Setari Cookie-uri

menstruazie prelungita

Buna , ar fii bine sa faci un control medical . Eu am fost si mi-a spus ca am noduli fibromatosi ( si eu aveam menstruatia abundenta si cu cheaguri ) , apoi am inceput sa beau ceai de zmeur si clorocalcin 60 pic dimineata si seara in timpul menstruatiei . Mie imi merge foarte bine asa , dar intai am aflat cauza . Sanatate multa iti doresc !
kudika011251
Postat pe 2 Septembrie 2012 11:42
am 33 de ani. anul trecut am patit si eu la fel. de fapt de vreo 10 ani am tot avut probleme cu menstruatia foarte abundenta si de lunga durata si cu dureri groaznice. am tot fost la medici si toti mi-au dat anticonceptionale.
anul trecut la fel. am mers totusi la medic desi imi era jena si mi-a spus ca s-ar putea sa fie din cauza unei epuizari groaznice.dar tot mi-a dat iar pilule. dupa 2 luni aceleasi probleme desi luam anticonceptionale. atunci mi le-a schimbat cu altele mai tari. de la ele am ajuns nervoasa si agitata si ma umflam vazand cu ochii.
am decis ca nu mai iau nici daca mor.
pe urma am descoperit gelul de aloe vera de la forever. impreuna cu inca ceva produse naturale am reusit sa rezolv problema,si de atunci nu mai am treaba.
sfatul meu e sa mergeti la medic macar si pt o discutie, si apoi in functie de ce va spune eu va stau la dispozitie cu experienta mea.
sanatate!
sonia2006
Postat pe 2 Septembrie 2012 13:39
Draga mea poti avea un fibrom uterin ceea ce da menstruatii prelungite trebuie sa mergi la medic sa vezi daca e acest lucru si e m-am confruntat cu acest lucru anul trecut si eu am avut cam jumatate de luna menstuatie ,problema e ca te anemiezi lucru f nasol deci fugi la medic mie mi-a dat niste pastile si s-a oprit .Sanatate.
kudika403137
Postat pe 2 Septembrie 2012 15:51
De la: kudika403137, la data 2012-09-02 15:51:56Draga mea poti avea un fibrom uterin ceea ce da menstruatii prelungite trebuie sa mergi la medic sa vezi daca e acest lucru si e m-am confruntat cu acest lucru anul trecut si eu am avut cam jumatate de luna menstuatie ,problema e ca te anemiezi lucru f nasol deci fugi la medic mie mi-a dat niste pastile si s-a oprit .Sanatate.



Sunt patru situatii clare,in care ,menstra este persistenta:

1. Prezenta fibromului uterin de mari dimensiuni
2. Ovare polichistice
3.Existenta tomorilor de natura canceroasa
4.Debutul in menopauza
Mai este si situatia generata de sarcinile extrauterine,dar nu se pune in discutie aici.
MissRainbow
Postat pe 2 Septembrie 2012 15:57
De la: MissRainbow, la data 2012-09-02 15:57:50
De la: kudika403137, la data 2012-09-02 15:51:56Draga mea poti avea un fibrom uterin ceea ce da menstruatii prelungite trebuie sa mergi la medic sa vezi daca e acest lucru si e m-am confruntat cu acest lucru anul trecut si eu am avut cam jumatate de luna menstuatie ,problema e ca te anemiezi lucru f nasol deci fugi la medic mie mi-a dat niste pastile si s-a oprit .Sanatate.



Sunt patru situatii clare,in care ,menstra este persistenta:

1. Prezenta fibromului uterin de mari dimensiuni
2. Ovare polichistice
3.Existenta tomorilor de natura canceroasa
4.Debutul in menopauza
Mai este si situatia generata de sarcinile extrauterine,dar nu se pune in discutie aici.



*tumorilor
MissRainbow
Postat pe 2 Septembrie 2012 15:58
Si a 5a, ca in cazul meu: hiperplazie endometriala.
Laura_Spataru_1
Postat pe 2 Septembrie 2012 16:10
Cel mai bine ar fi sa mergi la medic. Poti incerca extract din mladite de zmeur ºi ceai din: 5 pãrti cretisoara, 3 parti traista ciobanului, 3 parti urzica vie, una parte coada soricelului, 2 parti coada calului. Din acest amestec faci infuzie si bei 3 -4 cesti pe zi, fara zahar. Toate aceste le gasesti la plafar. Nu cred ca te vor costa mai mult de 20-25lei.Multa sanatate!
ANIBABA
Postat pe 2 Septembrie 2012 16:33
De la: Laura_Spataru_1, la data 2012-09-02 16:10:42Si a 5a, ca in cazul meu: hiperplazie endometriala.



Este un caz mai rar ,de aceea nu l-am luat in calcul!!!!
MissRainbow
Postat pe 2 Septembrie 2012 16:57
Deci, nu pot sa cred ca esti capabila sa ceri sfaturi pe net si NU esti in stare sa-ti dai seama ca ceva nu este in regula cu sanatatea ta. De dragul inteligentei cu car am fost inzestrati MERGI LA MEDIC.......GINECOLOG SE INTITULEAZA EL.
Sanatate si minte mai multa iti doresc.
jenilika
Postat pe 2 Septembrie 2012 17:11
Esti chiar inculta .... asa se discuta pe un forum ??? Cornutooo acesta este un forum !!! UN FORUM DE DISCUTII !!! Vai de capul tau .. Femeia avea nevoie de sfaturi nu de ironia ta prosteasca Daca scrii pe forum pt. mai multe mesaje mai bine lasa ....
cjcrdd
Postat pe 2 Septembrie 2012 17:59
Cand am zis "cornuta" ma refeream la "10590" ..
Mi-e sila de asemenea specimene ...
cjcrdd
Postat pe 2 Septembrie 2012 18:25
Am avut o astfel de problema, am fost la medic iar diagnosticul a fost uter fibromatos. Mi s-a recomandat orgametril,cate 2 in primele 3 zile apoi cate una pana la a 21 zi de la inceperea tratamentului. Daca nu mi se oprea dupa cea de-a treia zi eram invitata la spital. Dar s-a oprit. Mi s-a recomandat de urgenta un examen papanicolau deoarece am depasit 40 de ani. Multa sanatate!
kudika446681
Postat pe 2 Septembrie 2012 18:34
sigur ai racit,trebuie sa te duci la un control
kudika421468
Postat pe 2 Septembrie 2012 19:37
mergi de urgenta la medi poti sa mori.
o prietena aavut 3 saptamnai si era plina burta cu sange, de urgeanta aoperat-o a avut sarcina extrauterina, mergi acum la urgeenta .
kudika080410
Postat pe 2 Septembrie 2012 21:07
BUNA
AM UN REMEDIU NATURIST PENTRU AFECTIUNEA TA
CONTACTEAZA-MA SA TE POT AJUTA

E O DEREGLARE HORMONALA
SAU CHISTURI

MR_TUTTANKAMON@YAHOO.COM
0768542360
ALEX
NUTRITIONIST

kudika_15159
Postat pe 2 Septembrie 2012 21:25
indiferent de cauza se poate rezolva
intreaba-ma si am remediul pentru tine
mt_tuttankamon@yahoo.com
kudika_15159
Postat pe 2 Septembrie 2012 21:44
ia o lingurita de cafea macinata pe zi
kudika014895
Postat pe 2 Septembrie 2012 23:38
sugestia unui necunoscator este bine sa te duci la medicul ginecolog. ia liber de la sevici si te du......toti romani sunt priceputi in toate ei se trateaza singuri sau dau diagnostic in necunostinta de cauza. sper sa te duci cat mai repede la medic.
trica111
Postat pe 3 Septembrie 2012 00:24
probabil ii este rusine pentru ca sangereaza ...nu conteaza fetita ..mergi asa , e normal pentru ei ...doar de-aia sunt doctori ...
e caterinca ...daca are net iti dai seama ca nu e din vascauti ...acu asa zic si eu ..dar ...exista multe posibilitati ...
marjan
Postat pe 3 Septembrie 2012 09:04
Du-te la o farmacie si cere clorocalcin si vitamina k. Chiar daca se dau pe reteta, insista sa-ti dea macar o doza mica. Daca iei o vitamina k pe zi si clorocalcinul ca in instructiuni, hemoragia va scadea pana la incetare. E posibil si sa fi racit, daca zici ca te doare burta. Se numeste metrita hemoragica. Sau e posibil sa fii in premenopauza. Ia ce ti-am zis (clorocalcin si vitamina k) si du-te apoi si la un medic intreg la cap. Stiu e greu de gasit asa ceva. Dar poate ai noroc.
popescu_adina
Postat pe 3 Septembrie 2012 10:34
buna,tot ceea ce pot sa iti recomand este sa nu mai stai si sa dai fuguta la medic cu toata"rusinea"....sfatul cel mai bun ti-l poate da doar un medic,orice ar fi totul este tratabil in ziua de azi...eu am trecut printr-o experienta nu prea placuta dar daca nu m-aqs fi dus la timp la medic putea fi si mai rau...NU VREAU SA TE SPERI DAR CU CAT MAI DEVREME CU ATA ESTE MAI USOR DE TRATAT...DUTE LA MEDIC NU MAI STA
nigra_gabi
Postat pe 3 Septembrie 2012 12:29
Salut!
Te rog sa imi dai adresa de e-mail la care pot sa iti scriu ca sa te ajut!
multa sanatate!
kudika022808
Postat pe 3 Septembrie 2012 13:42
buna, ar trebui sa mergi totusi la un doctor, daca nu vrei sa mergi la un ginecolog, poti merge la doctorul de familie, si acesta te poate ajuta si indruma spre o decizie corecta. sper sa te ajute
kudika019763
Postat pe 3 Septembrie 2012 13:48
LASA rusinea la oparte, e sanatatea ta in joc,mergi la un medic ginecolog, nu este normal sa curga atat.O menstruatie normala tine 4 zile nu mai mult iar pentru durerea de mijloc poti sa iei cuminol sau cifran,dar inainte de a lua aceste medicamente intreaba medicul ginecolog.
kudika143709
Postat pe 4 Septembrie 2012 18:30
trbuie sa mergi neaparet la doctor ,sa uiti de rusine ca in asemenea situatie e destul de grav;si eu am fost de curind la un control pe care il faceam anual si fara sa am mari probleme (decit o mica durere de spate )si m-am ales cu o ....frumoasa operatie ;si cu precizarea ,,bine ca ai venit la timp ''.pot sa-ti spu ca am vazut si auzit de atitea cazuri incit nu as sfatui pe nimeni sa-si aduca aminte de cuvintul rusine in asemenea cazuri care pot fi fatale uneori;dar mare atentie si la ce medic mergi ;in ultimii ani este f la ,,moda'' boala cea mai nenorocita careia nici nu vreau sa-i pronunt numele ( C----R )ASA CA AI MARE GRIJA SI NU MAI STA PE GINDURI
Marilena_Minzala_1
Postat pe 4 Septembrie 2012 21:02
Poti sa incerci ceaiul de cretisoara. Dar nu te astepta la minuni de la el, daca iti tine asa mult menstruatia. Probabil te apropii de menopauza, de-aia patesti asa. Cel mai bine, du-te la doctor.
Achillesluv
Postat pe 7 Septembrie 2012 23:59
Cosmetice originale de la M-A-C.Preturi avantajoase.Mai multe detalii la id-ul de mess matase_frantuzeasca si pe fb.
Cosmetice_Mac_1
Postat pe 14 Septembrie 2012 16:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sprijin pentru persoanele diagnosticate cu cancer 2 De la: franziska_eu 9 Februarie 2012 07:25
AJUTATI-MA VREAU SA TRAIESC PTR COPIII MEI 29 De la: Ionyssa 6 Noiembrie 2011 13:07
virginitatea e la moda 42 De la: kudika354507 11 Decembrie 2011 22:55
Vaccinarea fetelor de 11 ani...pro sau contra?! Argumente, va rog!... 26 De la: ana_34 24 Septembrie 2010 13:43
Salut tuturor 12 De la: Brosco 26 Decembrie 2011 00:21