Setari Cookie-uri

offf

am citit multeee forumuri in ultimul timp pe acest subiect si mor cand vad comentariile unor persoane ,,,care evident nu au trecut prin asta niciodata!!!sa nu ti omori copilul cu mainele tale...dragele mele nimeni nu ar face asta decat daca este nevoie disperata!!asa am ajuns si eu...sunt o persoana cu principii care iubeste copiii mai mult decat orice...imi doresc
din suflet copii..astazi am aflat ca sunt insarcinata..cu un barbat pe care il iubesc enorm..dar relatia noastra este pur si simplu imposibila...nu am ca sa fac...m am consultat cu medicul meu si am ales avortul medicamentos...ma doare sufletul rau de tot...am plans azi cat nu am plans intr o viata...motivele pentru care nu pastrez sarcina sunt extrem de intemeiate....nu mai judecati daca nu stiti...nu ati fost in situatia asta:(e dureros pentru persoanele care trec prin asa ceva!!!eu nu am condamnat niciodata femeile care au apelat la asa ceva desi credeam ca eu nu am sa trec prin asa ceva niciodata..ptr ca nu stii situatia prin care trece fiecare...eu astazi am cazut psihic..sunt o persoana credincioasa si mi e frica si de Dumnezeu..maa rog sa trec cu bine peste tot si sa nu o iau razna..daca am sa fiu ok revin cu rezultate peste o saptamana...asta e...
kudika482221
Postat pe 6 Iulie 2012 06:02
De la: kudika482221, la data 2012-07-06 06:02:42am citit multeee forumuri in ultimul timp pe acest subiect si mor cand vad comentariile unor persoane ,,,care evident nu au trecut prin asta niciodata!!!sa nu ti omori copilul cu mainele tale...dragele mele nimeni nu ar face asta decat daca este nevoie disperata!!asa am ajuns si eu...sunt o persoana cu principii care iubeste copiii mai mult decat orice...imi doresc
din suflet copii..astazi am aflat ca sunt insarcinata..cu un barbat pe care il iubesc enorm..dar relatia noastra este pur si simplu imposibila...nu am ca sa fac...m am consultat cu medicul meu si am ales avortul medicamentos...ma doare sufletul rau de tot...am plans azi cat nu am plans intr o viata...motivele pentru care nu pastrez sarcina sunt extrem de intemeiate....nu mai judecati daca nu stiti...nu ati fost in situatia asta:(e dureros pentru persoanele care trec prin asa ceva!!!eu nu am condamnat niciodata femeile care au apelat la asa ceva desi credeam ca eu nu am sa trec prin asa ceva niciodata..ptr ca nu stii situatia prin care trece fiecare...eu astazi am cazut psihic..sunt o persoana credincioasa si mi e frica si de Dumnezeu..maa rog sa trec cu bine peste tot si sa nu o iau razna..daca am sa fiu ok revin cu rezultate peste o saptamana...asta e...



Este numai si numai decizia ta,nimeni nu are dreptul sa te judece in vreun fel!!!Propria-ti constiinta va fi calaul tau ,mult timp de acum incolo,,,dar asta este viata,,un sir lung de cautari fara finalizare!!!
MissRainbow
Postat pe 6 Iulie 2012 07:10
Vorbesti despre un barbat pe care il iubesti mult,dar relatia voastra este imposibila.... Banuiesc ca sunteti amanti. Atunci cand ai acceptat aceasta relatie, trebuia sa te gandesti si la consecinte. Asta este una dintre ele..... din pacate. Nu te judec, te vei judeca singura tu, de multe ori.....
GHEISA_
Postat pe 6 Iulie 2012 07:53
O sa treaca dar,aducerile aminte te vor urmari mereu toata viata.
Titanika
Postat pe 6 Iulie 2012 08:19
Daca nu doriti sa ramaneti insarcinate, de ce nu va protejati, nu ar fi fost mai simplu si mai etic asa?

Mesajul e pentru doamna care a deschis topicul si pentru alte doamne aflate in aceeasi situatie cu a dumneaei.
kudika_10817
Postat pe 6 Iulie 2012 10:59
noi nu te judecam
maria-ioana
Postat pe 6 Iulie 2012 11:06
Off, off, off!! Dar de ce sa nu te judecam, ca doar suntem femei si intelegem foarte bine situatia. Intelegem si cum este. sa iubesti un barbat interzis ( interzis de copiii lui, de nevasta lui, de familie si societat in general), intelegem si ce simte o femeie nevoita sa intrerupa dezvoltarea semintei de om, zamislita de ea intr-un moment nepotrivit din viata ei zbuciumata.
De ce sa nu te judecam, te-a obligat cineva sa ai inima data unui barbat ce nu te poate lua decat pe sectiuni?! Te-a fortat cineva sa iti oferi jumatati de masura?! Parintii tai te-au crescut uitand sa te invete dragostea intre copii si parinte? Nici scoala, nici societatea nu te-au invatat ca orice om, orice femeie, mai ales, e purtatoarea iubirii, este incubatorul ei. Daca tu nu esti mandra de tine, caci iti refuzi iubirea, acceptand felia de sex, de ce sa nu te judecam, de ce sa nu te aratam cu degetul, sa te vada orice adolescenta tentata sa iubeasca barbatul interzis.
Avortul tau, este avortul oricarei potentiale urmase, caci barbatul interzis poate face un compromis cu femeia (tu si nevasta, in acelasi timp),, dar nu va face compromisuri cu copiii lui, decat daca e neserios, mic sufletrste, cum esti si tu...
Avortul tau, o consecinta necesara. Plange-ti de mila, ca meriti. Dar nu ne cere sa nu judecam ce ti se intampla, ca nu pentru tine o facem...
maybe
Postat pe 6 Iulie 2012 17:10
De la: kudika482221, la data 2012-07-06 06:02:42am citit multeee forumuri in ultimul timp pe acest subiect si mor cand vad comentariile unor persoane ,,,care evident nu au trecut prin asta niciodata!!!sa nu ti omori copilul cu mainele tale...dragele mele nimeni nu ar face asta decat daca este nevoie disperata!!asa am ajuns si eu...sunt o persoana cu principii care iubeste copiii mai mult decat orice...imi doresc
din suflet copii..astazi am aflat ca sunt insarcinata..cu un barbat pe care il iubesc enorm..dar relatia noastra este pur si simplu imposibila...nu am ca sa fac...m am consultat cu medicul meu si am ales avortul medicamentos...ma doare sufletul rau de tot...am plans azi cat nu am plans intr o viata...motivele pentru care nu pastrez sarcina sunt extrem de intemeiate....nu mai judecati daca nu stiti...nu ati fost in situatia asta:(e dureros pentru persoanele care trec prin asa ceva!!!eu nu am condamnat niciodata femeile care au apelat la asa ceva desi credeam ca eu nu am sa trec prin asa ceva niciodata..ptr ca nu stii situatia prin care trece fiecare...eu astazi am cazut psihic..sunt o persoana credincioasa si mi e frica si de Dumnezeu..maa rog sa trec cu bine peste tot si sa nu o iau razna..daca am sa fiu ok revin cu rezultate peste o saptamana...asta e...



Daca iti era frica de Dumnezeu, nu ajungeai intr-o relatie imposibila...parerea mea...
kudika226898
Postat pe 6 Iulie 2012 17:11
Of Of mai mai...
PARTENERDEVIS
Postat pe 6 Iulie 2012 19:16
I-mi pare rau ca ai ajuns intr-o astfel de situatie, cand ai putea sa nu fi, mai ales in ziua de azi cand exista atatea metode contraceptive.
Nu mai plange! Daca asa e situatia... dute si fa avort, si nu-ti face procese de constiinta...
Mai ales ca spui ca nu poti fi impreuna cu tatal copilului... nu l-ai facut singura, si pentru ce sa il cresti singura ca o fraera!?
Probabil vor intra si persoane care te vor critica... dar nu le baga in seama! Pentru ca aia sunt oameni indoctrinati si ne realisti! E simplu sa spuna ca e pacat, sau pastreaza-l!!!, ca doar nu se implica ei in cresterea copilului moral, emotional sau financiar!
kudika_6837
Postat pe 6 Iulie 2012 19:26
De la: kudika_6837, la data 2012-07-06 19:26:09I-mi pare rau ca ai ajuns intr-o astfel de situatie, cand ai putea sa nu fi, mai ales in ziua de azi cand exista atatea metode contraceptive.
Nu mai plange! Daca asa e situatia... dute si fa avort, si nu-ti face procese de constiinta...
Mai ales ca spui ca nu poti fi impreuna cu tatal copilului... nu l-ai facut singura, si pentru ce sa il cresti singura ca o fraera!?
Probabil vor intra si persoane care te vor critica... dar nu le baga in seama! Pentru ca aia sunt oameni indoctrinati si ne realisti! E simplu sa spuna ca e pacat, sau pastreaza-l!!!, ca doar nu se implica ei in cresterea copilului moral, emotional sau financiar!



.... bine ca dormi tu linistita cand pui capul pe perna, stiind ca ai dat un asemenea sfat !!
GHEISA_
Postat pe 6 Iulie 2012 19:30
De la: maybe, la data 2012-07-06 17:10:07Off, off, off!! Dar de ce sa nu te judecam, ca doar suntem femei si intelegem foarte bine situatia. Intelegem si cum este. sa iubesti un barbat interzis ( interzis de copiii lui, de nevasta lui, de familie si societat in general), intelegem si ce simte o femeie nevoita sa intrerupa dezvoltarea semintei de om, zamislita de ea intr-un moment nepotrivit din viata ei zbuciumata.
De ce sa nu te judecam, te-a obligat cineva sa ai inima data unui barbat ce nu te poate lua decat pe sectiuni?! Te-a fortat cineva sa iti oferi jumatati de masura?! Parintii tai te-au crescut uitand sa te invete dragostea intre copii si parinte? Nici scoala, nici societatea nu te-au invatat ca orice om, orice femeie, mai ales, e purtatoarea iubirii, este incubatorul ei. Daca tu nu esti mandra de tine, caci iti refuzi iubirea, acceptand felia de sex, de ce sa nu te judecam, de ce sa nu te aratam cu degetul, sa te vada orice adolescenta tentata sa iubeasca barbatul interzis.
Avortul tau, este avortul oricarei potentiale urmase, caci barbatul interzis poate face un compromis cu femeia (tu si nevasta, in acelasi timp),, dar nu va face compromisuri cu copiii lui, decat daca e neserios, mic sufletrste, cum esti si tu...
Avortul tau, o consecinta necesara. Plange-ti de mila, ca meriti. Dar nu ne cere sa nu judecam ce ti se intampla, ca nu pentru tine o facem...


Sper sa nu vi se para deplasat daca o sa va marturisesc ca imi plac foarte mult mesajele Dumneavoastra!
kudika_10817
Postat pe 6 Iulie 2012 19:31
De la: GHEISA_, la data 2012-07-06 19:30:15
De la: kudika_6837, la data 2012-07-06 19:26:09I-mi pare rau ca ai ajuns intr-o astfel de situatie, cand ai putea sa nu fi, mai ales in ziua de azi cand exista atatea metode contraceptive.
Nu mai plange! Daca asa e situatia... dute si fa avort, si nu-ti face procese de constiinta...
Mai ales ca spui ca nu poti fi impreuna cu tatal copilului... nu l-ai facut singura, si pentru ce sa il cresti singura ca o fraera!?
Probabil vor intra si persoane care te vor critica... dar nu le baga in seama! Pentru ca aia sunt oameni indoctrinati si ne realisti! E simplu sa spuna ca e pacat, sau pastreaza-l!!!, ca doar nu se implica ei in cresterea copilului moral, emotional sau financiar!



.... bine ca dormi tu linistita cand pui capul pe perna, stiind ca ai dat un asemenea sfat !!


mda... poate ca am fost putin cam... ,dura,... dar... asa e vita!!! i-ar daca gresesc, nu ma supar daca cineva ma contrazice... in fine...
incercam doar sa fiu realista, pentru ca de regula femeile se lasa purtate de sentimente, gandesc cu sufletul, i-au decizii cu inima... si asa ajung sa sufere inzecit!!!...
Si cand spun asta ma refer la modul general.
kudika_6837
Postat pe 6 Iulie 2012 20:12
De la: kudika_6837, la data 2012-07-06 20:12:23
De la: GHEISA_, la data 2012-07-06 19:30:15
De la: kudika_6837, la data 2012-07-06 19:26:09I-mi pare rau ca ai ajuns intr-o astfel de situatie, cand ai putea sa nu fi, mai ales in ziua de azi cand exista atatea metode contraceptive.
Nu mai plange! Daca asa e situatia... dute si fa avort, si nu-ti face procese de constiinta...
Mai ales ca spui ca nu poti fi impreuna cu tatal copilului... nu l-ai facut singura, si pentru ce sa il cresti singura ca o fraera!?
Probabil vor intra si persoane care te vor critica... dar nu le baga in seama! Pentru ca aia sunt oameni indoctrinati si ne realisti! E simplu sa spuna ca e pacat, sau pastreaza-l!!!, ca doar nu se implica ei in cresterea copilului moral, emotional sau financiar!



.... bine ca dormi tu linistita cand pui capul pe perna, stiind ca ai dat un asemenea sfat !!


mda... poate ca am fost putin cam... ,dura,... dar... asa e vita!!! i-ar daca gresesc, nu ma supar daca cineva ma contrazice... in fine...
incercam doar sa fiu realista, pentru ca de regula femeile se lasa purtate de sentimente, gandesc cu sufletul, i-au decizii cu inima... si asa ajung sa sufere inzecit!!!...
Si cand spun asta ma refer la modul general.



Da, asa este !! Oricum , doamna a luat deja o decizie, nu are rost sa purtam discutii, doar asa sa mai treaca timpul. Ideea e, ca ar trebui sa traga o invatatura din toata treaba asta...
GHEISA_
Postat pe 6 Iulie 2012 20:16
De la: GHEISA_, la data 2012-07-06 20:16:29
De la: kudika_6837, la data 2012-07-06 20:12:23
De la: GHEISA_, la data 2012-07-06 19:30:15
De la: kudika_6837, la data 2012-07-06 19:26:09I-mi pare rau ca ai ajuns intr-o astfel de situatie, cand ai putea sa nu fi, mai ales in ziua de azi cand exista atatea metode contraceptive.
Nu mai plange! Daca asa e situatia... dute si fa avort, si nu-ti face procese de constiinta...
Mai ales ca spui ca nu poti fi impreuna cu tatal copilului... nu l-ai facut singura, si pentru ce sa il cresti singura ca o fraera!?
Probabil vor intra si persoane care te vor critica... dar nu le baga in seama! Pentru ca aia sunt oameni indoctrinati si ne realisti! E simplu sa spuna ca e pacat, sau pastreaza-l!!!, ca doar nu se implica ei in cresterea copilului moral, emotional sau financiar!



.... bine ca dormi tu linistita cand pui capul pe perna, stiind ca ai dat un asemenea sfat !!


mda... poate ca am fost putin cam... ,dura,... dar... asa e vita!!! i-ar daca gresesc, nu ma supar daca cineva ma contrazice... in fine...
incercam doar sa fiu realista, pentru ca de regula femeile se lasa purtate de sentimente, gandesc cu sufletul, i-au decizii cu inima... si asa ajung sa sufere inzecit!!!...
Si cand spun asta ma refer la modul general.



Da, asa este !! Oricum , doamna a luat deja o decizie, nu are rost sa purtam discutii, doar asa sa mai treaca timpul. Ideea e, ca ar trebui sa traga o invatatura din toata treaba asta...

Corect!!!
kudika_6837
Postat pe 6 Iulie 2012 20:54
Pãrerea mea e sã crești copilul singurã, chiar dacã îți va fi greu... Nu face avort, pentru cã vei regrete mai târziu!
Mishu84
Postat pe 16 Iulie 2012 19:10
Cred ca trebuie sa si dea seama lumea ca femeile fac avort din cauza ca tatii copiilor nu -i vor si nu vor sa-si asume responsabilitatea cresterii lor.
Doar ca din pacate doar femeile sunt judecate si condamnate la regrete si "chinurile iadului".
kudika052198
Postat pe 17 Iulie 2012 18:18
http://www.kudika.ro/comunitate/forum/view_topic/54850/Nu-este-important-s-te-ascunzi-pe-INVIZIBIL-dar-e-singurul-lucru-care-conteaz-cateodata-pentru-tine-credeti-ca-femeile-ideale-sunt-doar-femeile-invizibile/2.html#post-1651422
kudika_11648
Postat pe 17 Iulie 2012 18:50
Sincer imi pare rau pt. cea care a deschis topicul. Insa nu pot intelege si nu o sa pot intelege cum o femeie poate face avort. Chiar nu pot, indiferent de situatie, pt. mine asa ceva e oribil.
Nu vreau sa judec pe nimeni, are cine o face. E doar parerea mea si numai a mea.
Kiddo_
Postat pe 18 Iulie 2012 14:24
De la: kudika_11826, la data 2012-07-18 14:24:34Sincer imi pare rau pt. cea care a deschis topicul. Insa nu pot intelege si nu o sa pot intelege cum o femeie poate face avort. Chiar nu pot, indiferent de situatie, pt. mine asa ceva e oribil.
Nu vreau sa judec pe nimeni, are cine o face. E doar parerea mea si numai a mea.


Iti doresc sa nu ajungi niciodata in situatia in care " intelegi" de ce o femeie face avort.

Sigur ca e oribil ca nu face nimeni avort de placere.
kudika052198
Postat pe 18 Iulie 2012 15:34
De la: Mishu84, la data 2012-07-16 19:10:14Pãrerea mea e sã crești copilul singurã, chiar dacã îți va fi greu... Nu face avort, pentru cã vei regrete mai târziu!

tu ai creste copilu' singur?
kudika_11458
Postat pe 18 Iulie 2012 23:04
De la: kudika_6837, la data 2012-07-06 19:26:09I-mi pare rau ca ai ajuns intr-o astfel de situatie, cand ai putea sa nu fi, mai ales in ziua de azi cand exista atatea metode contraceptive.
Nu mai plange! Daca asa e situatia... dute si fa avort, si nu-ti face procese de constiinta...
Mai ales ca spui ca nu poti fi impreuna cu tatal copilului... nu l-ai facut singura, si pentru ce sa il cresti singura ca o fraera!?
Probabil vor intra si persoane care te vor critica... dar nu le baga in seama! Pentru ca aia sunt oameni indoctrinati si ne realisti! E simplu sa spuna ca e pacat, sau pastreaza-l!!!, ca doar nu se implica ei in cresterea copilului moral, emotional sau financiar!


Am fost dura in prima intervetie, dar nu din rautate ci din dorinta de a te face sa intelegi corect despre ce este vorba...
Pentru ca, este adevarat, iubirii nu iti poti cere sa fie rationala, desi, la nevoie ea devine rationala. De aceea faci (ai facut deja) avort, pentru ca esti o femeie rationala si nu vrei sa pui in pericol sau sa complici viata familiala a iubitului tau, si asa complicata.
Acum, cand viata sadita in tine a fost suprimata, eu iti cer sa reflectezi si sa decizi suprimarea iubirii pentru barbatul cu care ai fost insarcinata. Nu este o decizie usoara, nu este o decizie care sa nu lase urme adanci de suferinta in sufletul tau, dar nici avortul nu a fost.
Daca ai avut taria sa intelegi ca nu este momentul sa fii mama, desi iti doresti la fel de mult cum iti doresti sa fii fericita, atunci ai taria sa intelegi ca nu el este barbatul cu care sa mergi la drum lung, sanatos si onest.
S-a intamplat sa iubesti un barbat care apartine unei familii, ia-o ca pe o experienta necesara, dar incheiata cu aceasta suprimare de viata. Lasa-l sa plece, impune-i sa plece din viata ta, oriunde vrea el, daca nu la familia lui.
Acorda-ti un timp de convalescenta - pentru ambele gesturi taioase - si pregateste-te pentru o alta viata. Una in care visele tale sa poata fi implinite, sa poate lua nastere atunci cand sunt insamantate. Exista barbati liberi, fara pietre de moara atarnate de gat... sigur unul dintre ei va vedea cat de mult meriti sa fii iubita si sa-ti ofere exclusiv dragostea sa.
Iarta-mi franchetea, dar lasa vorbele mele sa iti patrunda-n minte si in suflet, sa le treazeasca si sa te faca sa imi urmezi sfatul.
Fii mama inainte de a fi nascut si intelege ca nu poti sa iei de barbat tatal altor copii, indiferent cat de putin se simte el legat de mama lor.
Fii femeie ce vrea totul de la viata, nu te multumi cu felii si acelea pline de pecingini.
M-as bucura sa stiu ca te-ai trezit la realitate si ai devenit exigenta, mult mai mult cu lumea din jur, care te vrea in mod egoist...
maybe
Postat pe 19 Iulie 2012 17:15
De la: kudika052198, la data 2012-07-18 15:34:55
De la: kudika_11826, la data 2012-07-18 14:24:34Sincer imi pare rau pt. cea care a deschis topicul. Insa nu pot intelege si nu o sa pot intelege cum o femeie poate face avort. Chiar nu pot, indiferent de situatie, pt. mine asa ceva e oribil.
Nu vreau sa judec pe nimeni, are cine o face. E doar parerea mea si numai a mea.


Iti doresc sa nu ajungi niciodata in situatia in care " intelegi" de ce o femeie face avort.

Sigur ca e oribil ca nu face nimeni avort de placere.


Stii ce nu inteleg eu si imi este greu sa accept ca, desi sunteti femei mature, aveti o varsta deci, totusi nu va protejati contra unei sarcini nedorite. E chiar asa de greu sa mergi la medic si sa ceri o reteta de anticonceptionale sau sa va trimiteti iubitii sau sotii la farmacie sa-si cumpere prezervative???

kudika_10817
Postat pe 19 Iulie 2012 20:45
De la: maybe, la data 2012-07-19 17:15:27
De la: kudika_6837, la data 2012-07-06 19:26:09I-mi pare rau ca ai ajuns intr-o astfel de situatie, cand ai putea sa nu fi, mai ales in ziua de azi cand exista atatea metode contraceptive.
Nu mai plange! Daca asa e situatia... dute si fa avort, si nu-ti face procese de constiinta...
Mai ales ca spui ca nu poti fi impreuna cu tatal copilului... nu l-ai facut singura, si pentru ce sa il cresti singura ca o fraera!?
Probabil vor intra si persoane care te vor critica... dar nu le baga in seama! Pentru ca aia sunt oameni indoctrinati si ne realisti! E simplu sa spuna ca e pacat, sau pastreaza-l!!!, ca doar nu se implica ei in cresterea copilului moral, emotional sau financiar!


Am fost dura in prima intervetie, dar nu din rautate ci din dorinta de a te face sa intelegi corect despre ce este vorba...
Pentru ca, este adevarat, iubirii nu iti poti cere sa fie rationala, desi, la nevoie ea devine rationala. De aceea faci (ai facut deja) avort, pentru ca esti o femeie rationala si nu vrei sa pui in pericol sau sa complici viata familiala a iubitului tau, si asa complicata.
Acum, cand viata sadita in tine a fost suprimata, eu iti cer sa reflectezi si sa decizi suprimarea iubirii pentru barbatul cu care ai fost insarcinata. Nu este o decizie usoara, nu este o decizie care sa nu lase urme adanci de suferinta in sufletul tau, dar nici avortul nu a fost.
Daca ai avut taria sa intelegi ca nu este momentul sa fii mama, desi iti doresti la fel de mult cum iti doresti sa fii fericita, atunci ai taria sa intelegi ca nu el este barbatul cu care sa mergi la drum lung, sanatos si onest.
S-a intamplat sa iubesti un barbat care apartine unei familii, ia-o ca pe o experienta necesara, dar incheiata cu aceasta suprimare de viata. Lasa-l sa plece, impune-i sa plece din viata ta, oriunde vrea el, daca nu la familia lui.
Acorda-ti un timp de convalescenta - pentru ambele gesturi taioase - si pregateste-te pentru o alta viata. Una in care visele tale sa poata fi implinite, sa poate lua nastere atunci cand sunt insamantate. Exista barbati liberi, fara pietre de moara atarnate de gat... sigur unul dintre ei va vedea cat de mult meriti sa fii iubita si sa-ti ofere exclusiv dragostea sa.
Iarta-mi franchetea, dar lasa vorbele mele sa iti patrunda-n minte si in suflet, sa le treazeasca si sa te faca sa imi urmezi sfatul.
Fii mama inainte de a fi nascut si intelege ca nu poti sa iei de barbat tatal altor copii, indiferent cat de putin se simte el legat de mama lor.
Fii femeie ce vrea totul de la viata, nu te multumi cu felii si acelea pline de pecingini.
M-as bucura sa stiu ca te-ai trezit la realitate si ai devenit exigenta, mult mai mult cu lumea din jur, care te vrea in mod egoist...


Cat adevar ati grait si in acest mesaj! Sa speram ca doamna careia i v-ati adresat va lua aminte la indemnurile Dumneavoastra!
kudika_10817
Postat pe 19 Iulie 2012 20:47
Nu cred ca exista in lumea asta vreun motiv (in afara de cele medicale) care sa justifice un avort. Si nu ma luati cu fraze de genu" esti barbat nu intelegi" etc.
Am vazut ceva filmulete despre cum se procedeaza si am toata lipsa de respect pt. o fiinta umana care poate sa faca treaba asta.
Sa iti ucizi propriul copil din ce motive? Daca Dumnezeu a hotarat sa-l ai, indiferent daca a fost greseala sau nu, tu cu ce drept hotarasti sa ii smulgi viata?
Imi pare rau, stiu ca o sa sariti toate pe capul meu, dar pt. mine e pur si simplu strigator la cer si imi asum riscul pt. convingerile mele.
Kiddo_
Postat pe 19 Iulie 2012 21:05
De la: kudika_11826, la data 2012-07-19 21:05:10Nu cred ca exista in lumea asta vreun motiv (in afara de cele medicale) care sa justifice un avort. Si nu ma luati cu fraze de genu" esti barbat nu intelegi" etc.
Am vazut ceva filmulete despre cum se procedeaza si am toata lipsa de respect pt. o fiinta umana care poate sa faca treaba asta.
Sa iti ucizi propriul copil din ce motive? Daca Dumnezeu a hotarat sa-l ai, indiferent daca a fost greseala sau nu, tu cu ce drept hotarasti sa ii smulgi viata?
Imi pare rau, stiu ca o sa sariti toate pe capul meu, dar pt. mine e pur si simplu strigator la cer si imi asum riscul pt. convingerile mele.


Sunt femeie si nici eu nu pot aproba metoda avortului, decat, dupa cum ai spus si tu, din motive medicale.

Si sa stii ca, de multe ori, cand o femeie recurge la avort, e si vina iubitului sau sotului femeii respective, de multe ori ei nu se simt in stare sa devina tatici, si atunci isi obliga consoartele sa recurga la avort, santajandu-le chiar si sentimental. Ceea ce nu inteleg eu, este de ce nu se protejeaza nici unii, nici altii, contra unei sarcini nedorite.
kudika_10817
Postat pe 19 Iulie 2012 21:36
De la: kudika_10817, la data 2012-07-19 21:36:59
Sunt femeie si nici eu nu pot aproba metoda avortului, decat, dupa cum ai spus si tu, din motive medicale.

Si sa stii ca, de multe ori, cand o femeie recurge la avort, e si vina iubitului sau sotului femeii respective, de multe ori ei nu se simt in stare sa devina tatici, si atunci isi obliga consoartele sa recurga la avort, santajandu-le chiar si sentimental. Ceea ce nu inteleg eu, este de ce nu se protejeaza nici unii, nici altii, contra unei sarcini nedorite.


Nu stiu, ca nici eu nu pricep de ce. Eu dau vina pe educatie. Sunt si multi care sunt constienti de contraceptie si sunt delasatori.
Kiddo_
Postat pe 19 Iulie 2012 22:03
De la: kudika_11826, la data 2012-07-19 22:03:19
De la: kudika_10817, la data 2012-07-19 21:36:59
Sunt femeie si nici eu nu pot aproba metoda avortului, decat, dupa cum ai spus si tu, din motive medicale.

Si sa stii ca, de multe ori, cand o femeie recurge la avort, e si vina iubitului sau sotului femeii respective, de multe ori ei nu se simt in stare sa devina tatici, si atunci isi obliga consoartele sa recurga la avort, santajandu-le chiar si sentimental. Ceea ce nu inteleg eu, este de ce nu se protejeaza nici unii, nici altii, contra unei sarcini nedorite.


Nu stiu, ca nici eu nu pricep de ce. Eu dau vina pe educatie. Sunt si multi care sunt constienti de contraceptie si sunt delasatori.


Iti dau dreptate in toate privintele!
kudika_10817
Postat pe 19 Iulie 2012 22:05
De la: kudika_11826, la data 2012-07-19 22:03:19
De la: kudika_10817, la data 2012-07-19 21:36:59
Sunt femeie si nici eu nu pot aproba metoda avortului, decat, dupa cum ai spus si tu, din motive medicale.

Si sa stii ca, de multe ori, cand o femeie recurge la avort, e si vina iubitului sau sotului femeii respective, de multe ori ei nu se simt in stare sa devina tatici, si atunci isi obliga consoartele sa recurga la avort, santajandu-le chiar si sentimental. Ceea ce nu inteleg eu, este de ce nu se protejeaza nici unii, nici altii, contra unei sarcini nedorite.


Nu stiu, ca nici eu nu pricep de ce. Eu dau vina pe educatie. Sunt si multi care sunt constienti de contraceptie si sunt delasatori.



Da,in aceste timpuri,este vorba de lipsa de educatie informationala,ignoranta si,chiar si prostie!!!Avorturi s-au facut de-alungul timpului si se vor mai face pentru ca oamenii,accepta orice ,numai propria dezvoltare o privesc cu imaturitatea novicelui,in conditiile in care traim intr-o societate dezvoltata.Nimic nu justifica avortul,ca fapta imorala si nestatutara,dar fiecare este liber sa isi conduca viata asa cum doreste de cuviinta sa o faca!!!Liberul arbitru nu este valabil in fata lmii,dar va fi condamnabil in fata propriei constiinte si a judecatii Divine.
MissRainbow
Postat pe 19 Iulie 2012 22:09
De la: kudika_11379, la data 2012-07-19 22:17:14uite 2221 ce inseamna avoetu,nu o mai luati repede ca pe o judecata,iao ca o detaliere a subiectului http://www.youtube.com/watch?v=yWb_MP-xgyk iar ru curcubeu ai grija inca o data cu formularile tale cu ,,asta e,,


Domnule, eu iti respect convingerile si iti doresc sa le pastrezi si in viata ta personala. De cate ori te atrage o femeie, sa te gandesti daca esti pregatit sa devii tata, inainte de a face un nou pas spre iubirea acelei femei. Asa, sigur, indiferent cum va evalua relatia voastra, nu te va putea invinovati nimeni ca esti co-autor la ceea ce tu numesti crima femeii.
maybe
Postat pe 20 Iulie 2012 01:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vreau sa aflu daca o sa am un frate de 17 ani 13 De la: Barbie30_ 24 Martie 2011 20:10
URGENT!!! Mi-a intarziat mentruatia 5 zile.... 14 De la: kudika013892 20 Noiembrie 2012 12:45
Am iubit pe cine nu trebuia 79 De la: kudika_26099 11 Mai 2013 03:41
am facut un avort acum cateva saptamani si visez copilul 871 De la: mikela_4u 8 Mai 2014 23:39
Am si eu o intrebare/curiozitate 34 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 19:43