Setari Cookie-uri

Copil din parinti seropozitivi?

Buna!Ma numesc Adriana.Eu am mai intrebat despre HIV daca se poate vindeca,intre timp am aflat cum stau lucrurile.In sfarsit vreau sa va spun ca am o verisoara in varsta de 22ani care la varsta de 15 ani a fost diagnosticata cu HIV.Acum are o relatie cu un baiat care nu tinut cont de problema ei pt ca spune el o iubeste si nu-l intereseaza nimic.Acum ea este insarcinata,fac cununia civila pt ca vor sa pastreze copilul.Eu vreau sa intreb stie cineva ce sanse de supravietuire are copilul?Am uitat sa spun ca el era negativ.Doctora ei le-a dat acordul sa-l faca.Eu ma gandesc la acel copilas si mi se rupe sufletul pt el cand se va naste si ma rog la d.zeu sa le ierte greseala pe care o fac pt ca sunt inconstienti
micutadaria
Postat pe 20 August 2012 20:25
De la: micutadaria, la data 2012-08-20 20:25:54Buna!Ma numesc Adriana.Eu am mai intrebat despre HIV daca se poate vindeca,intre timp am aflat cum stau lucrurile.In sfarsit vreau sa va spun ca am o verisoara in varsta de 22ani care la varsta de 15 ani a fost diagnosticata cu HIV.Acum are o relatie cu un baiat care nu tinut cont de problema ei pt ca spune el o iubeste si nu-l intereseaza nimic.Acum ea este insarcinata,fac cununia civila pt ca vor sa pastreze copilul.Eu vreau sa intreb stie cineva ce sanse de supravietuire are copilul?Am uitat sa spun ca el era negativ.Doctora ei le-a dat acordul sa-l faca.Eu ma gandesc la acel copilas si mi se rupe sufletul pt el cand se va naste si ma rog la d.zeu sa le ierte greseala pe care o fac pt ca sunt inconstienti



Daca medicul si-a dat acordul ,,unde este problema?????????
MissRainbow
Postat pe 20 August 2012 20:31
Pai doctorilor nu le pasa daca fac copii,e alegerea lor.Spun ei ca copilul ar putea avea mici sanse sa fie un copil sanatos caci tatal era sanatos.Dar daca se naste un copil bolnav,ce se va intampla cu el?
micutadaria
Postat pe 20 August 2012 20:40
De la: micutadaria, la data 2012-08-20 20:40:47Pai doctorilor nu le pasa daca fac copii,e alegerea lor.Spun ei ca copilul ar putea avea mici sanse sa fie un copil sanatos caci tatal era sanatos.Dar daca se naste un copil bolnav,ce se va intampla cu el?



La acest aspect ar fi trebuit sa se gandeasca parintii copilului,este un act de inconstienta,sa aduci, pe lume, un copil, in conditiile unei boli atat de periculoasa!!!Unde s-a aflat preventia??????? Ce se va intampla cu acel copil ,in cazul in care se va naste cu probleme??????Va fi inca un copil chinuit,cate zile va avea de trait!!!!Medicul ii poate da toate informatiile,nu cred ca este un cadru medical incompetent si neprevazator cu viitoarele mame!!
MissRainbow
Postat pe 20 August 2012 20:48
De la: MissRainbow, la data 2012-08-20 20:48:28
De la: micutadaria, la data 2012-08-20 20:40:47Pai doctorilor nu le pasa daca fac copii,e alegerea lor.Spun ei ca copilul ar putea avea mici sanse sa fie un copil sanatos caci tatal era sanatos.Dar daca se naste un copil bolnav,ce se va intampla cu el?



La acest aspect ar fi trebuit sa se gandeasca parintii copilului,este un act de inconstienta,sa aduci, pe lume, un copil, in conditiile unei boli atat de periculoasa!!!Unde s-a aflat preventia??????? Ce se va intampla cu acel copil ,in cazul in care se va naste cu probleme??????Va fi inca un copil chinuit,cate zile va avea de trait!!!!Medicul ii poate da toate informatiile,nu cred ca este un cadru medical incompetent si neprevazator cu viitoarele mame!!

Nu vrea sa-mi spuna prea multe din ce a discutat cu medicul ei,dar eu cred ca le-a explicat care sunt riscurile.Eu nu ma gandesc decat la soarta acelui sufletel nevinovat care se va naste chinuit.Oare ce va indura saracutul?
micutadaria
Postat pe 21 August 2012 11:53
De la: micutadaria, la data 2012-08-21 11:53:50[quote name=Nu vrea sa-mi spuna prea multe din ce a discutat cu medicul ei,dar eu cred ca le-a explicat care sunt riscurile.Eu nu ma gandesc decat la soarta acelui sufletel nevinovat care se va naste chinuit.Oare ce va indura saracutul?



Trebuie sa o intelegi,caci este o problema medicala personala,cu aspectele negative, prezentate de boala in sine,sa speram,ca ,acel copil, se va naste sanatos,caci ,in caz contrar ,,va suporta inmaturitatea parintilor lui,cu riscurile respective.
MissRainbow
Postat pe 21 August 2012 11:59

Trebuie sa o intelegi,caci este o problema medicala personala,cu aspectele negative, prezentate de boala in sine,sa speram,ca ,acel copil, se va naste sanatos,caci ,in caz contrar ,,va suporta inmaturitatea parintilor lui,cu riscurile respective.[/quote]
Eu incerc sa o inteleg,dar ce nu inteleg de ce face asta pt ca ea stie foarte bn cat sufera si cat de chinuita este,cate medicamente ia.Ma rog la d-zeu,pt acel sufletel sa fie sanatos.Eu sunt foarte sensibila,cand vine vorba despre boli grave,tatal meu a murit acum 9 luni ce cancer.Pt noi si pt el a fost groaznic de dureros.
micutadaria
Postat pe 21 August 2012 12:23
De la: micutadaria, la data 2012-08-21 12:23:17
Eu incerc sa o inteleg,dar ce nu inteleg de ce face asta pt ca ea stie foarte bn cat sufera si cat de chinuita este,cate medicamente ia.Ma rog la d-zeu,pt acel sufletel sa fie sanatos.Eu sunt foarte sensibila,cand vine vorba despre boli grave,tatal meu a murit acum 9 luni ce cancer.Pt noi si pt el a fost groaznic de dureros.



Da,destul de neplacuta aceasta situatie,dar,nu crezi ca ,doamna in cauza, ar trebui sa-si asume consecintele faptei ei nesabuite,impreuna cu partenerul de viata bineinteles? Este un registru personal,si nimeni nu are dreptul sa intervina asupra deciziilor,care se iau in interiorul lui!!!Fiecare dintre noi,este responsabil pentru faptele comise!!!
MissRainbow
Postat pe 21 August 2012 12:45
Da fiecare suntem responsabili pt faptele noastre,constienti sau inconstienti.Ma rog am sa incerc sa ma gandesc la mine si copii mei,sotul meu si sa fiu mai indiferenta la problemele altora.Dar tot ma doare desi incerc,pt ca ei mai au sanse sa ia decizii daca pastreaza sau nu copilul.Stiu este un act criminal sa iei viata cuiva,dar uneori este chiar necesar sa iei astfel de decizii.Dar este alegerea lor sunt majori si cred ca sunt in stare sa ia deciziile cele mai bn pt ei.
micutadaria
Postat pe 22 August 2012 13:04
De la: micutadaria, la data 2012-08-22 13:04:34Da fiecare suntem responsabili pt faptele noastre,constienti sau inconstienti.Ma rog am sa incerc sa ma gandesc la mine si copii mei,sotul meu si sa fiu mai indiferenta la problemele altora.Dar tot ma doare desi incerc,pt ca ei mai au sanse sa ia decizii daca pastreaza sau nu copilul.Stiu este un act criminal sa iei viata cuiva,dar uneori este chiar necesar sa iei astfel de decizii.Dar este alegerea lor sunt majori si cred ca sunt in stare sa ia deciziile cele mai bn pt ei.



Corect!!! Un sfat,in acest sens,li se poate da,daca nu sunt reticenti la asemenea povete,dar nu se poate interveni in luarea deciziilor sau in fortarea lor ,la aplicarea unor proceduri traumatizante!!! Fiecare este stapan pe viata sa!!!!
MissRainbow
Postat pe 22 August 2012 13:30
Asa este!Multumesc frumos pentru raspunsuri si pentru sfaturi.
micutadaria
Postat pe 22 August 2012 13:44
Parca nu bat toate datele.Ea,are SIDA de 7 ani,supravietuieste,n-are nici pe ,se marita,naste.Primeste acord sa tina o sarcina !!!!!
El,clar n-are nici pe ,desi a avut cel putin 1 contact neprotejat (avem dovada !)Ei,viitorii parinti,ingrijitori,ai copilului.Zici ca merg la doctor.
Pai nu ti-am zis ca n-ai toate datele problemei...ba ti-am mai zis
nicossia
Postat pe 22 August 2012 17:55
De la: nicossia, la data 2012-08-22 17:55:13 Parca nu bat toate datele.Ea,are SIDA de 7 ani,supravietuieste,n-are nici pe ,se marita,naste.Primeste acord sa tina o sarcina !!!!!
El,clar n-are nici pe ,desi a avut cel putin 1 contact neprotejat (avem dovada !)Ei,viitorii parinti,ingrijitori,ai copilului.Zici ca merg la doctor.
Pai nu ti-am zis ca n-ai toate datele problemei...ba ti-am mai zis
Slabe sanse ca el sa nu fi patit nimic din moment ce au avut contact sexual neprotejat. In lume sunt inregistrate putine cazuri de asemenea "norocosi". In fine, cred ca medicul si-a dat acordul pentru ca stia ca este exclusa o operatie de cezariana sau un avort, caci in functie de stadiul bolii, pot aparea anumite complicatii. Iar copilul.. ce sa zic. Ii urez noroc. Altceva chiar nu stiu ce as putea sa ii urez.
PS: de ce acest subiect a fost postat in sectiunea Dieta Produse pentru slabit? Nu poate fi mutat?
DariaMih
Postat pe 23 August 2012 00:54
Pai asta ziceam si eu.Si cezariana se aproba si la varste mai mari ale fatului,cand se descopera sau se banuie motive medicale -chiar si-n lunile mari.Cred ca parintii s-au asigurat,privitor la copil.Si nici un medic n-ar garanta sau incuraja asa ceva.De ce sa-si piarda dreptul de practica pentru 2 nebuni...Sunt amanunte pe care nu le stii,le-au ascuns sau pana la urma,stii cum e,treaba lllllu~ dansii
nicossia
Postat pe 23 August 2012 19:10
cred ca sunt mari sanse sa nu se transmita copilului. si medicilor le pasa, poate ati dat voi peste unii "particulari" interesati de banii pacientilor mai degraba. in fine, e obligatia unui medic sa informeze cu privire la riscuri, si decizia cuplului de pastra sau nu copilul, in functie de aceste riscuri.
kudi10
Postat pe 24 August 2012 10:40
De la: y89, la data 2012-08-24 10:40:56cred ca sunt mari sanse sa nu se transmita copilului. si medicilor le pasa, poate ati dat voi peste unii "particulari" interesati de banii pacientilor mai degraba. in fine, e obligatia unui medic sa informeze cu privire la riscuri, si decizia cuplului de pastra sau nu copilul, in functie de aceste riscuri.



"cred ca sunt mari sanse sa nu se transmita" sau sa se transmita?????
MissRainbow
Postat pe 24 August 2012 11:12
am citit putin despre asta inainte sa raspund prima data si, daca medicii sunt informati la nastere despre problema mamei, ei pot lua multe masuri de precautie sa nu se transmita copilului, adica sa fie sanatos. cum functioneaza asta, stiu doar medicii
kudi10
Postat pe 25 August 2012 00:29
De la: y89, la data 2012-08-25 00:29:01am citit putin despre asta inainte sa raspund prima data si, daca medicii sunt informati la nastere despre problema mamei, ei pot lua multe masuri de precautie sa nu se transmita copilului, adica sa fie sanatos. cum functioneaza asta, stiu doar medicii



"Y89",,sansele sunt foarte mici!!!Raman la afirmatia, conform careia,,ceea ce au facut acesti tineri,,este un act de inconstienta deliberat,eu,una,nu as risca asa ceva!!!!
MissRainbow
Postat pe 25 August 2012 08:45
[/quote] PS: de ce acest subiect a fost postat in sectiunea Dieta Produse pentru slabit? Nu poate fi mutat?[/quote]


Din greseala am postat acest subiect intr-o alta sectiune.Nu cunosc toate datele pe care le-au transmis lor medicul ei,doar din ce ne-a spus ea,tocmai de aceea am creeat acest subiect poate aflu mai multe detalii.Nu este inca in faza de sida ea are doar virusul HIV care este diferit.
micutadaria
Postat pe 25 August 2012 14:57
De la: micutadaria, la data 2012-08-25 14:57:33
PS: de ce acest subiect a fost postat in sectiunea Dieta Produse pentru slabit? Nu poate fi mutat?[/quote]


Din greseala am postat acest subiect intr-o alta sectiune.Nu cunosc toate datele pe care le-au transmis lor medicul ei,doar din ce ne-a spus ea,tocmai de aceea am creeat acest subiect poate aflu mai multe detalii.Nu este inca in faza de sida ea are doar virusul HIV care este diferit.
[/quote]


Indiferent in ce faza a bolii se afla, e clar ca ia medicamente...si asta afecteaza fatul...deci, daca va supravietui, copilul va fi unul nenorocit, ceea ce e f. trist...e clar ca persoana in cauza a dat dovada de un egoism feroce sau de lipsa crasa de educatie...
kudika226898
Postat pe 25 August 2012 16:03
Medicina a evoluat,copilul capata imunitate de la mama ,plus ajutorul medicamentos pe perioada sarcinii,ulterior cezariana si hranit cu lapte praf,are toate sansele sa se nasca normal....chiar daca va fi purtator,are sanse mici sa dezvolte boala in sine.Si parintii copilului sunt purtatori amandoi dar cu tratament pot sa traiasca mai mult decat unul sanatos.
axmx
Postat pe 26 August 2012 09:55
De la: axmx, la data 2012-08-26 09:55:48Medicina a evoluat,copilul capata imunitate de la mama ,plus ajutorul medicamentos pe perioada sarcinii,ulterior cezariana si hranit cu lapte praf,are toate sansele sa se nasca normal....chiar daca va fi purtator,are sanse mici sa dezvolte boala in sine.Si parintii copilului sunt purtatori amandoi dar cu tratament pot sa traiasca mai mult decat unul sanatos.



M-as bucura sa aflu ,ca acel copil s-a nascut sanatos!!!! Medicina a evoluat,intr-adevar,dar ea decide asupra vietii viabile a copilului,doar intr-un mic procent,,restul intrand in sectorul mostenirii genetice ,dobandite de la parinti.
MissRainbow
Postat pe 26 August 2012 10:20
De la: MissRainbow, la data 2012-08-26 10:20:30
De la: axmx, la data 2012-08-26 09:55:48Medicina a evoluat,copilul capata imunitate de la mama ,plus ajutorul medicamentos pe perioada sarcinii,ulterior cezariana si hranit cu lapte praf,are toate sansele sa se nasca normal....chiar daca va fi purtator,are sanse mici sa dezvolte boala in sine.Si parintii copilului sunt purtatori amandoi dar cu tratament pot sa traiasca mai mult decat unul sanatos.



M-as bucura sa aflu ,ca acel copil s-a nascut sanatos!!!! Medicina a evoluat,intr-adevar,dar ea decide asupra vietii viabile a copilului,doar intr-un mic procent,,restul intrand in sectorul mostenirii genetice ,dobandite de la parinti.


Si eu m-as bucura sa se nasca sanatos!Pe fata bolnava o am intr-o poza.Ea se simte bn cu medicamentele pe care le ia.Nu stiu ce sa spuninsa de ce doctorul ei o lasa sa-l faca.Ma gandesc eu ca ori fac experiente pe ei,ori chiar exista sanse sa fie sanatos.Da medicina a evoluat intradevar.De fapt ei i s-a spus acumvreo 2sau3 anica virusul ei nu mai apare in sange ca ar fi iesit analizele negative.Dar prewa multe nu am intrebat-o pt ca se supara cand intrebam.
micutadaria
Postat pe 26 August 2012 14:19
De la: axmx, la data 2012-08-26 09:55:48Medicina a evoluat,copilul capata imunitate de la mama ,plus ajutorul medicamentos pe perioada sarcinii,ulterior cezariana si hranit cu lapte praf,are toate sansele sa se nasca normal....chiar daca va fi purtator,are sanse mici sa dezvolte boala in sine.Si parintii copilului sunt purtatori amandoi dar cu tratament pot sa traiasca mai mult decat unul sanatos.


Cred ca daca ar intrerupe tratamentul pe perioada sarcinii ar face rau atat ei cat si copilului.Ea are sanse sa traiasca ani buni daca isi tratamentul corect,stiu de la ea.Este o fata deosebita,sufletista o iubesc foarte mult,imi este verisoara,am crescut-o cand era mica.Cand ma intalneam cu ea la inceputul bolii nu ma lasa sa ma apropii de ea sa nu ma imbolnaveasca,zicea ea,dar eu stiam ca nu se ia prin astea si o luam in brate si o pupam.
micutadaria
Postat pe 26 August 2012 14:27
De la: axmx, la data 2012-08-26 09:55:48Medicina a evoluat,copilul capata imunitate de la mama ,plus ajutorul medicamentos pe perioada sarcinii,ulterior cezariana si hranit cu lapte praf,are toate sansele sa se nasca normal....chiar daca va fi purtator,are sanse mici sa dezvolte boala in sine.Si parintii copilului sunt purtatori amandoi dar cu tratament pot sa traiasca mai mult decat unul sanatos.



Daaa...capata imunitate de la mama cu sindrom imuno-deficitar...sai daaaaa...medicamentele luate pe timpul sarcinii ajuta...la aparitia malformatiilor eventual...
kudika226898
Postat pe 26 August 2012 20:31
De la: micutadaria, la data 2012-08-26 14:19:39[quote name='
Si eu m-as bucura sa se nasca sanatos!Pe fata bolnava o am intr-o poza.Ea se simte bn cu medicamentele pe care le ia.Nu stiu ce sa spuninsa de ce doctorul ei o lasa sa-l faca.Ma gandesc eu ca ori fac experiente pe ei,ori chiar exista sanse sa fie sanatos.Da medicina a evoluat intradevar.De fapt ei i s-a spus acumvreo 2sau3 anica virusul ei nu mai apare in sange ca ar fi iesit analizele negative.Dar prewa multe nu am intrebat-o pt ca se supara cand intrebam.



Niciun medic din aceasta lume,,in ciuda oricarui dignostic neplacut,nu poate obliga un pacient la ceva anume,,poate recomanda,dar asumarea actului se face numai de catre persoana in cauza!!Medicul,care o monitorizeaza,,cred ca stie cel mai bine cazul in speta!!!Este decizia lor coroborata cu sfatul medicului curant!!Oricum,,este un act de curaj,dar inconstient spun eu,,sa te angajezi la asa ceva,cu riscurile de rigoare!!!
MissRainbow
Postat pe 26 August 2012 20:40
sincer sunt uimit de ceea ce vad.....oameni buni mai intrati si voi pe forumuri,mai cititi o carte.....sunt medicamente si tot felul de metode ca copilul sa iasa sanatos si din 2 parinti seropozitivi.....sincer imi pare rau sa vad ca mintea romanului a ramas atat de limitata....
tony_88
Postat pe 27 August 2012 00:43
De la: tony_88, la data 2012-08-27 00:43:35sincer sunt uimit de ceea ce vad.....oameni buni mai intrati si voi pe forumuri,mai cititi o carte.....sunt medicamente si tot felul de metode ca copilul sa iasa sanatos si din 2 parinti seropozitivi.....sincer imi pare rau sa vad ca mintea romanului a ramas atat de limitata....



Tu ai concepe un copil,daca te-ai afla in asemenea situatie?Dar nu fi ipocrit!Eu,una,nu as aduce pe lume un prunc,,nu imi place sa imi bat joc de oameni,si cu atat mai putin de copilul meu!!! Nu neg evolutia Medicinei,dar nici riscurile,caci,acestea,totusi,exista!!!
MissRainbow
Postat pe 27 August 2012 07:51
De la: tony_88, la data 2012-08-27 00:43:35sincer sunt uimit de ceea ce vad.....oameni buni mai intrati si voi pe forumuri,mai cititi o carte.....sunt medicamente si tot felul de metode ca copilul sa iasa sanatos si din 2 parinti seropozitivi.....sincer imi pare rau sa vad ca mintea romanului a ramas atat de limitata....


E iata ca nu am stiut,dar nici nu stiu cat de adevarat este ce spui tu.Pana la momentul de fata nu m-a interesat daca se fac copii sanatosi din parinti seropozitivi.Numai d-zeu ne decide soarta fiecaruia!
micutadaria
Postat pe 27 August 2012 20:47
De la: kudika226898, la data 2012-08-28 22:33:45
De la: tony_88, la data 2012-08-27 00:43:35sincer sunt uimit de ceea ce vad.....oameni buni mai intrati si voi pe forumuri,mai cititi o carte.....sunt medicamente si tot felul de metode ca copilul sa iasa sanatos si din 2 parinti seropozitivi.....sincer imi pare rau sa vad ca mintea romanului a ramas atat de limitata....



Da, frate, pe forumuri e stiinta medicala...nu mai vorbi tampenii si nu mai incuraja toti nenorocitii sa aiba copii in orice conditii...

Drastica mai esti ... .Lasa omul sa ne lumineze!
Ia zi,tata,cum le cheama p-alea,marja de siguranta,chestii serioase de pe unde-ai zis ca stii tu sa le citesti.Baga material,nu ne lasa neterminati!
nicossia
Postat pe 30 August 2012 21:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
GUMA DE MESTECAT PENTRU SLABIT 19 De la: kudika_972424 19 August 2014 01:04
re-code -italia sirop de reglare hormonala si slabit 124 De la: kudika_972424 19 August 2014 01:08
super slimm 93 De la: andraandragirl 21 August 2012 20:42
produse herbalife 8 De la: mika_24 2 Octombrie 2018 00:18
Fetelor ce parere aveti despre noul aparat de slabit eximia? 10 De la: mihaela_eugenia 26 Iulie 2008 22:24