Setari Cookie-uri

Un sfat va rog!

muta-te in alt judet
kudika_11648
Postat pe 11 Iulie 2012 21:46
[quote name='kudika_11801' date='2012-07-11 20:16:42'
..Oare am nevoie de o viata,sau poate sunt inca un copil care-si cauta indentitatea,care vrea sa fie aceptat?Am ajuns sa imi fie frica sa port o discutie pentru ca pot sa fiu luata in ras,mi-am pierdut increderea in mine.
Poate cineva sa imi spus si mie cum ma pot adapta la o astfel de societate?Cum sa fac sa fiu aceptata?
[/quote]


@11801
Hm,buna intrebare1!!! Iti place Filozofia????


Draga mea,daca ai sa cauti tot timpul sa fii accepatta,in unanimitate de voturi,de catre societate,lume,nu vei reusi niciodata in demersul tau,si asta pentru ca nu se poate asa ceva!!!Nu este posibil ,daca este sa luam in calcul,mersul firesc al lucrurilor!!!

In primul rand,,pentru a placea celorlalti,trebuie sa stii sa te faci placuta tie insasi!!!Ca sa poti fi acceptata de catre ceilalti,trebuie sa te accepti pe tine insati,cu calitatile si defectele tale.Fii naturala,multumita de tine,si apoi ,de eventualele aprecieri ale semenilor tai.Fii egoista cu tine,,dupa care ,poti lansa pareri asupra unor subiecte de conversatie cu cei din apropierea ta.Nu trebuie sa fie ceva fortat,dimpotriva,totul trebuie sa functioneze din interiorul tau ,spre exterior.Numai asa,vei putea sa relationezi cu cei din mediul extern.


Nu cere opinii de la ceilalti,vis-a-vis de tine,,lasa-le sa sedimenteze si sa iasa la lumina,atunci cand vor fi toate lucrurile asezate in matca lor.
De ce ar fi nevoie de o alta viata???Este suficient sa te regasesti in cea actuala!!!!Cine rade de tine,in momentul in care porti o discutie???? Numai oamenii inferiori ,din toate punctele de vedere,isi subapreciaza partenerii de discutii!!!Orice forma de dialog,,poate fi insotita de discutii cu contraargumente,care le ofera,exact acea savoare si consistenta,totul in limitele decentei si fairplay-ului!!!

Nu-ti mai fie teama de absolut nimic,ai ceva de spus,,fa-o fara retinere ,cu curaj si aplomb,,cine va dori sa te asculte ,o va face cu siguranta!!!

Ai identitatea de fiinta umana,cu trup si suflet,nu iti mai trebuie o alta identitate,,foloseste-te de ceea ce ai in acest moment!!!


Puterea de adaptare a unui om ,consta in capacitatea lui de a se regasi in fiecare clipa de bucurie sau tristete,din vietile celorlalti!!!Asimiland toate formele de exprimare umana,,te poti ridica deasupra lor,,intelegandu-i pe toti ceilalti,si aducandu-i la nivelul tau!!!

Poti fi tu insati,esti astfel,numai ca iti este frica sa recunosti asta,din vina ta sau a celor ,care te-au lovit prin atitudini nepotrivite.
MissRainbow
Postat pe 11 Iulie 2012 22:12
De la: kudika_11801, la data 2012-07-11 20:16:42Cred ca problema noastra,a oamenilor este ca nu putem sa fim sinceri cu noi si implicit cu ceilalti,de multe ori as fi vrut sa tip,sa ma fac auzita,sa imi spun parerea fara sa imi fie teama ca ma fac de ras,ca voi fi judecata sau ca ceilalti vor crede ca sunt o proasta ce vorbeste prosti.Desi imi doresc sa fiu invizibila,sa nu ma vada nimeni,sunt zile in care sper sa fiu vazut si sa mi-i se spuna : ”Hei tu de acolo,ai ceva de spus?”, iar eu sa ridic privirea mandra si sa spun : ”Da am si inca multe lucruri!”
Nu stiu ce sa fac intr-o astfel de societate.Nu ma pot plia perfect pe ea,merg pe strada si vad persoane de varsta mea purtand o masca ce vrea sa reflecte maturitate sau poate ca sunt mature.
Stiu sigur ca am judecat multi oameni,si poate am exagerat,dar ma simt inferioara si nu stiu de ce trebuie sa fie asa.Sunt fete de varsta mea care nu ezita sa te injure ca la usa cortului daca le atingi din greseala,care chipurile au “job-uri” dar stau cu noptile in cluburi fac un spectacol mai ceva ca la”Cirque du Soleil” si la scoala au impresia ca sunt neindreptatite si toata lumea trebuie sa fie la picioarele lor.
Poate sunt prea demodata,prea pudica,cu prea multe prejudecati si complexe?.Dar oare daca as incerca sa fiu asa m-as simti bine cu mine insami?
Am ajuns sa aud oameni care te judeca pentru faptul ca nu bei sau nu fumezi,iar cititul este o crima.Nu se mai apreciaza faptul ca ai citit o carte,ci un rezumat de pe internet,nu conteaza ca nu stii sa citesti conteaza sa stii sa profiti de slabiciunile altora.
Oare am nevoie de o viata,sau poate sunt inca un copil care-si cauta indentitatea,care vrea sa fie aceptat?Am ajuns sa imi fie frica sa port o discutie pentru ca pot sa fiu luata in ras,mi-am pierdut increderea in mine.
Poate cineva sa imi spus si mie cum ma pot adapta la o astfel de societate?Cum sa fac sa fiu aceptata?


Cei multi si care te judeca sau te eticheteaza sau rad de tine, sunt persoane cu o personalitate stearsa, care simt cumva ca le esti superioara, iar atunci incearca prin atitudine vulgara sau cuvinte obscene, sa te traga in mocirla in care ele se scalda zilnic.

Parerea mea? Nu tin sa fiu pe placul celor multi, ci doresc sa fiu acceptata si iubita pentru ceea ce sunt de oameni cu adevarat speciali. Asta te sfatuiesc si pe tine sa faci: da la spate cricile nimicitoare si rau intentionate, ia in seama doar criticile constructive ale celor la care tii, sa te bucuri cand te place o mana de oameni de calitate, sa te bucuri cand esti iubita de cei pe care-i iubesti, toti ceilalti sunt simpli trecatori prin viata ta.

Si inca ceva: niciodata sa nu te mai temi sa spui ceea ce gandesti, indiferent de consecinte. Daca ai stii cati oameni se vor regasi in parerile tale, spuse cu voce tare, n-ai tu idee. Da tu glas parerilor celorlalti, exprimandu-ti propria parere.

Sa nu-ti fie niciodata rusine de ceea ce esti, ci de ceea ce ai incerca sa pari si nu ai fi!

Bafta!
kudika_10817
Postat pe 12 Iulie 2012 11:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cadouri de Craciun 2 De la: Full_Metal_Jacket 23 Decembrie 2009 12:20
Balansoar Fisher Price 2in1 Deluxe 1 De la: anndutza 3 August 2010 10:15
Echipa Kudika iti ureaza Craciun Fericit! 7 De la: OanaTrifu 1 Ianuarie 2015 11:44
RASPUNDE CORECT LA INTREBAREA: CATI NEURONI SPARTI ARE FRANCISKA_VIORICA_KOKESHI IN BOSTAN SI POTI CASTIGA UN SUPER GLUE 1 De la: kudika_11243 5 Iulie 2012 15:23
...nici macar multi...adaptare dupa lapusneanu! 19 De la: onnyta 18 Martie 2008 14:45