Setari Cookie-uri

unde este greseala?

De la: , la data 2012-06-18 16:57:27


"Buna ziua.
Povestea pe scurt:am divortat cand am aflat ca ma inseala ...."


Nici chiar eu nu am rabdarea necesara pentru a-ti analiza subiectul!!!!!


Doamna draga,te rog,,fa un rezumat,concis si la subiect asupra temei respective,si vom sta de vorba!!!!Prea multa lamentare si excesiv de multe autoreprosuri,,,mai taie din ele,fii corecta cu tine si recurge la o redare scurta si concentrata a subiectului in sine!!!Nu mai face castel din carti de joc,ci din propria-ti viata,punand caramida cu caramida,cladit cu hotarare si onestitate!!Restul,,,este o simpla poveste,,intalnita la sute de femei dezamagite!!!!
MissRainbow
Postat pe 18 Iunie 2012 17:13
Eh uite ca eu am avut rabdare sa citesc...dar sincer nu prea iti pot da sfaturile pe care le astepti tu. Tot ce iti pot spune este sa o lasi in pace pe fosta, s-o satura ea odata si odata, poate atunci cand va gasi un alt barbat. Cat despre fetite vor creste mari, vor intelege si totul se va schimba. O sa vezi; trebuie doar sa ai rabdare
dienuscha
Postat pe 18 Iunie 2012 17:15
Pentru persoana care a deschis topicul: am impresia ca tot ceea ce se intampla reprezinta mai degraba o rafuiala intre Dumneavoastra si fosta sotie a actualului sot. Remarc, surprinsa, ca rolul domnului sot e mai mult simbolic in toata aceasta sarada, desi el ar fi trebuit sa intervina primul, fiind vorba de un conflict intre fosta sotie si actuala, dar fiind si copiii dumnealui la mijloc.

In primul rand, el ar trebui sa va apere in fata tuturor si sa va fie alaturi, indiferent de ceea ce spun sau cred ceilalti. In al doilea rand, el este tatal acelor copii, deci este unul dintre parintii care trebuie sa participe in mod activ la educatia copiilor, alaturi de fosta lui sotie si de Dumneavoastra. Rolul Dumneavoastra in aceasta familie este rolul unei mame vitrege, nu a unei prietene, nu inteleg de ce nu va asumati acest rol fata de cele doua fetite. Atrageti atentia fetitelor de cate ori mama lor le spune prostii, aratati-le fetitelor unde gresesc cand adopta un anumit limbaj sau comportament.

Si nu uitati, doamna, sa-l implicati pe sotul Dummneavoastra mai mult in viata de familie. Cereti-i sa intervina ca sa va apere si sa va sustina cauza. Nu-l mai lasati sa fie atat de moale si sa joace rolul unui pion, impingeti-l de la spate sa-si depaseasca conditia si zona de comfort.

Succes va doresc!
kokeshi
Postat pe 18 Iunie 2012 21:10
Pe scurt:fosta nevasta a sotului meu imi face probleme.Pe la altii ,barfe nefondate,cum ca m-as fi bagat pe sotul ei;eu l-am intalnit pe acest barbat la cateva luni dupa ce divortasera;de aici,o atmosfera de rahat la servici,unde sunt inconjurata de fostele ei colege.Ce atitudine sa iau?
Iar in viata particulara,desi relatia pe care am construit-o cu fetitele este destul de buna,ma trezesc din cand in cand cu "strambe"la adresa mea puse de ea in sufletul copiilor.Cum ar trebui sa tratez situatia?(Sotul discuta cu fetele,dar a incetat de mult sa mai trateze vreo problema cu ea, a ajuns la concluzia ca este inutil-este cazul sa discute ceva cu ea in situatia data?nu pune paie pe foc?)
renada
Postat pe 19 Iunie 2012 12:32
De la: kudika085342, la data 2012-06-19 12:32:37Pe scurt:fosta nevasta a sotului meu imi face probleme.Pe la altii ,barfe nefondate,cum ca m-as fi bagat pe sotul ei;eu l-am intalnit pe acest barbat la cateva luni dupa ce divortasera;de aici,o atmosfera de rahat la servici,unde sunt inconjurata de fostele ei colege.Ce atitudine sa iau?
Iar in viata particulara,desi relatia pe care am construit-o cu fetitele este destul de buna,ma trezesc din cand in cand cu "strambe"la adresa mea puse de ea in sufletul copiilor.Cum ar trebui sa tratez situatia?(Sotul discuta cu fetele,dar a incetat de mult sa mai trateze vreo problema cu ea, a ajuns la concluzia ca este inutil-este cazul sa discute ceva cu ea in situatia data?nu pune paie pe foc?)



Draga mea,iata raspunsurile dorite!!!!

In ceea ce priveste reactia ,vis-a-vis de fosta sotie a partenerului tau,,daca nu exista animozitati si din partea lui,,,se impune a fi una de indiferenta si ignorare absoluta fata de persoana in cauza si nepasare fata de tot ceea ce vine din directia ei!!!

Referitor la copilasii respectivi,,sincer,astfel de situatii sunt ingrate pentru ca ,prin prezenta in sine,,cei doi copii aduc in familie,o doza de antipatie si nemultumire,in ciuda faptului ca acestia sunt,pur si simplu,nevinovati!!!Este imbucurator faptul ca te intelegi cu fetitele,tot asa va trebui sa te comporti si in continuare,,dovedeste-le copiilor faptul ca poti fi o mama de-a doua de cinste,si ,nu in ultimul rand,o prietena apropiata lor,,este foarte importanta comunicarea de asemenea natura, in astfel de relatii, cu copii proveniti din casnicii anterioare!!Cazul in sine trebuie tratat cu rabdare si multa dragoste!!Esti femeie,,deci poti iubi,cu atat mai mult daca facem referire la niste suflete de ingerasi,,copiii nu pot fi acuzati de ratacirile parintilor lor!!! Detaseaza-te de rautatile doamnei si apropie-te, cat poti de mult, de acele fetite,nu prin ura ,ci prin dragoste de mama,chiar daca ,din punct de vedere biologic,nu esti asa ceva!!!Nu,sotul tau ,sa nu discute cu fosta sotie pentru ca nu se justifica gestul,o va inrai si mai mult,agitand astfel spiritele!!!Priveste totul ca pe un roman ,pe care trebuie sa-l parcurgi ,fila cu fila,chiar daca nu este pe gustul tau.in schimb,daca iti place "Literatura vietii",te vei stradui sa-i afli finalul!!!!Totul ,,,trebuie facut cu multa,multa rabdare!!!Succes!!!
MissRainbow
Postat pe 19 Iunie 2012 12:53
Multumesc de sfaturi.Cred ca ,dpdv.rational gandeam aceleasi lucruri.Stii unde este greutatea?Cand la bine ti se raspunde cu inveninare,cand la reactii oneste ti se arunca in fata mizerii...E greu de suportat sufleteste destramarea binelui (pe care ti-l doresti sa-l faci -copiilor acelora si implicit familiei tale)-din urzeala rautatilor altuia pe care nici nu-l cunosti prea bine.Imi trebuie rabdare cat casa....
renada
Postat pe 19 Iunie 2012 15:53
De la: kudika085342, la data 2012-06-19 15:53:34Multumesc de sfaturi.Cred ca ,dpdv.rational gandeam aceleasi lucruri.Stii unde este greutatea?Cand la bine ti se raspunde cu inveninare,cand la reactii oneste ti se arunca in fata mizerii...E greu de suportat sufleteste destramarea binelui (pe care ti-l doresti sa-l faci -copiilor acelora si implicit familiei tale)-din urzeala rautatilor altuia pe care nici nu-l cunosti prea bine.Imi trebuie rabdare cat casa....


Da,inteleg ce anume te framanta!!!

Draga mea,ar fi trebuit sa stii ca in momentul in care ai acceptat sa te casatoresti cu acel domn,,odata cu el,,iti vor veni si problemele legate de casatoria anterioara ,ca vrei sau nu vrei!!!Daca iti doresti aceasta familie,,trebuie sa-ti impui autocontrolul,detasarea si perseverenta in asigurarea climatului armonios din familia ta!!!In astfel de cazuri,,,totul este greu de suportat,tot ce este neavenit in viata ta!!!Lupta,draga mea,pentru linistea ta si a celor dragi tie,,merita eforul,,daca il faci pentru cel,care te iubeste!!!
MissRainbow
Postat pe 19 Iunie 2012 16:10
Multumesc de sfaturi.
Da ,am stiut la ce ma inham,la un barbat cu doi copii din fosta casatorie,cu ceeace implica copiii.Am stiut ca il aleg pe el si nu un altul pentru ca am simtit ca el putea sa imi daruiasca lucrurile dupa care tanjeam:dragoste,intelegerea situatiei mele de femeie cu un copil,compatibilitate intelectuala,de principii,emotionala,si calitatile unui bun educator al baietelului meu.Vreau chiar sa spun ca el imbraca mai bine haina parintelui pt copilul meu decat eu pt fetele lui,eu imi fac o datorie din 2 in 2 saptamani,iar el face educatie zilnica si apropiere sufleteasca in plus(poate rutina zilnica isi pune amprenta in sufletele lor-si asa se naste,din obisnuinta,iubirea) .
Dar n-am stiut ca ma inham la presiunile unei "foste"furioase si irationale.Caci cum pot numi altfel o femeie care ii spune propriului copil:"tata il iubeste mai mult pe baietelul acela strain decat pe tine,fata lui."-a venit cea mica plangand sambata trecuta la taica-su,spunand-i"uite ce mi-a zis mami".Eu stiu ca si intr-o familie normala sunt inerente geloziile intre copii,dar fetita nu a sugerat ca ea simte asta(nici nu avea cum, suntem atenti sa nu facem diferente),ea a supozitionat ca mama are dreptate.
Asta este greutatea,nu copiii barbatului,ci influenta nefasta a fostei.De ce o face?de ce pe carca copiilor ei, in detrimentul cui?crede ca ma loveste pe mine,pe el?da,ne macina vesnic echilibrul construit,mereu trebuie sa-l recladim,dar cel mai tare sufera cei mici...Cine stie cand isi va termina frustrarile de macinat si voi scapa si eu?!!
renada
Postat pe 21 Iunie 2012 14:38
De la: kudika085342, la data 2012-06-21 14:38:15Multumesc de sfaturi.
Da ,am stiut la ce ma inham,la un barbat cu doi copii din fosta casatorie,cu ceeace implica copiii....



Draga mea,,este greu de apreciat si gestionat astfel de ambuteiaje in casnicii cu copii proveniti si din alte casatorii!!!Te inteleg foarte bine,si de aceea vin si iti spun sa fii tenace si perseverenta in rabdarea afisata in familie,mai ales in raport cu acei copilasi!!Din pacate,nu poti rupe legatura dintre tatal lor si ele,,este pur biologica si paterna.Daca voi doi va iubiti,,veti trece peste toate neplacerile,dar in timp,nu instant,,pana cand fetele vor deveni majore si vor hotara singure asupra vizitei la tatal lor!!!Mama lor ,in inconstienta personala,nu realizeaza faptul ca acei copii,vor trebui sa-i suporte intrigile,nefiind vinovati!!!Aici este tragedia,mai ales ca vorbim de fetite,,fiinte mai sensibile si mult mai delicate decat baietii!!!Ai rabdare cu ele,,exemplul personal,le va linisti si le vor apropia de tine!!!Fii,in continuare,mama pentru ele!!!Rupe din tine,,prefa-te ca nu observi rautatea doamnei si cresteti-va copilasii in liniste!!!
MissRainbow
Postat pe 21 Iunie 2012 15:11
De la: kudika085342, la data 2012-06-21 14:38:15Multumesc de sfaturi.
Da ,am stiut la ce ma inham,la un barbat cu doi copii din fosta casatorie,cu ceeace implica copiii.Am stiut ca il aleg pe el si nu un altul pentru ca am simtit ca el putea sa imi daruiasca lucrurile dupa care tanjeam:dragoste,intelegerea situatiei mele de femeie cu un copil,compatibilitate intelectuala,de principii,emotionala,si calitatile unui bun educator al baietelului meu.Vreau chiar sa spun ca el imbraca mai bine haina parintelui pt copilul meu decat eu pt fetele lui,eu imi fac o datorie din 2 in 2 saptamani,iar el face educatie zilnica si apropiere sufleteasca in plus(poate rutina zilnica isi pune amprenta in sufletele lor-si asa se naste,din obisnuinta,iubirea) .
Dar n-am stiut ca ma inham la presiunile unei "foste"furioase si irationale.Caci cum pot numi altfel o femeie care ii spune propriului copil:"tata il iubeste mai mult pe baietelul acela strain decat pe tine,fata lui."-a venit cea mica plangand sambata trecuta la taica-su,spunand-i"uite ce mi-a zis mami".Eu stiu ca si intr-o familie normala sunt inerente geloziile intre copii,dar fetita nu a sugerat ca ea simte asta(nici nu avea cum, suntem atenti sa nu facem diferente),ea a supozitionat ca mama are dreptate.
Asta este greutatea,nu copiii barbatului,ci influenta nefasta a fostei.De ce o face?de ce pe carca copiilor ei, in detrimentul cui?crede ca ma loveste pe mine,pe el?da,ne macina vesnic echilibrul construit,mereu trebuie sa-l recladim,dar cel mai tare sufera cei mici...Cine stie cand isi va termina frustrarile de macinat si voi scapa si eu?!!


Te cred in tot ce spui si admit ca mi-ai starnit simpatia, pentru ca esti exact opusul unui alt tip de femeie, mama de-a doua. Acela in care ea isi accepta rolul doar pentru unul dintre copii, caci asta-i paritatea. Din cauza nemerniciei adultilor sufera iar copiii, fratii dezbinati, deveniti egoisti si invidiosi. Copilul "favorizat" are de dus povara acceptarii de catre femeia tatalui lui. Caci el este acum ajutat sa devina "tata" pentru ceilalti, ramasi acasa.

Stii cand se va incheia calvarul tau si al familiei tale? Cand fetele vor fi suficient de mari sa discearna si sa judece singure cum se manifesta dragostea adultilor din viata lor.
Nu-ti pierde rabdarea si nici intelegerea pentru copilele ce n-au nici o vina in legatura cu caracterul mamei lor. Iar sotul tau nu ar putea sa schimbe mare lucru discutand cu fosta lui sotie, poate cel mult ar starni-o mai mult, vazand ca stilul ei da roade, va creeaza probleme. Eu as incerca sa repar raul, ignorand sursa. Vine si timpul cand munca ei va fi in zadar sau se va intoarce impotriva-i, caci copiii sunt, la un moment dat, cei mai aspri judecatori ai parintilor lor. E pragul lor de maturitate, atat de trist, dar, din pacate, greu de ignorat.
maybe
Postat pe 9 Iulie 2012 00:22
Cred ca e inutil sa mai intrebi, chiar si retoric...
Pastreaza atmosfera din casa ta placuta si arata-le fetelor, cand va viziteaza, ca poti fi afectuoasa cu ele, ca te intereseaza fericirea lor la fel de mult ca a tatalui lor. Vorbeste-o admirativ (oh, ce ipocrizie ) pe mama lor, ca si cum ai avea de invatat din experienta ei de mama... Ignora rautatile, or fi fiind justificate din punctul ei de vedere, caci e uman sa vezi unde-ai gresit abia cand nu mai poti repara, si-atunci tentatia de a da vina pe altii e aproape irezistibila.
Vrei sa se creada ca tu l-ai ajutat sa le lase?! Nu cred, atunci arata-ti sufletu generos si nu lua in seama rautatile unei femei ce si-a pierdut siguranta. Ai spus ca stii la ce te-ai inhamat, constient.
Diplomatie si rabdare este solutia, indiferent care este greseala si a cui. A fetelor in nici un caz.
mobilemaimai_no1
Postat pe 18 Iulie 2012 22:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Locuiesc cu cumnata care imi distruge relatia, va rog dati-mi un sfat 51 De la: Brunetica25 19 Martie 2013 18:49
Unde v-ati cunoscut alesul? 10 De la: kudika_10344 10 Noiembrie 2013 14:18
Bebe la 8 luni,cate scaune este normal? 3 De la: Mioara_Gabriela 18 Februarie 2011 21:38
ce e rau in a fi fost casatorita 53 De la: catalina69 18 Mai 2010 11:54
Am nevoie de un sfat si de sustinere... 2 De la: marco918 19 August 2010 18:46