12:50:12
De la: kudika_9046, la data 2012-06-03 12:35:29
De la: rondina, la data 2012-06-03 11:50:58
...relatia cu un coleg de serviciu ar trebui sa fie strict profesionala si nu una sentimentala...!


Cam tarziu pentru asta acum, nu? Si sa nu crezi ca am ajuns in situatia asta de pe o zi pe alta. ...ii spusesem ca nu ne jucam in "curtea noastra", nu eram curioasa de el, l-am evitat o vreme, a fost liniste. Dar am inceput sa il observ, sa fiu in alt fel atenta.
Si ma gandesc acum la termenul de "self-fulfilling profecy": "Atunci cand dialogul interior vizeaza propria persoana, ajungem la credinte limitative si la acte de autosabotaj. Gandurile ne influenteaza subtil comportamentul, transformandu-se in profetii autoimplinite" Deci da, incepusem sa ma gandesc la idee, pana cand gandurile au dat roade. Rezultatul? acum, e foarte trist, pentru ca desi stiam pana unde pot merge cu "treaba", m-am lasat dusa de val de fiecare data, si lasand garda jos, m-am indragostit de..el si de ideea de imposibil care o reprezinta.
De ce sa fac sa-mi fie usor cand pot sa le complic? Asa ca am lasat sa ma simt vie, ma simt si acum cand lucrurile nu sunt bune deloc. Dar stiu ca nu o sa ma doboare, o sa ma vindec, ca peste ceva timp, o sa o iau de la capat ca sa sufar din nou...
Si imi vine in minte citatul lui George Santayana: Doar greul e ceea ce trebuie facut imediat, imposibilul cere mai mult timp.

De obicei nu ne place sa fim noi cei incriminati, cei care gresesc. E neplacut cand cineva iti spune ca ai gresit. Partea buna e ca, din cand in cand, gresim cu totii. O greseala nu inseamna sfarsitul lumii... Daca ai gresit, recunoaste si invata din greseala respectiva. Astfel vei evita discutii inutile despre cine ce a facut, iar incidentul neplacut va fi uitat mai repede.
Se spune ca a invata din propriile greseli ne-ar scuti de multe necazuri, dar daca acordam atentie vietii noastre sau mai corect spus comportamentului nostru de-a lungul vietii, observam de cele mai multe ori ca un anumit tip de greseala, sau mai multe, s-au perpetuat in permanenta.
Se pare ca si tu ai invatat di propriile greseli, deci...un prim pas l-ai facut deja!
Daca te consoleaza cu ceva, nimeni nu este perfect si...toti gresim la un moment dat!

Concluzia e ca: cei ce nu-si pot aminti trecutul, sunt condamnati sa-l repete. Aici am gresit eu, am vrut sa uit o experienta neplacuta si hoooray!! am reusit.
kudika_9046
Postat pe 3 Iunie 2012 12:56
rondina
Postat pe 3 Iunie 2012 13:00
Sfatul meu?! Ai nevoie de o vacanta departe de creierul tau suprasolicitat cu intrebari nefolositoare.Mergi la mare cateva zile, respira , simte-te libera de tot ce te'nconjoara.
DefineDefiance
Postat pe 7 Iunie 2012 16:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Bancuri tary!!!!postati-le aici 173 De la: ana18 15 Septembrie 2009 23:35
oare ce e de facut 14 De la: Lady_Gaga9 24 Noiembrie 2009 15:55
cum omori idila sotului 19 De la: balanta65 9 Iulie 2010 19:28
Fostul iubit e cuplat cu prietena mea 9 De la: vss 4 Mai 2010 21:01
era cu mine si o vedea pe fosta..... 20 De la: blue_angel1986 29 Decembrie 2009 03:46